1884. N°. 151. Zaterdag 20 December. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Bij dil uommer behoorl een bijvoegsel. GOES, li) December 1884. De Nieuwjaars-collecte, gisteren hier gehouden, heeft met een paar nagiften opgebracht 275,20%. Het vorige jaar bracht die collecte 280,02% op. Bit Den Haag wordt aan de Zutph. Ct. o. a. het volgende geschreven Ondertusschen wordt de toestand onzer financiën van jaar tot jaar zorgwekkender. Vroeger kon men zich tenminste nog troosten met de gedachte, dat tegen de vermeerdering van uitgaven toch ook een vrij aan zienlijke vermeerdering van inkomsten overstond, maar daarvan is nu ook geen sprake meer. De opbrengst van de middelen in de maand November ziet er nog erbarmelijker uit dan de staat van October. Alles is nagenoeg later. De suikeraccijns brengt na de invoering van de nieuwe wet minder op dan ooit. Registratie, successie, invoerrechten, alles gaat ach teruit. Zelfs de janeverdrinkers zijn niet in staat het evenwicht te bewaren. Reeds nu is het niet gewaagd te voorspellen, dat de opbrengst voor 1884 wel een millioen lager zal zijn dan de opbrengst van 1883. En de Minister van Financiën, optimistisch als altijd, is bij de raming der middelen voor 1885 nog weder uitgegaan van de illusie, dat in het volgende jaar een regelmatige stijging van inkomsten te wachten is. Waar moet zulk optimisme op uitloopen Bij de Kamer-verkiezingen is door de clericale bladen luide verkondigd dat men slechts aan de rechterzijde de meerderheid behoefde te bezorgen om zeker te zijn, dat het met de tekorten uit zou zijn en dat de orde in de financiën zou zijn hersteld. Welnu, de rechter zijde heeft thans de meerderheid, en ik ben zeer be nieuwd te vernemen, welke eischen zij op financiëel gebied zal stellen en op welke wijze zij zoovele mil- lioenen zal kunnen en willen bezuinigen als aan de kiezers is voorgespiegeld. Volgens het program, door dr. Schaepman in zijn laatste brochure ontwikkeld, moeten binnen enkele jaren alle uitgaven voor onder wijs van de begrooting verdwenen zijn. Op die wijze is er zeker voor de financiën nogal iets te doen, maar ten koste van welke andere belangen? Reeds hoor ik mompelen, dat men zal beginnen door het weigeren van geld de opheffing van verscheidene inrichtingen van onderwijs te provoceeren. Wel zeker, waarom niet? Indien de meerderheid van de kiezers voor goed onder wijs geen geld meer overheeft, dan is het ook rationeel, dat de gekozenen daarvoor het geld schrappen. Het wetsontwerp tot wijziging der wettelijke regeling van de bevordering enz. der zee-officieren strekt eenvoudig om voor de officieren van gezondheid 2e kl. en de apothekers 2e kl. bij de zeemacht het voorgeschreven examen voor hoogeren rang te doen vervallen. Da Belgische bladen zijn zeer ontstemd over de verwerping van het voorstel onzer Regeering om eene som van f 150,000 beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling te Antwerpen. Men wil wel ge- looven, dat die verwerping alleen is toe te schrijven aan de zucht om te bezuinigen, maar men stelt er tegenover dat ook Beigië zoo rijk niet was, t. en het een half millioen voor de Amsterdamschc tentoonstel ling gaf. Het zal niet strekken om de verbroedering te bevorderen. De BrU8selsche La Gezette schrijft o. a.Wij hadden het in België den afgeloopen zomer ook niet voor het grijpen, toen wij uit zucht naar verzoening de kosten hebben gemaakt voor eene verrukkende ontvangst van Koning Willem III". De ervaringen, die Nederland omtrent tentoonstel lingen heeft opgedaan, zijn niet van dien aard om de ingenomenheid daarmede te