J SCHOUWING SCHOUWING Kunst, Wetenschap en Letteren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Buitenlandsch Overzicht Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand Goes Liefdadigheid. Marktberichten. ADVERTENTIEN. 25jarige Echtvereeniging Wegen met de Kunstwerken enz. op Woensdag den 15 April 1885. Wegen, Wegslooten enz. TE SCHORE; uierontsteking werden aangetast. Het gelijktijdig ziek worden der kinderen aan dezelfde ziekte wekte mijne bevreem ling op, daar ik roodvonk (zoo dikwijls oor zaak van nephritis) kon uitsluiten, aangezien ik reeds 14 dagen dagelijks in huis kwam voor eene andere patient, en er in den laatsten tijd vóór dien datum volstrekt geen zieken geweest waren. Dat we hier met eene vergiftiging te doen hadden, stond hij mij vastden aard kon ik echter niet ontdekkenmet geverfd speelgoed hadden de kinderen niet gespeeld, geen gekleurd suikergoed g6geten enz. Het drinkwater liet ik chemisch onderzoeken, ook met negatief resul taat. Eindelijk kwam ik op de idéé, of hier de Haar lemmer olie soms in het spel kon zijn. En wat bleek nu? Dat de kinderen geregeld dat venijn gebruikten. Een der patientjes, een lieve jongen van 4 jaar, be zweek aan de ztektede twee anderen mocht ik gisteren gezond verlaten. «Hierdoor wakker geschud, was ik natuurlijk er op uit, of ik nog meer gegevens kon verzamelen, om nogmaals officieel tegen dat volksmiddel te waarschu wen en werkelijk constateerde ik nog twee gevallen, die beide nog onder behandeling zijn de eene patient is een meisje van 3 jaar (nichtje van de drie andere), en het tweede geval betreft eene arme patient 6 jaar oudbeiden hoop ik echter zullen nog herstellen. «Ik meende dit in de vergadering van geneeskun digen te moeten mededeelendie vergadering was toevallig niet best bezocht, slechts 10 leden waren tegenwoordig, maar van die tien deelden vijf leden gevallen mee ter illustratie van de mijne. Eén geval verliep ook doodelijk. Er werd gesproken (inclusief mijne mededeeling) over 12 gevallen in de laatste 18 maanden voorgekomen, terwijl twee andere collega's getuigden ook verscheidene gevallen geconstateerd te hebben. «Men ziet dus, dat de Haarlemmers het op prijs stellen, dat zoo'n kostbaar product naar hunne stad genoemd wordt. Wij waarschuwen de menschen, maar zal het baten Volgens mijne idéé is er maar éen afdoend middel, nl. de verkoopers en fabrikanten van dit vuile goed streng te straflen en hunne heele fa bricage in beslag te nemen". Woensdagavond is te Antwerpen, gedurende de voorstelling in den Vlaamschen schouwburg, de heer Victor Driessens op het tooneel plotseling door eene beroerte overvallen, tengevolge waarvan hij Zaterdag overleden is. Reeds sedert eenige jaren was deze kunstenaar niet meer dezelfde als voorheeu: hij had nagenoeg het geheu gen verloren en zijne krachten waren zeer verminderd. Nu hij overleden is, zegt de N. R. Ct. mag men echter nog wel eens herinneren, dat hij de too- neelspeler is geweest, die den natuurlijken toon in voor dracht en spel herstelde, ook op ons Tooneeldat hij uitnemende kunstenaars heeft gevormd, ook voor on zen Schouwburg, zooals de heeren Haspels en mevr. Beersmans, en dat hij door zijne groote gaven, helaas te veel aan melodrama's verkwist, velen jaren lang groot kunstgenot heeft geschonken. Voor het beroep naar Schore en Vlake heeft ds. K. Straatsma te Biervliet bedankt. Beroepen te Serooskerke (W.) ds. P. Koster, te Breedevoort. Drljschor. De heer C. M. Van der Weijde heeft het beroep naar Zuidzande aangenomen. Gedurende zijn vierjarig verblijf alhier mocht hij zich verheugen in de ongeveinsde vriendschap van velen, die dan ook met leedwezen genoemden predikant zien heengaan. Gedurende de maand Maart werd aan school B bij de Rijkspostspaarbank ingebracht op formulieren van 1 cent 14, van 5 cent 37, samen 51. Middelburg. De nieuwe cursus der normaallessen al hier zal gevolgd worden door 77 leerlingen, 45 man nelijke en 32 vrouwelijke, benevens