Faillissement. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. 317e Staatsloterij, 5e kl. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Burgerlijks Stand Goes Weerkundige Waarnemingen. Marktberichten. Advertantien. Dankbetuiging Openbare Verknoping op Donderdag 5 Februari 1888, mededeelen dat hij heden voor een vervoer paarden krachten moest inroepen, dewijl menschenkrachten te kort schoten. De kosten zijn wel hoog, maar als men bedenkt, dat de grintweg veel aan onderhoud vordert, en een straatweg in den eersten tijd niets, en later weinig, dan is die hooge som niet zulk een bezwaar. Echter, zoo vervolgt spr., als de goederenloods aan deze zijde van den spoorweg stond, dan was het be zwaar opgeheven. Verscheidene leden Ah, juist, dat is het De heer Lambrechtseu wil wel erkennen, dat de tegenwoordige toestand der wegen gunstig afsteekt bij dien van vroeger, maar daarom kan men nog niet tegenspreken, dat toegangs- en parallelwegen slecht zijn. Spr. is heden ook wezen zien, en de wegen vielen hem mede, maar als het regent, laat die toestand veel te wenschen over. Doch spr. hoorde heden door een lid van het dagelijksch bestuur nog een denkbeeld opperen waardoor het bezwaar der hooge kosten veel vermin derd wordt. Wanneer de keien, welke voor de 9000 worden aangekocht, in de bebouwde kom gelegd, en de daaruit komende oude keien voor de bedoelde wegen aangewend werden, dan komt het geld weder ten bate van de bebouwde kom der gemeente. De heer Den Boer zegt, dat hij op den slechten toestand der wegen in vroeger tijd gewezen heeft, om te doen uitkomen, hoeveel verbetering de weg onder gaan heeft, en dat als burg. en weth. voortgaan om op dezelfde wijze :te handelen, de wegen na eenige jaren uitstekend mogen heeten. De heer dr. Gallen fels verzet zich tegen het laatste door den heer Lambrechtsen geuite denkbeeld. De oude keien uit de bebouwde kom worden thans aange wend tot bestrating van den Oostsingel, en doen daar veel meer nut, dan voor bestrating van den Stations weg. Het onderhoud van grintwegen kost niet zooveel als het lijkt, want de gemeente heeft hare vaste arbeiders. De heer dr. Isebree Moens vraagt, of de parallel wegen niet gemist kunnen worden? Of de goederen loods niet overgebracht kan worden naar deze zijde? Spr. zou dit gaarne uitgemaakt willen zien, vóór dat eene beslissing op het adres genomen werd. De heer Ochtman acht het geen aangename taak voor een lid van het dagelijksch bestuur om een ver zoek van zoovele ingezetenen te bestrijden. Toch moet hij dit doen. Het dagelijksch bestuur is uitgegaan van het denkbeeld om rekening te houden met de financiën der gemeente. Als de ingezetenen werkelijk zooveel nadeel hadden van den toestand der wegen, als in het adres wordt geschilderd, dan zouden burg. en weth. zeiven met een voorstel tot verbetering gekomen zijn. Maar het is spr. gebleken, dat de argu menten, in het adres opgenomen, niet al te zwaar moeten opgenomen worden, want hij heeft sommige onderteekenaren gesproken, en dit heeft hem doen twijfelen aan den ernst der aangevoerde bezwaren. Slechts enkele dagen van het jaar zijn de wegen min der goedmaar als de toestand, zooals de heer Lam brechtsen verklaarde, medevalt, en dat op een tijdstip, waarop de Commissaris des Konings het vervoer over de wegen beperkt heeft, dan durft spr. zeggen, dat de toestand niet zoo slecht is. Er zijn dan ook vele andere wegen, die van niet