1885. N°. 16. Donderdag 5 Februari. 72sle jaargang. OPGEHEVEN, buiten werking treedt GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Door den Commissaris des IConings in de provincie Zeeland zijn de uitgevaardigde bepalingen omtrent de tijdelijke beperking van het vervoer van vrach ten op de wegen in onderhoud bij het Rijk, in deze provincie met middernacht tusschen den 3en en den 4en Februari 1885. Goes, den 4 Februari 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. ÜE WITT HAMER, De burgemeester der gemeente Goes maakt bekend, dat het op 28 Januari 1885 door hem aangekondigde verbod van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen in deze provincie, ingevolge de door Ge deputeerde Staten gemaakte bepaling, met middernacht tusschen den 3en en den 4en Februari 1885. Goes, den 3 Februari 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 4 Februari 1885. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement »Goes" der Maatschappij tot Nut van het Algemeen is, na aanneming van twee nieuwe leden, besloten tot het in het leven roepen van een afdeeling van hst Nederlandsch werklieden-pensioen fonds, waartoe eene commissie van beheer werd be noemd, bestaande uit de heeren Z. D. V. d. Bilt La Motth», L. M. Van Campen, J. J. Ramondt, G. Van der Hoek en J. A. Van Heel. Ten opzichte van het bekende voorstel Nijmegen werd na eenige discutsie besloten de desbetreffende ingekomen circulaires ter visie te leggen voor de leden en de beslissing omtrent die qnaestie aantehouden tot eene volgende vergadering, welke werd vastgesteld op Vrijdag a. s. des avonds te 7 uren in de sociëteit V. O. V. De deelnemers aan den cursus ter beoefening van het administratief recht alhier hadden het plan opgevat, om bij gelegenheid van het eenjarig bestaan den heer H. G. Hartman Jz., secretaris dezer gemeente, die zich welwillend met de leiding belast heeft, als blijk van waardeering een cadeau aantebieden. De ingevallen vorst was oorzaak, dat die aanbieding niet op den jaardag zelf kon plaatshebben, daar het geschenk zich in de Goesche boot bevond, die te Rotterdam inge vroren lag. Per spoor naar hier overgebracht, werd het den mentor gisteren bij den aanvang van het oefeningsuur, met eene gepaste toespraak van den heer P. E. Huet, overhandigd. Het bestaat uit een sierlijke gaskroon, die dadelijk naar de woning van den heer H. werd overgebracht en voor zijne bestemming opge hangen. Een naamlijst van hen, die voor het geschenk hunne bijdragen verleenden, was in een couvert daar bijgevoegd. Kloetinge. Maandagavond werd ook hier de brand van den Krabbendijkschen molen gezien. Onmiddellijk werd de klok geluid en met prijzenswaardigen spoed snelde de brandweer zonder eenig officieel bericht te hebben ontvangen ter hulpe. Te Biezelinge ge komen, vernam men waar de brand was, en tevens dat hulp onnoodig was, waarop men weder huiswaarts keerde. Ik neem deze gelegenheid waar, om de Kloeting- sche brandweer van den blaam van traagheid te zuiveren, die in het oog van sommigen op haar rust, door haar late komst bij den brand aan den 's-Gra- venpolderschen straatweg. Ook van dien brand ontving men hier geen bericht. Toen zich hier het gerucht verspreidde, dat er in de richting van 's-Gravenpolder brand was, en de Burgemeester zich direct overtuigd had, dat het gerucht waarheid bevatte, werd onmid dellijk de klok geluid en geen kwartier later, of de spuit was reeds het dorp uit met de uoodige man schappen ter hulpe. En of onze brandweer zich ter plaatse van het gevaar behoorlijk van haar plicht kweet, zullen zij kunnen getuigen, die er bij