Het bericht, dat H. M. de Koningin zou zijn opgetreden als Beschermvrouw der Kinder-blinden- inrichting te Bennekom, wordt tegengesproken. De heer Van Vlijmen te 's-Hage heeft opnieuw de aandacht der Kamer gevestigd op de misbruiken, die hebben plaatsgehad bij den bouw der koninklijke stallen. Aanleiding tot een nieuw adres vindt hij in de omstandigheid, dat door de ontbinding der Kamer de nog aanhangige zaak, die in banden eener com missie was gesteld, is vervallen. Hij dient thans op nieuw een adres in, dat hij met zijn drie vroegere verzoekschriften en eene in het jaar 1884 uitgegeven beschouwing als een geheel aangemerkt wil zien, en herhaalt daarin zijne grieven. Hij voegt daar nog bij, dat volgens eene nadere berekening den Staat in zake de Jenningbuizen een nadeel is berokkend van ƒ2079.95 en in zake de riolen een nadeel van 2235,20. Verder herhaalt hij zijn verzekering dat de brand het gevolg is geweest van de stelling der kachelpijpen, en zijne grief, dat er voor mensch en dier onbruikbaar drink water is. Hij verzoekt ten slotte de Tweede Kamer alsnog een onderzoek intestellen of zoodanig besluit te nemen, als zij in 't algemeen belang wenschelijk en noodig zal achten. Door de Regeering is ingediend een aanvulling van de wet op de handels- en fabrieksmerken, noodig geworden door de aanneming der internationale over eenkomst tot bescherming van den industriëelen eigen dom en strekkende tot verduidelijking of verandering van enkele artikelen der wet. De Regeering gaat, zegt men, van het plan zwanger, de sterkte van de dienstdoende schutterij meer in overeenstemming te brengen met de bevol king van ons land. Tot toelichting van dit bericht herinnert men, dat de wet de sterkte der schutterij bepaalt op 2 man van iedere 100 zielen in een gemeente. Te Amsterdam, waar naar dien maatstaf 7335 schutters moesten wezen, zijn er thans slechts 4454. De heer Dirks, lid der Tweede kamer, is uit Egypte, waar hij zich van eene technische opdracht heeft gekweten, in het vaderland teruggekeerd. De Kamer van Koophandel te Keulen heeft besloten, zich bij adres tot den Bondsraad te wenden, met verzoek in het belang van den handel in de Rijngewesten en Westfalen, de te subsidiëeren Duit- sche postschepen te doen gaan over Rotterdam. In het hierover gehouden debat werd aangevoerd, dat Antwerpen slechts in de tweede plaats in aanmerking zou kunnen komen. Het internationale post-congres komt den 3 Februari te Lissabon bijeen. O.-Indië Overgeplaatst van de openb. lagere school te Kendal naar de openb. lagere meisjesschool te Am- barawa (Samarang) de hulponderwijzeres G. S. Do- minicus Van den Bossche. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door het overlijden van den heer W. Van de Linde, hoofd aan de openbare school te Biezelinge, is tijdelijk aan die school werkzaam gesteld de heer A. Van der Brugge, onderwijzer aan de school te Kapelle, terwijl de heer Van der Graaf, sedert 1 Januari 11. onderwijzer aan eerstgenoemde school, zijne functiën aan de school te Kapelle zal uitoefenen. In Keulen is onlangs voorgeschreven, dat de leerlingen, die tot de volksschool worden toegelaten, niet meer op de lei mogen schrijven, maar papier en potlood moeten gebruiken. De ultramontanen in België gaan met veel energie voort met het «zuiveren" van de scholen. Alle pro vinciale-bladen wemelen van «afgezette onderwijzers" en «opgeheven scholen". Van de 59 gemeenten in de provincie Antwerpen hebben slechts 6 haar scholen en onderwijzers behouden. Tengevolge van het besluit van het Fransche ministerie van onderwijs van 14 September 11., dat voor alle onderwijzers en onder wijzeressen het bezit van een bewijs van bekwaamheid verplichtend stelt, wordt geheel België als 't ware overstroomd door de priesters en nonnen, die tot