minder gewicht zijn. De weg langs de begraafplaats geeft de gelpgenheid voor een groot gedeelte van Zuid-Beveland om naar de haven en de los- en laadplaats van boomen te komen en deze wordt drukker bezocht dan de Stationsweg. De heer Van der Hoek zeide, dat hij paardenkracht moest inroepen, maar (spr. heeft het zelf gezien) dit was voor het ver voer van 9 vaten petroleum. De groote zaak is deze, dat de goederenloods op eene verkeerde plaats staat. En nu had spr. het veel rationeeler gevonden, wanneer de adressanten zich gewend hadden tot de directie der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, met verzoek die loods te verplaatsen. Het zou misschien op den weg van den Raad liggen zulk eei verzoek te ondersteunen. Burg. en weth. zullen voortgaan met de verbetering der wegen, en er bestaat vooruitzicht dat weldra een voorstel zal inkomen tot het leggen van een voetpad langs den Stationsweg. De heer Van der Hoek zegt nog, dat geen twee of drie vaten petroleum op een steekwagen te ver voeren zijn. De Voorzitter w 1 nog een enkel woord aan het gesprokene door den heer Ochtman toevoegen. De 230 onderteekenaars zijn zeker niet allen dwazen, hij zal zich wel wachten dit te beweren, maar tegen over die 230 staan meer dan 1000 belastingplichtigen, wier belangen door den raad moeten behartigd wor den. Wanneer de 230 onderteekenaren de kosten voor hunne rekening wilden nemen, dan zou er tegen eene gunstige beschikking niets te zeggen zijn. Maar iedere galden uitgaaf moet gewikt en gewogen worden. Men vergete toch niet, dat de staatskas in geen flo- rissanten toestand verkeert, eu dat onder de voorstel len der regeering, om hierin verbetering te brengen, ook deze behoort, dat van de uitkeering der opbrengst van de personeele belasting aan de gemeente zou teruggenomen worden. Daardoor zou de gemeente eene inkomst van p. m. f 4500 derven. Ook bedenke men, dat de toestand van het Sas altijd precair is en eene herstelling of vernieuwing daarvan ontzag gelijke offers zal vorderen. Hij zal nu het voorstel van B. en W. in omvraag brengen, doch mocht de raad zich daarmede niet vereenigen, dan zou zij willen dat niet dadelijk tot gunstige beschikking besloten werd, maar dat de zaak werd gerenvooieerd naar B. en W. tot onderzoek en rapport. De heer Quist geeft nog te kennen, dat hij oor spronkelijk genegen was, om voor eene gunstige be schikking te stemmen, maar na het door den Voor zitter aangevoerde daarvan is teruggekomen. Het voorstel van B. en W. wordt in omvraag ge bracht en aangenomen met 9 stemmen. Tegen de heeren Lambrechtsen en Van der Hoek. VI. Aan J. Plazier wordt op zijn verzoek in erfpacht afgestaan de oppervlakte van 3 Aren gemeentegrond aan de Mattheus Smallegangebuurt tot het bouwen eener loods voor metselmaterialen en aan den pachter van den grond, P. F. De Brandt, eene vermindering van pacht ad 12 'g jaars toegestaan. VII. Het tweede suppletoir kohier van den H. O. over 1884 wordt gewijzigd en opnieuw vastgesteld tot een totaal bedrag van f 100,58%. VIII. Aan verschillende personen wordt, op hunne aanvrage, remissie verleend van hunnen aanslag in den H. O. over 1884, tengevolge van vertrek en overlijden. IX. Ook wordt aan verscheidene personen remissie van aanslag in de belasting op de honden over 1884 verleend, wegens het wegdoen hunner honden. X. Door het Burg. Armbestuur aangeboden zijnde eene som van f 700 als bijdrage in de verpleegkosten van arme krankzinnigen over 1884, wordt dit aanbod met dankbetuiging geaccepteerd, en de begrooting dier instelling en die van de gemeente over hetzelfde jaar daarmede in verband gewijzigd. XI. Nog wordt op de begrooting van uitgaven der gemeente voor 1884 uitgetrokken eene som van f705,21 voor kosten van het in orde brengen der stoofweide, tengevolge van het bouwen van huizen, te vinden uit de opbrengst van verkoop van den grond en van verkoop van boomen. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. In de commissie uit den Duitschen Rijksdag voor het verleenen van subsidie aan de stoomvaartlijnen verklaarde de staatssecretaris Stephan, dat de door het Centrum voorgestelde specificatie der afzonderlijke lijnen, met bepaling van de daarvoor te bestemmen gelden, onaannemelijk was; ook het opnemen van de haven Rotterdam bij de afreis en het aannemen van Triëst als uitgangspunt voor de Middellandsche Zee-lijn, stuitten op onoverkomelijke hinderpalen. De vraag: «Genua of Triëst" kon alleen met de ondernemers behandeld worden. Noodzakelijk was slechts de lijn Brindisi—Suez. De Commissie verwierp de Samoa-lijn, schrapte bij alle lijnen de woorden «over Rotterdam" en «over Triest". Bij de Middellandsche Zee-lijn stemde zij de door het Centrum voorgestelde specificatie af. Ver volgens werden de Oost-Aziatische en Australische lijnen aangenomen en die van Afrika verworpen. Met deze wijzigingen werd het ontwerp bij eerste aangenomen. Bij de discussie over het ontwerp tot invoering van Rijks-postspaarbanken in Duitschland, heeft de Com missie het nog niet verder kunnen brengen dan tot 1, waarin het hoofdbeginsel van het ontwerp is neergelegd. De afgevaardigde Schenck stelde, namens de Duitsch-vrijzinnigen, voor, dat de Regeering het ontwerp zou terugtrekken en een nieuw ontwerp in dienen, waarbij de post gemachtigd werd, inlagen voor de gemeentespaarkassen aan te nemen. Uit Egypte zijn gunstige tijdingen gekomen, gunstig althans voor Engeland en zijne soldaten. Generaal Wolseley heeft namelijk bericht gezonden, dat generaal Stewart slaags is geweest met den vijand en eene schitterende overwinning heeft behaald, waar door Metamneh door de Engelschen is veroverd. De vijand was 7000 man sterk en gedeeltelijk uitstekend bewapend. De Engelschen leden echter vrij groote verliezen aan dooden en gewonden, onder de eersten telde men twee officieren, benevens de bekende oorlogs correspondent van de Standard Cameron en zijn collega van de Morning-Posl Herbert. Onder de gewonden bevinden zich o. a. generaal Stewart zelf, negen officieren en de correspondent van Daily-Telegraph. Kolonel Wilson, die het commando van Generaal Stewart overgenomen heeft, heeft zich den 24sten Januari per boot op weg naar Khartoem begeven. De laatste berichten van Gordon luidden zeer gunstig. Koningin Victoria heeft Stewart bevorderd en haren dank doen betuigen aan de Engelsche troepen. 