1885. N°. 43. Zaterdag 11 April. 72ste jaargang. Voorjaars-Veemarkt Cï*- (■OGSCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat de eerste TE GOES zal gehouden worden op Dinsdag den 14 April 1885, zulks in overleg met de besturen van de afdeelingen Ileiukenszand en Kruininge der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, alsmede het be stuur der Landbouwvereeniging «Vooruitgang is ons Streven" te Kapelle. Goes, den 25 Maart 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 10 April 1885. In het hoofdkiesdistrict 's-Gravenhage is tot lid van de Tweede Kamer, in plaats van rar. W. Wintgens, gekozen de heer R. A. W. SLUITER (1.) met 868 stemmen. De heer Schimmelpenninck v. d. Oije van Nijenfeeek (a.) bekwam 849 stemmenhet aantal uit gebrachte geldige stemmen bedroeg 1725. Door deze verkiezing is de stand der partijen in de Kamer 43 tegen 43 de evenaar staat dus thans in het huisje. De uitslag van deze stemming toont intusschen niet alleen hoe de macht der liberalen in de residentie steeds klimmende is, maar hij bewijst tevens hoe los bet verbond der partijen van de rechterzijde is Niet tegenstaande het Dagblad, het orgaan der conserva tieve partij, kolommen volschreef om te betoogen, dat ile heer Schimmelpenninck niet anti revolutionair, maar wel conservatief was, toch liet een deel der conser vatieve Haagsche kiezers zich niet verlokken om hun stem op den wel degelijk anti-revol. candidaat uit te biengen en bleef van de stembus weg. Want er is slecht gestemd, doch niet door de liberalen; immers de heer Sluiter behaalde ditmaal meer stemmen dan op 58 October jl. Het is echter te hoperi, dat de liberalen niet zullen uit het oog verliezen, dat zij de zegepraal behaalden met eene meerderheid van slechts 5 stemmen en dus een volgende maal niet te gerust zullen zijn op den uitslag. Doch evenals nu het Haagsche kiesdistrict op het doode punt is gekomen, is dit het geval met de Kamer zelve, die thans haar beeld vindt in het Amsterdamsche weeskindhalf rood en half zwart. Met die krachtige Kamer en het tegenwoordige krachtige Ministerie gaat Nederland, via eene herzie ning der kiestabel, die weinig verandering in den stand der partijen zal brengen, eene herziening te gemoet van de eerste wet des lands. Een schitterend vooruitzicht voorwaar Omtrent deze verkiezing schrijft men ons uit 's-Hage Met gejuich werd de mededeeling, dat de heer Sluiter tot lid der Tweede Kamer gekozen was, ten stadhuize begroet. De verwachting was dan ook zoo sterk ge spannen. Zou Den Haag den doorslag geven? Zou het den liberalen gelukken om uit den strijd van éen tegen drie zegevierend te treden, trots alle hinder lagen door de gecombineerde vijandelijke troepen ge legd, om hetzij de liberale kiezers te verschalken of de eigen strijders verkeerd in te lichten nopens het doel der campagne en de beginselen van den candi daat Welnu, de overwinning is niettegenstaande dat alles behaald Den Haag is om Om dit resultaat te verhoeden, hetwelk niet alleen Den Haag, maar onze geheele partijverhouding betreft, moest de kern der conservatieve partij zich in de armen der clericalen werpen en zoodoende hare beste tradi- tiën, haar eervol verleden prijsgeven om zoo goed als uit handen van het clericaal verbond een candidaat te ontvangen, die, hoe achtenswaardig ook en hoe verre verheven boven de laaghartige rol, die het orgaan der conservatieven hem wilde doen spelen op en top anti-revolutionair is die er steeds prijs op stelde dit te belijden en als zoodanig ook steeds zijn vroeger mandaat een en andermaal heeft aanvaard en vervuld. Lang reeds was het