nog toe aan de Fransche scholen werkzaam waren en de vereischte akte niet machtig kunnen worden. Zij worden in België geplaatst aan de clericale scholen. Op den 8sten October alleen zijn er 113 geestelijke personen 45 priesters en 78 nonnen over de grenzen gekomen. (De Wekker.) Landbouw en Veeteelt. .4 Indertijd werd een zoogenaamd «katoenzaadmeel" in den handel gebracht, hetwelk als veevoeder als uitmuntend werd aangeprezen. Evenwel schijnt dit voeder niet altijd te voldoen, en zelfs zijn van land bouwers en veeartsen (in Friesland) klachten ver nomen als zou dit «zaad" schadelijk en voor jong vee gevaarlijk zijn. Er zijn gevallen van vergiftiging voor handen, die aan deze voedingswijze moeten worden toegeschreven. Misschien heeft de nadeelige stof ook invloed op de melk; althans te Hebelermeer werden plotseling een paar kalveren en een varken zeer ziek, mogelijk door karnemelkvergiftigingwaarbij het waarschijnlijk is dat deze dieren met die soort van voeder werden opgebracht. De opbrengst van maïs in de Vereenigde Staten gedurende 1884 wordt geschat op 1785 millioen bushels; van koren op bijna 513 millioen; van haver op 583 millioen. Deze opbrengst is grooter dan ooit vroeger. Wanneer men 3 liter nicotina op 300 liter water vermengt en in dit vocht schurftige schapen 5 minuten laat baden, waarna men ze goed afwrijft, zal men zien. dat dit in llanover gebruikte middel uitstekenden dienst bewijst bij deze lastige ziekte, waaraan jaarlijks zooveel schapen bezwijken. (N. R. Ct.) Herhaaldelijk werd er reeds op gewezen dat uit andere werelddeelen ongekende hoeveelheden brood vruchten (granen) naar Europa worden uitgevoerd, maar wij mogen ook niet over het hoofd zien, dat in Europa zelf de omvang in verbouw van de onderscheiden gewassen, in den loop van 20 5 30 jaren, zeer is toegenomen en dat bovendien, door de toenemende ontwikkeling van den landbouwenden stand, men mid delen heeft weten te vinden, om den bodem tot betere opbrengsten te dwingen. Nederland o. a. produceert van de oppervlakte gronds, die nu met tarwe is bezet, gemiddeld 350,000 HL. tarwe meer dan voor 20 a 30 jaren, indien toen een zelfde oppervlakte beteeld was geworden. De pro ductiviteit van den bodem is alzoo met ongeveer 4 HL. per HA. verhoogd geworden. De verbouw nam in dien tijd met pl. m. 8000 HA. toe. De aardappelen, die de hoofdvoeding uitmaken van een groot zoo niet het grootste deel der be volking worden veel meer dan vroeger verbouwd. In de laatste 20 jaren nam deze teelt met onge veer 50,000 HA. toe, welke een opbrengst leveren van gemiddeld 6,250,000 HL., zonder nog de grootere opbrengst, die men per HA. in den loop der laatste 20 jaren verkreeg, in rekening te brengen en die men veilig op 10 a, 15 HL. kan schatten, hetgeen mede een meerdere productie geeft van 1,500,000 HL., welke vermeerdering evenwel als voedingsproduct voor de bevolking kan worden weggecijferd, ten behoeve van de aardappelmeel- en siroopfabrieken. De voorbeelden, hier voor Nederland aangehaald, neemt men ook in andere rijken waar. Nu is het een feit, dat ook de bevolking toeneemt, maar niet in die mate als de productie plus de invoer uit andere werelddeelen is toegekomen, hetgeen ten overvloede blijkt uit de omstandigheid, dat schier van alle landbouwproducten en zeker van broodvruchten het aanbod de vraag verre overtreft. Reeds in 1869 werd door den scherpzinnigen land bouwkundige dr. Staring gezegd, dathethem voorkwam, «dat wij ons in een tijdvak van dalende prijzen bevinden, waarvan nog geen einde te voorzien is." Door deze profectie gesteund en in verband met hetgeen wij hierover gezegd hebben, durven wij dan ook den landbouwers aanraden om den graanbouw te verlaten, althans zooveel mogelijk in te krimpen en naar iets anders om te zien, hetgeen