INBOEDEL, 100 a 200 Heet. kleine UIEN. .A-d/ver tentiën. Cr :Fh Te koop gevraagd: Doop vertrek naar elders. Openbare Verkooping op Vrijdag den 23 Januari 1885, Openbare Verkooping. op Maandag den 2Februari 1885, Logement, met Schuur, daaraangrenzende Smidswoning, Smederij en verdere Gebouwen op Woensdag 4 Februari 1885, publiek verkoopen De «Argus" deed alles wat mogelijk was om de passagiers te redden, en evenzoo de «Oude Maas III", die, van Rotterdam komende, juist voorbij voer. Toen de passagiers over waren, werden er vier vermist, die vermoedelijk door den schok gedood werden. Het juiste aantal omgekomenen kan echter nog niet opgegeven worden. Het vee, dat voorop stond, is verdronken van de beesten die achterop stonden, hebben enkele zich losgerukt en zijn naar den wal gezwommen; al de overige zijn mede verdronken. Van de goederen is niets gered. Van andere zijde vernemen wij, dat in de voor kajuit van de gezonken stoomboot twee lijken zijn gevonden, en wel van eene oude vrouw en van een meisje van ongeveer 16 jaren. Nader meldt de N. R. Ct. daaromtrent nog De Rijksstoomboot, die de stoomboot «Oude Maas II" heeft aangevaren, was niet de «Argus", maar, zooals nader blijkt, de «Zeemeeuw De «Oude Maas" was opstoomende en de «Zee meeuw" afstoomende; bij de zwarte ton beneden Vlaar- dingen liepen de schepen met zulk een kracht in elkaar, dat de «Oude Maas" een groot gat onder water kreeg en dadelijk met het voorschip begon te zinken. De «Zeemeeuw" deed al het mogelijke om hulp te bieden, en zoomede (gelijk gemeld is) de «Oude Maas III", die juist passeerde. Toen de passagiers over waren, stond de boot als het ware rechtop met het roer omhoog. Hoeveel menschen er bij dit ongeluk zijn omgekomen, kan met zekerheid nog niet gezegd worden. Er moeten reeds 4 lijken gevonden zijn. De boot is later geheel gezonken. Omtrent een schandaal in den Haagschen schouw burg deelt de Haagsche Courant de volgende bijzon derheden mede. Een bezoeker der voorstelling in den Hollandschen Schouwburg bij de voorstelling van Faassen's «Hannes" gisteravond, genaamd De Hondt en door het publiek gerucht aangeduid als de schrijver van het «Humoris tisch en satyriek" weekblad Argus, werd door drie jongelieden, met name graaf Van Limburg Stirum, baron Snouckaert van Schauburg en nog een derde, wiens naam niet bekend was, onverwacht besprongen, in den kraag gegrepen en in minder dan een minuut tijds onder den voet gebracht. Zich te verdedigen was on denkbaar, daar de jongelieden hun hevig ontsteld slachtoffer als een drietal losgelaten bezetenen met de looden knoppen hunner rottingen, met vuisten en nagels, met de hakken hunner schoenen zoodanig beukten, dat het bloed uit verschillende plaatsen van het hoofd vloeide. Daar de groote pauze juist geëindigd en de politie niet meer in den gang, die naar den foyer leidt, aan wezig was, gingen er eenige minuten heen alvorens een dienaar, een nachtwacht en eenige stonden later de inspecteur van politie Pienbroek konden toesnellen, zoodat de mishandelde reeds door tusschenkomst van anderen aan zijn woedende aanvallers was ontrukt. Twee der heeren maakten van de verwarring van het eerste oogenblik gebruik om te entkomende jeugdige graaf Van Limburg Stirum werd echter door de poli tiedienaren gegrepen, maar onbegrijpelijk genoeg, zonder dat hem iets werd gevraagd, weder losgelaten, waarna deze zich eveneens uit de voeten maakte. De mishandelde bezoeker, weder eenigermate tot kennis gekomen, zag er deerlijk uit. Zijn onkenbaar gelaat was een staalkaart van de nationale kleuren. Rood van het bloed dat er langs liep, wit van den schrik en blauw van de omvangrijke bulten