1885. N°. 12. Dinsdag 27 Januari. 72ste jaargang. HEEPtuK:. -Ci GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad dor gemeente Goes, op DONDERDAG den 29 JANUARI 1885, des namiddags te 2 uren. Goes, den 26 Januari 1885. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Geloofsbrieven en verdere stukken van het verkozen lid M. De Jonge Jz. V. Adres van ingezetenen om bestrating van den toegangsweg tot en de paralel wegen langs het stationsterrein van den spoorweg. VI. Aanvrage van J. Plazier om afstand van grond in erfpacht. VII. Tweede suppletoir kohier van den H 0,voorl884. VIII. Remissie van aanslag in den H. O. over 1884. IX. Idem in de belasting op de honden. X. Aanbod van het Burg. Armbestuur van eene bijdrage in de verpleegkosten van krank zinnigen en tengevolge daarvan wijziging van de begrooting dier instelling en van die der gemeente voor 1884. XI. Wijziging van de begrooting der gemeente voor 1884. De verificatie van de gewichten beneden het gram (milligram-gewichten) geschiedt, uithoofde der daartoe noodige fijne balansen, UITSLUITEND AAN HET IJKKANTOOR TE MIDDELBURG, en de herijk aldaar is nog voor dit jaar bepaald tot den 30 Januari en 35 Februari. Goes, den 23 Januari 1S85. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 26 Januari 1885. In verschillende bladen wordt melding gemaakt dat men in den gemeenteraad bezwaar zou maken tegen de toelating van den heer M. De Jonge Jz. Door het stembureau zijn nl. 5 stembriefjes van onwaarde verklaard, omdat deze alleen den naam van M. De Jonge bevatten, zonder nadere aanduiding, terwijl er 3 ver kiesbare personen van dien naam in de gemeente zijn. Nu schijnen sommigen te meenen, dat die 5 stemmen afzonderlijk hadden moeten worden opgeteekend, waar door de meerderheid, in plaats van 128, 131 zou ge worden zijn. Aangezien de heer M. De Jonge Jz. 129 st. verkreeg, zou hij alsdan de meerderheid niet hebben behaald. 't Is mogelijk, maar wij hebben er nog niets van gehoord dan uit de bedoelde bladen, dat de quaestie ter sprake komt in den laad. Wij verwachten daarvan echter geene ongunstige gevolgen voor den heer De Jonge. Er zijn beslissingen, waarbij stemmen als hier in quaestie aan den bekenden candidaat zijn toegewezen. In dat geval zou de heer De Jonge 134 st. hebben behaald en dus evenzeer gekozen zijn. Worden ze echter zooals in casu niet aan den bekenden candidaat toegewezen, dan rest niets anders dan ze, krachtens art. 61 der kieswet, van onwaarde te ver klaren als geen persoon duidelijk aanwijzende. De uitspraak van het stembureau in Jaatstgenoemden geest is geheel in overeenstemming met het koninklijk besluit van 3 Dec. 1861 en dat van 15 Oct. 1874 en komt ons voor de ware te zijn. Zoodra er meer dan éen persoon van denzelfden naam in de gemeente bestaat, behoort eene nadere aanwijzing te geschiedenzoo niet, dan is de persoon niet duidelijk aangewezen. Huldigt men deze leer niet, dan zouden wij het eene groote onbillijkheid achten de bewuste stemmen niet aan den heer De Jonge, als bekend candidaat, toetekennen. Maar •wij zouden dan willen vragen, wat de wet bedoelt met »niet duidelijk aangewezen personen" Hadde de heer De Jonge dan ook bij de nu gevolgde beslissing van het stembureau niet de meerderheid behaald, dan zou, dunkt ons, een protest van of voor hem tegen de van onwaarde verklaring der bewuste 5 briefjes meer raison hebben dan een protest in den geest als nu sommige berichtgevers schijnen te onder stellen. De hier voorgekomen quaestie geeft een zeer duide lijk antwoord op de in de burgerlijk-administratieve bladen onlangs behandelde vraag wat de wet bedoelt met de uitdrukking, dat het stembureau terstond beslist over de al of niet geldigheid eener uitgebrachte stem. De vraag werd nl. gedaan of het stembureau twijfelachtige briefjes terzijde mocht leggen tot de opening was afgeloopen, teneinde te zien of ze al of niet van invloed waren op het resultaat der ver kiezing. Waren ze toch niet van invloed, dan kwam de uitspraak er zoo nauw niet op aan. Wij mee.nen, dat de noodzakelijkheid eener beslissing terstond na de opening van ieder biljet hier overtuigend is gebleken, opdat geen stembureau in de verzoeking kome eene partijdige beslissing te nemen. Immers, zoo het stembureau hier niet onpartijdig ware geweest en de beslissing op de briefjes in quaestie