1885. N°. 14. Zaterdag 31 Januari. 72sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Bericht. Na Dinsdag 3 Februari wordt per post- quitantie gedisponeerd over de nog on betaalde abonnementsgelden enz. DE ADMINISTRATIE. GOES, 30 Januari 1885. In de gister gehouden zitting van den gemeen teraad is met 8 tegen 3 stemmen besloten tot toe lating van het nieuwgekozen lid den heer M. De Jonge Jz. De meerderheid van de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven concludeerde tot toelating, de min derheid daarentegen opperde twee bezwaren. In de eerste plaats toch werd verlangd overlegging van de van onwaarde verklaarde briefjes, terwijl in de tweede plaats werd gereleveerd, dat de brief, waarin het ge kozen lid verklaarde geene openbare betrekkingen te bekleeden, niet was geregistreerd. Het eerste bezwaar vond zijn grond hierin, dat niet bekend was de inhoud der van onwaarde verklaarde briefjes en het dus aan de commissie van onderzoek niet was gebleken, dat die briefjes bepaald van on waarde waren. Toen dan ook de voorzitter van het stembureau voor de verkiezing van 8 Januari jl. ver klaarde, dat die briefjes waren ingevuld met den naam van M. De Jonge zonder meer, nam de minderheid haar eerste bezwaar terug. Wij begrijpen echter niet, waarom dit bezwaar een bezwaar kon heeten. Immers tot de geloofsbrieven be hoort het proces-verbaal der stembus-opening, en in dat proces-verbaal is vermeld geworden, dat er waren twintig briefjes van onwaarde, alsveertien in blanco en zes geen bepaald persoon duidelijk aanwijzende. Deze vermelding is als het geheele proces-verbaal eene verklaring van het stembureau en maakte onzes in ziens het eischen der overlegging van de stembriefjes of het uitlokken eener nadere verklaring van den "Voorzitter van dat bureau in de zitting van den ge meenteraad overbodig. Het tweede argument, het niet registreeren eener negatieve verklaringis dan ook vermoedelijk de oorzaak, dat zich nog drie leden tegen de toelating verklaarden. Dit kleiue bezwaar kan echter nog ge makkelijk uit den weg worden geruimd. Op het Postkantoor alhier werd gedurende het jaar 1884 onder meer het navolgende behandeld: Verzonden, (binnenland) 351851 brieven, waarvan 350511 gefrankeerde (waaronder 70 expressebrieven) en 1340 ongefrankeerde, 134000 enkele briefkaarten en 1000 briefkaarten met antwoord betaald, 345004 dag- en weekbladen, 116341 gedrukte stukken van anderen aard, 3729 monsters, 64804 dienstbrieven, 9498 aangeteekende brieven en 491 dito met aange- gevene geldswaarde, tot een gezamenlijk bedrag van f300331,97%, 14854 binnenlandsche postpakketten, waaronder 168 met aangeg. geldsw. tot een bedrag van f 13549,80 en 19 verrekenpakketten (rembours) tot een bedrag van f 76,51 Het getal ontvangene binnenl. pakketten bedroeg 9914. Naar het buitenland werden verzonden 144 pakketten en daaruit ontvangen 201 pakketten. Gedeponeerd. 19944 binnenl. postwissels t. e. b. v. f 340155,73, waaronder 63 telegrafische t. e. b. v. f 2939,48%, 525 buitenl. postwissels; t. e. b. v. f 11874,15%. Sedert de invoering der postbewijzen (1 December 1884) werden daarvan afgegeven 68 stuks t. e. b. v. f294,50. Uitbetaald. 9155 binnenl. postw. tot een bedrag van f 133254,05366 buitenl. postw. t. e. b. v. f 11634.98, 33 stuks postbewijzen t. e. b. v. f183. Voor het binnenland werden ter invordering aange boden 4653 quitantiën t. e. b. v. f 13520,98% daar van werden betaald 4096 stuks t. e. b. v. f11276,75% terwijl onbetaald terugkwamen 557 stuks t. e. b. v. f 2244,23. Het geïnde bedrag op van andere postkan toren ontvangen quitantiën bedroeg f32654,05. Uit het buitenland werden ter invordering ontvangen 79 quitantiën t. e. b. v. f2921,92; daarvan werden be taald 67 stuks t. e. b. v. f2445,70. Voor