1885. N°. 51. Donderdag 30 April. 72sle jaargang. goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 29 April 1885. Tot op heden is nog niets uitgelekt omtrent de oplossing der portefeuille-quaestie van den heer Grobbée. Het zal den Minister Heemskerk niet weinig zorg baren een kundig en invloedrijk man te vinden, die de taak durft aanvaarden orde en regelmaat in de financiën te brengen, ook door herziening van het belasting stelsel en door regeling van de financ'ëele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Dat is inderdaad een reuzenarbeid, bovendien bemoeielijkt of liever bijna verhinderd door eene aaneengesloten verzameling van groepen, die nieuwe belastingen of fmanciëele plannen weigeren, zoolang niet aan hunne eischen op school gebied wordt toegegeven. Ook de zich noemende anti revolutionaire pariij neemt dit middel, dat aan de leus der Belgische revolutie herinnert, te baatpoint de redressement des griefs, point de subsides. Blijft men daaraan vasthouden, dan geven wij het den bes ten Minister van financiën te doen om alléén door bezuiniging een jaarlijksch tekort op den gewonen dienst van 4 a 5, op dit oogenblik van circa 7 millioen, uit den weg te ruimen, om nu van buitengewone uit gaven, waarvoor geleend mag worden, nog niet eens te spreken. In zóóver had dan ook de heer Heems kerk volkomen recht, toen hij zeide dat de dekking van het gezamenlijk tekort van 14 a 15 millioen alleen door bezuiniging eene onmogelijkheid was. Dit is volkomen waar en niet te betwisten. Het is daarbij ook waar, dat althans in de Eerste Kamer in deze laatste ziuing-periode weinig opgewektheid scheen te beslaan voor belasting-verhooging. De landbouw was in gedrukten toestand, handel en scheepvaart bloeiden niet; het financiewezen in Indië was mede niet gun stig en de handels- en nijverbeidsondernemingen aldaar waren in bepaald ongunstigen toestand. Inderdaad treurige verschijnselen in Moederland en Koloniën, terwijl hier bovendien het land door partij schap wordt verscheurd! Zal een nieuwe minister van financiën als voor waarde zijner optreding durven stellen, en zal het bestaande ministerie z'ch durven neerleggen bij den eisch eener ingrijpende vermindering van de budgetten van oorlog en marinebezuiniging op groote schaal in alle takken van ons staatsbestuurin éen woord, zal men door eene afdoende bezuiniging van minstens 3 millioen 'sjaars en eene versterking der inkomsten van minstens een gelijk bedrag, willen beproeven om het telkens terugkeerend gewoon tekort te doen ver dwijnen Zulke afdoende maatregelen kunnen echter, zoowel wat de inkomsten als de bezuiniging betreft, alleen van eene regeering uitgaan. De Tweede Kamer kan daartoe het initiatief niet nemeD, noch bij wijze van wetsvoorstel r.och bij amendement tot besnoeiing der uitgaven. Zij mist daartoe de administratieve gegevens, de benoodigde bouwstoffen, de kennis van de onder- deelen der administratie. Welnu, in de maand Juli wordt de nieuwe staats- begrooting voorbereid en opgemaakt. Voor het nog loopende jaar worde een tijdelijk hulpmiddel voorge steld tot dekking van het tekort op den gewonen diensten bij de begrooting voor 1886 kome men eindelijk tot een stelsel van uitgaven geëvenredigd aan de fin. krachten der natie. Deze zal, zoodra zij ziet dat het de Regeering wezenlijk ernst is afdoende en geen kruimelbezuiniging in te voeren, ook harerzijds zeer zeker bereid gevonden worden tot de bereiking van het verdere evenwicht bij te dragen en alzoo tot het in 't leven roepen van een goed financieel stelsel mede te werken. Wie bij eene dergelijke politiek der Regeering, van welke richting ook, dan nog om partijgrieven