1885. N°. 53. Dinsdag 5 Mei. 72sle jaargang. Yl! Jacht en Visscherij, SCHUTTERIJ, Onderzoek van schutlerplichligen, GOESGHG D.< uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc VAN D1TMAK, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prije slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL DE VERPACHTING VAN te weten: lo. De kaai, de haven, de waterleiding en de wa tergangen aan de wegen gelegen, alles voor zoo ver het ambacht van Goes strekt; 2o. De zoete vest van de 's-Heer Hendrikskinderen- barrière totaandenPoelwegbij de «Struikelblok"; zal geschieden voor den tijd van zeven jaren, ingaande den eersten Juli aanstaande, op ZATERDAG DEN 16 MEI aanstaande des middags te een ure, ten raadhuize. De voorwaarden liggen van heden af tot den dag der verpachting, ter inzage van een ieder op de gemeente secretarie. Goes, den 4 Mei 1885 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De blanco verzoek-biljetten om akten en vergunningen voor de vermeld in art. 5 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), zijn van heden at'ter gemeente-secretarie koste loos verkrijgbaar en moeten behoorlijk ingevuld en geteekend, inden loop dezer maand worden ingediend bij den burgemeester, ter opzendiög aan den heer Commissaris des Konings in deze provincie. Goes, üen 2 Mei 1885 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De inschrijving voor de zal plaatshebben tusschen den 15 en den 31 dezer maand, en moeten zich daartoe aanmelden allen, die geboren werden in het jaar 1860, alsmede zij, die, feboren tusschen 1851 en 1859 sedert 1 Juni 1884 in e gemeente zijn komen wonen. De onderscheidene daarvan te houden registers zullen op den 1 Juni eerstkomende worden gesloten en de genen, welke bevonden zullen worden ten deze nalatig te zijn geweest en zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt worden, aan het einde der registers ambts halve worden ingeschreven, onverminderd de daarop gestelde boeten en straffen. Goes, den 2 Mei 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De commissie, bedoeld in art 15 der wet, tot die in het vorige jaar voorwaar delijk zijn vrijgesteld, en van de redenen hunner vrijstelling zal eene zitting houden op Donderdag deu 21 Mei aanstaande, des middags te 12 uren, in eene der zalen van het Raadhuis. Goes, den 2 Mei 1885. Burgemeester en Wethonders van Goes, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 4 Mei 1885. Z. M. heeft benoemd, met ingang van Mei, tot Minister van financiën, den heer J. C. Bloem, oud- hoofdinspecteur der belastingen, thans lid van den Gemeenteraad van 's-Gravenhage, terwijl den heer Grobbee op zijn verzoek eervol ontslag is verleend De nieuwbenoemde Minister van financiën zou heden naar het Loo vertrekken om door Z. M. te worden beëedigd. Morgen zal hij de portefeuille van zijn ambts voorganger overnemen. Z. M. heeft K. W. Van Gorkom met ingang van 7 Mei a. s. benoemd tot schoolopz. in het arr. Amersfoort. Vlissingen. Zaterdag kwam op den vastgestelden tijd, 8 uur 8 m de extratrein, bestaande uit salonrij tuig, rijtuig voor het gevolg en eenige bagagewagens met Koningin Victoria, prinses Béatrix en prinses van Battenberg alhier aan. Door den overdekten gang be gaven zich de vorstelijke personen over de ponton, die voor het publiek niet toegankelijk was, naar het jacht «Victoria and Albert", dat aan de ponton ge meerd lag. Na den kommandant de hand gedrukt te hebben, onderhield de Koningin zich gedurende eenige oogenblikken met den prins van Battenberg den echtgenoot der tot het vorstelijk gezelschap behoorende prinses van Battenberg en broeder van den bruide gom van prinses Béatrix die eerste luitenant is op het jacht. Precies te 9 uur vertrok het koninklijk jacht, begeleid door de «Galathea", de «Alberta" en de «Enchantress", door eene vergissing in een vorig bericht «Entreprise" genoemd. De Koningin had zich ondertusschen terug getrokken en kwam eerst weer bij de aankomst in Engeland aan het dek. Kwartier voor 12 passeerde de «Victoria and Albert" het vuurschip de West-Hinder, spoedig daarna werden de vlaggen geheschen, het incognito der Koningin was opgeheven. Ongeveer te half twee (alles in Holl. tijd) kwam de Engelsche kust in 't zicht, te 4 uur 20 m. lag het jacht