1885. N°. 39. Dinsdag 31 Maart. 72ste jaargang. Voorjaars-Veemarkt Slooten, Heulen en Duikers, Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. De voorjaarsschouw De lijsten van de kiezers -CS«*jCÏ=>CS>CÏ*-. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat de eerste TE GOES zal gebonden worden op Dinsdag den 14 April 1885, zulks in overleg met de besturen van de afdeelingen Heinkenszand en Kruininge der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, alsmede het be stuur der Landbouwvereeniging «Vooruitgang is ons Streven" te Kapelle. Goes, den 25 Maart 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. over de ingevolge art. 41 van het Provinciaal reglement op de wegen en voetpaden, zal op WOENSDAG DEN 15 APRIL 1885 en volgende dagen plaatshebben. Goes, den 28 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Yoor leden van de Tweede Kamer derStaten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad zijn op beden gesloten, dadelijk ter gewoner plaatse in deze gemeente aangeplakt, en andermaal op de Secretarie ▼oor een ieder ter inzage nedergelegd. Goes, den 28 Maart 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. B—BCOaa—I Will GOES, 30 Maart 1885. De invloed van het regeeringsontwerp tot wijzi ging der kiestabel op de partijverhouding in de Kamer is slechts ten deele te voorspellen. Als zeker kan worden aangenomen, dat Amsterdam, Rotterdam en Zaandam de liberale partij met drie leden zullen ver sterken en even zeker is het dat het nieuwe district Bergen-op-Zoom de rechterzijde met éen lid zal doen toenemen, terwijl ook Breukelen en Apeldoorn ver moedelijk wel aan de terbonden partijen zullen ten goede komen. Het zwaartepunt der herziening ligt dus in 's-Gravenhage en Steenwijk. Wat het eerste district betreft zal 8 April ons kunnen leeren, wat wij daarvan te verwachten hebben, nu niet langer de heer Wintgens tegenover den liberalen candidaat is gesteld. Het feit echter, dat de conservatieven zich onderdanig hebben nedergevleid aan de voeten van de verbonden kerkelijke pattijen, geeft voor het slagen van de libe ralen weinig kans. Steenwijk vaardigt reeds eenige jaren een anti revolutionair af en dus ook van die zijde is voor onze partij niet al te veel op aanwinst te rekenentoch zou de Dieuwe samenstelling van dat district, wellicht ook van andere districten, daarin een ommekeer kannen brengen. In ieder geval blijkt uit deze oppervlakkige beschou wing voldoende, dat ook de herziening der kiestabel de partijformatie in de Kamer niet sterk zal doen veranderen, wat trouwens van den tegenwoordigen premier ook wel niet te verwachten was. Bij eene beschouwing omtrent de meerdere of min dere kans van slagen van eene eventueele Grondwets herziening in den geest der ingediende ontwerpen kan dus het resultaat der wijziging van de kiestabel veilig buiten beschouwing worden gelaten. Wat nu die kans van slagen betreft, zoo schijnt het onveranderd Iat6n van artikel 194 der tegenwoor dige Grondwet voor de rechterzijde aanleiding te zul len zijn om de herziening niet ter hand te nemen dit was trouwens te verwachten en voor wien nog weifelen mocht, heeft De Ütandaard het nog dezer dagen verzekerd. Het komt ons echter voor, dat de rechterzijde, wanneer zij over deze quaestie niet kan heenstappen, het best zal doen zelf een voorstel in te dienen, waarbij artikel 194 wordt gewijzigd. Hiervoor eene meerder heid te verkrijgen zou wellicht niet moeielijk zijn, daar vermoedelijk de heer Van Houten en misschien nog anderen zich er niet tegen zouden verzetten. Op deze wijze zou ten minste eene zoo hoogst wenschelijke Grondwetswijziging