daarvoor in de plaats kan worden gesteld. Vooreerst de vraag «welke producten nog met voor deel te verbouwen zijn 7" Onderscheiden gewassen kunnen hiervoor in aanmer king komen, maar wij moeten er al aanstonds op wijzen, dat van de meesten de consumptie zoo beperkt is, dat bij een noemenswaardige uitbreiding der teelt een spoedige teleurstelling moet volgen. Vóór eernge jaren was de vraag naar kanariezaad zoo groot en het aanbod zoo gering, dat de prijs van het artikel fabelachtig hoog (f60 tot f80 de HL.) steeg. De teelt nam onmiddellijk toe, zoodat in 1876 ruim 7600 HA. bier te lande verbouwd werden, terwijl in 1872 er slechts 540 HA. voorkwamen. Het gevolg hiervan was dat er overproductie ontstond, waardoor de prijs in die mate daalde, dat het voordeel der teelt twijfelachtig was. Thans zal er nog ternauwernood een 1100 HA. met kanariezaad bezet zijn. De teelt van uien toen deze op kleine schaal gedreven werd wierp den verbouwers ruime winsten af, ook de zaadwinning er van was zeer voordeelig. De uien werden toen ter tijde tot f 6 den HL. verkocht, voor het zaad bedong men tot f5 het KG. De uit breiding der teelt had onmiddellijk een zoodanige prijsverlaging tengevolge, dat de verbouw geen noemens waardige voordeelen meer oplevert. De uien worden voor f 1 a f 1.50 den HL. verkocht en er zijn voorbeelden, dat men de tuinpaden in plaats van met zand met uienzaad bestrooide, doordien het hoegenaamd geen handelswaarde bezat. Deze beschouwing, welke aan de Zw. Ct. is ont leend, eindigt met den raad, dat de landbouwers den graanbouw en de teelt der meeste andere gewassen öf varen laten óf zeer beperken, en zich meer gaan toeleggen op veehouderij en veeteelt. Indien evenwel niet te groote uitbreiding aan den verbouw wordt gegeven, dan kunnen met voordeel ook verbouwd worden hop, de teelt van groenten; eenige uitbreiding kon worden gegeven aan den tuinbouw. Op daarvoor geschikte uiterwaarden en andere gronden worde met voordeel griend-, waard- en hoephout ver bouwd. Wenschelijk is dat juist de kleine boeren zich niet te veel hechten aan een conservatisme in hun bedrijf en niet langer afkeerig blijven de bakens te verleggen, wanneer het getij verloopt. De vereenig» g «Veehandel op Amerika" zal den 30 Januari a. s. te Leeuwarden eene algemeene ver gadering houden, teneinde definitief tot constitueering eener vereeniging ter bevordering van een geregelden veehandel op Amerika te besluiten; een reglement vast te stelleneen bestuur te benoemen en een voorstel te behandelen tot oprichting van eene «Naamlooze Vennootschap." Bij het voorloopig bestuur hebben zich reeds 140 personen aangemeld, genegen om als lid tot de Vereeniging toe te treden. Buitenlandsch Overzicht. De Congo-conferentie, nog steeds in Berlijn verga derd, vordert niet veel met haren arbeid. Frankrijken de Association Internationale zijn het wel eens gewor den, maar nu is Portugal plotseling met bezwaren voor den dag gekomen, wellicht om zich te wreken over de minachtende wijze, waarop Stanley zich over Portu- gals werkzaamheid aan den Congo heeft uitgelaten. Frankrijk zou, naar men bericht, van de zeekust het gebied verkrijgen tusschen Settecama en Tschiloango, terwijl aan de Association de zeekust tusschen Landana en Banana werdt toegekend. Thans maakt Portugal aan die kust echter aanspraak op alle punten, welke als landingsplaatsen bruikbaar zijn. Te Berlijn bestaat zekere ontevredenheid over de houding van Portugal daarbij vertrouwt men echter Frankrijk niet geheel de mogelijkheid bestaat dat Frankrijk in het geheim Portugal steunt. De Fransche minister admiraal Pcyron heeft even als zijn vroegere collega van oorlog generaal Campenon zijn ontslag genomen. Als zijn opvolger wordt genoemd admiraal Cloue, die vroeger ook reeds met de porte