de Rijks postspaarbank werden afgegeven 393 boekjes. Het bedrag der inlagen bedroeg f42195,06% en dat der terugbetalingen f 27716,26. Wij herinneren onze lezers aan de anti-spiritis tische voorstelling, a. s. Zondag te geven door mejuf frouw Fey en de heeren Thorn, Homes en Darvin. Zooals men weet verrichten zij dezelfde werkzaam heden als de spiritisten doen, doch zij beweren, dat er bij hen geen spiritisme in het spel is. Werkelijk gaven zij dan ook in andere plaatsen van sommige hunner verrichtingen de oplossing, waaruit blijkt, dat geene bovennatuurlijke krachten hun daarbij diensten verleenen. Door den heer A. Van Lier van Amsterdam is bereids aanvrage gedaan om de Schouwburgzaal der Sociëteit V. O. V. alhier tot het geven van tooneel- voorstellingen gedurende de aanstaande kermis. 'Aan dhr. P, A. De Backer, ontv. der dir. bel.' en acc., is een pensioen verleend van ƒ1076 'sjaars. Te Maassluis schijnt een hervormd predikant tevens een warm anti-revolutionair verkiezingsagent te zijn, die dan ook het geluk had den orthodoxen can- didaat bij de verkiezing voor een lid van den gemeente raad gekozen te zien. In de zitting van den Raad van 24 dezer legde het nieuwe lid den eed af en nam zitting. De burgemeester installeerde het nieuwe lid, en las daarbij voor hetgeen in advertentiën tot zijne aanbeveling was aangevoerd, namelijk dat er een einde moest komen aan het reeds veel te lang van den Maassluischen Gemeenteraad ge dulde «drijven der schoolweelde, het ons grootendeels laten betalen van de schoolgelden der rijken, het leenen van honderdduizenden guldens, het handhaven der zede- looze kermis, het veronachtzamen der publieke eerbaar heid, het voorgaan in godsdienstverachting". Indien gij 't met dit alles eens zijt zoo voegde de voor zitter het nieuwbenoemde lid toe, wees dan zoo goed die beschuldigingen te bewijzenzijt gij 't er niet mee eens, dan zult ge wel willen toegeven, dat ge uwe verkiezing te danken hebt aan een leugen". Eerst trachtte de man zich te redden met te zeggen, dat hij die advertentiën niet had opgesteld, maar toen men hem niet uit het dilemna losliet, was hij ge dwongen te bekennen, het niet met die beschuldigingen eens te zijn. De Arnh. Courant, waaraan wij dit bericht ont- leenen, juicht die handelwijze van den voorzitter van den gemeenteraad zeer toe en zegt«Wanneer alle burgemeesters zich zoo flink hielden en opkwamen tegen de leugens in den verkiezingsstrijd door personen, die 't beter weten en daarom hun naam verzwijgen, met geluk tei bedotting en misleiding van de kiezers gebezigd, dan zou er meer eerlijkheid, meer waarheid, meer karakter vooral in de besturen der kleine ge meenten gevonden worden." Ons komt daarentegen de handeling van den voor zitter zeer ongemotiveerd voor. Wanneer er in het publiek beschuldigingen tegen den Raad worden geuit, dan kan het misschien zijn nut hebben en noedig zijn, dat dit college zijne eer ophoudt door die beschuldi gingen te weerleggen of de beschuldigers te dwingen hunne beweringen door bewijzen te staven, alhoewel het volgens onze bescheiden meening nog veel wensche- lijker is, dat een gemeenteraad zich niet laat gelegen liggen aan oordeelvellingen, zelfs in het publiek over hem uitgesproken, die niet aan hem direct zijn gericht. Doch dat een voorzitter bij de installatie van een lid dezen ter verantwoording roept over hetgeen anderen ter zijner aanbeveling hebben wille» zeggen heeft toch zeker weinig grond, terwijl bovendien de onpartijdig heid van zulk een voorzitter met recht aan twijfel onderhevig schijnt, Wolfertsdijk. Zaterdag jl. had op de Weel alhier eene ringrijderij op schaatsen plaats, welk feest uit muntend slaagde. «Die perzik smaakt naar meer" dachten enkele liefhebbers van het ijsvermaak en na men het initiatief nog een ijsfeest te houden. Om dit doel te bereiken kwamen Maandag 11. 