1885. N°. 40. Donderdag 2 April. 72ste jaargang. Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons 1 and vervoege men zichvoor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel GOES, 1 April 1885. In ons vorig no. werd gemeld, dat de Arnh. Ct. bericht had ontvangen, dat door de Regeering een wetsontwerp was ingediend strekkende tot invoerrecht op granen. Door eene onjuiste lezing van een telegram heeft het blad zich vergist. Het telegram maakte daarvan geen melding, zegt het blad thans. Met ingang van 1 Mei a. s. is verplaatst de stationschef M. M. Francoijs van 's-Heer Arendskerke naar Helvoirt. In den staat van afkoop van tienden in 1884, voorkomende in de St.-Ct., komt onder de tienden van het staatsdomein en kroondomein Zeeland niet voor, wel onder de particuliere. Van 64 h. 40 a. en 64 c.a. is afgekocht tot een bedrag van 26.924.49%. Benoemd tot kantonrechter te Zevenbergen mr. E. A. E. Van der Kemp, thans kantonrechter te Ter- Neuzen. De komst van HH. MM. den Koning en de Ko ningin te Amsterdam is nu vastgesteld op den 7en April. Er is sprake van de benoeming van mr. W. baron Van Goltstein, oud-minister van koloniën, tot Nederlandsch gezant te Parijs. Hbl Z. M. heeft ontbonden de Staatscommissie, be noemd tot onderzoek der vraag, van welke bepalingen der Grondwet herziening noodzakelijk en thans raad zaam is, nadat zij op 25 Januari 1884 haar rapport aan den Koning heeft ingediend, waarna door Z. M ontwerpen van wet tot voorbereiding van een herzie ning der Grondwet aan de Tweede Kamer zijn toege zondenmet dankbetuiging aan haar leden en secre tarissen voor de belangrijke door hen bewezen diensten. Bij kon. besluit van 31 Maart zijn benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. A. Van Naamen van Eemnes. lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaaljhr. mr. J. RoëlI, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalAJ. W. Farncombe Sanders, oud-inspecteur van het lager on derwijs mr. A. R. Arntzenius, referendaris bij het Departement van Binnenlandscbe Zaken, en mr. A. graaf Van Randwijck, referendaris bij den Raad van State. Da dagbladvereeniging Holtz Co. maakt be kend, dat de uitgave van De Amsterdammer voor- loopig op dezelfde wijze wordt voortgezet. Bij den uitgever F. B. Van Ditmar te Utrecht is een proefblad verschenen van Onze Jongens, week blad voor school en huis. Het gedeelte van het programma voor de eind examens der hoogere burgerscholen, hetwelk betreft het hand- en rechtlijnig teekenen, wordt voortaan ge lezen als volgt: De candidaat moet vaardigheid bezitten in het teekenen van een niet te ingewikkelde vlakversiering naar plaat in het schetsen en schaduwen naar de natuur van eenvoudige voorwerpen en van een eenvoudig relief- ornament en c. in het op verkleinde schaal projecteeren en zuiver in teekening brengen van een eenvoudig voorwerp. Voor het schetsen en schaduwen, sub b bedoeld, zijn bij voorkeur gipsafgietsels naar goede beeldhouwwerken te gebruiken. Dit besluit treedt in werking bij de in 1886 te houden eind-examens der hoogere burgerscholen. De heer R. A. W. Sluiter heeft de hem door de kiesvereeniging «De Grondwet" te 's-Gravenhage op nieuw aangeboden candidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer aangenomen. De raming bij de indiening der Staatsbegrooting voor 1885 bedroeg ƒ136,172,740.37. Na de schrifte lijke en mondelinge gedachtenwisseling is de begrooting thans vastgesteld op 135,220,555 87%, zoodat er totaal verminderd is met 952,184.49%. De ra ming der middelen voor het dienstjaar 1885 bedroeg ƒ120,764,176.zoodat het