niet behoeven te worden uitgesteld om het verschil van meening ten aanzien van art. 194. Intus8chen bestaat er mogelijkheid, dat de regeering, werd een voorstel tot wijziging van art. 194 ingediend, hare voorstellen zou intrekken en de ministers hunne portefeuilles aan den Koning ter beschikking zouden stellen. Dan zou de rechterzijde gedwongen worden tot hetgeen zij zoo zeer vreest, tot regreren, en wel licht, dat deze vrees haar zelfs over het gehate ar tikel doet heenstappen. Doch zij zal bij die gelegen heid wel genoodzaakt worden te kiezen of te deelen grondwetsherziening tegenhouden of ontrouw worden aan hare beloften en beginselenin het eerste geval zal zij echter spoedig zelf met een voorstel tot Grond wetsherziening voor den dag moeten komen, of zij heeft eene zonderlinge wijze van de belangen des lands te behartigen. Wij gelooven intusschen niet, dat een eventueel wijzigen van art. 194 voor den minister Heemskerk een reden zou zijn om aftetreden. Immers bij de tegen woordige partijverhouding heeft het artikel evenveel recht van bestaan als om afgeschaft te worden. Welnu, het bestond en Heemskerk laat het bestaan. Hadde het niet bestaan, vermoedelijk ware het dan nu niet voorgesteld. Ten slotte blijft alleen de vraag of in de nieuw te verkiezen Kamer voor eene Grondwetswijziging, waarbij artikel 194 werd gewijzigd, eene meerderheid van twee derden der stemmen zou te verkrijgen zijn. Tit is eene vraag, die alleen de liberale partij kan beantwoorden. Wij meenen dat, hoe ongaarne wij het artikel zouden missenaan zijn behoud niet alle andere hocgstgewenschte wijzigingen mogen worden opgeofferd; wellicht, dat onze jonge liberale Unie, wanneer zij eenmaal behoorlijk georganiseerd is, over die vraag eene beslissing zou kunnen nemen. Door de indertijd daartoe benoemde commissie is in 't begin dezer maand op uitgebreide schaal eene circulaire verspreid aan industriëelen en belangstellen den om lid te worden van eene afdeeling Goes der Nederl. Pensioenvereeniging voor werklieden. Ofschoon gezegd kan woiden, dat het vereischte aan tal leden om eene afdeeling te vormen is bereikt, zoo mist de commissie met leedwezen nog menigen werk gever, van wien zij met eenigen grond had mogen ver wachten, dat hij in bet belang zijner werklieden en dus ook in het belang zijner eigene zaken, het lid maatschap zou hebben aanvaard. In velband daarmede is de termijn voor de inzen ding van het biljet, waarbij men verklaart lid te worden, verlengd tot en met Zaterdag 4 April a. s. Neemt men in aanmerking dat de contributie slechts een gulden per jaar bedraagt, en dat het lidmaatschap niemand voor zijn personeel bindt, dan mag inderdaad verwacht worden dat nog menig werkgever, door lid der afdeeling te worden, zich althans op de hoogte zal stellen van eene vereeniging, waardoor met eenige spaarzaamheid menig werkman op zijn ouden dag ge baat en onafhankelijk kan zijn van zijn voormaligen baas, die dikwijls zelf niet in de gelegenheid is om bet personeel, waarvan hij jarenlang diensten heeft ge noten, een onbezorgden ouderdom te verschaffen. In eene beschouwing over de behandeling der drankwet in de Tweede Kamer zegt de IV. R. Ct. o. a De uitslag van het Vrijdag in de Tweede Kamer voortgezet debat over de wijziging der drankwet is geweest: 1o. dat met 49 tegen 19 stemmen is ver worpen het amendement Goekoop, om uit art. 28 de woorden of gebruiker te doen vervallen 2o. dat te vens met 30 tegen 20 stemmen is verworpen het amendement Clercx, om op de gecombineerde nerin gen eerst met Mei 1887 de nieuwe voorwaarden bij art. 28 gesteld toe te