19 ingezetenen in het logement van C. Van Strien bijeen, om eene commissie te benoemen, welke de regeling van een te houden wedstrijd op schaatsen en wedloop op klompen op zich zou nemen. Moeielijk hadden de vergaderden eene betere keuze kunnen doen dan zij deden, door de leiding van boven gemelde feesten optedragen aan de heeren H. Van Strien H.Wz., J. v. d. Voorde, P. Koeman, C. P. Lens hoek, C. Zuidweg en J Timmermans. De benoemde commissie bepaalde, dat de wedstrijden zouden worden gehouden op Woensdag 28 dezer; in- teekenlijsten werden daarop aan de inwoners voor den aankoop van prijzen aangeboden en de laatsten leverden ruime bijdragen, zoodat de commissie in de gelegen heid werd gesteld, vele en doelmatige prijzen aante- koopen, voornamelijk bestaande inspek en worst voor de onvermogenden en galanterie-artikelen voor de meer met aardsche goederen gezegenden. Een eigenaardig karakter zou het feest hebben, want aan de wedstrijden mochten enkel deelnemen jongens van 6 tot 15 jaren; er zou alzoo een kinderfeest ge vierd worden. Ondanks den ingevallen dooi had het feest Woens dagmiddag plaats. Vele kinderen hadden zich aange meld om in het strijdperk te treden en konden daaraan deelnemen, omdat B. en W. aan de onderwijzers ver gunning hadden verleend vacantie te geven. Klinkt het woord «vacantie" reeds aangenaam in alle kinderooren, hoeveel te meer nu er een feest de oorzaak van was Circa 12% uur vereenigde zich de commissie in het dorp en plaatste aldaar 167 kinderen in twee gelederen, om in optocht, voorafgegaan door twee tromslagers en zeven vlagdragers, zich naar de bestemde ijsvlakte te begeven. Ofschoon het ijs reeds veel had geleden en zich hier en daar groote plassen op de gladde baan - ertoonden, was dit voor de jongens geen beletsel om met alle kracht en opgewektheid aan den strijd deel te nemen, hardnekkig elkander de prijzen betwistende, om eindelijk als overwinnaar uit den strijd te treden. Een talrijk publiek bewoog zich als toeschouwers langs en over de baaniedereen verheugde zich in de vreugde, welke de kinderen genoten en amuseerden zich met de goede en slechte rijders, waarvan er nu en dan enkele zoo met het ijs in aanraking kwamen, dat het water hen langs de ooren spatte. De wed loop op klompen, waaraan voornamelijk door de kleinste jongens werd deelgenomen, was zeer verma kelijk en verwekte algemeene hilariteit. Na afloop van den wedstrijd werden de »guus" onthaald op chocolade en «stuten" en voornamelijk door de zorg en moeite van de heeren V. d. Voorde en Zuidweg bekwamen de kleinen, na de werkzaam heden, spoedig en geregeld het voor ieder bestemde deel. Na dezen maaltijd in de open lucht werden de prijzen aan de winners uitgereikt, waarbij de jonge heer N. De Kater de le prijs als hardrijder verwierf, en toog men vervolgens in optocht weer naar huis het vroolijk gezang der kinderen kondigde reeds van verre de terugkomst der kampioenen aaneene ge zamenlijke wandeling door het dorp besloot dit uit stekend geslaagd feest; het was dan ook niet te verwonderen dat de jongens bij het scheiden onder luid hoera een «leve de commissie!" door de lucht deden weergalmen. Gaarne wordt dan ook dank gebracht aan degenen, die geofferd hebben op het altaar der menschlievend- heid en de commissie door hunne gaven in de ge legenheid stelden, te kunnen doen hetgeen zij heeft verricht en hulde aan de directie dezer ijsclub, voor de regeling van het feest en de voortreffelijke orde welke erbij geheerscht heeft. Ellewondsdijk. De zink- en stortwerken aan den onderzeeschen oever vóór het Fort alhier zijn afge- loopen. In het geheel werden 35 steenschepen gelost. De