Hansweerd, beklaagd van 2 malen openhouden van j zijne herberg na 't uur van sluiting, veroordeeld in 2 geldboeten van f 5, subs. 2 dagen gev.straf voor elke boete P. B., P. L., P. E. en J. K., te Hans weerd, beklaagd van het zich ophouden in een herberg na 't uur van sluiting, veroordeeld in 1 geldboete van f 1, subs. 1 dag gev.straf. J P., te Wolfertsdijk, beklaagd van herstellen wildstrik, veroordeeld in 1 geldboete van f20, subs. 5 dagen gev.straf. C. v. D. te 's-Gravenpolder en J. B., te Baarland, beklaagd van hard rijden, veroordeeld in 1 geldboete van f 3, subs. 1 dag gev.straf. C. v. I. en F. M., te Goes, beklaagd van het beschadigen van plantsoen, veroordeeld in "1 geldboete van fl, subs. 2 dagen gev.straf. P. S., te Kruininge, beklaagd van het niet leggen van buizen van behoorlijke afmetingen onder een dam, veroor deeld in 1 geldboete van f 3, subs. 1 dag gev.straf. F. M., zonder bekende woonplaats, beklaagd van het niet tijdig stoppen voor een brug over een rijkska naal, waarop een roode vlag, veroordeeld in 1 geld boete van f10, subs. 2 dagen gev.straf. Zooals uit bovenstaande blijkt deed de kantonrechter uitspraak in eene zaak, die aan de Regeering wel eens moeielijkheden zou kunnen veroorzaken. Een Belgische chef-loods deed, terwijl hij in dienst was van het Belgische Gouvernement, met zijn vaar tuig den steiger van Hoedekenskerke aan en weigerde het gevorderde steigergeld te betalen. Ter terechtzit ting beriep hij er zich op, dat hij was op een vaar tuig en in dienst van den Belgischen Staat en meende daarom te meer vrij te zijn van het betalen van steigergelden. 't Openbaar Ministerie zag er dit niet in, wijl in het Reglement geene uitzondering ten deze voorkwam. De kantonrechter heeft zich bij vonnis van heden daarmee vereenigd en veroordeelde den chef-loods tot de boven aangegeven straf. Buitenlandse!) Overzicht. De Koning van Pruisen hield gisteren bij de opening van den Landdag een troonrede, waarin de flnanciëele toestand bevredigend werd genoemdhet overschot bedraagt in zijn geheel meer dan twintig millioen mark, die voornamelijk voortkwamen .uit het gunstige resultaat van het beheer der staatsspoorwegen, en bijna uitsluitend tot delging van de schuld der spoorwegen gebruikt werden. Ook het loopende jaar doet een even gunstig resultaat verwachten, doch aan den anderen kant is eene verhooging van de bijdragen der bonds staten van ongeveer 24 millioen noodig. In de rede werd de noodzakelijkheid betoogd van het openen van nieuwe bronnen van inkomst voor het rijk. Het niet gedekte deel van de bijdragen der bondsstaten zal door eene leening gedekt worden. Verder werd gewezen op den vooruitgang der industrie alleen de landbouw wordt gedrukt, en de regeering is steeds ijverig bezig de oorzaken hiervan op te sporen ten einde dien druk te helpen wegnemen. Eindelijk werden wetsontwerpen aangekondigd, be treffende verandering in de personeele belastingen aangaande eene belasting op het kapitaal, en verdragen tot het aankoopen van spoorlijnen, die aan particuliere maatschappijen toebehooren De crisis onder de arbeidersklasse noopt ook Noor wegen tot maatregelen vaa voorzorg. Koning Oscar II heeft den Staatsminister Sverdrup opgedragen te overwegen wat er voor de arbeidende klasse en haai toekomst in zijn Rijk gedaan zou kunnen worden Door het Departement van Binnenlandsche Zaken zal een commissie worden benoemd om wetsontwerpen gereed té maken tot verbetering van den toestand der - werklieden, tot het oprichten van ziekenbussen, pen eioen vereenigingen, verzekering tegen ongevallen enz. De aftreding van generaal Campenon als Minister van Oorlog is Woensdag officieel toegelicht, en wel i» de Fransehe Kamer van afgevaardigden door den Minister-president Ferry, die dit