1 In het jaar 1877 werden te Ymuiden geschut 2466 zeeschepen, en in 1884 klom dit getal tot 3468. Dit is eene vermeerdering van 40.63 pet. Voorwaar een belangrijke vooruitgangMaar nemen wij de ton- nenmaatdeze bedroeg in 1877 pl. m. 2,883,776 M5 en in 1884 pl. m. 5,932,362 M'. Dit geeft een vermeerdering met ruim 105 pet., dus is de in- en uitvoer belangrijk toegenomen. Waren niet een groot aantal schepen in ballast vertrokken, dan zou de in- en uitvoer verdubbeld wezen. En dit in zulk een kort tijdvak en in zulke slechte tijden(Amst.) Het bestuur der Vereeniging van beetwortelsuiker- fabrikanten in Nederland heeft de leden opgeroepen, om Dinsdag a. s. eene vergadering te Rozendaal te houden, ten einde de noodige maatregelen te nemen met het oog op den gedrukten toestand, waarin de suiker-industrie zich bevindt. Waarom christelijke universiteiten o. a. noodig zijn Omdat een universiteit moet beschouwd worden als een grossierderij en een lagere school als een komenijs- winkel. Wat in de christelijke lagere school wordt behandeld, wordt klaar gemaakt in de collegezalen eener universiteit. Deze smaakvolle en verheven beschouwing is volgens de «Prot. Noordbr." door dr. Hoedemaker onlangs in een debat te Utrecht gebezigd. (F.) Een debat over de landverhuizing in den Duit- schen Rijksdag gaf aanleiding tot allerlei klachten over Nederland en België. De afgevaardigden Lingens van het centrum en Meijer uit Bremen (directeur der «Nordduitsche Lloyd) zagen in de buitensporige reclame, die Antwerpen en Rotterdam weten te maken, een der hoofdoorzaken, waarom zooveel landverhuizers den weg over die havens kiezen. Men weet er voorname lijk, naar hun beweren, dienstplichtigen en deserteurs heen te lokken. Bovendien zijn de spoorwegtarieven en scheepsvrachten over die havens bijzonder gunstig, waardoor de reis van Keulen af over Antwerpen en Rotterdam veel goedkooper is dan over Hamburg en Bremen. De Minister Bötticher, namens de regeering sprekende, kon niet treden in het verlangen om de spoorweg tarieven voor landverhuizers te verlagen, omdat, begon men daaraan, het eind niet te overzien zou zijn en het een indirecte aanmoediging der emigratie zou wezen. Beter vond de Minister het eens duchtig af te geven op de Rotterdamsche lijn ter afschrikking der Duit- «chers: de verpleging, voeding en logies zijn er veel slechter dan op de slechtste Duitsche schepen. Het is bekend, zegt het Vaderl., dat deze lichtvaardige beschuldiging allen grond mist. Zonder te willen be weren, dat op de Nederlandsche schepen alles onver beterlijk is, kan men veilig verzekeren, dat d® Duit sche schepen ons waarlijk niet als model behoeven te worden voorgehouden. Als onze schepen in alle opzichten zoo slecht zijn, hoe komt het dan, dat zelfs Engelsche landverhuizers er druk gebruik van maken? En wat het reclame maken betreft, zijn de Duischers zelf daarin zoo achterlijk, dat zij voor ons de vlag moeten strijken? Het debat in den Rijksdag was éen reusachtige reclame voor de lijn van den heer Meijer. Een interesante voordracht over den invloed van alcohol op de stem werd te Londen gehouden door den heer Lennox Browne in een «Vereeniging voor het ge nezen van dronkenschap". De spreker had tot grond slag voor zijn uitspraak de verklaringen van niet min der dan 380 zangers. Van dit aantal verklaarden zich i 101 of 26.51 pet. voor volkomen onthouding van alcohol-houdende dranken. Daaronder waren de voor naamste zangers in Cathedralen en Koninklijke kapellen. Van de overige 279 artisten gebruikten 65 of 23.25 pet. sterkedrank uitsluitend bij hun maaltijd, en ongeveer een gelijk aantal slechts aan het eind van den dag ;26 of 9.3 pet. alleen bij het avondmaal47 