cour oks. Volgens een der Fransehe bladen zou ook de Mi nister van Koophandel, de heer Rouvier, na eerst sedert October van 1884 met die portefeuille te zijn belast geweest, voornemens zijn ontslag te nemen. De heer Rouvier zou namelijk zeer misnoegd zijn, dat aan de voorwaarde, door hem bij zijne toetreding tot het Kabinet gesteld, om aan zijn ministerie de onder- afdeeling Koloniën toe te voegen, door den heer Ferry niet wordt voldaan. Bij de Zondag gehouden verkiezing van leden voor den Senaat is de uitslag vrij gunstig voor het minis terie. Do hertog De Broglie en met hem vele monar chalen, zooals De Fouston, Brunet, De Mérode, Piëtri en De Bosvedon, zijn gevallen, zoodat de conservatieve partij in den Senaat zeei is verzwakt. Er zijn twintig republikeinsche afgevaardigden in den Senaat gekomen, zoodat die partij in de Kamer nogal verzwakt is. Men spreekt dan ook opnieuw van eene Kamer-ontbinding, waarvoor de heer Ferry bij den Senaat op geene bezwaren zou stuiten en waar door de Kamer beter zou worden samengesteld. In een gisteren ontvangen telegram van generaal Brière de l'lsle wordt medegedeeld, dat alle toebereid selen zijn gemaakt en de operatiën tegen Tongkin on middellijk zuilen worden hervat. De heer Ferry heeft in den ministerraad mededeeling gedaan omtrent de onderhandelingen met de «Asso ciation Africaine" over de grensscheiding der terreinen aan de Congo. Hij verklaarde dat er op de bekende grondslagen eene bijna volledige overeenstemming bestaat. Blijkens particuliere berichten gaat het met de onder handelingen tusschen Portugal en de «Association" niet vooruit en wordt er aan een gewenschten uitslag ge- wijfeld. Het gerucht aangaande een rechtstreeksch tractaat tusschen Frankrijk en Portugal is ongegrond. De Kamer van Afgevaardigden heeft hare gewone zitting hervat. Bij de opening sprak de voorzitter, de heer Brisson, een woord van dank tot zijne medeleden, en vermeldde hij de verkiezingen, die voor den Senaat hebben plaats gehad, waarna hij constateerde, dat deze den wil van het land uitdrukken, 0 .1 voort te gaan met een vreedzaam en democratisch bestuur. De heer Brisson noodigde de Kamer uit om dien weg te blijven volgen. De interpellatie-Baudry d'Asson over Tonkin is tot over een maand uitgesteld. De Kamer nam vervolgens alle hoofdstukken van de buitengewone begrooting van oorlog ongewijzigd aan. In het Deensche Folkething is het denkbeeld ter sprake gebracht, om Denemarken evenals België door de Mogendheden neutraal te doen verklaren. Er is evenwel voorloopig nog niet veel kans op, dat Dene marken stappen in dezen geest zal doen. De Minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde namens de Re geering, dat het tegenwoordige tijdstip zeer slecht ge kozen zou zijn om die zaak bij de Europeesche Mogend heden aanhangig te maken. De Regeering zelf kon het denkbeeld ook volstrekt niet onbepaald verdeligen, omdat het land daardoor in zijn vrije bewegingen zou worden belemmerd. Wilde de Vertegenwoordiging de quaestie bespreken, dat moest zij zelf weten, doch de Begeering zou aan dergelijk debat niet deelnemen. Lord Wolsely seint uit Egypte een eenigszins k.vl- meerend bericht omtrent het uitblijven van tijdingen omtrent generaal Stewart en zijn duizend man. De vorige berichten toch waren overgebracht door Bachi- Bazoeks, doch Stewart heeft er thans niet meer, zoodat nu alleen boden op kameelen, geëscorteerd door Engel- sche soldaten, dienst kunnen doen, wat veel langzamer gaat, Beursoverzicht. Er valt van de afgeloopene week weinig nieuws te constateeren en duidelijk blijven tot nog toe de verschijnselen, dat het kapitaal voortgaat met zich te onthouden om nieuwe ondernemingen op touw te zetten. Getuige daarvan de voortdurende lage rente- KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 27 Jan. 1885. KB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aanbij die stukken behoorende. STAATSL,BHHITOBH. EUROPA. PCt. PCt. Hongarije, Obl. Leening 1867 5 100 dito, Goudleening Italië, 1881. 