1885. N°. 50. Dinsdag 28 April. 72ste jaargang. Bij dil uommei' behoort een bijvoegsel. Sas- en Buiten-havenmeester, -<S<S=CS:>CS3GS*«- GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandaq, Woensdao en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervouge men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Door den raad der gemeente Goes is benoemd tot welke betrekking is vacant geworden door het overlij den van G. C. Van Blitterswijk Sr, diens zoon Gerrit Cornells Van Blitterswijk Jr. tot dusver adsistent, en zulks met ingang van 21 Haart jongstleden, Goes, den 25 April 1885. Burgemeester en wethouders van Goes J. G, DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. 's-Hage, 24 April. Dat de Minister van Financiën zijn ontslag aan den Koning heeft aangeboden zal nu wei niet meer door het Dagblad ten stelligste worden tegengesproken of, gelijk door het Utrechtsch Dagblad, houtweg onwaar worden genoemd. Neen, want niet zoodra was die zoogenaamde tegenspraak, nog al met allerlei conjecturen over parlementaire intriges verbonden uit de pen gevloeid, of men was zelf genoodzaakt de volle waarheid van het feit te erkennen. Zoo er éen oogenblik wel geen twijfel aan de onmiddellijke bevestiging bestond, maar deze slechts eene korte poos werd verschoven, het was alléén daaraan toeteschrijven, dat de heer Grobbée, die Vrijdag, na afloop der zit ting van de Eerste Kamer aan verschillende invloed rijke personen zijn stellig voornemen tot ontslagneming had medegedeeld, eerst den volgenden avond daaraan officiéél gevolg heeft gegevenmaar het besluit was door hem Vrijdagmiddag genomen en hij heeft daar van geen geheim gemaakt. De brutale tegenspraak, van conservatieve zijde uit Den Haag verspreid, kan hoogstens alleen voor een oogenblik eenig vermoeden doen ontstaan dat de heer Heemskerk, die zich dan toch solidair had verklaard met den Min. van Financiën, nog al zijn invloed had trachten te bezigen om zijn ambtgenoot van diens bepaald voornemen aftebrengen. Maar zoo dat al plaats mocht hebben gehad tusschen Vrijdag en Zaterdag, de uitkomst heeft geleerd dat dan nog die veronderstelde poging schipbreuk beeft geleden. De heer Grobbée heeft een wijs besluit genomen. Hem was de raad daartoe, lang nog vóór de zittingen der Eerste Kamer, èn in de Tweede, én in de pers meer malen gegeven. Bij alle goede hoedanigheden van karakteren bij onmiskenbare administratieve be kwaamheid, was deze titularis als Minister van finan ciën niet op zijne plaats, en droegen overigens de om standigheden, de partijverhouding in de Tweede Kamer en het groote verschil van meening over belastingver- andering (want van hervorming was geen ernstige sprake), er toe bij, om zijne toch niet gemakkelijke taak te verzware.i en schier onmogelijk te maken. Maar juist in zulke toestanden komt het er op aan pal te staan voor zijne beginselen, rechts noch links aftewijken en geen halve concessiën te doen of transactie te beproeven, gelijk bij het debat over de klassenbe- lasting. En evenmin gaat het aan om telkens, als het ware op de roepstem of den wenk, geuit in een afdee- lingsverslag of in een openbaar debat, van plan te ver anderen, waar het gold de zoo dringend noodzakelijke versterking der gewone middelen tot geleidelijk herstel van het verbroken evenwicht tusschen uitgaven en middelen tot dekking. Men moet weten wat men wil en zich desnoodig liever bijtijds terugtrekken. Om billijk te zijn mag men er in de gegeven omstan digheden, nu de definitieve begrooting in de tweede helft van April in de Eerste Kamer behandeld werd, geen te groote grief van maken dat hij, om die begroo ting op het