1885. N°. 52. Zaterdag 2 Mei. 72sle jaargang. Persoueele belasting en Patentrecht, Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Kunst, Wetenschap en Letteren. Rechtszaken. Gemengde Berichten. GOES® De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De aanvang van het beschvijvingswerk voor dienstjaar 1885/86. is bepaald op Woensdag den 6 Mei 1885. De beschrijvingsbiljetten voor de personeele belasting zullen worden opgehaald den achtsten dag na de uitgifte, doch in geen geval vóór den 15 Mei. Wegens elk opgehaald beschrijvingsbiljet zal een bewijs van ontvang worden afgegeven. Door niemand dergenen, die de biljetten uitreiken en ophalen, mag voor de invulling der verklaring van de belastingschuldigen eenige beloouing gevorderd worden. Bij art. 5 der wet van 9 April 1869 (St.bl. no. 59) is van de personeele belasting vrijgesteldde eenige vrouwelijke bediende, overigens naar de eerste, derde of vierde klasse belastbaar, in (Benst van een belasting plichtige, welke geen andere bedienden houdt en vier of meer eigen of aangehuwde kinderen, kindskinderen en pnpillen bij zich heeft inwonen, die op den 1 Mei des jaars, waarover de belasting loopt, jonger dan een en twintig jaren zijn. Bij art 7 dier wet zijn de twee eerste paragrafen der wet van 29 Maart 1833 (Stbl. no. 4) zoodanig gewijzigd, dat hij, die na den 15 Mei een perceel in gebruik neemt, voor dit peiceel de belasting naar de vier eerste grondslagen verschuldigd is voor den tijd van het dienstjaar, die dan nog overblijft, terwijl aan hem, die een perceel geheel verlaat, ontheffing wordt verleend. Oin als tegenschatter van de zijde der belasting schuldigen te dienen, ingeval van herziening van het aangegeven bedrag van de huurwaarde of het aantal deuren en vensters of haardsteden, zijn door Burge- ii estei en Wethouders benoemd de volgende personen WILLEM DE BESTE, ADRIAAN DE BRUIJNE, WILLEM FREDERIK VAN RIET en PI ETER BUITENDIJK. De aangiften of verklaringen tot verkrijging van pa tent zullen worden uitgegeven van den 5 tot en met den loen Mei en behooi en ingezameld te zijn den Sisten dier maand. Bij de inschrijving valt op te merken: lo. Ten aanzien der patentplichtigen, in de eerste 25 tabellen der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34) omschreven dat, met uitzondering van de patentplich- tige slijters, tappers, kroeghouders en koffiehuishouders, die niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepen, maar aan welker huizen, zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wachten, een declaratoir zal bezorgd worden, hetwelk ra verloop van drie dagen zal worden afgehaald, en welke verplicht zijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te voldoen, waarna het patent op vertoon der quitantie, alsmede van het bewijs, dat hun des wegens verschuldigde o ver h t voorgaande jaar ten volie aangezuiverd is, ter secretarie onmiddellijk verkrijgbaar zal zijn. 2o. Ten aanzien der eigenaars, vaste huurders, of andere vaste gebruikers van binnenvaartuigen, dat zal moeten worden gehandeld overeenkomstig deresolutie van den Minister van Financ'ën van 20 April 1852 o. 162 (Prov. blad no. 57 van dat jaar). 3o. Ten aanzien van de kramers: dat zij zullen gehouden zijn om bij het doen hunner aanvragen om patent op te geven de onderscheidene goeden n, welke zij voornemens zijn te koop aan te bieden; roomede de wijze, op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der 7do *\bel, gevoegd bij de wet van den 16 Juni 1832 (SaatsVad no. 30); alsmede de gezamenlijke inkoopswaarde door hen te koop aangeboden wordende goederen zullende dien onverminderd door de patentplichtigen die hunne goederen in de herbergen of bergplaatsen, huizen en andere gebouwen van tierden uitstallen, op gave moeten geschieden van den