feuille van marine was belast. Uit China zoowel als uit Madagascar komen gunstige berichten. Dit kan slechts ten goede komen aan het nieuwe krediet van 50 millioen francs, dat de regee ring eerstdaags aan de Kamers hoopt te vragen voor de expeditie tegen China. Uit Egypte wordt gemeld, dat kolonel Stewart den 12den met zijn corps bij de Gakdsl-bronnen is aange komen en dat hij hoopte jl. Zaterdag Metammeh te bereiken, van waar eene marine-brigade met een stoom boot de verbinding met Khartoem zal trachten daar- testellen. Gemengde Berichten. Hedenmiddag werd alhier aan ongeveer veertig spuitgasten een gift van ƒ2 per hoofd uitgereikt als belooning voor de hulpvaardigheid, betoond bij gele genheid van den brand te Ierseke. Deze gift werd verstrekt door de brand-directie uit een fonds, dat deze jaarlijks als defroyement ontvangt en waaraan zij ditmaal gaarne deze bestemming wilde geven. Dat de spuitgasten hoogst tevreden waren en der directie dankbaar zijn voor de milde belooning valt licht te begrijpen. Er zijn alhier in het afgeloopen jaar opgemaakt 97 processen-verbaal, waaronder 60 wegens openbare dronkenschap. In de gemeente hebben in het afgeloopen jaar zich tijdelijk opgehouden 167 vreemdelingen, waaron der 101 Belgen, 47 Duitschers, 6 Engelschen, 1 Italiaan en 12 Franschen. Bij den heer A. Nijssen te Kapelle is dezer da gen een lam geboren met zes pooten, waarvan de twee overtollige tusschen de beide voorpooten zijn gegroeid. Zij zijn in lengte volkomen aan deze gelijk, doch zij missen de werking in de gewrichten. Middelburg. Tegen een industrieel te dezer stede is proces-verbaal opgemaakt wegens het in dienst hebben van een jongen beneden den leeftijd van 12 jaar, waardoor dus overtreding plaats heelt van de wet op kinderarbeid. Het geldt hier een knaap, die een trouw schoolbezoeker is. Naar aanleiding van het bericht betreffende den 78en verjaardag van de ramp van Leiden, schrijft men aan het N. en Adv. bl. van B.-Op-Zoom Het laatste gedeelte van dat bericht is niet geheel juist. Behalve toch de wed. Knotter, is onder anderen nog in leven de heer mr. Rau, Ridder van den Ned. Leeuw, oud-rechter in de opgeheven arr.-rechtbank te Nijmegen, thans wonende op het Huis Lent", te Lent. Deze heer namelijk is als 6jarig kind met zijn beide ouders, een ouderen broeder, en, ik meen, met een zuster, onder het puin geraakt van hun huis op het Rapenburg, dat eveneens, het huis namelijk, door het springen van het kruitschip ineenstortte. Allen werden nagenoeg ongedeerd van onder de puinhoopen te voorschijn gebrachtmaar van al hun huisraad was niets onbeschadigd, dan een Am- stel-servies, waarvan geen enkel stuk gebroken bleek. Van het «Prins Hendrik-dok" te Middelburg is in 1884 door 17 schepen gebruik gemaakt. Van die schepen voeren er 1 onder Engelsche, 1 onder Duit- sche, 1 onder Belgische en de overige onder Neder- landsche vlag. In het geheel was het dok 168 dagen bezet De heer D. Boekhoven, van Sommelsdijk, die gisteren zijn 92sten verjaardag vierde, neemt nog da gelijks als dilettant in de schilderkunst palet en pen seel ter hand. Iemand te Haarlem, die zich echter veeltijds buiten de stad ophoudt, had vóór eenigen tijd bij zijne familiebetrekkingen in bewaring gelaten eene trommel met effecten, ter waarde van ruim 30,000. Toen hij zich dezer dagen weder in het bezit van zijn kapitaal wilde stellen, ontbrak daaraan de helft. Alle nasporingen naar het ontbrekende zijn tot heden vruchteloos gebleven. Als een bewijs dat het te Bergen-op-Zoom met de werklieden niet bijzonder gunstig gesteld is, schrijft men, dat bij de gehoudene aanbesteding voor de wer ken aan de Zoom, welke op het raadhuis plaats had, de werklieden elkaar verdrongen om hunne diensten den aanemers aan te bieden. Vooral wordt dit toe