Slechte een bezwaar zal voor velen ia de aanschaffing zijnde prijs is te hoog. Daarom moeten vereenigingen zulke werktuigen aanschaften, waarvan de leden voor niemendal en elk ander tegen eene kleine vergoeding gebruik kunnen maken. Rechtszaken. Voer het Hof te 's-Gravenhage verscheen gis teren een koopman uit Ierseke, wegens het opkoopen van 1283 stuks oesters, door de Middelburgsche Rechtbank tot 9 maanden eenzame opsluiting veroor deeld. Deze bek), ontkende het hem ten laste gelegde fe t bedreven te hebben. Mr. Vaillant bestreed de door de Rechtbank als bewezen aangenomen identiteit van de bij bekl. in beslag genomen oesters, en meende dat de in het vonnis vermelde aanwijzingen onmogelijk het wettig bewijs voor de schuld van bekl. konden opleveren. PI. verwachtte dan ook diens vrijspraak. Adv.-gen. mr. Bijleveld requireerde de bevestiging van het vonnis der Middelburgsche Rechtbank. De uitspraak in deze zaak is bepaald op Maandag a. s. Uit Maastricht wordt bericht, dat ook de jonge advocaat Van Oppen gisteren aan de bekomen won den is bezweken. Volgens een bericht san de N. R. Ct. heeft de rechtbank van schepenen te Berlijn uitspraak ge daan in een proces der Amsterdamsche firma Prins en Zwanenburg, tegen het Berliner Tageblatt, het welk tegen de in Pruisen verboden aanbiedingen dier firma, betreffende landverhuizing, had gewaarschuwd als tegen eene zaak van zwendelarij en bedriegerij. De rechtbank heeft den redacteur van het Berliner Tageblatt vrijgesproken, uit overweging dat de in het blad vernielde feiten waar, en volgens de wet in Pruisen verboden zijn. Öuitenlandsch Overzicht. In het Engelse lie Lagerhuis heeft de heer Gladstone Maandag gezegd, dat het gebeurde bij Ptiidjeh een ernstig onderzoek vereigcht. De verklaringen van gene raal Komarolf zijn ontvangen, doch de regeering vei- wacht ook nadere mededeelingen van het Russische gouvernement. Dienzelfden dag is er een ministerraad gehoud. n, waarna Lord Granville een onderhoud met den heer Staal had en ook e.n breedvoerig telegram naar St. Petersburg werd ges ind. Zoowel het onderhoud als het telegram hadden betrekking op het vermeende oprukken der Russen aan de Moerghab. De hoop op eene vredelievende oplossing der Af- ghaansche quaestie schijnt niet groot meer te zijn en Engeland gaat steeds voort met belangrijke krijgstoe rustingen. Volgens de Times kan er een nieuw treffen tusschen Russen en Afghanen worden verwacht in de nabij heid van Zulkifar. Lord Dufferin, de onderkoning van Indié, ontving van den Emir verlof om de Engelsche troepen Afgha nistan te laten binnemukken. De onderkonii g laadt sterk aan onmiddellijk troepen naar Quetta te laten oprukken. Verscheidene Engelsche officieren zijn naar Herat getrokken tot het verleenen van hulp bij de verdediging. Lord Hartington sprak Maandag in het Lagerhuis nog over het adres van antwoord op de koninklijke boodschap betreffende de reserves. Hij zeide dat het noodige krediet moet worden aangevraagd voor krijgs- operatiën in Soedan en toebereidselen in Indië vooi dat het budget wordt ingediend. Dan zal het Gouvernement volledige inlichtingen geven omtrent zijne bedoelingen. Het zal vermoedelijk noodig zijn, een aanzienlijk aantal reserve-manschappen op te roepen, maar eene oproeping van militie-reserve wordt nog niet noodig geacht. Een amendement, gegrond op de hoop dat het le ger zal worden versterkt door terugroeping van troe- KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 14 April 1885. KB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aan, bij die stukken behoorende. SYAATSLXXKIKGXH. EUHOPA. PCt. PCt. Hongarije, Obl. Leening 1867 5 96 dito, Goudleening 5 82% Italië, 1881. 5 86% Nederland, Cert. N. W. S. 2% 66% dito, dito dito 3 78% dito, dito dito 4 IOO54 dito Obl. 1883 4 10054 Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. 5 62'fi, dito, dito zilver Jan.