of 15.8 tijdens maaltijden aan het eind van den dag én de overige 66 of 22.9 pet. onverschillig op welk tijdstip, al naar mate lust en gelegenheid het mee brachten. Wat betreft het genot van sterkedrank als hulpmiddel vóór of tijdens het zingen, verklaarden 75 pet. dat zij dit nooit, en 20 pet. dat zij het uit verslaafdheid aan den drank deden. Des heeren Browne's conclusie is in 't algemeen, dat sterkedrank zeer verderfelijk is voor de stem. De Londensche Globe acht het een gelukkig verschijnsel, dat ook de Nederlandsche marine in geen al te gunstigen toestand verkeert, want den staat der Engelsche marine in aanmerking genomen, zou het er, bij een herhaling van den beroemden tocht der Hol landers op de Theems in de 17e eeuw, met Engeland treurig uitzien. De lndépendance van eergisteren bevat het volgende omtrent den tegenwoordigen toestand in Amerika De dagbladen bevatten dagelijks berichten over den slechten stand der zakende faillissementen zijn talrijkvan alle kanten staken de smelt ovens en de fabrieken hun werk. Uit de cijfers van een handelsagentschap, welke ik onder de oogen heb gehad, blijkt dat het aantal fabrieksarbeiders zonder werk, tengevolge van de sluiting der werkplaatsen, werkstakingen enz. 350,000 bedraagt. Men berekent dat er in de Vereenigde Staten ongeveer 2,500,000 fabrieksarbeiders zijn, zoodat de verhouding van de personen zonder werk 15 pet. beloopt. Het deel van het land dat, ten opzichte van het werk er het slechtst aan toe is, is het westen en voornamelijk Minnesota, waar veertig van de honderd werklieden zonder werk zijn, terwijl men er in Maryland en in Massachusetts en de omliggende provinciën slechts zeven op de hon derd telt. De verhouding is 18 pet. in New-York, 16 pet. in Pennsylvania en 8 pet. in New-Jersey. De ergst bezochte stad is Detroit, waar 62 pet. van de werk lieden werkloos zijndaarop volgen New-York met 24 pet. en Philadelphia met 21 pet. Deze stand van zaken, in het begin van den winter, is ongetwijfeld zeer treurig en er is ongelukkig weinig waarschijn lijkheid dat hij vóir de lente verbetert. Immers een van de hevigste landbouwcrisissen gaat met de indus- triëele gepaaid. Overal in het westen treft men eene zeer groote opeenstapeling van granen aan, waarvoor geen uitweg bestaat. De overvloedige oogsten van de laatste jaren hebben zoozeer den prijs van de tarwe verlaagd, dat de verbouwers ten einde raad zijn. Zij zijn letterlijk overstelpt van schulden. Men vindt nau welijks éene bezitting op de honderd, die niet tot aan de waarde of meer verhypothekeerd is. Toen de moeielijkheden voor de landbouwers be gonnen, als het gevolg van vertraging der graanver- zendingen naar den vreemde, hield men zich overtuigd dat de waarde van de granen eerstdaags weder zou stijgen. De landbouwers hebben, om niet gedwongen te wor den zich voor lagen prijs van hun koren te ontdoen, geleend op hunne roerende en onroerende goederen, op hunne oogsten in de schuur of te velde op hunne landbouw-machines, op hun vee, ten einde hunne meest dringende schulden te betalen of om het werk en het zaaien voor het volgende seizoen te verzekeren. Maar de prijzen zijn niet gestegen, in tegendeel, en de af zet is al meer en meer moeilijk geworden. In plaats van hunne schulden te delgen, zijn de landbouwers verplicht geweest te prolongeeren. Een zeer groot aantal van deze ongelukkigen is zelfs gedwongen tot 3 pet. interest per maand te betalen. Ondergang, onherstelbare ondergang dreigt. Want nimmer zijn de prijzen der granen zoo laag geweest als thans. In de korenstreek van Kansas, wordt het graan verkocht gemiddeld voor 3.35 francs per hectoliter, of 1.65 francs beneden de voortbrengingskosten. En er is