's-Heerenhoek. Woensdag den 28 dezer vierde de Handboogsociëteit «Concordia" alhier haar jaarlijksch feest. Wederom was er door eenige der leden gezorgd, dat de feestvierenden (50 in getal) zich niet alleen met kaartspelen moesten vermaken, maar werden er, behalve eenige komediestukjes, luimige en ernstige voordrachten gehouden, welke op enkele kleine strui kelingen na alle goed van stapel liepen, en waarbij zich de leden J. Geus en J. Westdorp bijzonder onderscheidden. Woensdagavond is onder deze gemeente het lijk gevonden van een manspersoon, vermoedelijk dat van den te Wolfertsdijk reeds eenige dagen vermisten schoen maker. Hij lag in een sloot nagenoeg geheel onder het ijs, zoodanig dat men met een bijl het lijk er heeft moeten uithakken. Het is naar het lijkenhuisje getrans porteerd. Vermoedelijk is de man in den nacht van 19 op 20 dezer in de sloot gevallen en verdronken zijn horloge wees half twee uren aan. Hij schijnt dienzelfden avond nog te Driewegen te zijn gezien. St.-Maartensdijk. Als eene bijzonderheid kan van hier gemeld worden, dat een 87jarige grijsaard, Jan Bazen, zich bij gelegenheid van den ijsgang nog met deze vermakelijkheid heeft bezig gehouden, en aardig was het de vlugheid te zien, waarmede hij wist voor uit te komen. Te Zwijndrecht heeft Dinsdagnacht omstreeks éen uur tusschen het station en de goederenloods een spoorwegongeluk plaats gehad. Men was bezig een trein te beladen met zout, toen deze door eene van Dordrecht komenden trein werd achterop gereden. De stoker, die het ongeluk zeker zag aankomen, sprong van de locomotief, doch de machinist werd zoodanig beklemd, dat zijn éene been bijna geheel afgesneden werd. Zijn toestand is nu bevredigend. Van de éene locomotief sprong de ketel, en plotseling stonden na de botsing beide treinen in brand. Woensdagochtend lager, er vier wagens nagenoeg ge heel verbrijzeld met goederen, glasscherven enz. door een. Dank zij doeltreffende maatregelen was alles spoedig opgeruimd en is men den brand spoedig meester geworden. De machinist J. Beckx werd dadelijk ver bonden en naar het Gasthuis vervoerd. Woensdag werd te Leeuwarden de voorgenomen internationale wedstrijd op schaatsen gehouden. Het geheele getal deelnemers aan den Internationalen wed strijd op schaatsen is 28. Daarvan zijn 15 Friezen 1 uit Groningen, 2 uit Overijsel, 1 uit Noord-Holland en 2 uit Zuid-Hollandvoorts 7 uit het buitenland, als3 uit Engeland, 2 uit Noorwegen, 1 uit Duitsch land en 1 uit Montreal (Canada). Ondanks den ingevallen dooi hield het bestuur van den «Nederl. Schaatsenrijdersbond" zich overtuigd, dat de groote ijsvlakte ter dikte van 20 centimeter, nog weinig nadeel van het zachte weder had geleden en besloot den wedstrijd te doen doorgaan. De geheele stad was dadelijk daarop met vlaggen getooid. Een groote drukte en beweging heerschte overal door grooten toevloed van vreemdelingen. Te halftwee was de strijd afgeloopen. Paulsen, Werner en Day hadden zich teruggetrokken, na Dinsdag de Friezen te hebben zien rijden1De Friezen bleven geheel meester van het terrein en overwonnen niet alleen de overige Nederlanders, maar ook alle buiten landers, zelfs verscheidene ver achter zich latend. De eerste prijs 600, benevens de gouden Cham- pionmedaille, door het gemeentebestuur van Leeuwar den uitgeloofd, werd behaald door Bruinsma; de tweede prijs 300 door Van der Zee, de derde prijs 180 door Zijlstra, de vierde prijs f 120 door Veninga. Er heerschte algemeene en groote geestdrift over de zege der Friezen. De snelste rid werd gedaan door Van der Zee in 3 minuten 26 seconden (baan 1600 Meter). Smart verloor het met 3 m. 33'/s sec. tegen Kingma met 3 m. 31 Vi sec. H Huizenden waren van den vroegen morgen tot des namiddags op de baan en er stonden files van rijtui gen in de nabijheid in weerwil van het ongunstige weder. Er was veel water op het ijs. De stemming was opgewekt. De orde bleef