genoege van de jongeren onder de aanwezigen, onge merkt in eene danspartij overging. Ongetwijfeld zullen allen, die aan het feest mochten deelnemen aangename herinneringen mede huiswaarts genomen hebben en zeker zullen zij dankbaar gestemd zijn in de eerste plaats jegens den heer Baarens om de organisatie en zijn aandeel in de uitvoering van het feest, jegens den feestredenaar, en voorts jegens allen die in meerdere of mindere mate aan het welslagen van het feest hebben medegewerkt. Het Nutsdepartement Tolen heeft met algemeene stemmen besloten het bekende voorstel Nijmegen niet te ondersteunen. Door den Minister van Waterstaat is met 1 Febr. als postbode van Tolen op Bergen-op-Zoom be noemd Anne Feenstra en als besteller te Tolen J. Vercouteren. Men seint ons uit 's-Gravenhage H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden is ver loofd met Prins Albert Frederik van Saksen Altenburg, luit.-generaal in Russischen dienst. De heer J. J. Van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, heeft thans in een afzonderlijke brochure uit gegeven het door hem in het Tijdschrift van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs geschreven opstel getiteld: «De Nationale Maatschappij tot aanleg en exploitatie van Lokaalspoorwegen in België". Zooals uit zijn vroegere vertoogen in en buiten het Parlement bekend is, vinden stoom- en buurt of lokaal spoorwegen een groot voorstander in den heer Van Kerkwijk, die daarvan groote indirecte voordeden verwacht en er een middel in ziet om de verhuizing van het platteland naar de steden tegen te gaan, daargelaten, dat door den aanleg van deze middelen van vervoer, in plaats van kostbare staatsspoorwegen, veel millioenen aan de schatkist zouden gespaard worden. Uit de stukken, bij de begrooting van oorlog overgelegd, is ons gebleken, zegt de N. B. Ct., dat volgens den staat der in 'srijks centrale magazijnen van militaire kleeding, uitrusting enz. te Amsterdam, Delft en Woerden op den 1 Januari-1884 voorhanden kampementsgoederen enz., aanwezig waren 18,910 wollen dekens, en nog eens voor nachtligging 20 eenmans wollen dekens en 1427 tweemans wollen dekens. Er waren dus dekens in voldoend getal aanwezig. Maar waarom worden ze dan niet uitgereikt Omdat men het niet noodig achtte, aan de manschappen eene derde deken te geven? Dit kan het niet zijn, want, zooals wij mededeelden, werd van de aangevraagde dekens ongeveer de helft verstrekt. Maar wat is dan de reden geweest, dat men de dekens liever in de magazijnen liet liggen, dan ze aan de soldaten in gebruik te geven tot beschutting tegen de felle koude In de Prof. Noord.br., gelijk men weet, het orgaan van mr. De Savornin Lohman, wordt De Standaard door iemand, die zich S. teekènt. eens zeer juist op haar nommer gezet. Men weet, dat het hoofd orgaan der antirevolutionairen maar stijf en strak staande houdt, dat het met ijzeren consequentie steeds dezelfde tactiek volgt en geen haarbreed van den een maal ingeslagen weg afwijkt Niett genstaande haar van liberale zijde meer dan eens ten duid dijkste het tegendeel is voorgerekend, beweert De Standaard maar voortdurend, dat van 1878 af door de antirevolutionairen kieswetwijziging beslist op den voorgrond is gesteld niet alleen, maar ook dat daarbij altijd aan de leuze is vastgebonden, dat kieswetwijziging aan grondwets herziening moest voorafgaan. De liberalen daarentegen weten, dat deze tactiek een uitvindsel der laatste maanden is. Ten aanhoore van het christenvolk erkent dit thans de Prof. Noordbr., die het beweren van het zusterorgaan «ten eenenmale in strijd met de waarheid" noemt. Zich op het stand punt stellende, dat een wijziging van