mische examens kunnen worden toegelaten op vertoon van een getuigschrift van buitenlandsche onderwijs instellingen, mits de eischen, voor het verkrijgen van die getuigschritten gesteld, ongeveer overeenstemmen met die van het programma, hier geldende. Bij al- gemeenen maatregel sullen die buitenland: r.he instel lingen worden aangewezenen de getuigschriften omschreven, die vereischt worden. Het ontwerp heeft voornamelijk ten doel om aan Zuid-Afrikaansche studenten gelegenheid te geven hier te studeeren. Dezer dagen had te Amsterdam eene vergadering plaats van de vijf besturen van liberale kiesvereenigin- gen tot vestiging van de Liberale Unie. Het schema der grondbepalingen werd herzien en aangevuld. Arti kel 1 luidt thans, dat de Vereeniging zich ten doel stelt, door alle geoorloofde middelen van voorlichting en samenwerking de toepassing der liberale beginse len te bevorderen. II» vereenigingen te Amsterdam en Rotterdam zijn toegetredindie te 's-Hage heelt zich voorbehoud-n raadpleging der leden. Er zal thans eene circulaire worden gericht aan alle libera'e kie,vereenigingen in het land, om tot aanslui ting uit te noodigen. Mm deelt aan het Amst. D. v. N. mede, dat in de nabijheid van Krakatau opnemingen gedaan en opgravingen geschied zijn, om een beredeneer de beschrij ving van dat vei maard geworden punt te geven, onder leiding van den heer Verbeek, die de b schrijving niet enkel in onze fanl zal geven, maar ook in het Fiansch, Engelsch en Duitsch. Ons Ministerie van Koloniën zou echter de vervaar diging van de ontworpen kaarten aan het bui tenland opgedragen hebben, nl. san het «Institut Géographiqtie de Bruxelles." «Wanneer de onmogelijkheid gebleken ware om dergelijk werk ten onzent te verrichten, hetzij dan dat geen enkel atelier voor cartographie er voor be rekend was of dat de kosten al te veel bij die van buitenlandsche inrichtingen verschilden, zou niemand iets tegen het feit kunnen inbrengen", merkt genoemd blad op. «Nu het echter bekend genoeg is, dat in ons land de kunst om landkaarten te vervaardigen en te drukken sedert langer dan twee eeuwen inheemsch is, en er minstens even goed gewerkt kan worden als eiders, mag het zonderling worden genoemd, dat aan het buitenland iets wordt gegund wat in Nederland zelf vermoedelijk met graagte zou zijn aanvaard." Bij kon. besluit is pensioen verleend aan H. Moezelaar, gew. cipier der cell, gevangenis te Goes, ten bedrage van ƒ750 'sjaars. In de Staatscourant van 18/19 Jan. zijn opgeno men de statuten der naamlooze vennootschap «Oester- cultuurmaatschappij Zuiderzee" te Vlissingen, met een kapitaal van ƒ150.000, in 60 aandeelen van ƒ2500. Het departement Nijmegen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een rondgaanden brief aan de andere departementen gericht, om ingevolge art. 48, alinea 2 der wet, aan het hoofdbestuur het be leggen eener buitengewone algemeene vergadering te verzoeken, ter behandeling van het volgende voorstel «De vergadering trekt het besluit van 1882, waarbij tot de stichting eener kweekschool voor bewaarschool- houderessen besloten is, wederom in". Het departement berekent, dat de stichting een jaarlijksch verlies van 12,200 zal veroorzaken en daar er jaarlijks slechts pl. minus 6000 beschik baar zijn, de tenuitvoerlegging van het genomen be sluit de geldmiddelen der Maatschappij zal ten gronde richten. Een verzoek van het departement aan het hoofdbe stuur om met de uitvoering van bedoeld besluit tot na de algemeene veigadering in dit jaar te wachten, was met beslistheid van de hand gewezen. De Ned. Drankwet verhaalt, dat te Rotterdam boven een koffiehuis staat: geen Vergunning. Het woord «vergunning" staat dus boven de deur, maar vergunning is blijkbaar voor hem, die nauw keurig toeziet, niet verleend. De berichtgever