1884 N°. 150. Donderdag 18 December. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Ü6 prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 17 December 1884. Omtrent het ongeval aan het stoomgemaal te Kattendijke, waarover wij in ons nommer van Dinsdag 9 Dec. iets mededeelden, wordt ons thans uit goede bron gemeld, dat het gebrek aan den vloer geheel is hersteld, zoodat jl. Maandag dan ook reeds begonnen is met malen. Het doet ons genoegen, te kunnen verzekeren, en wij twijfelen niet of ook de Midd. Ct. zal er zich over verheugen, dat het bericht in haar nommer van gisteren van allen grond ontbloot is. Heinkenszand. Maandag is in de vergadering van den gemeenteraad alhier benoemd tot gemeente-vroed vrouw met ingang van 1 Januari a. s. mej. N. M. van den Berge te Heinkenszand; terwijl tot lid van het Algemeen armbestuur is herkozen de heer B. I. Vermande. Kruininge. De Maandag gehouden Collecte voor de bedeeling van minvermogenden met nieuwjaar heeft opgebracht, met Hansweerd, 489.25, terwijl nog op ongeveer 30 latere giften kan gerekend worden. Bij hoofdstuk XI (onvoorziene uitgaven) werden inlichtingen gevraagd omtrent den post van f 676,88 wegens kosten van overtocht van HH. MM. en gevolg naar Engeland en terug, in 1883, en dit te meer, omdat in 1882 en 1883 voor uitrusting enz. van jide Valk" gelden waren toegestaan. Ook werd bezwaar geopperd tegen de uitgave van f 1361 uit dit hoofdstuk voor 1883 voor meubelen in de zaal van den Ministerraad. De Haagsche correspondent der Prov. Gron. Ct. weet mede te deelen, dat in de afdeelingen der Tweede Kamer weder ernstig de opheffing van het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid ter sprake is gebracht. Zelfs schijnt de meerderheid, anti-revolutio nairen en katholieken; een voorstel daartoe te willen doen. Het Departement zou dan weer bij «Binnen- landsche Zaken" gevoegd worden. De bij de Tweede Kamer ingekomen wetsont werpen tot voorloopige vo rziening in de Staatsuitgaven voor 1885 brengen ieder der begrootingen tot Va ge deelte der geraamde behoeften, behoudens noodzakelijke uitzonderingen. Als regel is gevolgd de uitgaven uit te trekken op de sommen voor 1884 toegestaan, tenzij die voor 1885 lager waren geraamd, in welk geval deze lagere raming is gevolgd. De ingediende definitieve ontwerpen blijven naar het gevoelen der regeering gedurende de behandeling der kredietwetten aanhangig. Elk voorloopig begrootingsontwerp wordt door den betrokken minister kortelijk toegelicht. Op de justitie- begrooting is de nog noodige som voor voltooiing der celgevangenissen te 's-Hage en Breda gehandhaafd. De raming voor het rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik ondergaat op het budget van binnenlandsche zaken eenige verhooging, terwijl daarop tevens bureau kosten aan de arrondissements-schoolopzieners zijn uitgetrokken. Tevens blijkt daaruit, dat in het aan staande voorjaar de plechtige opening van het nieuwe museum te Amsterdam verwacht wordt. Het ministerie van oorlog vraagt ƒ110,000 meer dan voor 1884 voor aanmaak en aanschaffing van het benoodigde vestinggeschut, De Minister van Binnenlandsche Zaken vraagt een crediet aan van 8000 om Nederland te doen vertegenwoordigen op de tentoonstelling van schoone kunsten, die te Antwerpen tegelijk rnet de internationale tentoonstelling zal worden gehouden. Het voornemen is daartoe een weinig talrijke commissie te benoemen. De Parijsche correspondent der -V. R. Ct. meldt, dat de President der Fransche republiek in de orde van het Legioen van Eer heeft benoemdden heer Sickesz tot officier en den heer Bauduin tot ridder. De heeren Magnier en Waldeck