85. N°. 42. Donderdag 9 April. 72ste jaargang. Bij dil iiommer behoort een bijvoegsel. Een bedreigde cultuur. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en "Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAB, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrokking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel In particuliere brieven uit Java, niet van belang hebbenden afkomstig, wordt bitter geklaagd over den toestand in Indië in 't algemeen en over dien der suiker-industrie in het bijzonder. Terwijl men (zoo luidt een der berichten) in Europa de suikerindustrie tracht tegemoet te komen (er had wel mogen staan is tegemoet gekomen), wordt voor die industrie in Indië niets gedaan. Geen dag gaat voorbij of Chi- neesche handelaren worden failliet verklaard, waarvan natuurlijk binnen korter of langer tijd de Europeesche groothandelaren, crediteuren in deze, den terugslag zullen ondervinden. Die faillissementen staan in direct verband met de suikerindustrie. Een groot deel der fabrieken heeft nog geen zekerheid dit jaar te kunnen doorwerken, dewijl zij nog over geen bedrijfkapitaal kunnen beschikken en als gevolg daarvan komt er geen geld onder de bevolking bij wijze van voorschotten, die in dezen tijd van het jaar in den regel worden gegeven. Daardoor kan de bevolking of de inlandsche kleinhandelaar in lijnwaden de schuld aan de Chi- neesche tusschenhandelaren niet betalen, en vandaar dan weder de faillissementen. Afzet van lijnwaden onder de bevolking heeft wegens geldgebrek weinig of niet plaats, zoodat de markt bovendien gedrukt is. Deze en dergelijk# berichten, die in de Indische bladen bevestigd worden, kwamen hier te lande aan, toevallig juist op het oogenblik dat in de Tweede Kamer het hoofdstuk Koloniën in de laatste week van Maart aan de orde was en aldaar tegen de ge woonte om bij dat hoofdstuk koloniale onderwerpen van ingrijpend belang te behandelen, omdat dit in den regel bij de begrooting voor N.-Indië plaatsheeft de toestand der suikerindustrie op Java ernstig ter sprake kwam, doch naar het voorkomt, met weinig gunstig of afdoend resultaat. Men weet wat geschied is, en wat aanleiding gaf tot dit gelegenheidsdebat. De suikercrisis op Java was een geconstateerd feit. De oorzaak is dat de productie van suiker over de geheele wereld sneller is toegenomen dan de consumtie, en deze toename was grootendeels het gevolg van de bescherming der beetwortelindustrie in verschillende staten van Europa, zoodat de prijzen tot op de helft daalden. Het bedrag dat door de groote ontwikkeling van de Java-suikerindustrie onder de bevolking, een deel der Europeesche daaronder begrepen, komt, wordt geschat op circa 40 millioen gulden. En toen nu, misschien ook wel doordien in de zeer goede jaren te veel hooi op de vork werd genomen door het op richten van nieuwe fabrieken, de crisis uitbrak, is hier te lande, met eene belangstelling die men zich nog uit de meetings te Amsterdam en uit de hulp ddar en ook van elders verstrekt genoegzaam her inneren zal, in het gebrek aan kapitaal voorzien. Maar, gelijk ook blijkt uit bovenaangehaald parti culier schrijven, het groote struikelblok is gelegen in de bedrijfskosten waarnaar zich de productieprijs regelt. Over 't algemeen is de kostende prijs van een picol suiker 8 a 9 en die prijs wordt tegenwoordig niet gedekt door de opbrengst. Nu zegt Brederoo wel «het kan verkeeren" en deskundigen gelooven ook dat de gedrukte toestand wel eenmaal weder zal plaats maken voor eene betere verhouding tusschen Aosfprijs en markt- prijsmaar dat neemt niet weg dat op dit oogenblik de crisis niet is opgelost en, als gevolg daarvan, de malaise niet enkel in de suikerindustrie maar in vele ander, aanverwante takken van handel en bedrijf steeds voorduurt. Nu gaat het