5 87 5 92% Nederland, Cert. N. "W. S. 2% 67 dito, dito dito 3 79 dito, dito dito 4 101 dito Obl. 1883 4 101 y, Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. 5 67% dito, dito zilver Jan.-Juli 5 67 dito, dito goud 4 86% Portugal, Obl. Btl. 53/80 3 45 dito, dito 1881 5 81% Rusland, Obl. Hope dt Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 5 100% 5 61% dito dito 6e '55 5 86% Obl. 1864 1000 5 100% dito 1866 100 5 983/, dito 1872 gecons. 5 96% dito 1873 dito 5 96% dito 1877 5 98% dito Oostersche leening le serie b 61 dito 1850 le Leening 4 963% dito 1860 2e dito 4v 92 7% dito 1875 gecons. 4% 89% dito 1880 gecons. 4 78 dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) 4 83% dito dito 1859 3 71% dito dito 1883 in go 6 103% Spanje, Perp. Sch. 4 57% dito dito dito 1876 2 46% dito dito Amortis 4 70 dito dito perp. Schuld 4 56% Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr. 16% dito dito 1863/1865 (17) 6 dito dito 1869 geregistr. 15% standaard van den prolongatiekoers 2%, waarvoor, mits het onderpand slechts courante stukken bevat, nog steeds overvloed te bekomen is, en waardoor het bewijs geleverd wordt dat men, wachtende op de dingen die komen zullen, aan deze trouwens zeer soliede wijze van belegging de voorkeur geelt. Wisselkoersen bleven onveranderd. De weekstaat der Nederlandsche bank duidt eene vermeerdering van circa twee millioen voor de discontorekening en van even zooveel voor de beleeningrekening aan. Met uitzondering van de Portugeesche waarden laten overigens de Europeesche staatsfondsen geen onbevre- digenden indruk achter. In de eerste plaats profiteerden de Russische Oosterleeningen van de geruchten dat zij eerlang te Parijs zullen worden geïntroduceerd, en wonnen zij hierdoor een half percent; evenzoo waren de Hongaarsche fondsen gezocht. Aan diezelfde willige stemming der Parijsche beurs is het vermoedelijk te danken dat de Spanjaarden eene vaste stemming behielden, daar de rampen, welke dit land in den laatsten tijd troffen en die volgens be trouwbare geruchten nog lang zullen worden gevoeld, juist het tegendeel hadden kunnen doen vermoeden. Turken bleven niet zonder handel, hoewel de re sultaten per slot van rekening weinig beteekenen of zelfs verlies aantoonen. Voor belanghebbenden verwijzen wij naar de annonce van het bestuur van den effectenhandel, waarin o. a. wordt gezegdde registratie der stukken staat open tot 1/13 Febl'u- ari 1885. Na dit tijdstip zullen de verschenen coupons ver beurd zijn en de vroeger te hunnen bate gemaakte bepalingen ten voordeel komen van de op 1/13 Maart 1885 voor interest en aflossing beschikbare fondsen. Na 1/13 Februari 1885 zal geene registratie meer geschieden, tenzij op bijzondere beschikking van den raad van administratie, en alle coupons, betaalbaar vóór den dag der registratie, zijn verjaard. Voorts wordt door dienzelfden raad bepaald, dat de termijn voor de afstempeling en dus ook de con versie der niet geregistreerde stukken eveneens op denzelfden dag eindigt. Het is dus duidelijk dat houders van obligatiën, die alsnog wenschen hunne niet geregistreerde stukken te doen registreeren of converteeren, in hun eigen belang worJen aangemaand dit te doen vóór den 13 Februari a. s. aangezien na dien dag hunne coupons waardeloos zijn. De handel in de koloniale waarden trekt nog in velerlei opzichten de belangstelling van het publiek en gaf aan deze in de afgeloopene beursweek een vasten tint. Wij gelooven dat zelfs voor buitenland sche rekening verscheidene stukken zijn aangekocht. Buitendien waren de verklaringen door de directie van de Nederlandsch-Indische-Handelsbank in hare jongste vergadering van aandeelhouders atgelegd vrij bevredigend en wordt door haar te velde getrokken tegen de loopende geruchten als zouden de aandeelen uit een oogpunt van rentabiliteit totaal waardeloos zijn. De Amerikaansche Spoorwegmai kt had geen vroo- lijk aanzien en voor de meeste aandeelensoorten valt weder verlies te constateeren. E-n van