weinig hoop op eene aanstaande verhooging. De markten van Europa zijn overvloedig voorzien en de maatregelen, die Frankrijk geneigd schijnt te nemen tot bescherming van zijn eigen landbouw, zul len er waarschijnlijk toe bijdragen om den invoer van granen uit Amerika te vernietigen. Men begrijpt dus zeer goed dat dit alles zwaar drukt op den stand der zaken in de Vereenigde Staten en dat de economische toestand terecht een onderwerp is, dat de bezorgdheid der Staatslieden wekt. VIERDE JAARVERSLAG DER Werklieden-verecniging „Eigen Hulp" te Goes over het dienstjaar 1884. Het is of men waarlijk begint te begrijpen, wat toch «Eigen Hulp" beteekent. Het aantal leden neemt als het ware van dag tot dag toe en het self-help begint meer en meer veld te winnen. Geen wonder dus, dat bestuur en leden zich daarover verheugen. Waren alle pogingen, die wij gedurende drie jaren in het werk hebben gesteld, om den bloei en den vooruitgang onzer Vereeniging te bevorderen, bijna vruchteloos, het vierde jaar mag zich in een ruimen oogst verheugen. De oorzaak van dezen vooruitgang is misschien wel gelegen in het besluit, dat de Vereeniging nam, om in 't vervolg leden bij ballotage aan te nemen, terwijl vroeger ieder, die lid werd van de Vereeniging, eene keuring moest ondergaan bij een der geneesheereh, om te onderzoeken of hij een goede gezondheid bezat. Dit heeft zeker velen terug gehouden. Is zulk een keuringsstelsel voor een vereeniging als de onze niet te verwerpen, wij dienden toch rekening te houden met de plaats waarin wij ons bevinden. De meesten onzer toch kennen elkaar van zeer nabij en meestal' weet men of hij, die zich als lid onzer Vereeniging wil laten voorstellen, zich dikwijls onder geneeskundige behandeling bevindt. Daarom beperkten wij dit keuringsstelsel en moeten alleen zij zich laten keuren, aan wier gezondheidstoestand wordt getwijfeld. Mocht het vijfde jaar even vruchtbaar zijn als het vierde: dit is zeker de wensch van ons allen. Als gewoonlijk willen wij ook dit jaar weder de werkzaamheden der Vereeniging nog even in herinne ring brengen. In den loop van het jaar werd door eenige bestuurs leden het voorstel gedaan om te trachten een «alge meen ziekenfonds" bij ons «ondersteuningsfonds" te voegen. Wij hebben ons daarvoor begeven naar heeren dok toren en apothekers en met hen daarover geraadpleegd, met dit gevolg, dat het niet alleen onmogelijk, maar tevens voor de vereeniging niet wenschelijk was, om vooreerst een «algemeen ziekenfonds" opterichten. De thans nog bestaande fondsen voldoen uitstekend, ofschoon ook daarbij wel eens minder gunstige erva ringen worden opgedaan. Wij zijn dus tot het besluit gekomen om deze zaak voorloopig te laten rusten. De herziening van het reglement maakte dit jaar ook een deel onzer werkzaamheden uit. Sinds het bestaan der vereeniging heeft men her haaldelijk de ervaring opgedaan, dat er verschillende artikelen waren, waaraan veel ontbrak, of die door bepalingen, die af en toe werden genomen, niet meer van kracht waren. Art. 1 onderging vooral met het oog op het doel dat de vereeniging beoogt, nl. om iets meer te doen dan een geldelijke ondersteuning bij ziekte aan hare leden te geven, eene belangrijke wijziging. Art, 24 werd ook in het belang der leden aanmer kelijk gewijzigd. Ook andere artikelen, vooral die, welke betrekking hebben op de toetreding als lid en op de uitkeering, hadden herziening noodig. En thans zijn wij genaderd aan het besluit dat de vereeniging nam om te trachten gedurende het winter seizoen weder eenige volksvoorlezingen te houden. Wij noodigden daarvoor tien heeren uit, waarvan zich zes bereid verklaarden om een spreekbeurt te vervullen en het doel der