1885. N°. 35. Zaterdag 21 Maart. 72ste jaargang. Belasting op de Honden -c»='Cï?GS!>e&cs*- GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het voljaars-kohier van de ia door den Raad in zijne vergadering van den 13 dezer vastgesteld, op heden aan den Ontvanger ter hand gesteld en zal na de uitreiking van het aanslagbiljet gedurende eene maand ter inzage liggen, gedurende welken tijd de aangeslagenen hunne bezwaren op on gezegeld papier bij den Raad kunnen indienen. Goes, den 19 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DB WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het EINDEXAMEN aan de BURGER AVOND SCHOOL zal dit jaar gehouden worden, wat het schrif telijk gedeelte aangaat van den 21 tot en met den 25 Maart en wat het mondeling gedeelte betreft op Don derdag den 26 Maart, van des voormiddags 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 2 uren, welk laatste ex amen door belangstellenden kan worden bijgewoond. Goes, den 20 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 20 Maart 1885. In de bij de Tweede Kamer ingekomen twaalf wetsontwerpen «tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering in de Grondwet" moet een herziening van art. 194 niet begrepen zijn. De Tweede Kamer heeft Woensdag o. a. aan genomen een wetsontwerp tot bekrachtiging var. den onderhandschen verkoop van twee stukken grond te Bergen-op-Zoom aan de gemeente. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand Mei e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuur kundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad no. 222.) Zij, die tot het leveren dier bewijzen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 Mei e. k. schriftelijk kennis geven aan den voorzitter der com missie, dr. F. G. Groneman, directeur der rijks hoo- gere burgerschool te Groningen. Uit het voorloopig verslag over de drankwet valt af te leiden, dat deze wijzigingswet over 't algemeen met instemming is ontvangen. Het privilege der ban ketbakkers vond bij de meeste leden afkeuring. Over de gecombineerde neringen en de daarop gemaakte be palingen waren de gevoelens zeer verdeeldvelen die haar verdedigden, wilden echter de hoeveelheid van 8 deciliter tot 3% teruggebracht zien, om den verkoop bij halve flesch mogelijk te maken. De wijziging der bepaling omtrent het vergunningsrecht vond weinig bijval. Hoewel Z. M. de Koning gedurende zijn aan staand verblijf te Amsterdam vermoedelijk het inwen dige van het Rijksmuseum in oogenschouw zal nemen, zal de plechtige opening dan niet plaatshebben. Zij zal geschieden in Juni of Joli e. k. en het plan om te dezer gelegenheid een optocht te houden is niet opgegeven. Integendeel, het programma en de wijze van uitvoering worden met zorg voorbereid. Hoewel nog niet onherroepelijk vastgesteld, zal de optocht volgens het Hbl. zeer waarschijnlijk bestaan uit his torische groepen, betrekking hebbende op de geschie denis en de ontwikkeling van Amsterdam. Bij Kon. besluit is C. Schippers, met ingang van 1 April, benoemd tot tijdelijk rijks havenmeester te Veere. Bath. Gistermorgen omstreeks 5 uur is alhier ge strand het Fransche stoomschip «Pionier" kapt. Glemét, komende, geladen met circa 65 last diverse goederen, van Antwerpen en bestemd naar Havre. Hoewel door een paar stoomslepers getracht is ge worden het schip aftebrengen, bleef bet zitten, zoodat te voorzien is dat lichters zullen te pas moeten ko men. Het schip zit onder tegen den dijk op de krammat. De suikei fabrikanten te Zevenbergen besteden reeds ƒ10 per 1000 kg. voor het beetwortelgewas benoodigd voorde campagne 188586. Binnen enkele dagen is de prijs van ƒ9 op 10 gekomen. (IV. n. Ct.) De Raad der gemeente Schoonhoven heeft zich tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het ontwerp van wet, waarbij uit 's Rijks schatkist aan het Comité ter bevordering van het tot stand komen van een stoomtramweg van Breskens naar Maldeghem een bijdrage wordt verleend van 400,000. Het bevreemdt den Raad, dat door de Regeering wordt voorgesteld, een zoodanige bijdrage toetestaan en daarvoor te gebruiken een kapitaal, afkomstig van het waarborgkapitaal voor een spoorweg, die verschil lende gemeenten in de Krimpenerwaard met het spoor wegnet in verbinding zou hebben gebracht, welke daarvan nu verstoken zijn en ook wel zullen blijven terwijl er zelfs weinig kans bestaat, dat zonder krach- tigen steun die gemeenten ooit een stoomtramweg