ontvingen de medaille voor verdienste jegens den landbouw. Lord Reay (onze vroegere landgenoot baron Mac- kay) is door de Koningin van Engeland tot gouver neur van Bombay benoemd in de plaats van sir James Fergusson, wiens ambtstijd met April e. k. zal ver streken zijn. De conferentie van afgevaardigden der Vereeni- ging tot bescherming der zeevisscherijen is te Londen gehouden. De president Birckbeck deelde mede, dat een bespreking omtrent samenwerking nog niet gehou den was, daar Duitschland weigerde er deel aan te nemen, tot Engeland een enquête zou instellen naar de beweerde aanvallen van Engelsche op Duitsche visschers. Engeland had thans erin toegestemd, d it onderzoek te doen, en Duitschland wil thans aan de conferentie deelnemen. In het aanstaand voorjaar zal deze bij eenkomen. Een aantal gedelegeerden brachten bittere klachten uit over de Belgische roovers, die de netten der Engel sche visschers vernielden, en hun een schade van vele duizenden ponden 's jaars toebrachten, in spijt van de tegenwoordigheid van Engelsche oorlogsschepen, welke slechts met een snelheid van vier knoopen in het uur kunnen stoomen. Een resolutie werd bij acclamatie aangenomen, om bij de Regeering aantedringen op het zenden van sneller varende kruisers op de Noordzee. (D. v, N.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Het ontwerp voor de goedkeuring van de pro vinciale heffing van Noord-Brabant is in de zitting van gisteren geschorst, omdat de burgemeester van Zevenberger, tot ergernis van den minister Heemskerk in plaats van aan dezen aan den heer Van der Borch een telegram bad gezonden, dat van invloed kon zijn op de beslissing. Voorts zijn aangenomen de ontwerpen tot wijziging van art. 1 der geldleening en de toetreding tot de verlenging van gemengde rechtbanken in Egypte. Het algemeen debat over de Indische begrooting is aan gevangen. De heeren De Bruijn Kops, Van Gennep, Keuche- nius keurden het koloniaal stelsel des ministers af, die nieuwe belastingen invoerde en niet voor buiten gewone werken leende. De heer Keuchenius bestreed sterk de proclamatie van Van Rees aan de Atjehboofden. De heer Gleichman protesteerde tegen die af keuring. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-Heerenhoek. Tot predikant alhier is beroepen de heer D. A. Van Haselen, candidaat te Amersfoort. Ovezand. Benoemd tot notabele bij de Hervormde gemeente alhier de heer Jacob Meeuwse. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. W. J. Van Elden, pred. te Rijsen. St.-Maartensdijk. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school alhier mej. H. Maris, van Dinteloord. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Brouwershaven de heer J. Markusse van Kortgene. (Z- N.) Landbouw en Veeteelt. Van Duiveland schrijft men aan Het Hagbl.: Hoewel de teelt van de meekrap niet meer zoo groot is als eenige jaren geleden, is het toch een verblijdend verschijnsel, èn voor den landbouwer èn voor den werkman, dat de prijzen van dit product weder zóo zijn dat de landbouwer met succes dit gewas kan verbouwen. In dit eiland zijn thans nog 5 meestoven in werking, waarvan sommigen het vooruitzicht heb ben, zelfs tot halt Februari of I Maart te kunnen doorwerken. In de laatste 14 dagen werden alleen door den beuitschipper van Sir-Jansland op Rotterdam omstreeks 100 vaten meekrap gekocht en naar Rotter dam vervoerd. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat elk vat 500 a 600 Kg. weegt en de prijs tegen woordig f 19 a 20 de 50 Kg. is, dan kan men nagaan, wat de teelt aan de welvaart van den Zeeuw- schen landbouwer kan toebrengen. De algemeene vergadering der Maa'schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zal in 1885 worden gehouden te Tolen, vermoedelijk op den lln Juni. Bij die gelegenheid zal vanwege de afd. Tolen een afdeelings-tentoonstelling van vee plaats hebben. (Fad.) Dat tentoonstellingen direct of indirect voordeel opleveren, kan blijken uit het feit, dat te Rotterdam 30 stuks vee voor Amerika zijn ingescheept, die na genoeg allen belmoren tot de bekroonde dieren op de intern, landbouwtentoonstelling te Amsterdam en die voor hooge prijzen verkocht zijn. Bekroond vee werd ditmaal uitsluitend gezocht. De landbouwer J. Swart, te Berlikum (Fr.), heeft een stier aan Noord-Amerika verkocht voor 1500. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Amsterdamsche bladen bevatten artikelen van warme hulde ter eere van Jan Ter Gouw, die gisteren zijn 70en verjaardag vierde. Zij herinneren wat hij voor de vaderlandsche historie, maar bovenal voor de geschiedenis van Amsterdam, geweest is en nog is een tweede Wagenaar, maar een die ver boven zijn voorganger uitsteekt door nauwgezetter bronnen studie, en bovenal door zijne breedere opvatting der historie en zijn levendiger voorstellingsvermogen, waar door hij het gansche leven en bedrijf van het voor geslacht in aanschouwelijke beelden ons voor oogen weet te tooveren. B. en W. van Amsterdam hebben bij den Raad het voorstel ingediend om aan Jan Ter Gouw jaarlijks f800 te schenken als bewijs van waardeering zijner bijzondere verdiensten ten opzichte van de geschiedenis van Amsterdam. Vad.) Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn o. a. veroordeeld, tevens in de kosten L. Van H., 69 j., te Wissekerke, wegens diefstal tot 8 dagen cel en J. L. B., 17 j., te Wissekerke, wegens diefstal, tot 15 dagen cel. -De arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak over den eisch van de Kon. Vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel" tegen den heer A. Voitus Van Hamme, gedaagde, tot ontbinding der overeenkomst tot bespeling van den Stadsschouw burg te Amsterdam, met ƒ6000 schadevergoeding. De rechtbank overwoog in rechten, dat gedaagde (de heer Van Hamme) zijne herbenoeming aanvaard had, zoodat hij verplicht was de overeenkomst nate leven, en nu hij dit niet gedaan heeft, de vordering van eischeresse voor toewijzing vatbaar is. Aangezien ged. echter gedurende 2 jaren aan zijne verplichting had voldaan, achtte de rechtbank eene schadevergoeding van 3000 voldoende. Mitsdien heeft zij ontbonden verklaard de overeenkomst, tusschen par tijen den 17n Mei 1882 gesloten, met veroordeeling van gedaagde tot betaling eener schadevergoeding van ƒ3000 en in de kosten van het geding. Aan eischeresse is het meerder gevorderde ontzegd. Beursoverzicht. De jongstgeledene beursdagen onderscheidden zich door een kalm verloop. Nu tengevolge der hulp, door het kapitaal aan de voornaamste handelsinrichtingen of huizen verschaft, de agitatie eenigermate is ver dwenen, keert de kalmte, waardoor de laatste dagen van het jaar zich meestal kenmerken, terug en worden de transacties zeer beperkt. Toen wij ons vorig verslag eindigden, was het totstandkomen van de Dorrepaalsche Bank in gunstigen zin besUst en heeft ook de Inter nationale Crediet- en Handelsvereniging te Rotterdam gemeend in dezelfde richting te moeten opereeren om tegen zoo mogelijk nog slechtere tijden gewapend te zijn. Ten volle is intusschen gebleken wat het Neder- landsche kapitaal, zelfs in ongunstige tijden, nog ver mag en vormt dit een alleszins bevredigend pendant met de toestanden elders. Zoo kwam b. v. dezer dagen het bericht tot ons van ernstige moeielijkheden, waarin eene finariciëele