hadde aangehouden tot hun invloed op het resultaat zou blijken, dan zou de mogelijkheid eener partijdige beslissing niet zijn uitgesloten geweest. Onder begunstiging van prachtig winterweder had Zaterdag hier de aangekondigde wedstrijd vanwege de vereeniging «Ijsvermaak" plaats, waaraan door onge veer 300 jongens werd deelgenomen. Te half twee vertrok de stoet, voorafgegaan door trom en draai orgel, door eenige straten der gemeente naar het ter rein, waar de hardrijderij en hardlooperij in de beste orde plaatshad en afliep. Ieder deelnemer verliet het strijdveld met de vreedzame teekenen der overwinning, bestaande in brood, spek, brandstof en kleedingstukken. Het bestuur van «Ijsvermaak", zoowel als de inge zetenen voor hunne bijdragen, verdienen een warm woord van lof voor de wijze, waarop zij het strenge jaargetijde tot weldoen hebben weten te benuttigen. Ünze gemeente laat zich in dit opzicht niet onbetuigd. Door de verschillende armbesturen zijn dezer dagen, behalve de gewone bedeeling, dekens en brandstof aan de behoeftigen uitgereikt, terwijl de commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling reeds tweemaal eene extra-bedeeling (eenmaal van brood en eenmaal van bruine boonen met spek) heeft gedaan. Door al deze voorzieningen in den nood der armen kunnen de in gezetenen gerusteüjk bedelaars weigeren en doen zij het best, door liever hunne giften aan de verschillende instellingen te doen toekomen en gezonde armenzorg te helpen bevorderen. Volgens de nieuwe kiestabel, die thans bij de betrokken provinciale besturen aanhangig is gemaakt, zouden er vier nieuwe kiesdistricten komenLoenen, Geertruidenberg, Helder en Heerenveen, terwijl Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage elk een afge vaardigde meer te verkiezen zouden krijgen. Bij wijze van tijdelijken maatregel is door de Regeering machtiging verleend tot aanstelling van een inlandschen leeraar bij de inlandsche Christengemeenten in Nederl. Indië op den voet als omschreven in Staats blad no. 125 1880, boven het thans bij de begrooting toegestaan getal van 50. Te Grave heeft de heer Dr. Schaepman een rede gehouden over de verhouding der Roomschen tot de overige Nederlandsche staatspartijen. Na betoogd te hebben, dat de roomschen, hoezeer ook Nederlanders met dezelfde rechten als alle overigen, worden achter uitgezet, besprak hij de staatspartijen die door hem als de «oudste", de «stoutste" en de «rijkste" werden aangeduid. De oudste was de conservatieve, wier verdwijning spreker niet betreuren zou. De stoutste was de anti revolutionaire, die kracht vond in haar beginselen en streed tegen de goden dezer eeuw. De rijkste was de liberale, wier rijkdom aan het versmelten is en die thans in de minderheid is. Volgens den spreker zouden de roomschen in geen enkele partij opgaan en zelfstandig blijven. Er loopt te Luxemburg een gerucht dat de Koninklijke familie voornemens is tegen het midden van April naar het Groothertogdom terug te keeren en het slot Colmar-Berg voor eenigen tijd te betrek ken. Het wordt bevestigd door de toebereidselen, die op het kasteel worden gemaakt om het weder in be woonbaren staat te brengen. (A.) Naar De Werkmansbode met zekerheid verneemt is de vervaardiging van den metalen bovenbonw voor de brug over de Maas bij Venloo aan een firma te Duisburg gegund. Zooals men weet, had de commissie voor tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam haar tusschenkomst verleend om den Minister te bewegen, dit werk te gunnen aan de fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam, die iets hooger dan de Duitsehe fabriek had ingeschreven. Benoemd, met ingang van 15 Febr. e, k., tot Burgemeester van Wissekerke W. J. Vader. Met ingang van 26 dezer (heden) zal het Rijks telegraaf kantoor te Sint Maartensdijk op werkdagen open zijn van 8 nur voor- tot d namiddags en van 4 tot 7 uren namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. De telegraphist le kl. II. D. Monkhor t, thans te 's-Gravenhage, zal voortaan zijne functiën uitoefenen te Hansweerd. (AJ. Ct.) Ook de Nederlandsche Koorvereeniging heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer over het letter kundig tractaat met Duitscliland. Deze Vereeniging gevoelde zich daartoe genoodzaakt, aangezien zij door het tractaat te zeer belemmerd wordt in haar nuttigen