tekort 14,456,379.87% bedraagt. In Die Deutsche Zuckerindustrie zegt dr. Sem- bolowski zijne meening over het onderzoeken van de waarde van suikerbietenzaad. Hij acht de tot heden gevolgde manier (het berekenen van de gebruikswaarde van het zaad door vermenigvuldiging van de procenten kiemvermogen en zuivere waar en te deelen door 100) onvoldoende, omdat zij dikwerf tot geheel verkeerde besluiten leidt. Hij houdt het voor noodig, niet slechts het kiemvermogen van 100 zaadjes, maar het kiem vermogen van een bepaald gewicht (5 gram) te bepalen. Naar de gebruikelijke onderzoekingen houdt S. sui kerbietenzaad, dat 81112 kiemen per 1 gram geeft, voor zeer goed, voor goed dat wat 5580, voor mid delmatig dat wat slechts 4054, en voor slecht dat wat minder dan 40 kiemen geeft. (Landb. Ct.) De eerste behandeling die de melk, nadat zij uit de koe is, moet ondergaan, mag noch door den boer, die zijn melk aan boterfabrieken of klanten aflevert, noch door den boer, die zelf de boter bereidt, nagelaten worden. Ten eerste moeten beiden zorgen dat de melk, die van de weide of uit den stal naar den kelder of het melkhuis wordt gebracht, zoo rustig mogelijk daarheen wordt vervoerd. Ten tweede moeten beiden de melk zoo spoedig mogelijk afkoelen en de verkregen temperatuur zoolang mogelijk standvastig doen blijven. Wij zullen eens zien op welke gronden deze hande lingen berusten. Wanneer de melk uit de koe komt, heeft zij eene warmte van omstreeks 37° C. Bij zoo'n warmte zijn alle vetdeeltjes in vloeibaren toestand. Langzamerhand daalt de temperatuur der melk in de emmers of kannen, waarin zij bewaard wordt, en eindelijk is zij zoo ver afgekoeld, dat eenige vetdeeltjes beginnen te stollen. Die vetbolletjes hebben een merkwaardige eigenschap. Zoodra een vloeibaar vetdeeltje met zoo'n vetbolletje in aanraking komt, vereenigt het zich daarmede on middellijk. Heeft de melk evenwel nog te hooge tem peratuur, dan worden door schudden of stooten die vetbolletjes weder uit elkander geslagen, en veel van hetgeen de boter eenen fijnen, aromatischen geur en smaak geeft, gaat verloren. Bovendien wordt de melk spoediger zuur. De melk, die men van de Weide haalt, wordt na het melken van elke koe door eene zeef in de ko peren of blikken ketels geschonken. Aan jukken of op eenen wagen wordt zij zonder schudden thuis ge bracht en andermaal gezeefd, waarna men ze in den koelbak door middel van koud water afkoelt. De melk, welke men boteren wil, gaat vervolgens in teelen om te roomen, terwijl de melk om te ver- koopen onmiddellijk wordt rondgebracht. De afnemers daarvan hebben er 't hoogste belang bij, dat zij de melk volkomen versch ontvangen en deze zoo lang mo elijk zoet blijft, 'tls zaak daarop te letten. Bij het rond brengen moet de melk zoo rustig mogelijk gehouden worden, daar zij door veel beweging spoedig verzuurt. Zoo de hoeveelheid melk te groot is om aan een juk rondgebracht te worden, gebruikt men een zeer lichten wagen op veeren, waarop men de kannen plaatst. Die kannen kunnen van koper of blik zijn. De laatste zijn vrij wat goedkooperen voordeeliger in 't gebruik. Zij leveren evenwel het bezwaar op, dat zij vrij spoe dig de warmte der zonnestralen opnemen en die aan de melk mededeelen. Dat bezwaar is evenwel op te heffen door een zeil over den wagen te spannen. Kan men daarbij nog de kannen in ijswater plaatsen, dan is men er bijna zeker van melk te leveren, die niet, zooals zoo vaak gebeurt, twee a drie uur later ver zuurd is. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld W. S18 j., te Wolfertsdijk, wegens diefstal, tot 15 dagen cel; J. S., 19 j., en P. H., 19 j.. beiden te Kruininge, wegens beleediging, ieder tot 8 boete F. De J., 15 j., te Goes, wegens beleediging tot ƒ8 boeteJ. Van B., 33 jhuisvr. van J. R., en J. R., 34 j., beiden te Wemeldinge, wegens mishandeling de le tot 8 boete, de 2e tot 8 dagen cel. De aanvrage der regeering om een nieuw krediet van 200 millioen francs ten behoeve van den oorlog met China heeft in Frankrijk op het onverwachtst eene ministeriëele crisis ten gevolge gehad. In de Kamerzitting van jl. Zaterdag had de minister Ferry namelijk vrij optimistische beschouwingen ge geven over den toestand der Fransche troepen in het Oosten, welke beschouwingen door de latere dépêches van generaal Brière geheel gelogenstraft zijn. De heer Ferry nu las Maandag in de Kamer de laatste tijdingen uit Tongkin voor. Hij zeide te moeten bekennen, «dat de hoop, die hij op grond van de Zaterdag ontvangen dépêches van generaal Brière de l'Isle ge koesterd had, zich niet verwezenlijkt heeft. Uit een den vorigen dag ontvangen telegram is gebleken, dat de Fransche troepen Langson ontruimd hebben. Een dien nacht ontvangen telegram meldde, dat de terug tocht volbracht werd zonder dat de troepen verontrust werden. De verdediging van de Delta is verzekerd, maar de toestand legt aan Frankrijk nieuwe plichten op. Noodzakelijkerwijze moeten wij ons nu tot het defensieve bepalen. De Regeering heeft bevolen de noodige versterking naar Tongkin en Cochinchina te zenden. De vice-admiraal Courbet heeft last ontvangen Petclnli te blokkeeren. De Fransche eer heeft Langson te wreken. De pogingen, die thans in 't werk gesteld moeten worden, moeteD geëvenredigd zijn aan den toestand. De Regeering vraagt een krediet van 200 millioen, namelijk 100 millioen voor het departement van Oorlog en 100 millioen voor dat van Marine." De Minister-president wenschte nu, dat de Kamer onmiddellijk eene commissie zou benoemen om over het krediet-voorstel te beraadslagen, en aan welke com missie hij de ophelderingen zou geven, die hij niet van de tribune kon mededeelen. Van da kredietaan vrage maakte hij niet eene quaestie van vertrouwen. Later, zoo voegde de Minister den leden toe die pro testeerden, kunt gij manifesteeren bij het votum over de quaestie van vertrouwen of wantrouwen. Nadat de heeren Clémenceau, Ribot en Raoul Duval het woord hadden gevoerd tegen het Kabinet, vroeg de Minister-president de prioriteit voor zijn voorstel tot het benoemen der commissie. Dit voorstel werd verworpen met 308 stemmen tegen 461. Ferry snelde nu naar de tribune en verklaarde dat het Kabinet den President der Republiek zijn verzoek om ontslag zou aanbieden, waarop hij met zijne col lega's de zaal verliet. De Bonapartist Delafosse merkte op, dat het aftre den van het Kabinet niet voldoende was; het moest in staat van beschuldiging gesteld worden. Hij verlangde de urgentie voor dit zijn voorstel, dat verworpen werd met 304 tegen 161 stemmen. In de zitting van gisteren heeft de Kamer daarop het voorgestelde krediet met algemeene stemmen aan genomen. Intusschen heeft de president der Republiek den heer Brisson, voorzitter der Kamer, verzocht zich met de samenstelling van een nieuw Kabinet te willen belasten, doch deze heeft bedankt. De heer De Frey- cinet, tot wien zich daarop de heer Grévy wendde, verzocht 24 uren beraad. Duitschland's hoofdstad viert feest, ter eere van den 70sten jaardag van den Rijks-Kanselier Bismarck, die. tegelijk zijn vijftigjarig jubilé als Staatsambtenaar herdenkt. Begunstigd door het prachtigste weder werden ver schillende optochten