zeker niet aan om op het voetspoor van verschillende Indische adressen of rechtstreeksche bescherming óf tegemoetkoming te vragen, omdat dit de deur zou openen voor verschillende andere takken van industrie, die door tijdsomstandigheden in eene belemmerde positie verkeeren, om ook hunnerzijds om rechtstreeksche hulp bij de Regeering aantekloppen, al ware ook de omvang en de beteekenis van derge lijke nijverheidstakken op verre na niet van dat belang voor de nijverheid en de bevolking als de kolossale suikerindustrie op Javamaar wat wél gevraagd mag worden en aanspraak op inwilliging heeft, is: dat die belangrijke industrie gelijkelijk met elke andere ontheven worde van belemmeringen en hinder palen die de fiscus haar opiegt, gegrond op tijdperken van grooten bloei en tastbare ontwikkeling. En dan komen om nu alléén bij de suikerindustrie stil te staan, waaromtrent ook tegenstanders van al te groote tegemoetkoming het eens zijn, dat het op den weg der Regeering ligt om indirecte hulp te ver- leenen in de eerste plaats in aanmerking de uit voerrechten, die gelijk alle uitvoerrechten drukken op de productie. Die rechten bedragen voor de suiker alléén pl. m. 1,000000 of 2 pet. 'sjaars van het in de fabrieken met toebehooren vastgelegd kapitaal. Tan tweede komt daaibij in aanmerking de cijns op den vrijen aanplant ad 25 per bouw of/500000. Uitvoerrecht en cijns beloopen alzoo te zamen circa 1 millioen. Het is die ontheffing van fiscale lasten, waarop door verschillende sprekers in de Kamer werd aangedrongen en welke alleen door den heer Keuchenius ontraden werd, als zijnde deze van oordeel, dat de tusschenkomst der Regeering in deze zaak ongemotiveerd zou zijn, niettegenstaande hij den grooten nood «ontegenzegge lijk" noemde. Zóo ver ging zelfs de Minister van Koloniën niet; en dat deze uitspraak van den afgevaardigde zeker niet gemotiveerd was, kan o. a. blijken uit de mo tieven, die voor dergelijke ontheffing werden bijge bracht. Zij komen koctelijk hierop neder. De heer Cremer, een der ijverigste medehelpers aan de oplossing der kapitaalsguaestie, meende dat eene opoffering zij het ook tijdelijk van eenige di recte voordeelen uit de suiker- en andere cultures in Indië, in het belang zelfs van den fiscus, ernstig geraden is, en dat, zoo dit tijdig geschiedde, er kans was dat die industrie zich weder krachtig zou opheffen en de voordeelen, die zij allerwege afwerpt, natuurlijk ook der schatkist ten bate zouden komen. De heer Van der Hoeven, niet gezind en terecht om aan de overdreven eischen in het tijdperk der paniek op Java, in de adressen gesteld, toe te geven, gaf intusschen den heer Cremer gaarne toe, dat het hijr eene zaak geldt van groot belang en dat men, als het eenigszins mogelijk was, aan den gedrukten toestand moest tegemoet komen, mits de heeren industriëelen hun verlangen en hunne verzoeken voordroegen in gematigden vorm, zooals door den heer Cremer geschied was. De heer Van Gennep achtte zelfs het debat over de vraag, of eene productie van 5 a 6 millioen picols suiker op Java een volks belang aldaar was ja dan neen, ten eenenmale on vruchtbaar. Vooreen» regeering, voor eene p:actischa vertegenwoordiging kon z. i. de vraag slechts deze zijnof de particuliere landbouwindustrie op Java bestand zal zijn tegen hij zeide niet de tegenwoor dige prijzen, want die risico moest de industrie zelve loopen maar tegen die prijzen, plus de lasten die er van regeeringswege op gelegd worden, in verband met den gespannen toestand van het Europeesche kapitaal, dat ten aanzien van Indië zoo veel lichter wordt af geschrikt. Nu kan met recht betwijfeld worden, of die vraag toestemmend mag worden beantwoordveeleer is het te vreezen, dat de vrije industrie, geroepen om Java te ontwikkelen, wat aan het dwangstelsel niet