vanging der openbare school, zes bijzondere scholen geadopteerd, waaraan 10 onderwijzers en onderwijze ressen verbonden zijnvan die 10 zijn er slechts 2 in 't bezit van een wettelijk diploma De Flandre libérale zegt, dat de minister Thonissen aan de ambtenaren der afdeeling onderwijs gelast heeft, in 't vervolg in de formulieren voor de bekrachtiging van het adopteeren van bijzondere scholen de vermel ding weg te laten, dat het onderwijzend personeel uit leeken of geestelijken bestaat. Wel zekerwaarom het ook aan de groots klok gehangen, dat in België het van staatswege gesubsidiëerde onderwijs meer en meer in handen der kloosterorden komt NR. Ct.) Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Zaterdag zijn aangenomen de gewijzigde vesting- begrooting en de oorlogsbegrooting met 28 tegen 4 stemmen. De begrootingen van Waterstaat en Koloniën werden met algemeene stemmen aangenomen. De Min. van Koloniën kon zich niet uitlaten over den inhoud der maatregelen, in te dienen ter tegemoetkoming van de Suikerindustrie. De kamer is op reces gescheiden. Landbouw en Veeteelt. Naar aanleiding van de mededeeling, dat de invoer ook van varkens uit Nederland in Duitschland verboden zou zijn, hebben Meppeler kooplieden daar omtrent aan hun agenten in Duitschland inlichtingen gevraagd en Maandag per telegraaf ten antwoord be komen, dat van zoodanig verbod niets bekend is. Voor de veehouders is deze tijding van groot belang, daar Duitschland nog steeds de grootste afnemer van biggen is. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Mi Idelburg. Zaterdag zijn o. a. veroordeeld: J. K., 32 j., te Heinkenszand, wegens openbare dronkenschap bij her haling tot 7 dagen cel; C. J., h./v. van J. Z., te Kruininge, wegens hoon, tot 8 boete. Kunst, Wetenschap en Letteren. In den vijfjaarlijkschen prijskamp van Neder- landsche letterkunde, door den Belgischen staat inge steld, is aan Jan Van Beers' jongsten bundel Rijzende- Blaren de prijs van 5000 fr. toegekend met vijf stemmen tegen twee. Deze laatste werden uitgebracht op Hilda Ram, Een Klaverken uit 's levens akker. (N. li. Ct.) Buitenlandsch Overzicht. De Duitsche Rijksdag heeft bij de voortgezette be handeling van het tarief van rechten een voorstel aangenomen om voor cement, bij invoer over land of rivier, een invoerrecht van 30 penn. per 100 kilo vast te stellen, (alzoo bij invoer over zee vrij). Het vroeger onafgedaan gebleven voorstel om chicorei met een invoerrecht van i mark te belasten, is met 110 tegen 109 stemmen aangenomen. Voorts zijn zonder discussie onder anderen huiden, vellen, lithograph ische steenen met teekening er op van invoerrecht vrijge steld. Het voorstel om het invoerrecht op brandewijn (alle soorten), rum en arak, in vaten of flesschen, van 48 tot op 80 mark te brengen, is aangenomen. Het invoerrecht op wijnen (uitgezonderd moussee- rende) is op 48 mark vastgesteld. De Vrije Vereeniging had voorgesteld, het invoer recht op kunstboter, thans evenals dat op werkelijke boter 20 mark per 100 kilo bedragende, te brengen op 30 mark. Na een kort debat is dit voorstel in getrokken. Het invoerrecht op honig is van 3 op 20 mark verhoogd. Het recht op visch werd aldus geregeld: Versche visch vrij. Gezouten (uitgezonderd haring) in vaten, alsook gedroogde, gerookte en enkel gekookte visch 3 mark. Toebereid met azijn, olie of specerij (in va ten! 12 mark. Alle vischsoorten op andere wijze toe bereid, verzonden in hermetisch gesloten bussen, 60 mark. Met 102 tegen 99 stemmen werd een voorstel aan genomen om een invoerrecht van 30 mark per 100 kilo te leggen op alle soorten van dood wild en dood gevogelte. Nog heeft de Rijksdag Zaterdag in tweede lezing besloten tot verhooging van het invoerrecht op oesters en kreeften van 24 tot 