vereeniging te helpen be vorderen. De heeren D. Stigter, A. Van Schelven, H. G. Hart man Jz. en M. C. J. De Visser leenden zich voor open bare lezingen, welke voor de handwerkslieden gratis toegankelijk zijn, terwijl ntef-handwerkslieden 25 cent entrée moeten betalen. De heeren dr. L. W. Th. Wigman en P. C. F. Frowein lieten zich vinden om, uitsluitend voor de leden met introductie van éen persoon voor elk lid, een cursus te houden over schei- en natuurkunde. Deze cursussen worden gehouden in de Iloogere Bur gerschool, welke met toestemming van Burg. en Weth. J daarvoor is afgestaan. Aangezien hetgeen op die cursussen behandeld wordt en door proeven den leden wordt duidelijk gemaakt, was deze inrichting onmisbaar en moest men ook met het oog op de localiteit, waarin die cursussen worden gehouden, met onze introductie rekenschap houden. Alle uitgaven welke op die lezingen vallen, zooals advertentiekosten en het drukken van aanplakbiljetten enz., nemen de heeren sprekers vrijwillig op zich, op dat de kas der vereeniging er in het minst geen schade bij lijde. Wij brengen openlijk dezen heeren dank voor de opofferingen die zij zich getroosten, en wij mogen ook niet nalaten den heer Borel dank te betuigen, die zoo bereidwillig den heer dr. Wigman ter zijde stond, om ons het ijsmaken op de afgeloopen cursus-verga dering duidelijk te maken. Twee der openbare lezingen zijn ook afgeloopen. Was de opkomst bij de eerste nog al talrijk, de tweede behoefde voor de eerste niet onder te doen. Ook de dames (al was haar getal nog zeer klein) wa ren dien avond tegenwoordig. Aan afwisseling ontbrak het op de afgeloopen le zingen ook niet. De na de pauze gegevene bijdragen voldeden goed en verschaften tevens aangename oogen- blikken. Ook dank aan hen, die buiten de vereeniging zich daarvoor leenden. Mogen de twee lezingen, welke dezen winter nog zullen plaatshebben, evenzeer door een talrijk pu bliek worden bijgewoond, dan lijdt het geen twijfel of voor een volgenden winter zullen zich ook weder sprekers laten vinden, om de pogingen der vereeni ging te helpen steunen. Mogen vele werklieden het eens zijn met het streven der vereeniging om het nuttige met het aangename te vereenigen, dan voorzeker zal er voor ons allen in een groote behoefte voorzien zijn, vooral daar voor ons overigens weinig genot valt te smaken. En zoo zijn wij genaderd aan het financieel gedeelte van ons overzicht. Het verslag van den penningmeester over de door hem gevoerde administratie luidt als volgt: Op 31 Dec. 1884 bedroeg het aantal gewone leden 38, tegen 19 op 31 Dec. 1883; dat der buitengewone leden 33, tegen 32 op 31 Dec. 1883. Er werd gedurende het dienstjaar 1884 Ontvangen: Aan contr. buitengewone leden 93, gewone leden 149,50 entréegelden 6,75 boeten0,45 interest, 1883/4 12,35 Samen Uitgegeven: Aan ziekengeld169,55 druk- en schrijfbehoeften 17,90 gas (vergaderings-lokaal) 4, bode- en conciergeloon 15, porto's0,12 Samen 206.57 Alzoo op 31 Dec. 1884 in kas 55,48 Op 31 Dec. 1883 was in kas 448,15% Alzoo sluit ons 4e boekjaar met 503.63% Aan zes leden werd gedurende 1884 uitkeering ge geven tot een gezamenlijk bedrag van 169,55. Ten slotte brengen wij aan onze buitengewone leden dank voor hunne bijdragen in 1884 geschonken en wij hopen dat zij nog vele jaren hun steun aan onze vereeniging mogen schenken, aangezien wij hunne bij dragen niet kunnen missen, om op den ingeslagen weg voort te gaan. HET BESTUUR. Rechtszaken. De Arrondissements-rechtbank te Middelburg sprak Zaterdag vrijH. H 62 j., te Goes, beklaagd van diefstal. De kosten ten laste van den staat. Door den krijgsraad te Haarlem is de kanonnier H. M. Pape, die op den avond van 11 November jl. te