werkkring, nl. de verspreiding van goede muziek onder het volk. Uit Limburg is een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin de onderteekenaren te kennen geven, dat «zij het oogenblik gekomen achten, om met nadruk de aandacht der Hooge Regeering te ves tigen op den precairen en bedenkelijken toestand, waarin sedert de laatste jaren de graanbouwende dis tricten van ons land verkeeren en meer bijzonder de Zuid-Limburgsche diluviale kleistreken". Zij vragen «bescherming der landbouwnijverheid, vooral bij maat regelen van inwendig bestuur" en wenschen «dat een matig invoerrecht geheven wordt, op tarwe vooreerst, ten bedrage van 30 per last of/1,25 per 100 KG., op de overige graansoorten en meel zoodanig recht, als zou worden oorbaar geacht." Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had aan de departementen het verzoek gericht, de behandeling van het voorstel-Nijmegen, in zake de stichting eener kweekschool voor bewaarschool- houderessen, zoolang te verdagen, tot van zijnentwege eenige beschouwingen betrekkelijk die zaak bij de departementen zonden zijn ontvangen. Thans zijn het advies van het hoofdbestuur en dat van de commissie, bedoeld bij art. 41 van de statuten omtrent bedoeld voorstel, bekend gemaakt. En hoofd bestuur èn de commissie verklaren zich er sterk tegen en bestrijden de financiëele bezwaren van Nijmegen. Het hoofdbestuur ontraadt de aanneming van het voorstel, in de volle overtuiging, dat de kweekschool voor bewaarschoolhonderessen ten zegen kan worden voor de opvoeding des volks, het peil der algemeene ontwikkeling verhoogen, bovenal het heil van de minder bevoorrechte kringen der samenleving krachtig bevor deren kan. Door mevrouw wed. dr. H. M. Byrde, overleden te Amsterdam, is aan de Maatschappij van Weldadig heid vermaakt de som van twee duizend gulden, vrij van onkosten. In de Rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 Januari jl. meer ingelegd dan terugbetaald f88157,10. Het totaal der inlagen na aftrek van dat der terug betalingen bedroeg op 20 Januari jl. f 4588609,88. Dank zij het aantal personen en firma's, die door het Nederl. Handels-museum te Amsterdam plaats hebben besproken op de Antwerpsche tentoonstelling, is het aan de directie van dat museum gelukt het oorspronkelijk voor Nederland gereserveerde terrein te behouden. Reeds zijn 251 aanvragen om deel te nemen bij de directie ingekomen. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben besloten het college van regenten over de Godshuizen enz. te 's-Boseh te machtigen tot het bouwen van een gesticht voor krankzinnigen op het landgoed Voorburg onder de gemeente Vucht. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Oostzaan door ds. J. Remeyn, te Bergen- op-Zoom. Door de leden der gecombineerde Doopsgezinde gemeenten van Middelburg en Vlissingen is in eerst genoemde plaats tot leeraar beroepen ds. Feenstra, van Nijmegen. Landbouw en Veeteelt. Voor Fransche rekening worden tegenwoordig in den Zuidwesthoek van Drente en het aangrenzende deel van Overijsel vele paarden opgekocht. Men be steedt hooge prijzen, tot zelfs 900 per stuk. Kunst, Wetenschap en Letteren. Vrijdagavond hield mevrouw Lina Schneider haar vierde voordracht, die tevens eene openbare was. Tot onderwerp barer lezing had zij gekozen Goethe's Faust, van welk meesterwerk zij eerst een kort over zicht gaf met betrekking tot zijn ontstaan, waarna zij verschillende stukken uit het eerste gedeelte op aangrijpend schoone wijze voordroeg. Na eene korte pauze bracht zij nog ten gehoore het gedicht ïForrjaiina" van Kugler, waarmede zij niet minder lof inoogstte. Naar wij vernemen zal mevrouw Schneider dezen winter nog een tweede openbare voordracht houden. Gemengde Berichten. 's Heer Abtskerke. Vrijdagavond vierde onze zang- vereeniging «Nooit gedacht" haar zevende jaarfeest. De uitvoering van eer,ige vierstemmige koiale.n bi-w.