deed in antwoord op eene interpellatie van den heer Duval, Ferry verklaarde, ctat het plan van Generaal Campenon in zake de Tonkingsche expeditie niet zoover ging als de op eene krachtige handeling aandringende Kamer wen- schelijk achtte. Campenon had zich willen bepalen tot het bezetten van de delta der Roode Rivier en was tegen eene expeditie op het vasteland van China, vooral ook omdat deze een nieuw leger zou eischen van misschien 25000 man. Daar er in het Kabinet verschil van meening heerschte omtrent dit punt, was Campenon loyaal teruggetreden. De nieuwe Minister van Oorlog, generaal Lewal, betreurde het aftreden van Campenon. Hij voor zich had nooit begeerd, Minister te zijn anders kon hij het reeds veel vroeger geweest zijn plichtsgevoel en vaderlandsliefde hadden hem thans overreed. Hij ver klaarde voorts, dat men zich over eene mobilisatie niet ongerust behoefde te maken. De Kamer keurde de politiek der Regeering goed door de eenvoudige orde van den dag, waarmede de Regeering zich vereenigd had, met 294 tegen 234 stemmen aantenemen. De Kamer is tot den 27sten dezer uiteengegaan. Gemengde Berichten. Gisteren had de vergadering der zangvereeniging «Exelsior" alhier een feestelijk aanzien. De president n. 1. der nog jeugdige vereeniging, de heer J. H. J. Bartelse, vierde zijn 25sten geboortedag. Als blijk van achting werd hem door de leden eene prachtige chaise longue aangeboden. Het verdere deel van den avond werd op eene ge zellige wijze doorgebracht. Krnininge. Wij vernemen dat ons fanfarenmuziek- gezelschap «Eendracht maakt macht" op Vrijdag den 23 dezer in het lokaal van den heer II. Zijlmans een concert geeftwaarbij tevens twee tooneelstukken zullen worden opgevoerd. Het programma in aanmerking nemende, meenen wij een genotvollen avond te kunnen tegemoet zien. Borsele. De publieke verkooping van een 70 stuks olmeboomen met een wilg van 2.30 M omtrek heeft verleden Donderdag geen gunstig resultaat opgeleverd in dien zin, dat de toewijzing achterwege is gebleven. De verkooper kon niet besluiten de partij voor ƒ875 te gunnen. Jammer voor den werkenden stand, die ook hier schaarschte aan werkzaamheden zal gaan ondervinden, nu de bezigheden aan den zeedijk ten einde loopen. Het rijswerk op de Noordnol is nagenoeg gereed zonder dat er vooruitzicht bestaat op nieuwe werken vóór de maand Mei of Juni. De stille hoop, dat de boomen nog ondershands zullen worden verkocht, geeft eenigen moed voor de toekomst. De gewone jaarlijksche inspectie of opneming der werken aan de zeewering van Ellewoudsdijk, voor het opmaken der omschrijving door den dijkraad, is bepaald op Maandag 19 Januari en voor Borsele op Woensdag daaraanvolgende. Onder het opschrift: «Magen van 10 d.M'. in houd", schrijft men uit Rilland-Bath Alhier bestaat eene zoogenaamde christelijke zang vereeniging, die hare oefeningen met toestemming van het gemeentebestuur des Zondags in de school houdt. Naast de gewone psalmen en gezangen worden ook de liederen van Azeu gezongen, die hier bij ver korting (misschien ook wel bij de gedachte aan de lengte en den toon der stukken) de liederen van »Jeu" worden genoemd. Die zangvereeniging nu houdt eens per jaar pot- vertering. Dat geld is gevonden uit de wekelijksche contributie der leden. Een dag of acht vóór 't feest wordt eene vergadering gehouden, waarin besproken wordt, wat de spijskaart van den Spartaanschen maal tijd zal bevatten. De meerderheid der stemmen beslist dan over de hoeveelheid der spijzen per hoofd. «Indien we eens per man een pond brood, een pond vleesch en drie kruiken bier bestellen, wat dunkt u daarvan?" Zoo begon voorsteller no. 1, in de vaste overtuiging dat zijn voorstel bij de meesten geen ingang zou vinden. a Drie kruiken bier" zeide een ander en