Buitenlandsch Overzicht Gemengde Berichten. Laatste en tetegraphische berichten, Liefdadigheid. 318e Staatsloterij, 3e kl. Weerkundige Waarnemingen. sï s ns ff! 752 z.o. 7527, 753 5) Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Marktberichten. niet duidelijk is, wat men er onder verstaat, dat een spreker, aan wiens rede eene bepaalde bedoeling ten grondslag ligt, «niets nieuws" vertelt. Doch dat wij van hem «iets nieuws" verwachtten, zal hij zelf toch moeten billijken, wanneer wij hem in herinnering brengen, hoe een collega-courantier hem eens in zijn blad heeft genoemd «het edelste wat de anti-revolu- tionnaire partij in Goes bezit". Wat nu de berekening omtrent de heeren A, B en C betreft, (waarom die namen niet bekend gemaakt wij geven toe, dat zij van onderzoek getuigt, maar toch slechts van een zeer oppervlakkig onderzoek want, om maar een paar punten te noemen: terwijl de heer De Jonge onder »de ontvangsten" teltde subsidiën uit Rijks- en gemeente kas, stelt hij daartegenover alleen den H. O. en ver geet hij dus het deel, dat de heeren A, B en C ook in de ityfcrbelasting bijdragen. Wij zullen dus die cijfers, die op slechts halve gegevens zijn gegrond, verder laten rusten, en alleen nog even met woorden (of het alweder groote zijn laten wij aan anderer oordeel over) in herinnering brengen, dat de kosten van het onderwijs, dat de kinderen op de scholen A, B, C en D genieten, vooral op de laatste drie, zeker niet door de ouders dier kinderen worden betaald en als die het niet doen, wat de heer De Jonge toch zeker wel zal toestemmen, wie betalen ze dan Toch zeker de meergegoeden, die door hunne hoogere belasting maken, dat van gemeente- of rijkswege die inrichtingen in het leven kunnen worden geroepen. Wanneer er dus sprake is van «(riemen) snijden van eens anders leer", zijn het zeker niet de meer ge goeden die zulks doen. Of is het den heer De Jonge bij zijn onderzoek bovendien niet gebleken dat ver- s- heidens kinderen van het middelbaar onderwijs gebruik maken, wier ouders zeer weinig in den H O. bijdragen Trouwens ieder, die ook maar eenige kennis van staathuishoudkunde heeft, weet dat, wanneer staat of gemeente inrichtingen ten algemeenen nutte, hetzij voor onderwijs, hetzij voor meer materiêele doeleinden, iB het leven roepen, het niet anders kan of de eene burger betaalt voor den ander, maar ook den ander betaalt voor den een. Onmogelijk is het dat allen het zelfde gebruik hebben van dezelfde zaken van algemeen nut. Naar het schijnt zou de heer De Jonge ieder willen laten betalen naai mate van het gebruik. Hoe dit in staat of gemeente in Tolle consequentie zou toe te passen zijn is eene vraag, waaromtrent wellicht de heer De Jonge den steen der wijzen heeft gevonden maar dan verzoeken wij hem niet eenzijdig te zijn en niet uitsluitend bij bet onderwijs te blijven. Maar Dog iets zeer gewichtigs in dezen ziet de heer De Jonge voorbij. Nergens in de wet staat, dat de gemeenten zooveel schoolgeld zouden mogen heffen, dat daaruit de kosten van het onderwijs gevonden worden. De wet zegt dat van ieder schoolgaand kind eene bij drage kan gevorderd worden ter tegemoetkoming in de kosten. Met deze duidelijke wetsbepaling, die zoo geheel bewijst, dat inzonderheid het onderwijs behoort tot die takken van regeeringszorg, welke door het algemeen en niet door individueel gebruik bekostigd mogen en moeten worden, behoort vooral een raads lid rekening te houden. Wat tea slotte aangaat de leerlingen, die van buitenaf de school bezoeken, zeker profiteeren die, zonder dat hun ouders in evenredigheid de lasten helpen dragen, doch hier dient rekening gehouden te worden met het voordeel, dat sommige ingezetenen van dat schoolbezoek trekken en de extra-kosten, welke die ouders zich voor hunne kinderen moeten getroosten. Trouwens, in het algemeen ziet de heer De Jonge voorbij al de voordeelen, welke én de school én het daaraan verbonden personeel oplevert aan ge meentenaren, welke weinig ot niets met de kosten te maken hebben. Hiermede gelooven wij den heer De Jonge op zijne bedenkingen te hebben geantwoord. Of wij hem over tuigd hebben en of onze woorden weder even «groot" waren als een