die in menigte aan de slapen, a n voorhoofd, oogen en kin werden waargenomen. De plek waar hij op den grond had gelegen was met bloed bevlekt. Nadat hij van den eersten schrik was bekomen en met den inspecteur van politie Pienbroek eenige be sprekingen had gevoerd, verliet hij per rijtuig het schouwburggebouw naar het ziekenhuis, vanwaar hij hij na te zijn verbonden huiswaarts werd gebracht. Ziedaar, zegt de Haagsche Courant, het feitelijk en getrouw verhaal, gelijk dit door alle ooggetuigen, weinige oogenblikken na het gebeurde, ter onzer kennis werd gebracht. Omtrent dit feit meldt het N. v. d. Dag nog het volgende De volledige toedracht der zaak is niet te melden, omdat het feit gebeurde op een oogenblik, dat er niemand in de koffiekamer was. Het schijnt echter, dat drie jongelui uit aanzienlijken stand den geheelen avond op De Hondt hebben geloerd, omdat hij in zijn blad de naaste betrekkingen van een hunner aan de kaak had gesteld, en het oogenblik dat hij alleen in de koffiekamer aan het buffet niets gebruikte, te baat ramen om hem aan te grijpen, den hoed in te duwen, te doen vallen, te slaan, te trappen en erg te mis handelen. Getuigen, tijdens het feit voorviel, schijnen teontbreken. De Pernissche boot «Lichtstraal" is Donderdag nacht nabij Vlieland vergaan. Een vrouw te Pernis, wier man en 4 zonen op zee omkwamtn, verloor nu ook haar 5en en laatsten zoon bij het vergaan der «Lichtstraal", waarbij 12 mannen het leven moesten laten. Zondag woedde te Aken een hevige brand, waarbij twee fabrieken, waaronder de beroemde «Rhei- nische Tuchfabrik", geheel werden vernieldook de naastbijliggende gebouwen zijn erg besehadigd. Door deze ramp zullen ruim 1200 man broodeloos zijn, welke op gemelde fabrieken hun bestaan hadden. Er heeft een sneuwstorm plaats gehad in Noor delijk Italië, die geheel Lombardje met eene dikke sneeuwlaag heeft bedekt. De gemeenschap tusschen Milaan en de omliggende plaatsen is afgebroken en op vele punten zijn de telegraafdraden gebroken. Te Grenada werd den 16n 's avonds weer een hevige schok van een aardbeving gevoeld. Hevige sneeuwstormen en strenge vorst teisteren het land. Koning Alfons zal eerst Vrijdag naar Madrid terug- keereq. Er bestaat in Duitschland een «Algemeen Duit- sche Jachtbeschermingsvereeniging", die door geheel het Rijk verspreid, reeds over de 6000 leden telt Haar werkzaamheid kan men o. a. hieruit afleiden, dat zij dezer dagen een aanklacht heeft ingediend tegen een delicatessenhandelaar te Berlijn, die aan de lief- h bbers een tot reebok geprepareerd stuk vrouwelijk reevleesch had verkocht. Laatste en telegraphische berichten. Benoemd tot Notaris te Oosterbeek de heer I. Karseboom, thans te Heinkenszand. 's-Gravenhage. Benoemd tot rijksontvanger te Veere de heer J. Noë, boekhouder aan het accijnskantoor te Haarlemtot id. te Heilo de heer G. Wendel, surnumerair te Middelburg. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp voor havenverbetering te Lemmer. De Staat zal maken een buitenhaven en een vluchthaven; de kosten zijn geraamd op 5 ton. Tot grondslag strekt een algemeen plan in overleg met de provincie Fries land en de dijkbesturen vastgesteld en waarbij de provincie vele werken voor haar rekening neemt. Bij het sectieonderzoek in de Tweede Kamer vond de verhooging van het successierecht in de zijlinie weinig bezwaar, maar de groote meerderheid in drie afdeelingen had overwegend bezwaar tegen verhooging van het successie-recht in de rechte lijn. De verhooging van het zegelrecht op effecten werd door de meerder heid aanbevelenswaardig geacht. Het sectie-onderzoek over de wijziging van de artt. 240, 242 en 247 der