1885. N°. 41. Zaterdag 4 April. 72s,e jaargang. De Secretarie der gemeente Herijk der Maten en Gewichten, Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Rechtszaken. -CSKÏ*®5CÏ<S»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Uithoofde van het Paaschfeest zal Maandag a. s. geen nommer van dit blad verschijnen. zal op UAA.NDAG DEN 6 APRIL, uithoofde van den tfden Paaschdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal gelegenheid gegeven worden des voormid- dags van 11 tot 12 uren. lioes, den 2 April 18S5. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Tot den zal dit jaar in deze gemeente worden gevaceerd in de Waag, onder het Stadhuis, en wel voor de Maten en Gewichten, in de magazijnen ten verkoop voorhanden, den 8 April; voor wijk A den 9 en 10 April 11 en 13 C 14.15 en 16 - Lt t 17 E 18 en 20 Voorts wordt herinnerd: lo. dat de herijk van ten verkoop bestemde, in ma gazijnen en winkels voorhanden voorwerpen dan alleen zal geschieden, wanneer die stukken zich in goeden staat bevinden zooals voor nieuwe maten en Gewichten betaamt en geschikt zijn om te worden geverifieerd en mitsdien zonder deuken, roest, vuil, beschadiging van veri, enz. 2o. dat alleen behoorlijk schoon en drong gemaakte maten en gewichten zullen worden onderzocht en be langhebbenden bij de terugontvangst hunne voorwer pen dienen toetezien of deze de weitige merken dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij den Herijk mochten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging 3o. dat lengtematen, voorzien van merkteekenen of aanwijzingen van onwettige of afgeschafte maten, moe ten worden afgekeurd 4o. dat de onderdeelen van hel Gram (Milligram- gewichten) uithoofde der daartoe noodige fijne belansen, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kunnen worden geverifieerd (Min. beschikking van den 16 April 1872 no 193); 5o. dat de ijk van weegwerktuigen bij de wet van 11 Juli 1882, (Staatsblad no 91) is afgeschaft en die voor werpen voortaan van het toezicht op den ijk zijn vrijgesteld 6o. dat na het eindigen van den termijn van den herijk (I October a. s) het gebruik ot voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stem pel merken, verboden en strafbaar is, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (St.bl. no. 57). Goes, den 12 April 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 3 April 1885. Blijkens de heden plaatsgehad hebbende opening van de stembriefjes is met 375 van de 427 uitge brachte stemmen door de manslidmaten der Ned. Herv. Gemeente alhier goedgekeurd de afstand van grond langs de Singelstraat aan de gemeente Goes. 47 stemmen waren tegen en 31 in blanco uitgebracht. Zijn wij wel ingelicht dan strekt zich r.u de afstand van grond uit langs het geheele beloop van het oude kerk hof, van den hoek bij Warrens tot aan dien bij het Slot Ostende, waardoor eene groote verbetering in de aldaar zal ontstaan. Aan het telegraafkantoor alhier werden in Maart de volgende telegrammen behandeld: verzonden 1 013, ontvangen 903, opgenomen en verder geseind 687, samen 2603 tegen 1781 in Maart '84. Wolfertsdijk behandelde er 122. Het Rijksteiegraafkantoor te Ierseke behandelde in Maart 1017 telegrammen, waarvan 267 verzonden en 750 ontvangen werden. Aan het telegraafkantoor te Hansweerd werden behandeld 648 telegrammen, als verzonden 403, ont vangen 245. Van den polder Borsele is de kadastrale grootte voor d6 regeling van het nieuwe dijkgeschot door Ged. Staten bepaald op 1256.72 55 hectaren, waar van de onzuivere opbrengst bedraagt f 66782,53. De grondbelasting van gemelde grootte beloopt de som van f5806,81, zoodat overblijft f60,975,72. Volgens de wet van 1870 bestaat het dijkgeschot nit de helft der onzuivere opbrengst na aftrek der grondbelasting, verhoogd met 1/20 van die helft, weshalve de polder aan het waterschap zal hebben uittekeeren gedurende d9 tien volgende jaren de helft van f60975,72 of f 30487,86 plus 1/20 ad f 1524,39% samen f 32012,25% 's jaars, aangenomen dat de grondbe lasting niet verandert. Over het loopende dienstjaar bedraagt het dijkgeschot f37471,63%. Namens den Koning is door den Minister van waterstaat, handel en nijverheid aan den heer mr. L. A. Bybau, te Kolijnsplaat, tot wederopzeggens ver gunning verleend tot den aanleg en het gebruik voor publiek verkeer