1885. N°. 13. Donderdag 29 Januari. 72sle jaargang. vervoer van vrachten op de wegen, GOESCIl De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. fOUMNT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Bericht. Na Dinsdag 3 Februari wordt per post- quitantie gedisponeerd over de nog on betaalde abonnementsgelden enz. DE ADMINISTRATIE. Ingevolge bevel van den heer Commissaris des Ko- nings in deze provincie is het overeenkomstig het reglement beperkt, aanvangende te middernacht tus9chen den 28n en den 2l)n Januari 1885. De uitvoerige aankondigingen zijn 'er gewone plaatsen aangeplakt. Goes, 28 Januari 1885. re Burgemeester van Goes, J. O. DE WITT HAMER. GOES, 28 Januari 1885. Door den gepensioneerden kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, den heer W. E. Willink Ketjen, is aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediend een adres van den volgenden inhoud «dat hij den 13en Maart 1882 door den toenmaligen commandant van het Indisch leger, den luitenant- generaal Bouwmeester, voor een Raad van Onderzoek getrokken werd, onder beschuldiging van opzettelijke en herhaalde ongehoorzaamheid; dat de stukken, welke die beschuldiging moesten staven, waren valscb, of vervalscht, of onwaar; dat de Raad van Onderzoek hem vrijsprak, zonder onderzoekdat hij een half jaar daarna ontijdig eervol uit den militairen dienst ontslagen werd, op advies van den luitenant-generaal Bouwmeester, omdat hij voor een Raad van Onderzoek had terecht gestaan. Dat aan adressant bij Gouvernements-besluit dd. 28 Mei 1883, no. 18, het pensioen geweigerd werd, omdat hij geen afstand wilde doen van de tegen hem gebruikte valsche bescheidendat hierdoor geschonden werden het Koninklijk besluit dd. 13 Januari 1854, no. 64 en het Gouvernementsbesluit dd. 15 Novem ber 1854, no. 5; dat adressant door die schending beroofd is van zijn rechtmatig eigendom. Dat zooals blijkt uit de hieraan toegevoegde bijlagen hij zijne grieven bij herhaling gebracht heeft voor de Indische- en Nederlandsche Koloniale regeering, zonder eenig succes. Redenen waarom reqoestrant eerbiedig verzoekt, dat het de Nederlandsche Volksvertegenwoordiging moge behagen, de Regeering uittenoodigen, hem weder in 't bezit te stellen van zijn, hem door pressie ontroofd, eigendom, en de al of niet wettigheid van zijn ontslag te doen onderzoeken." Bij dit adres zijn gevoegd een elftal bijlagen en bescheiden, waardoor de adressant de gegrondheid zijner klacht tracht te staven. Wij kennen de zaak van den heer Ketjpn volstrekt niet en wij kunnen dus niet geacht worden vóór of tegen hem ingenomen te zijn. Toch trekken een paar punten in bovenbedoeld adres onze aandacht. De heer Ketjen wordt in de bladen de gepensioneerde kapitein genoemd, terwijl hij zelf zegt, dat hem het pensioen geweigerd is Nu ligt er tusschen het «ontijdig eer vol ontslag" en het gouvernementsbesluit tot weigering van pensioen een tijdvak van ruim een half jaar. Is de kapitein nu eerst met pensioen ontslagen en is dit later ingetrokken, of moeten wij uit de woorden, dat hem pensioen geweigerd werd opmaken, dat hij er na zijn ontslag om gevraagd heeft en dus nimmer ge pensioneerd is geweest De raad van onderzoek sprak hem vrij zonder on derzoek. Was de beschuldiging zoo in 't oog vallend absurd of valsch, dat die raad geen onderzoek noodig achtte! Dan voorzeker is het «ontijdig eervol ontslag" zeer onbegrijpelijk, tinzij het blijke dat er andere re denen bestonden, waardoor het verklaarbaar wordt, dat de heer Ketjen zonder eenig succes bij herhaling zijne grieven voor de Indische en de Nederlandsche koloniale Regeering heeft gebracht. Zwaar is voorts de beschuldiging door kapitein Ketjen gedaan, dat hem pensioen geweigerd werd, omdat hij geen afstand wilde doen van de tegen hem gebruikte valsche bescheiden, en onmiddellijk rijst daarbij de vraag: hoe kwamen die valsche beschei den in zijn bezit? 