.884 N°. 148. Zaterdag 13 December. 71ste jaargang. Staten-Generaal. Uit onze Koloniën. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken. j GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecM» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 12 December 1884. Wij vestigen gaarne weder de aandacht op de tweede volksvoorlezing, op Zondag 14 December a. s., door de werklieden-vereeniging «Eigen hulp" alhier te geven. Was de opkomst bij de eerste lezing nog al talrijk, wij hopen dat zij ditmaal althans niet minder zal zijn. Daar er dien avond volstrekt geen wetenschappelijk onderwerp zal worden behandeld en er weder bij dragen zullen worden geleverd door verschillende per sonen, hopen wij voor de Vereeniging dat het publiek nu eens niet alleen uit mannen zal bestaan, maar dat ook de dames zullen toonen belang in deze lezingen te stellen. Tevens zullen er dien avond een paar zang stukken ten gehoore gebracht worden. In het verslag van den toestand der provincie Zeeland over 1883, door Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten uitgebracht, vinden wij betreffende het onderwijs (Hoofdstuk VI) eenige cijfers, die wij onder de aandacht onzer lezers meenen te mogen brengen. Volgens het verslag werd in 1883 voltooid de bouw van nieuwe scholen in 15 gemeenten en aangevangen de bouw van nieuwe scholen in 5 gemeenten, terwijl voorts de scholen werden vergroot in 13 en werden verbeterd in 25 gemeenten. Eindelijk veroorzaakten nog in een 7tal gemeenten de onderwijzerswoningen buitengewone kosten. «Het is duidelijk", zeggen Gedep. Staten, «dat de uitvoering van deze werken de kosten van het lager onderwijs in 1883 tot eene aanzienlijke hoogte deed stijgen. Terwijl voor den bouw en verbouw van scholen en onderwijzerswoningen door de gemeenten in Zeeland in 1881 werd uitgegeven 47665,79% en in 1882 209797,23, was op de begrootiugen voor 1883 bij het opmaken van dit verslag (Mei 1884) voor dat doel uitgetrokken ongeveer 814000het totaal der kosten van lager onderwijs steeg daardoor voor dat jaar tot ongeveer 1,286000. Voor 1884 zijn de kosten van het lager onderwijs tot dusver geraamd op ongeveer 671000, waaronder voor schoolbouw en verbouw ruim 166000." Wij hebben het bovenstaande aangehaald, omdat daaruit ten duidelijkste blijkt, dat wij met den school bouw, althans in Zeeland, aan het «ebben" zijn. De opsomming der vele gemeenten, waar de schoollokalen reeds in orde zijn gebracht, niet alleen in 1883, maar blijkens de verslagen ook reeds in vorige jaren, toont dit aan ook de cijfers wijzen het uit. Tegen nog geen halve ton in 1881 en ruim 2 ton in 1882 staat ruim 8 ton in 1883, welke som weder daalt tot even 1% ton in 1884. Duidelijker kan wel niet blijken, dat de kosten van den schoolbouw in 1883, althans in Zee land, haar hoogste punt hebben bereikt. Wij weten niet, hoe in andere provinciën de toestand is, maar de vele berichten omtrent de inwijding van nieuwe scholen, die in den laatsten tijd in de bladen voorkwamen, en de menigte koninklijke besluiten tot toepassing van artikel 49 der onderwijswet, die de bijvoegsels der Staats-Courant vulden, geven grond tot het ver moeden, dat ook in andere provinciën het meeste werk in dit opzicht reeds gedaan is. Wenschelijk ware het, dat daaromtrent licht kon worden verspreid. Dan zou kunnen blijken, of het waar is, wat de Regeering be weert, dat de schoolbouw nog voortdurend zware las ten aan de schatkist oplegt. In de toelichting tot de thans opnieuw aan het oordeel der Staten-Generaal onderworpen voordracht tot terugneming van '/s der personeele belasting van de gemeenten doet deze be wering weder