tactiek door de omstandigheden kan geboden zijn, erkent zij met prij zenswaardige oprechtheid, dat de tactiek is veranderd. Als onwraakbare getuigen haalt zij aanDe Standaard zelf, die in de conditiën, op 10 Mei 1883 aan het Ministerie-Heemskerk gesteld met geen woord van kieswetswijziging, daarentegen wel van Grondwetsher ziening repte, en in de tweede plaats mr. Keuche- nius, die bij de Staatsbegrooting voor 1884 met zoovele woorden verklaarde, dat de antirevolutionairen het denkbeeld van een aan grondwetsherziening voorafgaande herziening van kies- en schoolwet hadden prijsgegeven. Ieder onpartijdige zal met de Prof. Noordbr. getuigen, dat de bewijzen der verandering van tactiek voor de band liggen. Ook De lijd komt op tegen de redeneeringen van De Standaard en verklaart harerzijds de toegezegde wijziging der kiestabel niet a priori onaannemelijk. Zij neemt tegenover het nog onbekende voorstel een afwachtende houding aan. Van de hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst van de ongebouwde eigen dommen is bij de Regeering een mededeeling ontvan gen, waaruit blijkt, dat het werk meerdere vertraging heeft ondergaan dan men verwacht had. Na de vast stelling der typen zal aan de Regeering een volledig rapport nopens het eerste gedeelte van het werk wor den ingediend. Dan zal de tijd voor de voltooiing van het geheel beter kunnen worden opgegeven. In dezen stand van zaken acht de Min. een verandering in het tijdstip van betaling niet wenschelijk. 's Ministers meening is 't, dat de declaratie van den notaris, alvorens ter taxatie te worden aange boden, tegen een vast recht van fl.20 moet geregi streerd worden. Bij de aanstaande herziening der regi- stratiewet wil de Min. overwegen of de declaratien gratis kunnen worden geregistreerd of van de formali teit geheel kunnen worden vrijgesteld. Vermindering van het getal landmeters zou aan de verbetering van het kadaster, die met kracht zal worden voortgezet, schaden. Van de commissie, belast met het afnemen van het examen voor surnumerairs der registratie en do meinen, is de heer G. A. Loeff, directeur der registr. en domeinen te Middelburg, voorzitter. Het examen zal 8 April en volgende dagen te 's-Gravenhage worden gehouden er zijn 10 plaatsen vacant. De bijeenkomst der Tweede Kamer, aanvankelijk op den lOden Februari bepaald, is uitgesteld. Het schijnt dus wel, dat de Regeering geen haast heeft. (N. B. Ct.) 's-Gravenhage. Zaterdag ontvingen wij bericht dat de Minister van Marine sedert den vorigen dag ernstig ongesteld en daardoor verhinderd was zijne gewone werkzaamheden te verrichten. Het bericht van gisteren luidt echter gunstiger. De Commissie voor werkverschaffing te Amster dam verzekert (in strijd met het bericht van 't N. v. d. D.dat ter zake van den brugbouw te Venloo aan den Minister geen aanbieding van geld door haar is gedaan. Lord Granville schreef aan den eersten machinist der sNisero", Wilson, dat de Engelsche Regeering, ofschoon betreurende de ellende en de verliezen, door de bemanning der «Nisero" geleden, niettemin geen aanleiding vindt in de omstandigheden van het onge val, om namens de schepelingen schadevergoeding te eischen van de Nederlandsche regeering. In zake het ambtelijke »Nisero"-onderzoek door de Board of Trade" verneemt men dat het herhaalde malen uitgesteld werd, wegens de langdurige afwezig heid van kapitein Woodhouse. Het onderzoek wacht nog altoos op zijne tehuiskomst, welke steeds onzeker blijft. Thans bevindt hij zich met zijn schip te Mo zambique. Opzijn vroegst kan hij eerst na half Februari te Londen zijn. Omtrent de landverhuizing naar Transvaal wordt in een hier te lande ontvangen brief, welken