tijd der during van hun verblijf in de gemeente en door hen, die hunne waren ir. openbare veilingen, buiten hunne winkels, bij koopen van doorgaans beneden de f25 ieder, doen verkoopen, van dien der te houden verkooping, terwijl, zoo zij de wijze van dien verkoop veranderen, de waarde hunner waren vermeerderen of den duur des verblijfs of der te houdeoe verkooping verlengen, zij daarvan op den voet van art 13 der wet van den 21 Mei 1819 en op de boete, bij art. 37 bepaald, aangifte zullen doen in de gemeente, alwaar zij zich bevinden, en zoodanig aanvullingsrecht voldoen, als van hen bij in werkelijkheid toegenomen belastbaarheid zoude kunnen worden gevorderd; 4o. En eindelijk, ten aanzien van de bedoelde kra mers, benevens de debitanten van loterijbriefjes, dat zij, krachtens het Kon. besluit van den 17 October 1820 (Staatsblad no. 22), op de boete van 1 en 2, van art. 32 der wet van den 2i Mei 1819 bepaald, verplicht zijn steeds hun patent met zich te voeren. De sluiting van de registers der patentplichtigen zal geschieden den 16 Juni aanstaande. Het werk der zetters behoort te zijn afgeloopen voor den 25 Juni daaraanvolgende. De ingezetenen, die zich met hunnen aanslag in de personeele belasting of het patentrecht bezwaard achten, zijn verplicht bij hunne bezwaarschriften over te leggen een duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den rijksontvanger verkrijgbaar gesteld. Goes, den 30 April 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G, DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 1 Mei 1885. Op de tegen gistermiddag te 2 uren uitgeschreven eerste vergadering van de afdeeling Goes van de Ne- derlandsche pensioen-vereeniging voor werklieden, welke afdeeling thans 25 leden telt, waren7 leden tegenwoordig, terwijl slechts een enkel lid had kennis gegeven verhinderd te zijn. Deze geringe opkomst legt wederom een sprekend getuigenis af van de steeds afnemende belangstelling voor publieke aangelegen heden; het schijnt dat men tegenwoordig uitsluitend tijd kan vinden voor aangelegenheden, die meer of minder het eigenbelang rakend, doch voor het algemeen belang geen uur meer kan ten beste geven. Dit steeds meer op den voorgrond tredend verschijnsel is vermoedelijk de hoofdoorzaak, dat zoo menige goede zaak aan verval van krachten bezwijkt, doch het is voorzeker de doodsteek voor eene vereeniging, die nog nauwelijks dien naam verdient, omdat zij nog niet eens geconstitueerd is. Het aanwezige zevental besloot natuurlijk de verga dering te verdagen en wel tot Donderdag 7 Mei a. s. Het is te hopen, dat er dan meer belangstelling zal blijken te bestaan voor eene zoo nuttige zaak. Aan het telegraafkantoor alhier werden in de afgeloopen maand aangenomen 917, ontvangen 883, overgenomen en verder geseind 544 telegrammen, totaal 2344 tegen 1690 telegrammen in April '84. Te Wolfertsdijk werden behandeld 98 telegrammen. Het Rijks-telegraafkantoor te Ierseke behandelde in April 985 telegrammen tegen 599 in April 4884, sedert Sept. 11. 7680, dus gemiddeld per dag 32. In het voorafgaande overeenkomstige tijdvak bedroeg dit getal 5998. Het hulppostkantoor aldaar behandelde sedert Sept. 11. dagelijks 400 brieven, briefkaarten en drukwerken. De kapitein van het Oost-Indisch leger de heer J. "Vink zal, na vijf jaren in ons land gedetacheerd te zijn geweest, in Januari as. weder ons land verlaten, met voorloopige bestemming naar Atjeh. Tegen 43 Mei zal een vrij groot aantal jonge lingen worden opgeroepen tot dienstneming bij het Instr.