1885. N°. 45. Donderdag 16 April. 72ste jaargang. GOESCll De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. GOllRAIYT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII. XIII. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 17 APRIL 1885, des namiddags te 2 uren. Goes, den 14 April 1885. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: Notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Vaststelling van het kohier van den Iloofdelijken Omslag voor 1885. Rekening der opbrengsten van de fondsen der vernietigde gilden over 1884. Idem van de Vereeniging voor werklieden over 1884. Aanbieding van het jaarverslag der gemeente over 1884. Benoeming van een lid in de directie der bank van leening. Idem in de plaatselijke commissie van toezicht op h-'t lager onderwijs. Opmaking van een dubbeltal ter benoeming van een lid in het college van zetters. Onbewoonbaar-verklaring van het perceel wijk B no. 114. Aanvrage van J. Capello om afstand van grond aan den Oostwal. Reorganisatie van de Meisjesschool voor mid delbaar onderwijs. GOES, 15 April 1885. In de Maandagavond gehouden vergadering van het dep. Goes der Mij. tot Nut van 't Algemeen werd de ontworpen herziening van het algemeen reglement behandeld. Eene opmerking van een der leden, dat het ontwerp te veel in details treedt, welke minder in eene alge meene wet maar in een huishoudelijk reglement thuis behcoren, werd, nadat andere leden als hun gevoelen hadden medegedeeld, dat deze huishoudelijke regelen volstrekt niet schaadden aan het algrm. regit., door de meerderheid der leden gedeeld. Hiervan zal als algemeene opmerking aan het hoofdbestuur mededee- ling worden gedaan. Over de bekende woorden: «de beginselen van den Christelijken godsdienst" in art. 1 werd breedvoerig gediscussieerd, doch het departement besloot bij meer derheid van stemmen, tot behoud dier uitdrukking te adviseeren, nadat was uitgemaakt, dat daarmede geen uitsluiting van Israëlieten was bedeeld. Het vooropstellen van de kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen in art. 4 lokte ook eenig debat uit. Een der leden wenschte de kweekschool niet zoo bij name te noemen, maar een meer algemeenen term te bezigen om aanteduiden tot welk einde de maatschappij o. m. over hare geldmiddelen beschikt. Nadat was opgemerkt, dat ook andere instellingen van de maat schappij in hetzelfde artikel met name genoemd wer den; de vooropstelling in verband moest beschouwd worden met het denkbeeld eener feestgave bij het honderdjarig bestaan der maatschappij, en de verdere behandeling der kweekschool quaestie was uitgesteld tot in de alg. verg. van dit jaar, waardoor van zelf ook zou beslist worden over het al of niet behoud van de eerste paragraaf van art. 4, bleef het art. onveranderd. Omtrent art. 5 betrekkelijk het vaststellen van een reglement van de voorwaarden, waaronder steun voor onderwijs-instellingen kan worden verleend, werd de opmerking gemaakt, dat het beter was ieder geval op zich zelf dan naar een alg. regl. te beoordeelen. Dit bezwaar werd niet door het Departement gedeeld. Ofschoon in den aanvang slechts in het algemeen tegen huishoudelijke bepalingen in deze grondwet der maatschappij was opgekomen, erlangde deze oppositie bij art. 26 een bepaalden vorm, zoodanig, dat de 3e alinea van dat artikel omtrent verstoring der orde en onvoegzame uitdrukkingen op de vergaderingen voorgesteld werd te schrappen, onder overbrenging van den aanvang dier 3e alinea, wat betreft het ver- leenen van het woord in de orde waarin het gevraagd was, Daar de 2e alinea Dit voorstel werd aangenomen. Eene vraag of uit hoofdstuk VI wel genoegzaam blijkt hoe het hoofdbestuur benoemd wordt, werd door de groole meerderheid bevestigend beantwoord. Bij art. 46 ontstond eene discussie over de vraag, of het niet beter was de vroegere zes in plaats van de nu voorgestelde negen maanden te behouden voor de vervulling van eventueele vacatures. Aan de eene zijde meende men, dat weinigen bereid zouden worden bevonden om eene benoeming voor drie maanden aan te nemen en eene dergelijke verkiezing voor dien korten tijd wel wat veel «soesah" voor de departementen zou opleveren. Anderen, en wel de groote meerderheid der leden, juichten de nieuwe bepaling toe, omdat daardoor eventueele onvoltalligheid van het hoofd bestuur slechts tot drie maanden werd beperkt. Algemeen werd afgekeurd de nieuw voorgestelde regeling van het dagelijksch beheer der