Dankbetuiging Openbare Verkooping op Woensdag 11 Februari 1885, In den nacht van Vrijdag en Zaterdag hebben eenige personen men vermoedt schippersgezellen te Wageningen een hondje en eene kat met een touw om den hals aan de knop van de huisbel van een ingezetene gehangen. De arme dieren had men op straat opgevangen. Toen men 's morgens de dieren vond, was de kat dood, doch het hondje, sedert lief derijk verzorgd, zal er nog wel van opkomen. De zaak is in handen van de justitie gesteld. Het mag zeker onder de bijzonderheden gerekend worden, dat te Hoogeveen (Drente) de kerkgangers niet door klokgelui, maar per slaande trom naar het bedehuis worden geroepen. De trom vervangt daar geheel de klok om half negen gaat de trommelslager de gemeente doorkwart voor tien opnieuw en het is aardig om te zien hoe dan een lange stoet van menschen, met den tamboer voorop, naar het kerk gebouw trekken. Voor zoover we weten, heeft deze merkwaardigheid, in Nederland, alleen te Hoogeveen plaats. (IV. R.) Aan een gister te Amsterdam gehouden wedstrijd in het schoontijden op schaatsen, vanwege de Am- sterdamsche Skatingclub, werd door 50 personen uit geheel Nederland, ja zelfs uit Hamburg, deelgenomen. In de tweede afdeeling, voor minder geoefenden, werd de premie behaald door den heer J. Hocke Hoogenboom. Uit Ter-Neuzen wordt gemeld De provinciale stoomboot, gisteren wederom op tijd van Vlissingen hier aangekomen, heeft ook de reis naar Hoedekenskerke volbracht, zonder noemenswaardige verhindering door het ijs aldaar ondervonden te hebben. Alleen met de eb is er op de reede alhier een weinig ijs te zien. Tot eergisteren is de vaart door het kanaal op Gent door stoomschepen nog onafgebroken voortgezet. Dinsdag nu hebben 4 Engelsche stoomschepen getracht daar heen te komen, doch zijn niet verder kunnen komen dan tot bij Selzaete, waarop zij zijn teruggekeerd, om de ladingen alhier aan het spoor te lossen, waar nu 7 stoomschepen in lossing liggen. Het kanaal van het spoor tot de sluizen, en zoo noodig ook de haven, wordt dagelijks door sleepbouten open gehouden. Als een bijdrage tot de liefhebberij in hardrij den op schaatsen kan het volgende dienen. Een Friesch heer zat in den trein op reis naar Engeland en pas seerde Deventer. Hij zag daar de ijsbaan met vlaggen getooid, vroeg wat dat beteekende en vernam dat er een hardrijderij zou gehouden worden. Zonder zich te bedenken stapte hij uit den trein, verzocht den sta tionschef zijn spoorkaartje te verlengen, ging naar de kampplaats, liet zich inschrijven als medestrijder en won den prijs van f200. uZie zoo", zeide hij, na het opstrijken van 'tgeld, »nu heb ik mijn reis vrij 1" Zondag had te Brussel eene ernstige botsing plaats tusschen twee stoomtrams. Het ongeluk had plaats des namiddags te 3 uren op de lijn St. Kruisplaats bij Elzene. Een stoomtram, op weg naar het iBois de Cambre," werd voorafgegaan door een anderen stoomtrambeiden waren vol bezet. Toen eerstgenoemde de helling afdaalde, werd de machi nist eensklaps gewaar dat de remklink van zijne loco motief niet werkte. De trein no. 1, die vóór hem was, reed minder snel dan de zijne. Hij deed dus al wat mogelijk was om te stoppen, doch te vergeefs. Met gevaar van de machine te doen springen, wierp hij den stoom achteruit. Doch niets hielp, de trein rolde met duizelende snelheid de helling af. Een politieagent, het gevaar ziende, gaf het alarm aan de personen