ongestoord en alles liep zonder ongelukken af. In het jaar 1885 kan men den terugkeer van eene met het bloote oog zichtbare komeet naar haar perihelium verwachten. De komeet van Olbers, die den 6den Maart 1815 ontdekt werd, heeft eene baan van ruim 70 jaar, en moet dus in dit of in het volgend jaar weder verschijnen. Te 's-Ilertogenbosch viel een 12jarige knaap, die zich met schaatsenrijden vermaakte door de bal dadigheid van een meisje, dat hem een hinderpaal voor de voeten wierp, met het hoofd op het ijs, be kwam daardoor een hevige hersenschudding, en was weinige uren later een lijk. Ierseke. OESTERBUERS. Verhandeld: Twijfelaars a 38, derde soort jarige a 5. Heden zijn door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg o. a. veroordeeld L. M., 24 j., te Goes, wegens mishandeling tot 3 boete. G. N., 20 j., te Goes, wegens mishan deling tot 3 boete. Allen in de kosten. VrijgesprokenL. M. S-, 23 j., te Goes, beklaagd van mishandeling. In het Regeeringsantwoord op hooidstuk finan ciën der Staatsbegrooting verklaart de Minister de machtiging des Konings te hebben aangevraagd om het advies van den Raad van State intewinnen over de voorstellen der Staats-Commissie nopens de rege ling van 'het burgerlijk pensioenfonds en daarna voor stellen aan de vertegenwoordiging in te zenden. Over de verbeterde inrichting der handelsstatistiek zal de Minister het statistisch instituut te Amster dam raadplegen. Stichting eener rijksinrichting voor drukwerk van zegels en muntbiljetten schijnt onraad zaam, daar de particuliere nijverheid goedkooper in de behoefte voorziet en bij wijziging van het bank- octrooi de uitgifte van muntbiljetten vervangen zal worden door bankbiljetten beneden ƒ25. Mijnheer Gelieve onderstaande als ingezonden stuk te plaatsen. Nu de tarwe met de vorst een paar dubbeltjes hoo- ger is, zijn de bloemverkoopers te Goes zoo billijk ge weest hun bloem met 75 cent, een zelfs met 1,25 per 100 kilo opteslaan. Is de tarwe 20 cent lager, dan is van verlaging van bloem niet zoo spoedig sprake. Zij verlangen dan ook maar naar vorst, maar nu de dooi ingevallen is, komt er een streep door de rekening. Maar bakkers, zoekt uw voordeelkoopt goede tarwe en maakt met uw buil zelf bloem, dan zal zij natuur lijk goedkoop worden. H„ 29 Januari 1885. EEN BAKKER. Prijzen van 100 gulden en daarboven Trekking van Donderdag 29 Janurai 4de lijst. No. 11105 f5000. Nos. 470. 3871 en 11931 elk f 1000 Nos. 8724, 10361, 16390 en 17485 elk f 400. Nos. 9022, 9479, 18524 en 18841 elk f200. Nos. 664. 3310, 9970, 10559,11370, 11627, 12733,15673 en 20243 elk f100. Den 28 Januari jl. is door den heer W. Pelle te Goes, ten verzoeke vau de erven wed. F.. Sinke te Kruininge, ten overstaan van den notaris J. Lansen Croin verkocht als volgt Een woonhuis en erf te Kruininge aan Jacs. Cor- nelis Bouwens, voor f1010; 0.39.56 Heet. Bouwland aldaar, aan Adriaan De Bel te Krabbendijke, voor f 352,86; 0.35.76 Heet. dito aldaar, aan Adn. Ka- relse te Kruininge, voor f315,31 0.39.58 Heet. dito aldaar, aan A. Van Iwaarden te Krabbendijke, voor f 353,030.33.40 Heet. dito aldaar, aan Corns. Meeuwse te Krabbendijke, voor f 297,91 0.81.20 Heet wisschebosch in Schore, aan Lucas De Jonge Cornz. te Biezelinge, voor f1239,52; 0.76 70 Heet. bouwland aldaar, aan Jan Van Maldegem te Schore, voor f 469,11 2.20.90 Heet. weiland in Kloetinge, aan Krijn De Dreu te Goes, voor f1491,80. van 28 tot 30 