bekend dat de heer Schimmel penninck v. d. Oye de candidaat zou zijn van de cleri calen, toen men Vaderland en Koning" het voorrecht gunde hem allereerst officieel tot candidaat to procla- meeren. Zoo doende kreeg het naar buiten ten minste den schijn, alsof de conservatieve kiezersvereeniging den toon aangaf en de eigenlijke leiders haar volgden. Maar ook dat boerenbedrog, evenals de poging om den heer V. d. Oije uit zijn anti-revol. sfeer over te plaatsen naar de conservatieve planeet, is deerlijk mislukt, zonder nadeel voor het karakter van den betrokken candidaat die nergens en aan niemand heeft verklaard of machtiging gegeven om te verklaren, dat hij zijne anti-revolutionaire beginselen op het gebied van staat, kerk en school zou verzaken. Men kan dan ook gerust zeggen dat, nu in de kiesvereeniging Vaderland en Koning" het zóó ver is kunnen komen om desniettemin een antirevolutionair candidaat te stellen, de conservatieve partij alhier heeft geabdiqueerd. Graaf Schimmelpenninck zal ook den wêerslag van de gewichtige beslissing van giste ren ondervinden, want in eigen boezem van Vader land en Koning" is men het drijven der kerkdijken en het zich laten drijven der candidaten moede. Veel- beteekenend was dan ook de daad van den heer Wint gens, die openlijk met wat Lohman en Schaepman beoogen en in praktijk wilden brengen, gebroken heeft en liever zijn mandaat nederlegde dan te loopen aan den leiband van die combinatie, of anders het mik punt te zijn van de verguizing waarmede zij hem dadelijk bejegende. Reeds lang genoeg was Vaderland en Koning" afgeweken en ontaard van hare beste antecedenten. Hare aanraking, hare boeleering met de heethoofden der kerkelijke richtingen heeft haar prestige bij vele geestverwanten doen tanenen niet weinigen hebben gisteren, liever dan voor den anti-revol. candidaat te stemmen en vergramd bovendien over den loop en den uitslag der gehouden vergadering tot benoeming van een conservatieven candidaat, van hun kiesrecht geen gebruik gemaakt, terwijl bij menig ander eene kentering waartenemen viel tot aansluiting aan eene gematigd liberale richting. Maar, hoe dit zij, (en er zal daarvan W6l nader nog meer blijken) de liberale kiezers hebben den zwaren strijd met eere volbracht, en ofschoon onze politieke malaise daardoor nog niet is opgeheven, zóóveel is zeker, dat zoowel hier als elders de clericale overmoed eene waarschuwing heeft ontvangen, die lang in het geheugen zal blijven en niet missen zal hare nawerking in den lande te doen gevoelen. Tengevolge van het oorlogsbericht waren giste ren de Europeesche beurzen zeer aangedaan. De Lon- densche correspondent der N. Rott. Ct' seinde Consols daalden drie kwart pet., de meeste Russische fondsen vele procenten, terwijl zij bovendien baast onverkoopbaar werdenalleen Amerikaansche sporen bleven vrij vast. En iets later «Nadat ik het laatst seinde, maakte de beursdaling verdere vorderingen. Consols daalden tot 94%, Russen 1873 tot 80maar de nabeurs was fermer op dek kingen. De halfvijf koersen warenConsols 94 Russen 1873, 82%. Uit Berlijn werd geseind Russische waarden verloren het meestook specu latieve waarden zakten belangrijk. Bij lage koersen ging evenwel de handel levendig. Op de graanbeurs was eene machtige hausse met toenemenden omzet in tarwe en rogge. Russische fondsen werden in posten op de markt geworpen, en daalden, niettegenstaande er vele dekkingen van het decouvert plaatsvonden, vier percent. Op het oogerrblik waarop ik sein is de beurs nog niet afgeloopen, en cir culeert het gerucht dat de Russen Herat bezet hebben. De daling van alle