't Is toch weinig gebruikelijk, dat stukken tot eenig geding behoorende in handen van den beschuldigde worden gesteld en zoo dit hier is geschied om hem vooraf daarover te hooren dan be grijpen wij alweder niet waarom de kapitein ze behoudt, ze althans niet in handen stelt van den raad van onderzoek, die hem vrijsprak. 't Komt ons voor, dat er veel duisters in deze zaak is en daarom hopen ook wij, dat bij de behan deling in de Kamer het noodige licht erover zal ver spreid worden. De N. R. Gt. schrijft het volgende De bewijzen, dat de administratieve dienst bij ons leger slecht is ingericht, zijn talrijk. Wij kunnen ze heden weder met éen vermeerderen, dat ons ongelooflik zou toeschijnen, wanneer wij onze inlichtingen niet van volkomen vertrouwbare zijde hadden ontvangen. Toen namelijk voor eenige dagen de koude meer en meer toenam, en het zich liet aanzien dat er vooreerst geen verandering in de weersgesteldheid zou komen, richtten de meeste korpscommandanten zich tot de administratieve autoriteiten om voor hunne onderheb benden eene derde deken te mogen ontvangen. Dit achtte men vooral noodzakelijk omdat een groot aan tal manschappen in ellendige kazernes, in oude gebou wen, en niet weinigen zelfs op zolders gehuisvest zijn, zoodat zij, bij eenigszins strenge vorst, zich met twee deker.s niet voldoende tegen de koude kunnen dekken. Er werden dekens verstrekt, maarin zoo geringe hoeveelheid, dat slechts ongeveer de helft der manschap eene derde deken ontving. Er waren wie kon het denken 1 geen dekens genoeg voorhanden Een gevolg hiervan is, dat nu iu vele kazernes en militaire gebouwen des nachts bittere kou geleden wordt, of dat de soldaten zich zoo goed mogelijk redden door hunne geheele uitrusting over hunne legersteden uittespreiden, iets wat evenwel, en terecht, streng verboden is. Is het niet bedroevend, dat een jaarlijksch oorlogs budget van ruim 22 millioen nog niet toereikend schijnt te zijn om eene hoeveelheid wollen dekens aan te schaffen, voldoende voor een zoo gering aantal man schappen, als gedurende den winter onder de wapenen is Men bedenke eens, hoe het zou wezen iu oorlogs tijd, als er zooveel manschappen onder de wapens zijn Ook overdag wordt er door de soldaten kou geleden. De compagnies-commandanten ontvangen elk jaar bij den aanvang van den winter een zeer klein geldelijk bedrag tot het koopen van brandstoffen. Is dat bedrag zelfs bij een slappen winter geheel en al onvoldoende, bij eene strenge en langdurige kou kan men er weing mee beginnen, en een gevolg daarvan is, dat nu reeds in een zeer groot aantal kazerne-lokalen óf niet meer gestookt wordt, óf de soldaten zeiven de brandstoffen moeten betalen van huu armzalig tractement van zoowat 9 cent, zaiver, per dag. Zijn dat toestanden, die geduld mogen worden Benoemd tot dijkgraaf van den Willem-Adriaan- polder S. Rademaker. De Minister van Landbouw van Frankrijk heeft, naar aanleiding van de Internationale landbouwtentoon stelling te Amsterdam, de orde van verdienste voor den landbouw geschonken aan de heeren van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, D. Visser van Hazers- woude en L. II. A Magnée, leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, J. Breebaart, gedelegeerde van de Nederlandsche landbouwmaatschappijen ter toonstelling dr. L. Mulder, hoofdredacteur