1885. N°. 47. Dinsdag 21 April. 72ste jaargang. het perceel Wijk B no. 114 de wed. J. Scheffer. GOESCHE amm. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons 1 and vervoege men zichvoorRotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel Door den Raad der gemeente Goes is in zijne ver gadering van den 17 April jl. genomen het navolgende beslnit omtrent een gedeelte van ia de Bocht van Guinea, toebehoorende aan De Raad der gemeente Goes; Gelezen bet rapport der Commissie ingevolge art. 38 der verordening op het bouwen enz. van bijzondere eigendommen, benoemd tot onderzoek van de woning wijk B no. 114 toebehoorende aan de weduwe J. Scheffer en het uitbrengen van verslag dienaangaande Gehoord het voorstel \an Burgemeester en Wet houders Gelet op art. 38 al. 2 der voormelde verordening; Het-ft besloteu a. te bepalen dat aaa het gedeelte bewoond door de vrouw van T. VOOIS met haar kind de volgende ver beteringen moeten worden aangebracht Het dak moet beschoten worden. Bene houten vloer moet gelegd worden. Het raampje moet beweegbaar gemaakt worden, en voor goeden schoonmaak moet gezorgd worden. b. te bepalen dat deze herstellingen uiterlijk den eersten Juni aanstaande moeten zijn verricht, bij welker ontstentenis het betrokken gedeelte alsdan door de be woners moet zijn ontruimd terwijl het niet meer in gebruik gegeven of genomen mag worden. Zullende dit besluit aan de eigenares en bewoonster worden uitgereikt en tevens ter openbare keunis worden gebracht. Voor extract conform. De Burgemeester J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 20 April 1885. De jongstleden Vrijdag gehouden raadszitting in onze gemeente geeft ons eene welkome aanleiding om haar met een enkel woord te bespreken. Niet zoozeer omdat toen bleek, dat er een misver stand was gerezen tusschen het college van B. en W. en de ftnanciëele commissie ter zake van de rekeningen der voormalige gilden en van de vereeniging van werk lieden, bij welke rekeningen de commissie overlegging vroeg van bescheiden, die volgens den Voorzitter, al thans wat eerstgenoemde betrof, uit den aard der rekening niet bestonden, wat den heer mr. Van Elle- meet aanleiding gaf om te verklaren, dat volgens zijne bescheiden meening de ftnanciëele commissie toch niet uitsluitend bestond om optel- of aftreksommen nate- cijferen of taalfouten optesporen; maar, omdat in die zitting het vonnis is geveld over da middelbare school voor m lisjes hier ter stede, een vonnis evenwel zoo zacht, dat duidelijk bleek, hoe het meerendeel der rechters zich slechts door de wet en de middelen ge bonden gevoelden om niet tot vrijspraak te concludeeren. Met andere woorden de middelbare meisjesschool kon, na aanneming van het bekende amendement-Lobman op de Staatsbegrooting, niet blijven voortbestaan, daar de groote kosten dier inrichting de draagkracht der gemeente te boven gingen. In hare plaats zal Goes zich thans eerlang mogen verheugen in het bezit eener school voor (meer uitgebreid) lager onderwijs voor meisjes, die inderdaad niet ver van de uiterste aan dat onderwijs gestelde eischen zal blijven. Het scheen wel, dat de heer Den Boer zelfs eenigen trek van gelijkenis tusschen de ter dood veroordeelde en de nieuwe inrichting meende te ontdekken en dat hij dit minder aangenaam vond. b Waarom toch", vroeg hij, «moeten de onderwijzeressen hier zulke hooge traktementen genieten, terwijl elders voor veel minder prijs personen worden opgeroepen"en hij trachtte den voorzitter in zijne eigene woorden te vangen, door te herinneren, hoe nog onlangs door hem (den voor zitter) was gezegd, dat er veel kans bestond, dat de gemeenten een deel van het personeel zouden moeten missen, dat haar thans wordt uitgekeerd. De heer