vraagt of, het schenken van sterke drank in dat koffiehuis strafbaar is? Het komt ons voor, zegt de Arnh.Ct., dat daaromtrent geen twijfel kan bestaan; maar de ontduiking is slim bedacht. In de vergadering der Vereeniging van suiker fabrikanten, te Rozendaal gehouden, is besloten, de - Ministers van buitenlandsche zaken en van waterstaat, handel en nijverheid te verzoeken een tractaat met de Vereenigde Staten tot stand te willen brengen, waarbij de onbelaste invoer van Nederlandsche suikers in dat land wordt verzekerd. Men schrijft ons uit Amsterdam De eerste dagen van het jaar leveren reeds genoeg zame stof tot een kroniek, waarin licht en schaduw scherp zijn afgeteekend. Het feit, dat in den nacht van 9 op 10 Januari moet hebben plaatsgehad, is nog altijd met een dichten sluier bedekt. Het is het on derwerp der gesprekken, en men verdiept zich in gis singen; ik bedoel het geheimzinnig verdwijnen van den kommandant onzer brandweer, den heer V. C. Dijck- meester. Behoef ik u te zeggen dat de man, in de verbeelding des volks, reeds eenige malen gevonden en weer verdwenen is, waarbij het niet aan kleurrijke, vaak afgrijselijke verhalen ontbrak? Nu eens liep het gerucht, dat er een lijk gevonden was met afgesneden polsen en verbrijzelden schedel onder de brug bij een kerkhof; dan weer was een di enkeling opgehaald in de nieuwe buurt, en men bracht deze en tallooze andere uit de lucht gegrepen verhalen met den vermiste in verband. Opmerkelijk is het voorts dat het huiselijke leven van den kommandant plotseling een publiek ge heim geworden is, maar de tegenstrijdige verhalen toonen terstond aan, dat men er eigenlijk niemendal van weet. Hetzelfde geldt omtrent zijrie verhouding tot zijne minderen; de een zegt: «hij was een best mensch" de ander weer«hij was een ongemakke lijke sinjeur". Intusschen zijn we geen stap verder gekomen. Dat echter de mogelijkheid van een misdaad bestaat, is zeker. Van gemeentewege werd dan ock in alle grach ten en kanalen gedregd, ja zelfs op het IJ. Naar het minste vei moeden wordt terstond geluisterd; zoo werd in het nog niet gedempte gedeelte van het Damrak gebaggerd, op de bloote mededeeling, dat iemand daar in den bewusten nacht gemeend had hulpgeroep te hooien. Waarom toen niet dadelijk toegeschoten werd is even raadselachtig als het geval zelf. Ook de stads- riolen zijn onderzocht en de gedachte, dat langs dezen weg een misdaad zou zijn grpleegd, doet de haren te berge rijzen. Hier en daar bevinden zich in de straat gemetselde kluizen, waarin het rioolwater uitloopt; die kluizen zijn gedekt met ijzeren deksels, een Meter in het vierkant, die door middel van een paar ringen kunnen worden opgelicht. Die modderreservoirs worden natuuilijk niet dagelijks geledigd, maarzooals ik zeide, is dat na geschied men hoeft echter niets gevonden. Zoo is dan weder eene geachte familie in rouw gedompeld; de pijnlijke onzekerheid toch is vreeselijker dan de wetenschap dat de slag werkelijk is gevallen. Omtrent den algemeenen toestand in onze stad kan men steeds scherpe contrasten opmerken: overvloed van geld aan den eenen kant, armoede en gebrek aan den anderen. Leeningen van millioenen worden tienmaal voltee- kend, en toch is de malaise in zaken nog lang niet geweken. Na de twee groote Indische bankinstellingen vroeg zooeven eene particuliere firma, die ook belang rijke zaken op Indië doet, eveneens surséance van betaling. Het rouleerend kapitaal is en blijft dan ook nog altijd schaarsch, hetgeen voornamelijk terugwerkt op den kleinhandel. Winkeliers, en vooral tappers, klagen steen en been. Dit laatste is een teeken des tijds, want, zonder zich bepaald te buiten te gaan, beschouwt de ambachtsman een borrel als een soort van rantsoen, waarvan hij bij koud en guur weder niet gaarne afstand