1885. N°. 4. Donderdag 8 Januari. 72ste jaargang. L. M. Van Campen. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en vrijda»*vonn uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Ad»ffien'iebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURAIMT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Hoewel wij gelooven met het artikel in ons vorig nummer over de verkie zing voor een lid van den gemeenteraad op morgen, Donderdag 8 Januari, te kunnen volstaan, willen wij toch de libe ralen nogmaals opwekken om getrouw op te komen en hun stembiljet intevullen met den naam van den heer Wij maken er voorts de kiezers op merkzaam op om de juiste voorletters op hun biljet te plaatsen, en herinneren eraan, dat de stembus tot vier uren is geopend, dat de stembriefjes niet mogen onderteekend, dat een daarop geplaatste naam mag doorgehaald en door een ander vervangen worden en dat zij, die geen biljet hebben ontvangen of dit verloren hebben, ter secretarie een ander kunnen bekomen. GOES, 7 Januari 1885. Algemeen in ons land hoort men klachten over de bestelling door de posterij van brieven en kaartjes op Nieuwjaarsdag. Dat die klachten gegrond zijn lijdt geen twijfel, maar evenmin dat de vertraging niet aan de ambtenaren der posterijen is te wijten. Het wel eens aangegeven denkbeeld om voor der gelijke dagen versterking van personeel aan de kan toren te verstrekken, komt ons voor weinig resultaat te kunnen hebben. Men zou dan natuurlijk ongeeefen- den tijdelijk in dienst moeten stellen, waardoor wellicht eer verwarring dan verbetering zou ontstaan. Meer praktisch komt ons voor het volgende denk beeld, door het Dagbl. van Zuid-Holland en s-Graven- hage medegedeeld. Overweging verdient het om gelegenheid tot vroegere verzending te verschaffen, met aanwijzing dat de be zorging eerst op Nieuwjaarsdag of 's namiddags te voren wordt verlangd. Dit zou de taak der bestellers waarschijnlijk niet zooveel bezwarenwant of zij éen dan wel b.v. tien kaartjes tegelijk aan hetzelfde adres hebben te bezorgen, dat maakt in het oponthoud weinig verschil en gaat nog spoediger dan dat zij vijf of meermalen aan hetzelfde adres bestelling moe ten doen. Maar om dit denkbeeld te verwezenlijken, zouden voor zoodanige vervroegde verzending ook speciale bussen aan de kantoren moeten gesteld worden; anders waren d» afzendingen van dezen aard bezwaarlijk met de gewone uit elkander te houden. Bath. Als een staaltje dat sommige uitbetalingen door het Rijk niet aftijd even vlug van de hand gaan, kan worden gemeld, dat den in Juni 1884 ontslagen waterwaarnemer der peilschaal alhier zijn traktement over het eerste kwartaal van dat jaar, zijnde 46 nog niet is uitbetaald geworden, niettegenstaande reeds tweemaal door hem den Minister van Waterstaat daarvan per gezegeld adres is kennis gegeven. Is daarentegen een belastingschuldige slechts éen termijn van 46 centen of minder bij den rijksontvanger achterstallig, dan wordt hem al spoedig een 10 cents uitnoodigingetje thuis gebracht ende rest weet men. Met het afbreken van het voormalig gemeentehuis is een aanvang gemaakt. Het hulppostkantoor te Ierseke behandelde op 1 en 2 Januari 11., 1230 brieven en briefkaarten en 4969 drukwerken, samen 6199 stukkenalle verzon den door of bestemd voor Ierseke en Iersekendam. De heerjhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervooit te Middelburg is benoemd tot directeur der Maxwell Land Grand Company, welke benoeming hij heeft aangenomen. (M. Ct.) Sint-Maartensdijk. Gedurende het jaar lff84 zijn aan het postkantoor