1884. N°. 149. Dinsdag 16 December. 71ste jaargang. ÜSÜT NIEUWJAARS-COMMISSIE, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL OPENBARE VERGADERING van den Raail der gemeente G«es, op VRIJDAG den 19 DECEMBER 1884, des namiddags te 2 uren. Goes, den 15 December 1884. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII. XIII. XIV. XV. Notulen. MededeeliDgen. Ingekomen stukken. Hernieuwde vaststelling der begrooting van het Gasthuis voor 1885, ten gevolge van eene op merking van Gedep. Staten. Rekening van het Burg. Armbestuur over 1883. Begrooting van idem voor 1885. Aanvrage van W. Kok om grond in erfpacht, met voorstel van B. en W. Aanvrage van D. Klemkerk om en met als boven. Verzoek van N. Hageman, om vergunning tot het leggen eener brug aan den Stationsweg. Verordening ingevolge art. 178 der gemeentewet. Tweede suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1884. Idem van de belasting op de honden. Voorstel van B. eu W. tot verkoop van boomen. Benoemingen, ten gevolge van periodieke af treding met 31 December 1884. Verkiezing van een stembureau voor de ver kiezing van een lid van den Raad. De leden der zijnde de heeren J. A. A.FRANSEN VAN DE PUTTE Voorzitter, F. S. A. RN IT EL, van het Burgerlijk Arm bestuur, C SNOEP, van de diaconie der Hervormde Gemeente, E F. VAN KALMTHOÜT van het R. K P. Armbestuur en dr J. ROOM AN Az. van de commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling, terwijl aan de Commissie voor het Schrijfwerk is toegevoegd de heer A. A. VAN DELLEN, commies ter secretarie, zullen op Donderdag den 18 December a. s. de inzameling doen van de bijdragen der ingezetenen, welke inza meling nogmaals ten dringendste wordt aanbevolen. Goes, den 13 December 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. op Zaterdag den 27 December 1884, des namiddags te 14 uur in het Raadhuis van gemeentewerken en leverantiën voor 1885, te weten lo. het timmerwerken de levering van touwwerk; 2o. het metsel-, stukadoors- en steenhouwwerk 3o. het leidekkers-, lood-, zink- en pompmakerswerk; 4o. smidswerk 5o. schilder- en behangwerk 60. stoffeerderswerk 7o. glazenmakerswerk 80. aard-, kram-, rijs- en glooiingswerk 9o. de levering van maljenierswaren lOo. grint en grintzand 110. borstel- en mandenwerk; alles volgens tarief. De leveringen der artt. 27 en 28 van het tarief worden niet afzonderlijk aanbesteed, maar aan verschil lende aannemers opgedragen. Het bestek ligt op de gewone uren in het Raadhuis ter inzage. Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a f0,05 per exemplaar. Inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Goes, den 13 December 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 15 December 1884. De verkiezing voor een lid van den gemeente raad alhier, ter voorziening in de vacatureSteketee, is bepaald op Donderdag 8 Januari a. s. en de her stemming, zoo noodig, op 22 Januari daaraanvolgende. Bij het bestuur der afdeeling Goes van het Nederlandsch Tooneelverbond is Zaterdagavond een verzoek ingekomen van den heer Van Lier om op Donderdag a. s. hier zijne tweede voorstelling te ge ven, bij welke gelegenheid «Medea" zou worden op gevoerd, in welk stuk mevrouw Frenkel-Bouwmeester de titelrol vervult. Met het oog op het Nutsfeest, dat dien dag zal ge houden worden, heeft het bestuur der afdeeling Goes van het N. T. V. den heer Van Lier geschreven, dat aan dit verzoek onmogelijk kon worden voldaanhet bestuur hoopt nu te kunnen bewerken, dat de tweede voorstelling omstreeks half Januari plaatsheeft en dat dan mevrouw Frenkel bij de derde voorstelling optreedt. De tweede volksvoorlezing vanwege de werk lieden-vereeniging «Eigen hulp" werd gisteravond in een der zalen van het koffiehuis «de Prins van Oranje" gehouden. De heer A. Van Schelven wist zijn gehoor gedurende anderhalf uur te boeien door eene flink gedachte en goed uitgewerkte novelle, waarin de toe stand geschetst werd van een arbeidersgezin, dat te kampen heeft met armoede, welke vooral den vader zwaar drukt, doch door de moeder met opgeruimdheid wordt getorst. Een heer, door een sneeuwstorm ver dwaald en wien in de armoedige woning gastvrijheid wordt verleend, heeft zijne portefeuille met een aan zienlijk bedrag in