vorige maal, willen wij niet beslissen. Alleen nog dit. Nu de heer De Jonge door zijne nieuwe betrekking meermalen in het publiek zal op treden of, zooals men dit in het dagelijksch leven noemt, «aan den publieken weg timmert", hopen wij, dat niet elk woord, dat wij over hem schrijven, hem dadelijk ergernis zal bezorgen. Waar hij zijn gevoelen kenbaar maakt, gevoelen wij ons wellicht ook wel eens geroepen, dat evenzeer te doen, dat ligt zoo in den aard van «courantiers". Wij hebben met genoegen bemerkt, dat hij nota heeft genomen van wat wij schreven en wij zijn hem dankbaar voor zijn repliekdoch wanneer een weerschrift niet in volko men kalmte is geschreven, vervalt men zoo licht in «groote woorden" en die, de heer De Jonge heeft het zelf ondervonden, overtuigen niet licht. Red. De houding der Belgische pers tegenover het plan, om den Koning souverein van den Congostraat te maken, is niet onverdeeld sympathiek. De meeste bladen bewaren er een veelbeteekend zwijgen overde Echo du Parlement prijst het aan; de Etoile, die toch niet stelselmatig den koning vijandig is, spreekt een aantal bedenkingen uitde meer radicale pers noemt zich verontwaardigd. De Rêforme doet uitkomen, dat de ministers zich geheel achter de persoonlijke verklaring des Konings verschuilen, hetgeen inconstitutioneel isdat zij, evenals de Koning, eene zeer onbepaalde, misschien ongegronde verwachting voor de toekomst uitspreken, zonder eenig voorbehoud uit naam des lands daar bijtevoegen. De Réforme verwijt aan de vrienden van het hof, dat zij adressen van gelukwensching hebben uitgelokt, steeds bewerende dat deze tot niets verbonden, en dat thans uit deze adressen een soort van kunstmatig plebisciet gevormd wordt, waarop de Koning zich beroept. Het RussiacU-Engolsclie conflict is nog steeds han gende, doch er is weinig verandering in gekomen. Beide natiën gaan met hare krijgstoerustingen voort en inzonderheid de Russische pers wordt steeds oor logszuchtiger, waaruit men besluit dat de oorlogs partij aldaar de overhand te verkrijgen. Truth beweert, dat Koningin Victoria eigenhandig een schrijven aan den Keizer van Duitschland gericht heeft, in het belang van den vrede. Van Aix-les-Bains is zij thans te Darmstadt aangekomen, om van daar over Vlissingen naar Windsor terugtekeeren. 7ruth meent, dat indien te Darmstadt de grootvorst en groot vorstin Sergius van Rusland de Koniigin ontmoeten en een eindwaegs met haar samenreizen, daaraan de beteekenis moet gehecht worden, dat zij eene goede boodschap overbrengen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Koning Oscar van Zweden, aldaar vertoevend, verklaard heeft, dat, in geval van een oorlog tusschen Engeland en Rusland, Zweden de meest volkomen neutraliteit zou bewaren. Koning Oscar heeft, bij zijn terugkeer te Stock holm, terstond een kabinetsraad gehouden. In Denemarken is men zeer bezorgd voor een oor log. Eenige der Deensche bladen geven hunne vrees te kennen, dat Engeland of Rusland zich wel van Kopenhagen kon meester maken, om dit als basis voor oorlogsoperatiën in de Oostzee te gebruiken. Men spreekt van mobilisatie van het Deensche leger in Zweden zal de landweer van Gothland gemobili seerd worden. Het Spaansche kabinet maakt zich ernstig ongerust over een besluit, door de vereenigde oppositiën geno men. Deze, republikeinen en liberalen van alle kleur, vereenigd met afvallige conservatieven, die over de ultramontaansche politiek van het kabinet ontevreden zijn, zullen overal de hoofden hunner partij candidaat stellen in de gemeentelijke verkiezingen, die in Mei gehouden zullen worden. Te Madrid komen als candi- daten voor den gemeenteraad op de hh. Sagasta, Ca- stelar, Moret, Martos men meent dat deze maatregel het kabinet zeer verzwakken zal. De koning van Griekenland is van Corfu terugge keerd en heeft het land te midden eener ministerieel* crisis gevonden. De oppositie heeft bij de verkiezingen f40 afgevaardigden verkregen, het kabinet slechts f 00. De minister van buitenlandsche zaken Contostavlos is in zijn district, Caristo, overwonnen. Niet minder dan 4 personen geraakten hier jl. Zaterdag successievelijk bij ongeluk te water, en wel een bijziend