geschreven aan de staking der werkzaamheden aan alle suikerfabrieken, waardoor weer veel gebrek aan werk ontstaat. Een ingezetene van Rotterdam, een welgesteld man, die 11. Maandagavond door onvoorzichtig rijden een voetganger aanreed, met doodelijk gevolg, was eerst naar Antwerpen gevlucht, maar heeft zich Vrijdag berouwvol bij de politie aangemeld, tevens aanbiedende om voor de weduwe en haar kind te zorgen. De boerenstand is in Gelderland en Overijsel prettig gestemd. De veeprijzen gaan voortdurend in de hoogtede boterprijzen, die buitengewoon laag geweest zijn, stegen reeds 8 a 9 per ton en de graanmarkt is zeer vast gestemd. Laatsleden Maandag had op de veemarkt te Amsterdam een vreemde handel plaats. Een slager kocht een koe op deze voorwaardede eerste zeshon derd pond zou hij voor niets ontvangen, voor hetgeen de koe meer woog, zou de slager betalenvoor het Ie pond éen halve cent; voor het 2e pond een cent; voor het 3e pond twee centen; en zoo telkens voor ieder volgend pond hot dubbel van het voorgaande. De slager meende een goeden koop te doen, maar was later blij, dat hij voor 100 van den koop los kon komen; want bij nadere berekening bleek hem, dat hij het 21ste pond reeds met ruim vijfduizend gulden zou moeten betalen. De koe woog naar raming onge veer 650 pond. Dus had hem dat grapje eenige tonnen gouds kunnen kosten. (St.) - Eenige schippersknechts te Meppel hebben openlijk kennis gegeven dat zij voor het loon, dat voor een goed schippersknecht tegenwoordig wordt gegeven, wel willen varen. Zij vragen echter, «daar het rundvleesch niet meer bij vele schippers ter tafel komt, geen schraal uitgebraden spek, maar wel gestoofd, en mocht het soms te vet zijn, dan mosterd er bij, en tevens des middags greenten bij goede duinaardappels en geen zandaardappels." Een bedelaar te Haarlem ontving de een aalmoes van een dienstbode. Men be ontsteltenis van de meid, toen zij even later bes in plaats van een cent, een gouden tientje aa man gegeven te hebben. Men verneemt dat bij een onderzoek, in den 14 dezer door brand vernielde fabriek te Til gebleken is, dat het goud- en zilvergeld, dat in goede solide ijzeren kast geborgen was, tot een kl is aaneengesmolten, en het munt- en bankpapier, e en ander tot een bedrag van om de 5000, totaal is verbrand. Een psychologisch vraagstuk bij gladde straten Een heer ziet een ander vallen: hij lacht. Twee schreden verder ziet hij een paard vallen hij lacht niet. Waarom niet D Te Londen is een talrijke meeting van liberalen gehouden om aan te dringen op de gelijkheid tus schen Anglikanen en andere secten van het Protes tantisme en op de noodzakelijkheid van scheiding van Kerk en Staat. De meeting nam een motie aan, strek- kende om dit laatste beginsel bij de algemeene ver kiezingen in het programma der liberale candidaten op te nemen. De firma Charles Michiels te Antwerpen, een groot handelshuis, dat reeds vele jaren bestond, heeft hare betalingen gestaakt. Deze financieels ramp ver oorzaakt groote ontsteltenis in de handelskringen. Te Chattam wordt, naar gemeld wordt, een huis gebouwd, dat door 1 44,000 (zeggehonderd vier-en-veertig duizend) menschen bewoond zal kunnen worden. Die 144,000 menschen, als zij te vinden zijn, moeten krankzinnigen wezen, want het gebouw zou gesticht worden door zg. nieuwe Israëlieten met het oog op het denkbeeldig vergaan der wereld 1 De Spaansche Koning-»dacht heden te Madrid terug te zijn. Hij heeft in de provincie Grenada 300,000 pesetas uit zijn particulier vermogen rond gedeeld. Te Zafarraya, provincie Grenada, zijn negen per sonen dood gevroren. In het geheel zijn in die provincie door de aard beving 3240 huizen vernield. In een mijn te Liévin had een ontploffing plaats. Men telt behalve 28 dooden 2 gekwetsten Het werk zal waarschijnlijk