-Juli 5 62% dito, dito goud 4 86% Portugal, Obl. Btl. 53/80 3 43% dito, dito 1881 5 8154 Rusland, Obl. Hope <t Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 5 93% 5 53 dito dito 6e '55 5 76 Obl. 1864 ƒ1000 5 93 dito 1866 £100 5 87% dito 1872 gecons. 5 82% dito 1873 dito 5 82% dito 1877 5 8854 dito Oostersche leening le serie b 5254 dito 1850 le Leening 4% 91% dito 1860 2e dito 4 81% dito 1875 gecons. 4% 77% dito 1880 gecons. 4 69% dito Leen. 1867/69 (Nicolaf) 4 75% dito dito 1859 3 69% dito dito 1883 in go 6 95!% Spanje, Perp. Scb. 4 53% dito dito dito 1876 2 45% dito dito Amortis 4 70 dito dito perp. Schuld 4 53 Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr. 155% dito dito 1863/1865 (18) 6 dit* dito 1869 geregistr. 14% pen nit Soedan, werd met 148 tegen 39 stemmen verworpen. Het adres is daarna aangenomen. Gisteren verklaarde Gladstone in het Lagerhuis dat er van Lumsden geeue bevestiging ontvangen is van bet gerucht omtrent het voortrukken der Russen. Uit Petersburg was eene mededeeling ontvangen, in weike terloops de verzekering herhaald wordt, dat er geen zoodanig voortrukken overeenkomstig de be doelingen en de bevelen der Russische Regeering zal plaatshebhen. Beursoverzicht. De fmanciëele geschiedenis der laatste beursweekis alles behalve rooskleurig en bracht bijna zonder uit zondering teleurstellingen voor de fondsenhouders met zich. Want, hoewel niemand het wagen zal een positief antwoord te geven op de thans aan de orde zijnde vraag van «oorlog of vrede"? zoo kunnen toch de meest optimistische beschouwingen niet wegredeneeren dat de politieke horizon zeer bewolkt is en dat de beurswaarden in het algemeen en de Russische fondsen in het bijzonder een schok hebben ondervonden, welken zij zelfs bij den meest gunstigen ailoop van het Afghaan- sche geschil niet zoo spoedig weer te boven zullen zijn. Het meest werd deze geleden op Donderdag jl. toen een panische schrik zich van de Europeesche fondseumarkt meester maakte op het bekende bericht, dat tusschen de Russische troepen en de Afghanen eene botsing had plaats gegrepen. Voornamelijk de Russische Staats- en Spoorwegfondsen daalden ettelijke procenten, sommigen zelfs 5 a 6%. De hieronder vol gende soorten hadden het meest te lijden als: Nieolai's circa 4 pet-, Oosterleening 3 pet., Groote Russische Sporen 5% pet., Russen 1872 en 1873 6 pet. dito 1864 en 1866 5% pet., dito 1877 4% pet., dito 1884 5 pet., Wiasmas 2 pet., Lysrahevenzooveel, Zuidwestersporen 3% pcL Sedert heeft wel weer nu eu dan een vastere ten- denz voorgezeten, doch in het algemeen hebben de koersen zich weinig kunnen wijzigen; de beide laatste dagen brachten ons zelfs weer flauwere merken, groo- tendeels veroorzaakt door de zwakke houding die de Berlijnsche beurs inuam. Van hieruit toch ondervon den de Russische waarden zelfs bij de ingevallene da ling steeds den noodigen steun, doch óf men thans ook daar den toestand meer bedenkelijk inziet, dan wel of de val van sommige Berlijnsche huizen als reden moet worden genoemd, zeker is het dat ook aan de Amsterdamsche beurs ettelijke partijen Russische waar den voor Duitsche rekening zijn van de hand gezet. Groote ontstemming bracht buitendien het bericht te weeg, dat de Russische regeering een belasting- ontwerp op de coupons had ingediend, en hoewel dit bericht nog niet is bevestigd geworden en zelfs onder de onderhavige toestanden eenige kans heeft van weer te worden ingetrokken, liet zal wel niet be letten, dat de uitwerking hoogst nadeelig is en wan trouwen zal doen ontslaan bij die geldbeleggers, wier vertrouwen iu de goede trouw der Russische regee ring onbegrensd is, en waarvan ook in Nederland ettelijke voorheelden voorhanden zijn. De geldmarkt, toch reeds ruim voorzien, werd door de vele realisatiën nog ruimer en bleef geld a 3 pet. nog grif te heko men. De disconto-rekening bij de Nederlandsche bank nam met ruim 5 millioen, de beleeningrekening met ongeveer 1 millioen toe. Onze nationale fondsen