gehouden, die uitmuntten door hunnen omvang zoowel als door hun luister. Niet alleen van zijnen Keizer, die hem eene pracht vol bewerkte gouden vorstenkroon met toepasselijke inscriptie schonk, maar ook van de overige led-n van het vorstelijk Huis, van de Hooge Staatsambtenaren en uit alle oorden des lands en van daarbuiten vloeien den jubilaris de msest ondubbelzinnige blijken van waai deering toe. Kapelle. Jl. Maandagnamiddag is te Eversdijk het driejarig zoontje van den arbeider S. P. levenloos uit de sloot gehaald. De ouders, in het veld werk zaam, hadden hunne 4 kinderen aan de zorg van het oudste, ern meisje van dertien jaren, toevertrouwd. De kleine schijnt aan die zorg te zijn ontloopen en alzoo jammerlijk in een onmiddellijk aan de woning grenzende sloot te zijn verdronken. De ouders zijn radeloos. Uit Ellewoudsdijk gaan in de volgende maand eenige werklieden naar het Panamakanaal. Als week loon kannen zij 30 bedingen. Zondag in den vooravond heeft iemand zich door inklimming toegang weten te verschaffen tot de woning eener alléén wonende weduwe te Hilversum. De juffrouw was afwezig, en toen zij uit de kerk kwam en het huis door de voordeur binnentrad, zag ze door de achter deur iemand zich in haast verwijderen. Bij onderzoek bleek, dat de secretaire opengebroken was, een der laadji s waarin waarde geborgen was, er uit, en daaruit worden vermist ƒ.10 ongeveer. Een pakje centen lag ledig geschud, en was benevens alle gouden en zilveren voorwerpen achtergelaten, alléén het zilvergeld was medegenomen. Zondag is te Brouwershaven een zware brand ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers. Eene lange volle schuur, benevens drie groote hooi- klampen zijn vernield. Te Bergharen (Gelderland! werden achtereen volgens twee vergaderingen van den gemeenteraad te vergeefs uitgeschreven, ter installatie van den nieuw- benoemden burgemeester. Beide malen waren alle raads leden op éen na weggebleven. Thans heelt eindelijk de installatie plaats gehad, terwijl er al weder slechts éen raadslid tegenwoordig was. Het weekblad De Diamant deelt mede, dat de onlangs in de Kaapsche mijnen gevonden groote diamant van 475 karaat, onder leidingen opzicht van den heer J. Metz, in zijne fabriek te Amsterdam zal worden geslepen, Deze diamant is, volgens de mededeelingen van dat vakblad, de grootste van dien aard in de gansche wereld en overtreft in witheid van kleur al zijn voorgangers. Voor de betrekking van gem.-secretaris te Wisch hebben zich ruim 60 sollicitanten aangemeld en voor die van boekhouder der coöperatieve winkel van «Eigen hulp" te Arnhem (tractement ƒ1000) 181. Een personentrein van Amersfoort naar Amster dam is Zaterdag bij Hilversum, vlak aan 't station, ontspoord. Twee personenwagens gingen tot splinters. Twee dames, die in een der wagens zaten, kwamen als door een wonder ongedeerd er uit. Er is een te kort in 's Lands kas te Buitenzoig geconstateerd van ƒ45.000. De ontvanger die, onlangs gepensioneerd, de komst van zijn opvolger afwachtte, is het te kort zelf komen aangeven en verklaart het ontbrekende op onverklaar bare wijze in de laatste dagen te moeten hebben verloren. Bij de laatste inspectie ook van Be-tuur-w ge waren de kas en boekhouding in orde bevond-n, en ook na de aangifte is in de boekhouding niets onregelmatigs ontdekt. (A. Dbl.) Op het Witten burgerdijkje te Amsterdam woedde gisteren een hevige brand ia een huis, bewoond door acht huisgezinnen. Vier kinderen van den scheepstim merman Schippers en de 70jarige vrouw Van de Wall zijn in de vlammen omgekomen. De brand is ontstaan door het