bankpapier verloren. Deze portefeuille is door den arbeider gevonden en voor zich behouden. Hij heeft, geholpen door een laaghartigen handlanger, er vier bankbiljetten uitgenomen, tengevolge waarvan de armoede week voor eene betrekkelijke welvaart, maar ook de gemoedsrust plaats maakte voor ge wetenswroeging. Die gewetenswroeging werpt den ar beider ten slotte op het ziekbed en vóór zijn sterfuur openbaart hij de schandelijke daad aan zijne vrouw. Deze kan aan dit verhaal geen geloof verleenen en meent, dat het slechts de vrucht eener ijlkoorts is. Doch toen de laaghartige handlanger zich aanmeldt om het kabinet, waarin de portefeuille geborgen was, van de weduwe te koopen, komt de waarheid aan den dag. De rechtmatige eigenaar wordt weder in het bezit van zijn verloren schat gesteld en deze blijft de weldoener van het gezin. Een luid applaus bewees de ingenomenheid van de aanwezigen met dit verhaal. Na de pauze werden nog bijdragen geleverd dooi de heeren J J. G Van den Broeke, D. C Seller en H. G. Hartman Jz., terwijl deze werden afgewisseld door zang en pianospel van de heeren P. De Jonge Jz. en J. J. H. Bartelse. De avond was zeer genoegelijk en leerzaam. Er waren ook meerdere, ofschoon nog niet vele, vrouwen aanwezig. Een oogenblik dreigde het genoegen en de opge wektheid te zullen wijken. Een aanwezige werkman (wij willen zijn naam niet noemen) verzocht het woord en begon eenige socialistische denkbeelden te verkon digen, daarbij vooral smalende op de hier bestaande am bachtsschool. In krachtige taal werden echter de school en haar bestuur verdedigd en in bescherming genomen, en op verzoek van het publiek werd aan den werkman het zwijgen opgelegd. Men meldt ons uit KolijnsplaatDat de firma Van den Broeke en Poelman te Ierseke klaarblijke lijk hoogst voldaan is over de verkregen resultaten bij hare oester-inlustrie alhier, blijkt voldoende daar de eerste lading nieuwe pannen, groot 40,000 voor het jaar 1885 reeds is gelost Voortdurend worden de oesters van de pannen, die dezen zomer zijn gelegd, afgestoken, betgeen aan vele handen werk geeft, en zijn onze informatiën juist, dan zijn er opmetingen gedaan om alhier eene oester put aan te leggen, hetgeen in het aankomende voor jaar zal moeten geschieden. Te betreuren is het dat geene andere firma's alhier de oester-industrie uitoefenen, daar er voldoende ruimte is bij zekeren aanslag. Men schrijft uit Amsterdam in de N. R. Ct. De commissie van bestuur der Amsterdamsche kies vereeniging «Burgerplicht" heeft stappen gedaan, om, zoo mogelijk, te geraken tot eene «Liberale Unie", te vormen door de liberale kiesvereenigingen in den lande. Zij heeft hare denkbeelden medegedeeld aan de be stuursleden der volgende kiesvereenigingen«De Grond wet" te Amsterdam, «De Grondwet" te 's-Hage, «De Vrijzinnige Kiezersvereeniging" en «Burgerplicht" te Rotterdam. Eene bijeenkomst van leden uit de vijf genoemde besturen had plaats te Amsterdam, Zondag 7 December II. Als vrucht van di« gedachtenwisseling zal nu in elk der vijf genoemde kiesvereenigingen door haar be stuur een voorstel worden ingediend, om tot de op richting van zoodanige Unie te besluiten. Is deze gevestigd, dan zal zij alle liberale kiesvereenigingen in het land tot toetreding uitnoodigen. Als basis voor de vorming zal aan het oordeel der vijf genoemde kiesvereenigingen het volgende schema van grondregelen onderworpen worden Art. 1. Er wordt opgericht eene liberale Unie, die zich ten doel stelt, door alle geoorloofde middelen van voorlichting en samenwerking den staatkundigen invloed der kerkelijke partijen te bestrijden, en de toepassing der liberale beginselen te bevorderen. Art. 2. De liberale Unie omvat als hare deelen zoodanige kiesvereenigingen in den lande als bij haar zich aansluiten. Art. 3. Iedere kiesvereeniging vaardigt naar den maatstaf van haar ledental, en op eene schaal bij huishoudelijk reglement vast te stellen, een uf meer leden af, ten einde deel te nemen aan de beraadsla gingen en stemmingen der Unie. De afgevaardigden stemmen hoofdelijk. Art. 4. Uit de aldus afgevaardigden wordt eeae commissie van uitvoering gekozen, belast met het bijeenroepen der vergaderingen, regeling der werk zaamheden en tenuitvoerlegging