papier te doen sluiten, zijne toevlucht nam tot het voorloopig dekken van het tekort door schatkist-biljetten en promessen, hangende de beide aanvnllingswetten op de middelen, die de Eerste Kamer nog niet hebben bereikt; maar de Minister had na de afstemming der klassenbelasting welke politieke beweegredenen daartoe dan ook mede hebben bijge dragen zijne taak moeten nederleggen, overtuigd dat hij den invloed en de kracht miste om eenigen grooten maatregel bij de Vertegenwoordiging ingang te doen vinden. Dan was hem ook bespaard gebleven dat debat in de Eerste Kamer, waarbij hij, en niet het minst door den heer Pijnappel, als het ware ter deure gewezen werd. Maar dat alles is nu een fait accompli en de vraag is maar: wat nu Dat er een geheele ministeriëele crisis uit dit ontslag zal voort vloeien, gelooft men hier niet, al heeft de heer Heems kerk dit duidelijk te kennen gegevenwant, behalve dat die Minister met overwegingen van hoogere politiek eene gelijke solidariteitsverklaring met den heer Van Bloemen-Waanders niet alleen niet in vervul- iing gebracht heeft, maar zelfs medegewerkt tot de benoeming van een Minister van Koloniën en Gouver neur-Generaal van de spitse der liberaal-koloniale partij, zoo kan de Min. van Binn. Zaken er zich hier eeniger- mate op beroepen dat het budget van financiën dool' da Eerste Kamer niet werd verworpen dat de Re geering als zoodanig geen afkeurend votum op finan cieel gebied heeft geleden en alzoo nog gebonden blijft aan de twee hoofdpunten van haar programmagrond wetsherziening en versterking der middelen tot herstel van het financiëel evenwicht Hoe nu door het ontslag van dezen Min. van financiën de positie van het Mi nisterie zou zijn bemoeielijkt, of beter gezegd in welk verband de publiciteit van het te kennen gegeven voor nemen van den heer Grobbée tot die moeielijkheid van het ministerie zou hebben gestaan, valt al heel weinig te begrijpen. Of zou de heer Grobbée soms afgetreden zijn, omdat de couranten één dag voor zijne offlciëele aanvrage daarvan melding maakten Het Handelsblad heeft op geestige wijze dat zoogenaamde komplot, waarin ook de koloniale politiek weder een hoofdrol zou vervullen, natuurlijk met den heer Fransen Van de Putte achter de schermen, in bespottelijk dag licht gesteld, wat het verdiendemaar het genre stukje zou nog meer aan actualiteit hebben ge wonnen, als daarin, naast die vermeende lintrige" ware op den voorgrond getreden het bekende aandeel dat de heer A. Sehimmelpenninck V. d. Oije, de kandidaat van het Dagblad en van de ex-conservatieve kiesvereeniging «Vaderland en Koning" alhier, gehad heeft in de voorbereiding van en de invloed door hem uitgeoefend op de bezetting van den troon van Insulinde door Koning Ot o Van ReesZoo het Dagblad daaromtrent verder betrouwbaar getuigenis noodig heeft, het vervoege zich aan bet adres van den heer Keuchenius, in zake de verkiezing te Gorinchem. Dit nu leidt er van zelf toe om nog een oogenblik stil te staan bij twee der koloniale onderwerpen, die het een wal vroeger dar, het ander, ter sprake kwamen en waarbij het koloniaal bestuur betrokken is. Ik bedoel vooreerst de regeling der conversie van het commu naal in individuëel grondbezit en ten andere de suiker industrie op Java. Bij koninklijk besluit van 11 April jl. is die rege ling der conversie tot stand gekomen, waarop zoo lang reeds was aangedrongen. Inderdaad, het moet voor geloovige conservatieven onuitstaanbaar zijn, die «ondermijning van de grondslagen der Indische maat schappij" te zien uitgaan van het ministerie-Heemskerk, met of zonder den financier Grobbée. Wie weet, mis schien is deze wel