dienst, hoewel zij in lijnrechte tegen spraak is met de ingediende Staatsbegrooting voor 1885, waarop voor de vergoeding aan de gemeenten anderhalf millioen minder is geraamd dan voor 1884, welke vermindering slechts voor een betrekkelijk klein gedeelte het gevolg kan zijn van de wet van 11 Juli 1884 (Stbl. no. 123); immers, de bij die wet in de vergoeding gebrachte wijziging zal, zooals de heer Verniers Van der Loeff in de Kamerzitting van 30 Mei 1884 uiteenzette, eene besparing van ongeveer 3 ton opleveren. Nog op een ander punt wenschen wij het verslag aantehalen. Bij de vermelding van het getal onder wijzers zeggen Gedep. Staten «Om tot het minimum te kunnen geraken, zou dus (bij de gemeentebegrootin- gen) nog geld moeten worden beschikbaar gesteld voor 189 onderwijzers". Hoogwaarschijnlijk, of liever vrij zeker, is dit getal verminderd door de bovengenoemde wijziginswet; wij willen echter voor een oogenblik aan nemen, dat, in rond cijfer, in Zeeland nog 200 onder wijzers zouden moeten worden aangesteld. Nemen wij voorts als middelcijfer voor de jaarwedde 700, wat zeer zeker eer te hoog dan te laag zal worden genoemd, dan vinden wij, dat voor de nog aan te stellen onder wijzers een bedrag van 140,000 op de begrootingen van alle gemeenten in Zeeland zou moeten worden be schikbaar gesteld. Volgens de bovenstaande aanhaling waren de totale kosten van lager onderwijs in 1884 ƒ671000, waar onder 166000 voor schoolbouw en verbouw; voor de gewone kosten van het onderwijs f jaarwedden, onderhoud lokalen en meubelen, enz.) was dus uitge trokken ƒ505000. In verband met hetgeen in de af- geloopen jaren is verricht, is de onderstelling niet gewaagd, dat in de eerstvolgende jaren geene belang rijke uitgaven aan de schoollokalen te doen zullen zijn; voegen wij nu bij de 505000, welke in 1884 voor gewone kosten zijn uitgetrokken, de 140000, die nog voor onderwijzers kunnen noodig zijn, dan vinden wij, dat, indien de wet geheel werd uitgevoerd, de kosten van het lager onderwijs in geheel Zeeland niet meer zouden bedragen dan 650000, d. i. ongeveer de helft van het voor die kosten op de gemeente-begrootingen voor 1883 uitgetrokken cijfer. Maar zelfs indien wij aannemen, dat per jaar voor den bouw en verbouw van scholen in het vervolg zou noodig zijn f 100,000 (welk cijfer in verband met de in de jaren 1881 tot 1884 in alle gemeenten verwerkte som van ruim 12 ton zeker weer niet te laag is), dan komen wij nog tot dit resultaat, dat bij volledige uitvoering der wet de kosten van het lager onderwijs in geheel Zeeland niet zouden te bo ven gaan de som van f505000 f 140000 f 100000 f 745000, d. i. nog geen drie vijfde van de in 1883 uitgetrokken som. De Staat zou dus, indien de wet geheel werd uit gevoerd, aan de gezamenlijke gemeenten in Zeeland bij wijze van 30 pet. niet meer moeten vergoeden dan de helft of hoogstens drie vijfde der som, die in 1883 aan hen werd uitgekeerd. Nemen wij in aan merking, dat wij alle eijfers veel ongunstiger hebben gesteld, dan zij in werkelijkheid zijn, dan is ook deze verhouding zeker nog te hoog. Hansweerd. Tot opvolger van den telegrafist P. Lansdorp, die van hier verplaatst wordt naar Rotter dam, ingang 1 Januari a. s., is aangewezen de tele grafist E. L. Van Baak, thans te Rotterdam werkzaam. De Tijd meldt omtrent de katholieke kamerclub, die opgericht zou zijn, het volgende «Onder de katholieke afgevaardigden der Tweede Kamer bestaat een afspraak om, wanneer dit staats lichaam vergaderd is, op bepaalde dagen bijeen te komen ter bespreking der politieke aangelegenheden. Aan dit feit verdere beschouwingen vast te knoopen omtrent de clubformatie