plattelandsbewoner en 2 kinderen, welke allen gelukkig weder op het droge kwamen. Minder gelukkig was de afloop met een 24jarig jongeling, die aan toevallen scheen te lijden. Hoewel ook nog levend uit het water gehaald en zorgvuldig behandeld, is hij weinige uren daarna overleden. Helnkenszand. Toen de Landbouwer A. Rijk van Ellewoudsdijk en zijn zoon Vrijdagnamiddag, met paard en chais hier aangekomen, wilden uitspannen, schrikte het paard en ging half uitgespannen op hol met de chais achter zich. Na een eindweegs het dorp door gerend te hebben struikelde het pasrd en viel, de chais sloeg om en ging over het dier heen. Met behulp van eenig personen is het paard op de been geholpenbehalve eenige schade aan de chais is alles zonder ongelukken afgeloopen. Te Borsele waagde de kleizoon van een land bouwer, zonder dat de maler het bemerkte, zijn hand te dicht bij een in beweging zijnden snijmolen, waar door hij van zijn middelvinger den top heeft moeten missen. De overige kneuzingen zullen gelukkig kunnen herstellen. Vlissingen. Gisteravond kwamen op dereede alhier aan Z. M. 's opleidingschepen «Marnix" en «Castor". Hedenmorgen hebben zij de reis naar hunne bestemming Antwerpen voortgezet. Middelburg. Tot aanvulling van een vorig bericht kan medegedeeld worden, dat Zaterdag de wagens van den stoomtram verzonden zijn öf om die te her stellen óf om ze door andere te vervangen. Men wil, dat de directie er ernstig naar streeft den dienst nog vóór het einde van Mei te heropenen. Middelburg. Door de afdeeling Walcheren van de Zeeuwsche maatschappij van landbouw werd heden morgen een vergadering gehouden ter bespreking van een te houden ploegwedstrijd, reeds in de vorige week besproken. Tot dusver was bij het bestuur nog van geen lust tot deelneming gebleken. Intusschen zullen maatregelen genomen worden om de zaak zoo moge lijk nog dit jaar tot een goed einde te brengen. De heer Voorbeijtel deed opgave van eventueel te gebruiken terreinen voor den te houden wedstrijd. De gymnastiekonderwijzer de heer J. V. d. Berg te Utrecht heeft zijn vlugheid en kracht op bijzonder gelukkige wijze in toepassing kunnen bren gen. Woensdag sprong in Utrecht een waanzinnige dame uit de tweede verdieping op straat, juist toen hij voor h«t huis was. Hij ving haar op en mocht haar aldus van een wissen dood redden. Eene huwelijks-voltrekking te Ter Neuzen kon Donderdag op het bepaalde uur niet plaats hebben, omdat de onmisbare bruidegom op zich liet wachten. Men ging hem toen ten huize van zijne ouders zoeken, en vernam daar dat hij van het huwelijk had afgezien. De teleurstelling voor de bruid en ook voor de genoo- digde gasten was groot, en het gevolg was, dat men des avonds in eene herberg slaags geraakte, terwijl bruidegom en bruid, alsmede beider familiebetrekkin gen, dapper deelnamen aan de vechtpartij. De politie moest ten slotte tusschenbeide komen. In plaats van olie voor het slijpen van werktuigen, wordt een mengsel aanbevolen van glycerine met spiritus. De hoeveelheden, waarin deze stoffen gebruikt moeten worden, zijn afhankelijk van de voorwerpen die geslepen moeten worden. Is er een betrekkelijk groot vlak te slijpen, d in is de voordeeligste verhou ding, drie deelen glycerine en een deel spiritus, doch voor eene kleine oppervlakte, b. v. een graveerstift, behoeft de glycerine slechts eenige druppels spiritus te bevatten. Het kleinste uurwerk ter wereld is tegenwoor dig te Berlijn te zien bij den horlogemaker Hartmann. Het is ter nauwernood half zoo groot als een 20-pfen- ningstuk, dus ongeveer als een Nederlandsch stuivertje het is vervaardigd door een jong horlogemaker uit Genéve, die er vier jaren aan arbeidde en vertegen woordigt een waarde van 7800. Tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Goes is door den Commissaris des Konings in Zeeland voor de jaren 1885 en 1886 benoemd de heer J. J. Ramondt. Dit jaar zal weder gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van een examen voor candidaat-ge- meente-secretaris. Naar wij vernemen is de Secretaris der gemeente Goes benoemd in de commissie voor de provinciën Gelderland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland, en