tegenwoordig waren. Dit ook aan het adres van den Goeschen correspon dent van de IV. P.ott. Ct. Het departement Heinkenszand der Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft in hare vergadering van jl. Maandag besloten het bekende voorstel van het departement Nijmegen niet te steunen. Duivendijke. Bij het heerschende gebrek aan werk verdient het opmerking, dat door gemeente- en arm bestuur veel wordt gedaan tot leniging van den nood door werkverschaffing. Hat baggeren van slooten, vaarten en putten, het effenen van ongelijk liggende weiden, enz. werd tot nutoe bewaard, waardoor thans velen ten minste voor atgeheele werkeloosheid behoed blijven. In het regeeringsantwoord op de Staatsbegroo- ting voor 1885 leost men met betrekking tot het Lager Onderwijs o. a. het volgende: Tegen een aan den dag gelegd voornemen, om bij gelegenheid dezer bep rooting niet langer de gelden toe te staan, die redelijkerwijze vereischt worden om de bestaande, eerst kort geleden gewijzigde wet op bet lager onderwijs uit te voeren, acht de Regeering zich verplicht met nadruk te waarschuwen. Eene vernietiging van kweekscholen en een groot aantal normaallessen zou afbreuk doen, niet aan het openbaar lager onderwijs, maar aan het lager onder wijs in het algemeenwant de kweekelingen, aan beiderlei instellingen gevormd, treden zoowel in de bijzondere als in de openbare school op. De bezuini ging, door opheffing van kweekscholen en normaallessen te verkrijgen, zal wellicht geringer wezen dan men zich voorstelt, omdat zij weldra zou worden gevolgd door eene aanmerkelijke stijging van de eischen der benooligde onderwijzers, ten gevolge van het ophouden van nieuwen toevoer uit de kweekelingen. Met betrekking tot het examen voor hoofdonder wijzer wordt opgemerkt dat, hoewel de ongunstige uitkomsten der akte-examens voor hoofdonderwijzer in de eerste plaats moeten gezocht worden in de adspi- ranten, die zich niet genoegzaam voorbereid aan liet examen onderwerpen, de Regeering overtuigd is van de wenschelijkheid eener herziening van de voor het examen vastgestelde regelen. Eene wijziging van het kon. besluit van 28 Mei 1879 (Staatsbi. no. 106) is dan ook in bewerking. De Regeering acht het stellen bij de akte examens van dezelfde eischen voor hen, die zich aan het bij zonder onderwijs wenschen te wijden, als voor de toekomstige openbare onderwijzers, overeenkomstig de bedoeling der Grondwet en in het belang van het lager onderwijs in het algemeen. Bij kweek- en leerscholen kan de Minister niet toe geven dat bij de oprichting van kweekscholen met groote overdrijving is te werk gegaanzelfs is het getal der thans bestaande kweekscholen ver beneden de verwachting gebleven. Er bestaat op dit oogenblik nog gebrek aan onge veer 2800 onderwijzers. Hierin moet vóór 1 Januari 1890 zijn voorzien, wat de openbare lagere scholen betreft. Is eenmaal het onderwijzend personeel vol tallig, dan moet op eene jaarlijksche vermindering en aanvulling van pl, m. 4 pet. gerekend worden. Hoe in die omstandigheid het bestaan van zeven Rijkskweekscholen, ieder voor 80 kweekelingen, over dreven kan worden genoemd, is niet duidelijk. Naar het oordeel van den Minister behoeven echter de thans bestaande Rijkskweekscholen geen verdere uitbreiding, naardien bij art. 12, alin. 4, der wet het aanwezig zijn van rijksnormaallessen is verzekerd. Dat de onderwijzers, die hunne opleiding aan kweek scholen genoten hebben, minder geschikt zouden zijn om vacante plaatsen in dorpsscholen te vervullen, is meermalen beweerd, doch nimmer bewezen. Bovendien is de instandhouding van de thans aan wezige