1885. N°. 20. Zaterdag 14 Februari. 72ste jaargang. Hoofdelijken Omslag goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het tweede suppletoir kohier van den voor 1884, zooala het door den gemeenteraad in zijne vergaderingen van 19 December 1884 en 29 Januari 1885 werd vastgesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 6 Februari 1885 no. 48 goedgekeurd, en op beden aan den ontvanger ter invordering uitgereikt, welk kohier, in afschrift, ge durende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagteekening der aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeente raad worden ingebracht. Goes; den 13 Februari 1885. Burgemeester én Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 13 Februari 1885. Met het meeste genoegen woonden wij Woensdag avond eene openbare les bij door de leerlingen van den zangcursus van den heer P. De Jonge Jz. Met ijver en tact weet de onderwijzer zijne jeugdige zangers en zangsters de melodieën te doen instudeeren en meer dan een nommer werd onberispelijk uitgevoerd. Dit was o. a. het geval met het «Speellied". Vergissen wij ons niet, dan is de cursus wel quali- tatief, maar niet quantitatief vooruitgegaan, m. a. w. het aantal leerlingen is niet in dezelfde mate toege nomen als de vorderingen der élèves. Als de directeur een goeden raad van ons wil aan nemen, dan zij hij bij volgende gelegenheden wat minder mild met zijne invitatiesde orde onder het publiek zal er slechts bij winnen. Van particuliere zijde wordt ons uit Woltertsdijk bericht: De gemeenteraad van Wolfertsdijk besloot op 11 dezer o. a. tot het aangaan eener geldleenirig groot f 6000, benoodigd tot het bouwen eener dokterswoning. Vervolgens werd de hoofdelijke belasting met f 1500 verhoogd, zoodat zij voor dit jaar wordt f 5500 voorts werd bij de tabel een klas gebracht van f200 tot f 300, zoodat nu al de arbeiders kunnen worden aangeslagen. De opcenten op het personeel werden te ruggebracht op 25 opcenten, tengevolge van een adres onderteekend door een vijftal ingezetenen, welke daarbij een groot belang hebben. Van het vermoedelijk goed slot der rekening 1883 werd tot sluiting der begroo ting voor 1885 en door de overschrijving der begroo ting 1884 respectievelijk genomen f 445 en f 803, zoodat voor een volgend jaar slechts plus minus f 120 overschiet. De oestervereeniging «Wolfaartsdijk" besloot op 11 dezer tot het maken van een oesterput op perceel 17 in de Zandkreek. Door deze verbetering zullen de perceelen 16 en 17 voor geen der Ierseke-banken be hoeven ondertedoen. Zoowel de vlugge groei als de qualiteit der oesters en mosselen worden door deskun digen zeer geroemd. Kruininge. In de vergadering van ons departement der Maatsch. tot nut van 't Algemeen is besloten het voorstel van Nijmegen niet te ondersteunen. In het tweede jaarverslag der «Vereeniging voor ziekenverpleging" te Middelburg verklaart het bestuur dier vereeniging met zelfvoldoening te kunnen terug zien op de resultaten van het tweede jaar. Vooral het aantal weekdiensten, dat dit jaar tot 59 klom, tegen 25 in het vorig jaar is van die tevredenheid oorzaak, terwijl voorts het groote nut der vereeniging bleek, toen in het begin van het jaar de hulp der inrichting werd ingeroepen bij roodvonkpatienten en later bij typhusgevallen. Toen toch bleek in het bij zonder, dat de inrichting in eene noodzakelijke be hoefte voorzag en van de in dit jaar geldelijke me dewerking van belangstellenden werd een goed gebruik gemaakt. Van de drie verpleegsters heeft mejuffrouw Steketee zich opnieuw aan de inrichting verbonden, terwijl de dames Hellendoorn en Widérian baar ontslag vroegen, de eerste om als vrije verpleegster elders werkzaam te zijn, de laatste als zijnde benoemd tot hoofd eener nieuwe inrichting voor ziekenverpleging te Deventer. De plaats van mej. H. is sedert 1 December jl. in genomen door mej. Van Aken uit Rotterdam. Betreflende het tarief der vereeniging zegt liet ver slag ten slotte het volgende «Het tarief luidt als volgt: lo. Geheele diensten per etmaal f2,50 of f4,50. 