geldmiddelen, dat nu bij art. 51 aan den secretaris wordt opgedragen. In verband met de borgstelling, bedoeld in art. 52, vreesde men, dat dientengevolge bekwame maar on gefortuneerde personen van het secretariaat zouden worden uitgesloten. Ook hiervan zal aan het hoofd bestuur mededeeling worden gedaan. Door een der leden werd eene wijziging van art. 65 voorgesteld, zoodanig, dat bij twijfel omtrent de be- teekenis der wet niet de algemeene vergadering, maar het hoofdbestuur beslist, zulks in verband met de gemeente- en provinciale wetten, waarin hetzelfde be ginsel gehuldigd wordt. Dit voorstel werd echter ver worpen, terwijl overigens geene belangrijke punten van het ontwerp werden behandeld. De proeve om de voorjaars-veemarkten alhier weder in het leven te roepen mag als geslaagd worden beschouwd. Gisteren toch waren plm. 100 stuks vee aangevoerd, hoofdzakelijk vaarzen en kalveren, terwijl de handel, hoewel niet bepaald levendig, zich toch kenmerkte door enkele goede aankoopen, vooral door Belgische veehandelaren. De prijzen varieerden van 60 tot 200. Deze voorjaars-veemarkt, gehouden op aandrang der afdeelir.gtn Kruininge en Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland en der landbouwvereeniging «Vooruitgang is ons streven" te Kapelle, zal op Dinsdag 28 April a. s. door eene tweede gevolgd worden. 's-Heerenlioek. Aangezien er nagenoeg geen dorp op Zuid-Beveland meer bestaat, of er is eene vereeni ging of vennootschap, die zich uitsluitend ten doel stelt, het aankoopen van een of meer aandeden in de eene of andere oesterbank, zoo zal ook 's-Heeren- hoek naar het schijnt daarin niet achterblijven. Er is althans besloten eene vergadering te houden, en de ingezetenen bijeen te roepen ten einde te beraadslageu of er ook deelnemers voor die zaak kunnen gevonden worden, en door kleine aandeeltjes een kapitaal te vormen voor aankoop van een perceri en verdere be- noodigdheden. Een voorloopig bestuur is reeds gevormd. Rilland-Bath. De heer H. F. Monté, stationschef 5e klasse alhier, is bevorderd tot stationschef 4e klasse. Bij kon. besluit is benoemd tot rijksontvanger te Eindhoven A. H. Bosman, thans te 's-Gravenpolder c. a. Wcmeldinge. In de gisteravond gehouden raads vergadering is tot plaatselijk geneesheer alhier benoemd de heer Eliza Brands, arts en dr. in de genees- heel- en verloskunde, thans te Kruininge. Aan den kapitein K. K. Den Exter Van den Brink van het 8e regiment infanterie is een pensioen verleend ten bedrage van f 1421 's jaars. De Stoomvaartmaatschappij «Zeeland" heeft nieuwe concept-overeenkomsten gesloten met de aan sluitende Spoorwegmaatschappijen en met den Staat der Nederlanden, waaromtrent de Midd. Cl de vol gende mededeelingen weet te doen Onder dagteekening van 25 Maart jl. is tusschen de stoomvaartmaatschappij «Zeeland", de «London Chatham en Dover Railway Company" en de «Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" een nieuwe overeenkomst aangegaan, waardoor alle vroeger geldende verbintenissen zijn opgeheven. Daardoor hebben de drie genoemde maatschappijen zich verbonden (ieder voor zooveel liaar betreft) om aanvankelijk gedurende achttien jaren den bestaanden nachtdienst tusschen Vlissingen en Queensborough met de daaraansluitende treinverbindingen op den bestaanden voet in stand te houden. Door het in het leven roepen van een dagdienst zullen de tegenwoordige beperkingen van de te ver schepen hoeveelheid niet alleen vervallen, maar zal, door ieder etmaal twee afvaarten in t.e richten, het schadelijk oponthoud der overpakking in Vlissingen en Queensborough nagenoeg geheel kunnen verdwijnen. De voornaamste bepalingen van de overeenkomst, te sluiten tusschen den Staat en de Maatschappij ziin de volgende «De «Zeeland" verbindt zich om voor den dagdienst drie nieuwe stoomschepen onder Nederlandsche vlag in de vaart te brengen, beantwoordende aan de eischen, die daaromtrent bij art. 2 der overeenkomst van 3 October 1876 zijn gesteld. De plannen dier schepen worden vooraf aan de goedkeuring van de Ned. Re geering onderworpen. De Maatschappij zal voor het overbrengen van de brievenpost genieten negentig ten honderd van het bedrag der transietrechten, dat volgens de nn bestaande of later vast te stellen internationale bepalingen, door de buitenlandsche postbes turen aan lwt Nederlandsche postbestuur zal verschuldigd zijn, wegens het vervoer over zijn grondgebied of wegens dat langs den zeeweg, zoo daarvoor eventuëel