zullen krijgen. De Raad neemt daarom de vrijheid, de Tweede Kamer «dringend in overweging te geven, het wetsontwerp in dien zin te wijzigen, dat, zoo om bijzondere rede nen de aanneming gewenscht mocht voorkomen, een gedeelte van het kapitaal van 400,000 worde toe gekend aan de gemeente Schoonhoven, ten einde in een onderneming van een stoomtramweg naar een plaats gelegen aan het spoorwegnet deeltenemen, of mocht er zelfs bezwaar bestaan om een gedeelte der 400,000, als zijnde het volle bedrag van het waar borgkapitaal, tot dat doel aantewijzen, dat dan ten minste voor zulk een lijn de mede in 's Rijks schat kist gestorte renten ad 87,392,46 van genoemde 400,000, en waaraan nog geen bestemming is ge geven, aan de gemeente Schoonhoven voor voorschreven doel worde toegekend." Woensdag werd namens de Regeering in het Engelsche Lagerhuis mededeeling gedaan van de on- derteekening door de betrokken mogendheden met uitzondering evenwel nog van Turkije van de over eenkomst betreffende de Egyptische schuld. Het bedrag der jaarlijksche uitgaven van Egypte is bepaald op 5,237,000 pd. st. met inbegrip van eene som van 200,000 pd. st. voor het bezettingsleger en de rente voor de leering van negen millioen. Hst stelsel van belasting in Egypte zal ook van toepassing zijn op de vreemdelingen. Er zijn twee jaren toegestaan voor een nauwkeurig onderzoek naar de bronnen van in komsten in Egypte. Gedurende die twee jaren wordt 5 pet. gekort op alle coupons der schuld en pet. op de rente der aandeelen in het Suez-kanaal. Deze kortingen worden echter tegoed gedaan, indien het na twee jaren mocht blijken dat Egypte daarin kan voorzien. Maar indien de korting na verloop van twee jaren zou moeten voortduren, dan is de Khedive ver plicht eene internationale commissie bijeen te roepen om een algemeen onderzoek naar 's lands financiën in te stellen. De Mogendheden waarborgen gezamenlijk en elk af zonderlijk den interest der leening, zonder recht van inmenging in het administratief bestuur van Egypte. De ontvangsten zijn in de eerste plaats aangewezen tot betaling der schuld. Een amortisatiefonds zal ge vestigd worden. De gemachtigden der Mogendheden zullen vóór het einde dezer maand te Parijs bijeenkomen, om rapport uit te brengen over de bijzonderheden van de voor gestelde overeenkomst betreffende de vrije vaart op het Suez-kanaal, ingevolge lord Granville's circulaire van 3 Januari 1885. De interest der nieuwe leening mag geen 3% pet te boven gaan. Naar men verneemt zijn, op grond van een uitdrukkelijk verzoek van het Japansche gezantschap, de voorbereidende maatregelen, die genomen waren voor eene plechtige, met den rang als vertegenwoor diger eener bevriende mogendheid overeenkomende teraardebestelling van den heer Sakurada, tijdelijk zaakgelastigde van Z. M. den keizer van Japan alhier, geschorst, en zal dus de begrafenis zonder eenige officiëele formaliteit plaatshebben. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Het hoofdstuk Financiën is gisteren aangenomen met 63 tegen 1 stem, na eenige discussie, waarin de Minis ter van Financiën de geleidelijke uitgifte van nieuwe muntbiljetten van kleiner coupure dan de tegenwoor dige toezegde. De interpellatie van den heer Reekers over de zee- visscherijwet is bepaald vóór de behandeling van hoofd stuk waterstaat. Het ontwerp tot wijziging der vestingbegrooting en het voorstel Schepel om ons verdedigingsstelsel te beperken tot de stelling Amsterdam zullen niet voor Paschen worden behandeld. Bij het algemeen debat over hoofdstuk oorlog der staatsbegrooting drongen de heeren Kielstra en Schim- melpenninck Van der Oye aan op bezuiniging. Laatst genoemde achtte de organisatie der levende strijd krachten urgent. De heer Reuther bestreed den persoonlijken dienst plicht en de verlenging van den militiediensttijd en den opgerichten artillerie-cursus te Delft. Te 8 uren werd eene avondzitting gehouden. Daarin werden de algemeene beraadslagingen over hoofdstuk VIII voortgezet en geëindigd, nadat de heer Rooseboom ernstige grieven had aangevoerd tegen het beleid van den Minister van oorlog, die wel be ginselen had, maar wiens beginsel was, zijne beginselen niet in toepassing te brengen. Dezelfde spreker drong verder aan op persoonlijken dienstplicht, die ook zonder grondwetsherziening was in te voeren. De Minister antwoordde, dat, wanneer grondwets herziening ondoenlijk mocht blijven, dan zou hij toonen, dat de organisatie van levende strijdkrachten hem geens zins onverschillig is. Kerkeüjke Zaken en Onderwijs. -Door het kiescollege van de Ned. Hervormde gemeente te 's-Gravenhage is, ter vervulling van de vacature-Hoevers, beroepen dr. A. J. Th. Jonker, pred. te Rotterdam, met 62 stemmen, tegen 34 op ds. Hei- necken te Middelburg. Tot onderwijzer aan de openbare school te Som- melsdijk is benoemd de heer M. J. Engelvaart, te Tolen. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 20 Maart 1885, zijn de navolgende personen veroordeeld Wegens openbare dronkenschap: J. V., te Nieuw- dorp, G. R., J. P., te Goes, J. M., te Heinkenszand, J. K., te 's-Ileer Arendskerke, C. De B., en C. Van O., te Hansweerd, J. V. M. te Bergen-op-Zoom, ieder tot f0.50 boete subs. 1 dag gev.straf; J. De V., te 's-Heer Arendskerke, tot f 1 boete subs. 2 dagen gev. straf; S. S., te Goes, L. V., te Hoedekenskerke, A. C., te Middelburg, P. F., te Wemeldinge ieder tot f2 boete subs 3 dagen gev.straf;J. D. O., te Heinkenszand. N. L., te Eliewoutsiijk, ieder tot fll boete subs. 7 dagen gev.straf; A. De P. te Middel burg, A. Van D., te 's-Gravenpolder, ieder tot f'15 boete subs. 7 dagen gev.strafL. J. W., te Goes, tot 2maal f 0.50 boete subs. 2 dagen gev.straf voor iedere boete J. v. D. te Wolfertsdijk tot 2maai f 10 boete, subs. 6 dagen gev.straf voor iedere boetewegens het als behoorende tot de brandweer te Kruininge bij het eerste gerucht van brand zich niet onverwijld begeven naar de bewaarplaats der brandspuit en niet dadelijk volgen als zij reeds is weggevoerd, W. J. KB. G. H., W. H., J. G„ G. M. d. HJ. d. R., allen te Kruininge, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag gev.straf wegens het zetten van een houtmijt binnen 3 M. van den weg te Kloetinge, G. W. te Kloetinge tot f 1 boete subs. 1 dag gev.straf. Allen tevens in de kosten. De rechtbank te Rotterdam heeft tegen Marie Jeanne Lorette, die den heer T. Sakurada, den Japan- schen zaakgelastigde bij ons hof, met een revolverschot aan het hoofd verwondde, waardoor hij spoedig daarop overleed, rechtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend. Het gisteren door de rechtbank te 's-Hage tegen graaf Van Limburg Stirum gewezen vonnis neemt het volledig bewijs aan van de door bek!, aan M. De H. toegebrachte verwonding, gepaard met bloedstorting. Het moedwillig toebrengen van vnistslagen acht zij echter niet bewezen, zoodat de bekl. van dit punt van aanklacht werd vrijgesproken. Verder overwoog zij, dat uit bet geding is gebleken, dat de aanval was onverhoeds en bekl. den mishan delde, terwijl deze op den grond lag, herhaaldelijk heeft geslagen. Wat den aard der mishandeling betreft, vereenigt de rechtbank zich, na verwerping der ziekte-opgaven van d. H., met het gevoelen der gerechtelijke genees kundigen, dat 't niet is aantenemen, dat de mishan deling een duurzaam beletsel heeft opgeleverd. Met de verdediging wijders aannemende, dat de drift van bekl. kon zijn opgewekt door beleedigende uit drukkingen tegen zijn vader in een artikel van het blad Argus (voor welk stuk d. H. in allen geval was de verantwoordelijke persoon), vond de rechtbank daarin aanleiding eene veel minder zware straf opteleggen dan in het algemeen tegen eene onverhoedsehe mishandeling wordt bedreigd, weshalve eene straf van 15 dagen een zame opsluiting met acht gulden boete werd opgelegd. Buitenlandsch Overzicht. De Belgische Kamer heeft met algemeene stemmen het adres aangenomen om den Koning met de vesti ging van den Congostaat geluk te wenschen, maar deze felicitatie tot de eenvoudigste woorden bepaald. De Koning beeft hierop per adres geantwoord, dat de gevoelens in het adres uitgedrukt, hem aanmoe digen om het werk voort te zetten, en dat hij aan den goeden uitslag daarvan niet twijfelt. Hij hoopt, dat België in deze uitgebreide landstreken nieuwe dé- bouchés zal vinden. De Engelsche bladen deelen omtrent den veldtocht in Soedan mede, dat de laatste afdeelingen van gene raal Buffer's troepen Maandag te Korti zijn aangekomen, zoodat thans de Bayoeda-woestijn geheel door de En- gelschen is ontruimd. Intusschen zal de Moedir van Dongola, zoodra hij te Ilandab de noodige maatrege len heeft genomen, om de zomerkwartieren voor het Engelsche leger in gereedheid te brengen, met zijne inlandsche troepen eene expeditie ondernemen op kleine schaal, teneinde den stam der Hassaniyeh te tuchti gen, die het aan de