die op het platform van den eersten trein stonden; ver scheidene heeren konden aan het gevaar ontsnappen door van het rijtuig te springen. Doch weldra volgde eene verschrikkelijke botsing. De locomotief van den tweeden trein verbrijzelde de twee rijtuigen, en van onder de overblijfsels werden een aantal gekwetsten opgenomen. Het was een hartverscheurend tooneel. Eene oude dame, die op den grond lag met een ge broken been, riep om hare dochter die een eind verder lag met beide gebroken beenen. Een heer was een zijner voeten letterlijk afgesneden. Van nog twee andere passagiers werden de beenen verbrijzeld. De gekwetsten werden in naburige huizen opgenomen. Na de eerste hulp werden er vier per rijtuig en een per draagbaar naar het St. Jans-hospitaal vervoerd. Een aantal andere personen zijn allen meer of minder gekwetsteen daarvan heeft eene erge verwonding in het aangezicht bekomen. Te omstreeks 5 uren is de justitie op het terrein verschenen om voorloopig onderzoek te doen. Te Chalons-sur-Saöne zal een standbeeld opge richt worden voor Nicéphore Niepce, den uitvinder van de photographic. Lijkverbranding is thans in gebruik in enkele Staten van Duitschland, in Frankrijk, in Italië en in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. In Engeland zijn tot nog toe vergeefsche pogingen aangewend om verbranding of begraven aan de keuze der belangheb benden over te laten. Portugal is het eenige land in Europa, waar crematie verplichtend is gesteld. In Amerika berekent men dat van 316,000 werklieden in 22 Staten de opgaven reiken niet verder 13 percent buiten werk zijn. Onder de ijzer werkers is dit 20 percent; in de tabaksfabrieken 17; in den houthandel 16 en in den lederhandel 14 pet. De werkstakers, ten getale van 17,550, hebben hun arbeidsloonen 25 percent zien daleD. De nooddruft is nooit zoo groot geweest. Deze cijfers zijn ontleend aan de te New-York uitgekomen statistische opgaven, aan den uitgever verstrekt door 400 correspondenten. Tegelijkertijd bijna met de uitgave van dit rapport las men in The Globe (Londen) hoe het er met den arbeid in Engeland uitziet. Te Newcastle alleen waren toen 1600 huishoudens onder armenverzorgingte Jarrow eveneens een kolendistrict werden 955 huishoudens verpleegd, en in een kleinere stad van het Noorden 171. Duizenden kinderen ontvingen dage lijks bun middagmaal op kosten der gemeenten. Papierverbruik over da geheele wereld. Men heeft berekend, dat thans 4000 papierfabrieken be staan, die jaarlijks meer dan 952 millioen Ned. pd. papier van allerlei soort leveren. Verder heeft men berekend, dat dagelijks 822.000 Ned. pd. papier aan couranten wordt verbruikt. De scholen gebruiken jaar lijks 19 millioen Ned. pd. Deze industrie verschaft jaarlijks aan 192.000 personen overvloedig werk. Een voerman te Parijs, die een wagen met 50.000 fr. aan zijden stoffen eenige oogenblikken alleen had laten staan, miste deze toen hij terugkeerde. Naar links en rechts ziende, bemerkte hij zijn wagen met een vreemden voerman op den bok, die in volle vaart wegreed. Met behulp van eenige personen werd de dief achterhaald en gepakt. Men meldt dat Edison in den loop zijner proeven gevonden heeft, dat men een ontploffing van ontzet tende kracht verkrijgen kan door in de beide uiteinden van een half met water gevulde buis platina-draden te brengen en deze met een dynamo-electrische ma chine te verbinden. De electriciteit ontleedt