aan de pier te Port-Victoria gemeerd. Even vóór half 6, het vertrek van den extra- trein, toen het gevolg der Koningin reeds in den trein had plaats genomen, verliet deze met prinses Béatrix het jacht, na afscheid genomen te hebben van den prins van Battenberg. Het jacht was geloodst door den Nederlandschen zeeloods J. H. Schuurkamp, die meermalen de koninklijke Engelsche jachten bediend heeft, en met de mailboot vorstelijke personen heeft overgebracht. De verschillende beambten der Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen zullen zeker wel met een verruimd hart de aankomst van den Koninklijken extratrein te Vlissingen vernomen hebben. Een tal van voorzorgsmaatregelen, waarvan -wij de noodzake lijkheid volstrekt niet willen betwisten, brengen het hunne bij om de op zich zelf niet geringe werkzaam heden te vermeerderen. Zoo werd, om maar iets te noemen, twee uur vóór het passeeren van den extratrein, de weg over de geheele uitgestrektheid van wachthuis tot wachthuis geïnspecteerd, en was in Vlissingen een wagen, beladen met dommekrachten, en alle moge lijke werktuigen tot losse deelen van een locomotief en verbandkisten incluis, gereed, om bij mogelijk on geval bij de hand te zijn. Borsele. Vrijdag jl. hield de Dijkraad voor de waterkeering van het Calamiteuze Waterschap Elle- woudsdijkBorsele in de directiekamer alhier eene vergadering, die door 24 leden werd bijgewoond. In de eerste plaats werd aan de orde gesteld eene beschikking op eene aanvraag om machtiging tot ver nieuwing van rijsbeslag en steenglooiing. Daaruit bleek dat geen voldoende termen aanwezig werden geacht voor de omstandigheid, dat geen uitstel plaats kon vinden zonder gevaar voor de zeewering op te leveren. Vervolgens kwam ter tafel een voorstel tot wijziging van de loopende begrooting ter voorziening in de kosten van kadastrale en andere stukken benevens in die van opmetingen, een en ander tenbehoeve van eene vermoedelijk niet te ontwijken gerechtelijke ont eigening van gronden en gebouwen voor het maken van een inlaagdijk te Ellewoudsdijk. Ten slotte nam de vergadering kennis van de sedert de laatste vergadering ingekomen stukken, waartoe o. m. behoorden de rapporten der waterbouwkundige ambtenaren bij het waterschap en den polder over den uitslag der gewone voorjaarspeilingen. Hieruit bleek dat de toestand van Borsele gunstig is te, noe men en dat die van Ellewoudsdijk slechts in eenige raaien is achteruitgegaan. Kapelle. Tot tegenschatters van de zijde der be lastingschuldigen, ingeval van herziening van het aan gegeven bedrag van de huurwaarde of het aantal deuren, vensters en haardsteden, zijn door burgemeester en wethouders alhier benoemd dhrn. D. Van Maris Sr. en W. Slabbekoorn Hz. Hansweerd. Aan het telegraafkantoor alhier zijn in de afgeloopen maand verzonden 366 en ontvangen 212 telegrammen, totaal behandeld 578 stuks. Bij beschikking van Z. Exc. den Minister van Justitie is Pieter Buteijn, onbezoldigd rijks-veldwachter te 's Heer Arendskerke, benoemd tot bezoldigd rijks veldwachter, opziener der jacht en visscherij, ter stand plaats Kapellebrug, kanton Hulst. De opening der tentoonstelling te Antwerpen had Zaterdagnam. te 2 uren 30 m. plaats door den Koning, vergezeld van de Koningin, den graaf en de gravin van Vlaanderen, de hofdignitarissen, en in tegenwoordigheid van al de ministers, het corps diplomatique, de leden van Senaat en Kamer, de magistratuur, de burgerlijke en militaire overheden en ongeveer 7000 andere per sonen. Op de rede van den heer Lynen antwoordde de Koning, dat het hem eeti geluk was te zien constateeren de levendige belangstelling van hem en zijnen broeder in het welslagen van dit groote werk. Hij betuigde zijn dank aan allen, die daartoe hadden medegewerkt. De rede des Konings werd met onbeschrijflijke geest drift begroet. De verslaggever van het Dagbl. meldt, dat bij de wandeling van de vorstelijke personen en genoodigden door de tentoonstellingszalen de Hollandsche afdeeling veel bijval vond. De geschenken, aan HH. MM. den Koning en de Koningin der Nederlanden bij hun huwelijk aangeboden en nu geëxposeerd, trokken bijzonder de aandacht. Verscheiden exposanten werden aan den Koning en de Koningin der Belgen voorgesteld. In Augustus zal de