één toehoorder. Aan het acte-examen wordt ditmaal door 7 manne lijke en 3 vrouwelijke leerlingen en 1 toehoorderes dier inrichting deelgenomen. Wolfertsdijk. Werd ten vorigen jare door een ge deelte der leerlingen van de openbare school op het dorp aanvankelijk eene proeve geleverd van hunne bedrevenheid in den muzikalen zang, andermaal, nu ook op Paasch-maandag, was het belangstellend publiek in den namiddag uitgenoodigd tot een samen komst in het schoollokaal om een vernieuwde proeve aan te hooren. Uit de talrijke opkomst bleek al aan stonds, dat er prijs gesteld werd om de vorderingen der schooljeugd op muzikaal gebied na te gaan, en van al hetgeen er thans voorgedragen werd, moest volmondig getuigd worden, dat die vorderingen niet gering waren. Met een woord van dank aan den heer Van de Linde als onderwijzer, en aan de jeugdige zangers en zangeressen voor hunne zoo loffelijk vol brachte taak, verliet men, na een paar uren genot gesmaakt te hebben, welgestemd het lokaal, en offerde men gaarne eene gave om de schooljeugd een genoege- lijk onthaal te verschaffen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn o. a. veroordeeld A. W., 35 jte Goes, wegens mishandeling tot 8 dagen cel; J. S., 20 j., te Kruininge en P. C., te Ierseke, wegens mishandeling ieder tot f 8 boete; L. P., 19 j., te Kruininge en P. C., 19 j., te Ierseke, wegens mishandeling ieder tot f 8 boete; C. D. en W. Van V., 22 j., beiden te Wemeldinge, wegens mishandeling de de tot 15 dagen cel en ƒ8 boete, de 2e tot 8 dagen cel. Door den rechter-commissaris te Rotterdam, die den moord van den Japanschen zaakgelastigde instru eert, is door een rogatoire commissie te Brussel een onderzoek ingesteld naar het ontstaan en de verdere ontwikkeling van de liaison tusschen den heer Saku- rada en Jeanne I.orette. Reeds zijn verscheiden per sonen in verhoor geweest, en hun verklaringen hebben ten stelligste bevestigd, wat trouwens te Brussel geen geheim was, dat de Japansche zaakgelastigde volstrekt niet, zooals in sommige Nederlandsche bladen gezegd is, de eerste liefde van Jeanne Lorette was. Zij had zich aldaar reeds zekere vermaardheid verworven, daar zij in 't vorig jaar ook als getuige betrokken geweest is in het treurig proces der opwekking van minder jarigen tot débauche op groote schaal, hetwelk zulk een verklaarbare sensatie gewekt heeft. (IV. R. Ct.) De ministeriëele crisis in Frankrijk is geëindigd, doch niet dan nadat de heer De Freycinet van de vorming van een kabinet had afgezien en de heer Brisson, voorzitter der Kamer, die eerst geweigerd had, die taak had aanvaard. Het nieuwe ministerie is thans samengesteld als volgtBrisson, voorzitter van den ministerraad en minister van justitie; Goblet, onderwijs; Sarrien, post en telegraafwezenGaliber, marineDe Freycinet, buitenlandsche zakenAllain-Targé, binnenlandsche zaken Clamageran, financiënCampenon, oorlog Sadi-Carnot, openbare werkenPierre Legrand, land bouw Hervé Mangon, koophandel. Gisteren is in de Kamer de volgende mededeeling van het ministerie voorgelezen«Wij zullen trachten te vereenigen en met elkaar te verbinden de republi- keinsche krachten. Wij zullen China vragen onze rechten te eerbiedigen, zooals die voortvloeien uit de overeen komst van Mei 1884, gelukkig als onderhandelingen voldoende zijn om dat doel te bereiken, maar besloten daarnaar met de wapenen te streven. Wij zullen het karakter der expeditie niet wijzigen zonder toestemming van het Parlement. Wij zullen door eene oplettende en omzichtige staatkunde onze algemeene positie waar borgen te midden van de vraagstukken, welke Europa bezig houden. Wij zullen altijd onze houding regelen naar het direct en hooger belang van Frankrijk. Wij zullen onze eer er in stellen om de vrijheid, de loyauteit en de oprechtheid der verkiezingen te verzekeren". De Kamer heeft daarop met 373 tegen 92 stemmen de kredietwet van 150 millioen aangenomen, welke nog voor Tongkin bebtemd