doet. Ik zeg dit volstrekt niet om de zienswijze te ver dedigen, maar vermeld het alleen als feit. Slaat hij een borrel over, dan kan men er zeker van zijn dat het «er niet aan zit", dat er niet verdiend wordt, terwijl armoede en gebrek hem van verre, of reeds van nabij, aangrijnzen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar Callantsoog door ds. S. te Gempt, te Eierland op Tessel. Sclierpenisse. De heer C. v. d. Graaff, onderwijzer aan de openbare school alhier, heeft voor zijne benoe ming als zoodanig te Kerkwerve bedankt. Benoemd tot leeraar (definitief) in de staathuis houdkunde en statistiek aan de II. B. S. te Zieriksee J. A. De Bruijne, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsch onder wijzers-genootschap heeft tot zijn leedwezen moeten besluiten, voor het genootschap geen deel te nemen aan de aanstaande Internationale tentoonstelling té Antwerpen. De oorzaak van dit besluit ligt in het niet verleenen eener Rijkssubsidie. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgekeurd het volgend programma voor het examen van toelating tot de Rijkskweekschool voor onderwijzers, bedoeld in art. 24 der wet van 17 Aug. 1878 (SfM no. 127). a. Nauwkeurig en natuurlijk lezen van een niet te moeilijk stuk proza of poëzie. Hierbij zal gelet worden op eene zuivere uitspraak, en het vei staan van het gelezene; b. het vervaardigen van een schoonschrift, middel soort en klein, op papier zonder lijnen. Uit het schoon schrift en uit het andere schriftelijke werk moet blijken, dat de adspirant duidelijk, net en regelmatig schrijft c. een juist begrip van het tientallige stelsel, van de hoofdbewerkingen met geheele en gebroken getallen, van het metrieke stelsel en vaardigheid in het berede neerd oplossen van eenvoudige rekenkundige viaagstuk- ken, zoowel uit het hoofd als op schrift; d. eenige kennis van vlakke figuren en meetkundige lichamen, voor zoover die door aanschouwing te ver krijgen is; e. kennis van de hoofdzaken uit de spraakkunst en de zinsontleding, van de beteekenis van woorden en uitdrukkingen, benevens eenige vaardigheid om zich zoowel mondeling als schriftelijk, juist uit te drukken f. kennis van eenige hoofdgebeurtenissen uit de ge schiedenis des vaderlands g. eenige kennis van de aardrijkskunde van Neder land, een voorstelling van de kaart van Europa en van de onderlinge ligging der werelddeelen en wereld zeeën h. eenige kennis van algemeen bekende dieren, planten en delfstoffen i. aanleg voor den zang. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage vernietigde Maandag het vonnis der Middelburgsche rechtbank tegen P. B. te Ierseke, wegens mishandeling veroor deeld, en sprak hem vrij. Bij vonnis der Rechtbank te Breda is de «Zeven- bergsche Suikerfabiiek" in staat van faillissement veiklaard. Kunst, Wetenschap en Letteren. In den Stadsschouwburg te Amsterdam zal binnenkort vertoond worden «Marianne", van Frau Mohr, vertaald door Taco II. De Beer. De hoofdrol wordt vervuld door den heer Bouwmeester, die daar mede gelegenheid zal hebben aan «Narcis" en «Laurier boom en Bedelstaf' te doen denken. Ook mevr. De Vries speelt mede. Beursoverzicht. De beursweek die achter ons ligt was uitermate stil en voor zoo verre er aanleiding voor affaires was, bewoog zij zich grootendeels in teruggaande richting. Verschillende faillissementen, waarvan New-York ons de mededeeling verstrekte, kunnen wel als de hoofd oorzaak dier malaise worden beschouwd, doch ook wat liet vasteland betreft, bleef de handel in dat opzicht weder niet gespaard. Wij noemen slechts dat van de firma Michiels in Antwerpen, dat hoewel uit latere berichten blijkt noch in ons land, noch ter plaatse waar zij zeteldé bepaalde ongelukken zal veroorzaken, toch in Parijs en Londen hare sporen achterliet. Geen wonder