weiger achtig blijft in de behoefte van den dienst te voor zien, die zal daardoor tevens bij elke eerstvolgende verkiezing, hetzij gewone of het gevolg van ontbinding, het vonnis der openbare meening en de uitspraak der kiezers moeten afwachten. De Min van Financiën heeft onlangs in de E. K. gezegd dat een der leden, sprekende over de houding der Tweede Kamer, met betrekking tot de fin. quaestie, den spijker op den kop geslagen heefthier mag ge zegd worden er moeten thans op fin. gebied spijkers met koppen worden geslagen. De gisteravond gehouden vergadering van het Comité tot wering van schoolverzuim werd door den voorzitter, den heer Z. D. Van der Bilt Lamotthe, ge opend met een woord van hulde aan de nagedachtenis van den beer D. M. Molijn, die gedurende eene reeks van jaren als lid het doel en de pogingen van het Comité had helpen bevorderen en ondersteunen en als penningmeester steeds met de meeste nauwgezet heid de financiën had beheerd. De voorzitter herin nerde eraan, hoe dit gedurende het vijftiental jaren, dat het Comité bestaat, de eerste maal was, dat een lid daaraan door den dood ontviel en hij gaf als zijne overtuiging te kennen, dat de overledene steeds in de vriendschappelijke herinnering der leden zou blijven voortleven. In deze vergadering werden voorts benoemd in de plaats van den heer Molijn tot lid van het comité de heer G. Van der Hoek, tot penningmeester de heer Ph. M. De Ronde Bresser en tot lid van de commissie van statistiek de heer Ph. M. Van der Mandere. Uit de rekening over 1883/84 bleek, dat de ont vangsten hadden bedragen ƒ632.80 en de uitgaven ƒ630.05, zoodat d» rekening sloot: met een goed slot van ƒ2 75. Nadat nog het jaarverslag over 1884 was uitgebracht, werd de dag der bekroning, die oorspronkelijk was bepaald op 26 Maart jl. doch om verschillende redenen moest worden uitgesteld, thans vastgesteld op Woens dag 6 Mei a. s. Aangezien echter de lokalen in de «Prins Van Oranje" dan niet beschikbaar zijn, is heden besloten de bekroning op Woensdag 13 Mei a. s. te doen plaatshebben. Ylissingeu. Toen »la Société des chemins de fer économiques" den bestaanden stoombargedienst met eene geduchte concurrentie dreigde, deed de onder nemer van dezen laatste een salonboot op de fabriek »de Schelde" alhier bouwendie fraaie, uitnemend ingerichte boot kreeg den hoopvollen naam«Luctor et Emergo", «ik worstel en ontzwem." Wij weten niet of die naam door den lastgever is uitgedacht, dan wel door De Schelde" aan haar pro duct gegeven, met de bijgedachte éénmaal zelf met volle recht die zinspreuk te kunnen voeren. Is dat laatste het geval, dan hélaasis die verwachting geenszins vervuld: «De Schelde" heeft geworsteld, worstelt nog, maar langzamerhand is ze zwakker ge worden, en nu zien wij met angst en vreeze het o gen- blik tegemoet, dat zij aan de kracht der golven geen weerstand meer zal kunnen bieden, en het moede hoofd buigt. Treurig vooruitzicht 1 Eene onderneming, met zooveel moed aangevangen, voorzien van alle hu'pmiddelen van den nieuweren tijd, zoodat ze nu reeds met vrucht tegen langer bestaande concurreerde, en de tevreden heid harer werkgevers verwierf, zal dan te niet, en daarmede zullen de van het zevenhonderdtal overgeble ven werklieden broodeloos zijn. Vlissingen wordt dan. evenals bij het verplaatsen der rijkswerf, een doodclijke steek toegebracht. En heeft Vlissingen dat ooit ver diend Is het ooit te kort geschoten in de vervulling der plichten, die op ieder deel van het vaderland in het bijzonder rusten Heeft het niet veeleer meerma len het voorbeeld gegeven van opoffering en toewijding aan 's lands belang Eenige weken geleden had de Minister