het water, dat onmiddellijk in knalgas verandert. Geconserveerde en gecondenseerde melk. Bij het conserveeren van de melk zonder bijvoeging van stoffen door het enkel bewaren in luchtdicht sluitende vaten, komt men meer en meer terug van het conserveeren met het volle gehalte aan water, omdat bij een langer transport en eene warme temperatuur in den regel een gedeeltelijk boteren van de melk plaatsheeft. De in het melkproefstation in Baden onderzochte monsters van zulke melk, die vóór het conserveeren was inge dikt, vertoonden, na 9 maanden bewaard te zijn, een normalen reuk en smaak. De melk was daarbij on geveer tot op de helft van het volume ingedikt. De persoon, die Zaterdag te Londen is gearres teerd als medeplichtig aan den aanslag met dynamiet, is in Bowstreet verhoord. Volgens zijne opgaven heet hij Gilbert, is hij ongeveer 23 jaar oud en onder den naam van Cunningham uit de Vereenigde Staten ge komen. De zaak is acht dagen uitgesteld. Volgens inlichtingen, verkregen bij de politie, is de beschul digde afkomstig uit het graafschap Cork, heeft hij vijf jaar in Amerika doorgebracht en is hij in den afgeloopen herfst naar Engeland teruggekomen. De autoriteiten nemen buitengewone maatregelen tegen de dynamietraannen. Alle openbare gebouwen worden streng bewaakt; de wachten zijn verdubbeld. De Koningin heeft bevel gegeven, op Windsor-castle geen bezoekers meer toe te laten. Te Davos-Platz is Vrijdag in den vroegen och tend een lichte schok van aardbeving waargenomen, vergezeld van een onderaardsch gerommel. Een en an der hield bijna 4 a 5 seconden aan. Gelukkig valt er, zoover men weet, geen enkel ongeluk te betreuren. Het weder is over het algemeen hier zeer fraai, doch de circa f300 kurgasten zien met leedwezen vooruit, dat binnen een paar weken de weinige sneeuw, welke dit jaar viel, geheel verdwenen zal zijn. Later, meldt men, zijn er nog verscheidene min of meer sterke schokken waargenomen. In de huizen in het noorden van 't dorp werden voorwerpen, o. a. een zware kindertafelstoel, omver geworpen. De schok van Vrijdag morgen was echter de sterkste en werd door iedereen waargenomen. Bij het uitgraven van de fundamenten voor een nieuw huis zuidelijk van de Acropolis te Athene, heeft men onlangs een gewichtige ontdekking gedaan, be staande in een volkomen bewaard gebleven inscriptie uit de 5e eeuw vóór Christus geboorte en betrekking hebbende op het herstellen van een omheining rondom den Codrustempel, waarvoor 200 olijf boomen waren geplant. Het historisch belang van deze inscriptie is hierin gelegen, dat tot dusver niemand wist dat er te Athene ook een aan Codres gewijde tempel geweest was. Codrus was, zooals men weet, de laatste Koning van Athene (11601132 v. C.,) die zich in het slaggewoel wierp en zich opofferde voor het vader land, toen hij van het orakel had vernomen dat in den strijd tusschen de Atheners en de Doriërs dat volk overwinnaar zou blijven, welks Koning zou ge dood worden. De Atheners, na hem niemand meer •.vaardig keurende om als Koning te regeeren, schaften het Koningschap af en droegen het gezag op aan een Archont voor het leven. Ilet Berliner Tageblatt ontving telegraphisch bericht uit Frankfurt a/M., dat de broeder van een in Hockenheim gearresteerden persoon bekend heeft, dat deze dr. Rumpff heeft vermoord. De moordenaar heet Julius Liiske, geboortig uit Zossen in Brandenburg, was schoenmaker en kwam uit