BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. DINSDAG 31 MAART 1885. No. 39. Gemengde Berichten. Uit Deventer meldt men: De boterprijzen gaan nog steeds lager. De prijs is op sommige markten tot 35 a 40 ct. per kilo gedaald. Daar het aan groote kooporders blijft ontbreken, verwacht men nog lagere prijzen. Fustboter geldt tot 22 per ton. Woensdag werd door een conducteur van het Oosterspoor in een ledig rijtuig een portefeuille gevon den, inhoudende negenhonderd vijftig gulden aan bank papier, die hij bij aankomst te Zutfen onmiddellijk ten politiebureele afgaf. Vermoedelijk was de portefeuille afkomstig van den geleider van een detachement kolo niale troepen, die in genoemd rijtuig tot Amersfoort hadden plaats genomen. P. de L. L., gepensioneerd wachtmeester der marechaussée te St. Jan-Steen, die den 6 Februari door de justitie in voorarrest is genomen, als verdacht van een brief te hebben geschreven voor een ander, inhoudende bedreiging met moord, is, na onderzoek, uit zijn voorarrest ontslagen. Omstreeks 10 uren heeft men Donderdagavond te Amsterdam een zeldzaam heldere maanregenboog gezien. Zooveel goud, verguld en klatergoud als men dit voorjaar op de hoeden zal dragen, in den vorm van ornamenten of geheel verguld stroo, zal men in lang niet gezien hebben. Het past dan ook zeer bij den tijdgeestoveral klagen over nood en schaarschte, maar overal dubbel klaar als het schitteren en drukte maken geldt. Huisvr H. M. de Keizerin van Oostenrijk heeft dr. Joh. G. Mezger de onderscheidingsteekenen overhandigd van groot-officier met de ster in de orde van Frans Joseph, hem door Z. M den K«izer verleend. Dinsdag of Woensdag vertrekt H. M. van Vlissingen naar lleidelsberg. Onze dienstboden. In een onzer meestgelezen dagbladen dcet dezer dagen een alleraardigst uittrek sel uit een blijspel de ronde (Uit het Moortje, van Breeroo), waaruit blijkt dat reeds vóór drie honderd jaar «de meiden" de plaag des levens waren. Maar dat ook deze medaille eene keerzijde heeft, blijkt uit een bericht, ontleend aan een hedendaagsch Duitsch blad. Daaruit toch leeren wij dat van de door keizerin Augusta (de bejaarde gade van den ouden keizer Wil helm, die onlangs zijn 88sten geboortedag vierde) in gestelde medaille om dienstboden te beloonen, die veer tig jaar lang een zelfde familie trouw en eerlijk ge diend hebben, alleen in Pruisen en Elsas-IjOtharingen gedurende de laatste jaren niet minder dan 1156, zegge elf honderd zes en vijftig exemplaren, zijn uit gedeeld. Waarlijk, eene bemoediging voor goede mees teressen en goede dienstboden. (Huisvrouw.) De Koning en de Koningin van België zullen den 2n Mei de tentoonstelling te Antwerpeu openen. Men meldt nader uit Rome, dat het huwelijk tusschen mejuffrouw De Castrone, een Katholieke, met baron Popper van Podraghy, een Israëliet, wel door de congregatie, die deswege is gehoord, was toegestaan, maar dat de Paus deze beslissing heeft vernietigd. Een voor de Engelsche industrie heugelijk bericht komt uit noordelijk Wallis. In Denbigshire is een nieuw kolenveld van groote uitgestrektheid ontdekt. De groothandelaars in granen Scaramanga Co. te Londen, met filialen te St.-Petersburg, Rostoff (aan de Don) en Marseille, hebben zich wegens de enorm lage graanprijzen gedwongen gezien tot staking van hun betalingen. Het passief moet nog al aanzienlijk zijn. Bij het jongste bezoek, dat de prins van Wales aan het Berlijnsche hof bracht, moet hij een onderhoud hebben gehad met een hooggeplaatst Russisch diplo maat, vorst Dolgorucki, en moet daarbij schertsend op den oorlog in Afghanistan gezinspeeld zijn. De prins moet hebben gezegd: Nu vorst, zal er gevochten moeten worden." De diplomaat bleef het antwoord niet schuldig, doch antwoordde: Hoed prins, als Engeland het geld wil geven, zullen wij wel voor de soldaten zorgen." Een andere lezing is dat hij gezegd zou hebben: «Als gij onze soldaten hadt en wij uw geld, dan