Rijks-kweekscholen juist daarom van belang, dewijl zij, blijkens de ondervinding, een vast contingent leveren voor de lagere school. Neemt men alle voordeelen, door de Rijkskweek scholen verkregen, in aanmerking, dan kan niet gezegd worden, dat met de instandhouding dezer inrichtingen een kostbare en weinig doelmatige - weg betreden wordt. Ook de leerscholendie voor een deugdelijke prac- tische opleiding onmisbaar zijn, dragen niet minder dan de kweekscholen krachtig bij tot verwezelijking van het doel, dat sedert hare oprichting met de kweekscholen beoogd. Na ernstige overweging heeft de Min. de overtuiging gekregen, dat opheffing der leerscholen noodlottig zou zijn. Met betrekking tot het geuite verlangen om de toelagen aan de kweekelingen te doen vervallen, meent de Min. dat intrekking der toelagen gel.jk zou staan met opheffing der kweekschool. Over opheffing van normaallessen thans reeds te beslissen scheen niet raadzaam, omdat groot gevaar bestaat de beste inrichtingen te treffen. Zoodra met zekerheid uitspraak kan worden gedaan, welke dienen te vervallen, hetgeen binnen een twee- a drietal jaren kan geschieden, zal de Regeering waarschijnlijk tot opheffing van een aanzienlijk aantal normaallessen kunnen overgaan. Na raadpleging van het schooltoezicht echter wil de Min. wel tot opheffing van enkele normaallessen besluiten, die zonder schade voor het onderwijs schijnen te kunnen worden gemist. Dienovereenkomstig wordt de post van 650,000 met 20,000 verminderd. Aan subsidiën krachtens art. 49 wet lager onder wijs is in 1884 verleend voor ƒ555,707.15, waarvan ƒ66,060 indegewone en ƒ489,647.15 in de buiten gewone kosten van het lager onderwijs. De Minister meent het thans voorgedragen cijfer vol doende te mogen achten. Volgens ontvangen opgaven waren er aan het einde van 1883 nog 774 openbare scholen, die verbetering eischten. Voorts verdedigt de Min. met klem het verlecnen van subsidie aan de kweekschool voor bewaarschool- houderessen en de aangevraagde rijksbijdrage van ƒ1000 voor het Ned. Schoolmuseum. De Raad van Ministers heeft Zaterdag wederom zijne buitengewone vergaderingen hervat, teneinde zich bezig te houden met de behandeling der ontwerpen voor grondwetsherziening, naar aanleiding van het daarover van den Raad van State ontvangen advies. Nader verneemt men, dat de verloofde van H. K. H. prinses Hendrik is prins Albert Hendrik Joseph ICarel Victor George Frederik, hertog van Saksen-Altenburg, geboren 14 April 1843, luitenant- generaal a la suite van den keizer van Rusland, com mandant van de 3e brigade 2e divisie der garde- cavalerie te Warschau. De prins is een zoon uit het tweede huwelijk van prins Eduard, hertog van Saksen, en prinses Louise Caroline, prinses van Reuss-Greis. Zijne ouders zijn niet meer in leven. De verloving van prinses Hendrik had volgens het Vaderland te Dessau plaats, waar de prinses zich thans nog bevindt. Binnenkort zal zij echter naar Den Haag terugkeeren. Een kort bezoek aan haar familie te Oldenburg, en wellicht ook aan haar familie te Berlijn, zal aan haar terugkeer voorafgaan. Het plan moet bestaan, dat het vorstelijk echtpaar na het huwelijk, dat reeds spoedig zou worden vol trokken, zich te Warschau zal vestigen, daar de prins vooiloopig den Russischen dienst niet wenscht te verlaten. De Minister van oorlog heeft de bestaande be palingen omtrent het constateeren der bedrevenheid van de miliciens in het lezen en schrijven gewijzigd en aangevuld. Voortaan zal binnen acht dagen na de cpkomst van de miliciens bij de korpsen worden on derzocht en aangeteekend, wie van hen kunnen lezen en