bestendigen en waarschijn lijk is het wel onder den indruk daarvan, dat vele leden der Kamer zich er tegen verklaarden. Nu het evenwel een internationalen wedstrijd op het gebied van handel, nijverheid en kunst geldt, kunnen onze industriëelen toch niet terugblijven en zal zonder Rijks subsidie Nederland een armelijk figuur maken, dat misschien indirect grooter nadeel veroorzaken zal dan de anderhalve ton die nu zal uitgespaard zijn. Het Hand v. Antwerpen hoopt dan ook, dat die beslissing niet definitief zal zijn, en dat Nederland op dit besluit zal terugkomen. Sint-Annaland. Met 1 Januari a. s. zal er eene wijziging gebracht worden in den dienst van het tele graafkantoor te St.-Maartensdijk. Met dat tijdstip zal eene andere verbinding van het bijzondere kantoor te St.-Annaland met de rijkslijnen aangebracht worden. Dan zal nl. het rijks-telegraafkantoor te Tolen als overgangskantoor voor het verkeer met St.-Annaland worden aangewezen en tevens met de afrekening wor den belast in plaats van het kantoor te St.-Maartensdijk. Het kantoor te St.-Annalaud de eenige bijzondere onderneming in Zeeland behandelde van Januari tot Juli dezes jaars 962 telegrammen. Van de Nederlandsche Noordpool-expeditie in 1882/83 zal door de hand van dr. Maurits Snellen een geschiedenis geschreven worden, die alleen bij inteefc.- ning voor tien gulden verkrijgbaar zal zijn. De uit voering van dit werk zal zoo artistiek mogelijk zijn, terwijl het met minstens 20 lichtdrukplaten geïllu streerd zal worden. Het geheel, dat niet in den handel komt, belooft een echt Nederlandsch prachtwerk te worden. De exemplaren worden genummerd en aan het slot wordt een lijst van inteekenaren met het nummer van ieders exemplaar gevoegd. Aan Het Nieuws van den Dag ontleenen wij het volgende, dat door een gepens. Officier van het Indische Leger is ingezonden Voortdurend treft men in onderscheiden dagbladen berichten aan over gebrek aan werk, en velerlei zijn de middelen die aan de hand worden gedaan, om daaraan te gemoet te komen. Het trof mij echter, dat bij de verschillende mid delen, die aan de hand werden gedaan, de aandacht niet is gevestigd geworden op de vrijwillige dienst neming, hetzij bij het leger hier te lande of bij dat in onze Oost-Indische bezittingen, en de vraag kwam bij mij op: «waarom denken toch zoo weinigen er aan, dat er groote behoefte bestaat aan aanvulling van ons leger, zoowel hier als in Indië In Het Nieuws van den Dag, dd. 19 Juli, komt een opstel voor van den gepensioneerden msjoor van het Indische-Leger E. B. Kielstra, thans lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin gewezen wordt op de voordeelen van dienstneming en de vooruitzichten worden besproken van hen, die bij dat leger in dienst treden, en ten slotte de raad wordt gegeven naar Indië Meermalen is in den laatsten tijd aangespoord ge worden dienst te nemen bij de Indische krijgsmacht. Flinke, gezonde oppassende Hollandsche jongens gaan daar een goede toekomst tegemoet. Wanneer het hun ernstig streven is om vooruit te komen, zal hun dit wel gelukken. Voor de liederlijken, de dronkaards en de onverschilligen deugt het er niet. De categorie van de ambachtslieden bij het Indische leger verdient afzonderlijke vermelding. Deze zijn in den eigenlijken zin des woords minder soldaat, zij heeten dan ook werklieden, zijn in klassen verdeeld, genieten meer vrijheid en verdienen ook meer dan de gewone soldaat. Alle ambachten worden bij het leger verte genwoordigd. Zoo heeft men timmerleden, metselaars, smeden, ververs enz. bij de genie wagenmakers, zadelmakers en hoefsmeden