van eene telegraaflijn tusschen Kolijns plaat en Kortgene, met de vestiging van een telephoon- kantoor te Kolijnsplaat. Het Zeeuwsch Genootschap van wetenschappen heeft in zijne vergadering van Woensdagavond tot leden benoemd de heeren mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse te Middelburg, dr. P. P. C. Hoek te Leiden, L. C. Hezenmans te 's-Bosch, prof. dr. D. Schafer te Jena, dr. A. Hagedoorn te Lubeck en mr. S. S. Baird te Washington. Te beginnen met April zal de dienst tot ver voer van goederen tusschen Ter Neuzen en Londen worden waargenomen door stoomschepen van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot-maatschappij, die daartoe eene overeenkomst heeft aangegaan met de spoorweg-maatschappijen Mechelen en Gent Ter Neuzen. De stoomschepen »Mars", kapt. Visser, en uOdine", kapt. De Jonge, zullen daartoe worden ge bezigd, en de dienst tweemaal 's weeks uitoefenen, waartoe nu laatst de Engelsche stoomschepen nGird- leness" en vThornbrough" in dienst waren. Behalve deze dienst op Londen, bestaat er nog een wekelijksche op Goo'e, alsook op Liverpool, alle diie af- en aanvarende aan den spoorweg Ter-Neuzen. Tot directrice van het krankzinnigengesticht te Deventer is benoemd mej. J. M. T. Knip, hoofd der Fröbelschool te Middelburg. (M. Ct Onder het opschrift: «Art. 194" schrijft De Standaard d Zien we wel, dan is er eigenlijk maar éen middel om de Grondwetsherziening nog te redden. Dit middel bestaat hierin, dat men tijdig een voor stel over Art. 194 in gereedheid brenge, en na het ingediend en in de sectiën gebracht te hebben, de prio riteit van behandeling voor dit nieuwe voorstel vrage. Blijkt dan dat er voor wijziging van Art. 194 een meerderheid te vinden is, dan gaat men door en neemt, hier en daar gewijzigd, ook de overige voorstellen aan. Wordt daarentegen de wijziging van Art. 194 ver worpen, dan stemt men om die afdoende reden voorts alle verdere ontwerpen af." De wetsontwerpen tot aanvulling van de Rijks middelen voor 1885 strekken, zooals in hooflzaak reeds is gemeld lo. tot uitgifte van 14,400000 vlottende schuld, ter voorziening in het op de Staatsbegrooting over gebleven tekort van dat bedrag 2n. tot heffing van 10 buitengewone opcenten op de Pers. belasting te ramen op een opbrengst van ƒ921600, ter goedmaking van de mindere opbrengst, welke door de wijziging van het voorstel omtrent de 4/s dier belasting is te verwachten want wel zegt de Regeering bestaat er voor het oogenblik geen bepaalde reden om te vreezen dat de opbrengst der middelen in 1885 beneden de raming zal blijven; maar de kwijnende toestand op allerlei gebied stemt toch tot voorzichtigheid nopens de opbrengst". Het wordt bevestig!, dat Z. M. zich te Amster dam dit jaar, wegens gezondheidsredenen, minder in het publiek zal vertoonen dan gewoonlijk. Z. M. hoopt medio Mei de gezondheidskuur te Kaïlsbad te hervattenen zal zich gedurende zijn ver blijf in die badplaats alleen doen vergezellen van den generaal-majoor graaf Dumonceau, adjudant en par ticulier secretaris des Konings. De leden en secretarissen van de thans ontbon den Staatscommissie voor Grondwetsherziening (zie ons vorig no.), die tot ridder der Orde van den Neder- landschen Leeuw benoemd zijn, vormden in dit lichaam het vijftal, dat nog niet met deze koninklijke onder scheiding begiftigd was, daar overigens alle leden reeds bij vroegere gelegenheden in de Orde waren opgenomen. De kiesvereenigirg ïScheveningen" en uRecht voor allen" te 's-Hage hebben tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer A. Schimmelpenninck Van der Oye. Het Vaderland spreekt het tegen dat er sprake van zou zijn, dat mr. W. baron Van Goltstein, c ud- Minister van koloniën, gezant te Parijs zal worden. Volgens het Letternieuws zal nog in den lo p van dit voorjaar van Jan Holland een nieuwe roman verschijnen, waarin in populairen vorm nPe strijd tusschen de godsdienstige partijen in Nederland" wordt behandeld. i Nb. 9 van het Maandblad tegen de verval- fching van levensmiddelen bevatWaren-vervalsching van voorheen en thans. Voorstel tot afschaffing van wetten tegen vervalsching in Frankrijk.Onderzoek van Levensm. en Handelsart. gedurende de maand Maart. Photographische hulpmiddelen ter opsporing van vervalschingen. Lijst van personen tegen welke gewaarschuwd wi.rdt, enz. Een voordracht over wijnvervalsching. Korte Berichten. Hygiëne en Industrie. Koper en lood in spijzen en dranken. Wat men al niet uit afval maakt. Vergiftige bloemen en toiletartikelen. Een drietal geheim middelen. Een nieuwe wijze van waterzuivering. enz. enz. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Harlingen ds. R. J. Van Melle te Minnertsga. Reeds deelden wij enkele namen mee van des kundigen, die bij de aanstaande aktenexamens voor onderwijzers zullen asristeeren. Het Schoolblad geeft thans het volgende lijstjevoor lezen en Ned. taal de heeren G. A. Vorsterman van Oijen te Aardenburg en D. Moojen te Kloetinge rekenende heer D. H. C. Ittmann te Goespaedagogiek de heer P. G. De Jager te Middelburg vormleerde heer A. Cense te Middel burg geschiedenisde heer F. Van Dixhoorn te Ter- Neuzen aardrijkskundede heer B. P. Hofstede te Sluis kennis der natuurdr. H Japikse te Middelburg; zangde heer A. Lijsen te Middelburg schrijven de heeren D. Moojen en T. Van Dixhoorn voornoemd handwerken voor meisjes: de dames S. H. W. Klaar en A. J. Chivat, te Middelburg, De 32s*e algemeene vergadering van de Ver- eenigirig van Christ, onderwijzers en onderwijzeressen zal op 27 en 28 Mei te Amsterdam in »Artis" plaats hebben. Bij Koninklijk besluit van 27 Maart jl. (opge nomen in de Staats-Ct. No. 78) zijn nieuwe regelen gesteld voor de examens voor hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres. Het getal der examen-coromissiên zal vijf bedragen of zooveel meer of minder als de Minister telken jare raadzaam zal oardeelen. Elke Commissie bestaat uit ten minste zeven leden, met twee plaatsvervangers. Het examen-programma omvat de volgende vakken a. Het lezen. Nauwkeurig en natuurlijk lezen met een beschaafde uitspraak. De lezer moet daarbij blijken geven dat hij het gelerene verstaat" b. Het schrijven. Het vervaardigen van een schoon schrift, groot, middelsoort en klein. Bij het beoor- deelen van het schrift wordt ook op dat der opstellen gelet. c. De Nederlandsche taal. lo. Een grondige kennis van de rededeelen, van de woordvorming en vorm verandering, bedrevenheid in het taal- en rekenkundig ontleden, bekendheid met de regels van het plaatsen van de [eesteekens en met die van de spelling, alsmede bedrevenheid in de toepassing van beide; bekendheid met de voornaamste regels der woordvoeging en met de beteekenis en kracht der woorden eenige bekend heid met de voornaamste voortbrengselen der Neder- sche letterkunde, vooval van lateren tijd. 2o. Vaardigheid om zich juist en gemakkelijk uit te di ukken. Zij wordt beoordeeld: a. naar de wijze, waarop de vragen, bij het mondeling examen gedaan, zijn beant- wooid naar het gemaakte schriftelijke werk. d. De vormleer. Kennis van de meetkundige lichamen en van de recht- en kromlijnige figuren, gepaard met bedrevenheid in het mededeelen van die kennis aan kinderen. e. Het rekenen. Grondige kennis van de leer der evenredigheden, vaardigheid in hare toepassing op vraagstukken uit het dagelijksch leven; grondige bekend heid met het trekken van den vierkants- en kubuswortel uit geheele en gebroken getallen. f. De aardrijkskunde. Kennis van de hoofdpunten der wis- en natuurkundige aardriiksbeschrijvii g en grondige bekendheid met de staatkundige en aardrijks kunde der verschillende werelddeelen Het moet blijken, dat de aspiranten die kennis ook door het gebruik der aardglobe en van kaarten hebben verkregen, zóó dat het beeld van de oppervlakte der aarde en de betrekkelijke ligging van landen, zeeën enz. hun klaar en levendig voor oogen staan. In het schetsen van kaarten uit de vrije hand mogen zij ook niet onbe dreven zijn. g. De geschiedenis. Bekendheid met de voornaamste gebeurtenissen in de wereldgeschiedeniseenige be kendheid met de hoofdtrekken van de inrichting van het Staatsbestuur in ons vaderland sedert de tweede helft der 16e eeuw; meer nauwkeurige bekendheid in hoofdtrekken met de gebeurtenissen der geschiedenis van het vaderland in de 19e eeuw. h. De kennis der natuur, a. Bekendheid met de voornaamste dieren, planten én delfstoffen en meer bepaald met die, welke in Nederland voorkomen, b. Bekendheid met den bouw en de verlichtingen van het menschelijk lichaam, c. Kennis van de beginselen der natuurkunde. i. De wiskunde, a. Kennis van de beginselen der stelkunde tot en met de