schrijven of alleen lezen, en wie niet. Bij dit on derzoek, dat plaatsheeft bij de compagnieën, eseadrons en batterijen door een van de officieren, mag niet op de bloote verklaring van den man worden afgegaan, doch moet deze van zijn kennis van lezen of schrijven doen blijken. De geleverde proeven in het schrijven, waarbij behoort beoogd te worden eene nominatieve opgave van de miliciens, die verklaarden niet te kunnen schrijven of lezen, moeten gedurende drie maanden bewaard blijven. Jaarlijks wordt onder dug- teekening van 31 December door de commandeerende officieren der korpsen rechtstreeks aan het departement van oorlog mededeeling gedaan van den uitslag van dit onderzoek ten aanzien van al de in den loop van het jaar in werkelijken dienst gestelde manschappen der militie, daaronder dus ook de in dienst gestelde miliciens, die inmiddels uit den dienst ontslagen zijn. De A. Rott. Ct. schrijft Bij de Kamer van koophandel te Dortmund (zoo lezen wij in een der Duitsche bladen) kwam dezer dagen in behandeling een adres der Kamer van koop handel te Solingen, waarin tot den Rijkskanselier het verzoek werd gericht, de Duitsche belangen te bescher men tegen benadeeling, voortvloeiende uit een tusschen de Yereenigde Staten van Noord-Amerika en Spanje gesloten handelsverdrag betreffende het eiland Cuba. De Kamer van Dortmund besloot, nadrukkelijk tegen dergelijke bijzondere tractaten te protesteeren, en den Rijkskanselier dringend te verzoeken daartegen maat regelen te nemen. Tot zóóver gaat de zaak buiten ons om. Maar men schijnt zich in de Dortmundsche Kamer van koophandel niet bij de klacht over het tractaat tusschen Amerika en Spanje bepaald te hebben. Althans wij lezen in het bedoelde Duitsche blad: «Niet alleen de Amerikanen, maar ook de Russen, die de voorwaarden voor den invoer steeds ongunstiger voor Duitschland maken, en de Hollanders, die met groote hardnekkigheid de Duitsche handelsbelangen ongestraft benadeelen. moe ten door de verhoogde invoerrechten op landbouw producten, enz. op de krachtigste wijze tot het bewust zijn gebracht worden, dat de tijd voorbij is, toen men in Duitschland alleen nemen kon, zonder te geven." D ze aanklacht tegen ons land heeft ons in niet geringe mate verwonderd. Dat men in Duitschland grieven heeft tegen de tarief-wetgevingen in Amerika, in Rusland, of waar ook, laten wij gelden Maar wij meenden, dat althans tegen Nederland, met zijn vrij zinnig tarief, zulke grieven niet konden rijzen. Om gekeerd, worden wel hier te lande vaak klachten gehoord over naburige landen, die door beschermende invoerrechten onze handelsartikelen trachten te weren. Wij voor ons maken daarvan dien landen geen verwijt zij moeten zeiven weten, wat hun belang is. Maar wij, die ons belang zoeken in het stelsel van vrijen handel, wij verdienen zeker het verwijt niet, dat we met groote hardnekkigheid de handelsbelangen van andere landen benadeelen! Wij zouden gaarne wenschen, dat men ons uit Dort mund kon inlichten, waarin die benadeeling bestaat. Waarschijnlijk zou het spoedig blijken, dat men daar zich aan eene schromelijke vergissing schuldig maakt. Mr. J. P. Amersfoordt, vroeger burgemeester van Haarlemmermeer, eigenaar der vermaarde Badhoeve, door zijne geschriften en werkzaamheid algemeen in ons land bekend, is op de Badhoeve overleden. De heer Amersfoordt werd ruim 70 jaar oud. In eene vergadering der algemeens Groninger werkliedenvereeniging is de volgende motie met alge- meene stemmen aangenomen s> De algemeene Groninger werkliedenvereeniging acht het wenschelijk dat in alle gemeenten, waar twee lagere scholen