Amsterdam, den koffiehuisbediende W. Kerkhoo- ven en onmiddellijk daarop zichzelven met revolver schoten ernstig heeft verwond, schuldig verklaard aan poging tot moord en, met aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot eene cell. gev. van twee jaren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar de chr. ger. gem. te Kolijnsplaat door ds. A. Van der Zande, te Bolnes. Schoolspaarbank Goes, December 1884. School C ingebracht 16,35% opgevraagd 5,86 D 1,71%, Nihil. f 262,05 18,07 5,86 Buitenlandsch Overzicht. De Duitsche Rijksdag doet in den laatsten tijd van zich spreken door de tegenwerking, die hij den Kan selier betoont. Vrijdag kwam bij de begrootingsdis- cussiën o. a. aan de orde een post van 150,000 M. voor het geographisch onderzoek van Midden-Afrika. De begrootingscommissie stelde voor dezen post met J, te verminderen en hoewel de regeering zich be paald verklaarde, zoowel tegen de vermindering als tegen het terugzenden van den post naar de com missie, werd tot het laatste besloten met eene meer derheid van slechts 7 stemmen. Wanneer men echter in aanmerking neemt, dat slechts 263 van de 397 leden van den Rijksdag aan de stemming deelnamen, dan ligt het voor de hand, dat ook dit regeerings- voorstel een volgende maal zeer goed de meerderheid zal kunnen halen. Ook met de quaestie van de subsidie voor de stoom vaartlijnen wordt weinig voortgang gemaakt. Met 10 tegen acht stemmen werd in de commissie namelijk tegen den wensch der regeering besloten de zaak naar eene sub-commissie te verzenden. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Duitschland en Oos tenrijk nog altijd moeite doen voor een Egyptische conferentie. De correspondent van de Temps te Weenen seint, dat Frankrijk, Oostenrijk, Duitschland en Rus land 't eens geworden zijn over het antwoord op de Engelsche voorstellenFrankrijk heeft bij deze onder handelingen de hoofdrol gespeeld en de drie Mogend heden weuschen aan Frankrijk het initiatief te laten om de antwoorden in gemeenschappelijke overeen stemming te besprekenFrankrijk zou echter liever zien, dat de overeenstemming van de vier Mogend heden door gelijktijdige overhandiging van een iden tieke nota aan Engeland bleek, waarin zij tevens haar gevoelen uitdrukten. De nieuwe Fransche Minister van Oorlog Lewal heeft de leiding van de operaties in Tongkin van zijn collega voor Marine overgenomen deze laatste blijft zich alleen met de vlootzaken belasten. De Spaansche Kamer heeft met algemeene stemmen een voorstel van den Minister-president Canovas del Castillo goedgekeurd, strekkende om de provinciën Grenada en Malaga te machtigen, een leening van 2 millioen pesetas aan te gaan, onder waarborg van den Staat, ten einde den noodlijdenden te hulp te komen. Gemengde Berichten. Yllssingen. Het Deensche stoomschip Nordjijlland van Koningsbergen naar Londen kwam hier hedenmor gen als bijlegger binnen om kolen in te nemen. Door het hevig stormweder der laatste dagen had het hieraan gebrek gekregen en was verplicht geworden een gedeelte zijner lading, bestaande uit graan, te verbranden om zoodoende nog te trachten een nabijzijnde haven te bereiken, hetgeen gelukte. Na inneming der steenkolen vertrok het schip naar zijne bestemming. Nadat in maanden geen enkel schip hier was bin nengevallen om bijteladen of gedeeltelijk te lichten, kwamen in de afgeloopen week weer eens twee Oost- Indievaarders binnen. De een om bijteladen en de andere om eenigé voeten te lossen. Bij onze naburen te Antwerpen ziet het er anders uit. Hedennacht kwamen er maar eens even 14 stoom schepen, een bark en een driemastscbip binnen, hier onder waren de meeste boven de 20 Eng. voeten diep gang en van het grootste