-bataljon te Kampen. In een te Middelburg gehouden vergadering van de Zeeuwsche Spoorboot-Maatschappij is besloten het dividend over 4884 te bepalen op 4 pet. Er komt meer en meer verzet tegen het drijven van dr. Kuyper en de Gereformeerde fractie in de Ned. Herv. Kerk. Thans bevat ook de Bode der Heldring-gestichten, onder redactie van ds. H. Pierson te Zetten, een be schouwing van dezen predikant, waaruit blijkt, dat hii geen vrede meer vindt bij het confessionalisme, en zich nader gaat aansluiten bij het meer liberale christendom. De Bode richt in een reeks van artikelen, alle door den heer Pierson geschreven, een krachtig woord tot hen, die in onze protestantsclie kerken wederom een ketterjacht willen invoeren, verkondigt de leer, »dat niemand het recht heeft aannemelingen te weren, die lidmaat der kerk wenichen te worden, om redenen buiten hun zedelijk gedrag liggende, in het allerminst om verschil van dogmatisch inzicht, aangezien alleen aan God als kenner der harten het oordeel toekomt, wie al dan niet tot de christelijke gemeente behooren". De Hervormingvan de?e artikelen melding makende, zegt: »Hij, die dit leert, is niet meer confessioneel. Hij staat aan onze zijde. Hij is, al moge hij voor zichzelf orthodoxe denkbeelden koesteren, toch beslist anti-confessioneel, waarachtig liberaal". De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten de volgende aanschrijving gericht: Bij de wet van 5 November 4852 Staatsblad no. 497) is de verdeeling der provinciën in kiesdistricten ter benoeming van leden der Provinciale Staten ge regeld. "Voor de bepaling van het getal der in elk district te kiezen leden heeft men bij die regeling de bevolking als maatstaf genomen. Intusschen is sedert 4852 de verhouding van de bevolking der districten zeer veranderd, en de vraag is gerezen of het dien hoofde noodig, althans billijk is, eene nieuwe verdeeling der districten tot stand te brengen. Ik heb de eer u te verzoeken daaromtrent een on derzoek intestellen en mij gemotiveerd medetedeelen of en hoe naar uwe meening eene verbeterde verdee- ling van uwe provincie noodig is en zou kunnen ge schieden. De bedoeling is het aantal leden der Pro vinciale Staten onveranderd te laten. 's-Gravenpolder. Benoemd tot tegenschatters voor de personeele belasting in deze gemeente dhrn. L. Hu- bregtse en W. Geelhoed. Met de inwerkingtreding der nieuwe drankwet heb ben alhier twee van de vijf gelegenheden, waar sterke drank in het klein wordt verkocht, opgehouden te bestaan. In een particuliere correspondentie aan de N. Rott. Ct. wordt uit Berlijn dd. 28 April o. a. gemeld: Het Reuter-telegram, volgens hetwelk de Czaar on middellijk naar Moscou zou vertrekken en aldaar een oorlogsmanifest zou uitvaardigen, heeft hier veel vei- ontwaardiging te weeg gebracht, omdat het werd be schouwd als eene beursmanoeuvre, bestemd om voor de groote financiers, die met de verschillende telegraaf- agenturen in vertrouwelijke betrekking staan, de af wikkeling hunner speculatiën gemakkelijk te maken. Tegen znlke ongepaste handelingen is in de Duitsche bladen reeds herhaaldelijk ten scherpste gewaarschuwd. Het is een openbaar geheim, dat de grootste finan- ciëele huizen de grootste aandeelhouders der voor naamste telegraaf bureaux zijn en daarvan partij weten te trekken voor hunne beursspeculatiën. Zoo heeft er, toen eenige weken geleden alhier het eerste bericht van het gevecht van Komaroff werd ontvangen, ter Beurze een zeer heftig tooneel plaats gehad. De hoofd redacteur van een groot Berlijnsch beursblad beschul digde openlijk den vertegenwoordiger van het huis Bleichröder, dat hij door het Telegraaf bureau-Wolff het bericht 24 uren vroeger had geweten, maar het telegram had doen geheim houden, ten einde daarnaar te kunnen speculeeren. Later werd van alle kanten de beschuldiging uitgebracht, dat de telegraaf bureaux, die allen onderling in »cartell" staan, de uitreksels uit oorlogzuchtige en vredelievende artikelen der Londen- sche en Petersburgsche bladen weien in te richten naar de aanhangige