zou daar misschien wel kans op zijn." Dit jaatste klinkt niet geheel onwaarschijnlijk. Volgens de i>Justice" heeft een firma te Birming ham in de laatste 6 maanden 20 millioen patronen voor de Chineesche Regeering gemaakt. Een Duitsch offi cier in actieven dienst nam ze in ontvangst. Volgens bericht uit Weenen is zekere Potier, kapitein van den generalen staf en hoofdredacteur van de Oesterreichische Militaire Zeitschrift", aldaar in hechtenis genomen. Hij wordt verdacht van geheime militaire bescheiden een onrechtmatig gebruik gemaakt te hebben. Naar men verneemt, zijn eenige buitenlandsche militairen (o. a. een Deensch kapitein en een Pruisisch officier), zoomede een bureel te Kopenhagen, dat ten behoeve van derden geheimen trachtte op te sporen, bij de zaak betrokken. Een oude Europeesche weduwe, die niet in goe den doen verkeert, ontving dezer dagen van een onbe kende de som van 380.47% met een ongeteekend briefje van den volgenden inhoud: Geachte Mevrouw 1 «Toen ik uw achtbaren, alom beminden echtgenoot voor zes jtren te Klatten ontmoette, leende hij mij twintig gulden, daar ik zoo'n verschrikkelijke armoede leed. Ken jatr daarna ontving ik een erfenis, en besteedde die aan de oprichting van een tokozaak te Soerabaija en stak ik ook die twintig gulden in den handel; deze som is nu na een tijdsverloop van vijf jaren tot 380.47 aangegroeid. Ofschoon uw echt genoot niet meer in leven is, acht ik mij verplicht die schuld inclusief de renten aan u af te dragen. «Een onbekend vriend." (Soerak. Ct.) In het district Resht in Perzië is eene hevige epidemie van veepest uitgebroken, waardoor iu eene maand ruim 50.000 runderen zijn gedood. Dienten gevolge heeft de Russische regeering allen invoer van vee langs de Perzische grenzen ten strengste verboden. Nadat een Parijsch huurkoetsier zijn bruintje op stal gebracht had, wilde hij zijn rijtuig van binnen wat uitvegen, toen hij op een der kussens een pakket zag liggen met het opschrift«Aan hertog van Leuch- tenberg, 4, rue de Presbourg, Parijs, waarde 40.000 Mark". Bij onderzoek bleek het pakket een kam, een zoo genaamde peigne-diadème, te bevatten, die met dia manten en fijne paarlen versierd was. De koetsier kreeg een goede belooning. Mijnheer tot de keukenmeid «Drie dagen ge leden vond ik in de keuken een militair en nu is hij er weer". De keukenmeid: «Wel mijnheer, hij ver telt mij van den oorlog in Tongkin en daar is hij natuurlijk niet zoo gauw mee klaar". De conferentie der Staten, die de muntconventie geteekend hebben, zal 15 Sept. a. s. geopend worden. Op de agenda staanlo. het vernieuwen der inter nationale overeenkomst, welke 31 Dec. is afgeloopen 2o. de zilverquaestie, daar de prijs van het zilver daalt in enkele Staten is de waarde reeds 12pCt. vermin derd 3o. het houden van een congres der Europeesche Staten, zelfs met Noord-Amerika. Naar het schijnt is er weinig kans tot hernieuwing van de Latijnsche Unie. Buiienlandsch Overzicht. Bij de behandeling van de begrooting van Buiten landsche zaken in de Belgische Kamer heeft de heer Lammens, lid der rechterzijde, bezwaar gemaakt tegen het gezantschap bij den Koning van Italië, «aangezien toch de rechten van den souvereinen Paus op de hem ontroofde staten niet verjaren kunnen". De oud-minister Graux, lid der linkerzijde, ant woordde hierop, dat dit bezwaar in strijd was met de tegenwoordige politieke rechten van Europa. «De omstandigheden, waaronder België de betrek kingen met het Vaticaan had moeten afbreken, de den het herstel van deze zeer betreurenswaardig schijnen. De houding van het Vaticaan was beleedi- gend voor het land geweest, en ook thans nog kwam men zoo weinig tegemoet aan de uitnoodigingen van het Belgisch ministerie, dat er zelfs geen nuntius naar Brussel kwam. De herstelde gezantschapspost bij het Vaticaan vertegenwoordigt het clericale ka binet, geenszins België". Prins de Caraman-Chimay, Minister van Buitenland