bij de artillerie en de cavalerie instrumentmakers, bankwerkers, plaatwerkers, kui pers, hout- en metaaldraaiers, koper- en blikslagers en ijzergieters, allen van de Ie, 2e en 3e klasse, bij den artillerie-constructiewinkel instrumentmakers bij den topographischen dienst geweer en lademakers bij de geweermakersschool buskruitwerkers, in de pyrotechnische werkplaatsen en bij de buskruitmolens photografen en lithograpen bij den topographischen dienst teekenaars bij den generalen staf en bij de genie, enz. enz. enz. Voor vele andere vakken is in vrijen tijd in het particuliere leven altijd werk te vinden er. wat te verdienen. Schoen- en kleermakers, horlogemakers, pianostemmers enz. vinden overal iets, en het bij het Indische leger bestaande spaarfonds kan getuigen, dat niet weinigen hun overgegaarde penningen daarin be leggen en bij het verlaten van den dienst een soms niet onbelangrijk sommetje uitbetaald krijgen. Dit spaarfonds verzekert den deelnemers 5 pCt. rente 's jaars, over het bedrag hunner bespaarde gelden, en staat onder de speciale bescherming van het Gou vernement. Wijders heeft men nog de militaire schrijvers, De aspiranten voor deze categorie kunnen, na afgelegd examen bij het Ministerie van Koloniën, zich op alles zins voordeelige voorwaarden voor den dienst der militaire administratie bij het Indisch Leger verbinden. De meer ontwikkelden kunnen bij dien dienst officier worden. De daarvoor vereischt wordende kundigheden kunnen zij zich op de militaire school te Meester- Cornelis eigen maken. Zij maken de reis naar Indië als Gouvernements-passagier der tweede klasse en hebben aanspraak, vóór hun vertrek, op een verlof met behoud van soldij voor den tijd van zes weken. Gegadigden behooren zich in persoon te melden, ten bureele van den kolonel plaatselijken commandant te 's Gravenhage, daags voor het examen, dat op den eersten en derden Woensdag van eiken maand gehouden wordt, des morgens tusschen 10 en 12 uren of des namiddags tusschen 2 en 3 uren. En wil men nu weten wat het lot is van hen, die Indisch militair worden? Een over het algemeen goede huisvesting, waarin voortdurend nog verbetering gebracht wordt. Voldoende voeding en kleeding, ofschoon de uni form van het Indische leger juist niet smaakvol is. Uitmuntende verpleging in geval van ziekte. Soldij naarmate van den graad, die bekleed wordt bij de verschillende wapens of diensten. Verhoogde soldij bij reëngagement. Na zes-jarigen dienst de bronzen medaille voor trouwen militairen dienst met f 12 gratificatie. Na twaalf-jarigen dienst de zilveren dito; en Na vier-en-twintig-jarigen dienst de gouden dito met 50 gratificatie. Na twaalf jaren dienst in Indië aanspraak op het volgend pensioen of gagement voor den soldaat van 200 j> korporaal van 220 sergeant van 260 serg.-majoor van 290 adj.-onderoffic. van320 en na twintig jaren dienst voor den soldaat van 320 korporaal van 380 sergeant van 420 serg.-majoor van 450 o adj.-onderoffic. van 480 Bij bekomen verwondingen, in en door den dienst of te velde, kunnen deze pensioenen of gagementen nog met een vierde en meer veihoogd worden. In gevallen van verwonding, die tot in dienst blijven ongeschikt maken, kan het volle gagement met de verhooging worden toegekend, ongeacht den tijd welken men heeft gediend. Zij, die het geluk hebben, als belooning van uit stekende daden van moed, beleid en trouw, de Mili taire Willemsorde 48 kl. te verdienen, verwerven bij de toekenning van deze koninklijke onderscheiding bovendien eene levenslange geldelijke toelage; die voor de zeemacht óf het leger te lande bedraagt voor den soldaat of matroos/ 60 's jaars. korporaal 75 sergeant 130 sergeant-majoor160 adj .