men welwillend het N. v. d. D. ter inzage verstrekte, het volgende gezegd «De toestand in Zuid-Afrika is tegenwoordig treurig. Er is geen werk, geen geld; duizenden lijden armoede. De talrijke werklieden, die uit Nederland naar Trans vaal, vooral naar Pretoria, komen, vinden daar niet, zooals hun was voorgespiegeld, ruimschoots gelegen- he d om geld te verdienen. Zij zien zich spoedig tot een treurig omzwerven en gebrek lijden veroordeeld, en een groot aantal hunner trekt te voet Natal en den Oranje-Vrijstaat in, om te trachten daar iels te verdienen. «Waarschuwt", zoo zegt de briefschrijver, »toch alle werklieden tegen verhuizing naar Zuid-Afrika. Overal treft men hier Nederlandsche werklieden aan, maar in den treurigsten toestand, hongerig, haveloos en vaak nog blijde het vuilste werk te kunnen ver richten. Zuid-Afrika heeft in dezen tijd geen Hollanders of Engelschen meer noodig, en wie toch de reis wagen, zullen zich bitter teleurgesteld zien." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Willteluiinadorp. Ds. B. Wielinga van Kruininge heeft voor het beroep naar Wilhelminadorp bedankt. Wolfertsdijk. Genoot ds. F. Hage, sinds 1 Mei 1864 predikant bij de hervormde gemeente alhier, het voorrecht om op jl. Donderdag den dag te gedenken, waarop Z. Ew. vóór 25 jaar zijn kerkelijken levens loop aanving bij de gemeente te Kage, den 20 Juli 1862 voortgezet te Nieuw-Loosdrecht en nu bijna 20 jaar bij de gemeente te dezer plaats, in de namid daggodsdienstoefening van jl., [Zondag vierde Z.Ew. van dezen zijnen 25jarigen Evangeliedienst openlijk gedachtenis. Zijne jubelpredicatie, naar aanleiding van 1 Sam. 7 12, werd dan ook met bijzondere aandacht en blijkbare belangstelling aangehoord, aan het slot waar van de gemeente staande hem met opgewektheid de zegenbede van Ps. 134 3 toezong, en welke godsdienstoefening besloten werd met het zingen van Gez. 91 3. Gedurende de maand Januari werd aan school B bij de Rijks postspaarbank ingebracht op form, van 1 cent ƒ37, van 5 cent ƒ17, samen 54. Vier nieuwe boekjes werden uitgereikt. Kolijusplaat. De heer C. W. Schout, sedert 5 Mei 1884 als onderwijzer alhier werkzaam, heeft zijn be trekking alhier verlaten, om den 2 Februari a. s. zijne betrekking als onderwijzer te Middelburg te aanvaarden. Tot nog toe zijn zonder succes sollicitanten naar de openvallende plaats opgeroepen, zoodat het vertrek van den heer Schout de school nu dubbel zwaar treft. Middelburg. Naar men wil, zal den 11 dezer het twintigjarig bestaan van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier op feestelijke wijze herdacht worden. In tegenspraak met de in het Voorloopig Verslag van de Staatsbegrooting voor 1885 bij art. 120, hoofdstuk 5, afdeeling 5 gemaakte aanmerking dat de Rijks kweekscholen geen geschikt hulppersoneel voor het platteland leveren, wordt aan de IV. Jl. Crt. uit Maas tricht het volgende geschreven: Van de 39 kweeke- lingen, die in 1883 en '84 aan de kweekschool aldaar werden opgeleid, waren spoedig na volbrachte studie 32 op het platteland en slechts 7 in de steden werkzaam. Bij kon. besl. van 23 Jan. 1885 no. 18, is bepaald Art. 1. Hulponderwijzeressen, in Ned.