waar den gaat steeds voort, en de ve: liezen zijn enorm, vooral van Russische huizen, die sterk op hausse wa ren. Ook Italianen daalden twee percent op executiën voor Parijsche rekening. Het vertrouwen in het alge meen is zeer geschokt. Aanhoudend vinden er tusschen bankiers en makelaars conferenties plaats. Geld is zeer schaars geworden. Vier procent voor privaat-disconto. Ook op de beurzen te Amsterdam en Rotterdam leden de Europeesche fondsen zeer gevoelig, vooral Russen, die 4 a 5 pet. daalden. Er werd te Amsterdam eene avondbeurs gehouden, op welke de openingskoersen flauw, doch de slotkoer- sen iets vaster warener werden verhandeld Lgste Hgste Gebl. koers. Rusland, Oblig. 1873. 5 pet. 8154 82% 82% 1880. 4 68% 68% 68% t> 2de Oosterleening 5 52 Aand. Zuidw. Spw. 5 54 Oostenrijk, Metall. Pap. Mei 5 63% Turkije, Obl. geconv. C en D 153% 455% Spanje, Perpet. schuld 4 52 52% 52% Egypte, Oblig. 1876 4 59 59% 59 Portugal, Obl. Buit. 1853/80 3 43% 433% Italië, Obl. Zuid-Ital. Spoorw. 3 56% Er vertoont zich in de ultramontaansche gele deren meer en meer toenadering tot den anti-revo lutionairen eisch, dat de census verlaagd moet worden, alvorens tot grondwetsherziening over te gaan. Reeds bij behandeling der motie-Borgesius gaf de heer Ver meulen, die bij zijn geestverwanten meer en meer een invloedrijke positie schijnt in te nemen, te verstaan, dat hij zich mogelijkerwijze tot een censusverlaging, als die werd voorgesteld, wel zou laten vinden. Thans komt de heer Ilaffmans, die als de veteraan der ka tholieke partij ook nog wd iets in te brengen heeft, in het Venl. W.blad verklaren, dat naar zijn inzien censusverlaging het eenige middel is om uit den te- genwoordigen toestand van stilstand te geraken. Hij wekt den heer Lohman op, omdat deze in de Kamer het denkbeeld op den voorgrond heeft gesteld en een goede oplossing van het moeilijke vraagstuk schijnt te weten, gebruik te maken van het recht van initia tief om ons de ccnsusverlrg'rg tc verschaffen. (I'ad.) In de St. Ct. zijn opgenomen de statuten der sOestercultuur-maatschappij" gevestigd te Ierseke. Haar doel is het uitoefenen van kunstmatige oester- teelt en handel in oesters. Zij is aangevangen 23 Feb. 1885 en eindigt den eersten April 1915. Haar maatschappelijk kapitaal bedraagt zeventig duizend gulden, verdeeld in twee seriën, elk van zeven aandeelen, ieder groot vijf duizend gulden. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan een directeur, onder toezicht van drie commissarissen. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeur de heer I. Hage, en tot commissarissen de heeren J. J. Van Tienhoven van den Bogaard, J. A. Van Tien hoven en H. C. Hacke. Bij kon. besluit van 7 April is, wegens verande ring van woonplaats bij de dd. schutterij te Vlissingen eervol ontslag verleend als 2e luitenant aan J. W. Fransen Van de Putte, onder gehoudenheid dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge; en is tot 2en luitenant bij voormelde schutterij benoemd C. N. J. De Vey Mestdagh, thans sergeant. In de Woensdag gehouden gemeenteraadszitting van Vlissingen werd door den heer A. Smit medege deeld, dat hij voornemens was in de eerstvolgende vergadering het voorzitterschap van den Raad neder te leggen. De heer W. Laman Trip heeft in dezelfde zitting zijn ontslag als lid van den Raad ingezonden, wegens zijne benoeming tot burgemeester van Leerdam. Door dr. I. Van der Beke Callenfels werd het voor stel tot afschaffing der kermis ingedieni en de be slissing daarvan tot eene volgende vergadering aan gehouden. De heer W. C. Van Duuren Dutilh te Vlissingen heeft, wegens