van Marine in de Tweede Kamer op een vraag om inlichtingen omtrent De Schelde" geantwoorddat er in den laatsten tijd aan het Departement geen werk, dus ook niet voor «De Schelde", was. Daarop was niets te zeggen. Maar hoe bedroevend, hoe bitter is het niet, als luttel tijds daarna een vertrouwbaar blad als het Vaderland met het bericht voor den dag komt, onder verwijzing naar het aangehaalde gezegde, dat vanwege het ministerie van marine ondershands aan de fabriek te Feijenoord een vrij belangrijke bestelling is opge dragen Er zijn in de wereld knorrepotten, menschen, die nooit tevreden zijn, dat wist Justus Van Effen al, en ze zullen er wel blijven ook. Maar behooren wij tot die menschen, die steeds ontevreden zijn Wij laten het aan het onpartijdig oordeel over in dezen te be slissen. Wat te antwoorden op eene verzuchting als deze «Als wij Belg waren, zou Vlissingen er wel anders uitzien dan nu. Dan zouden de Pennybootjes, zooals nu gewoonlijk het geval is, niet het eenig bewijs van leven in onze havens zijn. Dan zou een vreemdeling niet spottend behoeven te vragenkunnen in die mooie havens ook schepen liggen (Sont-ce la des bassins construits pour des navires Tj Het verstan digste in zoo'n geval is maar te hopen en te zwijgen. Nog weinige dagen en de heer Smit, onze burge meester, zal voor goed onze stad verlaten. Wij kun nen van hem getuigen, dat dit onopgesmukte woord van hulde hier een plaats vinde dat hij ten goede van Vlissingen werkzaam geweest is, dat Vlis singen een krachtigen, ijverigen, doortastenden leids man in hem verliest, en hij in dankbare herinnering in het hart van hen, die een open oog voor het heil hunner vaderstad hebben, zal blijven voortleven. Het ligt niet op onzen weg alles op te sommen, wat de heer Smit in het belang van Vlissingen heeft gewrocht, noch te wijzen op dat, wat hij tot stand zou gebracht hebben, zoo hij op zijn weg geen hinderpalen ontmoet had, die den sterksten arm noodwendig moeten ver lammen. Onze beste wenschen voor zijn welzijn en dat van zijn huisgezin mogen hem op zijn verdere loop baan vergezellen. Wie zal hem opvolgen Vooralsnog kunnen wij die vraag niet beantwoorden. Maar met spanning zien wij de benoeming van eenen opvolger tegemoet. En geenszins zonder reden, 't Is voor Vlissingen eene «question bruiante". Alles, alles hangt van eenen ge- schikten opvolger af. Wat we vurig hopen is, dat deze zijn voorganger waardig moge zijn, en met vas ten tred diens voetspoor zal drukken. De aanstaande komst van de «Victoria and Albert" wordt hier met eenige vreugde begroet. Verschillende neringdoenden, vooral handelaars in tabak en sigaren, verblijden zich al bij voorbaat in den te wachten vermeerderden omzet. Teekent het eigenlijk niet op eene treurige manier den toestand, dat de komst van het koninklijk jacht voor Vlissin gen «eene gebeurtenis" is Hoe ook de toestand van Vlissingen zij, wanhopen aan zijn toekomst doen wij nu niet, en zullen we nimmer doen. Voor 't oogenblik mogen donkere wolken de zon verduisteren, eenmaal moet de tijd komen, dat de oogen voor Vlissing's belang, dat Zeeland's en Neer- land's belang is, opengaanAprés la pluie le beau temps. Men schrijft onsNu het mooie weder in de laatste dagen als van zelf tot een uitstapje uitlokt, meenen we onzen lezers geen ondienst te doen door hunne aandacht te vestigen op iets belangrijks, haast in hunne onmiddellijke omgeving. We bedoelen de oud heidskamer en het Museum te Middelburg. Te rade gaande met onze eigen ondervinding, kunnen we een bezoek aan de eerste inrichting met volle overtuiging aanbevelen. De oudheidskamer, uit meerdere zalen be staande, bevat zeer veel, dat de