r 1885. N°. 3. Dinsdag 6 Januari. 72sle jaargang. 3 Kleeding van de Politieagenten De aanstaande verkiezing. Uk- en Herijk der Maten en Gewichten, VERKIEZING Zaterdag den 10 Januari 1885, I. NI. VAX CAN1PEN. '1 GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en VRUDiiV0ND uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Adirtentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoapers en Pitdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL De jaarletter voor den ?edarende het jaar 1885 te bezigen, zal zijn de letter 7 in den gewonen drukvorm, schuins gesteldbij den ijk der gasmeters de K3NINKLIJKE KROON; terwijl het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, voor Mid lelbnrg, waaronder de gemeente Goes ressorteert, blijft bepaald op het cijfer iö. Goes den 3 Januari 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Hiermede wordt herinnerd, dat de voor een lid van den gemeenteraad zal plaats hebben op a. 8. Donderdag den 8 Januari tusschen des voor- middags 9 eD des namiddags vier uren en dat de kiener, die geen stembillet ontvangen of het zijne verloren heeft, er een ter Secretarie bekomen kan. Goes den 3 Januari 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De aanbesteding der voor 1885 bestaande in zes UNIFORMJASSEN en twaalf PANTALONS, zal plaatshebben op a. b. des namiddags te éen ure De aanbiedingen van prijs, vergezeld van een staal van het laken, groot minstens 1 bij 5 Centimeters, moeten vóór het uur der besteding ten Raadhnize zijn inge leverd. Goes, den 5 Januari 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. Donderdag a. s. zullen de kiezers voor den gemeente raad al weder geroepen worden om hun kiezersplieht te vervullen ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Steketee. In betrekkelijk weinige jaren is de meerderheid in den Raad van anti-liberaal liberaal geworden en de laatste overwinning onzer partij aan de stembus, bij de verkiezing van jhr. Flugi Van Aspermont en den heer Lambrechtsen, was zoo groot, dat de meerderheid der kiezers daarmede ten duidelijkste heeft getoond het bestuur van een liberalen gemeenteraad te wen- schen en ook het dagelijksch bestuur te willen steunen in zijne pogingen om de volksontwikkeling en de volks welvaart zooveel mogelijk te bevorderen. Bezwaarlijk is het te verwachten, dat de meerder heid der kiezers thans anders handelen zal dan bij de jongstgehouden verkiezing. Maar toch mag ons dit niet weerhouden de kiezers aantesporen tot eene ge trouwe opkomst, opdat niet de overwinning op den eenen dag gevolgd worde door eene nederlaag op den anderen. Weliswaar, dat de nu te doene keuze slechts voor een korten tijd geldt, omdat de nu lid van den Raad wordende weder in Sept. a. s. aftreedtmaar zoo men werkelijk belang stelt in den goeden gang der ge meentezaken, dan begrijpt men dat ook een kort tijd perk voor de gemeente van gewicht kan zijn en dat in ieder geval bij de aanstaande periodieke verkiezing in Juli 1885 een aftredend lid altijd in eene betere conditie verkeert dan een nieuw man. Om deze redenen is het ook voor de liberale partij van belang om tot den laatsten man ter stembus te komen en te stemmen op den heer i. n. vAjr CAMPEur, den candidaat, die op de gehouden meeting de meeste stemmen verwierf. De bespreking van deze candidatuur kan in enkele woorden geschieden. De heer Van Campen mag met recht een Goese- naar genoemd worden, want al is hij geen Zeeuw van geboorte, hij kwam toch reeds op jeugdigen leef tijd in deze stad en heeft