is. De zitting werd ver volgens tot heden verdaagd, voor de benoeming van den voorzitter der Kamer. Bij de verkiezing voor de Kamer, te St. Etienne gehouden, is de socialist Amouroux met 7361 stemmen gekozen, tegen den opportunist Duché, die 6354 stem men verwierf. Uit Peking wordt geseind, dat de vrede tusschen Frankrijk en China, door bemiddeling van den Engelsch- man Hart, directeur-generaal der douane in China, te Parijs gesloten is op den grondslag van de overeen komst, die de heer Fournier met China had gesloten. China betaalt aan Frankrijk geen oorlogsvergoeding. Lord Roseberry, lid van het Engelsche Kabinet, wordt belast met eene zending naar Berlijn, welke zending betrekking heeft op het tusschen Engeland en Rusland hangende geschil. Lord Roseberry schijnt zeer bevriend te zijn met graaf Herbert von Bismarck, zoowel als met den heer Gladstone, en is daarom de aangewezen persoon om op vertrouwelijke wijze de meening van den Duitschen Rijkskanselier in de Afghaansche quaestie te vernemen. De reis van den Lord is echter eenige dagen ver traagd door de afwezigheid van prins Bismarck uit Berlijn. De nota van Rusland is in den Engelsch en minis terraad behandeld en Lord Granville had verscheidene bijeenkomsten met den heer Staal, Russisch gezant te Londen. Het schijnt, dat Rusland aan eene belangrijke uit breiding zijner zuidelijke grenzen blijft vasthouden. De prins en prinses van Wales, vergezeld van hunnen oudsten zoon Albert Victor, zijn Maandagavond over Holyhead naar Dublin vertrokken. In het voorjaar van 1875 werd door eenige ingezetenen van Goes uit den burgerstand het plan gevormd om eene sociëteit opterichten, welk plan den 1 April van dat jaar tot uitvoering kwam. De socië teit ontving den naam van «Eensgezindheid", werd gevestigd in de bovenzaal van het koffiehuis «Harmonie" aan de Groote Markt en bij Kon. besluit van 24 Mei 1875, no. 21, met goedkeuring harer statuten als rechtspersoon erkend. Het aantal leden vermeerderde in korten tijd zeer, vooral door het toetreden van vele bewoners nit omliggende gemeenten, die bij hun wekelijksch marktbezoek in het lokaal der sociëteit hun vereenigingspunt vonden. De eisch van den toen- maligen eigenaar van bet gebouw J. Walkenhaus, dat de leden verplicht zouden worden, minstens eenmaal 's weeks ter sociëteit tegenwoordig te zijn, op boete, ten voordeele van den kastelein, deed het bestuur in 1877 naar een ander lokaal omzien, dat weldra gevon den was in de bovenzaal van het juist vergroot wor dende «Café Hartman". Hier is de sociëteit thans nog gevestigd. Zij telt nu 60 binnen- en ongeveer 250 buitenleden, en wordt, vooral op Dinsdagmorgen en Donderdagavond, druk bezocht. Het tienjarig bestaan der vereeniging wordt heden feestelijk gevierd door eene kaart- en biljartwedstrijd, eene tombola en een souper voor de leden, waartoe de gunstige toestand der financiën de gelegenheid aanbiedt, zonder bezwaar voor de beurs der deelnemers. Volgens den regenmeter te Goes viel er gedu rende de maand Maart van dit jaar 29.5 m.M. regen tegen 31.2 m.M. in 't vorige jaar en 28.8 m.M. in 1883. Gemiddeld valt er in Maart 44 5 m.M. Hieruit blijkt dus dat Maart evenals ia de laatste 2 jaren te droog is geweest. Moge er nu volgen een natte April. Kapelle. Gistermiddag kwam een span paarden, met het onderste gedeelte van een wagen achter zich, het dorp binnenhollen. Weldra bleek dat de knecht van den landbouwer H. G. uit Schore tusschen Kloetinge en deze gemeente het ongeluk had gehad met een geladen wagen met hooi omteslaan. De paarden waren van schrik op hol gegaan en binnen de kom dezer ge meente door een paar personen gevat. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Op de hofstede, bewoond door J. De M. in Dijkwel, is gisteren een persoon uit Rilland zoodanig door een hond in de onderlip gebeten, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Uelnkenszand. De zoon van den landbouwer J. Goense, onder de gemeente Baarland, die gisteren, ver gezeld van den veearts Gerstin, met paard en kar naar Heinkenszand reed om medicijuen te halen voor een ziek paard, had het ongeluk dat zijn paard eensklaps neerstortte, naar men zegt, tengevolge van de paarden- ziekte. Da beide personen vielen uit de kar, doch kwamen er met den schrik af, en het paard is met een rolwagen naar huis vervoerd. De voorgaande maand ontvoerde eene moeder te Venendaal, tegen den wil van den vader (thans onder Renswoude woonachtig), een eenjarig kind. De kleine vertoeft thans bij vreemden te Harmeien, en de vader kan het kind in weerwil van alle pogingen niet terugkrijgen. Nu heeft hij zich te dier zake tot den Minister van justitie gewend en daarbij zich be klaagd over het gemis aan medewerking van verschil lende autoriteiten in dezen. Wanneer men een eikel aan een draad vasthecht en in een glas gedeeltelijk met water gevuld hangt, zoodat hij een cM. hoog boven het water is, zoo zal de eikel na verloop van een paar maanden bersten, uitspruiten en tot op den bodem van het glas eenen rechten stengel met fraaie kleine groene bladeren voortbrengen. Een jonge eik, die op deze wijs voor den schoorsteen of op eene bloemtafel groeit, is waarlijk een aardig en belangwekkend gezicht. Vaak worden klachten geuit over den slechten, sterken smaak der sla-oliën. Dat is geen wonder, wan neer men bedenkt, dat over het algemeen de olie in winkelplaatsen veel van haar waarde kan verliezen. Een deskundige schrijft ons dienaangaande: De afwis selende temperatuur, de toevoer van versche lucht, tel kens bij het openen van trommel of bak, zijn veelal daarvan oorzaak. Het vetzuur, de basis van alle oliën, ontwikkelt zich daardoor maar al te snel en de olie wordt sterk rans. Bbl Op een akker nabij Sittard is een gevecht aan schouwd tusschen twee kraaien en een haas, die haar jong tegen de gevederde roovers verdedigde. De haas sprong en beet zoo heftig in het rond, dat de twee aanranders afdropen. Maar een kwart uur daarna kwa men zij met hun achten terug om den kamp te her vatten. Dezen tijd had de haas zich echter ten nutte gemaakt om zijn pad te kiezen. (IV. R. Ct.) Naar men ons mededeelt, zouden vele Israëlieten te Rotterdam ijverig de asch en de puntjes der siga ren, welke gewoonlijk weggeworpen worden, bewaren, om uit de opbrengst een Israëlietisch gasthuis te bou wen, waaraan groote behoefte bestaat. Niet weinigen hunner zouden een doosje in den zak dragen, om daarin de asch en de puntjes te bewaren. Ma» behoeft om het plan niet te lachenhet doet den Israëlieten eer aan. Onlangs werd ons verhaal.1, dat men te Munchen een gebouw heeft gesticht uit de opbrengst van siga- renasch. Deze heeft alleen geldswaarde als zij geheel onvermengd is, en brengt dan f25 per kilogr. op. (Msb) Hoe onaangenaam drukfouten in den regel ook zijn, een enkele maal zijn ze ook wel eens vermake lijk. Zoo verbeterde het Hbl. onlangs dat de Amster- damsche Gemeenteraad het terrein achter het Rijks museum niet beschikbaar stelde voor weduwen zoo als de zetter van dat blad schijnt gemeend te heb ben, maar voor wedrennen. van 3 tot 8 April 1885. Geboren: den 3, Cornelia, d. v. Jan Den Hollander en Jacoba Adriana De Leeuw. Overleden: den 4, Philippus Visser, 55 j., gehuwd met Cornelia Adriana Battijden 7, Johannes, 2 m., z. v. Johannes De Graag en Cornelia Foijkschot. Levenloos aangegeven den 8, een mannelijk kind van Abraham Barents en AnDa Vermaas. Diakenen der Nederd. Herv. gemeente alhier be richten met blijdschap, dat in de voormiddag-gods dienstoefening op Zondag jl. onder meer is gecollecteerd tien gnlden (goudstuk), waarvoor zij, ook namens hunne armen, de milde geefster of den gever harteljjk dank zeggen. Goes, 7 April 1885. Namens Diakenen voornoemd, T. A. VAN DER HELL, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. GOES, 7 April 1885. De aanvoer was niet ruim en in de prijzen kwam bij geringen handel geen verandering. Nieuwe TARWE per hectoliter 6,40 a 6,75 Jarige TARWE a KOGGE re, 5,80 a 6,— WINTERGERST 5.25 a 6 50 ZOMERGERST b!