dus dat de Amsterdamsche beurs onder den indruk verkeerde der flauwe koersen, welke van buiten af tot haar kwamen. In hoofdzaak gold dit nu wel de Amerikaansche waarden, doch ook voor de Euro- peesche fondsen valt voor de meesten eenige teruggang voor enkelen alleen stationnaire koersen aan te wijzen. En toch kunnen wij nog met xoldoening op een paar incidenten terugzien, die in de afgeloopen dagen plaats grepen, en de bewijzen leverden dat voor goede zaken in de geldwereld nog voldoende animo aanwezig is. Wij bedoelen de emissie der obligatieleening ten behoeve der hoofdstad, die ongeveer viermaal en eene dito 4% pet. ten behoeve der Koninklijke Nederland sche Locaal Spoorwegmaatschappij, die circa 7 a. 8 maal voltetkend werd. Geld op prolongatie bleef op de koersen, waarop wij het de vorige week verlieten en kwam natuurlijk bovengenoemde inschrijvingen ten goede. De weekstaat der Nederlandsche bank duidt geene belangrijke wij zigingen aan, dan alleen dat de beleeningrekening met ruim een millioen verminderde. Onze staatsfondsen sluiten nagenoeg onveranderd Hongaarsche, Oostenrijksche en ook Italiaausche waren zwakker gestemd. De door ons in onze vorige ont wikkelde opinie van den heer Baring deed de Portu- geezen op nieuw aangeboden zijn, de daling in deze bedraagt op nieuw ruim een percent. Een beter verloop had onze koloniale fondsenmarkt. Zonder uitzondering toch kunnen de koloniale waarden op verbetering wijzen. Zoo stegen Nederlandsch-Indi- sche Handelsbank 2, dito Koloniale Bank-actiën circa 5 pet., ook de nieuwe obligatieleeningen handhaatden of verbeterden hunne vorige koersen. Op de Zuid-Amerikaansche markt ontwikkelde zich eenige bedrijvigheid. Voornamelijk was dit in de laatste dagen het geval in de Venezuelas, die, na te voren zonder bekende redenen gevoelig te zijn gedaald, door evenmin bekende oorzaken de laatste dagen vrij willig gestemd waren en door aankoopen voor Engelsche rekenig vast sluiten. Mexicanen sluiten nagenoeg onveranderdBrazilianen moesten een percent prijs geven. Gelijk wij reeds met een enkel woord hierboven mededeelden had de Amerikaansche Spoorwegmarkt een ongunstig verloop. Slechte geruchten omtrent de rentabiliteit der Canadian Pacific Spoorweg Maat schappij, voornamelijk door Amerikaansche bladen me degedeeld, deden de aandeelen dier Maatschappij eenige percenten achteruitgaan, zoodat zij thans op 40 sluiten. Ook de Louisville en Nashville actiën waren mat gestemd, zonder dat daarvoor bekende ooriaken zijn. De laatste berichten toch blijven vermeerdering van ontvangsten aanwijzen, en zal dus ook hier wel de algemeen gedrukte toestand de hoofdoorzaak zijn. Wij meldden reeds in een vorig verslag dat de Ne-, dertandsche houders van Buffalo Shares weinig genegen zouden zijn om aan de uitnoodiging tot bijstorting op hunne aandeelen te voldoen. De teruggang van den koers in deze levert het bewijs dat onze voorspellingen gegrond waren. Betere troost schijnt men in dat op zicht aan de Maatschappij in Amerika te willen geven, daar volgens mededeelirigen in Frankforter bladen de naudeelhoud rs aldaar wel genegen zouden zijn om de Maatschappij op nieuw te steunen. Omtrent hetgeen zal moeten geschieden ten opzichte der Denver en Rio-Grande Spoorwegmaatschappij be staat nog geene zekerheid. De in een onzer vorige medegedeelde berichten waren ontleend aan een rap port van den gedelegeerde der Hollandsche houders, thans hebben de zaakgelastigden van het Londensche comité eveneens een onderzoek ingesteld. Het resultaat hunner beschouwingen komt in hoofdzaak overeen met datgene wat ook de heer Van Weel wenscht. Het meest woi den getroffen de houders der geconsolideerde obligatiën, aangezien de rente van deze tot op de helft wordt gereduceerd. Wat verder voor verbetering van weg en