passen3o. dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, ter tegemoetkoming aan het bezwaar van den heer Van der Kaay no. 1 van de voorwaarden voor de gecombineerde bedrijven in dien zin heeft gewijzigd, dat het nu zal luidendat de verkoop van sterken drank geschiede in gesloten flesschen,, kannen of kruiken (met wegvalling aldus van «bij hoeveelheden van niet minder dan 3% de ciliter") 4o. dat daarop de heer V. d. Kaay zijn amendement heeft ingetrokken; 5o. dat een amen dement-Van Houten om na art. 28 een nieuw arti kel in te voegen, strekkende om voor de toepassing van al. 2 van het vorige artikel het bedrijf van ban ketbakker of confiturier niet als eene andere winkel nering te beschouwen, is verworpen met 34 tegen 26 stemmen; 6o. dat ten slotte hetgeheele wetsvoorstel is aangenomen met 56 tegen 4 stemmen, en de Ka mer is gescheiden tot 5 Mei. De gewichtigste beslissing van den dag is nu deze, dat in de bestaande gecombineerde neringen (kruide nierswinkels zoowel als banketwinkels) sterke drank wel mag worden verkochtzoowel in het klein als in het groot, maar niet geschonken en niet gedronken. Doordien echter no. 3 van het artikel nu luidt»dat het drinken van sterken drank in die localiteiten niet worde toegelaten" (en niet luidthet gebruiken) zal, na invoering dezer wet, elk ander gebruik dan dat wat in dri ken bestaat, vrijelijk zijn toegelaten. De confiseur, die tot dusver likeur verkocht, zal dus geen glas marasquin aan den bezoeker kunnen aanbieden, maar hij zal ongestraft hem het kleinst mogelijke apothekersfleschje kunnen verkoopen, en de kooper zal den inhoud van dat fleschje over het hem aange boden ijs vrijelijk kunnen uitstorten. En ten slotteTen gevolge van 's ministers toena dering werd met overgroote meerderheid de tweede, of liever reeds de derde drankwet aangenomen. Zoo wij eenigen wensch mochten koesteren, zou het deze zijn, dat regeering en wetgever nu in de eerste jaren zich Iniet meer dan strikt noodigis met de drankwet wilden bemoeien. Men kan ook van het goede te veel genieten, indien men onder het goede mag rangschik ken de buitengewone hartstochtelijkheid, welke de behandeling der drankwet in de Kamer opwekt, en die ook ditmaal tot op het laatste oogenblik onver zwakt bleef voortbestaan. Als met de drankwet wer kelijk eene proefneming is bedoeld, moet men niet telkens in de natuurlijke werking dier proefneming storend ingrijpen. Toevallig kwam, juist vóór de Kamer naar hare haardsteden terugkeerde (in het vooruitzicht zeker niet vóór 5 Mei aanst. hare werkzaamheden te hervatten), het wetsontwerp in, dat bestemd is om de gaping tusschen de gewone middelen en uitgaven aan te vullen. Niemand kan op deze tweede zitting periode met meer voldoening terugzien dan de premier, die eene zeer vermoeiende campagne op zeer eervolle wijze besloot, en het gecombineerd bedrijf van wetge ver en administrateur zoo goed als men slechts wen- schen konde heeft uitgeoefend. De Zaterdag bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerpen tot aanvulling der middelen voor 1885 strekken om: lo. het getal opcenten voor het Rijk op de personeele belasting te heffen van 20 op 30 te brengen 2o. de regeering te machtigen tot uitgifte van schatkistbiljetten of promessen tot een bedrag van ƒ14,400.000. De St.