Zwitserland, waarheen hij weder te voet wilde vertrekken. Hij telt 27 jaren. De moord geschiedde volgens een opdracht der anarchisten. De politie zal in de eerstvolgende dagen de acte van beschuldiging in haar geheel openbaar maken. In een Amerikaansch blad leest men de volgende advertentie De heer Jefferson Motys, voormalig hoofdredacteur van de Calif ornische Chromotype, die nu opgehouden heeft te bestaan, zal morgenavond de eer hebben in »Mordaunt's Assembly Rooms" eene groote wetenschap pelijke voorstelling te geven. Hij zal met de rechter- en linkerhand tegelijk twee dagbladartikelen over een opgegeven onderwerp schrijven: ook tegelijk met den linkervoet een wieg in beweging brengen, den daarin liggenden kleinen burger van Californië de melodieën van: »Hail Columbia" en de s Frazes Niggers Song" voorzingen en met den rechtervoet het vuur onder den theeketel aanhouden. Mochten er heeren zijn, die er wat voor over hebben om den heer Jefferson Motys te zien drinken, dan zal hij zes-en-dertig gewone glazen grog tegen elk man van zijn leeftijd leegdrinken en daarna met een revolver in zes schoten op twintig passen viermaal het aas uit de kaart schieten. Entrée 10 cents de persoon. Een droevig drama is te Brugge gebeurd. Een arme vrouw, die op den hoek harer straat een bak kerskar zag, kon aan de verzoeking niet weerstaan een brood te stelen. Zij spoedde er zich mee naar huis, brak het brood in vieren en deelde de stukken uit aan hare uitgehongerde kinderen. Toen de bakkers knecht, die haar gevolgd was, in de kamer kwam, was het brood reeds in de hongerige magen verdwenen. De politie werd verwittigd. Een agent kwam de moeder verzoeken op het bureau te komen. De vrouw ging een voorwendsel naar boven en kwam niet meer terug toen de agent haar ging zoeken, vond hij haar opge hangen. Bekend zijn in ons land de poppetjes, doosjes en andere voorwerpen, van zeeschelpen vervaardigd. Hoe de nijverheid zich zelfs het allergeringste ten nutte weet te maken, zoodat het een allerbelangrijkst voor werp wordt, blijkt uit het feit, dat in ééne fabiiekin Neurenberg in een enkel jaar de schalen van 150,000 zoetwatermosselen als garnituur voor verfdoosjes ver bruikt zijn. De Chineezen hebben reeds lang fraaie voorwerpen van smaak vervaardigd met behulp van de parelmoer- laag van een zeedier, den nautilus (pompihus), welke prachtige parelmoervlakte onder eene dikke buitenlaag gevonden wordt, die eerst moet verwijderd worden. Deze kunst is later naar Europa overgebracht en bloeit vooral te Parijs. Op het eiland Jersey, welks kusten omstreeks 't begin van Maart door de verbazende uitgestrektheid in zee van zeewier het voorkomen van onme telijke strooken weide hebben, is het inzamelen van dat wier (in Maart) een feest, door oud en jong ge vierd. Op zekeren dag gaat al wat beenen heeft naar het strand, het terugwijken van het water na vloed van schrede tot schrede volgende, opdat men geen minuut verlieze van de ebbe, gedurende welke alleen de inzameling mogelijk is. Alles wordt op hoopen ge stapeld en door den terugkeerenden vloed naar strand gespoeld. Een groot deel er van wordt tot mest over het veld gebracht, en het overige verbrand om er soda uit te bereiden. China heeft een bevolking van 382 millioen zielen, of een vierde deel van de waarschijnlijke be volking der geheele aarde. In 1842 nam de Protes- tantsche zending in dat Rijk een aanvang; in 1853 telde men er nog