hij maakte eene beweging met het hoofd, die van afschuw getuigde, «drie kruiken bier maken dronken lieden en dronken lui kunnen we op een christelijken maaltijd niet ge bruiken. »Neen", ging hij met verheffing van stem voort, »mijo voorstel is, dat we in plaats van bier een fermen ketel koffie laten zetten, maar als vergoe ding voor het gemis aan bier per man een pond brood en een pond vleesch meer geven." «Dat nooitdat is geen eten, dat is vretendat is beestigvielen hem eenigen in de reden. «Neen, neenriepen verscheidene stemmen, »zoo iets nooit of anders de kas verdeelen." Nu wilde als bemiddelaar voorsteller no. 4 optreden. Twee pond kropbrood en twee pond rundvleesch vond hij, ook voor de meest grage maag, wat te eentonig voedsel. De man hield van verschillende gerechten en wilde wat variatie aanbrengen Zijn gedachte bleef evenwel bij brood en vleesch bepaald Toch stelde hij voor, dat men per hoofd een pond rundvleesch, een pond kalfsvleesch, een pond kropbrood en een pond witte brood zou bestellen. Nieuw geruisch Nieuw geroep'. De een wilde zus, de ander zoo en spoedig was geheel de vereeniging in twee partijen verdeeld, die der gewpon- magige en die der dubbel-magige. Niemand kon het raadsel oplossen en toen men eindelijk overeenkwam de kas te verdeelen, scheidden zich de veeleters van de gewooneters en richtten eene nieuwe zangschool op. Of hunne magen door het vele gebruik van geestelijk voedsel zoodanig waren uitgezet, dat daarin elke hoe veelheid kon geborgen worden, dan wel, of zij magen met verdiepingen en verlengstukken bezaten, wil ik in 't midden laten. Tolen. Woensdagavond gaf de zangvereeniging alhier hare tweede uitvoering ten voordeele van de Algemeene Armen. Aangezien zij in December 1883 eerst opgericht is en in 1884 met veel moeilijkheden heeft te kampen gehad, was de uitvoering uitstekend en naar ieders genoegen, hetgeen wel bleek uit het daverend applaus na elk stuk. In de maand December werden aan het Rijkstele graafkantoor alhier S62 telegrammen behandeld n. 1. 100 verzonden, 193 ontvangen en 69 doorgezonden. Het aantal in 1884 bedroeg 4119: zijnde 1516 verzonden, 1932 ontvangen en 671 doorgezonden. Bestuurders van het genootschap «Oeconómia Enchusana" te Enkhuizen hebben aan D. Lub, die als matroos-visscher de laatste reis metde «Willem Barents" heeft medegemaakt, en omtrent wien van den com mandant een hoogst gunstig getuigschrift was ingeko men, eene door het genootschap uitgeloofde premie van honderd gulden uitgereikt. Te Zuidscharwoude (N.-H.) heeft het gemeen tebestuur, door diakenen der Hervormde gemeente gesteund, aan den plaatselijken geneesheer opgedragen de zorg voor eene behoorlijke vaccinatie ten gerieve van al de gemeenteleden, te beginnen met lo. Januari van dit jaar, tegen vergoeding van een vast jaarlijksch inkomen. Op den Stienserweg, buiten Leeuwarden heeft een stier zich aan zijn geleider ontrukt en is op den loop gegaan. Alle pogingen om hem te vangen waren vruchteloos, waarop men uit Leeuwarden twee mili tairen heeft gerequireerd, die het woedende dier hebben doodgeschoten. Dezer dagen is te Nieuwediep een man over leden, die door een vreemdsoortig insect in de hand was gestoken. In 24 uren tijds was de man een lijk, zoodat men vermoedt, dat er bloedvergiftiging heeft plaatsgehad, als gevolg van den toegebrachten steek. Voor de vacante betrekking van notaris te Oosterbeek hebben zich reeds meer dan 100 sollici tanten aangemeld. Bij een landbouwer onder het Nijkerkerveen is eene geit geboren, die op den rug, evenals de Zebra, evenwijdige zwarte en witte strepen heeft, loopende van den ruggestreng tot onder den buik. Men schrijft aan de A'. R. Cf. uit Breda: Het Kopperfeest, dat in Holland speciaal het feest is der typografen en