-Ct. bevat een kon. besluit van den 22n 11., tot wijziging, voor zooveel het hand- en het recht lijnig teekenen betreft, van het programma voor de eindexamens der hoogere burgerscholen, behoorende bij het Algemeen Reglement voor die*examens, vastgesteld bij Kon. besluit van 10 Maart 1870 (Stbl. no. 49) en gewijzigd bij dat van 10 Maart 1883 (Stbl. no. 31). De kiesvereeniging «de Grondwet" te 's-Hage heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer (vacature- Wintgens) gekozen den kolonel Sluiter, die bij de ver kiezing in November jl. ook candidaat de2er vereeni ging was; terwijl de kiesvereeniging «Nederland en Oranje" ook stelde A. baron Schimmelpenninck van der Oye, laatstelijk afgevaardigde voor Arnhem. Met ingang van 23 April a. s. is benoemd tot burgemeester van 's-Gravenpolder de heer J. Risseeuw. De Nederlandsche Regeering heeft tot hare ver tegenwoordigers op de conferentie te Parijs over het Suez-kanaal benoemd den kapitein ter zee staatsraad M. H. Jansen en prof. mr. T. M. C. Asser, die Vrijdag zijn vertrokken. Op de door de 2e afdeeling gestelde vraag: «is het wenschelijk dat bij de Hooge Regeering worde aangedrongen op invoering van invoerrechten op land bouwproducten 7" heeft het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van landbouw met algemeene stemmen besloten, dat het stelsel van bescherming geen dienst kan doen als middel om den landbouw te helpen. Wijziging van enkele bepalingen in onze wetten, o. a. om het landbouwcrcdiet te bevorderen, acht het Hoofdbestuur daartoe noodig en het landbouw-comité zal uitgenoodigd worden, in dien zin stappen bij de Regeering te doen, alsook om een enquête uit te lokken lo. over bet pachtstelsel in den Nederlandschen land bouw; 2o. over verbetering van den bodem door droog legging, en 3o. over de fiscale wetgeving in verband met den landbouw. Dezer dagen had te Wissekerke (Noord-Ceve- land) door de «Meisjes-vereeniging" aldaar de gewone «Paaschuitdeeling van zelf gemaakte kleedingstukken" plaats. De uitgaven voor deze uitreiking, zoowel als voor die, welke, met Kerstmis plaatshad, worden te goed gedaan uit contributie en liefdegaven. Dergelijke instellingen mogen terecht op algemeene sympathie aanspraak maken. Op verschillende punten van Noord-Beveland schijnt het ernst te zijn met de oesterkweek. Onder anderen worden voor de Geersdijksche kaai niet minder dan 140,000 pannen uitgelegd om «aanslag" te be komen. Men schrijft ons De oester- en mosselhandel in Zeeland is verbazend en vertegenwoordigt zeer groote kapitalen. De aanslag van oesters is in het afgeloopen jaar prachtig geweest, doch die van het mosselzaad is zoo gering, dat de visschers het van elders laten aanvoeren om steeds aan den grooten aanvraag van het buitenland te kunnen voldoen. De eerste aanvoer is uit Harlingen gekomen. Aan den heer J. C. Van der Ilell te Middelburg is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als opzichter der provinciale gebouwen. (Af. Ct.) Bij de directie der Middelburgsche Telepho'on- vereeniging is van den Minister van Waterstaat enz. bericht Ontvangen, dat er geen bezwaar bestaat om te zijner tijd het rijkstelegraafkantoor te Middelburg in het telephoonnet op te nemen, onder voorwaarde dat door de maatsch. aan het rijk ƒ0,05 voor elk aangeboden of ontvangen telegram worde betaald, welk bedrag met ƒ0,02 54 wordt verhoogd voor elk ontvangen telegram, waarvan de geaddresseerde ver langt, dat hem, na de bestelling per telepboon, door het rijkstelegraafkantoor een afschrift wordt bezorgd. Op de Donderdag gehouden graanbeurs te Zeven bergen zijn wederom vele beetwortelcontracten voor de aanstaande suiker-campagne tegen ƒ10 per 1000 K. G. afgesloten, met dadelijke uitbetaling der voorschotten. Men rekent dat daarin de omstreken wel ruim 50 pet. minder suikerbieten zuilen worden geteeld dan verleden jaar, daar een groot aantal landerijen in den aanvang voor deze teelt bestemd, met andere gewassen zijn bezaaid