slechts 350 personen, die tot het Christendom weren overgegaan thans heeft China 750 zendelingen, 1221 inlandsche helpers, 22601 avond- maalgangers, 6000 scholieren in zendingscholen en 21 godgeleerde scholen met 300 studenten. Het werk der Amerikaansche Gereformeerde Kerk nam er met drie zendelingen in 1844 een aanvang: thans heeft die Vereeniging er 4 zendelingen, 4 inlandsche helpers, 16 inlandsche predikers, 1 godgeleerde school met 12 studentenen 8 gemeenten met 758 leden en 6 scholen. Laatste en teiegraphische berichten. Borsele. Maandag herdacht onze gemeente-veld wachter, bij de viering van zijn zestigsten geboortedag, de dertigjarige vervulling der bediening van gemeente bode. In 1854 benoemd, volgde hij wijlen zijn vader op, die de betrekking sedert 1811 had waargenomen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Uitslag aanbesteding te Rilland, heden Woens dag 28 Januari 1885, van het verhoogen van den zeedijk van den Reigersbergschen polder. Ingeschreven werd door de heeren J. Bruggeman te Hansweerd voor ƒ4100; Cornelis Blomme te Rilland voor 3800; B. Den Ester v. d. Brink te Krabbendijke voor 3500 C. De Wilde Az. te Kattendijke voor f 3048 A. Ver- morken te Hontenisse voor ƒ2860 Jan Leijs te 's-Heer- Arendskerke voor 2798 Johs. De Jonge te Biezelinge voor 2300. Het werk is gegund aan den heer Johs. De Jonge. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 28 Januari 1885. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. i Thermom. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 uor. s morgens 8 762 zw. Betrokken. 2% 0.2 s midd. i 2 762 1- 6 s avonds 5 758 5 Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, waarvan 't centrum buiten het ge bied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 735 m.M. bedraagt, bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidoostwaarts. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 4.7 m.M. boven Helder. Hedenochtend acht uurMaastricht 4 m. M. boven Groningen. Hedenmiddag half een 't Verschil werd ongunsti ger en kleiner. Barometerstand te Utrecht om half een 761.8 m.M. VerwachtingZuidwestelijke wind, veranderlijk weër, vermoedelijk regen. 317e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 100 gulden en daarboven. Trekking van Dinsdag 27 Januari 2e lijst. No. 19964 f 1000. Nos. 8117, 11676 en 11721 elk f400. Nos. 3133. 9189 en 13362 elk f200. Nos. 711, 1621, 6260, 13193 en 14094 elk f 100. Trekking van Woensdag 28 Januari. 3e lijst. Nos. 7360 en 16470 elk f1000. Nos. 4950, 6r 99 en 16685 elk f400. Nos. 6419 en 19437 elk f200. Nos. 1293, 5769, 14942, 17699, 17890, 18852. 19145, 19483, en 20959 elk f 100 Burgerlijke Stand Soes van 26 tot 28 Januari 1885. Geboren: den 26, Marius Anne, z. v. Marinus Cornelis Jacobus Pilaar en Suzanna Antoinetta Cor nelia Paulina Van Borrendam; den 27, Lijdia, d. v. Johannes Iman Van der Knijp en Johanna Jacoba Vreke. Overleden: den 26, Maria Van de Plasse, 52 j. gehuwd met Jan De Windt. bwww—bh—ww— Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 6 Febr. Ierseke, schuur, I. Hnge. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 29 Jan. lerseke, hout enzGallis Mereus. 29 et Waarde, hofstede en land, Rembges. 29 Krabbendijke, mutsaard en huizen, P. Overman. 30 Wemeldinge, hofstede, P. Overman. 31 Wissekerke, aandeelen tiendblokken, Roelof en Tak. 31 Arnemuilen, vaartuigen, Kouion. 4 Febr. Kruininge, beestiaal enz., Mulock Houwer. 