Den Boer had echter geene rekening gehouden met den veranderlijken minister van financiën en de opinie der Kamers, en de voorzitter stelde hem dan ook ge rust door te kennen te geven, dat het sinds gebleken was, dat het ingrijpende plan van den minister wel denzelfden weg zal gaan als de tabaks- en andere belastingplannen. Hoewel hiermede dus het groote bezwaar van den heer Den Boer scheen weggenomen, meende deze toch, dat de traktementen voor het nieuwe onderwijzers personeel te hoog waren gesteld, doch wat wij ver wacht hadden gebeurde nietde heer Den Boer deed geen voorstel om ze te verminderen. Zeer terecht werd bij deze quaestie nog aangevoerd, dat men on derscheid moest maken tusschen eene onderwijzeres met de akte voor eene taal, die aan eene gewone la gere school moet les geven en eene onderwijzeres, die verbonden wordt aan eene meisjesschool met vijfja rigen cursus, terwijl de heer Lambrechtsen nog aan voerde, dat van de te benoemen onderwijzeressen ook moest kunnen geëischt worden, dat zij hare leerlingen de noodige beschaving aanbrachten en hij daarom van alle (beschaafde) dames de meest beschaafde aan deze inrichting wilde verbonden zien. Krachtiger dan de houding van den heer Den Boer was het eerste optreden van het jongste raadslid, den heer M. De Jonge Jz., die met het amendement voor den dag kwam, dat wij al dadelijk van den eerst- genoemden spreker hadden verwacht. Overtuigd, dat ieder wist aan welke zijde hij zich schaarde en dat ieder begreep, dat uitgaven voor openbaar onderwijs in zijne oogen weinig genade zullen vinden of althans volgens hem zooveel mogelijk moeten besnoeid worden, stelde hij, zonder nadere toelichting, voor om de trak tementen der onderwijzeressen met f 200 te vermin deren. De voorsteller zal zich wel geen oogenblik hebben gevleid, dat zijn voorstel eene meerderheid zou verwerven, doch hij handelde zeker in den geest van de partij die hem afvaardigde en hij toonde in ieder geval voor zijne overtuiging te durven uitkomen, iets wat bij de overige anti-revolutionaire leden van onzen gemeenteraad zelden het geval is. Deed de heer Den Boer nog slechts doorschemeren dat hij aan eer.ige verwantschap dacht van de nu voorgestelde met eene middelbare school, de heer M. De Jonge ging verder hij zeidemen heeft hier slechts met eene naamsverandering te doen. Wij raden dien heer aan eens eene flinke studie te maken van het programma van het onderwijs op eene middelbare schoolhij zal dan zien hoeverre de nu aangenomene meisjesschool van eene middelbare af staat. OverigeDS hoorden wij van den heer M. De Jonge weinig nieuws. Het oude argument van den heer Quist, herhaaldelijk wedertegd, dat de gegoeden het onderwijs hunner kinderen door anderen laten betalen, werd door dhr. De Jonge nog eens opgewarmd. Men blijft aan die zijde willens blind voor het feit, dat de gegoeden het leeuwenaandeel in den Hoofd, omslag betalen, en dat daarom de redeneering grootendeels moet worden omgekeerd. Of is het soms niet waar, dat door menig minder gegoede van het middelbaar onderwijs gebruik wordt gemaakt en dat dus voor dezen de meer gegoeden door hun hoogen aanslag in den H. O. een deel van het onderwijs betalen? Als de rekening eens werd opgemaakt dan zou 't voor zeker blijken, dat juist de burgerman bij de regeling van het schoolgeld gebaat is en zeker is het, dat hoe hooger schoolgeld, hoe minder het onderwijs onder den minderen burger kan gebracht worden, 't Is treurig, dat eene zoo duidelijke waarheid nog moet betoogd worden. Nog eene opmerking aan het adres van den heer M. De Jonge. Hij sprak van combineeren van een paar talen, vermoedelijk om daardoor eene onderwij zeres uittewinnen. Hij zeide zich niet genoeg in het voorstel te