beursoperatiën der groote geld vorsten. Deze storm van verontwaardiging schijnt eenigszins doel te hebben getroffenwant het bureau- Wolff alhier heeft het gisteren niet gewaagd, het oorlogstelegram van Reuter hier te verspreiden. Binnen eenige dagen zal de Duitsche Regeering een openbare inschrijving aankondigen voor onderne mers van overzeesche stoomvaartlijnen met rijkssub sidie. Men vermoedt, dat voor de eene hoofdlijn door Hamburgsche, voor de andere door Bremer firma's zal worden ingeschreven. Inmiddels geven de Duitsche bladen met het oog op de bepaling, dat bij de thuis reis een Nederlandsche of Belgische haven moet worden aangedaan, artikelen, die tot strekking hebben de voordeelen van Antwerpen voor dat doel in het licht te stellen. Zoo geeft de »Kölnische" een schrijven uit Antwerpen tot aanbeveling dier haven en de »Nord- deutsche Allgemeine" een uittreksel van het memo randum der te Antwerpen gevestigde Duitschers. In dit laatste worden de gezamenlijke kosten voor een stoomschip met volle lading van 7000 ton met inbegrip van Iaden, lossen en de vaart tot open zee begroot op 9990 fr. in het eerste de kosten voor een lading van 4000 ton op 3115 fr. Daarbij wordt opgemerkt dat de havengelden krachtens internationale overe nkomst niet mogen worden verhoogd, en dat de schepen der nieuwe lijnen zullen worden vrijgesteld van licht-, tonne- en loodsgelden. Met dat al is het bekend, dat de Zuidduitschers en de Rijnoeverbewoners aan Rotterdam als aanleg haven de voorkeur geven, en dat de Duitsche post directeur-generaal een goed oog op Vlissingen heeft geslagen, dat zond*r twijfel het gunstigst van allen is gelegen. Welke pogingen stelt onze Regeering in het werk om deze vaart over een Nederlandsche haven te leiden? (Vad.) Het proefnummer van De Scheldebodeeen nieuw katholiek weekblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, is ver schenen. Aangenomen het beroep naar de herv. gem. te Middelbnrg door ds. F. H. Herfkens, pred. te Reenen en door ds. G. W. A. De Veer, pred. te St. Laurens. Beroepen bij de Èvang. Luthersche gemeente te Middelburg ds. P. Groote Jz., pred. te Deventer. Naar wij met zekerheid vernemen schrijft de Nieuwe Bred. Ct. heeft Z. H. de Paus tot bisschop van Breda benoemd den zeereerw. heer Petrus Leyten, pastoor te Ba vel. Kapelle. Zoo ooit de goede verwachting aangaande de voortbrengselen van eenig product gegrond zijn, dan is dit voorzeker nu het geval met het vooruit zicht op veel ooit. De milliarden kersen-, peren- en pruimenbloemen, welke in de vele boomgaarden, waarmede deze gemeente schier omringd is, ons oog aangenaam aandoen, be gunstigd door het schoone weder, en tot heden ver schoond van feilen wind of nachtvorsten, geven daartoe het recht. Met het oog op de ruime opbrengsten, welke de fruiten jaarlijks aan deze gemeente afwerpen, is het geen wonder dat door velen met welgevallen dit bekoorlijk gezicht wordt waargenomen. Middelburg. Gisteravond werd door de Amsterdam- sche afdeeling van »llet Nederlandsch Tooneel" Schim- mel's «Jufvrouw Serklaas" gegeven met Mevrouw M. J. Kleine-Gartman in de titelrol. De verwachting, die blijkens den op alle rangen propvollen schouwburg hoog gespannen was, is niet beschaamd. Uitstekend werd de titelrol door de gevierde actrice weergegeven natuurlijk in woord en gebaar van het begin tot het einde, wist Mevrouw Kleine hare hoorders in hooge mate te boeien. Zeer goed werd zij door de Amster- damsehe acteurs bijgestaan. Ware de vertolking niet zoo goed geweest, dan zou zeker het thans verkregen succes veel minder geweest zijnaan heb stuk zelf toch kleven groote gebreken. De voorstelling te Middelburg heeft een nieuwe parel gehecht aan de kroon, die voor Mevrouw Kleine bij hare afscheidsreis door het land wordt gesmeed. Reeds