sche Zaken, trad daarna op en verklaarde, dat zoowel tot het koninkrijk Italië als tot den Heiligen Stoel de betrekkingen van België uitmuntend zijn en de Re geering deze zou bewaren en aankweeken. Dat mgr. Rotellie nog niet te Brussel was verschenen, werd veroorzaakt door de zeer gewichtige taak, welke hij nog te Constantinopel te vervullen had. Mocht deze nog van veel langer duur zijn, dan zal de Heilige Stoel, zooals reeds naar Brussel gemeld is, een ander prelaat als nuntius te Brussel benoemen. Herstel van het gezantschap op het Vaticaan werd daarna, bij hoofdelijke stemming, m. t 34 tegen 17 stemmen aan genomen en de geheele begrooting met 57 stemmen De Belgische Senaat heeft Zaterdag de begrootingen van binnenlandsche Zaken en van onderwijs aangeno men. De linkerzijde onthield zich bij de eindstemming. Ook heeft dit staatslichaam aangenomen het wets ontwerp, waarbij België zijn toestemmming geeft tot de Congo-akte van de conferentie te Berlijn, alsmede het adres van gelukwensching aan den Koning. Aangaande het parlementair conflict in Denemarken valt mede te deelen dat het Folketing en het Lands- ting beide zitting hebben gehouden. Nadat het laatst genoemde lichaam de voorlezing van het kon nklijke antwoord aangehoord had, nam het de financiëele wet bij derde lezing onveranderd aan, zoodat het aan het ministerie ongeveer zes millioen kronen meer toestond dan het Folketing. In dezen vorm gaat nu de wet naar het Folketing terug. Welk lot haar daar wacht is niet twijfelachtig. De Pruisische minister van financiën heeft in het Heerenhuis de mededeeling gedaan, dat de voorstellen tot wijziging der inkomstenbelasting, hoewel zij in de Troonrede werden aangekondigd, voor deze zitting zijn opgegeven. Men weet, dat door die voorstellen geen nieuwe inkomsten werden geschapen. De Fransche Senaat heeft het invoerrecht op gra nen en vee in zijn geheel aangenomen. De Temps ontvangt uit Berlijn bericht, dat er veel kans bestaat, dat er binnenkort eene schikking tus schen Frankrijk en China totstand zal komen. De Fransche troepen schijnen in het Oosten in zeer neteligen toestand te verkeeren. Generaal Négrier is ernstig, hoewel niet gevaarlijk gewond en de Chineezen vallen in grooten getale de stellingen der Franschen aan. Generaal Brière de l'lsle verzoekt dan ook onmid dellijke versterking en reeds is door de regeering eene krediet-aanvrage van 200 millioen f> ancs bij de Kamer ingediend. Het voorstel tot hervorming van het Ilongaargclie Hoogerhuis is door de Magnatentafel zelve met groote meerderheid aangenomen. De Oostenrijkscho Kamer van afgevaardigden heeft de wet tegen dynamietmisdrijven aangenomen en is daarna op reces gescheiden. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 294 tegen 246 stemmen het wetsvoorstel betreffende de financiëele regeling met Egypte aangenomen. In het Hoogerhuis deelde Lord Granville mede, dat de heer Staal Donderdag namens de Russische regee ring het ontvangen van Lord Granvilles schrijven had erkend. Het wordt door de Russische regeering over wogen en antwoord zal volgen. In het Lagerhuis deelde Lord Fitzmaurice mede, dat Zebehr Pacha op Gibraltar zoolang zal worden gevangen gehouden, als noodig is. Het plan bestaat niet, hem een proces aan te doen. De heer Hartington verklaarde, dat de discussie over de koninklijke boodschap heden nog niet zoude plaatshebben daardoor worden echter de noodzakelijke maatregelen die, in overeenkomst met vroegere geval len, terstond worden ten uitvoer gelegd, niet vertraagd. "Volgens bericht van 5 Maart uit Kassala houdt het garnizoen nog steeds vol. Men verzekert, dat de onder handelingen worden voortgezet met de Italiaansche antoriteiten, ten doel hebbende Kassala van Masso- wah uit te hulp te komen. Laatste en telegraphische berichten. "Vlissingen. De heer Kielstra, predikant bij de Doops gezinde gemeente te Zwartsluis, heeft het beroep naar de gecombineerde gemeenten