zijn, praktische ambachtsscholen worden op gericht op kosten van den Staat, opdat alle kinderen der werklieden hiervan kunnen profiteeren". Te Amsterdam zal Maandag a. s. eene openbare discussie plaatshebben tusschen den heer A. J. Westboff, predikant bij de Hervormde gemeente, en den heer Domela Nieuwenhuis, den hoofdleider der socialisten. Eerstgenoemde predikte onlangs over «Het socialisme en de kerk"en dit gaf aanleiding tot bovenstaand plan. Het debat zal door den heer Westh< ff worden ingeleid naar aanleiding van de volgende stellingen: lo. In het streven der socialisten moet zeer bepaal delijk onderscheid worden gemaakt tusschea rechtmatige grieven en onredelijke eischen. 2o. De rechtmatige grieven zijn de zoodanige, die in het Woord Gods worden geschetst als onrecht door den eenen mensch den anderen aangedaan; tot weg neming daarvan behoort de Christelijke kerk mede te werken. 3o. Wanneer de socialisten hunne eischen binnen dien kring beperken, zal, zonder revolutie, eene recht matige zaak zegevieren. Het overschrijden van die grenzen kan noodlottig worden voor hen,dieze bestrijden, maar niet minder voor hen zeiven. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Maandag werd tot predikant te Middelburg be roepen ds. G. Alers, thans te Tiel. De onderwijzer P. Eggermont aan de openbare lagere school te Schipluiden is benoemd tot hoofd eener openbare school te Klinge. Landbouw e.i Veeteelt. In de te Zevenbergen gehouden vergadering der afdeeling Zevenbergen van de Noord-Brab.intsche Maat schappij voor land- en tuinbouw is besloten, dat daar tijdens de algemeene vergadering dier Maatschappij in den aanstaanden zomer eene internationale land bouwtentoonstelling zal worden gehouden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Mej. Jeanne De Groot, die het Rotterdamsche tooneelgezelschap verlaat, heeft zich verbonden aan het gezelschap van den heer Van Lier. Een scheikundige heeft gevonden, hoe boter te bereiden door middel van electriciteit. Melk of room wordt in een steenen vat gebracht, daarin twee elec- troden geplaatst en deze verbonden met een dynamo, gevende een stroom gelijk aan veertig Bunsens Na verloop van vijf minuten (heet het) heeft zich de boter afgescheiden. Door den heer Van Gorkom wordt in Semper- virens de aandacht gevestigd op eene plant in China voorkomende, aldaar Kin tse ho ië geheeten, en door Europeesche kruidkundigen herkend als Saxifraga sarmentosa. Versche bladeren en stengels van deze plant, in een mortier gewreven, geven een sap, hetwelk een merk- waardigen invloed heet uitteoefenen op de gehoor organen. Een droppel ervan genas pttiënten van eene doofheid, die hun lang had belet hunne studiën te vervolgen. Een treffend geval moet zich in 1840 in het Seminarium te Macau bij een jeugdigen Chinees hebben voorgedaan. In de zitting van de Académie des Sciences van 18 Febr. 1883 werd er melding van gemaakt. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld A. V., 19 j.. te Wemeldinge, wegens mishandeling tot 8 dagen cel11. D. Jz., 15 j. en P. J., 19 j., te Wemel dinge, wegens mishandeling ieder tot 8 boete. Allen in de kosten. Een inwoner uit Kloetinge, J. W., stond gisteren voor het Gerechtshof te 's-Hage, in correctioneeie zit ting, terecht, en wel ter zake van beleeliging van den Burgemeester dier plaats, wien hij op de open bare straat scheldwoorden had toegevoegd, waarvoor de Middelburgscbe Rechtbank bekl. 8 dagen celstraf had opgelegd. Daarna verscheen voor het Hof J. D. uit Goes, doordezelfie Rechtb. ter zake van bedelarij

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1