gelukt is, gevaar loopt om geheel of gedeeltelijk te niet te gaan. En daarom vroeg hij, of het in die omstandig heden zaak is eene belasting te blijven heffen, die elders, wanneer men rekening te houden heeft met de concurrentie der wereldmarkt, onder geene omstan digheden geheven wordt. Ontkende nu de Minister het groote belang der zaak Integendeelhij zeide er diep van doordrongen te zijn, maar en hierop komt der lange Rede kurzer Sinn eigenlijk neder ik ben nog niet op de hoogtede verhouding tusschen de productiekosten en den verkoopprijs in de naaste toekomst is eene hoogst moeielijke vraag, die door verschillende omstan digheden beheerscht wordtik moet dat alles nog nader onderzoekentheorie baat hier nietde prak tijk zal uitspraak moeten doeneerder kan ik niet overgaan tot afschaffing der uitvoerrechten. Dit antwoord van den Minister kon weinig bevre digend geacht worden. Ik moet zeggen veel heeft de industrie er niet aan, zeide de heer Cremerreeds bij de behandeling der Indische begrooting had de Minister ook gezegd dat over de afschaffing van het uitvoerrecht een onderzoek moest worden ingesteld, welnu, wij zijn thans nog even ver; en toch betrof het hier niet een particulier, maar een staatsbelang. Overal elders, voegde de heer Van Gennep eraan toe, handelt men en geeft de fiscus uitstel van be taling of tijdelijke ontheffing. Hier onderzoekt men nu reeds vier maanden en doet niets Wellicht was de heer Cremer reeds eenigermate in afwachting van het niets toezeggend, in algemeene phrasen gehuld antwoord van den Minister, toen hij, lang vóór dat de Minister nog gesproken had, de waar schuwing liet hooren «Vragen wij te groote krachts inspanning van den zieke, dan loopen wij het gevaar dat het lijk ons weldra toch niets meer zal geven". Het is voorzeker niet te hopen dat deze voorspel ling verwezenlijkt zal worden, Wanneer de suiker industrie op Java zou moeten te niet gaan, omdat de fiscale lasten, die er nu onder de bestaande omstan digheden zóo zwaar op drukken, de voortzetting dier zoo hoogst gewichtige productie niet meer toelieten en de fabrieken zouden moeten gesloten worden, dan zou de ramp voor Indië en de inlandsche bevolking zoomede voor de Nederlandsche handel- en scheep- vaartbelangen met aanverwante bedrijven niet te over zien zijn. Wij weten het, dat de bekende plannen van dezen Minister medebrengen de belastingen in Indië te ver- hoogen of nieuwe te scheppen, ook om daaruit den aanleg van spoorwegen te bekostigen. Maar wanneer dan van hem eene afschaffing der uitvoerrechten op de suiker of eene vermindering van den cijns al niet mag worden verwacht, zou dan niet eene tijdelijke schorsing kunnen in aanmerking komen Dan kreeg de Minister vooreerst tijd om zijn onderzoek voorttezetten, en dan kreeg de industrie eene aanvankelijke tege moetkoming, die haar in staat zou stellen der crisis het hoofd te bieden en verder al datgeen aantewenden wat tot technische verbeteringen in de wijze van pro ductie kan leiden, teneinde het ideaal van den Minister voor de toekomst meer nabij te komen, namelijk den kostprijs meer in verhouding te brengen tot den ge- daalden marktprijs. Zoo doende zou men kunnen blij ven doorwerken en de talrijke bevolking, bij de suiker industrie werkzaam, in het genot laten van haar arbeidsloon, zonder hetwelk ook zij aan wisse verar ming en gebrek aan levensonderhoud blootstaat. Als het verhoeden van den ondergang der kapitalen in de suikerindustrie gelegd en van de ondernemingen daarop gebaseerdals het voorkomen van de ellende van een groot deel der bevolking geen staatsbelang meer zou zijn, dat eenige, zij 't dan tijdelijke, opoffe ring waard is, dan is het moeielijk uittemaken wat dan wél staatsbelang is, maarniet moeielijknategaan welke de gevolgen van dergelijke