2o. Dagdiensten f'4 of f 0,75 3o. nachtdiensten f4,50 of f4. 4o. Tusschenloopende diensten betalen in den regel de helft van een dag dienst, doch niet minder dan f0,50. Da taxatie wordt overgelaten aan de verpleegden. Onvermogend™ wor den gratis verpleegd. Doorloopende diensten per week f10 of f7,50. Er zijn enkele Inrichtingen voor Ziekenverpleging, die geen bepaald tarief hebben voorgeschreven wanneer de verpleegster het huisgezin verlaat, waar zij langen of korten tijd is werkzaam geweest, ontvangt die In richting een geschenk in geld, volgens den vrijen wil van den gever of geefster en naar gelang der gedane diensten. De ondervinding heeft echter geleerd dat dit wel eens bezwaarlijk werd, om welke reden dan ook, ter voorkoming dezer moeielijkheid bij ons eene prijs opgave werd gemaakt om hiernaar te kunnen handelen. Wij hopen dat belanghebbenden met dit tarief genoegen nemen en zich ook hiernaar zullen richten, maar mocht het nu echter blijken dat bij eene langdurige ongesteldheid men zich bezwaard gevoelde, om zich ook dan geheel en al aan den voorgeschreven eisch te houden, dan is de verplegingscommissie volgaarne bereid in de noo- dige schikkingen te treden en het doel der zaak, nl. het verleenen van hulp, bovenal voor oogen te houden. Bij het verspreiden der latere reglementen werd hier van reeds aan het publiek kennis gegeven. Met ge noegen vermelden wij dat ook gratisdiensten verricht werden bij personen, wier geldelijke toestand geene buitengewone uitgave toeliet. Eene niet geringe gift in het begin van het jaar aan de Inrichting geschonken stelde ons in de gelegen heid, deze wijzigingen te kunnen maken. De meeste dier diensten werden hier ter stede verrichtde overige te Vlissingen". De rekening over het jaar 4884 sloot met een batig saldo van 726,25, terwijl in de spaarbank is ge deponeerd het saldo der vorige ziekenverpleging en de inschrijving in ééns, bedragende op 1 Januari 1885 met bijgeschreven rente 1255,46. Aan het prospectus van de Maatschappij «Oester- visscherij Poseidoon", te vestigen te 's-Gravenhage, is het volgende ontleend De vennootschap, aan te gaan voor den tijd van 16 jaren, zal worden bestuurd door éen directeur, den heer J. G. Van Renterghem. De vennootschap heeft ten doel de teelt en dën han del in oesters en andere schelpdieren op gronden in de Zuiderzee en elders. De oprichters brengen het pacht- contract van ruim 210 hectare op de Zuiderzee bij Wieringen in, tegen 42 volgestorte aandeelen aan hen af te geven. Het kapitaal zal zijn ƒ180,000, verdeeld in 72 aandeelen, elk groot ƒ2500. Tot toelichting wordt o. a. aangevoerd, dat de teelt van oesters op de Zuiderzee bij Wieringen even goede uitkomsten belooft als die op de Zeeuwsche stroomen. De naamlooze vennootschap «Poseidoon" wordt ge vestigd met het doel om de ruim 210 hectare perceelen voor de oesterteelt, welke de oprichters bij de verpach ting op 16 en 17 Juli 1884 van den Staat gepacht hebben, te exploiteeren, waartoe het pachtcontract in de vennootschap ingebracht is door de oprichters tegen overgifte van 12 volgestorte aandeelen, doch welke oprichters daarentegen dan ook de vennootschap ontlasten van alle kosten, tot dusverre op de voor- loopige exploitatie en de genomen proeven gevallen. Het gerucht wordt als zeker verspreid, dat door wijziging van de plannen oneenigheid ten opzichte van het te bouwen badhotel te Vlissingen ontstaan zou zijn, waardoor de werkzaamheden, die reeds gestaakt waren, eerst na verloop van twee maanden hervat zullen worden. NR. Ct.) St. Aunaland. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der meestoof «de Éensgezindheid" alhier werd verslag uitgebracht omtrent den toestand van deze fabriek. Hieruit bleek, dat men, de tegen woordige tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, dien toestand niet ongunstig kan noemen. In de af- geloopen teelt 1884 toch is er in die meestoof gereed gemaakt 35854 KG. hard-goed, 20783 KG. racine en 4573 KG. muilen. Zooveel mogelijk tracht men het gebouw in goeden staat te houden en het naar de eischen des tijds in te richten. In 1883 is het stampwerk door een maatwerk vervangen, waarvan de kosten ongeveer 800 hebben bedragen, terwijl in de afgeloopen teelt pl. m. 1100 aan werkloon is betaald geworden. Vroeger, in den goeden «meetijd", gold een aandeel 1200 a 1300, thans is de waarde daarvan ge daald tot op 300 en nog zijn voor dien prijs weinig of geen liefhebbers. In dit eiland zijn thans nog zeven meestoven aan wezig. Behalve die te St. Annaland hebben nog gewerkt die van Oud-Vosmeer en die van Poortvliet. Te Oud- Vosmeer zal nagenoeg hetzelfde gereed gemaakt zijn als te St. Annaland, maar te Poortvliet zeker de helft minder. Het ware zeer te wenschen, dat de meekrapcultuur weder tot vorige hoogte mocht terugkeeren. Niet alleen de aandeelhouders in de meestoven, maar ook de ver bouwers, arbeiders, ambachtslui, neringdoenden, schip pers, en niet te vergeten de kooplui, zouden daarmee ten zeerste gebaat zijn. - Z. M. de Koning zal in de tweede helft van Mei de badkuur te Carlsbad hervatten. Uit Suriname deelt men aan de Amst. mede, dat de gouverneur der kolonie, de heer J. A. H. W. baron Van Heerdt tot Eversberg, wegens gezondheids redenen naar Nederland zal terugkeeren. De Groninger hoogleeraar mr. B. D. H. Tellegen is Dinsdag plotseling overleden. Hij aanvaardde in November 1860 het hoogleeraarsambt bij de rechts geleerde faculteit. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft eene circulaire aan de afdeelingen gezonden, waarin het bericht dat 129 departementen het beleggen van eene buitengewone algemeene ver gadering hebben verlangd, ter behandeling van het voorstel van het departement Nijmegen tot intrekking van het besluit van 1883 omtrent de stichting der kweekschool voor bewaarschoolhouderessen. Onder die departementen waren er echter 39, die dat verlangen uitspraken, tenzij het hoofdbestuur kon goedvinden, de behandeling van bedoeld voorstel te verdagen tot de gewone algemeene vergadering van den aanstaanden zomer en intusschen alle verdere maatregelen tot uit voering van voornoemd besluit te schorsen. Voorts verklaarden zich ten gunste van deze schorsing nog 11 departementen. In verband met dit een en ander heeft het hoofd bestuur der Maatschappij besloten, zijne werkzaamheid tot voorbereiding van de opening der kweekschool niet vooi ttezetten, in afwachting van de aanstaande gewone algemeene vergadering, waarin het voorstel van het departement Nijmegen zal behandeld worden. Eene buitengewone algemeene vergadering zal dus niet worden belegd. Onder de op het Internationaal Postcongres aanhangige voorstellen is er een van Duitschland om de verzending van couranten te vergemakkelijken. Niet alleen wat de kosten van overbrenging betreft, maar vooral wat de expeditie aangaat, waarvoor de couranten niet meer naar het kantoor zouden behoeven gebracht en niet van postzegels voorzien zouden behoeven te worden. Voorts wil Portugal door tusschenkomst van de post advertentiën doen inzenden. Maar daartegen zal