alhier aangekomen 13613 brieven, 4239 briefk., 32553 drukw., 2779 dienstbr., 87 mon sters, 420 aanget. br., 414 postw., 280 quitantiën, 1742 postpakketten. Totaal 56127 stuks. Verzonden werden: 15145 brieven, 5275 briefk., 3940 drukw., 3595 dienstbr., 504 aanget. br., 1066 postwissels, 740 postpakketten. Totaal 30265 stuks. Totaal behandeld 86392 stuks. Op 1 en 2 Jan. '85 werden alhier door den brie venbesteller bezorgd 2585 stuks. Een bewijs van toenemende nieuwjaarsdrukte ook aan de postkantoren op het platteland. De verkiezing in het district Middelburg voor een lid der Prt'inciale Staten, ter voorziening in de vacature, ontslaan door het bedanken van den heer F. G. Sprengenza' plaatshebben op Dinsdag 3 Febr., en eene herstffflUiing, zoo noodig, veertien dagen later. (M. Ct.) Op het verzoek van den geneeskundigen inspec teur van Zeeland, om inlichtingen omtrent de oorzaak, dat te 's-Heer Arendskerke der overledenen niet geneeskundig behandeld waren, heeft de burgemeester geantwoord, dat ter plaatse een geneesheer woont en de ouders volkomen in staat zijn geneeskundige hulp te betalen, maar dat het daar geen gewoonte is, die 1 ulp voor jonge kinderen interoepen. Men ichrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Met betrekking tot de geruchten van den laatsten tijd over wijziging van het Tarief, kan ik u mede- deelen, dat de aandrang tot herziening in protectio- nistischen geest uitgaat van den Minister van water staat, handel en nijverheid. De heer Van den Bergh zou de benoeming voorstaan eener staatscommissie voor het ontwerpen van een nieuw Tarief en van een nieuw stelsel van heffing, en daardoor de weg gebaand worden voor protectionistische maatregelen. Tot nog toe heeft het Departement van Financiën, getrouw aan de beginselen van vrijen handel, weerstand gebo den. Masr bij andere ambtgenooten schijnt de Minister van Waterstaat steun te vinden voor de plannen zijner Ixnburgsche vrienden. Z M. de Koning had Zaterdag een langdurig onderhond met den Minister van Staat, den graaf Van Lijnden van Sandenburg en den graaf Schimmelpen- ninck Tan Nijenhuis. Ie aanbieding der wet op de voogdij gedurende de minierjarigheid van den troonopvolger wordt in de volgen» bijeenkomst van de Tweede Kamer verwacht. 3ij Koninklijk besluit van 4 Januari is de in gestelde hoofdcommissie voor de behartiging van de Nederlandsche belangen op de internationale tentoon stelling te Antwerpen, ontbonden, De Nederlandsche Bank heeft de rente voor be- leening éen half percent verhoogd. Naar de Amst. verneemt, sluit de rekening der te Amsterdam gehouden Internationale Landbouwten toonstelling zonder tekort. Nederland heeft zooveel overvloed van goede, gezonde aardappelen bij weinig handel en lage prijzen, dat op sommige plaatsen de aardappel nu reeds tot varkensvoeder gebezigd wordt. Geen wonder dat de huurders van aardappelenland het afgeloopen jaar eene nadeelige rekening hebben gemaakt, terwijl nog sedert 1845 zoo goedkoop geen aardappelen werden gegeten. De tuinlieden zien gaarne op Nieuwjaarsdag zonne- ijn: dat geeft een goed apppel-en perenjaar. Hoe wel deze meening meer spreekwoordelijk moet worden opgevat en geen waarde heeft, scheen de zon op Nieuwjaarsdag van het afgeloopen jaar zeer bemoedi gend en prijkten dan ook in April de vruchtboomen met eene menigte bloesems. Was de strenge vorst toen niet ingevallen, de oogst van peren en appelen zou overvloedig zijn geweest. Nu was hij middelmatig, en gave vruchten werden hoog in prijs. Het nieuwe jaar ia thans met een zeer grauwen dag begonnen, hetgeen bij wijze van gevolgtrekking geen goed appel en perenjaar geeft. De tijd zal leeren, hoe het gezegde van de tuinlieden uitkomt. (L. C.) In de Rijkspostspaarbank bedroeg het totaal der inlagen na aftrek van dat der terugbetalingen op 31 December jl. ƒ4.440.227.36. Naar men verneemt, zal de s Willem Barents" dit jaar geen reis naar de Noordpool-gewesten ondernemen. Naar Het Vaderland verneemt is de le luit. bij het Indische leger P. C. Guillaume te Atjeh gesneuveld. O.