enz., gelijk van zekere zijden geschiedde, is op dit oogenblik nog geheel voorbarig." De heeren P. J. L. Huet c. s., gequalificeerde collectuurs der Staatsloterij, hebben een adres tot de Tweede Kamer gericht om aan te toonen, waarom h. i. de grondslagen van het wetsontwerp betreffende de Staatsloterij «in hooge mate gebrekkig en met het staatsbelang onvereenigbaar te noemen" zijn. Adress. betoogen o. a., dat met het stelsel der klassi kale loten de loterij als bron van staatsinkomst staat of valt, dat ten behoeve van de eer van den Staat het bestaande stelsel van collecteurs, splitters en de- bitanten, met zijn doeltreffend hiërarchisch toezicht, moet gehandhaafd blijven, en eindelijk, dooreen uit voerige becijfering, dat de provisie der collecteurs buitensporig besnoeid zou worden en dus het gehalte der lotenhandelaren dalen. Te Leiden zijn de volgende berichten ontvangen van den Afrika-reiziger D. D. Veth. De reis met de stoomboot «Carl Woerman", die verschillende havens aandoet, vorderde zeer langzaam, en op 31 October, den dag waarop deze brief werd verzonden, was onze reiziger nog niet verder gekomen dan Gaboen. Het zou volgens dit schrijven nog wel acht dagen duren eer Banana, aan den mond van de Congo-rivier, werd bereikt, en dan zou het te laat zijn voor de Por- tugeesche boot, die in de eerste dagen van November van den Congo naar Mossamedes vaart, zoodat de rei zigers eerst in het begin van December de reis zouden kunnen voortzetten. De gezondheid van den heer Veth gelijk ook van de paarden en honden, die hij met zich voert, liet tot dusverre niets te wenschen over. Uit vroegere mededeeling is gebleken, dat de heeren Van der Keilen en Goddefroy, die den 20n Augustus van Rotterdam vertrokken, reeds den 19n September met de bagage te Banana zijn aangekomen. Van hen is een nadere brief ontvangen dd. 7 October. De heer Goddefroy sukkelde een weinig met koortsen, maar de heer Van der Keilen genoot een uitstekende gezondheid en had reeds met een aan de Afrikaansche Handels vennootschap behoorende stoomboot, in gezelschap van haar agenten, een deel van den Congo bereisd en een goeden grond gelegd voor zijn zoölogische verzamelingen, ofschoon hij het verzamelde niet naar Nederland zou opzenden voordat de heer Veth te Banana was aan gekomen. (L. D.) De resultaten der spijsuitdeeling op school zijn te Amsterdam zeer bevredigend. Aanvankelijk aarze lende, maken vele kinderen thans gaarne van deze weldaad gebruik. De spijskaarten, die de commissie verstrekt, worden niet uitgereikt tenzij de behoefte is gebleken. Kinderen van weduwen, die uit werken gaan, van ouderloozen of veriatenen, van gezinnen, waar ziekte heerscht en niet eiken dag warm eten kan worden geschaft, komen 't eerst in aanmerking. Van éen school wordt vermeld, dat de dagen in overleg met de moeders worden vast gesteld en dan worden natuurlijk vooral die dagen ge kozen, waarop de moeders niet thuis zijn. Er wordt ook wel verandering van dagen gevraagd, als het ge- heele gezin op andere wijze te eten heeft. Door die regeling wordt tevens het voordeel bereikt, dat do kinderen op de dagen, dat zij een kaartje ontvangen, niet tusschen schooltijd op de straat moeten zwerven. Dat geen misbruik gemaakt wordt van de weldaad, blijkt uit de boodschap, die eenige kinderen mede brachten, dat zij het voorloopig niet meer noodig hadden en uit de verklaring van een diietal woduwen dat zij door familieleden worden ondersteund en daarom voor de hulp bedankten. Volgens het Dagbl. gaat er te 's-Hage een ge rucht, dat er weder onderhandeld zou worden over den verkoop van het paleis van wijlen koning Willem