-Indië aan de openbare lagere gemengde scholen aangesteld zijnde, genieten eene bezoldiging van 125 's maands met 4 driejaarlijksche verhoogingen ieder van ƒ25 's maands, alsmede vrije woning of schadeloosstelling voor huishuur tot hetzelfde bedrag dat thans voor onderwijzers 3e klasse is of later mocht worden vastgesteld. Art. 2. Ons tegenwoordig besluit is niet van toe passing op de ondeiwijzeressen, die reeds aangesteld waren op het oogenblik van het in werking treden van dit besluit. Bij het Leidsche studentenkorps is een schrijven ingekomen van den rector-magaificus, prof. G. D. L. Huet, waarin hij aandringt op herziening of afschaffing van den groentijd. Eene motie, door een der leden voorgesteld, waarin de vergadering de wenschelijkheid hiervan zou uitdrukken, werd na bestrijding ingetrokken, daar het groenwezen in Leiden niet bij de wet ge regeld, maar eene instelling der gewoonte is. De ver gadering vereenigde zich echter met eene andere motie, die de wenschel.jkheid uitdrukte van afschaffing van de «ladder". Ter inlichting van hen, die zich hier omtrent de belachelijkste voorstellingen hebben ge maakt, diene, dat dit eenvoudig een lokaal is, dat aan de eenigszins steile trap, er naar toe leidt, zijn naam te danken heeft. Op deze ladder had het groe nen in den avond plaats. Kunst, Wetenschap en Letteren. De financiëele commissie voor de Duitsche Opera te Rotterdam is afgetreden, daar van de 14 300 slechts is ingeschreven ƒ2485. Intusschen is een nieuwe voorloopige commissie ge vormd tot instandhouding van de Opera. Zij heeft tegen 3 Februari een vergadering belegd tot nadere regeling van de zaken. Boekaankondiging. No. 7 van het «Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelen bevat:" Ons Tentoonstellingsplan. Een fabriek van ver- valschte thee. De Beiersche bier-vervalsching. Maatregelen tegen vervalschingen in Frankrijk en Duitschland. Amerikaansch meel uit populieren. Adres in zake vervalschingen van levensmiddelen. Mededeelingen van elders. Onderzoek van levens middelen enz. gedurende de maand Januari. Een smakelijke beschuithonig. Nieuwe wijnkleurmid- delen. Korte Berichten. Lijst van personen, tegen welke in het openbaar van wege de gemeentebesturen of keurings-commissiën, gewaarschuwd wordt op grond van den verkoop van bedorven of vervalschte waren, benevens bevindingen van keurmeesters. Hygiëne en Industrie. Koper- en loodhoudende spijzen en dranken. Gezonde en ongezonde huizen. Prac- tisch allerlei. Het drinkwater te Napels gedurende de Cholera-epidemie. Buitenlandsch Overzicht. De stoomvaart-commissie uit den Duitschen Rijks dag verwierp in tweede lezing, met 14 tegen 7 stemmen, het ontwerp in zijn geheel, nadat de eerzte paragraaf voorwaardelijk was aangenomen, welke slechts in de Oost-Aziatische lijn toestemt met uitsluiting van de Australische en Afrikaansche lijnen. Bij de eindstemming stemden de conservatieven, na- tionaalliberalen en een lid van het Centrum met de vrijzinnigen tegen het ontwerp, omdat bun de Oost- Aziatische lijn alleen niet voldoende voorkwam en zij geen besluit wilden nemen dat zich alleen tot die lijn bepaalde. De besluiten door de commissie genomen, kannen volgens de Frankfurter Zeitung echter niet beschouwd worden als maatstaf voor het definitieve resultaat. Ware de afgevaardigde Bebel tegenwoordig geweest bij de stemming, dan zoude alles verworpen zijnen weer anders zou waarschijnlijk het resultaat zijn, in dien niet ook een lid der rechterzijde afwezig ware geweest. Men verwacht bij de tweede lezing weder verauderingen. Dat de heeren Meier en Woermann uit de com missie getreden zijn, wordt algemeen goedgekeurd de deelneming dezer beide belanghebbenden en con currenten aan de beraadslaging leverde nu en dan geen verkwikkelijk schouwspel op. Men verzekert dat de Mogendheden ter Congo-con- ferentie het eens zijn geworden over de regeling van de grondgebied-bezetting in Afrika. De staten nl., die territoir bezetten, zouden niet verplicht zijn, bij de kennisgeving er van aan de andere landen de juiste grenzen aan te wijzenterwijl uit het protectoraat voor de betrokken Mogendheid niet de noodzakelijk heid zou voortvloeien