-Indië. Vergunning verleend om te repatri- eeren aan den luit. 2e kl. C. A. Dominicus. Uit onze Koloniën. Uit Atjeh wordt dd. 19 Nov. aan De Amst. het volgende gemeld: Gisteren bij Panggo twee baanwachters van de stoomtramlijn door vijandelijke sluipmoordenaars ge- tjintjangd (fijngehakt), een Chinees en een Javaan. Pastoor Verbraak ridder van den Ned. Leeuw, tot ons aller genoegen. Gouverneur, officieren, ambtenaren en burgers met 2 muziekkorpsen brachten hrm een serenade, om hun sympathie uit te drukken met het welverdiende nvirtus nobilitat". Gisteren bij de nieuwe versterking Lamti een dub bele post opgelicht, waarbij gewond een sergeant van de artillerie, twee fuseliers (doodelijk) en een vrije koelie. Het is dus nog geen couleur de rose met die nieuwe linie. Batavia, 3 December. Aan het besluit van den Gouverneur-generaal, waarbij de regeling van het ge- vvest Atjeh en Onderhoorigheden nader wordt bepaald, ontleenen wij het- volgende Het gewest Atjeh en Onderhoorigheden zal bestaan uit a. Groot-Atjeh en b. de Onderhoorigheden. Groot- Atjeh met de hoofdplaats Kotta-Radjah, zal bevatten het gebied binnen de postenlinie tot aan zee, bestaande uit 10 hoeloebalangschappen en het gebied buiten de postenlinie. Onder de Onderhoorigheden worden al de kuststa ten begrepen van Oedjoeng Tjalokbatoe tot Oedjoeng Tamiang en de uit 62 landschappen bestaande neder zettingen aan de West-, Noord- en Oostkust, en in het Zuiden van Atjeh. Groot-Atjeh zal bestuurd worden door een assistent resident, bijgestaan door een controleur, die beiden op de hoofdplaats zullen gevestigd zijn, terwijl er boven dien een assistent-resident ter hoofdplaats zal verblijf houden voor de politieke aanrakingen met de Onder hoorigheden en de Atjehsche hoofden in het algemeen. De politieke aanrakingen te Edi en Segli zullen bo vendien respectievelijk onderhouden worden door den controleur en den postcommandant, de laatste onder het genot eener toelage van f150 's maands. Nog bevat genoemd besluit de formatie van het be stuur- en politiepersoneel in het gewest Atjeh en On- derhoorighe len en hetgeen aan de verschillende bureaux zal worden te goed gedaan voor schrijfbehoeften. Terwijl io de bereids toegekende bezoldigingen der hoeloebalangs van Mesdjid Raija vooralsnog geen ver andering gebracht wordt, kent bedoeld besluit die hoofden ter linkeroever der Atjehrivier ieder een be zoldiging van f 100 's maands toe, en wordt tegen intrekking van een tweetal djaksa's een hoofdpanghoeloe, ook op een tractement van f 100 's maands, aan het personeel ten behoeve van het rechtswezen in het ge- West Atjeh en Onderhoorigheden toegevoegd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kolijnsplaat. In het afgeloopen jaar werden alhier van de 168994 gehouden schooltijden verzuimdwegens ziekte 3544, wegens godsdienstplichten 209, wegens weer en wegen 195, wegens veldarbeid 22236, door anderen arbeid 12168, wegens overige redenen 4538, totaal 42890 of ruim 257s pet. In 1883 beliep het totaal verzuim ruim 28 percent, in 1882 ruim 30 pet. Het gemiddeld aantal leerlingen bedroeg ruim 309. Het aantal schoolgaande leerlingen boven de 6 en beneden de 12 jaren voorkomende op de lijst, opge maakt volgens art. 80 der wet van 17 Augustus 1878, bedroeg den 1 Januari 11. 