ernstig verzet rijzen, o. a. van de Nederlandsche ge delegeerden, die aan de posterijen niet een nieuwe werkzaamheid willen opleggen, welke aan den aaid van den dienst geheel vreemd moet blijven. De ver schillende voorstellen zijn thans in onderzoek bij speciale commissiën uit het Congres. Naar aanleiding van het bericht van Het Vadert., dat door de Nederl. Bank zou zijn besloten, dat wis sels, op Java afgegeven door agentschappen van bank instellingen op haar hoofddirectiën in Nederland, niet meer door de Ned. Bank worden aangenomen, en al leen voor de Ned. Handelmaatschappij op deze bepaling eene uitzondering zou zijn gemaakt, zegt het D. v. N. Het eenige wat wij na ingewonnen inlichting naar aanleiding van die mededeellng kunnen zeggen, is, dat zij onvolledig is wat haren inhoud betreft, en voor barig wat den tijd der mededeeling aangaat. Uit Amsterdam schrijft men aan de Arnh. Ct. dat daar het plan is gevormd, om, zooals die ook in het buitenland gevonden worden, eene doorloopende tentoonstelling te organiseeren. Er zou sprake zijn het Panopticum daartoe interichten, eene verandering, die zeer zeker de kunst zal ten goede komen. Het Pan opticum toch beantwoordt evenmin als dergelijke in stellingen in andere steden, aan de eischen van het ontwikkeld kunstgevoel, terwijl voor de doorloopende tentoonstelling inzonderheid de heer Wertheim ijvert, wiens naam waarborg genoeg is, dat men iets goeds mag verwachten. De commissie van zeven deskundigen, die met den heer Ferd. De Lesseps een inspectie in loco hebben ingesteld naar den toestand van liet Suez-kanaal en daarbij de adviezen hebben ingewonnen van ervaren gezagvoerders van Suez booten en van de kanaalloodsen, is omtrent de beste verbetering tot de conclusie ge komen, dat de breedte van het kanaal op den bodem driemaal zoo groot worde gemaakt en dat, wat de verdieping betreft, met een halven mater zal worden begonnen, om die gaandeweg uittebreiden tot éen meter. ea^aaiifflsc^?gib^r<^jiiroiCBagacïmm'ans«BBTCMriPCigiiH»&MMMtin av vrmBcra Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer W. De Beste is gekozen tot kerkvoogd bij de Ned. Ilerv. gemeente alhier. Beroepen bij de Ned. Ilerv. gemeente te Middel burg ds. G. II. Van Kasteel, te Kollum, en H. Van Griethuijzen, te Burgwerd. Op een door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage opgemaakt (alpbabetisch?) zestal van predikanten, ter voorziening in de vacature lloevers, komen als no. 1 en no. 4 voor ds. E. W. Heineo-ken en dr. J. Riemens, beiden te Middelburg, I Met het oog op de vervulling van de vaca ture bij de Herv. gemeente te Waarde, volgt hier de vol ledige naamlijst van de predikanten dier gemeente: 1. Guiliëlmus Oamerlink, ber. 1 Juli 1583, overl. 3 Juli 1589. 2. Johannes De Prince, ber. 8 Januari 1590 van St. Maartensdijk, vertr. naar Tolen 1597. 3. Gilles Cousaert, vroeger monnik, als gewezen pred. van Westkapelle ber. 1597, vertr. naar Heinkenszand 1600. 4. Jacobus Van der Veste, als prop. ber. 3 Juli 1600, vertr. naar Wemeldinge 1606. 5. Samuel Brouwer, ber. 27 April 1606 van Haamstede c. a., over). 23 Juni 1619. 6. Anthonie Aertsen, als prop. ber. 28 Oct. 1619, bev. 19 Januari 1620, overl. 1630. 7. Johannes Happaert, als prop. ber. 29 Juli 1630, bev. 2 Maart 1631, vertr. naar Nisse 1639. 8. Petrus Moerman, vloot-pred., ber. 15 Maart 1639, overl. 17 Januari 1651. 9. Pieter Van der Burcht, als prop. ber. 3 Mei en bev. 9 Juli 1651, vertr. naar St. Lau rens c a„ 1653. 10. Jacobus Lopse, ber. 4 Nov. 1653 van Polder van Namen, bev. 26 Dec. 1653, vertr. naar Nisse 1656. 11. Henricus Nissepadt, als prop. ber. 6 Juni en bev. 9 Juli 1656, overl. 26 Juli 1667. 