geworden. De commissie, door de vereeniging van Duitsehe (en andere) Spoorwegbesturen benoemd voor de zaken van het personenverkeer, is op 5 en 6 dezer te Ham burg vergaderd geweest en heeft, blijkens bet Hbl besloten, op het voorstel tot verandering van sommige bepalingen omtrent de uitgifte van gecombineerde rondreisbiljettenlo. deze biljetten niet alleen in de zomermaanden, maar het geheele jaar door uit te ge ven 2o het minimum van 600 KM. voor elke rond reis te handhaven3o. de geldigheid der biljetten van 35 te verlengen op 45 dagen 4o de uitgitte en gel digheid uit te strekken tot spoorwegen, die niet tot de vereeniging behooren. Kerkeli.ke Zaken en Onderwijs. Ds. K. Straatsma, pred. te Biervliet, is bero >pen te Schore en Vlake. Toezegging van beroep is gedaan naar Domburg aan ds W. Pijzei te Den Ham. Naar men verneemt zou de heer C. Reijers, predikant bij de Ned. Herv. gem. te Nieuw-Helvoet, plotseling overleden zijn. Evenals zijn vader, die predi kant te. Brouwershaven was, genoot de heer Reijers van Nieuw-Helvoet de achting vau allen, die hem kenden. (R. Nbl.) Door den kerkeraad van de Herv. gemeente te Kootwijk o. d. Veluwe, is toezegging van beroep ge daan aan den heer Houtzager, den eersten kweekeling van de Vrije Universiteit, die zijne studiën zal hebben voltooid. Daar deze candidaat nog geen proponents^ examen heeft afgelegd, zal, naar men verneemt, van wege de Vrije Universiteit, of door de Kootwijkschè gemeente, aan de synode worden verzocht dat de heer Houtzager proponents-examen of colloquium doctum doe. Met belangstelling wordt dit gewichtig besluit van de synode tegemoet gezien; woidt het verzoek ingewilligd, dan is de Vrije Universiteit gered, wordt het verworpen, wat bijna zeker is, dan is de gevor derde weg voor de leerlingen van deze stichting, om predikant in de Herv. kerk te worden, afgesneden. (,V. II. Ct.) Op den 18 April zal het 25 jaren geleden zijn, dat ds. Ten Kate de evangeliebediening bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam aanvaardde, en den 4 Mei 40 jaren, dat hij als predikant in zijne eerste gemeente, die vai Marken, bevestigd werd. Volgens een brief uit de Kaapstad van den cor respondent van het Wageningsch Weekblad van 25 Februari 11., is op een kerkvergadering te Pretoria besloten tot een vereeniging van de Ned. Hervormde en de Ned. Gereformeerde kerken, onder den titel van Gereformeerde kerk, terwijl al de dienstdoende predi kanten der vereenigde kerk geacht zullen worden ge legitimeerd te zijn. Ofschoon de gemeenten nog op dat besluit moeten worden gehoord, heeft men t ch reeds te Pretoria en elders die vereeniging door godsdienst oefeningen erkend en gevierd. Zaterdagnamiddag werd aan de Ambachtsschool alhier het diploma wegens weivolbrachten leertijd uit gereikt aan de leerlingen W. H. Van Gorsel, H. P. Van der Hell, B. Van Noppen en W. Ripmeester. De voorzitter der vereeniging, dr. A. W. Van Campen, hield bij de uitreiking eene hartelijke toekpraak tot de gediplomeerden en tot de overige leerlingen. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat een volgend jaar naast het kleine tegenwoordige gebouw een bijlokaal mocht verrezen zijn, waarin onderricht in het smeden wvrd gegeven. Een vrij talrijk publiek, waaronder ons dagelijksch bestuur, woonde de uitreiking bij. Kortgenc. Zaterdag 28 Maart werd alhier de vijf tiende gewone vergadering der oild^rwijzersvere. nicing »Nod-Beveland" gehouden. Na de rekening en vei- i antwoording van den penningmeester, het bedanken i van een lid wegens vertrek en de installatie van twee

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1