Januari 1885. Ondertrouwd den 29, Johannes Van Geldere, 31 j., jm te 's-Gravenhage en Helena Van der Kuip, 22 j., jd., te Goes. Getrouwd den 29, Johannes Van der Reit, 31 j., jm., en Geertrui Johanna Kien, 33 j., jd. Geboren den 28, Elizabeth, d. v. Hendrik Dord- mond en Helena Johanna Le Roijden 29, Cornelia Johanna, d. v. Pieter De Jong en Pieternella Jacoba Van Blitterswijk Laurus Karei Jacobus, z. v. Laurus Karei Jacobus De Hond en Pieternella Lindenberg. GOES, Vrijdag 30 Januari 1885. Verwachting Aanwakkerende Zuidwestelijke wind, veranderlijk weêr, vermoedelijk regen. KRUININGE, 28 Januari 1885. Tarwe f7,a f6,75, Kogge f5,80 a f5,50, Winter- gerst f 5,25 a f 5,Zomergerst f4,80 a f4,50, Haver f 3,75 a 2,50, Erwten f 7,75 a f7,Boonen f6,25 a f 6,— alles per hectoliter. MIDDELBURG, 29 Januari 1885. Heden was er uit Walcheren een redelijke aanvoer van Tarwe, van de overige artikelen werd niet veel, en van Witte boonen zeer weinig getoond. De handel was van weinig belang. De noteering is Puike Tarwe f7 a f 7,15 Middeloare dito f6,75 a f 6,90. Rogge f6,25 a f6.15. Wintergerst f5,50 a f5,60. Zomergerst f5,20 a f5.25. Paarden boonen f 6,70 af 6,75. Tuinboonen f 5,75 a f 6. Witte boonen f 13 a f 13,50. Bruine boonen f9,25 a f9,50. Groene Kookerwten f8,50 a f8,75. Winter- en Zomerzaad f 10 a f 10,25 nominaal. In de noteering van Oliën en Koeken is geen verandering. Versche Boter fl,a f 1,10 per Kg Eieren per 100 stuks f 4.50. Ondertrouwd t P. DEURLOO Az. en J. C. VAN DEN BERG Ad. Kruininge, -29 Januari 1885. Maasland, Algemeene kennisgeving. Op den 15ael1 Januari overleed te Genève onze echtgenoote en moeder mevrouw H. P. FRANSEN VAN DE PUTTE geboren Van Weelderen, in den ouderdom van 42 jaren. Arnhem, 28 Januari 1885. A. S. FRANSEN VAN DE PUTTE. Namens de kinderen, J. W. FRANSEN VAN DE PUTTE. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Heden ontvingen wij de treurige tijding van het overlijden onzer geliefde behuwdzuster mejuffrouw J. M. VAN DER HELLgeboren Van puffelen,te Middelburg. Goes, 30 Januari 1885. T. A. VAN DER HELL. Voor de vele bewijzen van deelne ming, zoo van hier als elders ontvangen bij het overlijden van zijne geliefde echtge noote, betuigt de ondergeteekendeook namens zijne kinderen, hunnen hartelijken dank. Goes, den 30 Januari 1885. J. ADAM. Ondergeteekende betuigt bij deze zijnen hartelijken dank voor de vele en vereerende blijken van belangstelling, hem betoond bij de viering van zijn zestigsten geboortedag. Borsele, 28 Januari 1885. M. KARELSE Mz. aan allen, voor de belangstelling welke ik ondervonden heb op mijn 77sten verjaardag, zoowel van buiten alsvan binnen de gemeente. Wilhelminadorp, 29 Januari 1885. J. ROTTIER. Bij vonnis der Arrondissements-recht- bank te Middelburg van 29 Jannari 1885 is JOSEPH BASNET,slachter en koopman, wonende te Goes,verklaard In staat van fail lissement, ingegaan 28 Januari 1885. Tot Rechter-commissaris werd benoemd de Edelachtbare heer jhr. mr. J. J. POMPE VAN MEERDERVOORT, lid van voormelde rechtbank,en tot Curator de ondergeteekende. Mr. C. LUCASSE, Advocaat en Procureur. 's morgens te 10 uren, voor Corns. Hoor- nick, aan zijn woonhuis aan den 's-Heeren- hoekschen Grintweg, ten overstaan van No taris MULOCK HOUWER, van baatgevende Melk- koeien, 5 Runders, 10 Loopvarkens in soort, eene partij Dorschvloerdelen, PlankenRib ben enz.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 3