hebben ingewerkt en dat zal wel zoo zijn, want hoe is het anders mogelijk dat men voorbijziet dat, behalve in de 3 vreemde talen en in de hand werken, onderwijs moet gegeven worden in Nederlandsch, rekenen, vormleer, lezen, schrijven, vaderl. geschiedenis, aardrijkskunde, algem. geschiedenis enz., welke vakken bij het leerplan onder de 4 dames moeten worden verdeeld? Is het denkbaar, dat men twee talen als hoofdvak onderwijst en daarbij nog een deel van al het andere op zich neemt, of al die vakken onder 3 dames verdeelt? Opmerkelijk is het, dat er nog altijd mannen worden gevonden, die voor het onderwijs om zoo te zeggen op een koopje uit zijn en daarbij over het hoofd zien, dat de kosten, welke eene gemeente zich getroost om voor goed onderwijs te zorgen, slechts dan de gewenschte vrachten dragen, wanneer werkelijk dat onderwijs goed is. Een eerste vereischte daarvoor is goed en genoeg zaam onderwijzend personeel. De heer Van Asperen Vervenne scheen minder door eene vaste opinie te worden geleid bij zijne stemming althans het mag bevreemding wekken, dat hij vóór het amendement De Jonge en tevens vóór de traktementen door B. en W. vastgesteld en ten slotte weder tegen het geheele voorstel stemde. Meer bleef dr. Callenfels zich zeiven gelijk door zich te wagen aan eenige retrospectieve beschouwingen en de uitstekende resultaten te roemen, die het onderwijs indertijd heeft opgeleverd, toen hier ter stede mejuffrouw De Kanter aan het hoofd eener meisjesschool stond waarbij hij echter geene rekening hield met de hoo- gere eischendie tegenwoordig aan het onderwijs worden gesteld. Gelijk eertijds Brutus vonnisde wat hem het liefste was, zoo deed ook dr. Isebree Moens. Hoewel een bekend voorstander van gymnastiek, deed hij het voorstel om dit vak benevens handteekenen niet aan de nieuwe meis jesschool te doen onderwijzen en dit wel voornamelijk, omdat over het algemeen de vrouwelijke leerlingen weinig met eerstgenoemd vak zijn ingenomen. Een zoo groot bewijs van complaisance tegenover de jonge da mes vond bij den Raad een gunstig onthaal en behalve de beide stemgerechtigde leden van het dagelijksch bestuur, vereenigden allen zich met deze beide amen dementen. Behoudens deze wijziging is alzoo het voorstel van B. en W. tot reorganisatie van de meisjesschool on veranderd vastgesteld. liet gemis der middelbare school zal daardoor zoo min mogelijk worden gevoeld de ge meente zal nog pl. m. ƒ400 minder aan de inrichting behoeven ten koste te leggen, terwijl ten slotte het feit, dat de verschillende onderwijs-autoriteiten zich volko men met het reorganisatie-plan hebben vereenigd, ons de overtuiging geeft, dat de aangenomen regeling in alle opzichten gelukkig mag heeten. Wij gelooven dan ook, dat men het dagelijksch bestuur dankbaar moet zijn voor de flinke en doeltreffende wijze, waarop het de zaak heeft geregeld, eene wijze die, overdreven eischen buitengesloten, zeker weinigen onbevredigd zal laten. Zooals in ons no. van 12 Maart jl. werd me degedeeld, zal den 23 April a. s. alhier gehouden worden da voorjaarsvergadering der vereeniging van Burg. en Secret, in Zuid- en Noord-Beveland, en zou de heer jhr. M J. De Marees Van Swinderen alsdan inleiden de bespreking van het vraagpunt«Moet niet onderscheid gemaakt worden tusschen inkomsten uit arbeid en die uit ondernemingen van nijverheid, bij den aftrek van een gedeelte belastbaar inkomen voor den aanslag in den hoofdei ijken omslag" 1 Door het onvei wacht opgekomen vertrek van dien heer uit de gemeente zal dit vraagpunt niet behan deld worden, maar is daarvoor in de plaats gekomen «Behoort de verlichting der gemeente tot art. 141 of tot art. 1797» der Gem.wet"? waaromtrent door den heer A. Lous, secretaris