- a SJB HAVER er, 2,50 a 4, BLAUWE ERWTEN 7,— a 8 BRUINE BOONEN 8,- a 8*25 PAARDEN BOONEN 6,- a 6 25 W1NTER-KOOLZAAD per a BOTER per K. G. (Ned.<g.) 1,10 a 1*16 EIEREN per 100 stnks 3,20 a 3 28 ROTTERDAM, 7 April 1885. V 1 a 8. Tengevolge der feestdagen was de handel op het land van weinig beteekenis. Heden werden slechts 17000 steen ten verkoop aangebodenwaarvan de mindere soorten wederom grif koopers vonden tot goed vorige prijzen. Lijnzaad weinig aangeboden, het seizoen kan als afgeloopen beschouwd worden. Zeeuwsche eieren f 3,60a f3,70 de 100 stnks. Aardappelen, champions f0,90 a fl,—jammen poters f0,6Ü a f0,90. Zeeuwsche blauwe f2,— a f2,25, alles per heet. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 1042 runderen, 143 nuchtere kalveren, 398 varkens, 215 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen 1ste qual. 80 c„ 2de quaL 67 c„ 3de qual. 47 c., kalv. late qual. 115 c.,9de qual. 95 e., schapen 85 c., alles per kilo. De handel in het magere vee was gedrukt met tragen omzet. Weivarkens goede qual. 48 a 52 cent per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f56, 2e qual. f50, 3e qual. 42, per kilo 75 a 60 cant. HSb- Zondag 12 April hopen onze geliefde ouders en grootouders FRANS WITTE en KATHARINA BAKKER hunne te vieren. Hunne dankbare kinderenbehuwd- en kleinkinderen. Uit aller naam F. WITTE. Ierseke, 8 April 1885. O V Heden overleed in den ouderdom van 66 jaren en 4 maanden C. VAN DER VLIET. Kapelle, 2 April 1885. Namens de kinderen, J. DE JAGER Jz. Heden entsliep plotseling onze ge liefde echtgenoot en vader PHILIPPUS VISSER, in den ouderdom van 55 jaar. God trooste ons in dit smartvol verlies en wij berusten, dat zijn beeDgaan in vrede moge zijn. Goes, 4 April 1885. Wed. Ph. VISSER—Batij, kinderen en familie. Heden overleed mijn geliefd nichtje MAATJE MOL, na een langdurig en smar telijk lijden, in den ouderdom van ruim 22 jaar. Uit aller naam, JAN OELE. Oudelande, 4 April 1885. Heden overleed na een smartelijk lijden van enkele dagen ons veel geliefd en aanvallig dochtertje GEERTRUIDA HELENA, in den ouderdom van 4 jaar en 5 maanden. Krabbendijke, 5 April 1885. THs. VAN DOORN. JACa. VAN DOORN—Krijger. Strekkende ter algemeene kennisgeving. Tot onze diepe smart overleed heden morgen ons geliefd eenig zoontje in den ouderdom van 2 maanden. Goes, 7 April 1885. J. DE GRAAG. C. DE GRAAGFuijkschot. Eenige en algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigt bij deze zijnen innigen en warmen dank voor de vele blijken van belangstelling gedurende het smartelijk lijden van onzen waarden en geliefden vader G. C. VAN BLITTERS- WIJK, in leven Sasmeester alhier, zoo van hier als van elders ondervonden. Sas van Goes, 30 Maart 1885. G C. VAN BLITTERSWIJK Jr. Ook namens de familie. Strekkende deze tot eenige en algemeene kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijken dank voer de vele blijken van belangstelling, gedurende de ziekte en het overlijden van hunnen dierbaren vader en behuwdvader, zoowel buiten als in deze gemeente ondervonden. Wolfertsdijk, 7 April 1885. Adr. OP 'THOF. J. OP 'T HOF-Van Strien. J. DOMINICUS. D. DOMINICUS—Van Strien. W. VAN STRIEN. J. VAN STRIEN. De ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen hartelijken dank aan allen voor de vele bewijzen van deelneming, op hun 30jarig huwelijk ondervonden. Kruininge, 8 April 1885. A. SINKE en M. J. SINKE—Luk. Langs dezen weg betuigen wij onzen hartelijken dank voor de bewijzen van vriendschap, zoo van hier als elders onder vonden op den 5 April. Hoedekenskerke, 9 April 1885. P. DE BROEKERT en Echtgenoote. OP DE IN DE GEMEENTE IERSEKE, te beginnen Ierseke, den 28 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders, B. D. FILET, Burgemeester, D- SPRUIT, Secretaris. OP te beginnen OP 15 APRIL 1885.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2