gemeentewet, leidde tot gedach- tenwisseling over de financiëele politiek der regeering. Sommigen meenden dat het tekort door bezuiniging kon gedekt worden, anderen eischten versterking der middelen. Terwijl sommigen het beleid der regeering afkeurden, verdedigden anderen haar met het oog op de exceptioneele parlementaire omstandigheden. Eens deels verlangde men rente- of effectenbelasting, ander deels verhooging van invoerrechten. Over het aanneme lijke van terugneming van 'jc van het personeel be stond groot verschil van gevoelen, doch de meerder heid had overwegend bezwaar tegen de voorgestelde uitbreiding van de bevoegdheid aan gemeentebesturen tot heffing van opcenten. Burgerlijke Stand Goes van 19 tot 21 Januari 1885. Geboren den 19, Fransina, d. v. Jan Paulus Maar- tense en Cornelia Maria De Pan. Overleden: den 19, Willemina Maria Van Baaien, 78 j., ongehuwd. Ingezonden Stukken. Aan de Redactie van de Goesche Courant. Aangaande den jongsten brand te lerseke zij mij, en tevens voor de laatste maal, vergund nog op te merken, dat indien Ued. de flinke houding van den burgemeester wil beoordeelen, omdat hij op de plaats des onheils komende dadelijk last gaf om het verkoo- pen van sterken drank te staken of te verbieden, dan ga ik met Ued. mede dat zoodanig persoon vooral in deze gemeente een flink figuur maakt, vooral in den persoon van onzen burgemeester, doch feitelijk is het beroepsplicht vooral met het oog op vroegere ondervinding ter dezer plaats, doch beter was het geweest dat men daadwerkelijk in de eerste plaats gezorgd had dat de instructiën met de lijsten der spuitgasten aan het personeel der brandweer waren kenbaar gemaakt, niet eene verordening, die eenige dagen in werking was, zooals dhr. Schipper wil doen uitkomen, maar die voor maanden reeds was vastge steld om op 1 Januari 1885 in werking te treden, dat nu ontbrak. In hoeverre de burgemeester, hoofd der gemeente, daaraan debet is, is de vraag Dat de brandweeroefeningen met geheel onbekend personeel had moeten en kunnen doen, gevoelt ieder, en al was het nu juist niet met water, dan toch praktisch (en daarop kwam het aan) in het af- en aanslaan van slangen, het opstellen der spuiten, het afnemen derzelve van de karet (dat haperde ook al door de onbekendheid) enz. enz., en dat was plicht geweest. Er ontbrak alzoo een allereerste, te weteneen flinker plichtsbegrip, Ierseke, Intusschen hoogachtend 18 Januari 1885. Dezelfde K. M. De R. Nu de schrijver K. van het ingezonden stuk uit Ierseke in uw nr. van verleden Donderdag, ondanks de reprimande van den heer Schipper, in gebreke is gebleven met zijn naam voor den dag te komen, wenschte ik naar aanleiding daarvan gaarne voor een paar regels plaats. Naar mijn oordeel kunnen er voor iemand, die in het publiek schrijft, geldige redenen bestaan, zijr. naam te verzwijgen, zoolang het zaken betreft. Geld het personen, die men in gunstigen zin bespreekt, dan is anonymi'teit, als ik mij niet vergis, regel. Doch zoodra men een persoon met afkeuring, bensping of erger wil treffen, dan dient immer, of men met goede of kwade bedoeling schrijft, of men op bewezen of on bewezen gronden gispt en geeselt, openlijk en ferm de naam genoemd. Wie dat niet doet en durft, han delt onridderlijk en laf. Wie strijd wil, trede cordaat en met open vizier in het strijdperk, maar bekruipe niet den weg van een sluipmoordenaar. Wie zijn gal over een ander wenscht uit te storten, die hebbe den moed dit onbedekt te doen. Mist hij dien moed, hij zwijge, hoe onaangenaam dit, als men redenen van spreken meent te hebben, ook zij. Een ander geoor loofde weg is er m. i. niet. Nog leelijker en laffer