hier steeds verblijf gehou den, met uitzondering van enkele jaren, die hij in den Wilhelminapolder, dus in onze onmiddellijke na bijheid, doorbracht. Aldus uitstekend bekend met de Goesche toestanden, mogen wij dezen candidaat bo vendien gerust aanbevelen als een ontwikkeld man met helderen blik, die zich ook in zaken, welke hem minder bekend waren, spoedig inwerkt er. dan met zelfstandig en juist oordeel de zaken beschouwt. Een waarborg daafoor vinden wij in het feit, dat hij op betrekkelijk jJgdigen leeftijd de betrekking van ad ministrateur an den Wilhelminapolder mocht ve. - werven, en >t hij zich spoedig op de hoogte dier niet onbelanfjke taak heeft gebracht en haar steeds met eere he«: vervuld. Wat de ïer Vau Campen voorts voor het volk overheeft isiieermalen gebleken in verschillende be trekkingen, 'elke hij zich ten behoeve van het alge meen liet v'lgevallen. Wat bov'dien eene niet geringe aanbeveling voor den heer Tan Campen mag heeten, is de zekerheid, die men lA dat hij onze stad niet zoo licht met terwoon zil verlaten. Het is een niet te loochenen feit, dat zowel liberalen als anti-revolutionairen meer malen genodzaakt waren om hunne candidaten in de ambtenaarvereld te zoeken, wat aanleiding was, dat bij overplutsingen soms spoedig weder eene vacature ontstond. Dit zal bij eene verkiezing van den heer Van Caiwen voorzeker niet het geval zijn en door zijne vertezing zullen de kiezers niet weinig de sta biliteit 'U het korps gemeenteraadsleden verhoogen. De anlirevolutionnairen stelden andermaal den heer M. De tage candidaat. Wij achten het nooit goed de candiatuur onzer tegenpartij te bespreken en willen daarom aok thans die van den heer De Jonge onbe- sprokep 'sten. Alleen moeten wij nog even in herinne ring bregen, dat de heer De Jonge werkzaam is op het kaïloor van den secretaris van het Burgerlijk Armbestuur, wat, wordt hij lid van den gemeenteraad, hem roermalen in eene moeielijke positie kan brengen en wa»'om wij dan ook vrijheid vinden om de bij eene vrtegere candidatuur van dien heer gedane vraag te herialen, namelijk of men den heer De Jonge genoegiam onafhankelijk mag achten om aan hem de betikking van raadslid optedragen? Ten slotte nog eene opmerking. Het groote stem- menta bij de vorige verkiezing op de liberale candi daten litgebracht, verleide ditmaal niet tot onbezorgd heid. Er worden altijd enkele kiezers gevonden, die zich door meer of mindere sympathie voor den per soon des candidaats laten leiden. Soms is dit in het voordiel, soms in het nadeel van de keuze. Wij twijfelen er niet aan of ook de heer Van Campen bezit genoegzame populariteit in onze gemeentenoch- tani zij men niet te gerust op den uitslagaller krachts inspanning is noodig om aanst. Donderdag de over winning te bezorgen aan den heer GOES, 5 Januari 1885. In het Nieuws- en Adv blad van jl. Donderdag wordt aan hen, die zich minder met den loop van zaken in deze gemeente kunnen vereenigen, de raad gegeven, bij eventueele verkiezingen voor den gemeen teraad, onder den naam van malcontenten" optetre- den en evenals de liberalen eene meeting té houden teneinde candidaten te bespreken en voor te stellen. Volgens genoemd blad is de anti-revolotionaire kies- 'ereeniging uit den aard der zaak te eenzijdig, zoodat haar candidaten weinig kans hebben. De raad komt ons overbodig en de opvolging ervan minder gewenscht voor. Overbodig, omdat het nimmer de bedoeling van het verkiezingscomité is geweest zich uitsluitend op een liberaal standpunt ta plaatsen. Die kleur is