redenen van gezondheid, aan Z. M. den Koning ontslag gevraagd als majoor-kommandant der dienstdoende schutterij aldaar. Op verzoek is den beer J. M. Bollaan eervol ontslag verleend als secretaris der gem. Sluis. (D.) De bevolking der provincie Zeeland bedroeg op 1 Jan. jl. 193965 zielen (95629 mannen, 98336 vrouwen), zijnde 1828 (954 m 874 vr.) meer dan een jaar te voren. Er werden 2794 kinderen (1406 m., 1388 vr.) meer geboren dan er personen stierven. Daarentegen bedroeg het vertrek uit de provincie 966 personen (452 m., 514 vr.) meer dan het aantal per sonen die er zich vestigden. Den 15n April a. s. zal bij het regiment grena diers en jagers de bronzen medaille worden uitgereikt aan den sergeant-schrijver P. M. Christiaan. Naar de Haarl. Crt. verneemt, is Dinsdag 31 Maart de overeenkomst geteekend tusschen de Stoom vaartmaatschappij «Zeeland" en de «London Chatham and Dover Railway Company" te Londen, waarbij laatstgenoemde zich verbindt tot het weder opbouwen van den pier te Queensborough, waarmede dadelijk wordt begonnen. Nu kan ook spoedig de invoering van den dag- en nachtdienst tusschen Vlissingen en Queensborough worden tegemoet gezien. Daardoor wordt voorgoed een einde gemaakt aan al de geruchten, die sedert eenigen tijd liepen over het mislukken der onderhandelingen tusschen beide Maatschappijen. Ter opleiding tot de betrekking van telegrafist 2e kl. bij de Rijkstelegraaf kunnen, na vergelijkend onderzoek, in de maand Augustus a. s., leerlingen, tot een getal van omstreeks twintig, worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van éen gulden. Deze leerlingen kunnen, na voldoende blijken van geschikt heid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegrafist 2e kl., aan welke betrekking aanvan kelijk een jaarwedde van 900 is verbonden. Zij, die zich aan het sub I bedoelde onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten zich voor of op den 31 Juli e. k. aan het Dep. van Waterstaat, enz. daar toe aanmelden, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Zie verder de &t.-Ct. van 9 April. Gisteren werd te Amsterdam in eene door den heer J. Zijp gepresideerde vergadering van een veertigtal belanghebbenden geconstitueerd eene Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel. Hare statuten werden vastgesteld. Haar doel is de belangen van den Nederlandschen handel in natuurboter te be vorderen, in het bijzonder te bestrijden de misbruiken, die voorkomen door het verkoopen van zoogenaamde kunstboter, of met kunstboter vermengde natuurboter, onder den naam van natuurboter. Als bestuurders werden gekozen de leden der voor- loopige Commissie, zijnde de heeren J. Zijp Kz., J. M. De Kuijser, H. Wijsman HzP. Buis Jr. en J. Rinkcs Borger, aan wie op hunne voordracht werden toegevoegd de heeren H. H. Lucard te Deventer, J. Halbertsma te Sneek, II. Reuijl te Kampen, H. J. D. Hasselman te Zoelen. De vergadering werd gesloten door den voorzitter met eene opwekking tot krachtige samenwerking om de Nederlandsche natuurboter, welke naar zijne over tuiging met elke andere kan wedijveren, de plaats weder te doen verkrijgen, op welke zij aanspraak heeft. Dinsdag had te Antwerpen de begrafenis plaats van Victor Driessens. Van tallooze huizen hing de vlag halfstok, terwijl vele lantaarns ontstoken en met rouwfloers waren omhangen. Het défilé van rouwbeklag voor de familie duurde meer dan drie kwartier. De kist werd gedragen door de artisten van den Neder landschen schouwburg. De slippen van het lijkkleed werden gehouden door deo dichter Jan Van Beers, het gemeenteraadslid Doezelaar, den bestuurder