werken noodig mocht blijken te zijn, kan natuurlijk alleen gevonden worden uit een bijstorting door de aandeelhouders. Moge de animo hiertoe grooter zijn dan bij de bovengemelde Bufi'aios. Buitenlandsch Overzicht. De commissie uit den Duitsclieu Rijksdag, belast met het onderzoek der voorstellen tut subsidiëering van stoomvaartlijnen, heeft beraadslaagd over de Afri- kaansche lijn. De rmeste leden verklaarden zich tegen het aandoen van Rotterdam. De heer Woerman, afgevaardigde uit Hamburg, beweerde, dat de subsidiën van Duitschland niet ten doel hadden het verkeer in Hollandsche en Belgische havens te bevorderen. De staats-secretaris dr. Stephan wees op de moeie- lijkheden, aan het binnenloopen van Rotterdam bij de uitreis verbonden; dit zou gemakkelijker zijn bij de terugreis. Overigens was hij vóór de Afrikaansche lijn, meer op grond der tegenwoordige koloniale politiek, dan naar aanleiding van den reeds bestaanden uitvoer naar die streken. De heer Meier voerde tegen Rotterdam aan, dat de kosten 3000 Mark per reis zouden zijn, en het tijdverlies drie dagen; terwijl door goedkoopere spoorwegtarieven naar de Duitsche havens van vertrek, aan de belangen van het Westen van Duitschland kon tegemoetgeko men worden. De Rijksdag heeft na een langdurig debat de be grooting van marine aangenomen. Van de zijde van het centrum en de vrijzinnigen werd uitdrukkelijk in het licht gesteld, dat door het goedkeuren der be grooting van marine niet gepraejudiciëerd moest wor den op de houding der partijen tegenover de koloniale politiek, indien deze buiten de lijst der verklaringen, door den Rijkskanselier in Juni afgelegd, zou treden. De sociaal-democraten verklaarden zich tegen het geen ten behoeve der koloniale politiek geëischt wordt de nationaal-liberalen en de conservatieven daarvoor. Het vermoeden rijst, dat er slechte tijdingen van Tonkin en Formosa zijn, welke door de Frensche regeering verborgen gehouden worden. Dezer dagen gaf de Temps officieus de verzekering, dat de bewe gingen om Formosa en in Tonkin niet van Parijs uit, maar op de eigen verantwoordelijkheid der bevelheb bers geleid worden. Dit afschuiven der verantwoorde lijkheid beduidt zeker niet veel goeds. Thans spreekt Havas een gerucht tegen, dat te Parijs in omloop is, als zou admiraal Courbet gewond en een der pantser schepen in ontredderden toestand zijn. Uit Shanghai wordt van 18 Januari geseind, dat den I7den twaalf Chineesche schepen de reede ver laten hebben. Men vermoedt, dat zij naar Foo-Chow gaan, om er troepen in te schepen, die zij dan zouden beproeven te Formosa aan land te zetten. Het Italiaansch ministerie heeft aan de hoofden der oppositie eene confidentiëele mededeeling gedaan be treffende Italië'8 koloniale politiek. Daarin wordt ver klaard, dat deze politiek alleen de civiele en militaire organisatie van de kolonie Assab «en het eventueel bezetten van andere punten der Afrikaansche kust ten doel heeft", maar dat de regeering er niet aan denkt eene expeditie naar de binnenlanden van Afiika te zenden. Gemengde Berichten. In De Amsterdammer van gisteren komt het volgende bericht voor: «Donderdag kreeg een leerling aan de kweekschool voor machinisten alhier (Amsterdam) onder het smeden een stukje gloeiend staal in zijn oog, zoodat hij naar het gasthuis moest worden gebracht. Men vreest voor het behoud van het oog." Vermoedelijk wordt hiermede bedoeld het ongeval, dat den zoon van den heer R. alhier getroffen heeft en dan kunnen wij verzekeren, dat het bericht wel wat aan onjuistheid lijdt. In d« eerste plaats had het ongeluk niet plaats op Dondeidag, maar op Dinsdag der vorige week. Vooits was het geen «stnkje" gloeiend staal, maar een geheele staaf, die het oog trof. De getroffene is niet in het gasthuis, maar in de inrich ting voor