instelling in Bohemen, met name de Böhmische Boden Credit Gesellschaft te Praag, zich bevindt. Ook hier schijnen de te groote voorschotten, door genoemde bank aan suikerfabrieken gedaan, de hoofdoorzaak dier moeielijkheden te zijn. Evenals ten onzent heeft de regeering gemeend, dat het niet op haren weg lag om bedoelde instelling te helpen en eene ramp te voorkomen, die bij de solide reputatie, welke genoemde instelling had, vrij omvangrijk kan wordendoch zijn de berichten juist dan zal geen particulier kapitaal, zooals ten onzent geschiedde, deze bank op de been houden en staat een faillissement voor de deur. Op de aan onze beurs vertegenwoordigd zijnde aandeden van die instellingen, van welke men vermoedde dat zij met bovengenoemde bank in relatie staan, bleef het verloop der koersen niet zonder invloed en valt eene gevoelige daling voor aandeelen Oostenrijk- Hongaarsche Bank te constateeren. Geld op prolongatie, in den aanvang der week nog 3 a 3% pet. genoteerd, sluit op 3% en 4 pet. Men brengt die stijging in verband met de stortingen die deze week op de nieuwe leeningen moeten geschieden. De weekstaat der Nederlandsche bank wijst eene ver meerdering voor de Disconto- en beleeningrekening aan wissel koersen bleven onveranderd. Onze Hollandsche fondsen hielden zich goed op prijs. Russische en Oostenrij ksche waarden bleven na genoeg onveranderd. De gunstige berichten omtrent een 6 pets. dividend door de Warschau Weener Spoorweg-Maatschappij op hare aandeelen uit te keeren deed voor deze eene vaste tendenz ontstaan, wat nog meer in de actions de jouissance merkbaar was, die zich belangrijk in prijs zouden verbeteren. Op gevoelige wijze reageerden de Mexicaansche fondsen. De veel besproken conversie is nu weder 5 maanden nl. tot 1 April a. s. verdaagd, de 1851or" sluiten op 17 de meeste aankoopen geschiedden tot dekking der contramine. Ook de Venezuela's moeten niettegenstaande de geregelde remise voor de rente betaling iets prijs geven. De Amerikaansche markt had, wat de aandeelen betreft, een ongunstig aanzien. Union shares sluiten op 48, Centrals op 34%, Louisville Nashville op 26. Verschillende faillissementen in New-York en daarmede gepaard gaande opruimingen kunnen hiervan als oor zaken gelden. Wel schijnen de daarmede in verband staande huizen niet tot de eerste te belmoren, doch in den tegenwoordigen tijd nu een fondsenmarkt zeer gevoelig is, is het minste ongunstige bericht voldoendo om speculatiewaarden een reactie te doen ondergaan. Buitendien schijnt de tarievenstrijd zich nu ook tot de zuidelijke Staten te hebben uitgestrekt, en hoewel men dit niet zoo ernstig inziet als in de noordelijke Staten het geval is, zoo ondergingen toch de daarmede in verband staande soorten allen eene vermindering. Het te Amsterdam geconstitueerde comité voor de belangen van de le Hijpotheek Obligatiehouders der Denver Rio Grande heeft nu degenen, die zich hebben aangemeld, opgeroepen ten eind; hunne stukken tegen certificaten te verwisselen. Nog is wel niets officieels omtrent de schuldregeling bekend, doch het comité wil tijdig in staat gesteld zijn om zoo noodig handelend op te treden en desgevorderd met het Frankfurter comité samen te kunnen werken. Over het algemeen konden zich de Obligatiesoorten op prijs houden of zich zelfs eenigermate verbeteren. Zoo stegen o. a. Prior Liens New-York Pennsylvania Ohio, Chicago Atlantic, Cairobonds en 5 pet. Grand Trunk 1 a 2 pet. Uit het jaarlijksche rapport, dat door de Erie-spoor- wegmaatschappij is uitgegeven, blijkt dat er een te kort is van circa doll. 700.000. De sedert afgetreden president Jewett laakt in dit verslag de