daarom afgetreden, want hij be hoefde toch naar conservatieve lezing niet heen te gaan, nu immers zijn budget was aangenomen Dan, hoe dit zij (het wemelt van allerlei intriges), de regeling is tot stand gekomen en bepaalt, dat ver andering van communaal in erfelijk individueel bezit kan plaats hebben, wanneer minstens drie vierde der gerechtigden tot het gebruik der grinden de ver andering wenschen en de wijze van verdeeling goed keuren en dat wijders elk gerechtigde tot het gebruik van den communaal bezeten grond daarvan een deel in erfelijk individueel bezit verkrijgt, met voorzorgen tevens voor de rechten van dessa-hoofden op ambts- velden. Wijders worden de wijze en de waarborgen omschreven, waarop en waaronder de verlangde con versie plaats heeft. Want ieder, die weet welken invloed het individueel landbezit en de verdeeling b. v. van markgronden heeft op de ontwikkeling van den landbouw, en aan welke lasten en vexatiën, vooral in een land als Java, het communaal bezit is onderworpen, zal lichtelijk beseffen van hoeveel belang deze lang gewenschte doch lang weerhouden maatregel is en van hoeveel gewicht voor de verbetering van den economischen toestand op Java. Omtrent het tweede punt (de suikerindustrie) was het, ook naar aanleiding van het verslag der comm. van rapporteurs uit de Eerste Kamer, te voorzien, dat daarover een debat gevoerd zou worden, en met ge noegen merk ik, dat zich dat geheel bewoog op het zelfde terrein, ja genoegzaam identiek is met de kot te beschouwing, daarover in het nomraer van 9 April onder den titel van «eene bedreigde cultuur" geleverd. Het was de heer Fransen Van de Putte, deskundige bij uitnemendheid, zoowel als voormalig industriëel als in hoedanigheid van oud-Minister van Koloniën, die de zaak ter sprake bracht, de oorzaken van de crisis uiteenzette en bij de Regeering aandrong, ook niet op directe bescherming of bevoorrechting, maar op, zij 't dan tijdelijke tegemoetkoming door opheffing van belemmeringen, hoofdzakelijk gelegen in de heffing van uitvoerrechten, om daardoor althans eenig equivalent te geven tegenover de hooge protectie op de suiker die in Europa verleend wordt. In eene van groote zaakkennis en degelijkheid getuigende rede heeft de afgevaardigde de quaestie uiteengezet, daarin gevolgd door den heer Insinger, die bij zijne adhaesie aan den spreker in menig opzicht nog iets verder ging en óf meer op het gebied van directe hulp kwam óf in elk geval meerdere tegemoetkoming verlangde. De Minister van Koloniën scheen echter van zijn in de Tweede Kamer aangenomen standpunt niet te willen afwijken. Dat standpunt was toen gelijk men weet uitstel, onderzoek, verzameling van gegevens en bouwstoffen; het was het thans evenzeer, schier in dezelfde bewoordingen of inkleeding. En daarom kon de heer Van de Putte aan het slot der beraadslaging t recht constateeren dat, voor wat hij van den Minister gevraagd had, namelijk tijdelijke opheffing van uit voerrecht generlei onderzoekingen noodig waren, onder bijvoeging evenwel van deze ernstige waarschuwing, dat wanneer de Minister nog lang wachtte, het wel eens te laat kon zijn. Intusschen verbeteren de berichten uit Java niet, en wanneer werkelijk de Minister overtuigd is, gelijk hij trouwens verklaarde, dat het hier eene zaak geldt van uitnemend groot gewicht, dat hij dan toch niet langer drale, zich niet verder verdiepe in angstvallige be rekeningen of probabiliteiten over de verhouding in de toekomst, Iet wel in de toekomst van de productie kosten en marktprijzen, met al de nevenomstandig- heden die daarop van invloed zijnmaar dat hij een flink besluit neme en hinderlijke