HOFSTEDE, ir Openbare Verkooping. een perceel Weiland, Advertentiën. op Woensdag den 24 December 1884, verkoopen 14 Hectaren 68 Aren 80 Centiaren Openbare Verkooping op Vrijdag den 26 December 1884, lingen tusschen Frankrijk en China, waartoe Enge- land's bi-middeling zou zijn ingeroepen. Volgens het Memorial diplomatique had markies Tseng kort geleden aan Lord Granville een nieuw memorandum overhandigd, waarin andere grondslagen voor een vrede tusschen Frankrijk en China werden voorgesteld. De markies zou volledige volmacht hebben om door middel van het Engelsch kabinet met den heer Waddington te onderhandelen. In de Fransche Kamer antwoordde de heer Ferry op eene daaromtrent gedane vraag, dat hij niet kan beweren, dat het geheel onwaar is, maar dat hij niet begreep waaraan de heer Tseng zijne volmacht zou kunnen ontleeaen. Gemengde Berichten. Hoedekenskerke. Een tweede zinkstuk werd gisteren door den aannemer van den dijk nedergelaten met goed gevolg; 't is voor hem te hopen, dat zijn laatste werk heden ook moge gelukken. Met de vischvangst gaat het aanvankelijk goed, maar de jongste storm heeft nog al schade aan de netten gedaan. Zondag zijn bij de autoriteiten te 's-Hage uit Groningen telegrammen ontvangen, berichtende dat de heer Stork, die zoo spoorloos verdwenen is, in die provincie zou zijn gezien. Maandag waren echter nog geene nadere tijdingen ontvangen. De politie ontving nog mededeeling dat in de Morgue te Brussel een lijk is gedeponeerd, waarvan het signale ment veel overeenkomst moet hebben met dat van genoemden heer. Onmiddellijk is iemand naar de hoofdstad van België vertrokken om het bewuste lijk te herkennen. Was de waterstand der rivieren nog vóór eenige zoo laag, dat vele schepen niet varen konden, thans is dit door den aanhoudenden! regen zóo veranderd, dat vele uiterwaarden reeds zijn ondergeloopen en men op enkele plaatsen overstrooming ducht. Het is thans gebleken, dat de dader van den diefstal ter Wageningsche Boek- en Muziekdrukkerij, ten nadeele der gezellen gepleegd, is de 14jarige E. P., mede ter drukkerij werkzaam. Hij heeft bekend, meermalen tusschen I en 2 uur, wanneer de drukkerij gesloten was, zich door inklim ming toegang te hebben verschaft. Men verwacht zijne overbrenging naar een verbeteringsgesticht. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door tot hiertoe onbekende dieven de olïerbussen bestolen der R. K. kerk te Soerendonck (N. B.) Zij hebben zich toegang tot de kerk verschaft door het verbreken van twee ijzeren staven en eene ruit. De Duitsche kleermaker, die onlangs wegens een politiek vergrijp in zijn vaderland tot gevangenisstraf werd veroordeeld,om die te ontgaan herwaarts gevlucht, bij Tietjerk uit den trein gesprongen was, en een zijner beenen had gebroken, heeft voor eenigen tijd het stads ziekenhuis te Leeuwarden hersteld verlaten en is naar Amsterdam vertrokken waar hem werk is verzekerd. Inmiddels echter, is zijne vrouw in Duitschland over leden. Er zijn vier jeugdige kinderen achtergebleven; om deze te doen overkomen, wordt thans de openbare liefdadigheid ingeroepen. LI. Zaterdag is Pieter Bakker, landbouwer, woon achtig te Oude-Niedorp, die tot het koopen van schapen eerst Amsterdam en daarna Sloten had bezocht, bij zijne terugkomst uit laatstgenoemde gemeente, aan de Amsterdamsche vaart, nabij Halfweg, aangerand door drie personen, die hem met geweld hebben aan gegrepen, zijne kleeding gescheurd en daaruit eene portefeuille met 850 ontvreemd, waarna zij hem in de vaart hebben geworpen, waaruit hij zich slechts met moeite heeft kunnen redden. De justitie doet on derzoek. Met voorbeeldelooze bedaardheid en als 'tware onder 't oog van de omstanders en de politie, heeft jl. Zaterdagavond zekere J. bij den goud- en zilverkas houder B. te Amsterdam een glasruit stuk geslagen en onder de in de winkelkast uitgestalde kostbaar heden een geduchten greep gedaan. In een oogwenk werd de dader door enkele van de voorbijgangers