er aan gegeven door Je niet-liberalen zeiven, om dat zij de meetings niet bezoeken en zich dus niet rekenen onder «de kiezers en meerderjarige belang stellenden", welke telkens tot bijwoning der meetings worden opgeroepen. Minder gewenschtomdat bij de bestaande afscheiding tusschen antirevolutionairen en liberalen ook op het gebied van gemeentezaken, de oprichting van een derde club nog wel onder den fraaien naam van «mal contenten" slechts tot verder gemis aan samen werking zou leiden. Tot dusverre hebben wij niet vernomen of de raad gevolgd en dus de club der «malcontenten" gevestigd is. Wellicht zijn er geene «malcontenten" in onze gemeente. 's-Gravenhngc. Het eerste voorbeeld is gegeven om ook de Indische begrooting, tot dusver steeds vóór den aanvang van het dienstjaar waarvoor zij strekt afgedaan, eerst in het begin van het volgende jaar aftehandeleneene wijze van werken, hoe ook thans door den nood voorgeschreven, die wij niet hopen dat in het vervolg tot de parlementaire usantiën of inkruipselen zal gaan behooren. Immers, de Indische begrooting voor '85 begint hare werking met lo. Ja nuari van dat dienstjaar; en ook al wordt zij nu b. v. tegen 20 Januari door de Eerste Kamer aange nomen en door den Koning bekrachtigd, dan nog zullen, strikt genomen, de uitgaven tot dien datum in Indië gedaan, haar wettigon en eenigen grondslag missen, namelijk de begrootingswef, waarop de uit gaven moeten worden verevend. Hier te lande was de Rekenkamer omtrent het ge lijksoortig ingeslopen misbruik van vaststelling der begrooting, na het tijdstip waarop zij begint t.e werken en uitgaven toestaat, minder scrupuleus; of beter ge zegd, men weet er bij de Departementen van algemeen bestuur wel eens hulpmiddeltjes op te vinden, door b. v. door onderhandsche leeningen of kas-operatiën met overgeschoten of nog op den dienst van '84 on gebruikte gelden in de eerste behoeften te voorzien. Ook daartegen is meermalen uit een legaal admini stratief oogpunt ernstig gewaarschuwd, en de Indische Rekenkamer kon wel eens strikt vasthouden aan de wet en aan hare eigene instructie. Dan konden er lichteiijk óf ongelegenheden van comptabiliteit óf stagnatie in de verzorging van den dienst in de eerste maand van het jaar ontstaan, ook al bekomt de Gouverneur-Generaal reeds den eigen dag der aan neming van de begrooting door de Eerste Kamer per telegraaf het bericht van dat feit, dat dan verder aan de hoofdambtenaren en aan de hoofden van gewestelijk bestuur officieel moet worden ter kennis gebracht. Op 1 Januari 1884 bestond de bevolking van Goes uit 3104 m., 3378 v., totaal 6482. Zij vermeerderde met 301 m., 351 v., totaal 652 personen en wel door geboorte met 124 m., 113 v., totaal 237 en door vestigen met 177 m., 238 v., totaal 415. Zij verminderde met 282 m., 298 v., totaal 580 personen en wel door overlijden met 84 m., 64 v., totaal 148 en door vertrek met 198 m., 234 v., totaal 432, en vermeerderde alzoo met 19 m.. 53 v., totaal 72; zoodat zij op 31 Dec. 1884 bestond uit 3123 m., 3431 v., totaal 6554 personen. Er werden 52 huwelijken gesloten, als 49 tusschen jongmannen en jonge dochters, 2 tusschen weduwenaars en jonge dochters, 1 tusschen weduwenaar en weduwe. Hoe verschrikkelijk men in ons klein landje misbruik maakt van sterkedrank, blijkt opnienw uit de volgende sprekende cijfersontleend aan de Goede Raadgever. «Wegens openbare dronkenschap werden in 1882 niet minder dan 2 procent van Nederlands bevolking, n.l. 17,852 personen, dat is ongeveer 41 per dag door den