-es, dat de oefeningen van het verloopen jaar niet onvrucht baar geweest zijn, ter-wijI bij het zingen van m-nig zangstuk bleek, dat ook het vroeger geleerde niet ver geten is. Met recht mag men zeggen, dat de vereeni ging groeit en bloeit. Het aantal leden neemt nog steeds toe en de lust tot beoefening van den zang vei flauwt niet. Ook de noodige eensgezindheid ontbreekt niet. Dat men het belangeloos ijverig streven van den directeur, den heer Chr. Van de Linde, op prijs stelt, bleek in deze vergadering, waar men hem verraste met eene fraaie pendule, die waarlijk een sieraad in zijne nieuwe woning is. Tevens dient vermeld, dat eenige leden eene samenspraak van buiten geleerd hadden, die zij ten genoege der vergadering reciteerden, 't Was in waai beid een genoegelijke avond. Wolferfsdijk. Van het kolenfonds, of de Vereeni ging «Eendracht" alhier, werd Zaterdagavond in het schoo'lokaal aan de talrijke deelnemers rekening en verantwoording gedaan van het beheer over 1884. Zoowel op hoor- als op zichtbare wijze werd ten duide lijkste kenbaar gemaakt de hoeveelheid H.L. en de kosten van elk der zes aangevoerde scheepsladingen kachelkolen, en tevens van de afgeleverde galjetten en schaalkolen. De slotsom hiervan was, dat 1 H.L. kachelkolen, vrij te huis, kon berekend worden tegen 57% cent, terwijl 1 H.L. galjetten op 1,16% en de 100 kilo schaalkolen op 1,68 kwamen te staan. Daarenboven bleek, dat van de gecontribueerde gelden der leden nog eene belangrijke som kon teruggegeven worden, en wel 60 ets. per aandeel voor 8 H.L., bij welke uitkeering een ondeelbaar bedrag van ruim 13 overbleef, waarvoor nog 30 portiën varkensworst verstrekt werden. Van de laatst aangebrachte scheeps lading is intusschen nog een aanzienlijke voorraad opgelegd in twee bewaarplaatsen, waardoor de leden, zoowel van Oostkerke als van Oud-Sabbinge, in de gelegenheid gesteld zijn om in hunne desnoodige be hoeften tijdens het voorjaar te voorzien, tegen 68 ets. per H.L. Voor hen, die dit verslag met belangstelling aan hoorden en nagingen, vielen allereerst in het oog de veel omvattende zorg en bemoeiingen van de leden der directie, welke zoo belangeloos zich beschikbaar stelden voor het belang der gemeente en speciaal voor de arbeidende klasse, om deze, door geringe wekelijksche contributiën in den zomertijd, zich van deugdelijke en goedkoope brandstoffen te doen voorzien; terwijl de terug gave ten slotte van hetgeen voor het genotene te veel was bijgedragen, nu in dezen tijd voor velen nog een hoogst welkom bedrag uitmaakte, zoodat menigeen genoegelijk huiswaarts keerde met geld in den zak en daarenboven de door het lot begunstigden nog met eene aangename versnapering voor hun gezin. Aan de directie, en inzonderheid aan die leden daar van, welke zich met de besturing en regeling der zaken het meest inlaten, komen alzoo bjzondere lof en dank toe voor de oprichting en voortgaande behar tiging van een onderling weldadigheidsfonds, waarvan de heilzame werking van jaar tot jaar duidelijker wordt. En al wordt zulks ook al eens door sommigen, uit bekrompen inzichten, niet gewaardeerd gelijk het behoort, zoo moge de erkentelijkheid van menigen weldenkende en de innerlijke overtuiging van het alge meene welzijn te bevorderen, hen aanvuren om op den ingeslagen weg volijverig voorttegaari Sinds Maandag der vorige week is de p-rsoon van J. V., van beroep schoenmaker op Oud-Sahbi'ige, vermist. Op den morgen van dien dag van huis gesavn naar Driewegen, heeft hij daar en in de omgeving zich nog al te buiten gegaan aan den drank, waardoor ver- moed wordt, dat hij ergens te water en onder het ijs geraakt is. Alle nasporingen omtrent hem blijven tot nog toe vruchteloos Intusschen verkeert zijne vrouw met haar talrijk gezin, door gemis van verdiensten, in t benarde omstandigheden. Rillnnd-Bath. De hardrijderijen op schaatsen, die in vele gemeenten van ons land gehouden worden, zijn aanstekelijk. Ook in onze kleine gemeente heeft Zaterdag in den Engelschen polder eene hardrijderij plaats gehad. Het aantal prijsrijders was groot, dat dergenen, die, zonder naar een prijs mede te dingen, zich op het ijs verlustigden, nog grooter. Hoewel de prijzen niet groot waren, moet men het goede doel niet miskennen en hen prijzen, die alle pogingen in bet werk stellen om door hardrijderijen, volksfeesten als anderszins de physieke en moreele kracht bij het volk te verhoogen. Liefhebbers van schaatsenrijden kunnen hier anders dit jaar hun hart eens ophalen. Het geheete Vinke- nissche gat is egaal toegevroren. Bij eene lengte van een kwartier gaans en eene breedte van ruim dOOM., leverde dit ijsveld Zaterdag met rjn honderden be zoekers een gezicht op, dat elk rechtgeaard schaat-

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1