-onderofficier 200 en dienstdoende bij de zee- en landmacht in de over- zeesche bezittingen voor den soldaat of matroos 65 korporaal 80 sergeant 140 sergeant-majoor 160 adj.-onderofficier230 Aan een benoeming tot ridder van de 3e klasse voor de Militaire Willemsorde is het dubbele van vorenstaande riddersoldij verbonden. Al naarmate van het geheel of gedeeltelijk pen sioen, is de naar Nederland terugkeerende zijn verder leven voor armoede gevrijwaard en zij, die op be trekkelijk jeugdigen leeftijd bij het pensioen en de riddersoldij, dat zij hebben verdiend, en bij den spaar pot, dien zij bij goed overleg hebben gemaakt, nog iets kunnen verdienen, zullen er nimmer spijt van hebben, een verbintenis bij het Nederl. Ind. Leger te hebben aangegaan. Van het handgeld, 300 be dragende bij het aangaan eener zes-jarige verbintenis, en van ƒ350 voor de militaire schrijvers, is opzette lijk geen melding gemaakt, omdat, hoe goed het menigeen te pas kan komen, zoowel voor ondersteu ning van familiebetrekkingen als voor aanschaffing van een en ander voor de reis enzhet niet moet dienen als verleidingsmiddel om dienst te nemen, daar het in zulk geval wel eens tot minder gelukkige toekomst zou kunnen leiden. Het zou in waarheid een zegen zijn voor het Va derland en Indië beide, indien vele jonge mannen, die hier een moeielijk bestaan vinden, er de proef van nemen. Bij het Ministerie van Koloniën, op het Plein te 's Gravenhage, is een afzonderlijk Bureau voor Infor mation opengesteld, alwaar de gedrukte voorwaarden van dienstneming bij het Leger in Indië kosteloos verkrijgbaar zijn. In plaatsen, waar geen garnizoen is, zijn het de burgemeesters die de gewenschte inlichtingen kunnen geven, en in het bezit zijn van de voorwaarden welke op dienstneming betrekking hebben. Uit onze Koloniën. Uit een particulieren brief van Atjeli neemt het Hat. Hdblad het volgende over: Het gaat met de blokkade hier zeer slapjesvolgens veler opinie zou het dan ook beter zijn niet te blok- keeren dan eene blokkade te bestendigen, zooals zij nu wordt uitgevoerd. Men kan gerust de daaraan bestede millioenen weder als weggeworpen aanmerken. We zijn eenige malen de west-,noord- en oostkust langs ge stoomd, maar hebben nergens het geringste teeken van handel, zelfs geen bedrijvigheid bespeurd. Van Penang vaart nog een zeer klein bootje langs de kust tot aan Segli, doch overigens ziet men hier niets, noch schoeners, noch prauwen, noch wangkangs. Eenige jaren geleden zag het hier heel anders uitde toen heerschende be drijvigheid heeft plaats gemaakt voor eene stille rust overal langs Atjehs kusten, maar eene rust als die van het graf. Eenige gezagvoerders der gouvernements marine hebben een request gericht aan den commandant der zeemacht, met verzoek om doorzending aan den G. G. In hoofdzaak beklagen die heeren zich over de voor hen zeer grievende instructie voor de mil. kom mandanten, op hunne bodems geplaatst. Omtrent den moord van den controleur Rijk, te Mandor, verneemt het Bat. Handelsbl. nog, dat hoewel zijn dood niet het gevolg is geweest van grieven der Chineesche bevolking tegen zijn persoon, zijn lijk niet temin op afschuwelijke wijze verminkt is, terwijl het getal van de muitelingen, die zijne woning hebben omsingeld, ongeveer 1000 moet hebben bedragen. Deze omstandigheden hebben den resident Kater, die bij de ontvangst van het eerste bericht van den moord van meening zou zijn geweest, dat het prestige zijner waardigheid volstaan zou de orde te herstellen, tot