50 mark per 100 kilo. De voorgestelde verhooging van het invoerrecht op cacao is opnieuw aan de commissie verzonden. De Etoile Beige zegt, dat het Belgische Kabinet het besluit heeft genomen om heden bij de Kamer een wetsvoorstel in te dienen, waarbij de Koning ge machtigd wordt, om de souvereiniteit van den Vrijen Congo-Staat aan te nemen, daar de meerderheid van de Kamer voor zulk een ontwerp gunstig is gestemd. Bij het Engelsche Lagerhuis zal bet wetsvoorstel tot verleenen der concessie voor het graven van een tunnel onder het kanaal opnieuw worden ingediend. Bij de tweede lezing zal de heer Chamberlain, namens de regeering, het voorstel bestrijden. Het vooruitzicht op eene vredelievende oplossing tusschen Engeland en Rusland wordt steeds gunstiger. Laatstgenoemd rijk zal Penj deh behouden en Engeland acht deze plaats niet zoo gewichtig, dat haar bezit een oorlog rechtvaardigt. Van generaal Komaroff is te St. Petersburg bericht ontvangen, dat de Afghanen de wachtposten aan de grens hebben ontruimd. Zeker is het, dat de grootste concessies in deze zaak gedaan zijn door Engeland, daar het, volgens de Standard, op bijna alle betwiste punten aan Rusland heeft toegegevende nieuwe grenslijn zal bijna, zooal niet geheel, zoo ver zuidelijk getrokken worden, als de Russische regeering oorspronkelijk voorgesteld had. Waarschijnlijk zal alleen Zoelfikar Afghaansch blijven. Volgens Havas heeft het Fransche ministerie van bnitenlandsche zaken officieel bericht ontvangen, dat de Pekin Gazette op 13 April een decreet van 10 April bevatte, waarbij de conventie van Tien-tsin werd goedgekeurd, en aan de Chineesche troepen bevolen werd, Tonkin te ontruimen. De blokkade van Formosa is op 10 April opgeheven. Gemengde Berichten. Middelburg. He t gaat met het herstellen en vernieu wen van den tramweg tusschen Vlissingen en deze ge meente niet hard vooruit. Het is nu reeds 14 dagen, dat er niets wordt uitgevoerd. Over de oorzaak van zulk een vertraging verkeert men geheel en al in het onzekere. Gepasseerden Zaterdag was het 25 jaren geleden, dat de heer L. De Man als hoofd eener openbare school alhier in functie trad. Ofschoon de jubilaris zijn wensch had geopenbaard om dien dag onopgemerkt te laten voorbijgaan, ontving hij evenwel van verschillende zijden vele blijken van hoogachting en waardeering. De Keizerin van Oostenrijk heeft ten behoeve van het personeel der Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen 200 Mk. toegezonden, ter erkenning- van de haar bewezen diensten bij gelegenheid van den extratrein op 31 Maart van Vlissingen naar Venloo. De som is in het Zieken- en ondersteuningsfonds gestort. Omtrent het faillissement der Haagsche bank- vereeniging doen allerlei verhalen de ronde, die ech ter volgens het Dagblad uit de lucht gegrepen zijn, daar men eerst na de ontzegeling, welke natuurlijk nog niet plaats had, langzamerhand tot het consta- teeren van de feiten zal kunnen komen. Omtrent den met de financiëele ramp in verband staanden zelfmoord van den vennoot Wolff wordt door het Handelsblad van Antwerpen gemeld «Gisteren (Donderdag) middag stapte in het h&tel ïCheval de Bronze" te Antwerpen een vreemdeling af, en begaf zich onmiddellijk naar de hem aangewe zen kamer. Toen de meid omtrent 5 uren namiddag op de kamer kwam, om alles in orde te brengen, vond zij den reiziger in zijn bed dood. Hij had een revolverschot in zijn linkerslaap gelost; zijn revolver was nog met drie schoten geladen. De vreemdeling had in zijn bezit een som van ruim 12 000 frs. Men heeft bij hem papieren gevonden met den naam van L. Wolff, bestuurder van spoorwegen in Nederland". Het Antwerpsche blad De Koophandel voegt er de bijzonderheid bij, dat de heer Wolff, alvorens te ster ven, zelfs twee depêches opgesteld heeft, de eene voor ingeval bij dood was, en de tweede als hij slechts zou gewond geweest zijn. De eerste dezer depêches is naar zijn schoonbroeder in Den Haag verzonden. In de op Z iterdag jl. gehouden vergadering der handboog-sociëteit «de Paauw" te Biezelinge werd besloten tot het houden van een concours op den vasten vogel, en als dag hiervoor vastgesteld de tweede Pinksterdag. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat jl. Vrijdag bij den landbouwer Jan Rottier te Bieze linge een kalf is geboren, dat het kollosaal gewicht van 57 kilo had. Als bijzonderheid meldt men ons uit Borsele, dat aldaar een landbouwer nog in 't bezit is van paardenboonen van den oogst van 1841. Ze zijn dus 43 jaar oud en zien er uit alsof ze van 1884 waren. Een passagier, die Dinsdag 11. met het stoom schip «Willem Prins van Oranje" van de maatschappij «Zeeland" naar Engeland vertrok, kwam in Londen tot de ontdekking, dat hij zijn portefeuille, waarin eenige cheques en een aanzienlijk bedrag in geldswaarde, miste. Onmiddellijk werd naar Queer.boro geseind, waar in- tusschen genoemde portefeuille reeds door een stewart was gevonden en aan den eersten stewart was over gegeven deze had hem aan den stationschef aldaar overhandigd, die haar op zijne beurt persoonlijk naar Ludgate-Hill bracht en aan den stationschef aldaar ter hand stelde. Nadat de portefeuille in het bijzijn van den verliezer geopend was, verklaarde deze dat de cheques aanwezig waren, maar dat een som van ƒ23,000 aan Hollandsche en Engelsche banknoten ontbrak. De politie, van een en ander in kennis gesteld, begaf zich Donderdagmorgen bij de terugkomst van het stoom schip aan boord, teneinde een onderzoek intestellen. (M. Ct.) Door een visscher te Bergen-op-Zoom zijn in éen getij dertig duizend panharingen gevangen, die tegen veertien cents de honderd werden verkocht. Da heer J. Van 't Lindenhout ontving dezer dagen uit Dieren een gift van 1000 ten behoeve zijner Weesinrichting te Neerbosch. Onder het dertigtal onderofficieren en militairen van het Indisch leger, dat Vrijdag met het stoomschip «Prinses Marie" van Batavia te Amsterdam aankwam, bevond zich een Afrikaan, met den rang van korporaal, wiens borst versierd was met vier medailles, namelijk: de Militaire Willemsorde (verdiend bij de Samalang- expeditie onder generaal Van der Heyden), de Atjeh- medaille, de melaille voor krijgsbedrijven in Indië en de medaille voor 12jarigen dienst. Deze zwarte soldaat, die daarbij een flink militair voorkomen had, maakte daarmede een goed figuur. Aan het station te Dieren kwam vóór eenige dagen een bewoner van het achterland aan een loket en vroeg den beambte: «Mieneer, mot ik vur'nkind betaolenDe ambtenaar antwoordde: «Dat hangt er van af; waar is het kind?" Daarop riep ons man neken naar de deur«Henderien, Henderien, ei mot is hier komme I" En daar kwam Henderien aaneen flinke blozende boerendeern van ongeveer 17 jaren. Toen de ambtenaar lachend opmerkte, dat alleen kin deren onder het jaar, die op den schoot hunr.er ge leiders zitten, vrij vervoer hebben, antwoordde onze vriend«Joa zeide, op mien schoot kosse wel gaon zitten, maor ik meinde, zoolang asse nog niet meerder jarig bunt, dasse dan nog kind waor I" (Zw. Ct.) Het zaad van den katoenboom, dat vroeger als afval weggeworpen werd en dat eerst sedert korten tijd tot het bereiden van olie aangewend wordt, moet, naar thans gebleken is, ook op andere wijze te ge bruiken zijn. De heer Sace deelde onlangs in de Parijsche Academie van Wetenschappen mede, dat dit zaad een uitmuntend meel oplevert. Dat meel moet zeer voordeelig in het gebruik wezen en v oral geschikt zijn om te bakken, daar er geen melk bijgevoegd be hoeft te worden. Het zal, volgens Sace, eens een groote rol onder