ooglijders in de Spinoza-straat opgenomen en eindelijkde toestand van het oog is naar omstan digheden vrij gunstig. Hnnsweord. Dinsdagnamiddag is van België met lekkage hier binnengekomen de Ned. goederenboot «Telegraaf kapitein A. Den Boer, met eene lading stukgoederen bestemd naar Rotterdam. Men is reeds begonnen de lading in lichters over- teslaan. Oudelande. Maandagmiddag klokke half vier wer den de inwoners onzer gemeente verschrikt door het luiden der brandklok. Bij den heer Johs. Van Wingen, landbouwer alhier, was een strooklamp in brand ge raakt. Gelukkig was het stil weer, zoodat men nu bij spoedige ontdekking van het kwaad en voldoende hulp van brandweer als anderszins het gevaar weldra te boven was. St. Annaland. Weinig vreemdelingen bezoeken deze gemeente, aiar opmerkzaamheid niet wordt getrokken, door een gebouw in de hoofdstraat van het dorp dat boven al de andere huizen uitsteekt. Dit gebouw onderscheidt zich dan ook geheel van de aangrenzende. Opgetrokken in ouden stijl, is de voorgevel kwistig versierd met prachtig bewerkt zwaar ijzeren lofwerkde raambogen zijn mede net afgewerkt en alles toont, dat men bij de stichting destijds moeite noch kosten heeft ontzien om het geheel een sierlijk aanzien te geven. Bij den hevigen brand op 23 Mei 1692, toen de geheele gemeente op enkele huizen na in de asch werd gelegd, was dit gebouw het eenige, dat geheel ongedeeld is gebleven, hoewel voor en achter, ter rechter- en linkerzijde alles verwoest werd. Volgens een schrijven dd. 24 Mei 1692, aan den toenmaligen ambachtsheer van St. Annaland, Philips Doublet, is de brand bij gezegd gebouw begonnen, en werd vermoed dat de vrouw van den bewoner de oorzaak van het onheil was. Het volk was dan ook woedend op de bewoners, zooals uit dat schrijven blijktmen meende dat «door disperaetheyt van de beschadighde voors. huys ter neer sal werden gehaelt", en men nu al besigh was «alles ter roof aen te vatten, ja, wel 250 sacke tarwe en andere waren is affgehaelt", terwijl de bewoner met vrouw en kinderen op de vlucht was. Gelukkig heeft het volk zijn woede verder niet aan het hnis gekoeld en het gebouw niet ter neer gehaald. Na dezen brand is op een steen boven de denr aan den voorgevel aangebracht en is nog aanwezig de volgende inscriptie: «Godt heet den Vrome lyef Tot Allen Tijden Nogthans oefent Hij Haer doer druyk en Lide Daerom Lankmoedich weest waet u geschiet Wreekt nimmermeer U Zeiven nyet De wraeke kompt Godt Toe Boven Op Zijn Leere lek salt vergelden spreek de Heere." Uit Kortgene wordt van 19 dezer aan de N. R. Ct. gemeld Jl. Zaterdag had onder deze gemeente een ernstig ongeval plaats. De paarden gespannen voor een rijtuig, waarin de notaris Roelof en de heer Kuyper Boone waren gezeten, gingen op hol, wijl ze schrikten voor eene koe die aan den dijk liep te grazen. Middelerwijl braken de teugels der paarden, en ieder oogenblik liep men gevaar van den dijk te storten. In een oogwenk waren de portieren open, en beide personen waagden den sprong uit het rijtuig. De heer Boone kwam er met eenige lichte kneuzingen af, doch den heer Roelof vond men in bewusteloozen toestand aan den dijk liggen. Men vreesde het ergste, doch heden is zijn toestand bevredigend. De paarden werden nabij het dorp tot stilstand gebracht, en de voerman kwam met den schrik vrij. Eene verschrikkelijke ramp had gisterochtend op de rivier de Nieuwe Maas plaats. De stoomboot «Oude Maas II", van Oud-Beierland, die ongeveer 160 passagiers en een groot aantal stuks vee aan boord had, werd beneden de zwarte ton bij Vlaai-dingen aangevaren door de rijksstoomboot «Ar gus", waarbij de «Oude Maas" een groot gat in den voorsteven bekwam en dadelijk begon te zinken. Da paniek was onbeschrijfelijk.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2