der genomen besluiten. Art. 5. De Unie vergadert minstens éénmaal'sj aars, en verder zoo vaak hare bijeenkomst door de com missie van uitvoering noodig wordt geacht. Art. 6. Ter bestrijding der uitgaven wordt door iedere kiesvereeniging in verhouding tot haar ledental een zeker nader te regelen quotum bijgedragen. Art. 7. De afgevaardigden hebben geene aanspraak op reis- en verblijfkosten uit de algemeene kas. Art. 8. Leden van eene der beide Kamers der Staten-Generaal kunnen niet tevens lid ziju der Com missie van uitvoering. De behandeling dezer aangelegenheid zal het eerst plaats vinden in de kiesvereeniging «Burgerplicht" te Amsterdam in eene vergadering, waartoe de leden tegen 17 December a. s. opgeroepen zijn. Daarna komen achtereenvolgens de vergaderingen van «Burgerplicht" te Rotterdam, «Grondwet" te 's-Hage, «Grondwet" te Amsterdam, de «Vrijzinnige kiezersvereeniging" te Rotterdam. De hoofdgedachte der ontwerpers is in art. 1 van het schema bovenvermeld uitgedrukt. Zij willen in geenendeele invoeren een middelpnut van bestuur, dat aan de onderdeelen bevelen geeft. Zij wenschen de gelegenheid te openen, over het ge- heele land, om elkaar inzichten en behoeften mede te deelen; een middelpunt te vormen vanwaar leiding kan uitgaan en dat tot samenwerking den stoot kan geven De wijze, waarop dit doel te bereiken is, zal in den loop der tijden vasten vorm moeten erlangen. Zij meenen, dat eene Unie als de bedoelde, vooral onder de bestaande politieke omstandigheden, noodig en mogelijk is, zoowel bij de «bestrijding der kerkelijke partijen" als bij de «toepassing der liberale beginselen". Het Dagblad schrijft: Het bericht, ons eenige dagen geleden toegezonden, dat de Minister van Financiën «weldra" een wetsont werp tot heffing van een accijns op tabak bij de Tweede Kamer zal indienen, vindt tegenspraak. Zóó ver is het nog niet, werd er op geantwoordhet ontwerp is nog niet bij den Raad van State, nog niet eens in den Ministerraad geweesthet is nog in onderzoek bij het Departement. Onze eigen inlichtingen bevestigen, dat het inderdaad niet juist zou zijn, aan het «weldra" van onzen be richtgever een beteekenis van al te korten duur toe te kennen. Als andere bladen nu echter aan de tegen spraak de beteekenis hechten, dat de mededeeling van onzen berichtgever «geheel en al ongegrond" zou zijn, dan hebben die het ook weer mis. De indiening mag, al is het dan nog niet binnen dagen of weken, dan toch als een aanstaand feit beschouwd worden. Tenzij de Minister door de bespreking van zijn plan in den Ministerraad óf ten gevolge van het advies van den Raad van State nog teruggebracht mocht kunnen worden tot het denkbeeld om, in plaats van een accijns heffing, een debiet-belasting voor te stellen, waarop, als wij goed zijn ingelicht, eenigen tijd geleden gegronde hoop scheen te bestaan. De heer Seret heeft zijn motie eenigszins ver beterd. Zij luidt thans: «De Kamer, van oordeel dat het Koninklijk besluit van den 7den November 1884, no. 18, in strijd is met den Algemeetien maatregel van inwendig bestuur, ge nomen bij het Koninklijk besluit van den 5den December 1881 (Staatsblad no. 189), gaat over tot de orde van den dag". De krediet wetten zijn bij de Tweede Kamer ingekomen. Bij het onderzoek van het ontwerp tot wijziging der leeningswet van 1884 brachten eenige leden hulde aan den Minister voor de wijze van plaatsing, terwijl vele leden daarentegen die wijze niet in 't belang van het kiediet van den Staat achtten; de geheele ver antwoordelijkheid had alleen voor rekening van de bankiers behooren te komen. De Minister van Koloniën heeft zijn Memorie van Beantwoording op het voorl. verslag der Indische begrooting reeds ingediend. Over de omtrent Atjeh te volgen gedragslijn ver klaart de Minister dat het plan voor ieders oogen in uitvoering is. De nieuwe postenlinie rondom onze hoofdvestiging zal uiterlijk 1 Maart gereed zijn. In de onderhooriglieden blijven alleen Segli en Edi bezet. Wat de weder-op'nstelling van eenige havens ter Westkust betreft, die heeft met de algemeene blokkade niets te maken. Het zijn de havens van Tenom en omstreken, die reeds vroeger gesloten zijn om de uit levering der gevangenen te bewerken en die na de uitlevering bij besluit van den Gouv.