moeite van een bezoek loont, en is, als we ons niet bedriegen, den gebeelen dag door op eenvoudige aanmelding bij den concierge van het Raadhuis te bezichtigen. Wat het museum in de Latijnsche Schoolstraat betreft zonderling dat men ons omtrent de uren van bezichtiging niet nauwkeurig scheen te kunnen in lichtenmen zeide ons, toen wij te 12 uur op eenen Zondag ons aan het museum aanmeldden, dat het op dien dag te 3 uren te bezien was, en door de week «geloofde" men op denzelfden tijd. Jammer, dat de Middelburgsche Courant niet eens nu en dan een klein plaatsje opmstelt voor eme officiëele opgave van den tijd van bezichtiging van beide inrichtingen, tenzij ze niet voor het publiek zijn opengesteld. Wij in ons geval, die aan onzen tijd gebonden waren, moesten onverrichter zake terugkeeren. B-noemd tot kommandant der Mat échaussée, divisie Noord-Brabant en Zeeland, de majoor Diekhoff, van die divisie, in plaats van den luitenant-kolonel Meijer, die gepensioneerd is met den kolonelsrang. Aan den polder Oud-Kempes-hofstede is eene belangrijke oeverafschuiving ontstaan. Zij heeft eene lengte van 150 M. langs den laag waterrand en heeft plaatsgehad in de nabijheid van de in 1881 geplaatste zinkstukken, even Westwaarts bezijden dezelve, terwijl in 't vorige jaar eene dergelijke calamiteit aan de Oost zijde dier zinkstukken plaatshad. Dadelijk gevaar levert dit ongeval evenwel nog niet op, daar de voor oever nog 150 a 200 M. breed blijft. Ter buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland" is liet bestuursvoorstel, om door een dagdienst een tweede postverbinding tot stand te brengen, en zulks mede naar aanleiding van een opmerking, daaromtrent gemaakt door het Keizerlijk Duitsche Postambt, met algemeene (140) stemmen goedgekeurd. Ook werd aangenomen een voorstel om de Directie te machtigen de noodige maatregelen te nemen tot het verkrijgen der gelden tot oprichting van den dagdienst. De heer C. G. A. Janssen van Wissekerke (N.-B.) is geslaagd als commies bij de posterijen. Bij kon. besl. van 25 April is met ingang van 1 Mei 1885, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan A. Braam, als plaatsvervangend dijkgraaf van den Anna Jacoba- en Willempolder, en zijn voorts benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Kleinen Stelle- polder P. F. Thomses; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Hoofdplaatpolder P. F. Thomses. Verleden Vrijdag werd te Utrecht de algemeene vergadering van aandeelhouders der Utrechtsche Hy potheek-bank gehouden. De winst- en verliesrekening over 1884 en de balans per 31 December 1884 werden goedgekeurd. Het uit- tekeeren dividend over 1884 is vastgesteld op ruim 5% pet. of f 11.02 per aandeel en f 0.90 per oprich- teisbewijs. De heeren jhr. mr. K. A. Godin De Beaufort, mr. S J. Van Geuns, P. W. Van Marselis Hartsinck, W. A. Baron Van der Feltz en mr. H. R. Van Marle zijn herkozen als commissarissen en de heer jhr. H. J. M. Van Asch van Wijck als directeur. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dins dag 12 Mei, des namiddags te half drie uren. De zomerdienst op de Nederlandsche spoorwegen zal op 1 Juni aanvangen. Het plan van de buitenlandsche reis van HH. MM. den Koning en de Koningin is nader vastgesteld als volst: H. M. de Koningin zal den 9en Mei a. s. van het Loo naar het station Scherfede in Duitschland reizen, om van daar per rijtuig Arolsen te bereiken. Na aldaar een bezoek te hebben gebracht aan hare ouders zal H. M zich vervolgens naar Teplitz begeven. Z. M. de Koning zal den 13en Mei van het Loo de reis naar Frankfort aannemen, aldaar overnachten en den 14en naar Carlsbad vertrekken. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen heeft ten gebruike van H. M. de Koningin een geriefelijken reissalonwagen laten vervaardigen, met verschillende in elkander lonpende compartementen. Naar de Zaanl. Ct. mededeelt, heeft de minis terraad, op het verzoek om ontslag door den Minister van fiinaneiën den Koning gedaan, Z. M. geadviseerd tot afwijzing. De St. Ct. no. 99 bevat eene oproepiDg van wege het Ministerie van koloniën, aan hen die in aan merking wenschen ta komen voor onderwijzer der derde klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen in Nedeil.mdsch-Indië. Hüt Postcongres te Lissabon heeft, behalve de reeds medegedeelde wijzigingen, nog de volgende be slissingen g- nomen Briefkaarten met antwoord betaald worden in het verkeer met alle landen der Unie toegelaten. De surtaxe van 10 centimes per enkel port voor brieven, onderworpen aan een zeeport van 5 fis. per kilogram, is opgeheven. De afzender zal het recht hebben, een ter post be zorgden brief vóór de uitreiking aan den geadresseerde terug te vorderen; tenzij de binnenlandsche wetgeving er zich tegen verzet, wordt aan het verzoek voldaan. Invoering van expresse bestelling in het veikeer met die landen, welke zich daartoe bereid verklaren, tegen vooruitbetaling van een recht van 30 centimes. De kosten van bezorging buiten den kring der postkan toren komen voor rekening van den geadresseerde. De verzending van goud, zilver, edelgesteenten of kostbaar heden wordt toegelaten, voor zoover de binnenlandsche wetgeving der betrokken Staten dit toelaat. Het bedrag waarvoor aangifte van waarde bij brie ven met aangegeven waarde wordt toegelaten is uni form bepaald op frs. 10 000. Frauduleuse aangifte doet het recht op schadeloosstelling bij verlies vervallen. Voorts is uitgemaakt dat art XXI van het Regl. in dien zin is op te vatten, dat van ongefi ankeerde brieven, aan zeeport onderworpen, het geheele port behoort verdubbeld te worden. De nieuwe bepalingen treden 1 April 1886 in wer king. mhw-AHLV BB MB—l Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Nootdorp (cl. VGravenhage) ds. J. M. Conradi, pred. te Nisse. Door den Commissaris des Konings in Zeeland is bepaald, dat het mondeling gedeelte van het eind examen der H. B. S. in Zeeland voor 1885 zal worden gehouden te Middelburg. Benoemd zijn in de commissie tot het afnemen van bedoelde examensde heer J. Vermeulen, dir. der R. H. B. S. te Middelburg, lid en voorzitteren verder tot leden dr. H. Japikse, mr. W. Polman Kruseman en F. G. De Liefde, leeraren aan de R. H. B. S. te Middelburg dr. A. W. Van Campen, dir. van en G. J. Van de Poll en M. G. Van Neck, leeraren aan de H. B. S. te GoesB. VV. Mondt, dr. Z. Th. Diehl en J. A. De Bruijne, leeiaren aan de H. B. S. te Zieriksee, Rechtszaken. Arrondissements-rechlbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld C. S., 34 j. te Goes, wegens verwonding tot 8 d. celW. D., 19 j., te Rilland, wegens verbreking van afsluiting tot 15 d. cel en ƒ25 boete. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn A. II. M., 19 j, J. W., 19 j. J. De N, 19 j„ allen te Rilland, en J. M. te Krab- bendijke, beklaagd van verbreking van afsluiting. mugpm—rrli-inniwiiii iiu«"-|. wwmna Uit onze Koloniën. Een van den civielen en militairen Gouverneur van Atjeh ontvangen telegram, gedagteekend 14 Maait, bevat de volgende berichten: «Bij opruiming Sahang 13 Maart drie gewonden. 14 Maart kapitein J. Burg 8Ü twee minderen gesneuveld, twaalf minderen en twee dwangarbeiders gewond. 14 Maart moet vijand zware verliezen geleden hebben hij liet vier dooden op het terrein achter."

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1