II aan de gemeente. De Koning zou tot dien afstand bereid wezen. Een honderdtal firma's, direct of indirect belang hebbende bij de suikercultuur op Java, hebben zich tot den Minister van Koloniën gewend, met het ver zoek «om door opheffing van het uitgaande recht van dertig cents per 100 kilo (suiker), de hand te willen reiken aan de opbeuring en instandhouding eener nijverheid, waarmede de welvaart van Java is samen- geweven". «Oogenschijnlijk moge een dergelijke last niet zwaar drukken, in den strijd voor het bestaan, dien de suikerindustrie op Java te voeren heelt, is geen fac tor van bezuiniging te versmaden, en wil de suiker- fabrikant zijn pogingen in gelijken geest bij spoor- en prauwtransport met goed gevolg bekroond zien, dan moeten deze concessiën hand aan hand gaan met de opheffing van het voor ieder fabrikant onvermij delijk uitgaand recht." Adressanten «vragen geen bescherming maar ont heffing van lasten, die bij een verkoopprijs van f 13 a f14 voor no. 14 niet onverschillig, bij prijzen van f8 a f9 hoogst drukkend zijn". De afdeelingen der Tweede Kamer hebben geko zen tot rapporteursover hoofdstuk Financiën de heeren Van Baar, Vos de Wael, Hingst, De Vos van Steenwijk en Van Houten over Hoofdstuk Waterstaat de heeren Godin de Beaufort, Bahlmann, Van der Feltz, A. Van Dedem en Van der Sleydenover het voorstel-Schepel de heeren Seret, Van der Schrieck, Van Wassenaer, Rooseboom en Rutgers Van Rozenburg. De agenda voor de werkzaamheden in de af deelingen der Tweede Kamer is thans aangevuld met de wetsontwerpen tot wijziging van artt. 240 enz. der Gemeentewet en tot uitbreiding van het recht van overgang en van zegelrecht op effecten. Naar men meldt, is de leening van de Dorre- paalsche Bank, ten bedrage van 6 millioen gulden, volteekend. De heer W. Koning, te Tessel, ontving dezer dagen de opdracht om te onderzoeken, of er in de omstreken van Middelburg een geschikt terrein bestaat voor den aanleg van een eendenkooi. Daar het hem, na onderzoek, is gebleken, dat er voor dat doel een goede gelegenheid bestaat, zal er in het a. s. voor jaar op Walcheren, onder zijn opzicht, zulk een kooi worden aangelegd, en wel, naar men zegt, voor reke ning van een maatschappij. Ofschoon het Zeeland niet aan waterwild ontbreekt, zal deze kooi toch de eerste zijn in die provincie. (Dagbl.) TWEEDE KAMER. De heer Van der Schrieck kreeg in de zitting van gisteren gelegenheid om de Regeering te interpelleeren over het jongste besluit tot garnizoensverandering, dat hij in strijd achtte met het organiek besluit van 1881. De Minister van Oorlog ontkende dit en wees op het gebrek aan ruimte in de kazerne te 's-Bosch. De heer Seret stelde eene motie voor, waarbij geconstateerd werd, dat het jongste besluit in strijd was met het organiek besluit. De behandeling dezer motie is uitge steld tot Maandag. Batavia, 7 November. Omtrent het oproer der Chineezen te Mandohr schrijft men aan het A Ig. Dagbl Naar te Pontianak bericht werd, zou de controleur Rijk, die onlangs van Mampawa daarheen verplaatst is, met drie zijner oppassers vermoord zijn, en de door ons aangestelde kapitein-chinees m- teen politie-oppasser gevangen genomen zijn. De Resident met den tolk voor de Chineesche taal, de overste, afdeelings commandant van Pontianak, met 50 soldaten, zijn terstond op het ontvangen van het bericht per stoomer «Salak" en twee kleine stoomers naar Mampawah, halfweg tusschen Pontianak en Singkawang aan zee, gegaan, waar de controleur 2e kl. Van Braam Morris en een luitenant met 30 man werd achtergelaten, en van waar de resi dent, de overste en tolk na twee dagen te Pontianak terugkeerden