-Gen. van 6 October weer zijn opengesteld. Dit kon geschieden, omdat er zich uit die streken gem gewapende benden naar Groot-Atjeh begeven. Omtrent het grensgeschil ter Oostkust van Borneo werd van Engeland nog geen antwoord ontvangen. De geruchten omtrent voornemens tot opheffing van het Dep. van Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid zijn van grond ontbloot. Eenige bijzonderheden mededeelende omtrent de onderwijsplannen, verklaart de Minister, dat van pressie van het Opp irbestuur geen sprake was en men in Indië het eerst algemeen overtuigd was, dat men te ver was gegaan en de resultaten van de kweekscholen niet opwogen tegen de kosten. Het wetsontwerp betreffende de uitgifte van mijn- concessies zal in den loop der volgende maand het Departement kunnen verlaten. Intusschen wordt met den Gouv.-Gen. overlegd omtrent de voorwaarden, waarop na aanneming daarvan een nieuwe concessie voor de tinontginniug op Billiton kan worden verleend. Er bestaat geen reden om uit den te verrichten bag- gerarbeid af te leiden, dat de haven van Batavia door aanslibbing dreigt bedorven te worden. Van de Hoofdstukken II, Vila en XI der Staats- begrooting en van de' middelenwet is voorloopig verslag uitgebracht. Men zal die zeker nog wel voor voor het reces willen afdoen. Intusschen zal op die wijze een middelenwet worden aangenomen, zonder dat de uitgaven zijn vastgesteld, maar waarvan men voldoenden grond heeft te onderstellen, dat de uitgaven er niet door zijn gedekt. Bij het voorloopig verslag over Hoofdstuk Vila is gevoegd een nota van den heer Van der Loeff betref fende de hooge provision, die blijkens opgegeven cijfers een paar malen voor beleening van schatkistbiljetten zijn betaald. De Minister van Koloniën heeft met het oog op de tijdsomstandigheden het plan tot wijziging van het tarief van invoerrechten in Ned. Indie nog in beraad gehouden. Met den Gouv.-Gen. wordt overleg gepleegd over een meer algemeene herziening der wet, houdende vaststelling van het tarief van in- en uit voerrechten. De Standaard schrijft het volgende: «Bij de jongste belangrijke stemming in de Tweede Kamer waren afwezig 0. a. de hh. Wintgens, Oorver Hooft en graaf Schimmelpenninck. Dus juist heel de conservatieve partij. Was dit opzet? School hier de toeleg in om strike te maken? Of was voor dien dag de partij eenvoudig zoek Daarentegen meldt het blad, dat de anti-revolutio naire partij de zitting aanving met het geven van een uitstekend voorbeeld. Vrijdag, toen niet minder dan twaalf leden ontbra ken, waren alle leden der anti-revolutionaire partij present, met uitzondering van den heer De Geer, die nog orde op zijn Utrechtsche zaken heeft te stellen. Dat dit een uitstekend voorbeeld is valt niet te ont kennen zóo uitstekend zelfs, dat ook de liberale partij het wel mag volgen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie belast., in 1884/1885 met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, zal zitting houden op Maandag 5 Januari 1885 en volgende dagen, te Leiden. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en R jkj-opcenten) over de maand November jl. heeft bedragen 9,165247.22%, tegen 10,283621.71 in hetzelfde tijdvak van 1883. De raming voor één maand is ƒ8,745495.75. De raming voor 1884 alzoo ƒ104,945950.00. Opbrengst over de eerste elf maanden van 1884 ƒ94,231640,01, tegen ƒ95,844783.28 over hetzelfde tijdvak van 1883. Het stoombootje der «Maatschappij tot landaan winning in de Ooster-Schelde" heeft verscheidene ladingen tnosselbroed uit Nieuwediep naar Rilland ge bracht, welke in de nabijheid van de bekende oester- banken in de Ooster-Schelde zijn gezaaid. Door Gedeputeerde Staten van N.-Brabant is goedkeuring verleend aan de plannen en bestedings stukken van de zoo lang gewenschte verbetering van de rivier «de Zoom". De concessie voor eene stoomtramlijn van Bergen- op-Zoom naar Antwerpen is thans in overleg met de Belgische Regeering officieel tot stand gekomen. Vóór den aanvang van de Antwerpsche tentoonstelling zal de geheele lijn gereed zijn. De Verzekeringsbode verneemt, dat de Ned. Pensioenverceniging vuor werklieden thans zooverre 1

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1