economische politiek voor Java en Nederland zullen zijn. GOBS, 8 April 1885. De St. Ct. bevat de door den Koning bewil ligde statuten der naamlooze vennootschap «Oester cultuur te Kolijnsplaat", te Kolijnsplaat, welke ven nootschap uitsluitend ten doel heeft de teelt van en den handel in schelpdieren Kapitaal ƒ240.000, ver deeld in aandeelen van ƒ1000, die allen geplaatst zijn. Tot directeur is benoemd de heer J. H. Overman, en tot commissarissen de heeren J. H. Bybau en J. J. Van Weel, Naar wij vernemen is door den onbezoldigden Rijksveldwachter P. Kribbe procesverbaal opgemaakt tegen C. N. Vermeulen te Biezelinge, wegens hoon en laster tegen hem beambte in een ingezonden stuk in dit blad van 31 Maart jl. Bij Kon. besluit is ontheffing verleend van de verplichting tot inwoning aan den ontvanger van 's-Heer Abtskerke, A. E. Janssen, mits hij te Goes gevestigd blijve. Door den heer dr. E. Brandts te Kruininge is tegen 1 Mei a. s. ontslag gevraagd als gemeente geneesheer. (M. Ct.) Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Mei a. s,, aan A. Smit, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Vlissingen. Men meldt ons dat een aanzienlijk getal bewijzen van instemming ontvangen is door de heeren die, volgens eene onlangs in ons blad opgenomen circulaire, wen- schen opterichten eene «Vereeniging tot bestrijding der knoeierijen in den Boterhandel". De constituëerende vergadering zal op 9 April a. s. te Amsterdam worden gehouden. Zij, die zich nog willen aansluiten, hebben daartoe gelegenheid door hun naam op te geven aan den heer J. Rinkes Borger te Leiden. Men schrijft ons uit 's-Gravenpolder Met blijdschap werd alhier de herbenoeming van onzen burgemeester vernomen; jammer dat hij door zijne toevallige afwezigheid daarvan de duidelijkste blijken niet kon ontvangen. Eene afwezigheid van ruim drie weken beteekent nog al wat voor onze gemeente, (klein Londen) gelukkig is er thans niet veel gewich tigs voorgevallen. Er is in dien tijd volstrekt niet hard gereden, van jachtovertredingen heeft men ook niet vernomen en wat meer zegtniemand is dronken geweest't is hier dus wel een model-gemeente. Er begint anders nu weer eenig werk aan den winkel te komen, althans indien het gerucht waarheid bevat, dat eenige ingezetenen zich tot Z. M. den Koning zouden hebben gewend om, overeenkomstig art. 153 der gemeentewetart. 50 der politie-verordening (hardrijden) te vernietigen; daarover zal heel wat te doen zijn. Verwondering heeft het hier gewekt dat dr. Snoep wegens het hardrijden werd vrijgesproken men zegt dat het js, omdat het proces-verbaal was opgemaakt tegen den dokter in plaats van tpgen zijn knecht. Wolfertsdyk. Ondanks het gure wed-r had voor het aanstaande seizoen Zaterdagmiddag de eerste of- ficiëele schieting plaats van de alhier bestaande hand boogschutterij «Het doel naar hooger", waarbij door den heer M De Kater de hoofdvogel werd geschoten. Na afloop der schieting werd vergadering gehouden, waarin respectievelijk tot Hoofdman en Secretaris van het gilde, met bijna algemeene stemmen, werden her kozen de heeren J. Van de Voorde en A. Van de Linde, en o. m. besloten om op 2 Mei a. s. een concours te geven naar den lossen vogel. Tevens werd besloten tot het aankoopen van insignes voor de werkende leden dezer vereeniging, bestaande in een zilveren schild, waarop de naam der sociëteit voorkomt, omkranst door eene roode kokarde. Kamperland. In den loop dezer maand vertrekken uit deze gemeente weder 2 gezinnen, uit 15 personen bestaande, naar N.