de menschelijke voedingsmiddelen spelen. Men heeft berekend, dat de Krira-, de Ame- rikaansche en de Fransch-Duitsche oorlog samen 11498,800000 gulden hebben gekost, alleen aan de Gouvernementen, dus ongerekend de particuliere schade en de menschenlevens. Een gewezen millioenenbezitter te Berlijn biedt nu het laatste overblijfsel van zijn vroegere grootheid te koop aan, nleen fraai familiepraalgraf, dat indertijd 18.000 mark (f 10.800) heeft gekost. Er staan zes doodkisten in, maar die zouden er uit ver wijderd worden. De arme man is door den nood tot dezen wreeden stap gedrongen. Hij bewoont nu slechts een paar kleine vertrekjes in het huis, dat eens zijn eigendom was. Zijne vrouw is ziekenoppasseres. Hij zelf kan zoogoed als niets, daar zijn ouders, in het vertrouwen op hun rijkdom, hun zoon niets lieten leeren. De laatste nakomeling van Goethe, zijn kleinzoon Walther, is te L«ip/,ig in armoedige omstandigheden overleden. In de Duitsche bladen wordt het denkbeeld geopperd, om het Goethehuis en Goethe's verzameling te Weimar van staatswege te koopen. In weerwil van zijn dringenden nood had Walther die niet willen verkoopen. Een Parijsch bankier is met zijn vrouw en 450 000 frs. aan toevertrouwde waarden over de grenzen ge trokken. Naar de Standaard verneemt, mag de bijbeltent, die ten vorige jare op de tentoonstelling te Amsterdam werkte, wel op de Antwerpsche tentoonstelling worden geplaatst, maar is het verkoopen of uitreiken van bijbels verboden. Nog juist bijtijds om naar Antwerpen ter ten toonstelling te kunnen worden gezonden, is uit een Escauzijnsche steengroef het grootst bekende blok hardsteen opgedolvenhet steentje weegt ongeveer 34 700 Ned. pd. De eerste prijs bij de trekking van de loterij van Marseille (100.000 frs.) werd Woensdag getrokken door een waschvrouw. Ingezonden Stukken. Aan de Redactie der Goesche Courant. Ik verzoek u het navolgende in uw eerstvolgend nummer te plaatsen. Alzoo is II. Vrijdag in den gemeenteraad beslist, dat de H. B. S. voor meisjes wordt opgeheven, en opgericht eene school van (voortgezet) lager onderwijs voor meisjes. Ofschoon een raadslid daarin niets anders zag dan behoud van de tegenwoordige school met eene naams verandering, betreur ik het toch zeer, dat zooveel vakken, en vooral ook die der exacte wetenschappen, in het leerplan van de op te richten school zullen vervallen. Het ophouden der rijkssubsidie is daarvan de oor zaak, en ik ben niet optimistisch genoeg om te ver onderstellen, dat zonder die subsidie die geliefde in stelling kan blijven bestaan. Voorzekerhet zou de financiëele krachten der ge meente te boven gaan. Hoe kunnen wij derhalve dankbaar zijn voor hetgeen nu opnieuw is tot stand gekomenen ik durf wel, ook uit naam van velen, mijRen dank daarvoor aan bieden vooral aan het dagelijksch bestuur en aan de gemeenteraadsleden die daartoe hebben bijgedt agen. «Dankbaar zijn" is nog niet: «Voldaan zijn", en voornamelijk waarom niet? Ter elfder ure komt er een raadslid met het (ik durf het bijvoegelijke naamwoord niet invullen, omdat ik bang ben voor de minder goede keuze van het woord) amendement om op het voorgestelde leer plan te schrappenhandteekenen en gymnastiek. Het amendeerende raadslid is bekendals groot beminnaar der kunst op elk gebied, bekend als pionier op het gebied der lichamelijke ontwikkeling. Het amendement wordt aangenomen, niettegenstaande de op goede gronden steunende bestrijding van den wethouder Ochtman. Het amendement wordt aangenomen met al de stemmen der liberale fractie, op de wethouders na. Dat is erg Het is onbegrijpelijk En nu de beweegredenen Welke was die, welke aan het amendement ten grondslag lag Was het bezuiniging Was het schipperen Was het rekening houden met de kiezers Het eerste