handelwijze van de houders in Engeland, en verwijt hun dat zij hunne beloften om in de vlottende schulden der Maat schappij te voorzien niet zijn nagekomen. Hij verklaart voorts het presidentschap neer te leggen en alle be trekkingen met de Maatschappij te willen afbreken. Als zijn opvolger is nu gekozen de heer King, die voornemens is alle mogelijke bezuinigingen in te voeren, en o. abegonnen is zijn tractement met vijftienduizend dollars te verminderen. Gemengde Berichten. Hansweerd. Maandagnacht werd de zoogenaamde Armenhoek" in opschudding gebracht door een zekeren P. L. die in kennelijken staat thuis komende zijne huisvrouw D. S. eerst met zijne laarzen en daarna met zijne vuisten zoodanig mishandelde, dat er eene hevige bloedstorting ontstond. Later gteep hij haar nogmaals vast en wilde haar in het nabij gelegen vischwater verdrinken, doch zij wist aan dit gevaar te ontkomen door zich uit zijne handen lostewringen en de vlucht te nemen. Dat de woesteling door de rijkspolitie onscha- lijk werd gemaakt, in verzekerde bewaring werd ge bracht en van een en ander proces-verbaal werd opge maakt behoeft geen betoog. Borsele. Sedert eenige dagen zijn de dijkwerkers bezig aan de vernieuwing van rijswerk op de Noord nol alhier, waartoe o. m. ook noodig is de verwer king van schorgrond. Deze laatste wordt, krachtens een oud recht, bij laag water, kosteloos genomen uit den bovenoever bij bedoelde nol. De betrokken eigenaar der schor, hiermede niet tevreden, heeft Dinsdag maatregelen doen nemen om eene voortzetting dier grondrooving te voorkomen. Van 814 December zijn van Bergen-op-Zoom naar België en Frankrijk verzonden 390 balen mosselen- tegen 2.20 a 2.40 per baal. Oesters worden meer en meer geleverd; prijs 60 a f 75. Aanvoer' van versche gering; prijzen hoog. Reeds eenigen tijd bemerkte een slager te Nij megen, dat zijn worstvoorraad op eene raadselachtige wijze verminderde. Ook 11. Zaterdagavond was dit weer het geval, en de slager ging nu op den uitkijk staan, met het gunstig gevolg dat hij de dieven op heeterdaad betrapte, juist toen ze hun handwerk voor de vierde maal op dienzelfden avond wedtr wilden uitoefenen. Het waren twee jongens van 10 en 12 jaar, die ver klaarden dat zij tot een troepje van zes behoorden en dat zij zich uitsluitend er op toelegden om worst te stelen, wijl zij daarvan groote liefhebbers waren. Tegen verkoudheid beveelt Dobson inademing van met kamfer bezwangerden waterdamp aan. Men neemt hiertoe een dessertlepel poeder met kamfer, doet deze in een kantoorkop, vult dezen met kokend water aan en laat een patient gedurende 1020 minuten deze dampen inademen. Direct na de eerste operatie zal hij verlichting gevoelen, en na de 2e of 3e inademing zal hij de verkoudheid kwijt zijn. Weekbt. voor Pharmacie.) Onder de benaming «liefdewerk" wordt sedert geruimen tijd te Rozendaal eene inzameling van ge bruikte postzegels gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de vrijkooping van negerslaven en Chineesche kinderen. Uit verscheidene plaatsen van Noord-Brabant worden voor dit doel postzegels naar Rozendaal gezonden. Het tot heden ingezamelde bedrag bedraagt thans 4,341,215 stuks. Mocht het al ooit zijn voorgekomen zegt de Amst. Ct- zeker zal het wel tot de grootste zeld zaamheden behooren, dat door iemand de reis naar Indië en terug vijftigmaal is volbracht. Dit feit zal plaats hebben als de heer J. F. Graadt van Roggen, thans kapitein van het stoomschip «Prins Fr.'derik", van de Maatschappij «Nederland", eerst daags binnenkomt, wat tegen den 17en of 18 >n dezer kan worden verwacht.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1