terstond bij haar optreden werd haar door den Voorzitter der afdeeling van het Ned. Tooneelverbond, jhr. Mr. W. H. Snouck Hurgronje, een bouquet aan geboden. Vóór de pauze trad de heer Jac. De Kanter ten tooneele, die haar namens de Vereeniging tot be vordering van goede voorstellingen op kunstgebied een keurige corbeille van bloemen aanbood, haar tevens dankende voor het geschonken kunstgenot en Middel bnrg in haar aandenken aanbevelende. Met eenige woorden richtte Mevr. Kleine zich toen tot het publiek, te kennen gevende, dat het haar leed deed, dat zij het tooneel moest verlaten, dat tal van aangename herinneringen haar bijbleven en dat zij ook Middelburg niet vergeten zou. Na het einde van het stuk trad eene commissie op, die bij monde van den heer mr. G. N. de Stoppelaar (bij wien mevr. K. haar intrek genomen had) de jubilaris dankte, omdat zij ook Middelburg had opge nomen in de rij der steden, van welke zij afscheid nam, en die haar tot blijvend aandenken een keurig album met gezichten op de stad ten geschenke bood. Mevr. KI. trad daarop nogmaals voor het voetlicht, om, blijkbaar getroifen, het publiek toeteroepen»Gj spreekt van vereeren; ik ben vereerd. Ik kan niet anders zeggen dan: God zegene u allen; weest gelukkig denkt nog eens aan mij". Daarna viel de g o- fijn, en ook van Mid lelbarg had de gevierde artiste afscheid genomen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: M. De J., 46 j.. te Baar land, wegens onbevoegde uitoefening der verloskunde als bedrijf, tot 10 boete. G. V., 23 j., te '«-Gravenpolder, wegens overtreding der drankwet, tot 8 boete. J. O 60 j., te Krabbendijke, wegens beleediging van een beambte in functie, tot 8 boete. S. W., huisvr. van P. Lte Wemeldinge, wegens mishandeling, tot 8 boete. A. E., 24 j., te Wolfertsdijk, wegens rebellie, tot drie dagen cel. J. De J., 47 j., huisvr. van J. M., te 's-Heer Arends- kerke, wegens overtreding spoorwegwet, tot 3 boete. De Leidsche giftmengster, vrouw V. d. Linden, is heden door het Gerechtshof te 's-Gravenhage ver oordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Te Bo sele waren tot dusver negen localiteiten tot verkoop van sterkedrank in 't klein. Tengevolge der gewijzigde drankwet zal eerstgenoemd getal met een inrichting verminderen en een gecombineerde winkelnering vaarwel worden gezegd. Ellewoudsdijk. Als bijzonderheid wordt gemeld, dat op den eersten Mei dezes jaar Johannes Moerdijk vijf en twintig jaar als schaapherder in dienst is bij Jacob Bvuinooge, landbouwer te Ellewoudsdijk. Dat die dag niet onopgemeikt zal voorbijgaan zal men begrijpen. Vlissingon. Gisteren kwam op de haven het Ko ninklijk Engelsche jacht «Galathea", dat met de op de reede geankerde «Entreprise" deel uitmaakt van het geleide der Victoria and Albert". Ook bevindt zich nu het jacht, waarmede de Keizerin van Oosten rijk op de Noordzee tochten gemaakt heeft, in de haven. Tolen. De ansjovisvangst, welke in de laatste jaren niet erg gunstig was op de Zeeuwsche stroomén, is nu dit jaar bijzonder en belooft, indien het zoo nog eenigen tijd mag aanhouden, eene zeer rijke vangst. Drie arbeiders te Doniawerstal zijn uit eene boot gevallen doordien zij deze lieten schommelen. Twee hunner verdronken, de derde werd gered. Volgens «Veritas" zijn in Maart verongelukt 73 zeilschepen en 20 stoombooten; daaronder waren 3 Nederl. zeilschepen. Dinsdagavond is in de gemeente Hoek eene vrouw, werkende in het veld, door den bliksem gedood. Een platteiandsgeneesheer in Friesland verzocht dezer dagen bij advertentie in de Leeuwarder Courant verplaatsing van zijrie practijk. Hij ontving hierop niet minder dan 19 aanbiedingen; wel een bewijs dat er geen overvloed van geneeskundige hulp in Fr iesland is.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1