Engelsche troepen in de nabijheid van Gakdoel zoo lastig heeft gemaakt. Een bode, die Zondag uit Khartoem te Korti kwam deelde mede, dat verscheiden stammen uit de provin cie Kordofan openlijk tegen den Mahdi in opstand zijn gekomen, omdat zij niet langer willen voldoen aan de drukkende eisehen tot levering van manschappen en geld. De Emir van dit district, een oom van den Mahdi, zou door de opstandelingen zijn gedood. De Mahdi is volgens denzelfden berichtgever ge noodzaakt geweest, een groot deel zijner troepen uit Metamneh terug te doen komen, teneinde den opstand te dempen. In het kamp van den Mahdi zijn vele zieken. Ook is de ontevredenheid onder zijne volgelingen groot, omdat in Khartoem wel veel ammunitie, maar weinig of geen buit is gevonden. Generaal Graham die vóór een paar dagen te Soea- kim is aangekomen, is volgens de Daily Telegraph gisteren te zeven uren met zijn legercorps tegen Osman Digma opgerukt. Ieder der manschappen was voorzien van honderd patronen en van levensmiddelen voor één dag. De troepen bevonden zich bij de afzending van het telegram op drie mijlen afstands van de stad, in de richting van Ilashin; de kavalerie was voor uitgezonden. Men verwacht dat de slag binnen eenige uren zou worden geleverd. De algemeene opmarsch der Engelsche troepen naar Tamai zal waarschijnlijk heden plaats hebben. Een spion van Assioet meldt dat de stam Amarar bereid is zich bij de Engelschen te voegen. De commissie der Oostenrijksche Magnatentafel, die het ontwerp tot hervorming van het Hoogerhuis on derzocht, is al over de gewichtigste quaesties heen. De wijze van verkiezing uit de municipiën is verwor pen, de beperking der door de Regeering te benoemen leden tot 30 a 50 tot besluit verheven. De Magnaten toonen zich zoo bevreesd voor den invloed der regee ring op het Hoogerhuis der toekomst, dat zij haar slechts vijf leden willen doen benoemen per jaar. De quaestie der bisschoppen-titulair is zoo opgelost, dat alleen de bisschoppen van Belgrado en Knin in het Hoogerhuis zouden blijven. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaansclie re geering inderdaad besloten heeft Kassala te gaan ont zetten. Een expeditie-corps van 12 000 man wordt daartoe in gereedheid gebracht, onder commando van twee generaal-majoors. In het begin van April zouden reeds 6000 man ver trekken; de andere 6000 zouden spoedig volgen. Gemengde Berichten. De persoon van D. J., die jl. Zondag wegens verwonding door de rijkspolitie alhier is aangehouden, is Woensdag door de justitie te Middelburg voorloopig weder op vrije voeten gesteld. Yllssingen. De garnalenvisscherij geschiedt weder om geregeld iederen dag. De qualiteit blijft door het koude w. der nog erg klein, zoodat eerst na zifting tot verzending kan overgegaan worden. Op de Londen- sche vischmarkt (Billingsgate) wisselde de opbrengst in de afgeloopen week per mand van 28 kilo's nttto af van f3 tot f5.40. Opkoopers uit België besteden ongeveer 5 Gld. per mand. Groote hoeveelheden mosselzaad, uit Tessel en Harlin- gen, worden hier tegenwoordig per spoor aangevoerd voor rekening van Phillippinesche handelaars. Per hoogaars worden ze verder naar de banken in het Sloe en de Braakman gebracht. Borsele. Donderdag vereerde dhr. Hagen, als rent meester van den beer Baron van Borsele, de Hervormde Diaconie alhier met eene gift van ƒ106.45. Bij een paar ingezetenen van Borsele staan eenige vroege aardappelen boven den grond. Op Zondag 8 Maart zoude des voormiddags in de kerk te Tolen als gewoonlijk de derde collecte ge houden worden. Eensklaps hield toen de predikant op, om te gelasten dat deze derde collecte zoude worden nagelaten. De collectant meende evenwel te moeten collecteeren. Nog eene aanmaning volgde, met de me dedeeling dat de dominee het houden dezer collecte als verstoring van de godsdienstoefening zoude aan merken, en, ging de collectant door, met het voort zetten zijner rede zoude wachten tot deze geë ndigd had. De collectant collecteerde intusschen op zijne doode gemak doer. Hoewel vele der aanwezigen zenuwachtig werden en wegvluchtten, hij ging bedaard voort, door den predikant van den predikstoel met arendsblikken in al zijne bewegingen gevolgd. Bijna tien minuten duurde deze pauze, waarna de collectant nu geëindig- den arbeid ging rusten en de dominee, wel eenigszins geagiteerd, zijne rede vervolgde en ten einde bracht.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1