aannemingssom van een en ander bedroeg f23077. De werkzaamheden der dijkwerkers zijn door deze voltooiing gedurende eenigen tijd tot stilstand gekomen. Niet zonder reden wordt de aanbesteding der oever- werken vóór dijkpaal 60 met belangstelling tegemoet gezien. Borsele. De belangstelling in eene conversie der polderschulden, die verleden jaar meermalen een on derwerp van bespreking Hitmaakte, blijkt nog niet geheel te zijn uitgedoofd. Een der obligatiehouders heeft een tweetal plannen aan het bestuur ingezonden volgens welke de tegenwoordige schuldbrieven zouden worden vervangen door nieuwe stukken in 33 jaar intewisselen of dadelijk zouden worden ingekocht uit de opbrengst eener nieuwe geldleening bij eene finan- ciëele Maatschappij, aftelossen binnen een tijdperk van 31 jaren. De polderkas zou daartoe behooren bezwaard te worden met eene jaarlijksche uitgaaf van hoogstens f511 boven het bedrag der rente, dat op de jaarlijk sche begrooting van de waterkeering voorkomt. Kolijnsplaat. Woensdagavond had alhier de tweede vergadering in dit seizoen van de afdeeling «Noord- Beveland" der maatschappij «tot Nut van 't Algemeen" plaats. Eene uitvoerige discussie ontspon zich naar aanleiding der circulaire van 't departement Nijmegen in zake de stichting der kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen. Ten slotte werd met groote meer derheid aangenomen vóór 6 Februari a. s. (overeen komstig het verzoek van «Nijmegen") de verklaring terng te zenden, dat sNoord-Beveland" het bijeen roepen eener buitengewone algemeene vergadering der departementen volgens art. 48 al. 2 der wet ter be handeling van het voorstel «Nijmegen" steunt. Tevens werd nog aangenomen, er bij «Nijmegen" op aan te dringen, zoo mogelijk het voorstel «Nijmegen" op de gewone algemeene vergadering van 1885 te doen behandelen. De heer J. F. Van Grasstek onthaalde het gezel schap op eene schoone trits van voordrachten als «Eene lentemijmering van den ouden heer Smits" een fragment uit de welbekende, helaas 1 nog onvol tooide levensgeschiedenis van Wouter Pieterse van Multatuli, welk fragment de heer Van Grasstek «een «Salieavondje" betitelde en «Het is erg met de meiden" van Laurillard. De dames Van Reuven en Van Hecke van Kort- gene, met de traditie brekende, die tot nog toe alleen heeren aan 't woord liet, boeiden de aanwezigen, de eerste door de voordiacht van Tollens «De Brand", de laatste door het voordragen van «De Zoon van den Metseldiender" van Jan Van Beers. Nadat nog de heer J. Risch het aangrijpende gedicht van Jan Van Beers getiteld «De Blinde" had voor gedragen, sloot de Voorzitter onder dankzegging, vooral aan de beide dames, die zoo schoon waren voorgegaan, de wel wat schaars bezochte vergadering. De aanvrage om concessie voor het aanleggen eener telephoonleiding van bier naar Kortgene door den heer mr. L. A. Bybau is, naar wij vernemen, reeds verzon den, zoodat er zeer groote kans bestaat, dat spoedig de werkzaamheden voor den aanleg zullen beginnen en deze gemeente eerlang in directe aansluiting met het groote telegraafnet zal zijn. De oestercultuur schijnt zich hier te willen nestelen. Behalve het bericht in uw vorig no. kan nog worden gemeld dat de firma «Van Den Broeke en Poelman" van plan is dit jaar alhier 300,000 pannen op hare perceelen te leggen. Alhier vertoont zich zoo goed als geen ijs. De veer man op Zieriksee heeft gisteren zijne gewone reis V. V. met den marktdag zonder stoornis volbracht. Omtrent de ongesteldheid van Z. M. den Koning schrijft de correspondent der IV. Gr. Ct-. Wat in de bladen wordt voorgesteld als eene hevige verkoudheid, die den Koning noodzaakte een dag het bed te houden, is, helaasniets anders geweest dan een nieuwe en hevige aandoening van neuralgie, welke