en daar de gerezen agitatie veel deden bedaren. Er zijn in de Westerafd. van Borneo geen soldaten genoeg om zelfs eene verkenning naar Mandohr te wagen. Men wacht met ongeduld de aankomst van een 300 a 400 man van Java, die men hoopt te zien komen, eer het verzet zich uitbreidt tot de Chineesche districten Montrado en Benkajang of eer de Chineezen in Singkawang en Mampawa onrustig worden: Het aantal weerbare mannen van Mandohr zelf wordt te Pontianak op nipt meer dan 1300 a 1400 geschat. De aanleiding zal, denkt men, liggen bij het geheime genootschap het Drie-vinger-verbond, dat waarschijnlijk zich verzet heeft tegen de in alle rust en kalmte onlangs tot stand gebrachte inlijving der Kongsi Lafong na den dood van den ouden regent of Kapthai. Het besluit, dat de exceptioneele onafhankelijkheid van dit Chineesche district niet na het leven van den Kapthai, die eertijds onze bondgenoot geweest was, verlengd zou worden, is reeds zes jaar geleden genomen, en was onlangs uitgevoerd. Kapelle. Door den kerkeraad der Herv. gemeente alhier zijn gisteravond herbenoemdtot ouderling Z. De Groene, en tot diaken J. Dane. Bij de Herv. gemeente te Bieselinge is tot ouder ling gekozen C. Lanse, in plaats van N. Schipper, en tot diaken herkozen J. Rottier. Beroepen tot predikant te Oudelande de heer Wolterink, predikant te 's-Gravenmoer. Beroepen te Waalwijk ds. W. Van Elden, te Ovezand c. a. Beroepen te Vlissingen ds. J. C. Reesse, te Leersum. Bedankt voor het beroep naar Middelburg door ds. De Veer, te St. Laurens. Kolijnsplaat. Door het kiescollege der Hervormde kerk zijn Woensdag 11. als leden van den kerkeraad herkozende heeren T. Mouthaan en G. Versluis, en gekozen: de heeren J. J. Cooman en M. De Regt Jz. Door wijlen Janna Weststrate, wed. van Jacobus Blok, zijn aan de armen van Krabbendijke vijf obliga- tiën Poti-Tiflis Rusland, elk groot 1000, gelegateerd. Het tekort der Belgische Christelijke Zendingskerk bedroeg einde September niet minder dan ƒ29.379,15. In de Chr. Ger. kerken in Nederland denkt men een collecte voor die zusterkerk te houden. Sehoolspaarbauk Goes, November 1884. School C ingebracht ƒ20,13, opgevraagd ƒ16,70 D 1,20, 1,32 21,33 f 18,02 Tot hulponderwijzer aan de christelijke school van den hervormden kerkeraad te Wissekerke, eiland Noord-Beveland, is benoemd de heer J. Beakelman te Zeist, die de benoeming met primo Januari a. s. hoopt op te volgen. (St.) Dikwijls gebeurt het, dat boomen die geplant worden op de plaats van een gestorven voorganger, ook sterven, vooral wanneer die boom van dezelfde soort is als de gestorven boom. Dit komt, omdat men verzuimt bij het wegnemen van den dooden boom ook al de oude aarde uit het wortelgat weg te ne men en door nieuwen grond te vervangen. Wil men echter eene andere boomsoort ter vervanging van den dooden boom planten, dan is het voldoende alleen om de wortels een weinig nieuwe aarde te brengen. Het Openb. Min. bij het Gerechtshof te Amster dam heeft in de zaak tegen D. Tobias diens schuldig verklaring aan verschillende hem ten laste gelegde misdaden volgehouden en zijn veroordeeling gerequi- reerd tot vijf jaren tuchthuisstraf en onderscheidene geldboeten. Het Hof deed uitspraak in de bekende zaak der Engelschen, die in de vorige week terecht stonden wegens diefstal van 55.000 in de Associatie- Cassa. Beide beschuldigden, Lyons en Adair, zijn tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Zij komen in cassatie. De arrond.-rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Singer Manufacturing Co. tegen den heer C. Marsé te Tilburg, van wien da

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1