lithografen, wordt in een groot gedeelte van Noord-Brabant meer beschouwd als een feest voor de lekkerbekken. In vele dorpen in de baronie van Breda geven de koffiehuishouders op den avond van Koppermaandag gratis worstenbrood aan hunne bezoe kers, en het gebeurt bij die gelegenheid niet zelden, dat sommige liefhebbers van 10 tot 30 worstenbrooden, die een tamelijken omvang hebben, verbruiken. In den regel gebruiken diegenen het meest, die zelden de koffiehuizen anders bezoeken dan juist op Kopper- Maandag. Een doodeerlijk werkman komt ten huize van eene aanzienlijke dame, om daar eenige reparaties te verrichten en treedt met den leerjongen hare apparte menten binnen. Mevrouw schelt. «Franpoise," zegt zij tot de kamenier, die binnen komt, terwijl ze een wantrouwenden blik op het tweetal werpt, «neem mijne juweelen en breng die zoolang achter slot." Hoezeer innig verontwaardigd over dit wantrouwen, zoo grof geopenbaard, vertrok de brave werkman geen spier van zijn gelaat; doch hij legde zijn horloge en ketting af, die hij den jongen gaf. «Piet", zeide hij, «ga dit bij me thuis brengen, 't schijnt hier in huis niet erg veilig te wezen!" Tegen de benoeming van een diaken bij de Ned. Herv. Gemeente te Maassluis is door eenige lid maten protest aangeteekend, op grond dat die diaken zijne kinderen de openbare school laat bezoeken. Sinds 2 Januari is de boekhouder Sommer der groote zaak in manufacturen van Eisenberg te Soest spoorloos verdwenen. De man genoot lange jaren het volle vertrouwen der firma en hem werd, na den dood van Eisenberg, door de weduwe zelfs het geheele be heer der zaak opgedragen. Dit vertrouwen schond hij, gelijk nu blijkt, sinds jaren. Hij maakte valsche wissels op de firma enz. en is nu verdwenen na 80,000 mark te hebben verduisterd. De vroeger ook door ons gemelde vermeende inbraak bij den heer A., winkelier in de Wijnstraat te Rotterdam, is gevolgd door en houdt vermoedelijk ver band met het faillissement van dien heer. De politie twijfelde dadelijk aan de juistheid van 's mans ver haal, daar zijn zaken niet al te best stonden. De stoomfabriek van manufacturen van den heer L. De Wijs te Tilburg is afgebrand. Slechts de vier muren bleven over. Een meisje te Amerongen is, terwijl zij bezig was met het spoelen van doeken, onder het ijs geraakt en verdronken. Verleden week had in eene brouwerij te Lon den een man, die een groot vat gedeeltelijk met bier had helpen vullen, bij het toemaken het ongeluk, er in te vallen. Er waren op dat oogenblik 1500 gallons bier in het vat. Men begon terstond het bier te laten wegloopeneen man met een touw om het lijf werd naar beneden in het vat gelaten, maar men mocht er niet in slagen den ongelukkige te redden. Toen men hem eindelijk ophaalde was hij dood. De politiebeambte Rumpff, bekend uit verschei dene processen tegen socialisten, is Zondagavond vóór zijn huis vermoord te Frankfort gevonden. De dader is nog niet bekend. De moordenaar heeft in den voortuin van het huis op hem geloerd en hem met twee dolksteken het hart doorboord. Daar er geen berooving heeft plaatsgehad, wordt er verondersteld dat de moord door anarchisten gepleegd is uit wraak. Er is eene premie van 3000 mark op de ontdekking van den dader uitgeloofd. In de omstreken van Moulins is op den terugweg van de markt, waar hij vee verkocht, een landbouwer, vermoord. Dit is in die streken reeds de vierde moord, die in de jongst verloopen vijf weken gepleegd is. Nog drie andere nachtelijke aanvallen hadden plaats, maar de slachtoffers vonden ten minste niet den dood. De oud-President Grant heeft al zijne bezittingen aan den heer Vanderbilt overgedragen, tot kwijting der hem verschuldigde 150.000 dollars. De heer Vanderbilt wilde van die bezittingen afstand doen te