betaling mocht genoten wor den, van de brievenpost, afkomstig van of bestemd voor buitenlandsche postbesturen, welke met den dag dienst zal worden overgebracht. De brievenpost, van of voor Nederland wordt, zoolang de bij art. 1 ver melde overeenkomsten betrekkelijk den bestaanden nachtdienst van kracht blijven, door de Maatschappij kosteloos overgebracht. Bij het vervallen der gemelde overeenkomsten en haar niet-vervanging door een overeenkomst van gelijke strekking wat de geldelijke uitkeering van de maatschappij «Zeeland" betreft, zal deze voor het overbrengen der Nederlandsche brieven post betaling gemeten. Omtrent het bedrag daarvan zal alsdan nader een schikking worden getroffen. De Staat verbindt zich om binnen achttien maanden na het sluiten der overeenkomst te voorzien in de meerdere ligplaatsen voor de stoomschepen van de Maatschappij, die, ten gevolge van de invoering van een dagelijkschen dagdienst, in de haven van "Vlissingen noodig zijn. De overeenkomst wordt aangegaan voor tien jaren. Om tot de uitbreiding te kunnen overgaan, is een kapitaal van 1.800.000 a 2 millioen noodig. Rente en aflossing van die som zal dan voor een deel uit de opbrengst van het postvervoer gedekt kunnen worden. Het transport der brievenmalen, die met den nacht dienst vervoerd werden, bedroeg verleden jaar 50.000; dat van den ontworpen dagdienst zal zeker booger stijgen, omdat die brievenmalen veel grooter omvang en gewicht hebben. Van de medewei king der Duitsche postadministratie is men zeker, daar deze vooral op uitbreiding van den dienst heeft aangedrongen. De vergadering van aandeelhouders komt 28 April bijeen. In hst voorloopig verslag over de Staatsbegroo- ting voor '1885 in de Eerste Kamer werd met be trekking tot kiesrecht en grondwetsherziening in eene afdeelir.g algemeen de wenscli uitgesproken, dat liet ontwerp tot herziening van de tabel, b'doeld in art. 99 der wet van 4 Juli 1850 taatsblad no. 37), niet zoude leiden tot het in behandeling nemen van andere wijzigingen der kieswet vóór de behande ling van de voorstellen tot grondwetsherziening en dat, mocht de wijziging van de kiestabel niet tot stand komen, dit geenszins moge strekken tot ver traging van de behandeling der ontwerpen betrekkelijk de wijziging der Grondwet. In andere afdeelingen kwam dit punt niet opzet telijk ter sprake, omdat men zich overtuigd hield, dat de Regeering, door de indiening van het voorstel tot herziening der kiestabel, duidelijk had doen blijken, dat zij zelve thans in dit opzicht niet verder wilde gaan, en op spoedige behandeling der ontwerpen tot grondwetsherziening grooten prijs stelde. Het vraagstuk van het onderwijs maakte in eene afdeeling een onderwerp van beraadslaging uit. Alge meen betreurde men daar,dat hoe langer hoe meer de quaestie van het onderwijs zoodanig op den voor grond geraakt is, dat daardoor de behartiging van andere gewichtige belangen niet tot haar recht kwam. Overwegende, dat het belang van het vaderland altijd het zwaarst behoort te wegen, wenschte men, dat de bezadigden uit de verschillende partijen trachten zou den tot overeenstemming te gerakentot eenen modus vivendi, des noods tot eenen wapenstilstand, opdat de strijd over hetgeen verdeelt, voor eenigen tijd althans, niet langer in den weg sta aan de overweging van andere landsbelangen, die dringend voorziening eisclien. In alle afdeelingen werd uitvoerig gesproken over den toestand van 's lands geldmiddelen en het fman- ciëel beleid der Regeering. Het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten is nog altijd op bedenkelijke wijze verbroken. Algemeen was men van oordeel, dat die toestand niet mag voort duren en dat het herstel van het evenwicht volstrekt noodig is door krachtige bezuiniging en door ver sterking van middelen. Naar de meening van De lijd is er, nu rechter- en linkerzijde in de Tweede Kamer tegen elkaar op wegen. slechts één oplossing mogelijk, nl. deze«dat de drie en veertig leden der rechterzijde hun mandaat neerleggen en zoo ook de linkerzijde dwingen om op nieuw aan de kiezers de beslissing te laten." 