minsteds een maand gestaakt moeten worden. De schade is zeer grood. De exprest-rein van Doornik naar Brussel is gederailleerd. Veertien personen werden ernstig ge kwetst. De beschadigingen zijn zeer belangrijk. De stedelijke geneesheer te Leek, dr. Ritche, geeft openbaarheid aan bet feit, dat, sedert bet sluiten van levensverzekering voor kinderen daar ter plaatse v gebruikelijk is geworden, de sterfte onder zuigelingen beneden het jaar, die vroeger 15 per 1000 bedroeg, over de jongstverloopen zeven jaren op onverklaarbare wijze tot gemiddeld 170 per 1000 gestegen is. Een dergelijk verschijnsel werd, zooals men weet, ook elders waargenomen. Te Warschau heeft men dezer dagen een fabriek van vervalschte thee ontdekt. Deze fabriek stond onder directie van een «specialiteit" op bet gebied van ver- valsching. Men vond een menigte etiquetten van be kende firma's in thee en vervolgens een groote voor raad reeds gebruikte thee. Door middel van lompen handelaars, die de huizen afloopen tot het opkoopen van vodden en beenderen, maakte men zich ook van de gebruikte theebladen meester, die dan in de fabriek, na weder gedroogd te zijn, in nette pakjes met de etiquetten van welbekende theehandelaars verpakt wer den. Men bracht deze thee liefst bij kleine hoeveel heden tegelijk verpakt aan de markt en dan bij voor keur in de provinciesteden. Te Londen heeft men dezer dagen bij het af breken van oude huizen in een holte van een muur twee versteende lichamen gevonden, namelijk van een rat en een kat, die blijkbaar hevig gevochten hadden. Zij zijn bijna ongeschonden bewaard gebleven. Toen het bekende faillissement der gebr. Wolters te Yenloo indertijd officieel bekend was, liet de ambts- rechter Kochs te Keulen, ten behoeve der Pruisische crediteuren, beslag leggen op de hen toebehoorende kapitale bouwhoeve «Haefhoff, te Straelen, welke voor ongeveer f 100,000 was aangekocht. De curators in het faillissement kwamen daartegen op. Het Hooge Gerechtshof te Leipzig stelde hen in het gelijk en ont zegde den heer Kochs zijn eisch, zoodat de hoeve thans in de failliete massa valt. De tolbeambten in Hoboken namen onlangs een juist aan wal gestapten passagier van een stoomboot gevangen, die 800 glazen oogen tusschen zijne kleederen verborgen had, met het doel om ze zonder betaling van inkomende rechten binnen te smokkelen. Hij werd tot betaling eener boete van 250 dollars veroordeeld. Een brief van Alex. Sibiriakoff, den man die met groote opofferingen en volharding den zeeweg naar Siberië langs de N. IJszee tracht tot stand te brengen, gericht aan de Geographische maatschappij te Bremen en gedateerd Irkutsk, den 8/21 November 1884, be helst belangrijke bijzonderheden aangaande Sibiria- koff's reis, die hij in het afgeloopen jaar langs een QreuvreD weg de Petschora opwaarts en dan met rendieren over den Ural naar de nevenrivieren van den Ob heeft afgelegd. De reis van Oranez (aan de Petschora) tot Irkutsk heeft geduurd van 15 Sept. tot 5 November. S. hoopt, dat het hem zal gelukken, hier een volledigen zomer- weg totstand te brengen. Dan zullen de waren van Europa in denzelfden zomer Siberië kunnen bereiken en omgekeerd. Thans zal dat nog moeilijk, zoo niet onmogelijk gaan. Hoewel Sarah Bernhardt alles wat zij bezit, heeft afgestaan aan hare schuldeischers, zijn hare schulden daarmede niet afgedaan. De heer Ballande moet nog hebben 12,500 fr.de heer Deremhourg 81,000 fr.Langlois 200,000 fr.Laplagne 20,000 fr. enz. De schuldeischers hebben daarom beslag ge legd op de 1500 fr., welke zij ontvangt voor elke voorstelling van Theodora. Daar Sarah Bernhardt dien» tengevolge niets ontving, heeft zij de rechtbank verzocht haar een gedeelte van baar salaris toe te kennen om

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2