van Oudelande advies is uitgebracht. Den zakelijken inhoud der adviezen deelen wij met het verslag der vergadering in ons no. van a. s. Za terdag mede, Op een prijsvraag, door de oestercompagnie »Norge" te Christiania in 1883 uitgeschreven, over de oestercultuur in het algemeen en aan de kusten van Noorwegen in het bijzonder, zijn 15 antwoorden inge komen, van welke 2 Engelsche, 7 Amerikaansche, 2 Fransche, 3 Noorsche en 1 Nederlandsche. Aan het laatste, met het motto «Hollandia", waar van schiijver bleek te zijn dr. F. Leo De Leeuw, di recteur der Wemeldingsche Oestercompagnie te We- meldinge, werd de prijs van 1000 kronen toegekend. (Hbl.) Bij de onderhandelingen tusschen de Regeering en de Kon. Maatschappjj «de Schelde" te Vlissingen heeft de Minister van Marine steeds het meest afdoende argument gebezigd om de aanspraken dier instelling te beantwoordener is geen werk. Gelukkig geldt dit niet voor alle scheepsbouwinrich- tingen hier te lande. Wij vernemen toch dat zeer on langs weder vanwege het Depart, van Marine onders hands aan de fabriek te Fijenoord de levering is opge dragen van een triple compound machine met stoom ketel voor een der gouvernements-vaartuigen in Indië. (Vad.) Te Borsele zijn door Burgemeester en Wethou ders tot tegenschatters van de personeele belasting over 1885/6 aan de zijde der belastingschuldigen be noemd L. Rottier Sr. en J. Beenhakker. Kats. Bijzondere bedrijvigheid heerscht thans in den anders zoo verlaten Leendert Abrahampolder, on der deze gemeente gelegen. Maandag II. is de aan nemer de heer C. Versteeg van Velp met 9 ploegen arbeiders, samen omstreeks 120 man, begonnen den nieuwen inlaagdijk te leggen. De arbeiders hebben eerst hunne 4 dubbele en eene enkele keet opgeslagen en daarna 9 putten geopend. De uit te graven grond is zanderig en behoort tot de lichtste soort van dien polder. Spoedig zal men per spoor den uitgegraven grond vervoeren. Er is gegronde gedachte, dat aan die drukte bin nendijks zich ras heel wat werk buitendijks zal paren. Tusschen twee dammen toch wil men daar een oes terput met keetje enz. aanleggen. De toestemming voor dat werk is reeds geruimen tijd geleden verkregen, doch thans schijnen de aan vragers de handen aan 't werk te willen gaan slaan. In een brief uit Amsterdam aan de Arnh. Ct. wordt o. a. gemeld Het zesdaagsch verblijf van het Vorstelijk echtpaar (verleden jaar achterwege gebleven wegens den rouw over Prins Alexander) was ditmaal zeer verschillend van vroegere gelegenheden van dien aard, en wel voornamelijk doordien Z. M. de Koning bijna al dien tijd binnen het paleis is gebleven. Behalve voor het concert in Feiix, de voorstelling in den schouwburg en de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk, is de Koning niet uitgereden. Toch behoeft men daaruit geen bijzonder ongunstige gevolgtrekkingen omtrent 's Konings tegenwoordigen gezondheidstoestand af te leiden. Dat de Koning voortdurend ten paleize bleef en alle inspanning ontweek, moet toegeschreven wor den aan de voorzorgmaatregelen der geneesheeren naar i 'i aanleiding van 's Vorsten aanstaande badkuur, ten einde Z. M. zich daaraan met geheel normale krach ten zou kunnen onderwerpen. Daarentegen heeft II. M. de Koningin uiterst ver moeiende dagen in de hoofdstad doorgebrachtvan het eene bezoek naar het andere, aan allerlei zaken hare belangstelling wijdend, toespraken beantwoordend, officiëele en oflicieuse autoriteiten begroetend, en daartusschen nog audiënties verleenend en contra-visites brengend En van heel die afmattende taak kweet H. M. zich met een toewijding en minzaamheid, waar over men hier niet uitgesproken raakte. Zelfs het Zondagsbezoek aan Artis heeft H. M. De Koningin zich getroost. Het moet