1884. N°. 154. Dinsdag 30 December. 71ste jaargang. 1884. Nieuwjaars-felicitaties. GRONDWETSHERZIENING. Nieuwjaars-bedeeling. op Donderdag 1 Januari 1885 op Nieuwjaarsdag Huiden zouter ij, GOESGHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. In ons volgend nommer zal op de gewone wijze gelegenheid gegeven worden tot het plaatsen van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES Ontvangen hebbende no. 229 van het Staatsblad van het Koningrijk der Nederlanden, waarin voorkomt de volgende PUBLICATIE van den December 1884, betreffende de plechtige afkondiging van de verandering van artikel 198 der Grondwet, Wij WILLEM III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Aan allen, die deze zullen zien of hooren lezen, saluut I In aanmerking nemende dat het, in art. 198 der Grondwet vervat, volstrekte verbod om gedurende een regentschap in de Grondwet verandering te brengen, strijdt met het belang van den Staat, hebben Wij in overleg met de Staten-Generaal eene wet vastgesteld, bepalende dat er grond bestaat om een voorstel van verandering van dat artikel der Grondwet in overwe ging te nemen, welke wet is afgekondigd in no. 208 van het Staatsblad van 1884 Vervolgens zijn de beide Kamers der Staten-Generaal, overeenkomstig artikel 197 der Grondwet ontbonden. De nieuw gekozen Kamers hebben het bij hen ingediend wetsontwerp tot verande ring van art. 198 der Grondwet met meer dan twee derden der in iedere Kamer uitgebrachte stemmen aangenomen en Wij hebben op heden aan dat wets ontwerp Onze Koninklijke bewilliging verleend. De wet tot verandering van art. 198 der Grondwet, volgens welke dit artikel gelezen wordt als volgt: ^.Gedurende een regentschap kan in de troonopvolging geene ver andering worden gebracht", wo»dt onder no 228 in het Staatsblad geplaatst. Wij verklaren dat deze verandering moet beschouwd worden te hebben dezelfde kracht als de overige bepa lingen der Grondwet en met deze uitmaakt de Grond wet van het Koningrijk der Nederlanden. En aangezien art. 199 der Grondwet eischt, dat genoemde wet plechtig worde afgekondigd, hebben Wij goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze, dat die wet op 27 December 1884 des middags ten klokke twaalf ure, in eere plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van ieder der gerechtshoven en van ieder der arron- dissements-rechtbanken, door de griffiers zal worden voorgelezen en alzoo plechtig afgekondigd en dat deze Oüze publicatie op hetzelfde tijdstip van de puien der raadhuizen der gemeenten zal worden afgelezen. Onze Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken zijn belast met de uitvoering dezer publicatie, welke in het Staatsblad zal worden geplaatst. Het Loo, den 5den December 1884. WILLEM. De Minister van Buitenlandsche Zaken, VAN DER DOES DE WILLEBOIS. De Minister van Justitie, DU TOUR VAN BELLINCHA VE. De Minister van Binnenlandsche Zaken, HEEMSKERK. De Minister van Marine, TAALMAN KIP. De Minister van Financiën, GROBBEE. DE Minister van Oorlog, WEITZEL. De Minister van Water?taat, Handel en Nijverheid. VAN DEN BERGH. De Minister van Koloniën, SPRENGER VAN EYK. Uitgegeven den achtsten December 1884. De Minister van Justitie, Dü TOUR VAN BELL1NCHAVE. brengen deze, overeenkomstig den last van Z. M. ter kennis van de ingezetenen. Goes, den 27 December 1884. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Nieuwjaars-Commissie, daartoe in staat gesteld door de bijdragen der ingezetenen, zal des middags te 12 uren in de Weezen- en Armenschool eene uitdeeling doen van eetwaren en brandstoffen aan de armen dezer gomeeDte. Burgemeester en Wethouders noodigen mitsdien de meerffegoeden uit, op den Nieuwjaarsdag geene giften of aalmoezen aan hunne huizen uit te reiken, daar dit eene minder goede armenverzorging is, en waarschu wen de armen voor het bedelen op dien dag, dewijl daartegen door de politie met de meeste gestrengheid zal worden gewaakt. Goes, den 27 December 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J O. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. De SECRETARIE der gemeente zal alleen des voormiddags van 11 tot 12 uur geopend zijn tot het doen van aargiften voor den Burgerlijken Stand. Goes, den 27 December 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Asn JOHANNES VAN DER REIT is vergunning verleend tot het oprichten eener in het perceel wijk E no. 114, gelegen in de voorBtad. Goes, den 27 December 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Wanneer we, gelijk het een man van zaken betaamt, bij het einde van het jaar de balans opmaken van de winsten en verliezen door de liberale zaak in ons land behaald of geleden, dan helaasbestaat er al lerminst reden tot blijdschap. Er is in den afgeloopen jaarkiing al bitter weinig tot stand gebracht wat aanspraak mag maken op den naam van liberalen maatregel. Geen grondwetswijziging heeft den voor standers van eenige ontwikkeling van het staatsleven de gelegenheid gegeven op vaster grondslagen voort- tebouwen geen kieswetherziening heeft htt stuitende onrecht weggenomen, dat aan mannen van geest en kennis elke invloed op politiek gebied wordt onthou den, indien zij niet tevens de schatkist stijven met een bedrag veel hooger dan door de eenvoudige plat telandsbewoners behorit te worden opgebracht om het kiesrecht deelachtig te worden. Men klaagt in den laatsten tijd vaak over de aan trekkingskracht der groote steden en den invloed, dien deze door haar bevolkingscijfer verkrijgen, doch op staatkundig terrein zinkt de invloed der steden schier weg, en men zou niet zonder grond kunnen beweren, dat ons land door de minst ontwikkelden wordt geregeerd. En wat is er in 1884 gedaan om de bijna alles beheerschende vraag van het belastingstelsel tot op lossing te brengen, een zaak van te grooter gewicht nu de bodem van de schatkist dagelijks zichtbaarder wordt? Wat om onze defensie, zooal niet minder kostbaar, dan toch wezenlijk krachtiger te maken Door welke middelen is de landbouw bevorderd en de nijverheid gerugsteund? Sla de parlementaire annalen na en gij vindt niets. Zelfs het meest voor de hand liggende werk is onaf gedaan gelatenhet strafwetboek, dat haast al weer verouderd is, ligt nog altoos te muffen onder 't stof van wetten en schrifturen, die het tot een levend woord moeten maken, maar waaromtrent eene beslissing nog steeds op het welbehagen der Kamer wacht. Het afgeloopen jaar schonk dus geen winst, maar aan de andere zijde wel degelijk verlies. Van meer derheid is de liberale partij in de Tweede Kamer minderheid geworden en zij ondervindt dien ommekeer reeds dagelijks. Zij moet zich schikken naar den wil der rechterzijde, en alleen het blinde toeval is oorzaak dat zijniet overheerscht wordt in elke 2aak. Toch was dit bijvoorbeeld het geval in de schijnbaar formeele, maar inderdaad hoogst gewichtige beslissing omtrent de terugkomst der Tweede Kamer. Daar de gewone begrooting voor het volgend jaar niet werd behandeld ofschoon met goeden wil dit zeer goed mogelijk zou geweest zijn is er een tijdelijke begrooting opgemaakt, en de vraag was voor hoelang zal die gelden Vier maanden had de regeering eerst voorgedragen, maar zij veranderde van meening toen de liberalen in de afdeelingen op ver korting van duur tot drie maanden hadden aange drongen. Doch ziet, de overzijde wist met een enkele stem meerderheid de vier maanden hersteld te krijgen en het einde is dus, dat de verschillende hoofdstukken eerst in Mei wet behoeven te zijn, en daar Paschen in het begin van April valt, de begrooting het eenige gerecht op het Kamermenu dit voorjaar zal uitmaken. Komt de Kamer dan in Mei terug, dan zal zij zes of acht weken overhebben om zaken te doen. Doch meen niet dat deze zaken van groot gewicht zullen wezen. Hoogstwaarschijnlijk alleen de voogdijwet, waarvan het ontwerp naar wij vernemen weldra de ministeriëele buraux zal Verlaten om zijn pelgrimstocht door den Raad van State en de Kamers te aanvaarden. Van grondwetsherziening vóór September is geen sprake. Die wenscht noch de regeering, noch de anti-liberale meerderheid. Wellicht kan Heemskerk nog een van de balletjes opgooien, die hem in de humoristische bladen zoo vaak het goochelaarscostuum hebben doen verdieneneen kiesrechtplannetje of zoo iets, maar hij moet tegen woordig rechts zien en van die zijde is 't parool ge geven niet werken. De Standaard heeft het gezegd en dat blad is een onmisbaar annex geworden van den Bijbel der anti-revolutionairen. Rusten in 1885, geen kiesrecht geen grondwetsherziening, want beiden slepen verkiezingen mede en verkiezingen kosten geld 1 Dat was het motief van de Standaard, een motief dat