van de Landbouw Ct. en M. C. Van Eysinga. De Staals-Ct. bevat den nominatieven staat van de militaire leden en hunne plaatsvervangers in de militieraden. Voor Zeeland lid Folkerts, maj prov. adj. in Zeeland, plaatsv. Bouman, kapt. 3e reg. inf. Door de Commissie van redactie uit «hetBeet- wortelsuikerfabrikanten-bond" te Rozendaal zijn eenige belangrijke wijzigingen gebracht in de beelwortelcon- tracten voor de campagne 1885—86, welke luiden als volgt: Alle suikerbieten zullen worden geweigerd, welke lo. meer dan 1 kilo netto wegen2o. geheel of gedeeltelijk zijn voortgekomen van ander, dan door den fabrikant verstrekt zaad. Voorts zal de verkooper met anderen geen verdere contracten tot levering van beetwortelen mogen aangaan, tenzij hij kan overleggen een schriftelijke machtiging van den vorigen kooper. Indien de verkooper heeft gehandeld in strijd met deze bepaling, zal hij aan iederen kooper eene geld som van 50 per hectare verbeuren. Uit Hansweerd wordt aan de N. R. Ct. gemeld In weerwil dat de passagiersboot WalsoordenVlake van ebbe reeds veie moeielijkheden door het drijfijs ondervindt, wordt de dienst op Walsoorden nog ge regeld gedaan. De directie laat daartoe het ijs ook in de haven door eene sleepboot breken, om de pas sagiers en goederen zonder verlet aan het steiger te kunnen lossen. Op Wemeldinge overwinteren er 56 vaartuigen, als mede de passagiersboot «Telegraaf', kapt. Vermeulen. Zondag vergaderde te Amsterdam de Nederl. Bond voor Algemeen Stemrecht. Uit het verslag blijkt, dat het ledental 27000 bedraagt. Art. I der Statuten van het Bond is gewijzigd «Het Ned. Bond van Algemeen Kies- en Stemrecht stelt zich ten doel, de invoering te verkrijgen van het bij de Grondwet gewaarborgde recht tot directe keuze van vertegenwoordiging des volks bij het rijk, de provincie en de gemeente, door alle meerderjarige in gezetenen, Nederlanders, in het volle genot der burger lijke en burgerschapsrechten, bij geheime stemming." Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, de gezant der Transvaalsche Republiek, is Zaterdag te 's-Hage uit Berlijn teruggekomen. Blijkens berichten van de Duitsche Noordzee kusten is de oestervangst in de Noordzee in den laat- sten tijd zeer voordeelig geweest. De oesters worden in hoeveelheden aangebracht, die buiten alle verhouding staan tot het opbrengstvermegen van de fiscale oester- banken, maar het vermoeden wettigen, dat in de Noordzee nog zeer rijke oesterbanken bestaan, en dat het zeer voordeelig zou kunnen zijn, de nauwkeurige plaats ervan te constateeren. In een goed gedacht en goed geschreven eerste artikel over «de naderende kerkelijke overbeersching en de liberale partij" in de Arnh. Ct. van Zaterdag schrijft iemand, die zich teekent V. M., o. a. «Goed onderwijs kost nu eenmaal veel geld, en het behoeft geen betoog dat, hoe meer scholen of schooltjes er verrijzen, de kosten zullen toenemen. Enkele anti revolutionairen zijn dan ook niet blind voor dit gevaar. Ons zijn bij den laatsten verkiezingsstrijd voorbeelden ter ooren gekomen van voorstanders der zoogenaamde school met den Bijbel, die op den liberalen candidaat hun stem hebben uitgebracht, omdat zij zeer goed be grepen, dat zij, werd de staatsschool door de sekteschool vervangen, bij slot van rekening veel meer voor het onderwijs hunner kinderen zouden moeten betalen, dan thans het geval is." Uit het 68e jaarverslag van het «Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland" blijkt dat in Sept. 1883 f 20,000 4 pCt. Nat. Schuld is verkocht, om is de behoeften aan kasgeld te voorzien. Ook iu 1884 is verkoop van kapitaal