omvallen van eene petroleumlamp. Omtrent deze ramp meldt het BandeUbl.d: De brand ontstond bij een kaasboer, doordien de vrouw, die pas ontwaakt was, eene brandende petro leumlamp, welke zij in de hand had, liet vallen. Eene groote vlam beet ijlings in 't rond en deelde zich aan het omringende huisraad mede. De vrouw had juist tiji man en kinderen te roepen en met hen de straat op te gaan. Intusschen had het vuur zich op verbazingwekkende wijze verspreid en ontwikkelde daarbij een dikken verstikkenden rook, die weldra het geheele huis vervulde. Niet al te gauw werd de brandweer gealarmeerd, maar toch weldra was de stoomspuit uit de Katten burgerstraat aanwezig, die het vuur met alle macht begon te bekampen. Zij werd gevolgd door twee andere stoomspuiten, enkele handspuiten en de «Jan van der Heide." Enkele huisgezinnen waren middelerwijl gered. Niet alzoo dat van den scheepstimmerman Sehippers op de tweede verdieping, een huisgezin met vijf kinde ren, dat, naar het scheen, geen uitweg meer wist, en waarvan de kinderen weldra bedwelmd waren. De moeder, meer dood dan levend van schrik, was mach teloos eene hand ter hulp harer lievelingen uit te reiken, maar de vader, den dood niet ontziende, wist met verachting van eigen leven, een zijner kinderen nog te redden, een kreupel jongentje, dat bij door het venster den buren overreikte. Een tweede kind wilde hij op dezelfde wijze redden, doch de droogstokken, waai op hij steunde brakenen de kleine vond zijn dood in een val. Met veel moeite gelukte het der brandweer nog vier personen over de belendende huizen te redden, maar op de derde verdieping, waar een oude man en vrouw, de familie Van de Wall, met zoon en dochter woonden, was de rook even dik, zoodat de 70jarige vrouw Van de Wall door verstikking om het leven kwam. Men stelle zich dien toestand voor. Die ongelukkige vader en moeder, die op eens door zulk eene ramp vier hunner kinderen, waai bij een lief eenig meisje, verliezendie oude Van de Wall, die zijne vrouw verliest. De laatste werd zelf ernstig, bij de redding, door nedervallend glas gewond. Ilij is in het gasthuis opgenomen, evenals vrouw Schippers die bijna krank zinnig van smart is. De vijf lijken werden overgebracht naar de tegen overliggende werf van den heer Broerse. Zij zijn ge heel ongeschonden. Te ongeveer 6 54 uur was de brandweer, die als altijd ferm optrad en, zooals gezegd, nog de voldoe ning had vier menschen van een schijnbaar zekeren dood te redden, den brand geheel meester. De inhechtenisneming van kapitein Potier (zie vorig no.) staat in verband met de ontdekking van een internationaal verspiedersbureau. Potier was reeds lang geleden gevangen genomen, maar men hield de zaak geheim. Uit Duitschland kwam de eerste aanwijzing, nadat te Mainz gebleken was dat daar een gewezen officier', Rötger, met Potier in betrekking had gestaan. Uit die mededeeling bleek ook dat Dorische militaire geheimen verkocht Waren geworden. De Ooste n ijksche documenten betreffen het versterken van den T mis pas en den Predil-pas, het oprukken van een Oosten- rij ksch leger in geval van oorlog met Italië, enz. In beide gevallen was het te Kopenhagen gevestigd bu reau de bemiddelaar. Het had een internationalen spi- onnendienst behoorlijk georganiseerd. De Deensche ka pitein, die met Potier en Rötg r in ver binding stond, heet Solauf. Algemeen ismen van gevoelen, da* Potier niet ter kwader trouw gehandeld heeft. Hij is 50 jaar oud, gehuwd, staat bij het vijfde regiment en was vele jaren aan den staf toegevoegd.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1