dan zijn naam te verzwij gen, vind ik het aannemen van pseudo-initialen, van voorletters, die niets met den waren r.aam te maken hebben. Hierdoor toch werpt men willens of onwillens den schijn op anderen, wier namen wel de gebruikte initialen bezitten. Ik laat in het midden in hoe verre de schrijver K. zich aan de hier bedoelde feiten heeft schuldig gemaakt, maar meen toch, dat het algemeen oordeel in zooda- nigen zin zal uitvallen, dat men bij dergelijk schrijven den waren naam zou hebben verwacht. Overigens wordt van verschillende zijden erkend, dat onze burgemeester bij den laatsten brand uitstekend zijn plicht heeft gedaan, terwijl het sluiten der her bergen bij zoodanige gelegenheid door ieder weldenkende meet toegejuicht worden. U bij voorbaat dankzeggende voor de plaatsing dezer regelen blijf ik hoogachtend Uw. Dw. CORRESPONDENT. Ierseke, 20 Jan. 1885. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 21 Januari 1885. UüE. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius 5* "tï jj co O0 alS V O ui 's morgens 8 764 ZO. Helder. 7 smidd. 12% 764 ZO. i» 55 savonds 5 764 ZO. i> 6 Waarneming van hedenochtend acht uur: Een depressie, waarvan 't centrum buiten het ge bied bnzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 755 m.M. bedraagt, bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Oostwaarts. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Groningen 2.7 m.M. boven Maastricht. Hedenochtend acht uurGroningen 2 3 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half een geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een 764.2 m.M. Verwachting: Zuidoostelijke wind, goed weêr. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. 28 Jan. Rilland-Bath, Voorwerpen, verhoogen zeedijk, Inforraatiën Bestuur Reigersb. polder. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 23 Jan. Goes, inboedel, Mulock Houwer. 24 h Goes, puin en keien, Ontvanger Registratie. 26 Wemeldinge, boomen, Gallis Merens. 26 "Wemeldinge, verp. bouw-en weil., Gallis Merens. 28 - Goes, vendutie, De Vos. 28 Kruininge, buis en land, Pelle en Lansen Croin. 29 Waarde, hofstede en land, Rembges. 29 Krabbendijke, mutsaard en huizen, P. Overman. 30 v Wemeldinge, hofstede, P. Overman. 31 Wissekerke, aandeelen tiendblokken, Roelof en Tak. 31 Arnerauiden, vaartuigen, Kouion. 2 Febr. Hansweerd, koffiehuis, Pelle en Lansen Croin. 4 Kruininge, beestiaal enz., Mulock Houwer. 9 v 'a Gravenpolder, verp. gronden, Gallis Merens. 16 Rilland-Bath, inspan, Rembges. 19 Krabbeudyke, inspan, P. Overman. 25 Hoedekenskerke, inspan, Pelle. 25 en 26 Febr. Wolfertsdijk, inspan, Pilaar. 26 Febr. 's-Heerenhoek, inspan, P. Overman. 26 Kruininge, woon- en winkelhuis enz., Mulock Houwer. 27 en 28 Febr. 's-Gravenpolder, inspan, P. Overman. Febr. hofstede, Mulock Houwer. 4 Mrt. Kortgene, inspan, Roelof. 4 en 5 Maart, 's Heer Arendsk., inspan, Karseboom. 5 Mrt. Wemeldinge, inspan, P. Overman. 6 v Kloetinge, boereninBpan, Pelle. 12 Kapelle, Su9pan, Gallis Merens. tt hofsteden, P. Overman. Marktberichten. GOES, 20 Januari 1885. De aanvoer van Granen was zeer voldoende en de kooplust geanimeerd, zoodat volgens noteering veel verkocht werd .Nieuwe TARWE per hectoliter 6,60 a f 7, Jarige TARWE t a ROGGE 5,80 a 6,10 WINTERGERST 5,— a 5,40 ZOMERGERST 4,80 a 5,— HAVER 250 a 3,50 BLAUWE ERWTEN 7a 8,25 BRUINE BOONEN 8,— a 8,25 PAARDENBOONEN 6,- a 6,25 W1NTER-KOOLZAAD per r a KARWEIZAAD a BOTER per K G. (Ned.<$.) 