ontegenzeggelijk geldig is en precies van dezelfde soort als alle argumenten, vroeger van die zijde aangevoerd, om b. v. de gemoedsonrust ter zake van het onderwijs tot bedaren te brengen door resti tutie-, subsidie- en de Hemel weet welke meerdere stelsels, die alle toch dezen trek gemeen hadden dat ze geld brachten in de kas der Bijbelvoorstanders. En de rechterzijde heeft het parool getrouw gevolgd. Er zal niet gewerkt worden in 1885, al donderde de heer Schaepman zijn banvloek ook tegen den heer Verniers Van der Loeff, die hem het liberale parool: voortaibei den! durfde tegenhouden. Het jaar, dat voor ons ligt, zal dus grootendeels verloren zijn en de boeken van 1885 zullen evenmin een batig saldo opleveren voor de libe rale zaak als het thans ten einde spoedende jaar. Dat de oorzaak van dien toestand te wijten is aan de liberalen zelf, het is reeds vaak gezegd, maar het kan niet te veel herinnerd worden. De verdeeldheid der liberalen heeft sedert jaren eiken grooten maat regel tegengehouden en indien er éen reden tot vreugde nog bestaat, dan is het wel deze, dat in 1884 die verdeeldheid is verminderd. Voor goed geweken is ze echter nog niet. Daar schonk ons de vorige week een voorbeeld van. Toen op het punt van uiteen te gaan de middelenwet werd behandeld, en de goede, een voudige, brave maar onbeduidende Minister van finan ciën de Kamer als omstrikte in een net van belasting plannen van allerlei slag en soort, die echter of nog niet waren ingediend óf voor hun geboorte door de algemeene opinie reeds waren veroordeeld öf na hun indiening de afkeuring van vertegenwoordigers en kiezers hadden verwekt, toen waren twee liberale af gevaardigden, de heeren Rutgers Van Rozenbuig en Van Houten, zoo beleefd ons nog een blik te gunnen in hun gemoed. En wat we er in zagen Bij den lieer Rutgers een spotlust en hoon ten aanzien van zijne mede-liberalen, die de grenzen der betamelijkheid bijna overschreden. Hij verweet zijn partijgenooten dat zij dezen Minister van financiën niet omverwierpen, en dat op het oogenblik dat hij zich bewust was of moest zijn, dat zij daartoe niet meer in staat zijn, ook door zijn toedoen. Want krachtiger bestrijder dan de heer Rutgers hebben de liberalen, toen zij meerderheid waren en regeerden, nooit gevonden. Is 't geen al te vergaande spot den gebondenen tot daden te prikkelen En wat er in het gemoed van den heer Van Houten omging, wij durven het haast niet zeggen. Indien het geen lust was om zijn eigen vrienden te slaan en te beleedigen, dan had het er toch zooveel van dat zelfs tegenstanders der liberalen de wenkbrauwen fronsten. Aan het ministerieVan Delden verweet hij indertijd de financiën in de war gestuurd te hebben, nota bene juist dat ministerie, waaronder voor 't eerst de ge wone inkomsten en uitgaven in evenwicht werden gebracht. En d>t verwijt miste daarenboven de waarde der opportuniteit en werd er dus te hatelijker om. Waar nu zonder eenige oorzaak, zonder eenig doel en gevolg twee liberalen aan hun vrienden zulke lief lijkheden opdisschen, kan men inderdaad moeielijk aan nemen dat de eensgezindheid der liberalen reeds diepe wortels heeft geschoten en blijft dus waarschuwing en vermaning plicht der liberale pers. Dat de kiesver- eenigingen een liberale unie willen tot stand brengen is daarbij van groot gewicht, en indien zij in 1885 wordt gevestigd, dan kan bij de eerste verkiezing reeds de kans voor de rechterzijde verkeeren. Een feit toch is het dat er enkele districten zijn die voor de libe ralen verloren gingen, enkel en alleen omdat de mid delen ontbraken om krachtdadiger optetreden. Gaan we dus het nieuwe jaar in met weinig te vredenheid, een straal van hoop blijft niettemin ons tegenschijnen en doet ons niet geheel den moed ont zinken. GOES, 29 December 1884. Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op de vergadering, die morgen (Dinsdag 30 December) des avonds te 8 uren, zal gehouden worden in het koffiehuis »De Prins van Oranje", tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van den gemeente raad, noodig geworden door het bedanken voor die candidatuur door den heer S. J. J. De Jonge Mulock Houwer. Ter aanvulling van het desbetreffende in ons vorig no. onder de laatste berichten gemelde diene het volgende De rechtbank te Arnhem heeft opgemaakt de vol gende voordracht voor kantonrechter te Terborg jhr. mr. J. De Jonge Van Ellemeet, griffier bij het kan tongerecht te Goesmr. A. Roessingh, kantonrechter te Bolsward, mr. L. Loosecaat Vermeer, griffier bij het kantongerecht te Terborg. In ons vorig no. meldden wij het op enkele plaatsen in onze omgeving ingezamelde bedrag ten behoeve der Mij. van Weldadigheid. In onze provincie bedroeg de collecte in het geheel 1373,83%, in ons land totaal 57200,06 Ter vervanging van de op 31 December e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van den genees kundigen raad in Zeeland zijn tot leden van dien raad benoemdDr. J. C. Bolle, te Middelburg en dr. J. Hazenberg te Vlissingen, en tot plaatsvervangende leden dr. Y. Keyzer, te Middelburg en dr. S. Dobbe- laer De Wind, te Middelburg. Bij het gehouden examen is voor goederenklerk 3e kl. bij de Maatsch. tot expl. van St.sp wegen geslaagd de heer J. P. Van Ham, thans 3e kl. aan de halte Vlake. (M. Ct.) Ged. staten hebben goedgekeurd het besluit van den Middelburgschen gemeenteraad, waarbij aan jhr. M. J. DeMarees van Swinderen te Goes in erfpacht is afgestaan hoogstens 27 aren gemeentegrond, om daarop een stoammeelfabriek te stichten. Mr. W. C. Mees, president der Nederlandsche Bank, is Donderdag overleden. Als staathuishoudkundige, als schrijver, als Bank- bestuurder was hij een man van den eersten rang, geleerd, wijsgeerig, practisch tegelijk. Aan zeldzame bekwaamheid paarde zich groote rechtschapenheid "in, eenvoud. - Aan de af ieelingen der Ned. Pensioen-vereeniging voor werklieden is thans door het Hoofdbestuur bericht, dat de verzekering met 1 Januari 1885 opengesteld wordt. De Directie wordt gevestigd te 's-IIage en staat onder toezicht van vier commissarissen. Deze zullen na de in werking treding tot de be noeming van agenten overgaan. In tegenspraak met sommige berichten wordt nu van vertrouwbare zijde medegedeeld, dat hij Z. M. den Koning thans het voornemen niet bestaat, het paleis van nu wijlen Z. M. Koning Willem II en de Gothische Zaal te verkoopen. Dr. H. J. Vinkhuyzen heeft met ingang van 1 Januari a. s. zijn eervol ontslag gevraagd en gekregen uit zijne betrekking van geneesheer des Konings. In zijne plaats zal optreden dr. Coert, arts. Bij kon. besl. is mr. J, T. Buys, met ingang van 1 Januari a. s., opnieuw voor den tijd van drie jaren, eindiger.de 31 December 1887, benoemd tot secretaris van het college voor de zeevisscherijen. Naar het Dagblad met zekerheid verneemt, zal de minister van financiën bij de tariefshervorming voor stellen de rechten niet meer naar de waarde, maar bij het gewicht te berekenen. De Minister van marine heeft de tijdelijke sluiting der aanneming voor de oorlogsmarine van jongens be neden den leeftijd van 14 jaar opgeheven, zoodat knapen van 13% jaar en ouder, bij voldoende licha melijke en geestelijke ontwikkeling en bij de voor dien leeftijd vastgestelde lengtemaat, weder bij den zeedienst kunnen worden aangenomen. De «Vereeniging van gepensioneerde onderoffi cieren en minderen van het Nederlandsche leger" ontving dezer dagen van een zeer aanzienlijke dame de belangrijke gift van f 1000. Blijkens begeleidend schrijven strekte de gift als blijk van ingenomenheid met het doel der Vereeniging. Ook van H. K. H. Prinses Hendrik ontving de Vereeniging na aan bieding van het jaarverslag weder een geldelijke bijdrage. Naar de Verzekeringsbode verneemt, wordt hier te lande eene algemeene onderlinge verzekeringmaat schappij bij besmettelijke ziekten opgericht, en is daar voor de koninklijke goedkeuring aangevraagd. Hetzelfde blad wijst op het gemis van eene statistiek van zeerampen, tengevolge van miswijzingen van het kompas, ofschoon prof. Buijs Ballot er niet aan twijfelt, mof zeer vele rampen zijn aan miswijzing, dat wil zeggen aan slechte stelling van slechte kompassen te wijten". Het proefnommer is verschenen van een Alge meen Orgaan der Hoogere Burgerscholen in Neder land, onder redactie van leerlingen der H. B. S. met 5jarigen cursus te Rotterdam. Blijkens het vijf en twintigste jaarverslag, be trekkelijk de verpleging in het Nederlandsch gasthuis voor ooglijders te Utrecht over 1883 werden in dat jaar daar behandeld 2581 en verpleegd 368 personen. Uit Zcclan I werden dat jaar 46 personen behandeld

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1