en den winkelier gegrepen. Men ont rukte hem het gestolene, en doer agenten van politie is hij vervolgens naar het commissariaat gebracht. Dit is binnen enkele jaren reeds de derde maal dat op die wijze bij B. diefstal gepleegd werd. Ieder kent den veenrook, die de schoonste dagen der Meimaand zoo menigmaal vergallen. Er is reeds veel over geschreven. Onlangs werd beweerd, dat dit veenbranden zeer nadeelig werkt op de gezondheid van mensch en dier en dat o. ain Hannover vele teringgevallen aan dien veenrook hun oorzaak te wijten zouden hebben. De regeering van ons land heeft naar aanleiding dier bewering een onderzoek doen instellen. Met de sanitaire zijde van het vraagstuk belastte zich de heer L. Ali Cohen te Groningen, die in de Landb. Cl. een en ander over deze gewichtige aange legenheid in het midden brengt. Over de positieve schadelijkheid voor de gezondheid van mensch en dier is, voor zoover de heer Ali Cohen kan nagaan, niets van beteekenis bekend gemaakt, noch iets met zekerheid gebleken. »Wat nu betreft Pruisen en met name de provincie Hannover, is mij bekend zegt de schrijver wat daar ten aanzien van deze zaak in den laatsten tijd is voorgevallen. D&dr evenals bij ons is men het eens dat de brandig bitumineuse, rookerige reuk van den veendamp voor ieder hinderlijk is en onaangenaam, en voor menschen met prikkelbare ge stellen of met wat men noemt asthma behept, soms (dat is naar gelang van de dikte van den rook, die hoofdzakelijk afhangt van den afstand van het veen dat gebrand wordt) schadelijk, als aanleiding gevend tot hoest, of tot toeneming van de moeielijkheid der ademhaling, of ook tot prikkeling van de oogen en over het geheel tot een gedrukte, onaangename ge moedsstemming". De heer Ali Cohen meent dat bepaalde schadelijk heid van den veendamp voor de gezondheid nergens aangetoond of op eenigerlei wijze gebleken is. Hij eindigt zijn opstel aldus«Ten slotte meen ik te kunnen vol staan met als mijn gevoelen, ten aanzien van de aan mijn oordeel onderworpen vraag, te kennen te geven, dat de zaak in quaestie nog niet in staat van wijzen verkeert, en dat men hier te lande zou kunnen afwach ten wat in Pruisen zal plaatshebben en daar zal blijken, nu de zaak er officieel en daar waar zij inzon derheid behoort, aan de orde is gesteld". Een Parijsche dame had zich ter beschikking van Pasteur gesteld, opdat hij proeven betreffende hondsdolheid op haar zou nemen. Pasteur antwoordde, dat die proeven zeer gevaarlijk zijn, maar de dame schreef, dat zij reeds vroeger door een dollen hond was gebeten en gecauteriseerd was, dat zij volstrekt niet bang is en zich in het belang van de wetenschap gaarne wil opofferen. Dat de stroom van bedevaartgangers van onze Indische bezittingen naar Mekka en bijgevolg ook het aantal hadjies eer toe- dan afneemt, toont het groote aantal dier van Mekka naar Java te Batavia aange komen hadjies. De Drenthe" bracht niet minder dan 405 en de «Macassar'' 351 geloovigen, zoodat men een gezamenlijk getal van 756 verkrijgt. Rekent men nu ook hen mede, die jaarlijks met bijna alle van Suez komende schepen vervoerd worden, dan zal dit getal wel ettelijke dui zenden bedragen. (Sum. Ct.) Ingezonden Stukken. Wemeldinge, 6 Dec. 1884. Waarde Heer Redacteur! Het zou mij genoegen zijn het onderstaande in uw veelgelezen blad op te nemen. In uw veelgelezen blad van 6 dezer las ik met be vreemding dat aan de oesterbeurs op Vrijdag 11. leverbare oesters verkocht zijn voor 55 a 58, met bevreemding zeg ik, aangezien er door mij verkocht zijn, leverbare a 47 en zoo ik weet ook van 50, alles per 1000.. Daar ik den meesten tijd eiken Vrijdag de oesterbeurs bezoek, en als men acht op onze zaken geeft natuur lijk weet wat de oesters (klein of groot) gelden, heb ik meermalen gelet dat uw correspondent niet juist de prijzen van de verkachte oesters opgeeft, of alleen spreekt van de hoogste prijzen die men besteedt, en ntef van de laagste. Om nu geheel op de hoogte te