1,05 a 1,10 EIEREN per 100 stuks 3,80 a t 4,60 ROTTERDAM, 19 Januari 1885 Granen. Door de ingevallen vorst was de markt van nog minder beteekenis dan de vorige week, alleen waren benoodigden verplicht, door den kleinen aan voer, zich eenige prijsver hooging te laten welgevallen. Meelbericht. Overzicht 19 Januari Gedurende de week hebben sommige meelfabrikanten hunne li- mites zoo verhoogd dat koopers zich geheel terug trokken. Heden werd op de verhoogde vraagprijzen voor Tarwe, ook Meel opnieuw hooger gehouden. V1 a 8. Op het land was de vraag gedurende de week vrij levendig en werden belangrijke partijen omgezet Heden werden ongeveer 3400U steen aange boden, die vlug opruimden tot vaste prijzen. L ij n zaad werd traag aangeboden en tot lioogere prijzen teruggehouden. Het verkochte bedong eene ver hooging van 25 a 50 cent per heet. Voor puike qual. werd 118 per heet besteed. M ee k r a p onveranderd, omzet klein. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden circa 2000 hectol., prijs f 1,90 per 50 kilo Aardappelen Spuische jammen f2,lü a 12,30, dito Flakketsche f 1,70 a f 1,80 champions f 1,20 a f 1,25, jammen poters fO,75 a f0,90. Zeeuwfche blauwe f2,20 a f2,30, dito Geldersche f 1,75 a f2,10, alle per heet. Aanvoer en vraag gering ROTTERDAM, 20 Januari 1885. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd 1074 runderen, 97 vette- en graskalveren, 50 nuchtere kalveren, 322 schapen of lammeren, 391 varkens, 10 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen 1ste qual. 83 c., 2de qual. 69 e., 3de qual. 49 c., kalv. lste qual 105 c.,2de qual. 85 c., schapen 90 c., alles per kilo. De prijzen van het magere vee bleven onveranderd. Weivarkens goede qual 45 a 52 cent per kilo De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f 68, 2e qual. f 64, 3e qual. f 60, per kilo 80 a 60 c. Heden overleed na een kortstondig lijden, tot diepe droefheid van mij en mijne dochter, mijne geliefde echtgenoote JACOBA WABEKE, in den ouderdom van 66 jaren. Goes, 21 Januari 1885. E. BESUIJEN. Hartelijk dank aan allen, die mij ep Zondag 18 Januari jl. met de blijken hunner vriendschap hebben vereerd. 's-Heer Arendskerke, 21 Januari 1885. H. DE JONGE Mz. Sbf" De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de op 18 en 19 dezer ondervonden blijken van belangstelling. Oudelande, 21 Januari 1885. J. DE JAGER Wz. J. DE JAGERSlabbekoorn. Monster en prijsopgaaf aan den Presi dent van het «Tuin- en Landbouw Casino" te Venlo. 's voormiddags te 10 uren, voor den heer L. M. C. Neijts, in het koffiehuis „DE PRINS VAN ORANJE", en n i e t aan het woonhuis van den heer Neijts, zooals vroe ger was geannonceerd, te Goes, ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van: Een netten, zoo goed als nieuwen bestaande uit: 1 PianinoMahonie houten Salon- en Uit- trektafels, dito Buffet en Kastjes, Tafels in soort, 2 Fauteuils, Stoelen, Tapij ten, Kachels, Schilderijen, Lam pen, Matrassen, Koper-, Tin-, Blik-, Glas- en Aardewerk enz. KIJKDAG Donderdag 22 Januari, 's na middags van 1 tot 4 uren. De Notaris J. LANSEN CROIN zal des voormiddags te 11 uren, ten verzoeke van en in het koffiehuis bewoond door den' heer J. Brnggeman te Hansweerd, publiek verkoopen EN genaamd „Café Spoorboot Walsoorden—Vlake," staande en gelegen in de gemeente Kruininge te Hansweerd. Te veilen in diverse perceelen en in massa. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes en bij voor noemden Notaris. De Notaris MULOCK HOUWER zal 's voormiddags te 11 uren, te Kruininge, aan de schuur van Gabriel Van Iwnarden en ten diens verzoeke, 1 bruin Merriepaard, oud 5 jaar, 2 Loopvarkens, 1 Rijtuig op Veeren voor 1 a 2 Paarden, Menwagen, Veerkar, Ploegen, Eggen, Rolblok,Sleepbord, Stroo- molen, Peenmolen, Kruiwagen, Harnas, Hooi, Stroo, Mangels, enz.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 3