diegenen die het meest getroffen werden zijn de Centrals, zonder dat daarvoor bekende redenen zijn. Niet zonder redenen daalden alle soorten der Missouri Kansas en Texas Maatschappij daar de berichten om trent de laatste ontvangsten der Maatschappij alsmede die van hare zijlijnen veel minder zijn dan ten vori- gen jare. Met het oog op de mogelijkheid dat ook deze Maatschappij in moeielijkheden zoude kunnen geraken gaat het administratiekantoor van de hh. Westendorp c. s. nu reeds over met zich bereid te verklaren tot ontvangst van stukken en verwisseling daarvan in certificaten, teneinde de Hollandsche hou ders in de gelegenheid zouden zijn om des noodig hunne stem krachtig te doen gelden. Dat overigens de al of niet vermeerdering der ont vangsten niet altijd een maatstaf behoeft te zijn voor de verhorging of verlaging van den beurskoers blijkt wel PCt. AFItlKA. Egypte, Obl. leening 1876 4 dito Spoorwegleeninr 1876 5 NOORD-AMERIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 4% Mexico, dito 1864 (37) 3 ZUID'AMEBIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 5 dito dito 1875 100 5 Colombia, dito (20) 4 Peru, dito leen. 1870 (19) 6 Venezuela, dito 1881 4 IKQÜ8TR. BH Ft®. QKCBKK. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. 4% Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4% Stoomvaart Zeeland Aand. pref. dito dito Obl. 5 Rusland, Pandb. Hyp. Bank 5 SFQOKWBC-JLBBH. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. 4 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 5 Ned. Centraal spw. gast. dito Hongarije, Theisspw. dito 5 Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 Polen, Wars. Bromb. aand. 4 dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 dito hypoth. Obligatiën 4% dito dito dito 4 Baltische spoorwegaandeelen 3 Charkow Azow. Oblig. 5 Jelez Griasi dito 5 Jelez Orel dito f 1000 5 dito dito 100 5 Morschansk-Sysran Aand. 5 Mosk.-Jaroslaw Oblig. 5 Orel Vitebsk dito 5 Poti-Tillis dito f 1000 5 dito dito 100 5 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 PCt. 66 81% 111 8% 94% 94v, 21% 11 28% 150 103 38% 101 87% 101 89 100% 105% 70% 86 58? ig 49% 04 lig 124% 96% 86 57% 96% 94% 97% 95% 57 101% 97% 95% 61% uit die der aandeelen Louisville Nashville spoorweg- Maatschappij. Volgens de laat6te berichten toch be droegen de ontvangsten dier Maatschappij circa 16000 dollar meer in de derde week van Januari 1885 dan die in denzelfden termijn van het vorige jaar en des niettegenstaande hebben ook deze zich niet aan de malaise kunnen onttrekken. Ook de Bulfalos, Denvers en Oregon-soorten moesten het ontgelden. Voor de beide eerstgenoemde soorten blijft de stortingsquaestie nog altijd de kapitale reden der daling, voor de laatste het aanstellen van een receiver en het ontslag nemen van haren president den heer Henry Villard. Gemengde Berichten. Door de Vereeniging «Ijsvermaak" alhier zijn bij den wedstrijd van jl. Zaterdag uitgedeeld310 brooden, 140 kilo spek, 45 hectoliters kolen, 2000 turven, 25 dekens, 50 mutsaards, 2 hammen, 1 kalfskop, 2 stoven en verder worst, gort, boonen, vleesch en een groote partij kleederen. De Hollandsche post, welke hier des morgens met den trein van 8.52 arriveert, werd heden met dien trein niet aangebracht. Naar men verneemt moet bij Zevenbergen de trein van Rotterdam naar Rozendaal van de rails zijn geraakt, waardoor de aansluiting op laatstgemelde plaats niet kon plaatshebben. Om 12 uur kwam de post echter weder op tijd aan, zoodat de stremming in den dienst vermoedelijk reeds zal opgeheven zijn. Rilland-Bath. Naar men verneemt zijn wegens de weinig rentegevende opbrengst der Engelsche polders alle arbeiders met 10 centen daags en alle knechten met 50 centen daags op hun loon verminderd. Men spreekt zelfs van een heengaan van den onderdirecteur, wegens het inkrimpen zijner jaarwedde. Als eene bijzonderheid dient vermeld te worden, dat een landbouwer in deze gemeente reeds in 't bezit is van kuikens. Tusschen Rozendaal en Breda is Maandagavond op een wissel bij laatstgenoemde plaats een goederen trein ontspoord, waardoor het geheele terrein, voor het goederenverkeer bestemd, versperd werd, doch zoodanig, dat de loop der personentreinen ongehinderd kon plaats hebben. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Naar men uit Rozendaal aan de N. II. Ct. meldt heeft een voorgenomen ijsfeest aldaar veel tegenwerking ondervonden van de zijde der geestelijkheid. Niet zoo dra toch was het haar ter oore gekomen, dat het plan tot zulk een feest bestond, of ouders en kinderen werd aangezegd daaraan niet deel te nemen. Toch bewoog zich op de welingerichte baan eene talrijke menigte, die aan het verbod geen gehoor had verleend, zoodat het feest, opgeluisterd door muziek uit Bergen-op-Zoom, in alle opzichten naar wensch is geslaagd. Zondagnacht werden de bewoners der gemeente Sluis door het geroep van brand uit hun slaap ge wekt. Het door den herbergier L. Dupon bewoonde kapitale huis op de Kaai stond in lichte laaie vlam. Da delijk werden de gemeentespuiten in werking gebracht en werd adsistentie gevraagd bij de gemeentebesturen te Aardenburg en Oostburg. Na een paar uur hard werkens, begon men te zien, dat de belendende gebouwen kon den behouden blijven. Ieder Sluizenaar had daartoe het zijne bijgedragen, Het huis is geheel uitgebrand, niets is er uit kunnen gered worden dan de bewoners en niet dan levensgevaarlijk. De later aangekomen spuiten van Aardenburg hebben nog uitstekende dien sten bewezendie van Oostburg behoefden geen water meer te geven. Alles was tegen brandschade verzekerd. In de Sum. Ct. vindt men het volgende vermeld omtrent den dood van den deserteur Cohen. «Eindelijk is Ali Cohen dan toch opgehangen. Het werd tijd. De schavuit heeft zich tot het laatste PCt. AMERIKA. Atchison-Topeka Cert. v. Aand. dito oblig. 7 Atl. Pacific (W. D.) Ie hyp. 6 Centr. Pacific Aand. dito dito Obl. 6 dito California Oregon Obl. 6 dito dito Serie B 6 dito San Joaq. Valley dito 6 dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito 6 Chicago Atlantic Oblig Cert. 6 Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred dito Cert. Ie hyp. 7 dito Jowa Midland dito 8 dito Mad. Ext. dito 7 dito Menomenee dito 7 dito N. W. Union dito 7 dito Winona St. Peter dito 7 Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. Chicago R.-Island Cert. Aand. dito South-Westh Obl. 7 Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand. dito dito Oblig. Cert. 7 dito dito Cert. v. geconsol. 7 Illinois Cert, van Aand.- dito Leas L. Stock Cert. 4 dito Springfield Div. Obl. 6 Kansas Pacific dito 6 Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. dito dito (de hyp.) 6 dito dito (2e 3 dito dito Sink, fund Obl. 6 St.-Louis San Fr. Aand. de Pref. dito dito Oblig. 6 dito Alg. Hyp. dito 6 dito Wichita Western 6 Mich. Centr. Cert, van Aand. Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. dito in goud Obl. 7 Miss. Kansas Texas. Aand. Miss. Kansas Texas. Obl. 7 dito Incomebonds. dito dito Un. Pac. South-Br. dito 6 PCt. 76% d14 76 3d d09% 97% 95 d05 96% 62% 134% dl9% d28% d22% 123% 124% 12d% 117 ldO% 121 8 80 46 d20 83% d05 24 93 40 79% 82% 102% 87 96 52% 94% d20 15 98% 56% d04% oogenblik zeer brutaal, minstens onbetamelijk gedr agen. Verbeeld u: op weg van de gevangenis naar de execu tieplaats hadden de voorste soldaten van het escorte een oogenblik een eenigszins versnelden pas aangeno men, waarop de luitenant van Erpen Roijaards, com mandant van het escorte, liep: BNiet zoo vlug aan het hoofd en opsluiten", waarop Cohen dadelijk liet volgen«Daar heb je gelijk aan, luitenant, want hangen heeft geen haast". Onder het voorlezen van zijn vonnis riep hij bij de woorden «desertie naar den vijand", met een stem als hoofdofficier: «Dat liegen ze!" In drie sprongen was hij op het schavot, roepende «Een! twee! drio hoep!" Vooraf had hij nog eventjes aan den beul gevraagd «Of hij wel zeker was dat het touw sterk genoeg was, want dat hij niets zoo onpleizierig zou vinden