rechter veroordeeld. Ondanks er tengevolge van de in 1881 uitgevaardigde Drankwet 12,000 tapperijen in ons land gesloten werden, betaalde ons volk in 1883 bijna f391,000 meer aan sterkedrankbelasting dan in 1882. In een enkel jaar besteedt het drinkend deel onzer natie f 40,000,000, zegge veertig millioen Gld., aan spiritus, dat is 109,500 Gld. daags, 4500 Gld. in 't uur, 75 Gld. elke minuut of 1 Gld. in de seconde. Indien er eens iemand dag en nacht door, dag aan dag, week in week uit, een heel jaar lang, bij eiken tel ten behoeve onzer behoeftigen of werkeloozen, zonder uitzondering van jong of ond, fl.25 uitreikte, 't zou een aardige tegemoetkoming zijn. Eiken dag zou er f109,500 te hunnen behoeve voorhanden zijn, indien Nederland dien dag spiritusloos doorbracht en wat het daardoor uitspaarde aan menschen, in plaats van aan den zinneloozen drankgod, offerde. Een maand volgehouden, zou het ruim 3 millioen Gld. bedragen." De herijk der maten en gewichten zal dit jaar plaats hebben te Kortgene 24 MaartWissekerke 25 en 26 MaartKolijnsplaat, ook voor Kats, 27 en 28 MaartGoes, ook voor Kloetinge en Kattendijke, be nevens 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke (ge meente 's Heer Arendskerke) 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18 en 20 April; Wolfertsdijk 21 April; Heinkenszand, ook voor 's Heer Arendskerke, 22 April en 23 April des vm.'s Heerenhoek, ook voor Borsele en Nieuwdorp (gemeente 's Heer Arendskerke), 23 April des nm. en 24 AprilOvezand, ook voor Nisse, 25 AprilEllewoudsdijk, ook voor Driewegen, 27 AprilBaarland, ook voor Oudelande, 28 AprilHoe- dekenskerke 29 April des vm.'s Gravenpolder, ook voor 's Heer Abtskerke, 29 April des nm. Kapelle, ook voor Schore, 30 April en 1 MeiWemeldinge 2 Mei; Ierseke 4 MeiKruininge 5 Mei en 6 Mei des vm. Krabbendijke, ook voor Waarde, 6 Mei des nm en 7 Mei; Rilland-Bath 8 Mei; Stavenisse 10 Augustus; St. Annaland 11 en 12 Augustus; St. Philipsland 13 Augustus; Oud-Vosmeer 14 Augustus; Tolen 15 en 17 Augustus; Poortvliet 18 Augustus; Scherpenisse 19 Augustus; St. Maartensdijk 20 en 21 Augustus. (De verificatie van de gewichten beneden het gram (milligram-gewichten) zal, uithoofde der daartoe noo- dige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg plaatshebben.) Bij Kon. besluit is de heer W. M. Geill, arts, bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned -Indië benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2e kl. Iersoko. Het telegraafkantoor alhier behandelde in December 11. 1145 telegrammen en in het geheele verloopen jaar 7526. In de spaarbank op school I werd in het vorige kwartaal ingebracht 39,65 en teruggevraagd 31. Het totaal van het tegoed der inbrengers bedroeg op 31 Dec. 303,62. Voor de spaarbank op school II bedragen die cijfers 20,34, nihil en 153,61. De bevolking van Ierseke bestond op 31 Dec. 1884 uit 2752 zielen. Op 31 Dec. 1874 waren er 1258 inwoners, zoodat in 10 jaren tijds de bevolking meer dan verdubbeld is. De ja irlijksche onzuivere opbrengst der gronden in den calamiteusen polder Borsele is door de daartoe benoemde deskundigen geschat op 66929,45. In 1874 was zij bepaald op 77192,97. De heer F. D. Sprenger te Middelbui g beeft, wegens vertrek naar elders, onts'ag genomen els lid der Provinciale Staten van Zeeland. De St. Ct. bevat de wet, houdende bekrachti ging van provinciale belastingen in Zeeland a. van twee en dertig opcenten op de hoofdsom van de grond belasting over 1885, en b. van vier en twintig opcenten op de