Vlissingen en Middelburg aangenomen. Volgens ontvangen bericht zal de incognito reizende Keizerin van Oostenrijk en haar gevolg met het Yacht «Sancta Cecilia' van IJmuiden hier heden aankomen. In het hotel «Wellington" is reeds logies besproken. De heeren Arie Smit, burgemeester, J. v. Raalte, directeur der Maatschappij tot Exploitatie der haven werken en De Bruijne uit Middelburg, Duitsch vice- consul voor Zeeland, hebben zich hedenmorgen naar Berlijn begeven, naar men zegt om Vlissingen aan te bevelen als een station voor de buiten Europeesche stoomvaartlijnen, door de Duitsche regeering gevestigd. Het eerste natuurkundig examen is heden te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd door den heer P. W. Schipper uit Amsterdam. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur 't Is naar aanleiding van een zeer tragisch geval, verleden week tusschen Maandag en Dinsdagnacht voorgevallen te 's-Gravenpolder, dat ik Ued. beleefd een plaatsje verzoek in uw veelgelezen blad. Eenigen tijd geleden werden twee personen, waar onder P. L. van 's-Gravenpolder, op een donkeren avond gecallangeerd door den onbezoldigden rijksveld wachter van genoemde gemeente, zekere (Krippe) De man der wet zeide hun den dag aan, omdat zij ieder voorzien waren van een tweeloops jachtgeweer. Zooals gewoonlijk bleef het procesverbaal eenigen tijd onderweg. Eindelijk ontving L. zijn procesverbaal en zag daarin tot zijne verwondering, dat hij beklaagd werd van in het jachtveld onder Nisse te zijn geweest. Natuurlijk spoedde L. zich naar zijn kameraad om te zien, of ook zijne dagvaarding van den zelfden inhoud was. Deze tweede persoon had echter geen procesver baal ontvangen, en was vrij gelaten, niettegenstaande zij bij elkander waren. Jl. Yiijdag vóór 8 dagen stond L. voor het Kan tongerecht te recht, en, ben ik goed ingelicht, con cludeerde de ambtenaar van O M. vrijspraak voor den beklaagde, maar L. had zich deze onrechtvaar dige willekeur van den onbezoldigde zoo zeer aan getrokken dat dientengevolge geneeskundige hulp werd ingeroepen. Zijn rechtsgevoel was diep beleedigd door den leugen van het procesverbaal, en door de willekeurige vrijlating van den tweeden persoon. Zijn geestvermogens waren gekrenkt, en in een oogenblik van waanzin verdronk zich L. in een put onder 's-Gra- venpolder. 't Geval wekt algemeen veel deelneming, maar ook verontwaar diging tegenover den onbezoldigde. De verdronkene stond algemeen bekend als een op passend jonkman, die zijnen ouden vader zeer tot steun was, daar de leiding der zaken geheel aan hem was opgedragen. Mij dunkt, mijnheer de Redacteur, dat de bevoegde autoriteiten zich deze zaak moesten aantrekken. Natuurlijk niet het feit van verdrinken, maar de quaestie van het opmaken van een valsch proces-ver baal en het vrijlaten van den tweeden persoon. Over dit laatste loopen te 's-Gravenpolder zonder linge geruchten, wel der moeite waard te onderzoeken. Want dit staat vast, dat de dood van L. indirect een gevolg is van de daad van den z. g. onbezoldigde. 't Is een waar ongeluk voor de bewoners van Zuid- Beveland, dat men bijna op elk dorp dergelijke onbe zoldigden aantreft, die in den regel evenveel idéé heb ben van rechtsbepalingen of wetten als mijn wakkeren Hector. Moest die Krippe niet weten, dat men niemand kan calangeeren die met een geweer op den publieken weg loopt Want dit was hier het geval. L. en zijn kameraad waren op den publieken weg en niet in het jachtveld. Doch ik geloof dat de personen, op wier aanvrage zulke knappe onbezoldigden werden aangesteld, even eens veel op hun geweten nemen, als zij daarvoor kiezen personen die niet de minste ontwikkeling heb ben genoten en ter nauwernood hun naam kunnen schrijven, adres aan zekeren Cooman, onbezoldigde te Kapelle. Mij dunkt dat het politievak volstrekt geen betrekking is, die door «Jan, Piet en Klaas" kan vervuld worden. Men diene daarvoor ontwik kelde