waren in hoofdzaak stil wel vonden zelfs voor buitenlandsche rekening eenige aankoopen plaats, doch hij de beduidend liooge prijzen waarop deze sedert eenige maanden zijn gekomen, wordt ook hier overlading gevaarlijk. Overigens wer- d' n bijna alle Europeesche staatsfondsen in de daling medegesleept en bedroeg die voor de ltaliaansche, Oostrnrijksche, Hongaarsche en Portugeesche fondsen 2 a 3 pet. Ook de Spaansche en Turksche fondsen moesten het ontgelden. Deze, welke meestal hun stenn van de Parijsche beuis ontvangen, leden buiten den alge- I meeuen toestand nog door de déconfiture waarin som mige Fransche huizen zijn geraakt en buitendien door geiuchten dat Engeland zijn steun zoude verleend hebben aan Italië, om deze de suprematie in de Mid- deilaudsche zee te verzekeren, wat natuurlijk door Frankrijk niet kan worden geduld. De locale markt voor Indische, industriëele en fman ciëele ondernemingen was stil en verlaten. De omzet tingen daalden aldaar tot een minimumzelfs ver liepen er dagen, dat er niets verhandeld werd. Alleen ontstond eenige bedrijvigheid echter, ook in dalende richting, bij een handel in aandeelen Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij op berichten van verminderde inkomsten en vermeerderde exploitatieonkosten. De koers daalde van 205 op 189 pet. om einde der week op 196 pet. te sluiten. De Amerikaansche spoorwegmarkt hield zich vooral wat de aandeelensoorten betreft het best. Gesteund door de vrees voor oorlog in Europa konden de graan prijzen zich buitendien aanmerkelijk verbeteren, het geen op de koersen der beurswaarden niet zonder invloed bleef. Uitzondering hierop maakten de obli- gatiën 6 pet. Chicago en Atlantic, die tot 69 pet. terugliepen en waardoor de vrees wordt gewettigd dat ook de eerstdaags verschijnende Meicoupon wel voorloopig niet betaald zal worden. Omtrent de reorganisatie van de Denver en Rio Grande blijft men nog steeds in het onzekerede inschrijvingen door het Ontario-comité geannonceerd vinden in Amsterdam blijkens de in de bladen ge stelde annonces een weinig gunstig onhaal. Gemengde Berichten. Heden morgen heeft eene geit te Wilhelminadorp vijf levende jongen geworpen. Te Zevenbergen zijn tengevolge van de gedrukt heid in den landbouw de loonen der veldarbeiders verminderd. Thans wordt aan de veldwerksters slechts 40 ets. per dag betaald. De rechtbank te Roermond veroordeelde jl. Don derdag een persoon uit Suchtelen, Pruisen, totééne maand celstraf, wegens diefstal van eene groote partij worst, onder de gemeente Maasniel. Na het plegen van den diefstal vluchtte hij in de richtiDg van Roermond, tot aan de Maas, achtervolgd door eenige boeren uit Maasniel; zich den aftocht afgesneden ziende, sprong hij in de rivier. Toen hij de politie zag komen, kwam hij uit het water en gaf zich aan deze over, bliide dat hij nu van de hem achtervolgende boeren bevrijd was. Eene dame te 's-Gravenhage had bij de schoon maak aan de meid eenige papieren en doosjes gegeven om te vernietigen, zonder zich, zooals later bleek, voldoende van den inhoud op de hoogte te stellen. De meid gooide een en ander in het fornuis. Na eenige oogenblikken volgde eene vrij sterke ont ploffing. Eene pan met geurigen inhoud voor 't diner sprong aan stukken, en juist terwijl de meid een on derzoek naar de oorzaak van de verwoesting wilde in stellen, volgde eene tweede explosie en werd een gat in den bodem van een te vuur staanden waterketel geslagen, waardoor een zelfwerkend bluschtoestel ont stond, dat even vlug als het Grinvell's-blusch-appa- raat het vuur doofde. Bij het nu ingesteld onderzoek bleek, dat in een der papieren of doosjes 5 of meer revolverpatroncn, welke de heer des huizes in een laadje van eene kast hai geborgen, waren geweest, althans 3 gevulde pa tronen werden nog gevonden. Op het Zondagavond van Antwerpen, met be stemming naar Sunderland, naar zee vertrokken En gelsche stoomschip «Glengelder," werd ter hoogte van Westkapelle ontdekt dat zich in de kolenbarkas een viertal personen hadden verscholen, die bij onderzoek bleken neger-muzikanten te zijn, althans zij waren voorzien van guitaar, bandjo en andere bij dat soort van artisten gebruikelijke muziekinstrumenten, en wil PCt. PCt. PCt. PCt. AFltlHA. AMERIKA. Egypte, Obl. leening 1876 dito Spoorwegleeninr 1876 4 60 Atchison-Topeka Cert. v. Aand. 71 5 dito oblig. 