Belgische Regeering feestelijk het feit herdenken, dat 50 jaar geleden (of eigenlijk 51 jaar geleden, maar de viering is een jaar uitgesteld) de eerste spoorweg in België in exploitatie kwam. Bij die gelegenheid zal te Brussel een spoorweg-congres gehouden worden, waarop de voornaamste zaken zullen behandeld worden, op den bouw, de exploitatie en de wetgeving van spoorwegen betrekking hebbende. De Belgische Regeering heeft de besturen van de voor naamste spoorwegmaatschappijen in Europa, Algiers, Egypte en Amerika uitgenoodigd aan dat congres deel te nemen, en hun een voorloopig plan van werkzaam heden toegezonden. Tevens heeft de Belgische de Ne- derlandsche Regeering uitgenoodigd om zich op dit congres te doen vertegenwoordigen. Dientengevolge zijn door de Nederlandsche Regeering de heeren Van Kerkwijk, lid der Tweede Kamer, Michaelis, directeur voor de spoorwegen aan het Departement van water staat, en Piepers, president van den Raad van Toezicht, aangezocht om als gedelegeerden optetreden. (Vod.) In eene Vrijdagavond te Middelburg gehouden vergadering van vennooten der Middelburgsche Tele- ioonvereeniging is na langdurige gedachtenwisseling met 60 tegen 43 stemmen besloten, de in werking- brenging der telephoon tijdelijk aan te houden, en inmiddels aan het gemeentebestuur de verlenging der concessie voor éen jaar aan te vragen. Men schrijft aan het Rott. Nbld. uit Middelburg Het besluit van den Gemeenteraad tot voorloopige bestendiging van de Middelbare meisjesschool totdat de cursus 1885/86 zal ten einde zijn, vindt hier geen onverdeelden bijval. De f 5000 boven de door de gemeente gedragen kosten, vroeger door het Rijk bijgepast zullen volgens 's Raads besluit nu gevonden worden nit de som, die de exploitatie der gasfabriek heeft afgewor pen boven het bij de opmaking der begrooting voor 1884 geraamd bedrag. Menigeen is van oordeel, dat het niet aangaat de gasverbruikeis het gas duur te laten betalen en uit de overwinst van de gemeentegasfabriek eene school te hekostigi-n, die bijna uitsluitend ten bate komt van de kinderen der gegoede ingezetenen. Is eenmaal het beginsel aangenomen, dat wanneer de gasfabriek winsten oplevert die kunnen gebruikt worden voor zaken, die den gasverbruikers geen voordeel opleveren, dan schijnt aan velen de vraag gewettigdwaarom moet een deel der burgerij in den prijs van het gas eene vermomde belasting betalen, ter bekostiging van een aan de gasverlichting volkomen vreemd doel 1 Naar wij vernemen, heeft de koning der Belgen de commandanten der twee te Antwerpen liggende Nederlandsche oorlogsschepen, den kapitein-luitenant Le Bron de Vexela en den luitenant ter zee eerste klasse Cambier, benoemd tot ridders der Leopoldsorde. (N. R. Ct.) Naar de N. 11. Ct. verneemt zal als opvolger van baron Van Heerdt tot gouverneur van Suriname worden benoemd de gepensioneerde kapitein ter zee jhr. Withers, gewezen minister van marine en oud-lid der Tweede Kamer. Van de 22 candidaten, die Vrijdag te Utrecht examen hebben afgelegd voor de betrekking van sur numerair bij de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen, zijn slechts 3 geslaagd. De Minister van financiën deelt in de St. Cl. mede, dat bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor van dir. belastingen, invoerrechten en accijn zen te Domburg ontbreken. Dientengevolge kunnen ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de be staande bepalingen voor de vervulling van ontvang kantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog tot 15 Mei e k. bij het Departement van Financiën daarvoor aanmelden. Door mevrouw de weduwe J. P. Amersfoordt, geb. Dijk, te Haarlemmermeer, zijn aan de Rijksland bouwschool ten geschenke gegeven de landbouw- bibliotlieek van wijlen haren echtgenoot, benevens eene verzameling mineralen. Haar is daarvoor de dank der Regeering betuigd. Aan het einde van het feestmaal der ridders van de Mil. Willemsorde beneden den rang van officier werd het voorstel gedaan den krans, door de Konink lijke vereeniging «Het eereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen", den ridders geschonken, te hechten aan het standbeeld van Koning Willem II, eene waardige hulde, die algemeen bijval vond. Hoewel besloten was daartoe de toestemming