als dat hij naar beneden viel". De berichtgever voegt er nog bij, dat de muzikanten vroolijke deuntjes speelden. Dit zal zeker door niemand worden goedgekeurd, al is het misschien eenigszins te vergeven aan weinig ontwikkelde lieden, dat ze op die wijze hun gevoelen omtrent de executie van een landverrader uitdrukken. Een ongekende drukte heerscht deze week op de be vroren Goudzee: de ijsbootjes glijden er met vreeselijke snelheid, door slechts matigen wind voortgedreven, over de gladde oppervlakte. Wie zulk een schouwspel nog niet gezien heeft, kan niet gelooven, dat de af stand tnsschen Volendam en Monnikendam (ongeveer 1 uur) bij sterken wind in 5 minuten kan afgelegd worden. Morgen hoopte men er een wedstrijd te houden. Aan de Maandag te Amsterdam gehouden hard rijderij vanwege de «Amsterdamsche IJsclub" namen 24 personen deel. De prijs, ƒ300, werd behaald door Renke van der Zee, van Workum; de prem e ƒ100, door B. Bruinsma, van Sneek. De twee laatste rijders, A. Van den Berg en Postbuma. beiden Friezen, be kwamen ieder ƒ1 0. Prachtig weder lokte duizenden nieuwsgierigenmuziek luisterde het feest op. In Eigen Haard word in een artikel over het spiritisme, dat het «geloof der zenuwen" wordt ge noemd, onder anderen medegedeeld, dat in 1848 het omgaan met de geesten in Amerika begon en twee jaren daarna er reeds drie-en-dertig duizend mediums waren; in 1856 werd het getal spiritisten op drie millioen en in 1871 op elf millioen geschat. Over den gedachtenlezer Cumberland handelt een groot deel van het artikel en zijne kunst wordt er eenigszins in verklaard. De gedachtenlezer vraagt eerst aan zijn geleider of deze er prijs op stelt, dat de toer gelukt. Bij een bevestigend antwoord wordt hij geacht een goed medium te zijn en nu is het eigenlijk het medium, dat onwillekeurig den gedachtenlezer leidt, daar deze zijn eigen wil onderdrukt en aan den polslag van den geleider gehoorzaamt. Aan de «Zevenbergsihe suikerfabriek" te Zeven bergen zijn talrijke werklieden ontslagen, terwijl bet nog aan de fabriek werkzaam zijnde personeel zich eene aanzienlijke loonsvermindering moet getroosten. Onder de schaatsenrijders in het Noordbrabantsche dorp Engelen zag men dezer dagen eene dame van 84, en een landbouwer van 82 jaren. Ook te Genemuiden kon men twee oudjes van 84 en 85 jaar over de ijsbaan zien zwieren. Vrijdag zijn te Ambt-Hardenberg twee deserteurs van Ommerschans gearresteerd, waarvan de een drie- en de andere reeds acht maal in dat gesticht werd opgenomen. Zij wilden eens een uitstapje naar Pruisen maken, en dat nog wel in kolonistenkostuum. In een privaat van het Luthersche oude-mannen- en vrouwenhuis aan de Muidergracht te Amsterdam hadden zich gassen verzameld, die eene nogal hevige ontploffing hebben veroorzaakt. De zwaar gemetselde muur van den privaatkuil was gescheurd, en het trot toir voor het huis over eene lengte van 20 Meter gebarsten, terwijl onderscheidene glasruiten, zelfs bo ven in den koepel, verbrijzeld werden. PCt. Missouri-Pacific South dito 6 N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio 6 St. Paul Min. Man. Cert. v. Aand. dito dito Obl. 7 dito Geconsolideerde Schuld dito 6 dito dito 2e hyp. 6 dito dito Dakota Ext. Obl. 6 Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 Union Pacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 dito Collateral Trust Bonds 6 dito dito dito 5 Brazilië Spoorwegleening 5 TBASSWBaMAATSCHAFFSfBH. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito FBBMXB-E.BBHXHCBH. Nederland, stad Amsterdam a f 1000 dito a f 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. (18) 4% PCt. 101% 25 89% 84% 109 100 107 107% 101% 120% 94 48% 109% 99 85 78 102% 63% 74% 140 101 104% 102 97% 99 99% 96% 112% 102% 136% 46% 10 Oost, papier zilver Diverse in Fransehe Belgische f 20,40 -20,40 -11,60 -47,35 -47 35 Pruisische 58,65 Russen in Z. R - 1,24 Spaansche Buit - 47,35 Binn. - 2,32 Amerika in dolL - 2,46

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2