7 11754 NOORD-AMERIKA. Atl. Pacific (W. D.) le hyp. 6 65 Ver. Staten, Obl. 1876 4% 110% Centr. Pacific Aand. 315 je Mexico, dito 1864 (37) 3 6% dito dito Obl. 6 107% ZUXD-AMERIKA. dito California Oregon Obl. 6 97% Brazilië, Obl. 1865 100 5 92 dito dito Serie B 6 93% dito dito 1875 100 5 91% dito San Joaq. Valley dito 6 105 Columbia, dito (20) 4% 18 dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito 6 97 54 Peru, dito leen. 1870 (19) 6 8% Chicago Atlantic Oblig Cert. (1) 6 66% Venezuela, dito 1881 4 28% Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred 128 1HDU8T&. XH TIK. OKDXXH. dito Cert le hyp. 7 12054 N.-Afrik. Handelsv. aand. 150 dito Jowa Midland dito 8 129% Gemeente Crediet Obl. 4% 1023% dito Mad. Ext. dito 7 125% Maats. Fijenoord Aandeelen. 36 dito Menomenee dito 7 125% Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4% 101% dito N. W. Union dito 7 125% Stoomvaart Zeeland Aand. pref. 86% dito Winona St. Peter dito 7 123% dito dito Obl. 5 Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. 120 Rusland, Pandb. Hyp. Bank 5 84 Chicago R.-Island Cert. Aand. 8TOOXWXQ-I.XXK. dito South-Westh Obl. 7 122 Nëderl., Holl. IJzer. sp. Obl. Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 4 1003% Denver Rio Grande. Cert. v. Aand. 7 5 106 dito dito Oblig. Cert. 7 84% Ned. Centraal spw. gast. dito Hongarije, Theisspw. dito 72 dito dito Cert. v. geconsol. 7 48 5 84% Illinois Cert, van Aand. 124% Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 565% dito Leas L. Stock Cert. 4 85% Polen, Wars. Bromb. aand. 4 44% dito Springfield Div. Obl. 6 dito, Warschau-Weenen aand. 60 Kansas Pacific dito 6 106 Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 114 Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. 31% dito hypoth. Obligatiën 4% 89% dito dito (le hyp.) 6 99% dito dito dito 4 82 dito dito (2e 3 45% Baltische spoorwegaandeelen 3 51% dito dito Sink, fund Obl. 6 84 Jfe Charkow Azow. Oblig. 5 83 St.-Louis San Fr. Aand. le Pref. 76 Jelez Griasi dito S 82% dito dito Oblig. 6 102% Jelez Orel dito ƒ1000 5 96% dito Alg. Hyp. dito 6 89% dito dito 100 5 95% dito Wichita Western 6 96 Morschansk-Sysran Aand. 5 50% Mich. Centr. Cert. van Aand. 58 Mosk.-Jaroslaw Oblig. 5 98% Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. Orel Vitebsk dito 5 81% dito in goud Obl. 7 Poti-Tiflis dito ƒ1000 5 85% Miss. Kansas Texas. Aand. 17% dito dito 100 5 90% Miss. Kansas Texas. Obl. 7 102 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 52 dito Incomebonds. dito 59% dito Un. Pac. South-Br. dito 6 104% den op die voor passagiers minder comfortabel inge richte plaats op de goedkoopste wijze, dat is zonder betaling, den overtocht naar EDgeland maken. Waren zij eerst in zee ontdekt, dan zou hun toeleg gelukt zijn, doch thans mo st de kapitein zich van zijne mu zikale passagiers ontdoen en kon ze met de sloep te Westkapelle aan wal zetten. Daar vonden zij gedu rende den nacht een onderkomen bij de politiewacht, en werden Maandag aan de politie te Vlissingen over gegeven, die hen voorloopig in bewaring nam en per spoor naar Rozendaal transporteerde om ze over de grenzen te geleiden. (N. R. Ct.) Omtrent het overlijden van Armand Peltzer be vat de Etoile Beige de volgende bijzonderheden Reeds sedert geruimen tijd had hij, op bijzondere autorisatie van den Minister van Justitie, verlof ge kregen zijne vroegere kleederen weder aan te doen en had men hem in eene, van meubels voorziene, cel overgebracht; dit alles geschiedde ter wille van