van het gemeentebestuur der residentie te vragen, hebben de ridders in hun wel te verklaren geestdrift die toestemming niet afgewacht, en reeds in den nacht van Vrijdag die eigenaardige holde gebracht aan de nagedachtenis van bun dapperen medestrijder. Onder diepe stilte werd te 1 uur een carré rondom het standbeeld gevormd, de krans om den hals gelegd en daarna gedefileerd. Het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam, in het voormalig Vachtclubgebouw, is Vrijdag officieel door het Gemeentebestuur geopend. Tijdelijk directeur is de heer Weruméus Buning. De talrijke voorwerpen zijn doelmatig geëtaleerd en beant woorden volkomen aan het doe), dat men zich daarvan voorstelt. Voor Rotterdam als handelsstad ishetMuseum een groote aanwinst. Naar men verneemt, hebben zich aan het de partement van marine 158 adspiranten aangemeld voor het examen van adelborst der 3e klasse, dat den 18 dezer een aanvang zal nemen. Bij de mededeeling, dat ook de heer Brummel- kamp door zijn Bazuin het denkbeeld verkondigt, dat geen Schaepman of ongeloovige Da Costa een der hunnen mogen noemen, maakt de Arnh. Crt.de vol gende o. i. zeer juiste opmerking. De eer om op groote mannen beslag te leggen als privaat eigendom, komt dan ook nooit op bij hen, die Brummelkamp ongeloovigen noemt, maar zij ontzeggen dat recht ook aan de «geloovigen". Dat deze angst vallig zorgen, dat hun melkboer geen roomsche en hun bakker geen moderne is, staat hen vrijen zij mogen dan van hun bakker en hun melkboer spreken naar hartelust. Maar een geniaal man. op witn een gansch volk roem draagt, behoort niet aan deze of gene kliek of club of genootschap. Hij behoort tot het gansche volk, dat er roem op draagt, hem als zijn landgenoot te eeren. De Bazuin stoot een akeligen dissonant uit als I ij Da Costa zijn Da Costa noemt. De commissie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot beoefening der natuurk. wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot bet eerste natuurk examen, zal zitting houden op Woensdag 20 Mei e. k. en volgende dagen, te Groningen. Het eerste nummer is verschenen van «Uit en thuis, geïllustreerd tijdschrift gewijd aan uitspanning en gezelligheid". Het staat onder redactie van den heer A. Nuijens. Uitgever is de heer Allert De L-nge te Amsterdam. Naar men verneemt, is Zaterdag ochtend het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs voor het ontwerp tot wijziging van het Wetboek van Strafvordering aan den Minister van justitie toegezonden. In een te Utrecht gehouden vergadering van kleinhandelaren in sterkedrank is besloten, bij de bevoegde macht op wijziging van de Drankwet aan te dringen. Wij hopen, dat aan dit verzoek geen gevolg zal worden gegeven, met het oog op de wenschelijkheid, dat er nu eens eenige stabiliteit in de bepalingen dezer wet kome. Door de reeds plaatsgehad hebbende wijzigingen is werkelijk al aanleiding genoeg tot ver warring. Met het stoomschip «Prinses Marie" van de Maatschappij Nedeiland, hetwelk 6 Mei a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks een brievenmaal aan Atjeb worden verzonden. Voorts zal op Zaterdag 16 Mei a. s met den trein van 5.20 a. van Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoom schip uit Marseille, een tweede verzending aan Atjeh geschieden. Inhoudsopgave van no. 10 van het Maandblad tegen de Vervalxching van levensmiddelen. Waren- vervalsching van voorheen en thans. Papier-ver- valsching. Onderzoek van Levensmiddelen gedurende de maand April. Iets over ingemaakte levensmidde len. Chinine-vervalsching. Leder-Vervalsching. Verdachte Advertentiën. Een receptenboek voor vervalschers. Een strenge bepaling tegen wijn knoeierij. Korte Berichten. Is Salicylzuur een geoorloofd middel ter conserveeiing van bier? Hygiëne en Industrie. Kan de vaseline als plaats vervangster van vet voor de bereiding van voedsel dienen? Wat men al niet uit afval maakt. Gezonde en ongezonde huizen. Schadelijke lucifers enz. Kunst, Wetenschap en Letteren. Bilss ontving bij zijn afscheidsconcert te Berlijn een zilveren «pièce de milieu". Toen hij het laatste nummer, de »Tannliiiuser"-ouverture, had gedirigeerd, kwam er aan de toejuichingen geen einde. Keizer

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1