kaliber. De lossing geschiedt met zulk een snelheid, dat op het eind der week de stoomschepen weer wel allen zee gekozen zullen hebben. Kapelle. Ten bewijze, hoe menigvuldig jachtovertre- ding in deze omstreken plaats heeft, kan dienen, dat door den onbezoldigden rijksveldwachter A. Kooman alhier van 12 Mei tot 31 December 1884 13 per sonen als zoodanig zijn geverbaliseerd. De armoede te Tolen is dezen winter al zeer gering, hetwelk uit het volgende blijkt. In Januari is het steeds de gewoonte dat de spijscommissie ver gadert om opname te doen van degenen, die in de termen van ondersteuning vallen. Op die vergadering bleek dat het aantal zoo gering was, dat de spijsuit- deeling dezen winter waarschijnlijk niet noodig zal zijn. De Rederijkerskamer «Cats" en het Mannenkoor te Tolen hebben besloten dezen winter nog eene uitvoe ring te geven ten voordeele voor de algemeenen armen. Het roodvonk, dat te Zieriksee sedert lang daar is epidemisch verklaard, heerscht nog altijd op ver- ontrustbarende wijze. Het sterftecijfer neemt iedere week onder de kinderen toe, en thans verbreidt zich de ziekte ook onder de volwassenen met doodelijken afloop. Reeds in het begin van October des vorigen jaars heerschte de ziekte, doch dit werd toen willens of onwillens verzwegen, en daardoor is veel kwaad gesticht, en heeft ook de epidemie zich zeer verspreid. Ook het niet doen sluiten van scholen voor lager onder wijs, omdat men tegen afdoende maatregelen opzag, heeft de ziekte zeer in de hand gewerkt. Er zijn te Amsterdam ook nagemaakte halfjaarsche coupons der 3 pet. werkelijke schuld in omloopreeds een paar personen zijn de dupe van die uitgifte ge weest. De fabrikage is uiterst slecht en zelfs gedeel telijk met de pen gedaan. De oberkellner van het «Hötel des Pays-Bas, te Amsterdam heeft zich, zonder daarvan kennis te geven, verwijderd. Naar men vermoedt is eene som van f500, welke de hotelhouder na zijn vertrek ver miste, door den kellner ontvreemd en heeft deze zich naar België begeven. De eerste hardrijderij op schaatsen, te Groningen vanwege de ijsvereeniging gehouden, heeft een volkomen succes gehad. Er waren 41 rijders, onder welke meer dan één in zijnen kring en daar buiten met roem bekend staat, en de wedstrijd gaf een interessant tooneel te aan schouwen. De uitgeloofde en behaalde prijzen waren van 100, 70, ƒ40 en f 20. Vrijdag is in de Zuidergronden bij Den Helder gestrandde Italiaansche bark «Erachio". Zij is geheel verbrijzeld, waardoor schip en lading totaal verloren zijn gegsan. Twee visschersvaartuigen waren zoo ge lukkig de geheele equipage, 13 man, behouden aan wal te brengen. li den avond van 7 October 11. werd ten na- deele vin den Grand Central Beige te Maastricht ont vreemd een bedrag van 4641 mark, en als vermoede lijke dsder van dezen diefstal gearresteerd zekere L., kantoorbediende, in dienst der voornoemde spoorweg- maatsdiappij. Eerst thans is het der justitie gelukt de ontvreemde som ten deele op te sporen. Door een geestelijke ingelicht, die per briefkaart van de zaak medeleeling had ontvangen, heeft zij Donderdag en Vrijdag in de nabijheid van het stationgebouw opgra vingen laten doen, met het gevolg, dat reeds 1260 mark zijn gevonden. Men hoopt nu ook het overige gedeelte op te sporen. In de jongste vergadering van het Amsterdam- schi Schaakgenootschap speelde de heer Rudolf Lo- ma>, bekend door zijn sterk geheugen en krachtig voorstellingsvermogen, tegelijk 15 partijen tegen de beste spelers van het gezelschap. Na een hevigen strijd, die 3% uur duurde, was het pleit beslecht, en had de heer Lehman 11 partijen gewonnen en 4 verloren. ■■Éfl wmms

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2