komen, zoowel als kooper of verkooper die de beurs niet bezoeken en voor de directeuren tegenover de aandeelhouders in de maatschappijen, acht ik het noodig om van bovenstaande publiciteit te geven. U, Mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de toegestane ruimte in uw veelgelezen blad, verblijf ik met achting UEd. Dw. Dienaar A. C. DE BLINDE, Directeur v./d. maatsch. nOosterscbelde". M. de R. Naar aanleiding van het schrijven des heereri De Blinde heb ik de eer U het volgende mede te deelen Het noteeren van het verhandelde op eene beurs en van de daarbij betrokken prijzen is, naar het mij voorkomt, steeds eene moeilijke zaak. Als daar een honderdtal menschen of meer door elkander scharrelen kan den opmerkzaamste en actiefste wel eens iets ontsnappen. Ik zal dus niet beweren, dat de klacht over onvolledigheid mijner beursberichten ongegrond is. Bovendien verkeer ik omtient deze berichten in eene groote moeilijkheidik kan nl. de beurs niet persoonlijk bezoeken, omdat gedurende de beursuren mijn ambt mij elders roept. Tot voor korten tijd ging ik dus na beurstijd bij dezen en genen hooren, wat er verhandeld wasmaar dat ik daartoe dikwijls vele en vaak nog te vergeefsche bezoeken moest af leggen, is licht te begrijpen. Gedurende de laatste weken sla ik een anderen weg in, dien de heer De Blinde op de beurs vernemen kan of wellicht reeds vernomen heeft, en die, als koopers en verkoopers, welke toch ook belang bij de publiceering hebben, willen medewerken, volkomen tot het doel leidt. Ik neem dan ook deze gelegenheid te baat om een be roep te doen op de welwillendheid van bedoelde koo pers en verkoopers en dus ook van den heer De Blinde. Als zij nl., zoo goed willen zijn om van iede- ren gesloten koop opgave te doen aan den kastelein van de «Oesterbeurs" dan komt de zaak geheel in het reine. Zijn erin mijne berichten wel eens foutieve prijzen genoemd, dan is dit buiten mijne schuld geschied. Overigens heeft de lieer De Blinde een goed wrrk gedaan met U en mij daarop attent te maken. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, M. de R. Uw. Dw. Correspondent. Ierseke, 10 Dec. 1884. Zoolang er geen ander middel bestaat om de juiste prijzen te leeren kennen, verdient zeker het door on zen correspondent aangegevene de overweging van be langhebbenden Beter komt het ons echter voor, om, evenals bij de meeste beurzen het geval is, een beurs comité te benoemen, dat zich op de hoogte stelt van de laagste en hoogste bestede prijzen en deze als officiëele cijfers kenbaar maakt. Red. Laatste ©n teïegraphische berichten. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Bij het onder zoek der Indische begrooting in de afdeelingen waren twee groepen van leden bereid den Minister van Kolo niën in zijn plannen te steunen, terwijl de derde groep de voorkeur gaf aan het herstel van het finan cieel evenwicht door eene geldleening voor spoorwegen of overlating van den aanleg en de exploitatie der spoorwegen aan particulieren, juister raming der koffie prijzen en bezuiniging door reorganisatie van het Indisch bestuur. Wettelijke regeling der financiëele verhouding werd dringend noodig geacht. Over Regeeringshulp aan de suiker-industrie bestond verschil van gevoelen. Sommigen wenschten verhooging van de Indirecte belastingen in Indië. Van verschillende zijden werd concentratie van het gezag in Atjeh noodzakelijk geacht. Men vroeg of er bezwaar bestond het geheim omtrent de in Atjeh te volgen gedragslijn optehelfen en wat er is van de opheffing der blokkade aan de Westkust op last van het opperbestuur 7 Burgerlijke Stand Goes van 8 tot 10 December 1884. Geboren: den 8, Catharina Elisabeth, d. v. Joost Lankester en Jacoba Kuijper. Politie. Inlichtingen te bekomen aan het bureau van Politie omtrent een wit, driejarig Schaap. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 10 December 1884. Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, waarvan het centrum buiten het ge bied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 745 m.M. is, ^be vindt zich ver van ons en Westwaarts. Een gebied van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidwestwaarts. Het grootste baromi terafwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Vlissingen 1.3 m.M. boven Maastricht. Hedenochtend achtuur: Maastricht 4.3 m.M. boven Groniugen. Hedenmiddag half een't verschil werd ongunstiger. Barometerstand te Utrecht om half een 764.8 m.M. Verwachtingkrachtige Zuid-Westelijke wind, buiig weder. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij de gisteren alhier door notaris Pilaar gehouden verkooping van huizen, door de erven van wed. L. Wisse, is het le perceel (op de Beestenmarkt) gekocht door wed. P. J. Theuns alhier voor 2575 (benevens ƒ30 voor losse goederen), het 2e perceel (Korte Voist- straat) door Joh. Van Aerde alhier voor ƒ705, het 3e, 4e en 5e perceel (Tusschen twee Poorten) door H. Zwieter alhier voor 3200, alles onverminderd de 12% pet. onkosten. Bij de heden le Kapelle gehouden veiling zijn ver kocht een perceel wisschebosch a 1210 per IJ. of ƒ1468.82 den hoop aan A. Lindenbergh te Wemel dinge; een perceel dito aan denzelfden tegen ƒ1600 per H. of ƒ1736 den hoop en een perceel bouwland aan P. K. Van Daalen te Wilhelminadorp tegen 810 per H. of 839.97 den hoop. Alles onverminderd 12% pet. onkosten. Hansweerd. Gister werd door den heer A. Le Clercq alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis met broodbakkerij. Ingeschreven werd door W Bierens te Biezelinge voor ƒ3,920; B. Van Verre te Noordgouwe voor 3,900; L. Van Verre te Kruininge voor 3,600; C. Koch en A. Goedemond te Hansweerd voor 3,479; P. Dronkers te Kapelle voor ƒ3,450; J. M. Lammerée te Hansweerd voor 3,395. Het werk is aan den laatste gegund. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 12 Dec. Ellewoudsdijk, boomen, P. Overman. 15 v Baarland, hakhout, P. Overman. 18 Kwadendamme, afbraak, meubil. enz., Mulock Houwer. 18, Goes, inboedel, Pilaar. 19 Kortgene, boomen, Roelof. 22 Kapelle, woonhuis, schuur en erf, Mulock Houwer. 22 Kapelle, hoefje, Pelle en Lansen Croin. 22 Kruininge, onroerende goederen, Rembges. 24 's-Heerenhoek, hofstede, bouwl., enz., Pilaar. 26 Ierseke, woonhuis en erf, Mul. Houwer. '8 Heereuhoek, hofstede, Pilaar. 1885. 2 Jan.Borsele, hoornen enz., Pelle. 25 en 26 Eebr. Wolfertsdijk, inspan, Pilaar. 4 en 5 Maart, 's lieer Arendsk., inspan, Karseboom. Marktberichten. GOES, 9 December 1884. De hoofdaanvoer van heden bestond uit Tarwe, die niet dan tot 25 a 30 cent verlaging kon worden verkocht. Overige artikelen onveranderd. Nieuwe TARWE per hectoliter 6,— a f 6,60 Jarige TARWE r r a ROGGE 5,80 a 6,— WINTERGERST 5,— a 5,40 ZO HERGERST 4,SO a 5,10 HAVER 2,50 a 3,50 BLAUWE ERWTEN 7,— a 8,25 BRUINE BOONEN 8,— a 8,50 PAARDENBOONEN 6,25 a 6,50 W1NTER-KOOLZAAD per a KARWEIZAAD a BOTER per K G (Nerfffi 1,15 a 1,20 EIEREN per 100 stuks 6,a 6,40 ROTTERDAM, 8 December 1884. Tarwe. Van witte inlandsche was er een groote aanvoer, die tot lagere prijzen moeielijk was op te ruimen. De beste soorten moesten 20 a 30 cents en de mindere qualiteiten 30 a 40 cents lager worden al gegeven Zeeuwsche, de beste t 6,90 a f 7,30, extra puike nog daarboven, goede en mindere f6 a f6,80, per 100 kilo van f8,50 tot f8,85 naar qualiteit. Rogge. Inlandsche met minder vraag 10 a 20 cents lager Zeeuwsche de beste f6 a f6,40. Gerst. Zeeuwsche winter ging tot vorige prijzen langzaam van de hand, de beste f 5,30 a f 5,80, mindere f4,60 a f5,20, zomer daarentegen was weinig gevraagd en tot 20 cents lager nog moeielijk te plaatsen, de beste f5,10 a f6,30, mindere f4,40 a f5. Haver verkeerde mede in flauwe gesteldheid en ging 20 cent in prijs achteruit. De beste 13,70 a f 4,20, goede f3,20 a f3,60, mindere f2,20 a f3. Boekweit. Noord-Brabantsche f175 per 2100kilo. Paardenboonen ondervonden tot 10 cents lager langzaam aftrek De beste f6,40 a f6,70, mindere f 6 a t 6,30 Duivenboonen