voor de Vorstin een ware opoffering geweest zijn, zich daar in de lanen en zalen van onze diergaarde een paar uur lang te laten omstuwen door de schaamteloos opdringende «heeren en dames" met bijbehoorend kroost. Men wordt toegevender jegens de ruwe en baldadige straat jeugd gestemd, als men ziet, welk een lesje in fatsoen en goede vormen zij van het «geciviliseerde publiek" ontvangen. De Commissie van Uitvoering der Liberale Unie heeft dezer dagen eene vergadering gehouden tot het ontwerpen van «en huishoudelijk reglement en, in hoofdtrekken, van een plan voor de werkzaamheden der Unie. Het Dagblad zegt ten stelligste het gerucht te kunnen tegenspreken, volgens hetwelk de Minister van financiën zijn ontslag aan Z. M. den Koning zou hebben gevraagd. Het is bekend zegt het Vaderland dat de Nederlandsche ijzerfabrikanten klagen over gebrek aan werk. Opmerkelijk is het nu, dat op de aanbe steding van spoorwegwissels, voor de Staatsspoorwegen, aan het Departement van Waterstaat gehouden, geen enkel inschrijvingsbiljet van een Nederlandsch fabrikant is ingekomen, maar wel van een Duitsch fabrikant, die aannam, de levering voor f 25 590 uit te voeren. Over de bijziendheid der studenten aan de uni versiteiten en der leerlingen aan de gymnasiën is dezer dagen ook in een vergadering van directeuren der hoogerc burgerscholen en gymnasiën in Duitschland gehandeld. De vergadering was van oordeel, dat de voornaamste reden, waarom de bijziendheid toeneemt, te vinden is in den slechten druk van vele school boeken, vooral wat betreft de noten of aanmerkingen bij den tekst, en heeft daarom den wensch uitgesproken, dat de Regeering bij een algemeen voorschrift regelen zal stellen zoowel voor den druk der schoolboeken (wat betreft den afstand der regels, de grootte der letters en het aantal letters op eiken regel), als voor de soort van papier, onder bepaling, dat nieuwe school boeken en herdrukken van reeds in gebruik zijnde niet worden toegelaten als zij niet aan deze regelen voldoen. (HM.) H. M. de Koningin heeft aan de Vereeniging voor Gezondheids- en Vacantiekolonies te Amsterdam f500 geschonken. De Regeering heeft voldaan aan het verzoek, door den heer Cremers op 25 Maart jl. in de Tweede Kamer uitgesproken, om een editie van de Grondwets voorstellen, met de oude en de eventueele nieuwe Grondwetten er naast, in drie kolommen, in druk te geven. Echter heeft de Regeering geene vrijheid gevonden om de andere stukken (adviezen van den Raad van State) openbaar te maken. O Indie. Overgeplaatst bij den geneesk. dienst van Palembang de off. van gez. 2e kl. W. F. V. Sterk, van het hospitaal te Weltevreden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Zondag 26 April aanstaande hoopt de heer J. C. Sikkel, predikant teBiezelinge en beroepen te Hijlaart, des namiddags te 2 uren zijn afscheidsrede te houden. Voor het beroep naar Harlingen heeft ds. P. J. Van Melle te Minnertsga bedankt. Ter gelegenheid van zijne 25-jarige evangelie bediening te Amsterdam ontving ds. J. J. L. Ten Kate Zaterdag vele bewijzen van hoogachting en waardeering. Den 4 Mei herdenkt de jubilaris zijn 40-jarig predikambt. Langzaam, maar onafgebroken zet de Belgische Minister van binnenlandsche zaken en onderwijs ver nietiging van het openbaar onderwijs voort. Bij groepjes van drie a vier verschijnen er twee- of driemalen per week in den Moniteur koninklijke hesluiten, waarbij aan gemeentebesturen dispensatie verleend wordt van de verplichting om minstens ééne openbare school te onderhouden. Woensdag zijn er zes tegelijk verschenen, waarmede het aantal gemeenten zonder openbare school tot 69 is gestegen. In die zes gemeent, n zijn, ter vet-

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1