hoofdsom van de belasting op het personeel, over den dienst 1885/86. Blijkens mededeeling van het hoofdbestuur der - Maatschappij van Geneeskunde aan de leden, heeft de Minister vau Binnenlandsche Zaken aan dat hoofdbe stuur op haar missiven geantwoord, dat hij mei langstelling kennis nam van de resultaten van hut" onderzoek, door de genoemde Maatschappij ondernomen omtrent de werking van verschillende onderdeelen der medische wetgeving en de verwoestingen, door de syphilis aangericht, zoomede omtrent de middelen, waarmede de voortwoekering dezer ziekte naar de meening van de Maatschappij van Geneeskunde kan bestreden worden. De voorstellen dienaangaande door de Maatschappij gedaan, zoowel als om de mazelen uit de epidemiewet te lichten, zullen bij eventueele wetswijziging in era stige overweging genomen worden. De bevordering der vaccinatie houdt voortdurend de aandacht der Regeering gaande. In het Januari-nummer van de «Vragen fffcs Tijds" geeft mr. S. Van Houten een «politiek over zicht". Ditmaal is de heer Van Houten tevreden met de houding door de liberalen in de Tweede Kamer aangenomen. Met ingenomenheid constateert hij, «dat de gezamenlijke liberalen bij het adresdebat een een parig politiek votum hebben uitgebracht ten gunste van het op den voorgrond brengen van grondwets herziening, en dat zij eveneens volkomen eendrachtig de pogingen hebben afgeweerd, welke van antirevolu tionaire zijde zijn aangewend, om nog weder herziening der kieswet zonder voorafgaande grondwetsherziening te erlangen". Aan het examen in het boekhouden in de maand November, vanwege de Vereeniging «Mercurius" te Rotterdam hebben 15 candidaten deelgenomen, waarvan aan 10 het diploma van bekwaamheid werd uitgereikt, O. a. aan den heer C. Dommisse Jz te Vlissingen; Aan het examen in de Hoogduitsche handels-cor respondentie, waarvoor zich 2 candidaten hadden aan gemeld, is 1 niet opgekomen en 1 afgewezen. Jf Aan het examen in de Engelsche handels-corres- pondentie, waarvoor zich 3 candidaten hadden aange meld, werlen 2 afgewezen en 1 toegekend het diploma. V Volgens den Haagschen correspondent der Zaanl., Ct. hebben de heeren Van Houten, Rutgers en De Bruyu Kops geweigerd tot de club der liberale Kamer leden toe te treden. Zooals te verwachten was, zegt het Dagbl. heeft de Engelsche legatie zich tot het Ministerie van bui- tenlandsche Zaken en dit laatste zich met een nota tot het Departement van Justitie gewend, met betrek king tot het te 's-Hage gebeurde met de twee Engel sche dames, waarvan wij in ons vorig no. melding hebben gemaakt. Het blad twijfelt niet, of met de ophelderingen, die omtrent deze zaak zullen worden verschaft, zal de Engelsche legatie zich tevreden stellen. De Haagsclie Courant echter houdt vol, dat hare lezing van het geval de ware was en dat de politie zich wel degelijk door den volkswaan heeft laten medeslepen, in stede van beschermend op te treden. Uit Den Haag wordt nog gemeld dat de klacht der der Engelsche dames over de onwellevende bejegening door de Haagsche politie langs officiëelen weg in handen is gesteld van den proc.-generaal aldaar, die onmid dellijk een onderzoek bij de politie heeft ingesteld en van alle bij de zaak betrokken ambtenaren schriftelijk rapport heeft gevraagd. De Gids bevat een beschouwing van prof. Buijs, getiteld «Politieke vooruitzichten". De hoogleeraar ziet in den afloop der verkiezingen een voor de libe rale partij bemoedigend verschijnsel, omdat eindelijk

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1