zou, met het oog op het groote nut van lichamelijke ontwikkeling en ter verhooging van het schoonheidsgevoel, belachelijk zuinig zijn. Wat de beide laatste veronderstelde beweegredenen betreft, daaraan mag ik niet denken, omdat toch al die vóoi stemmende liberale gemeenteraadsleden zoo beproefd liberaal zijn. Ik moet mij dus wel bepalen bij de beweegredenen, geopperd door het amendeerende raadslid, namelijk: «de vakken te veeltallig worden" en «ofschoon gym nastiek, nuttig en noodig, is er te veel tegenkanting bij de meisjes zelf." Dat is nog erger! Het is mij nog onbegrijpelijker! Als ik Latijn geleerd had, zou ik wel 25 mooie en pittige gezegden aanhalen. In het Nederlandsch durf ik niet eene keuze te doen. Ik moet nu tot het einde toe eens lief blijven. C. E. MASSEE. M. de R. Velen met mij zullen met groote bevreemding heb ben kennis genomen uit het Raadsverslag van 17 dezer van het Amendement Moens, tengevolge waar van o. m. Gymnastiek-Onderwijs aan de te openen Meisjesschool is geschrapt. Des te meer is een voorstel van dien kant te be vreemden, omdat zooals de heer Ochtman te kennen gaf (de eenige, met den heer Ramondt, van de libe rale Raadsleden die protesteerde) Dr. Moens steeds als groot voorstander en beoefenaar der gymnastiek bekend stond, en daarenboven als geneeskundige de zaak van geregelde lichaamsontwikkeling, vooral ook voor meisjes, diende te steunen en te bevorderen in plaats van af te breken. Er moet dus wel eene overwegende reden hebben bestaan waarom Dr. Moens dit voorstel deed en waar bij toch zeker niet het beginsel van bezuiniging op het stuk van onderwijs, evenals bij de tegenpartij, zal hebben voorgezeten. Zou het kunnen zijn dat soms voor onderwijs in gymnastiek aan meisjes hier geen geschikt lokaal of onderwijzend personeel te vinden is Dit is weinig denkbaar maar in dat geval ware het beter geweest een voorstel te doen daarin verandering te brengen in plaats van de zaak zelve te doen vallen. Al moge een en ander nu napleiten zijn, niettemin is het mij eene behoefte omtrent het gebeurde en vooral van dien kant, mijn diep leedwezen te kennen te geven. Een Kiezer. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een enkel woord naar aanleiding van het verslagje der uitvoering van «Excelsior" op jl. Donderdagavond, voorkomende in uw nommer van Zaterdag. Toen ik het volzinnetje«het scheen of alle leven, of alle kracht uit de vereeniging was verdwenen" las, was ik in het eerst verontwaardigd, omdat het naar mijn bescheiden meening onwaarheid behelst. Een oogenblik later was ik verwonderd, want ik be greep en begrijp nog niet, hoe iemand, die in de hoe danigheid van verslaggever voor een dagblad deze uitvoering bijwoonde, zoo iets heeft kunnen schrijven. Zie, ik maak geen aanspraak op groote kennis van muziek, maar heb eenvoudig twee goede ooren, die naar ik meen in de eerste plaats voor het genieten van muziek noodig zijn, en 't zij met bescheidenheid gezegd het komt mij voor dat uw verslaggever die niet heeft, anders had hij zeker opgemerkt in het stuk «Selig sind des Himmels erben" bij de woorden vin Frieden ruhen Sie, los von der Erde Müh" hoe zuiver het koor van bes majeur in f mineur en met een enkel accoord in c majeur overging, en hoe krachtig en schoon het daarop volgende Hosianna klonk. En werd de alt-solo «Abschied", waarvan de partituur ik heb ze in handen gehad geen enkele aanwijzing van de voordracht geeft niet met veel gevoel en onberispelijk zuiver gezongen Hoe schoon en gemakkelijk werd die moeielijke figuur in den 2en regel bij de woorden swie rief die Scheide- stund so bald gezongen. En heeft uw verslaggever dan het schoone duo voor sopraan en alt niet gehoord Het onberispelijke in maat en voordracht niet opge merkt bij het gelijktijdig