de burgemeester van Breskens, Groede en Nieuw- vliet in de commissie voor de provinciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Middelburg. Woensdag a. s zal de gemeenteraad alhier eene openbare zitting houden, waarin o. a. over het lot van de te dezer stede bestaande H. B. S. voor meisjes zal worden beslist. De inrichting geniet, zooals bekend is, dit jaar voor de laatste maal een rijkstoe lage ven 5000 's jaars. Met belangstelling wordt naar 's Raads beslissing in deze aangelegenheid uitgezien. Een Reuter-telegram uit Londen, dd. heden, zegt dat een oorlog tusschen Engeland en Rusland onver mijdelijk is. Men verzekert, dat de Czaar heden naar Moskou vertrekt om het manifest uittevaardigen. Diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier berichten met blijdschap dat gisteren in de avond-godsdienstoefe ning door hen onder meeris gecollecteerd tien gulden, (goudstuk) met bijschrift, Eben llaëzer. Zij brengen daarvoor aan de edele geefster of den gever hun wel- meenenden dank, en drukken naar aanleiding van bovengenoemd bijschrift daarbij den wensch uit, dat waar de Heer tot hiertoe geholpen heeft, hij verder hunne hulp en sterkte blijve. Goes den 27 April 1885 Namens Diakenen voornoemd, Th, A. VAN DER HELL, Voorzitter. X. WESSEL, Secretaris, Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Maandag 27 April, le lijst. No. G43 f25000. No. 20507 f2000. Nos. 2086 en 2825 elk f400. Nos. 7554, 8301 en 19345 elk f200. Nos. 5761,11339,11666,17807 en 20230 elk f 100. GOES, Maandag 27 April 1885. Uu». ■Z-e a g4 PP Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius oü <S'£, s morgens 8 betrokken. +14 5.55 s midd. 12 N.W. 17'/. s avonds 5 +14 Waarneming van hedenochtend 8 uur Een depressie, waarvan 't centrum buiten 't gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst be kende barometerstand ongeveer 745 m.M. bedraagt, bevindt zich ver van ons en Noord-Westwaarts. Van een gebied van hoogen druk valt weinig of niets te bespeuren. Het grootste barometerstand-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurMaastricht 1.7 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend acht uurGroningen 2.7 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half een geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een wordt niet opgegeven. Verwachting: Zuidelijke wind, veranderlijk wêer. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 30 Apr. Wilhelminadorp, onderhoudswerken, Bestuur Wilhel- minapolder, 1 Mei, Middelburg, Hoofden oever voor Ter-Neuzen, (raming f2500). Scherm voor de kleine schutsluis te Veere (raming f3000). Tweede waterkeering op de plateaux der kleine sluizen van het kanaal door Zuid-Beveland, (raming f 2830). Ingenieurs. 8 Middelburg, Werkea aan straudhoofd Oude Hoeve op Schouwen. 13 Wilhelniinadorp, onderhoudswerken, Bestuur Oost- Bevelandpolder. 15 Middelburg, Steenglooiing West-ha vendam te Haasweerd. Rijks-ingenieur te Goes. Datum. Plaata. Voorwerpen. Informatiën, Apr. Hoedekenskerke, huis en land, P Overman. 29 Wolfertsd(jk, inboedel, Pilaar. 29 f lerseke, herberg-inventaris, Pelle. 29 Ellewoudsdijk, planken, enzVan der Kloes. 30 's-Gravenpolder, diversen, P. Overman. Mei,jachtrecht Waarde enz P. Overman. 6 Goes, vendutie, De Vos. 6 h Heinkenszand, woonhuis enz., Mulock Houwer. 7 - Wolfertsdijk, boereninspan, Pilaar. 20 u Kloetinge, verp bouwland, Pelle en Lansen Croin. 20 Iersake, woonhuis en erf, Pelle en Lansen Croin. ROTTERDAM, 27 April 1885. Van Tarwe ruimen toevoer 20 ets. hooger Haver 10 ets. lager, overige onveranderd. Buiten landsche en Meel vast. Van Vlas ter markt 27555 steen, de minste vond grif koopers tegen vorige prijzende betere gedeeltelijk geplaatst. Nieuwe TARWEf 7,25 a f 8,50 Jarige TARWE- - Nieuwe ROGGE- 5,50 - 6,30 Nieuwe WINTERGERST - 4,75 - 5,40 ZOMERGERST- 5,— - 5,40 Korte HAVER- 3,25 - 4,75 Lange - Nieuw KOOLZAAD (Zeenwsch) - 10,50 - PAARDENBOONEN - 6,— - 6,40 DUIVENBOONEN Blauwe ERWTEN - 7,— - 7,50 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11. BRUINE BOONEN 6,— - 9 50 WITTE 9,— - 13,50 KANARIEZAAD 7,50 - 9,— Druk. F. Kleeuwens Sc. Zoon. Goei.

Goessche Courant | 1885 | | pagina bijlage 2