-Amerika. Gedurende de jongste 10 jaar verhuisden 24 gezinnen de zoo even genoemde twee meegerekend tellende 121 zielen, naar de nieu we wereld. Enkelen zijn intusschen teruggekeerd. Het onderzoek nopens de geschiktheid van de Thoorn- polderkuip voor het planten van oesters is gunstig afgeloopen. Weldra zal tot het Polderbestuur het ver zoek tot vergunning in dit opzicht gericht worden. Men hoopt nog dezen zomer met het leggen aen aanvang te maken. Een gerucht wil, dat ook te Geersdijk een oester put zal gebouwd worden. Mocht dit het geval blijken te zijn, dan gaat de werkman op N.-Beveland een zomer van drukte tegemoet. Op het door eenige ingezetenen te Vlissingen onlangs aan Gedeputeerde Staten van Zeeland ingediend verzoekschrift, om het besluit van den Raad hunner gemeente dd. 4 Februari jl., strekkende tot intrekking van alle vroeger toegestane kor tingen op de te heffen schoolgelden, ter vernietiging aan den Koning voor te dragen, is hun vanwege Gedeputeerde Staten kennis gegeven, dat hun adres ter kennis is gebracht van den Minister van binnenlandsche zaken, doch dat, noch door Gedeputeerde Staten, noch door den Minister in dat adres voldoende redenen zijn gevonden, om te be vorderen dat de Koninklijke goedkeuring aan het Raadbeslnit onthouden zou worden. Z. M. heeft het beroep van den gemeenteraad van Meliskerke tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeuring aan de gemeentebegrooting voor 1885 onthouden werd, ongegrond verklaard. Volgens de Af. Ct. heeft de heer mr. C. J. Pické bedankt als voorzitter der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Z. M. de Koning en H. M. de Koningin zijn gisteren onder het lossen van de gebruikelijke 101 kanonschoten te 2.50 uren aan het Paleis op den Dam te Amsterdam aangekomen. Onmiddellijk daarna ver schenen HH. AIM. op het balkon. Duizenden stonden op het plein geschaard en begroetten den Koning en de Koningin met luide jubelkreten. Te 6 uren was er een diner in de Mozeszaal, van 25 couverts. Tot de genoodigden behoorden de Com missaris des Konings in Noord-Holland, de Commandant van de Marinewerf, Burgemeester en Wethouders van Amsterdam, de dames Hartsen en Insinger en de leden der Hofhouding. Zooals men weet zijn bij kredietwetten voor 4 maanden de middelen toegestaan om in den loopenden dienst te voorzien. Die termijn expireert 1 Mei. Daar nu de definitieve vaststelling van hoofdstuk V nog wacht op de goedkeuring van de Eerste Kamer, heeft de Min. van binn. zaken zoo meldt men aan de Midd. Ct. geen enkel der voorgedragen kweeke- lingen der rijks normaallessen voor beurzen van 300 daarvan in het bezit gesteld. Zooals men weet, begint de cursus der rijks N. L. op 1 April en de Min. heeft dus slechts gedurende een maand over deze beurzen te beschikken. Wordt toch hoofdstuk V verworpen, dan zou na 1 Mei de uitbetaling der beurzen niet meer mogen geschieden. 't Is om die reden, dat de minister de toewijzing der beurzen heeft aangehouden tot na de beslissing van het hoogerhuis. Door een enkelen suiker fabrikant wordt te Zeven bergen en omstreken ook iand voor de teelt van beet wortelen gehuurd tegen de prijzen van circa 95 a ƒ115 per gemet. In geen jaren is er door de fabrieken land voor dit doeleinde gehuurd geworden. Dezer dagen is gemeld, dat, in eene vergadering van de afdeeling Haarlem en Omstreken der «Neder landsche Maatschappij tot bevordering der Genees kunst", door eenige leden mededeeling was gedaan van verscheidene gevallen van vergiftiging, onder welke twee met doodelijken afloop, die in den laat- sten tijd voorgekomen waren door het gebruik van Haarlemmer olie. De Redactie van het Maandblad der Vereeniging tegen de kwakzalverij heeft den secre taris van de afdeeling om ee dge nadere mededeelingen ovsr de voorgekomen vergiftigingen verzocht. Het haar toegezonden antwoord van dr. Van Linden v. d. Heuvel! luidt in hoofdzaak als volgt: «In de vorige maand practiseerde ik in een gezin, waar plotseling 3 kinderen tegelijk door eene herige

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1