rail. op de woordenNie mand ist der" enz.was er werkelijk iets op de zuiverheid óf van de sopraan öf van de alt aan te merken? Ik en anderen, die bij mij zaten, hebben niets onzuivers gehoordwij allen werden door den reinen zang van deze twee jonge dames meegesleept, en ik voor mij gevoelde iets wat ik niet noemen kan, wat men, geloof ik, gewoon is kuntsgenot te noemen. Heeft uw verslaggever dan niets gemerkt van den krachtigen en weiluidenden tenor in het recitatief uit de Schepping niets van de lage tonen, zoo verrassend zuiver door de sopraan gezongen, in de solo van Ga briel vdie nacht die verschwand des folgenden Nacht enz.niets van de kracht en zuiverheid van het ge- heele koor bij die uiterst moeielijk voltehouden dis- sonnanten aan het slot van dit stuk? Zie, dan moet ik wel tot de gevolgtrekking komen, dat uw verslag gever geen goede ooren heeft. En ik zou meer kunnen noemen. Ik weet wel, dat alles niet even goed was, dat er enkele fouten zijn gemaakt, maar dit geeft m. i. een verslaggever niet het recht om geheel ongemotiveerd, zonder eenige consideratie, zonder een enkel woord van lof voor zooveel ijver en inspanning zoowel van directeur als zangers «la mort sans frase" toe te passen. «Une telle critique est bien aisee" dacht ik en voor mijne verbeelding rees de carricatuur die inder tijd Mina Kruseman van meester Kritiek gegeven heeft. Ze de carricatuur namelijk scheen me toe hier werkelijkheid geworden te zijn. Het speet mij, dat deze gedachte bij mij moest opkomen na een verslag over «Excelsior" in uw blad, dat tot nogtoe zooveel blijken van welwillendheid, aanmoediging en waardeering gaf aan deze zangvereeniging, zelfs wan neer het uitvoeringen betrof, minder goed geslaagd dan deze. U dankzeggende voor de plaatsing ben ik uw be stendige lezer M. Wij willen met den geachten inzender niet in lange beschouwingen treden over het concert van jl. Don derdagavond. Hier toch staat opinie tegenover opinie en wij geven den heer M. volgaarne permissie om schoon te vinden, wat ons niet schoon voorkomt, mits het omgekeerde ook het geval zij. Wij willen «chter wel leggen, dat wij bij onze verslagen omtrent pu blieke uitvoeringen nimmer uitsluitend onze meening verkondigen, waarom vermoedelijk niemand zich zou bekommeren, maar ons altijd beijveren om te weten te komen welke de indruk was, dien het publiek daarvan medenam. Deze nu was bij de personen, die wij er over spraken en hieronder telden wij er ver scheidene, wier namen op muzikaal gebied een goeden klank bezitten, hoogst ongunstigen aangezien nu ook ons de uitvoering niet medeviel, meenden wij dat het juist in het belang der vereeniging «Excelsior" was, daarop te wijzen. Willen haar directeur en hare leden zoo beleefd zijn kennis te nemen van ons ver slag, dan hopen wij dat zij daaruit eene aansporing zullen distilleeren om met onvermoeiden ijver en onverpoosde studie zich op de beoefening van de schoone zangkunst toeteleggen. Zij toch zullen wel willen begrijpen, dat het geenszins zucht tot vitten was, die bij ons verslag voorzat maar het gaat toch niet aan om iets, wat niet mooi was, als mooi te qualificeeren. Zeer terecht merkt de heer M. op, dat onze vroegere verslagen gunstiger waren en dit is wel een bewijs, dat wij der vereeniging geen kwaad hart toedragendoch gedachtig aan «den vriend, die mij mijn feilen toont", gelooven wij, dat «Excelsior" meer gebaat is met eene critiek die tracht waar te zijn, dan met eene, die «door altijd te vleien logentaal spreekt." Omtrent het meer of minder goede van onze ooren willen wij geen oordeel vellen, doch dat het muzikaal gehoor van menig aanwezige dien avond niet aange naam getroffen is, kunnen wij verzekeren. Dat dit bij

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2