personen te hebben, die goed op de hoogte van hun vak zijn, die zich daaraan geheel kunnen wijden en geheel onafhankelijk zijn. Maar in den regel heb ben die onbezoldigden er allerlei baantjes bij. Ook de onbezoldigde van 's-Gravenpolder heeft nog verschillende andere «baantjes", 't Is waar, op die manier krijgen de heeren jagers voor een «koopje" een onbezoldigden, maar wat krijgt het publiek 't Is, mijnheer de Redacteur, tegen deze willekeurige handelingen dat ik opkomniet tegen verdiende straf, of naar waarheid opgemaakte processenverbaal daar kunnen wij niet buiten, en ik geloof dat UEd. mij zal willen helpen, door de plaatsing dezer regelen, opdat ieder zich zooveel mogelijk vrijwaart tegen aan vallen van personen, die niet onafhankelijk zijn in het uitvoeren hunner functiën. UEd. dankzeggende voor de verleende ruimte met de meeste achting UEd. dv. Dienaar, Biezelinge. C. N. VERMEULEN. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Uitslag der door Burgemeester en Wethouders van Ierseke gehouden aanbesteding der levering van 160 M3 onderhoudsgrint op 28 Maart. Ingeschreven werd door C. Bakker Wz. voor 1.79%; L. Diepenhorst voor 1.79; Joh. Volker voor ƒ1.76; J. M. Dekker voor 1.62 per M3allen te Sliedrecht. De levering werd aan den laatstgenoem den en minsten inschrijver gegund. Burgerlijke Stand Goes van 27 tot 30 Maart 1885. Eerste Huwelijksafkondiging den 29, van Pieter Liplijn, 20 j., jm., te Goes, en Maria Van der Kempe, 17 j., jd., te WilhelminadorpJohannes Jacobus Van de Wijngaard, 33 j., jm., te Goes, en Jacomina Poley, 24 j., jd., te Kruininge. Ondertrouwd den 30, Josias De Schutter, 24 j., jm., te Ierseke, en Janna Dina Rosier, 23 j., jd., te Goes. Geboren den 27, Johanna Pieternella Maria, d. v. Pieter De Wijs en Geertruid Verbeemenden 28, Jo hanna, d. v. Bruinis Delnaay en Maria Kokden 29, Maria, d. v. Cornelis Van Zweden en Jacoba Hubertina VerkerkeAdriana Paulina, d. v. Marinus Van Damme en Jozina Kloostermanden 30, Aalbrecht, z. v. Aalbrecht Leijs en Johanna Vermerris. Overleden: den 27, Ilenderina Slaakwegt, 63 j., eerst weduwe van Willem De Jonge, later gehuwd met Jacobus Filius. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 31 Mrt., Goes, huizen, Mulock Houwer. 1 Apr. 's-Gravenpolder, mangels en weihooi, P. Overman. 1 Kamperland, woonhuis, Hnvers. 1 Rilland, bouwland, Pelle en Lansen Croin. 1 Kruininge, meubelen, Rembges. 3 Kloetinge, diversen, Pelle. 4 Wissekerke (Z.-B.), planken enz., De Vos. 6 u Rilland, diversen, De Vos. 8 >r Nisse, mangels en stroo, P Overman. 8 's-Heer Arendskerke, beestiaal enz., Mulock Houwer. 8 Ierseke, beestenpeen en varkens, Gallis Merens. Hoedekenskerke, huis en land, P Overman. 11 Goes, woonhuis, Mr. Liebert, 15 Ierseke, inspan, Mulock Houwer. 15 Ierseke, timmermanswinkel, Mulock Houwer. 15 te Biezelinge, huis en land, P. Overman. 16 Nisse, hofstede, P. Overman. 16 Ellewoudsdijk, huis, tuin, land enz., Mulock Houwer. 17 Driewegen, diversen, Mulock Houwer, 24 v Wolfertsdijk, hofstede, dijk, woonhuis en weiland, Pilaar. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 8 April Ierseke los- en ladingplaats enz. I. Hage. 318e Staatsloterij, Ie kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Maandag 30 Maart le lijst. No. 12766 f20,000. No. 20981 f5000. No. 8729 f2000. Nos. 4575 en 18115 elk f1500. Nos. 1747,2704, 4430,10059 en 15426 elk f 1000. No. 19424 f400. No. 17644 f200. Nos. 8045, 8409, 9048, 9996, 17355 en 19041 elk f100. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 30 Maart 1885. VerwachtingOostelijke wind, goed wéér. Marktberichten. ROTTERDAM, 30 Maart 1885. Granen bij redelijken aanvoer onveranderd in prijsbuitenlandsche stil. Meel vaster bij eenigen handel. Van Vlas ter markt 32000 steen, meest afwijkende, waarvoor meer gevraagd en besteed werd. Van Ajuin geen opgave meer. Druk. F. Kleeuwens Zoon. Goes.

Goessche Courant | 1885 | | pagina bijlage 1