om terstond een consulaire of andere rechtspraak op het bezette grondgebied in te voeren. Men verwacht nu, dat de Conferentie op 't eind der week haar werkzaamheden zal kunnen ten einde brengen. De Parijsche Gaulois meent te weten, dat de Ko ning der Belgen als hoofd van den nieuwen Congo-Staat generaal Gordon heeft voorgedragen. Die keuze moet door de Mogendheden bereids voorloopig goedgekeurd zijn. Eene dépêche van generaal Wplseley uit Egypte van gisteren bericht, dat de voorhoede der kolonne van generaal Earle Vrijdag op 7 mijlen van Birti is aangekomen. Heden zou daar de kolonne geconcen treerd worden. Morgen hoopte Earle den vijand aan te vallen, die de Birti een sterke stelling heeft inge nomen. Gemengde Berichten. Volgens den regenmeter te Goes, is er gedut ende de maand Januari van dit jaar 21.2 mM. regen gevallen. Gemiddeld valt er in Januari 48.1 rn.M. In de maand Januari van 1883 viel er 64.7 m.M. en in 84, 67 2 m.M. Dus de maand Januari van de 2 vorige jaren was te nat terwijl Januari van dit jaar te droog was. Ierseke. Aan het Rijks-telegraafkantoor alhier wer den in Jan. 11. behandeld 1156 telegrammen, waar van 268 verzonden en 888 ontvangen. In Jan. 1884 bedroeg het totaal 775 telegrammen, Rilland-Bath. In plaats van wijlen J. Schreuder is tot vuurlichtontsteker benoemd A. Zuidweg. Door den vrij harden wind was men Zaterdagavond bevreesd voor den dijk van den Zimmermanpolder. Het ijs had hier en daar de krammat weggeschuurd, zoodat er meer gevaar was voor grondverlies dan anders. Hoewel men den geheelen avond heeft ge werkt en gewaakt, bleek de vrees toch ongegrond te zijn, daar de aangebrachte schade gering is. Het is voor de beide bedijkers, maar niet minder voor de arbeidende klasse, die later in den polder werk zal kunnen vinden, te hopen, dat de dijk be houden moge blijven. Men schrijft ons: Door de te Kolijnsplaat be staand* Vereeniging «Help u zeiven" zal eveneens een proef met de oestercultuur genomen worden. Nog dit jaar zullen 10,000 pannen in zee worden gebracht. Het schijnt wel, dat men deze zaak op het kleine N -Beveland met ernst wenscht aantepakken. In eene op 30 Januari te Ilontenisse gehouden vergadering van aandeelhouders is besloten de Oranje- meestoof, staande en gelegen te Walsoorden, te ver- koopen. Te Vlissingen is bij het binnen komen van het Ned. fregatschip «Insulinde" een matroos, Italiaan, over boord geraakt en verdronken. Vrijdagmiddag werd door den veldwachter Roe- lofs, in een dennenbosch aan den straatweg tusschen Oosterhout en Breda, gevonden het lijk van een per soon, naar gissing 50 jaar oud, die een gewelddadigen dood zou ondergaan hebben. Volgens bij hem ge vonden papieren zou hij I. L. beeten en herkomstig zijn van Bergen-op-Zoom. Naar het Vaderland verneemt, is de Staatsraad jhr. mr. Humalda van Eysinga door aankoop eigenaar geworden van het huis op den Kneuterdijk, door den laatst overleden Kroonprins bewoond. Te Deventer vertoonde zich Donderdagavond tusschen halfelf en elf uur een zeldzaam schoon lucht verschijnsel. De maan was gehuld in een wit, rond vlak, waarom zich een rij van ringen gevormd had, met de kleuren van den regenboog, bijna even helder als bij dag. Een zeldzaamheid is 't zeker wel, dat de bevolking van Deventer op 31 Dec. jl bestond uit 10 768 mannen en even zooveel vrouwen. Zelfs voor den grootsten technicus op muzikaal gebied is onafgebroken studeeren een onvermijdelijk iets. Een van de grootste pianisten van onzen tijd toonde dit onlangs op overtuigende wijze aan, toen hij zeide Wanneer ik een dag niet studeer, dan bemerk ik dit aan mijn eigen spel: studeer ik twee dagen achter een niet, dan bemerken ook mijn collega's het, en laat ik gedurende drie dagen het studeeren na, dan wordt het door het geheele publiek, dat verstand van muziek heeft, ontdekt. Bij een winkelier te Amsterdam is een valsche gulden, met het jaartal 1857, in betaling gegeven. Het gewicht is geringer dan dat van een gewonen. Van wege het plaatselijk Nut heeft te Beilen tegenwoordig eiken middag eene uitdeeling van bo terhammen met kaas aan behoeftige schoolkinderen plaats. Laatste en tetegraphische berichten, 's-Gravenhage. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 16 Februari 's namiddags te 2 uren. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De uitslag der verkooping van de huizen enz., ten overstaan van den Notaris L. A. Paardekooper Overman te Krabbendijke gehouden den 29 Januari jl. ten verzoeke van de erven der wed. Jacs. Blok, is als volgt: le perceel aan J. Blok Jz. te Rilland-Bath voor ƒ3000; 2e perc. aan A. Blok Jz. te 's Heer Arends- kerke voor 15003e, 4e en 5e perc. aan A. Kok Hz. voor 1920; 6e perc. aan Cs. Lobbezoo voor ƒ100; 7e perc. aan B. Weststrate voor ƒ51; Se, 9e, 10e en 11e perc. aan A. Kok Johsz. voor 1670, allen te Krabbendijkehet woonhuis van S. en de weduwe en erven van Jacob Versprille is verkocht voor ƒ3100. De hofstede, geveild den 30 Januari jl. ten over staan van denzelfden Notaris, ten verzoeke van Jacs. De Schipper te Wemeldinge, is toegewezen als volgt 1e perceel hofstede aan J. AUewijn te Schore voor ƒ3400 2e perc. boomgaard voor 1100 en 3e perc. boomgaard voor 1320, beiden aan P. Dekker Jz. 4e perc. boomgaard aan M. Van Oosten voor 800 5e perc. weiland aan P. Dekker Jz. voor 8056e perc. bouwland voor 5357e perc. bouwland voor 500 en 8e perc. bouwland voor 500, allen aan J. Koole9e perc. bouwland aan Adr. Wabeke voor ƒ520; 10e perc. bouwland aan A. Paauwe voor 485 11e perc. bouwland aan M. Weststrate voor 465 12e en 13e perc. bouwland aan S. Op 't Hof voor 35014e perc. bouwland aan Pr. Burggraaf voor ƒ340; 15e perc. bouwland aan Cs. Van Oosten voor ƒ265; 16e perc. bouwland voor 230 en 17e perc. bouwland voor ƒ200. beiden aan de Herv. Kerk; 18e perc. bouwland aan P. Sonke voor ƒ360; 19e perc. bouwland aan A. Paauwe voor 300 20e perc. bouw land aan Cs. De Wilde Pz. voor 505, allen te We meldinge; 21e perc. wei- en bouwland voor ƒ255 en 22e perc. weiland voor 220, beiden aan N. J. Krom te Hilvarenbeek 23e perc. weiland aan B. Trimpe te Wemeldinge voor 22524e perc. bouwland voor ƒ400 en 25e perc. bouwland voor ƒ325, beiden aan de Herv. Kerk te Wemeldinge 26e perc. weiland aan N. J. Krom te Hilvarenbeek voor ƒ290; 27e perc. wei- en bouwland voor 295 en 28e perc. bouwland voor 295, beiden aan P. Dekker Jz.; 29e perc. bouw land aan Pr. Burggraaf voor f 300 30e perc. weiland aan Cs. Wabeke voor 345, allen te Wemeldinge 31e perc. bouwland aan Johs. Dagevos te Kattendijke voor 34032e perc. bouwland aan N. J. Krom te Hilvarenbeek voor ƒ325; 33e perc. bouwland aan Cs. Houtekamer te Wemeldinge voor 315 34e perc. bouwland voor 55535e perc. bouwland voor 460 36e peic. bouwland voor ƒ505; 37e perc. bouwland voor 410 en 38e perc. bouwland voor ƒ385, allen aan P. Dekker Jz. te Wemeldinge; 39e perc. bouw land aan A. Paauwe te Wemeldinge voor 29540e perc. bouwland voor 285 en 41 e perc. bouwland voor 305, beiden aan C. A. E. Sauer te Ierseke42e perc. bouwland voor 405 en 43e perc. weiland voor 245, beiden aan S. Wisse te Kapelle44e perc. weiland aan K. Dominicus te Wemeldinge voor 280, alles per 39.24 Cent. Te samen de ruim 45 Hectaren ƒ47849.51, of gemiddeld ongeveer 412 per Blooisch genietalles zonder de 12 pet. verhooging, bedra-

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2