303. Door de leerlingen der openbare lagere school alhier zijn door middel der bekende 5-cents en 1-centsfor- mulieren gespaard in Oct. 1884 5,45in Nov. 1884 6.83 en in Dec. 1884 3,92; totaal ƒ16,20. Over het geheele jaar werd er door hen aldus in da Rijks-postsp >arbank belegd 79 38 gulden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Toen de afdeeling Goes van het Ned. Tooneelverbond met den heer A. Van Lier uit Amsterdam overeen kwam, dat de laatste hier met zijn gezelschap een drietal voorstellingen zou geven gedurende dezen win ter, werd tevens de voorwaarde gesteld, dat mevrouw Théo Frenkel-Bouwmeester daarbij minstens éénmaal zou optreden. Aan deze voorwaarde is gisteravond door het geven van het blijspel »Een Studentenstreek" van Benedix voldaan. Of de contractanten ter eene zijde evenwel bedoeld hadden, dat op deze wijze aan de verbintenis zou worden gevolg gegeven, mag met grond worden betwijfeld. Mevrouw Frenkel mag met recht bewondering wekken door haar uitstekend spel zoowel in drama's als in blijspelenwie haar in stukken als Fedora, Margaretha Gauthier enz. zag, zal moeten erkennen, dat in het drama haar talent het best op den voor grond treedt. Waar alzoo eene voorstelling met mevrouw Frenkel wordt geconditioneerd, daar zal wel stilzwijgend worden bedoeld, dat deze actrice daarbij eene rol zal vervullen, waarvan de vertolking voor menige actrice van goeden naam nog moeilijk uitvoerbaar zou zijn. Dat de rol van Konradina Hartenberg dus gister avond in goede handen was, behoeft niet erkend te worden, doch dat het eene rol is, waarin men mevrouw Frenkel in hare volle kracht mag aanschouwen, zal evenmin iemand km nen beweren. De opvoering van Een Studentenstreek" was daarom eene voorstelling met mevrouw Frenkel, doch zeker niet zooals het kunstlievend publiek hier ter stede het verwacht had. Was dit op zichzelf dus reeds eene groote deceptie, ook het blijspel bent weinig waarde. De eigenlijke studentenstreek is reeds geschied jaren vóór den aan vang van het stuk en staat met de voorvallen, die ten tooneele worden gevoerd, zeer weinig in verband; immers, waar een student, tengevolge van het ingooien van eenige ruiten en het brengen van ketelmuziek aan ccn rrctor, van dc hoogcschoot wordt verwijderd en vrijwillig besluit de wereld op goed geluk integaan, op zijne omzwervingen toevallig in de gelegenheid is een paar dames het leven te redden, waarvan éene dadelijk genegenheid voor hem opvat en hem daarom later tot haar rentmeester ver heft en met hem huwt, daar kan men deze feiten toch moeielijk aanmerken als de gevolgen der studentenstreek. Aanvankelijk hoopt men dan ook, dat »de streek" nog altijd zal moeten gebenren, te meer omdat een paar vrienden van den weggejaagden student, die zijn lot gedeeld hebben, mede in het stuk ontleden, z nder eigenlijk iets anders te doen dan bij het publiek dé hoop levendig te houden, dat zij met hun drieën nog eens eene streek zullen uitvoeren, die op den loop der gebeurtenissen invloed zal uitoefenen. Daar dit echter niet geschiedt, waren deze beide gewezen studenten vrijwel overbodig. Ook de quaestie der nalatenschap van den overleden vader van den rondzwervenden stu dent, waarmede blijkbaar de ooms en tantes van den laatste zich hebben verrijkt, blijft duister, ofschoon eene onthulling van die daad