's Rijks middelen hebben in Maart opgebracht f 10.841.648,75% tegen f9.394.356,09in Maart 1884. Een twaalfde der raming bedraagt f8.940.864.59. Maandagochtend heeft het Koninklijk gezin de hoofdstad verlaten en is naar Ilet Loo vertrokken. Z. M. droeg, voor Zijn vertrek den Burgemeester op, IlDs. dank aan de burgerij' over te brengen voor de ondubbelzinnig'é btijken van gehechtheid aan Zijn Huis ook nu weder aan den dag gelegd, en schonk f2000 voor de algemeene armen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen tot predikant te Wilhelminadorp Dr. D. G. W. Muller Massis te Groesbeek. Bij het gisteren gehouden examen voor onder wijzers te Middelburg zijn geëxamineerd 8 en toege laten 4 aspiranten, t. w. de hcereoP. Breel te Rit- them, A. Heule en A Le Clercq te Middelburg benevens I. J. E. Feleus te Kattendijke. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Maart 1885. Op de School A waren gedurende deze maand 153 kinderen. Onder dezen waren: 121 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 31 van 110 verzuimen, en 2 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was l3/,„ percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen l'/io percent over dezelfde maand in 1884. Op de School B waren 259 kinderen, waaronder 237 zonder eenig verzuim, 16 die van 110 verzuimen hadden, en 6 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was l3/,. percent, tégen i'/it percent over dezelfde maand in 1884. Op de School C waren 227 kinderen, waaronder 167 zonder verzuim, 37 met 110 verzuimen, 23 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 6 percent, tegen 6 percent over dezelfde maand in 1884. Op de School D waren 56 kinderen, waaronder 45 zonder eenig verzuim, 7 met 110 verzuimen, 4 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 47»percent, tegen 9 percent over dezelfde maand in 1884. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Maart 1885 bedroeg 3 percent, tegen 3 percent over 't zelfde tijdvak in 1884. Landbouw en Veeteelt. Rilland.Batli. De pere-, kerse- en perzikboomen beloven dit jaar evenals bet vorige weder veel doch thans heeft men meer kans dat we in onze goede verwachting niet teleurgesteld zullen worden. Vertoonden de bloemknoppen verleden jaar zich reeds in de eerste schoone dagen van- Maart, thans zijn ze zoo vlug niet om hun schoon kleed ten toon te spreiden. Moesten ze toen bun vroegtijdigheid door vorst en noordenwind met den .dood bekoopen, thanjt zijn we zoover in 't jaar reeds"gevorderd, dat zware nacht vorsten tot de uitzonderingen gaan beliooren. We hebben dus 't vooruitzicht op veel ooft. Kwam er nu maar een goede oogst bij 1 Tot heden laat alles zich goed aanzien. Het koolzaad vertoont overai knoppen en zelfs eene enkele bloem. Nog eene week of wat en het bloeit volop. Van suikerbieten-contracten hoort men hier niet. Er zal dan ook heel wat minder peen verbouwd worden dan het vorige jaar. Als de landbouwers nu maar eene andere vrucht in de plaats van penen met voordeel konden verbouwen. Enkelen hebben het oog op karwij geslagen. Maar ook daar van zal de markt spoedig overvoerd zijn, en dan V Is het al tijdroovend om met de hand de groote en gave boonen en erwten van de minder goede te laten scheiden (het zoogenaamde lezen), zaaigranen op zoo'n manier te sorteeren zou al een heel onbegonnen werk zijn. Tot het bekomen van goede zaaigranen gaat men dan ook op eene andere manier te werk. Vooreerst dient opgemerkt, dat uit halfrijp graan geen kiemkrachtig zaaigoed kan gehaald worden, en ook dat overjarig zaad beter is voor zaaikoren dan nieuw. Om nu flink zaaigraan te krijgen gaat men op de volgende wijze te werk. Dat stuk graan, dat naar schatting het best op het veld staat, Iaat men flink rijp worden en brengt het zoo droog mogelijk naar de schuur. Het dient voor zaaigraan voor een oogst, die twee jaren later ingehaald zal worden. Het volgende jaar moet gedorscht worden en flink uitgewand, zoodat de heel lichte korrels met het kaf wegvliegen. Gooit men eene hand vol graan in water, dan zal men zien, dat altijd eenige korrels bovendrijven dat zijn de lichte. Door op zulk eene manier nu de lichte korrels te verwijderen, houdt men van zelfde zwaardere over, die een goed zaaigraan opleveren. Beter en zuiverder graan dan wij door bovenstaande behandeling kunnen verkrijgen, geven ons de trieurs of graanzuiveraars. Op de landbouwtentoonstelling, het vorige jaar te Amsterdam gehouden, waren zper schoone te zien. Het graan daarin gestort vverd auto matisch gezuiverd. Het gezuiverde graan, de meest kiemkrachtige korrels, viel in een bak. Twee andere bakken ontvingen ieder afzonderlijk de minder goede korrels en het onkruid Dat zoo'n werktuig onschat bare diensten bewijst, valt niet tegen te spreken.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1