flauw alsvoren van f 6,80 a f7,50. Bruine boonen, ofschoon 25 cents lager, on dervinden weinig aftrek. De beste f 8,75 a f9,26, goede 18 a f8,50, mindere f7 a f7,75. Witte boonen. In de gewone soorten mede 25 cent lager, de weinige puike partijtjes die voorkomen vinden nog tot vorige prijzen koopers. De beste fll a f 12, goede f9,25 a f 10,26. Blauwe erwten ruim aangeboden, voor 25 ets lager nog moeielijk te plaatsen. De beste f8,25 af8,75, mindere f7,75 a t 8, voersoorten f6,75 a f7,26. Schokkers nominaal f8,50 tot f9.50. Koolzaad onveranderd van 42 a 60 X Hennepzaad f7,76 a f8,60. Inlandsch fll. Kanarie zaad onveranderd. Het beste f 9,25 a f9,75, minder f 8 b f9. Meelbericbt. Overzicht 8 December. Gedurende de afgeloopen week ondervond Meel bij de consumtie, door de drukte van St. Nicolaas geen attentie. Notee ringen bleven nominaal onveranderd. Heden. Meel stil met weinig kooplust. Vlas. Gedurende de week was de handel iets le vendiger dan de vorige. Heden werden ongeveer 31000 steen aangevoerd, die slechts tot verlaagde prijzen koopers vinden konden, alleen de allerminste soort werd goed gezocht tot vorige noteering. L ij n z a a d werd lager afgegeven, slechts enkele puike partijen werden tot vorige prijzen gekocht. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden ongeveer 8000 heet, prijs 11,60 per 50 kilo. Meekrap geheel onveranderd, omzet klein. Aardappelen. Chsmpignons f 0,90 a f 1,10, jam men poters f 0,65 a f 0,80, Zeeuwsche blauwe f 1,90 a f2,05, alles per heet. Aanvoer en vraag gering. ROTTERDAM, 9 December 1884. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd946 runderen, 146 vette- en graekalveren, 15 nuchtere kalveren, 714 schapen of lammeren, 640 varkens, 101 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen lste qual. S3 c„ 2de qual. 69 e„ 3de qual. 49 c., kalv. lste qual. 110 c., 2de qual. 90 c., schapen 90 c., alles per kilo. De prijzen van het magere vee bleven onveranderd. De aanvoer van weivarkens was gelijk aan gepaa- seerden marktdag, en de prijzen onveranderd. Men besteedde voor goede qualiteit 40 a 48 cent per kilo. Voor Londen geen aanvoer. De prijzen der boter waren beden als volgtle qual. a f 64, 2e qual. f 60, 3e qual. f 54, per '/s kilo 84 a 60 c. Heden overleed in den ouderdom van ruim 87 jaren onze geliefde vader, be huwd- en grootvader de heer J. TRIMPE, oud-burgemeester der gemeente Kloetinge, enz. Kloetinge, 3 December 1884. M. BURGER. A. C. BURGER—Trimpe. J. A. TRIMPE BURGER. Hartelijke dank aan allen, die ons op Zaterdag 6 December jl. met de blijken hunner vriendschap hebben vereerd. 's-Heer Arendskerke, 10 December 1884. H. MINNAARD en echtgenoote. De familie van wijlen den heer J. KLEINMAN betuigt haren oprechten dank voor de vele blijken van deelneming, bij gelegenheid van het droevig sterfgeval ondervonden. Zij, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen W. J. Kievit Sr., in leven zonder beroep te Kruininge en aldaar overleden, gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris A. W. REMB GES te Kruiningevóór den 31 Decem ber a. s. De Notaris J. M. PILAAR zal des voormiddags te 10 uren, te's-Heeren hoek, in de herberg bij wed Aalbr. Rijk, voor den eerzamen Jaes. Nieuweuhuijze, EEKE KAPITALE in de gemeente 's-Ileerenhoeh, in den Nieuwen Kraaiertpolder, ter grootte van alles TIENDVRIJ, te veilen in 21 per- ceelenalsmede in de gemeente 's-Heer Abtskerke c. a.r onder Sinoutskerke, in den Kleinen Oost-, hoek, groot 77 Aren 90 Centiaren. Alles ook te veilen in massa. Breeder in catalogussen omschreven, welke van af den 15 dezer ten kantore van voornoemden Notaris PILAAR ver krijgbaar zullen zijn. 's namiddags te 2 uren, te Ierseke in de herberg van J. Lamper, ten verzoeke van de erven Jacs. Yan Liere e. a., ten over staan van notaris MULOCK HOUWER, van f) te Ierseke, sectie D nis. 539 en 925, groot 82 Centiaren, bewoond door Laurus Yaïe Liere.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 3