eene intrige had kunnep scheppen, welke, hoewel niet nieuw, toch meer belang stelling zou gewekt hebben dan die, waarop nu het stuk is gebaseerd. Gelukkig dat het spel der acteurs en actrices in staat bleek om met dit ongelukkige stuk het publiek toch te amuseeren. De heer Van Kuijk verdient wel afzonderlijk genoemd te worden voor de volmaakte wijze, waarop hij de rol van den weggejaagden student, die later tot Amtmann van de grootste bezitting in de streek, waarin het stuk speelt, woi dt verheven. Doch ook de overige personen vervulden hunne rollen met veel succes en brachten de lachspieren der toeschouwers meermalen in beweging. Wij kunnen dan ook niet ontkennen, dat wij ons gisteravond best hebben geamuseerd, al was het ge halte van het kunstgenot, dat wij gesmaakt hebben, verre beneden hetgeen wij met billijkheid hadden kunnen en mogen verwachten. Landbouw en Veeteelt. De Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft het rapport van een commissie, benoemd om op te sporen de middelen, om de bestaande knoeierijen in den boterhandel tegen te gaan, benevens haar voorstel om eene vereeniging hier te lande op te richten tot bescherming van den handel in natuurboter, verzonden aan de verschillende landbouw-maatschappijen in Ne derland, met het verzoek om te willen medewerken tot het stand komen van bedoelde vereeniging. Daar er in ons lan l ten minste 70 kunstboterfabrieken zijn, zoo ligt het voor de hand. dat daardoor eene beden kelijke en zeer schadelijke concurrentie voor den land- bouwenden stand is ontstaan. Rechtszaken Arrondissements-reclitbank te Middelburq. Dinsdag zijn o. a. veroordeeld: P. M., 24 j., en J. C., 18 j., te Wilhelminadorp, wegens mishandeling dele tot 3 de 2e tot 8 boete; J. V., 16 j.,' te Kattendijke, wegens mishandeling tot 8 boete. Vrijgesproken is: M. C., 20 j., te Wilhelminadorp, beklaagd van mishandeling. Beursoverzicht. Wij zouden meenen aan onzen plicht te kort te komen wanneer wij niet onze eerste beursbeschouwmg van dit jaar openden met een hartelijken heilwensch aan onze lezers, welke in het wel of wee der finan- ciëele toestanden belang stellen. Want al is deze uit drukking onzer gevoelens bij de intrede van iederen nieuwen jaarkring op hare plaats, hoeveel te meer nu de afgeloopene zulke sombere indrukken heeft achtergelaten. Gelukkig debuteerde de Amsterdamsche beurs niet zoo heel slecht en genoten de als solide bekend staande obligatie-soorten van de losgekomene gelden voort spruitende uit de opbrengst der Januari-coupons. Om dezelfde redenen daalde de geldmarkt, die aan het einde van het vorige jaar tut zelfs 5 pet. was gestegen, opnieuw op haar gewoon peil van 3% per cent, terwijl met grond mag verwacht worden dat zoolang de lust tot aankoop niet vermeerdert zij dit standpunt wel zal handhaven. De laatste weekstaat der Nederlandsche Bmk leverde, geene merkbare verandering op, alleen de beleening- rekening nam met ca. een half millioen toe. Buiten dien werd de beleening op binnen- en buitenlandsche effecten en op goederen met een half percent verhoogd. De Londrnsche beurs ging in het algemeen niet band aan hand met de onze. Absoluut ontbreken nog alle kenteekenen voor een herlevend verkeer en de eenige aldaar gedane aankoopen dienen bijna uit sluitend tot dekking van contramine. Alleen de Ame- rikaansth; markt onderscheidde zich door meerdere williate. Onder dia vooruitzichten is de profetie niet 'gewaagd dat de vaste stemming dezer week ook te Amsterdam spoedig bedaren zal.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1