belemmeringen uit den weg ruime, nu hel nog tijd is. GOES, 27 April 1885. In de Zaterdagavond gehouden vergadering der werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" alhier werd het volgend verslag over de maanden Januari, Februari en Maart 1885 uitgebracht Het aantal gewone leden bedroeg op 31 Maart 1885 36, dat der buitengewone leden 33. Er werd ontvangen Aan contributie gewone leden 48 80 buitengew. s 85,50 entreegelden0,50 boeten0,42 interest 1884/85v 14,80 Samen 150,02 Uitgegeven Aan drukwerk en schrijfbehoeften 29,41 onkosten lezingen 19,18 keuring van een lid 0,50 ziekengeld16, Porto's«0,18 Samen 65,27 Alzoo op 31 Maart in kas 84,74% Op 31 December 1884 was in kas 503 63% Alzoo op 31 Maart 1885 een saldo van 588,38 Aan 3 gewone leden werd gedurende dit kwartaal uitkeering gegeven3 gewone leden verlieten de ver- eeniging; ook 1 buitengewoon lid heeft voor zijn lid maatschap bedankt, aangezien hij deze gemeente verlaat. Daarna was aan de orde het benoemen van een afgevaardigde naar de algemeene vergadering van de afdeeling Goes voor het Ned. Pensioenfonds voor werk lieden, te houden op Donderdag 30 April in de Socië teit V. O. V. alhier. Als afgevaardigde werd benoemd dhr. L. Sarnpon. Deze uitgave vloeit weder in de kas der vereeniging, en zou dus het saldo der in kas zijnde gelden moeten bedragen 607,56. Kapelle. Met 1 Mei aanstaande zal de heer W. C. Pos, stationschef alhier, van standplaats verwisselen met den stationschef van Vork bij Nijmegen. In antwoord op de adressen, eenigen tijd geleden door de landbouwvereeniging «Vooruitgang is ons streven" en door het gemeentebestuur alhier gericht aan de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, ten einde den trein die te 10 n. 51 m. uit Rozendaal vertrekt en omstreeks 12 uur alhier pas seert even te doen stilhouden tot het uit- en inla ten van reizigers, is in zoover gunstig beschikt, dat, bij de aanstaande zomerdienstregoling, als proef, alleen des Dinsdags aan dit verzoek zal worden voldaan, onder voorbehoud dat, wanneer mocht blijken, dat deze regeling niet aan de in die adressen vermelde motieven voldoet, deze alsdan weder zal worden op geheven. VHeer Arendskcrke. De gemeenteraad benoemde Zaterdag jl. tot leden van het algem. armbestuur te 's-Heer Hendrikskinderen de heeren Josias Verburg en Pieter Westrate. AVolfertsilijk. In de Zaterdag gehouden raadszitting werd o. a. besloten pogingen aan te wenden om ten laste der gemeente, wegens aankoop van een huis, dat ingericht moet worden voor dokterswoning, eene geld- leening aan te gaan groot ƒ6900, tegen eene rente van 3 pet., met jaarlijksche aflossing van 300. Op een adres van zes herbergiers, waarin verzocht werd dat het vergunningsrecht, hetwelk het maximum of f 25 bedraagt, zou worden verminderd, wijl in deze gemeente geen aanleiding tot een druk herbergbezoek wordt aangetroffen, omdat alhier geen kermis wordt gehouden, er in de gemeente wegens hare afgelegen ligging weinig doortrek bestaat en de geringe handel en scheepvaart weinig vertier aanbrengen, werd afwij zend beschikt. Aangezien sedert lang gewenscht is dat alhier een rijksveldwachter zou worden gestationeerd, werd be sloten een daartoe strekkend adres aan den Minister van Justitie in te dienen. Tot algemeenen voorzitter der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland is benoemd de heer G. J. Van den Bosch te Wilhel- minadoi p. (11. Ct.) De officier v. gez. 2e kl. W. M. Geill, van het O.