noodzakelijk geweest, daar het te kort in'83 de som van f8820,09 heeft bedragen, en nog f3000 hooger zou zijn geweest indien niet een legaat van dat bedrag was ontvangen. De collecte bracht f27,743,55 op, tegen f29,156,73 in 1882; aan gra tificatiën werd ruim t 1700 minder uitgekeerd dan het jaar te voren, daar het getal der deelgerechtigden ongeveer 70 minder was. De ontvangsten bedroegen totaal f99,319,12%de uitgaven f 108,139,22, gevende een nadeelig saldo van f 8,820,09 Het bedrag der kosten voor het Invalidenhuis klom in 1383 tot f22,490,60 en was de suppletie uit het fonds hiertoe verstrekt f7109,81. De staten van sollicitanten tot opneming in het fonds, door de districts-commissiën ingezonden, wijzen de volgende cijfers aanblinden 18, infirmen van België 81, infirmen uit de koloniën 482, infirmen zonder veldtochten 289 en veteranen van 30 jaren dienst 398. Totaal 1268. Door tusschenkomst van den Gouverneur van Curacao zijn thans ook op St. Martin, St. Eustatius, Saba, Bouaire en Aruba plaatselijke commissien gevestigd. Er is sprake van, dat Z. M. de Koning wederom een gedeelte van den aanstaanden zomer te Karlsbad zal verblijven en eene villa in die badplaats zal be trekken. Gedurende de laatste badkuur hield Z. M. in een hotel verblijf. Het departement Nijmegen heeft aan de andere departementen der Maatschappij tot Nut vau 't Al gemeen de volgende circulaire gericht betreffende de zaak der kweekschool voor bewaarschoolhouderessen «Na aandachtige overweging van de circulaires, door het hoofdbestuur en de financiëele commissie aan de departementen gezonden, achten wij ons verplicht u mede te deelen, dat wij onze beweringen en bereke ningen in geen enkel opzicht weerlegd achten. Met overtuiging handhaven wij dus ons uitvoerig schrijven aan de departementen Alleen meenen wij nog te moeten opmerken, dat waarlijk niet door onze schuld de buitengewone vergadering, met de daaraan verbonden kosten, noodzakelijk is geworden. Nijmegen heeft uit stel gewild tot de aanstaande gewune vergadering, maar het hoofdbestuur heeft dit geweigerd." 's-Gravenhage. De gemeenteraad heeft gisteren, na afstemming van een amendement om de kermis na 1889 afteschafien, met 20 tegen 12 st. besloten tot afschaffing der kermis na 1886. De Fransche Regeering heeft op de vertoogen Van onzen Minister va» buitenlandsche zaken den boek houder der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap, den lieer Hamel, vergunning gegeven naar de factorie te Quillo terug te keeren. Van de gezmken stoomboot «Oude Maas II" mag niets meer afgehaald worden, omdat de directie dier boot van het Rijk schadeloosstelling wil eischen. Te Rotterdam hebban zich 2200 personen aan gemeld als tijdelijk zonder wevk. Kan de Regeering wellicht aan eenigen een aan stelling bezorgen aan de Duitsche firma te Duisburg, die onze Nederlandsche spoorwegbrug te Venloo zal maken 1 vraagt het Dagblad. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Kerkwerve is tot onderwijzer aan de o. 1. school benoemd de heer J. Evertse te EUewoudsdijk. Te Maastricht, waar slechts óéne openbare ge meentelijke school voor betalende leerlingen bestaat, is het getal scholieren sedert de verhooging van het schoolgeld met omstreeks 60 verminderd. Het voordeel, dat zich de raad van die verhooging heeft voorgesteld, blijkt dus, gelijk te verwachten was, niet zeer groot te zijn. Er heeft zich eene commissie van schoolopzie ners gevormd, die zich ten doel stelt, over het geheele land de cijfers van het betrekkelijk schoolverzuim zoo veel doenlijk te b palen. Op de Juristen-vergadering te Amsterdam in 1883, waar de