vierkantsvergelijkingen, als mede van de reken- en meetkundige reeksen en de logarithmen. b. Van de vlakke meetkunde tot en met de inhoudsberekening der vlakke figuren, c. Vaardig heid in de oplossing van eenvoudige stel- en meet kundige vraagstukken. k. Het handteekenen. a. Bedrevenheid in het tee kenen van een eenvoudige vlakversiering naar een plaat, en in het schetsen daarvan op het bord b. Be drevenheid in het schetsen en schaduwen van een eenvoudige groep van meetkunstige lichamen, c. Ken nis van de eerste hoofdbeginselen der doorzichtkunde. Van het examen in de wiskunde en het handtee kenen zijn vrijgesteld zij, die reeds in het bezit zijn eener akte van bekwaamheid of van een aanteekening voor die vakken, volgens de wet van 1857. Het schriftelijk examen omvathet schrijven de Neder landsche taal, het rekenen, de aardrijkskunde, de vaderlandsche en de algemeene geschiedenis, de wis kunde. Zij, die in een der beide hoofdvakken de Neder landsche taal en het rekenen, volstrekt onvoldoende zijn bevinden, worden zonder stemming afgewezen. Het examen loopt voor f deren aspirant binnen drie dagen ten einde. n dag is bestemd voor het ver richten van schriftelijk werk en twee dagen worden aan het mondeling onderzoek en het handteekenen besteed. Het examen duurt op éen dag voor ieder der adspirant>n niet langer dan zes uren.Bij het mon deling onderzoek, dat aanvangt ten minste 14 dagen na het schriftelijk examen, worden de adspiranten afzonderlijk onderv aagd. Wanneer de Commissie voor enkele vakken een afwijking van dien regel wensche- lijk acht, worden in die vakken ten hoogste drie adspiranten tegelijk ondervraagd. Tot juister beoordeeling van het schriftelijk werk moeten de examinatoren, met het nazien daarvan belast, aan den Voorzitter vóór het mondeling exa men een staat zenden, waarin hun oordeel met be knopte aanwijzing van bevonden fouten en leemten is uitgediukt. Hiervan wordt eiken adspirant voor zijn deel na de beslissing over het ex3inen inzage gegeven, zoo hij dat verlangt. Er geschiedt dan geen opzending daarvan meer aan deu arrondissements- schoolopziener. Bij den aanvang der zitting van het Gerechtshof te 's-Hage werd gisteren de Middelburgsche dienstbode van den heer De Rmet vernietiging van het vonnis der Rechtbank aldaar, vrijgesproken van diefstal en het vrijsprekend vonnis tegen den arbeider uit Schoon- dijke, ter zake van diefstal van een paar schaatsen, bevestigd. Landbouw en Veeteelt. Men meldt in de N. Rott. Cour uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen: De wintergranen, als tarwe, rogge en gerst, staan over het algemeen zeer gunstig. Het koolzaad, waarvan maar enkele partijtjes gezaaid, staat zeer voordeelig. Door minder uitgifte van land voor suikerbieten en meerder vraag naar vlas, is van dit laatste zeer veel gezaaid, zooals in geen jaren plaats vond. De zaai van suikerbieten zal dit jaar nauwe lijks de helft van het vorige jaar beioopen; men con tracteert ook in deze streken tot 9 per 1000 K. Voor aardappelen zijn wederom honderden gemeten lands beplant, overtreffende zulks nog den aanplant in het vorige jaar. De voorraad van aardappelen is thans gering; men besteedt van ƒ1.50 tot ƒ1.80 per H. Er werden ook in deze streken veie kunstweiden aan gelegd, doordien de landbouwers, hij de lage prijzen der landbouwproducten, zich meer en meer gaan toe leggen op de veeteelt. De veestapel is gezond; de prijzen blijven stationair; vette varkens echter laag in prijs. De afdeeling Zevenbergen der Noordbrabanlsche Maatschappij voor land- en tuinbouw heeft besloten tot het houden van een ploegwedstrijd ten tijde van de internationale landbouwtentoonstelling, die te Zeven bergen in Sept. a. s. zal worden gehouden. Vergiftiging door het wassc/wn van vee. Gelijk bekend is wordt het vee, ter verwijdering van ongedif rte, in zeer vele streken met sterk arsenicumhoudende mengsels gewasschen. Behalve hij het vee, zijn nu en dan schadelijke gevolgen waargenomen bij de p-rsonen, welke met deze reiniging belast zijn, eu het is derhalve in het buitenland een ernstig punt van overweging, om dergelijke vergiftige mengsels geheel te vei bieden en alleen wasscliingen met quassi-hout-extract, tabaks water, carbolzuur enz. aan te hevelen, (MM, t, tl. vcru. vatx Lev.)

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1