zijn gezondheidstoestand. Vrijdagmorgen te tien aren gevoelde hij zich buiten gewoon zwak, 't geen hem echter niet belette op te staan. De adjudant Romero, wien men deze vererge ring berichtte, vroeg den gevangene of hij zijn doch tertje Mariette wilde zien. Armand antwoordde ontkennend, maar verzocht dat men zijne moeder, die te twee uren naar hem zoude komen hooreo, zoude vragen om Zondag met liet kind te komen, daar zij anders te zeer zoude verschrikken; hij verklaarde zich overigens niet zieker te gevoelen. Tot op het oogenblik van zijn sterven toe bleef hij illusiën omtrent ziju toestand behouden. De directeur der gevangenis gaf Léon Peltzer ver lof om zijn broeder te bezoeken en dit bezoek verliep zeer kalm. Het schijnt dat beide broeders geen woord wisseldeningevolge de bepalingen van het reglement waren getuigen bij het bezoek tegenwoordig en daar de beide broeders, onder die omstandigheden, slechts oppervlakkige vragen en antwoorden konden wisselen, vonden zij het beter om het stilzwijgen te bewaren. Léon drukte zijn broeder enkel de hand en Armand deed geen enkele mondelinge mededeeling en belastte zijnen broeder met geen enkelen groet aan bloedver wanten of andere personen. Armand Peltzer stierf kalmLéoa droeg hem naar het bed terug, sloot zijne oogen en droeg de zorg voor het zoogenaamde afleggen; de doode was ont zettend mager; de gelaatskleur was wasachtig. Te twee uren kwam de familie in de gevangenis om het lijk op te eischen; er was een eikenhouten doodkist met zinken hinnenkist besteld en het kisten van den doode zoude Zondag plaats vinden. De begra fenis werd op Maandag vastgesteld en zou ts Verviers geschieden in het familiegraf, waarin ook de echtge- noote van den overledene rust; slechts enkele vrien den zullen het stoffelijk overschot tot aan het station te Leuven vergezellen. Volgens latere berichten gaf Armand geen enkel blijk van ontroering, toen hij zijn broeder zag en vroeg hem, op zeker oogenblik, om een glas warmen wijn te willen aangeven, dat men voor hem bracht, terwijl hij zeide«proef eens of de wijn niet al te warm is, Léon I" Toen Léon dit onderzocht had, dronk hij den wijn, leunde het hoofd tegen den schouder van zijn broeder en stierf eenige minuten later, oogenschijnlijk zonder te lijden. Op het oogenblik dat hij den laatsten snik gaf, kwam de familie in de gevangenis. Men verhaalt, dat de commissie van administratie der gevangenis bijeengekomen was om te overwegen of er redenen bestonden om een verzoek om gratie te ondersteunen, dat Léon tot den koning had gericht en waarin hij de invrijheidstelling van zijn broeder had verzocht; hij betoogde in dat verzoekschrift op nieuw dat zijn broeder volmaakt onschuldig was. Toen, zegt een ander berichtgever, het dochtertje van den doode bij zijn bed werd gebracht, stiet het arme kind, dat haren vader nimmer in treurige om- PCL 6 Missouri-Pacific South dito N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand, New-Vork Pens. Ohio 6 St. Paul Min. Man. Cert v. Aand. dito dito Obi. 7 dito Geconsolideerde Schuld dito 6 dito dito 2e hyp. 6 dito dito Dakota Ext. Obl. 6 Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 Union PacificHoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 dito Collateral Trust Bouds 6 dito dito dito 5 Brazilië Spoorwegleening 5 Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito PRKJfflia-LBBHtrHrCKSt. Nederland, stad Amsterdam a f 1000 dito a f 100 Stad Rotterdam Gemeen te-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. (18) 4% PCL 101 2954 92% 87% 109% 103% 108 54 1073% 102% 122 94 44% 11054 102% 84% 77 103 102 60% 70 134 101 105 100 97 98% 100% 94 109 97% 128 47 9% Oost. papier zilver Diverse in Fransche Belgische OOÜ?0K8. Pruisische f 20,— - 20,05 -11,60 -47,30 - 47,30 158,90 Russen in Z. R. - 1,12% Spaansche Buit - 47,30 Binn.- 2,30 Amerika in doll. - 2,46

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2