leerplicht werd be handeld, bleek, dat het toen nog onmogelijk was om met die gi gevens, zoo noodig, bij de Regeering op leerplicht te kunnen aandringen. De commissie wenscht een onderzoek te doen naar het schoolverzuim van i April 1885I April 1886, door aan alle hoofden van scholen registers toe te zenden tot boeking van het schoolverzuim, zooals die worden uitgegeven door het Ministerie van Binneu- landsche Zaken bij de firma Roelants, te Schiedam. (N. ti. d. O.) Kunst, Wetenschap en Letteren. De Amsterdamsche dagbladen berichten, dat mej. Josephine De Groot ontslag eenomen heeft als lid van «Het Nederlandsch Touneel"; volgens het Handelsblad deed zij dit tot herstel van hare ge zondheid. La France meldt, dat Victor Hugo sedert eenige dagen bedlegerig is en in bedenkelijken toestand verkeert. Buitenlandsch Overzicht. Omtrent een der gevolgen van de nieuwe schoolwet in België, de regeling der wachtgelden en de daaruit voortspruitende onbillijkheden, deelt de Indépendance het volgende mede Het totaal der aan het ontslagen personeel der open bare scholen toetekennen wachtgelden zal omstreeks 2 millioen fr. beloopen. Wel is waar tracht men op dit bediag zooveel mogelijk te bezuinigen, en oin die Teden wordt er stelselmatig gespioneerd, of de ontslagen onderwijzers of onderwijzeressen ook eenige bezoldig!» bezigheid aanvaarden in welk geval er terstond op' hun wachtgeld gekort wordt, of het, zoo slechts even mogelijk, geheel ingetrokken wordt. Zoo was in eene Luxemburgsche gemeente aan een onderwijzer, na de opheffing der openbare school door een ingezetene een lokaal aangeboden, waarin hij aan enkele kinderen onderwijs zou kunnen geven, door een ander in diens woning een slaapvertrek, door een derde een deel van diens wintervoorraad, aardappelen, enz. enz. De on-* derwijzer verschafte zich, alvorens de aanbiedingen' aantenemen, inlichtingen en vernam dat hij, indien hij ze aannam, zijn wachtgeld zou verliezen. Evenzoo be dankte eene onderwijzeres die het slachtoffer der nieuwe wet geworden was, voor het aanbod om in eene Brus- selsche familie zich voor een paar jaren met het on derwijs van een meisje te belasten, wat haar op het verlies van het wachtgeld te staan zou komen. Doch dit zou voor velen zeker geen reden wezen om liever leeg te loopen dan te werken. II et aanne men eener bezoldigde bezigheid heeft echter een ander gevolg, waaromtrent de onderwijzer te minder onver schillig kan zijn, naarmate hij langeren tijd bij het openbaar onderwijs is werkzaam geweestdaardoor verliest hij alle recht op pensioen, niettegenstaande hij jaarlijks de bijdrage heeft gekweten om zich dat voor den ouden d ig te verzekeren. Om de aanspraken daarop niet te verliezen, zijn de afgezette onderwijzers wel verplicht, eiken bezoldigden arbeid van de hand te wijzen en zich aan hun mager wachtgeld vast te klampen. Is dit reeds meer dan ongerijmd, nog dwazer is het navolgende: Een onderwijzer, die b.v. 2500 fr. inkomen genoot, maar afgezet en op wachtgeld gesteld werd, behoudt als grondslag voor de berekening van zijn pensioen de 2500 fr. bezoldiging, welke hij ge noten heefteen onderwijzer, die hetzelfde traktement gehad heeft, maar wiens scliopl niet opgeheven is, doch wien het lot van duizenden getroffen heelt, dat zijne bezoldiging b.v. tot op de helft verminderd is, ziet den grondslag voor de berekening van zijn pen sioen tot op de helft verlaagd, nietteg instaande hij aan het werk blijft voor minder loon, tirwijl zijn collega, die tot letgloopen gedwongen wordt, zijne rechten op vol pensioen behoudt 1

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1