Z. M. vreeselijke pijnen veroorzaakt en hem bijna belet zich buiten het slaapvertrek te begeven. Wel is de Ko ning den eenen dag minder lijdend dan den anderen, maar de ziekte, die zijn krachtig gestel sedert een paar jaren reeds ondermijnt, schijnt thans het verge vorderd stadium te zijn ingetreden, waarin de nieren de gewone werking beginnen te weigeren en het bloed verkeerde uitwegen zoekt. Het behoeft wel geen be toog, dat Z. M. dagelijks door zijn lijfarts wordt be zocht; er moet zelfs reeds sprake geweest zijn van het ontbieden van een buitenlandsch professor, een specialiteit voor nierziekten, doch en dit bewijst althans, dat er nog geen ernstig gevaar dreigt de toestand is in de laatste dagen niet verergerd en scheen derhalve het inroepen van bijzondere hulp niet te eischen. In eene Woensdagavond gehouden zeer druk be- zoelite vergadering van het departement der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen te Middelburg is de vroeger medegedeelde spaarbank-quaestie aan de orde gesteld. Na langdurige discussien heeft de vergadering met al gemeene stemmen verklaard, dat de commissie der spaarbank op den door haar ingeslagen weg kan voort gaan, en zijn al de leden dier commissie, die hunne betrekking ter beschikking van het departement hadden gesteld, verzocht als zoodanig in functie te blijven, waaraan door hen is voldaan, terwijl aan de twee in Dec. 11. aftredende leden, waarvan de een toen niet en de andere op niet loyale wijze werd herkozen en daarom bedankte, thans met bijna algemeene stemmen weder dit mandaat werd opgedragen. Verder is besloten, zich niet te vereenigen met het bekende voorstel van het departement Nijmegen, be trekkelijk de aanvraag aan het hoofdbestuur tot het beleggen eener buitengewone algemeene vergadering der departementen. (N. II. Ct.) In het ontwerp tot wijziging der drankwet moet o. a. de gecombineerde nering zijn toegelaten in dien zin, dat niet het tappen, maar wel het verkoopen bij de flesch aan andere neringen verbonden kan worden. Het bericht van de Werkmansbode omtrent de gunning van den bovenbouw der spoorwegbrug te Venloo door den Minister van waterstaat aan eene Duitsche firma, ondanks de pogingen der commissie voor werk verschaffing, om den Minister gelegenheid te geven van zijn recht van toewijzing in deze, met het oog op de tijdsomstandigheden, gebruik te maken ten voordeele van de vaderlandsche nijverheil is, volgens het N. v. d. D., niet geheel juist. De zaak is deze Bij de aanbesteding schreef de Actiëngesellschaft enz. te Duisburg in voor/307,800 en de Kon. fabriek te Amsterdam (v. d. Made) voor ƒ328,000. De Com missie voor werkverschaffing wendde zich tot den Min. v. W. met het verzoek de zaak aan te houden, tot zij een onderhoud met den Minister had gehad. De Minister heeft aan de Kon. fabriek (v. d. M.) gevraagd, of zij voor de som door de Duitsche firma ingeschreven het werk op zich wilde nemen, waarop een afwijzend ant woord werd gegeven. Inmiddels bood de Commissie voor werkverschaffing ƒ11,000 (het verschil tusschen de inschrijving v. d. M. en de Rijksbegrooting) en later ƒ21,000 (het verschil tusschen de Duitsche en v. d. M.) aan de directie der Kon. fabriek aan. Deze meende beide aanbiedingen te moeten afwijzen om haar prestige op de fabriek. Ook de Regeering meende deze trans actie te moeten weigeren. Bij besluit van den directeur der Staatsspoor wegen is bepaald, dat de machtiging tot verkoop van sterkedrank aan haar personeel, echtgenooten of huis- genooten nog slechts van kracht blijft tot 31 December van dit jaar, en dat zij, die op 1 Januari 1886 nog blijven voortgaan met dan verkoop, nit den dienst der Maatschappij zullen ontslagen worden.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1