andere gedachten gebracht. Dank zij de doeltreffende maatregelen van den ge westelijken militairen kommandant, den overste Vetter, is thans, naar men ons bericht, de veiligheid der Europeesche ingezetenen van Pontianak voldoende verzekerd. Naar wij vernemen heeft de gouverneur van Atjeh aan de Regeering het voorstel gedaan om den Atjehers Toekoe Tjoet Bantah cn zijnen broeder Toekoe Tjoe Machmoed ook te vergunnen naar hun geboorteland terug te keeren, en eerstgenoemde weder aan te stellen tot hoeloebalang der IV Moekims, mits hij op het graf van zijn vader den eed van trouw aan het N. I gouvernement aflegt Aan genoemde Atjehers werd in 1883 het langer verblijf in Atjeh in het belang der openbare rust en orde ontzegd, en hun Amboina aan gewezen tot verblijfplaats. (A. D. v. N. I.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de avondzitting van Woensdag is het alge meen debat over de Indische begrooting afgeloopen. De heeren De Bruijn Kops en Van Gennep repliceerden en bleven het financiëel stelsel des Ministers afkeuren zonder wantrouwen tegen dezen of den gouv.-generaal uit te spreken. De heer Mees sloot zich bij hen aan, doch zou voor de begrooting stemmen, zonder daardoor eenige sanctie te hechten aan het stelsel des Ministers. De heer Keuchenius bleef de proclamatie aan de At— jehsche hoofden bestrijden en verweet den liberalen bij den verkiezingsstrijd leugen en laster te hebben ver kondigd. De heer Gleichman noemde zijnerzijds laster lijk de verkondiging der anti-revolutionairen bij de verkiezingen, dat de liberalen vijandig aan God en Godsdienst zouden zijn en hij laakte nogmaals het misbruiken van Gods naam in verkiezingsstrijd, met beroep op ds. Bronsveld. De heer De Savornin Lohnian kwam op tegen het stellen van Keuchenius tegenover - de anti-revolutionaire partij, verzekerde ook de pro clamatie at te keuren, verdedigde het gebruik van Góds naam door anti-revolutionairen bij verkiezingen, daar zij spraken tot hun volk, dat zich een andere voor stelling van God maakt dan de liberalen en ontkende dat Dr. Bronsveld een autoriteit voor de anti-revolu tionairen was. In de zitting van gisteren werd bij de onderdeelen van de Ii.dische begrooting vooral gesproken over de overbrenging van de algemeene secretarie van Batavia naar Buitenzorg. Ook verzekerde de Minister dat bijtijds uitbesteding zou plaats hebben voor de concessie van de pakketvaart in Indië. Wat het inlandsch onderwijs betreft, verklaarde de Minister dat geenszins alle kweekscholen zullen opge heven worden. Der inlandsclie regeering is aangeschreven de voor waarden vast te stellen voor de publieke aanbesteding van de exploitatie Ombilien-steenkolenvelden. De afdoening van de Billitonzaak kan in de helft van het volgend jaar worden verwacht. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-IIeer Abtskerkc. De heer M. Stevense, aftredend president-kerkvoogd bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is als zoodanig herkozen. Kolijnsplaat. Door het kiescollege zijn Woensdag II. in zijne zitting gekozenvoor den heer J. J. Coo- man, die bedankt had, de heer Mar. De Regt Jz. als ouderling, en als diaken de heer A. Markusse. Beroepen te Kattendijke de heer J. De Planque, cand. te Loosdrecht. Rilland-liath. Door den raad dezer gemeente is tot onderwijzeres aan de school te Rilland benoemd mej. J. M. Verhoeven te Bergen-op-Zoom. De benoemde stond no. 2 op de voordracht. Met haar stonden op de voordracht respectievelijk met no. 1 en 3mej. II. Maris te Dinteloord en Wolffs te Mi-.stricht.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1