5 h 's Heereuhoek, beestiaal enz., Mulock Houwer. 9 'b Gravenpolder, verp gronden, Gallis Merens. 9 f Hansweerd, koffiehuis, Pelle en Lansen Croin. 11 f 's-Heerenhoek, planken enz., Mulock Houwer. 16 n Rillaud-Bath, inspan, Rembges. 19 i Krabbendijke, inspan, P. Overman. 25 Hoedekenskerke, inspan, Pelle. 25 en 26 Febr. Wolfertsdyk, inspan, Pilaar. 26 Febr. 's-lleerenhoek, inspan,P. Overman en. Scholten. 26 - Kruininge, woon-en winkelhuis enz., Mulock Houwer 27 en 28 Febr. 's-Gravenpolder, inspan, P. Overman. Febr. hofstede, Mulock Houwer. 4 Mrt. Kortgene, iuspan, Roelof. 4 en 5 Maart, 's Heer Arendsk., inspan, Karseboom. 5 Mrt. Wemeldinge, inspan, P. Overman. 6 Kloetinge, boereuinspan, Pelle. 12 u Kapelle, inspan, Gallis Merens. 18 Wemeldinge, inspan, Gallis Merens. v hofsteden, P. Overman. Marktberichten. GOES, 27 Januari 1885. De aanvoer vaD Granen was redelijk, Tarwe ruimde onveranderd in noteering goed op, een enkel monster kon iets hooger prijs bedingen. Wintergerst algemeen gevraagd. Overige artikelen onverandeid. Nieuwe TARWE per hectoliter 6,60 a 7, Jarige TARWE a ROGGE 5,80 a 6,10 WINTERGERST 5,— a 5,40 ZOMERGERST 5,— a 5,15 HAVER 2,50 a 3,50 BLAUWE ERWTEN 7,— a 8,25 BRUINE BOONEN 8,— a 8,25 PAARDENBOONEN 6,- a 6,25 W1NTER-KOOLZAAD per a KARWEIZAAD a BOTER per K. G (Ned.TE 1,05 a 1,06 EIEREN per 100 stuks 4,a 4,20 ROTTERDAM, 27 Januari 1885. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 924 runderen, 111 vette- en graskalveren, 57 nuchtere kalveren, 292 schapen of lammeren, 423 varkens, 16 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen Iste qnal. 82 c., 2de qual. 68 c., 3de qual. 48 e., kalv. Iste qual 110 c.,2de qual. 90 c., schapen 90 c., alles per kilo. In het magere vee was weinig handel. Weivarkens goede qual 45 a 52 cent per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qnal. f 68, 2e qual. f 64, 3e qual. f 60, per kilo 85 a 60 e. Jk-d-vertentiën. Heden vieren mijne geliefde ouders N. HOOGERHEIJDE en A. KRAAMER hunne 40jarige Echtvereeniging. Namens hun eenige dochter, schoonzoon en kleinkinderen. Schore, 28 Januari 1885. f Voorspoedig bevallen van een wel geschapen ZOON M. G. Van OOSTEN Nijsse. Driewegen, 26 Jan. 1885. Eenige en algemeene keunisgeving. 'f Heden overleed na een langdurig lijden mijne innig beminde dochter en ons aller dierbaarste zuster SOPHIA GEER- TRUIDA, in den zoo jeugdigen leeftijd van 18 jaar en 7 maanden. Rillar,d-Bath, 19 Januari 1885. "Wed. W. S. MONTÊ, Kinderen en Behuwdkinderen. aan allen, welke mij hulp betoond heb ben bij den brand op de Hofstede van den WelEd. heer De Meulemeester te Kloetinge. Kloetinge, 28 Januari 1885. A. PADMOS. Hartelijk dank voor de vele en innige blijken van belangstelling en deel neming, bij het overlijden van onzen on- vergetelijken man en vader ondervonden. Biezelinge, 28 Januari 1885. Da. BEENAKKER (Wed. W. Van de LINDE). Uit naam der kinderen, Adr. Van de LINDE. 's voormiddags te 10 uren, te 's-Heeren- hoek. vóór de herberg van C. Hoornick, ten diens verzoeke en ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van 2000 grenen Planken in soort, Ribben, Dorschvloerdelen, breede Mestplanken, 1000 bos Tarwe- stroo, 1 drachtige Zeug, Loop varkens, 1 Kast, Stoelen, Huis houdelijke Goederen, 4 Hammen, 1 Veeren Bed, nieuwe Pluimen, Dekens en Jassen, 2 Kruiwa gens, enz. enz.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 3