behoeve van mevrouw Grant, maar deze heeft geweigerd. In de zoo hevig door aardbevingen geteisterde provincie Granada heeft men waargenomen, dat de zon een half uur later dan vroeger boven de bergen verschijnt. Dit doet vermoeden, dat de bergkreten Sierra Nevada eenige meters gerezen of het gansche dal ge daald is. De Koning heeft de gevaarlijkste plaatsen der voor malige stad Alhama bezocht en werd overal met geest drift ontvangen. Z. M., die allerwege belangrijke hulp brengt en de grootste gevaren trotseert, zal zelf den eersten steen leggen van de nieuwe stad die gebouwd moet worden. Koning Alfonso zou daarna met zijn gevolg en te paard Zafarraga, Arenas del Rey en andere plaatsen, die het meest geleden hebben, bezoeken. Alhama telde 22 straten, welke men thans te mid den van het steengruis moeielijk kan weervinden. Van de 1727 huizen staan er in de lage stad nauwe lijks 150 overeind; 350 lijken werden reeds uit de puinhopen gehaaldin een hulp-gasthuis liggen 282 gekwetsten. Te Guevejar blijft men het zonderling verschijnsel der verschuiving van den bodem waarnemen. Den 12 dezer werden in Audalusie, en inzonderheid te Grenada, Malaga en Alhama, weer drie schokken van aardbeving gevoeld. Laatste en telegraphische berichten, Heden had de plechtige ter-aarde-bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer W. Van de Linde hoofd der openb. lagere school te Biezelinge, welke betrekking door hem van 1 Maart 1845 tot 12 Januari 1885 met eere is vervuld geworden. Tal van vrienden en vereerders des overledenen waren bierbij tegenwoordig om de laatste eer aan den voor velen zoo dierbaren man te bewijzen. Onder de aanwezigen behoorden o. a. de heeren districts-schoolopziener en burgemeester, weth. en secr. der gemeente, zoo ook de leerlingen der school, waaraan hij werkzaam was. Bij het geopende graf werd allereerst door de leer lingen gezongen Ev. Gez. 182 vers4. Daarna sprak Ds. J C. Sikkel een treffend woord over de zekere verwachting des waren Christen na dit leven, waarvan de overledene zoo oprecht had getuigd in zijne laatste uren en hij wekte elk der aan wezigen op om het voetspoor van den overleden vader en vriend te volgen, op dat het einde zij als het zijne. Daarna sprak de heer J. W. Van de Linde, hoofd der school te Oud-Sabbinge een woord van hartelijken dank, aan elk der aanwezigen voor de ondubbelzinnige bewijzen van vriendschap betoond bij de ter aarde bestelling van zijnen geliefden vader. Ten slotte sprak den heer Ch. V. d. Linde, hoofd der school te 's-Heer Abtskerke en zoon des over ledene, in gelijken geest met een bewogen hart, een woord van dankbetuiging voor de achting aan zijnen vader bewezen nu en ten allen tijde. Beroepen te Callantsoog ds. S. Te Gempt, te Eierland op Tessel. Benoemd tot registratie-ontvanger te Middelburg de heer F. C. Kist, thans te IJselmonde. Ierseke. OESTERBEURS. VerkochtJarige, derde qualiteit, voor 12,50 leverbare voor f 55 pannen voor 70. Arrondissements-reehtbank ie Middelburg. Op heden zijn veroordeeld J O., te Schore, wegens mishandeling tot een maand cel en 8 boete. L. S huisvrouw van M. K., te Waarde, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 8 boete. A. Van de S., 33 j., te Krabbendijke, wegens mishandeling tot f 5 boete. J. De J., 46 j., te Nisse, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 2 boeten ieder a 8. Allen in de kosten. Ingezonden Stukken. Aan de Redactie der Goesche Courant! Naar aanleiding van het ingezonden stuk uit Ierseke, voorkomende in uw blad van den 15en dezer, ben ik verplicht ter wille der waarheid daartegen optekomen. Vóór alles een vraag aan den schrijver: waarom, indien daartoe al redenen bestaan, de toevlucht gezocht tot de courant, om bezwaren tegen de inrichting der brandweer