12 Godefridus Deijs, als prop. ber. 5 Oct. en bev. 20 Nov. 1667, vertr. naar Nisse 1678. 13 Ber- nardus Massing, ber. van Kats 19 April en bev. 3 Juli 1678, vertr. naar Tiel 1683.14. Henricus Mispel blom, als prop. ber. 27 April en bev. 13 Juni 1683, vertr. naar Geertruidenberg 1699. 15. Hubertus Pier oom, als prop. ber. 18 Mei en bev. 28 Juni 1699, vertr. naar Nisse 1703. 16 Henricus De Wiele, als prop. ber. 21 Aug. en bev. 22 Nov. 1705, overl. 26 April 1715. 17. Jacobus le Francq, als prop. ber. 1715 en bev. 12 Januari 1716, vertr. naar Heinkens zand 1727. 18. Robertas De Rijke, als prop. ber. 11 Juni en bev. 2 Nov. 1727, vertr. naar Gapinge 1728. 19 Cornelis Noël la Motthe, als prop. ber. 17 Oct. 1728 en bev. 9 Januari 1729, vertr. naar O.-Souburg 1757. 20. Petrus Wilhelmus la Motthe, als prop. ber. 15 Juli 1759 en bev. 6 Januari 1760, vertr. naar Oudelande 1763. 21 Jacobus Drubbelsber. van Retranchement 25 Aug. 1763 en bev. 15 Januari 1764, vertr. naar N.-Tonge 1769. 22. Daniël Van der Iloek, ber. van Ouddorp 13 Oct. 1769 en bev. 13 Mei 1770, vertr. naar Oudelande 1776. 23 Johan Hendrik Holsappel, ber. van Beuningen c. a., 27 Juli 1777 en bev. 17 Mei 1778, vertr. naar Ellewoudsdijk 1785. 24 Hermanus Bocht, als prop. ber. 11 Juni en bev. 4 Nov. 1787, vertr. naar Opperdoes 1791. 25 Wil lem Haringh Oudkerk, ber. van Hontenisse, c. a. 23 Maart en bev. 1 Nov. 1795, vertr naar Kloetinge 1796. 26. Johannes De Lepelaar, ber. van Waterland kerkje, 24 Febr. en bev. 4 Juni 1797, veitr. naar Schore, c. a. 1817. 27. Hendrik Johan Van Ingen, ber. van Sirjansland, 24 Maart en ber. 12 Juli 1818, vertr. naar Arnemuiden 1820. 28. Arnout Fonholï, ber. van Hedel 42 Januari en bev. 3 Juni 1821, vertr. naar Ierseke 1825. 29. Hermanus Wesselink, ber. van Kats 1 Oct, en bev. 18 Dec. 1825, overl. 20 Febr. 1827. 30. Hendrik Dirk Bastiaanse, als cand. ber. 27 Sept. 1829 en bev. 10 Januari 1830, Emeritus 1872. 31. Casper Bernard Oorthuijs, als cand. ber., en bev. 16 Maart 1873, vertr. naar's Heer Abtskerke c. a. 1876. 32. Cornelis Marinus Van der Weijde Cz., ber. van Vierlingsbeek, en bev. 30 Maart 1879, vertr. naar Dreischor 1881. 33. Marinus Adri- anus Rouwenhorst, als cand. ber., en bev. 15 Febr. 1885. Het twintigjarig bestaan der rijks boogere burger school te Middelburg werd Woensdagavond in de groote zaal van het Schuttershof feestelijk gevierd. Ierseke. De stichting eener school voor onderwijs in Chr. Gereformeerden geest schijnt verzekerd. Althans deze week is een stuk bouwgrond op het dorp voor bedoelde school aangekocht. Landbouw en Veeteelt. -Woensdag is te Utrecht eene voorloopige verga dering gehouden van het Nederlandsch Landbouw- Comité, waartoe reeds verschillende maatschappijen zijn toegetreden, o. a. de Zeeuwsche maatschappij van landbouw, die op deze vergadering vertegenwoordigd was door de heeren mr. C. J. Pické en J. H.'Snijders. De heer D. Fontein De Jong uit Murmerwoude nam het Voorzitterschap waar en hield eene openingsrede, waarin hij o. a. omtrent het doel van het Comité het volgende sprak «In de Statuten is het uiteengezet met deze woor den om gemeenschappelijk de zaken te bespreken, welke van algemeen belang zijn voor den Nederland- schen Land- en Tuinbouw, en om de verwezenlijking daarvan te bevorderen. Het is dus tweeledig. In de eerste plaats dienen wij ons op de hoogte te stellen van den werkelijken toestand. Wij moeten in een onderzoek treden naar de redenen,waaraan de tegen woordige malaise is toe te schrijven. Wij dienen met, een onbevangen oordeel de deskundigen te raadplegen, die ons daarover hetnoodige licht kunnen verschaffen. Eerst wanneer wij ons daarvan hebben vergewist, wan-

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1