-I. leger, zal 17 Juni met het stoomschip «Prins van Oranje", van de Maatschappij «Nederland", zijn bestemming volgen. De aflevering van de bij de nationale militie, voor de lichting van dit jaar, in te lijven manschappen uit de gemeenten onzer previncie zal plaatshebben Maandag 4 Mei te Middelburg op de bovenzaal van het Raadhuis, des voormiddags te 10 uren, allen uit de verschillende gemeenten dezer provincie, die zich voor de zeemilitie hebben aangemeld. Dinsdag 5 Mei te Tulen in het voorportaal van het Raadhuis, des voormiddags te 9 uren, die der ge meenten gelegen in de eilanden Tolen en Sint Filipsland. Donderdag 7 Mei te Vlissingm in de benedenzaal van het Raadhuis. Maandag 11 Mei te Goes op de Koopmansbeurs aan de Markt, des voormiddags te 9 uur. die der gemeenten, gelegen in Zuid-Beveland en die der ge meenten Boschkappelle, Graauw, Hengstdijk, Honte- nisse, Ossenisse en Stoppeldijk. Dinsdag 12 Mei te Middelburg op de bovenvoorzaal van het Raadhuis, des voormiddags te 11% uur, na aankomst der Zeeuwsche spoorboot, die te 8% uur van Zieriksee zal vertiekken, die der gemeenten, ge legen in Schouwen, Duiveland en Noord-Beveland. Met een korte toespraak legde de heer Arie Smit Vrijdag het voorzitterschap van den Vlissingschen Gemeenteraad neder. Hij zeide, dat hij gemeend had niet te moeten voldoen aan het verzoek van den Minister om zijn aanvraag om ontslag in te trekken. Hij meende, dat hij gelegenheid moest gev, n, dat er een opvolger werd benoemd, die de gemeente in over eenstemming met haar natuurlijke vooideelen tot ont wikkeling kon brengen. Na dankzegging aan de wethouders, leden van den Raad en ambtenaren der gemeente voor hun trouwe medewerking, verklaarde dhr. Smit dat het hem steeds een eer zou zijn- inlichtingen te verstrekken, zoo die eventueel mochten gewenscht worden voor zaken, onder zijn leiding aangevangen. De oudste wethouder, de heer Th. Van Uije Pieterse, antwoordde hierop met een woord van dank en hulde voor de wijze, waarop de heer Smit die betrekking gedurende omstreeks 6 jaren heeft vervuld. De btct. bevat de statuten der Liberale kiesver eeniging «Eendracht maakt Macht", te Middelburg. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een nader wetsontwerp, omtrent het voor staatsrekening begraven der lijken van militairen der zee- en landmacht, beneden den rang van officier. Aan de Amst. Ct. wordt uit's-Hage geschreven, dat door onze Regeering stappen worden gedaan, ten einde te verkrijgen, dat een der steden Amsterdam, Rotterdam of Vlissingen worde aangedaan door de door Duitschland gesubsidiëerde stoomvaartlijnen. Het huwelijk van Prinses Hendrik van Neder land zal den 6en Mei te Berlijn plaatshebben slechts de naaste familiebetrekkingen zullen daarbij tegen woordig zijn, en daarna gaat het gehuwde paar naar München. Geruimen tijd geleden werd gemeld dat bij den Gouverneur van Suriname, den heer J. H. A. W. baron Van Heerdt tot Eversberg het voornemen bestond zijn ontslag als zoodanig te nemen. Thans kunnen wij met zekerheid melden dat de aanvraag om ont slag hier te lande ontvangen is. (Fad) De minister van financiën, de heer Grobbee, was Vrijdag nog in de gewone vergadering van den ministerraad tegenwoordig. Van 1 Mei af en zoolang de tentoonstelling te Antwerpen duurt, zal de Exploitatie-maatschappij re tourbiljetten naar Antwerpen uitgeven, die 8 dagen geldig zijn. De biljettin, die des Zaterdags genomen worden, zullen geldig zijn tot en met den daaropvolgenden Maandag over 8 dagen, dus 10 dagen. Op den dag der feestelijke opening van de Ant- werpsche Tentoonstelling zullen twee Nederlandsche oorlogsschepen op de Schelde zijn gestationeerd, als hulde van liet Nederlandsche aan het Belgische Gou vernement. Ook wordt er in het midden der hoofd-

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1