enz. intebrengen? Slechts éene reden kan daartoe mijns inzien bestaan en wel om den lof over de flinke houding van den burgemeester van Ierseke, dezen in eene vorige courant toegezwaaid, bij het min der goed ingelichte publiek te verkleinen. Dat dat schrijven met geene goede bedoeling is ge schied, bewijst de schrijver te meer, door niet rond met zijnen naam voor den dag te komen; hij schijnt zich te schamen voor hetgeen hij schreef en daarom een pseudoniem te gebruiken. Zooals de schrijver terecht aanmerkt is de reorga nisatie der brandweer slechts sedert eenige dagen in werkingdat die reorganisatie slechts op papier be stond zal toch werkelijk niemand verwonderen, aan gezien noch de weersgesteldheid, noch de waterstand eene oefening mogelijk hebben gemaakt. Wat nu betreft de feiten, waarop hij zich beroept, wil ik gaarne toegeven, dat er enkele tekortkomingen zijn te constateeren maar die zullen ook steeds voorkomen bij de best ingerichte en meest geoefende brandweer. Dat de spuitgasten niet wisten te pompen is te dwaas om te weerleggen. Dat in eene kleine gemeente als Ierseke een stok man zijne spuitgasten niet kent, doet iemand eerder aan onwil dan aan juiste opvatting van zijne betrek king denken. Wat verder als bewijs kan dienen, dat de tekort komingen niet van ernstigen aard hebben kunnen zijn, is dat de spuit van het dorp reeds geruimen tijd water heeft gegeven, alvorens de spuit van den Dam met den besten wil van de wereld op het terrein van den brand kon tegenwoordig zijn. Uit bovenstaande zal de lezer dan ook gereedelijk de gevolgtrekking maken, dat de zich noemende K. juist op dat punt zich aan eene onwaarheid heeft schuldig gemaakt. In plaats van een berisping aan de brandmeesters toetedienen. durf ik hun hier gerust uit naam van het weldenkend publiek openlijk hulde te brengen. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte Ierseke, Hoogachtend, den 15 Januari 1885.G. SCHIPPER. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s. v. p. voor onderstaande een plaatsje in uw geëerd blad. Vóór eenigen tijd werd in eene raadsvergadering besloten het sluitingsuur der herbergen, zijnde 11 uren, tot 10 uren terug te brengen, welke verordening, na de vereischte formaliteiten te hebben ondergaan, begin dezer maand in werking is getreden. Waarom deze maatregel zeer veel toejuiching ver dient wil ik hier in 't midden laten, doch overtuigd van de noodzakelijkheid der stipte uitvoering, is het misschien niet onbelangrijk onderstaande onder de oogen der bevoegde macht te brengen. Jl. Dinsdagavond, ongeveer 10 minuten vóór het sluitingsuur naar de post gaande, waardoor ik de ge meente-herberg moest passeeren, vernam ik daarbinnen een woest rumoer, vloeken daarbij niet vergetende. Direct begreep ik wie zich daarbinnen zouden bevinden en een gedeelte moest zijn van het gezelschap, bestaande uit ongeveer 15 personen, dat reeds van des middags aan het «prollen" geweest was. Nog slechts weinige oogenblikken, dacht ik, en uwe pret is uit en de gemeente-veldwachter (de rijks-veld wachter, die op dergelijke prolpartijtjes steeds een waakzaam oog houdt, was op nachtdienst) zal natuur lijk de overtreders der drankwet aanmanen om dezen genoegelijken dag te onthouden. Met deze gedachten verder gaande, kondigde de klok het sluitingsuur aan. Een oogenblik nog bleef ik staan om te zien hoe ze het er zouden afbrengen. Eenige minuten verliepen, doch ik merkte van hun vertrek niets. Eindelijk hoorde ik de kasteleines hun toe voegen, dat ze de herberg moesten verlaten, hetgeen echter niet dan na een herhaald verzoek geschiedde. Voor een lid uit het gezelschap, die de beenen van onder het lijf scheen te hebben gedronken, werd eene

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2