Judels van Amsterdam, oud vriend en collega van Driessens, Grader uit Amsterdam, vertegenwoordiger der maat schappij Apollo", den lieer Willem Van Zuylen, den heer Louis Bouwmeester, Nederlandsche, den heer Gilnaza, Fransch artist, bewonderaar en vriend van den overledene. Onmiddellijk achter liet stoffelijk over schot en de familie volgden de gemeenteraad on de stedelijke tooneelcommissie. In den onafzienbaren stoet zag men verder nog onze landgenonten Henri Van Kuik en D. Haspels alsook mevr. Marie Veistraete. Nederland betaalde ruimschoots zijn tol van hulde. AI onze landgenooten hadden prachtige kransen. Volg den verder de vertegenwooidigers der schouwburgen van Brussel en Gent en eene ontelbare reeks rederij kers en andere maatschappijen Langs de boulevards stond eene dubbele rij toeschouwers. Op het kerkhof werden vele redevoeringen uitgesproken o. a. door de heeren Judels, Van Zuylen en Bouwmeester voor Neder land, welke laatsten in treffende bewoordingen en vorm een ontroerd vaarwel toeriepen aan »den meester" en vriend Driessens. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Benoemd tot evangelist der Confessioneele Vei- eeniging, afdeeling Oostzaan, de heer A. Punt, van Goes. (Stand.) Woensdagavond zijn door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Middelburg tot predikanten beroepenIn de vacature-Abresch de heer F. H. Hei f- kens, pred. te Rhenen, en in de vacature-Koch de heer G. W. A. Veer, pred. te St. Laurens. Gisteren was de uitslag van het te Middelburg gehouden examen voor onderwijzeressen als volgt: Geëxamineerd 17, toegelaten 40, t. w. de dames J. W. Augustijn te Tolen, M. R. Bourdrez të Middel burg, N. J. Coomans en J. S. Franke te Zieriksee, E. Frelier te Groede, M. C. Klappert en M. P. De Koning te Middelburg, J F. Laroij te Aardenburg, J. M. Visser te Koudekerke en J. Van Weele te Heinkenszand. Het bericht in de M. Ct., dat de heer J. Fopma, onderwijzer te Brielle, voor de benoeming tot hoofd der school te Biezeiinge heeft bedankt, is minstens voorbarig, wijl gisteravond bij het gemeentebestuur van Kapelle nog geen bericht was ontvangen. Inplaats van mej. S. W. H. Klaar, die voor hare benoeming als deskundige bij het afnemen der akte examens te Middelburg bedankt heeft, is (voor hand werken) benoemd mej. J. Barends, onderwijzeres aan de leerschool, verbonden aan de rijks-kweekschool te Middelburg. (Af. Ct.) De algem. vergad. van de Ned. Gymnastiek- onderwijzers-vereeniging wordt in 1886 te Leeuwarden gehouden. Uit onze Koloniën. Het Bat. Hand. heeft van zijn correspondent te Penang bericht ontvangen, dat de Gouverneur van Atjeh aan de Regeering heeft voorgesteld, de blok kade op te heffen. Naar hetgeen het blad er bijvoegt, zou dit voorstel een gevolg zijn van het feit, dat dé aanhalingen, door onze marineschepen tot dusver ge daan, in geen de minste verhouding staan tot de kos ten, die zeer beduidend te noemen zijn, en bovendien door het handhaven der blokkade ons gezag op Atjeh toch niet hechter wordt bevestigd. Verleend een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den bouwk. ambt. 4e kl. bij de Staats spoorwegen J. Bouwens. Uit een particulier schrijven uit Pontianak van 6 Maart ontleent Het Vad. de volgende bijzonder heden Gisteren kwam de commandant van de expeditie naar Mandor hier terug. Aan onze zijde zijn geen dooden te betreuren, maar verscheidene mannen zijn door randjoes aan de voeten verwond. De Cbineezen staken overal witte vlaggen uit en vluchtten toen de troepen naderden. De opstandelingen en de moorde-

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1