884. N°. 147. Donderdag 11 December. 71ste jaargang. het vergroolen vau School B te Goes. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH ffc VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Op Zaterdag den 27 December 1881 des middags te 1 uur sal plaatshebben de AAXBESTËDIKG van Het bestek ligt eiken werkdag van 92 uren ter inzage. De aanwijzing geschiedt op Woensdag den21 December bevorens, des voormiddags te half 10 uren. Goes, den 9 December 1881. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. (1. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. '8-Gravenhagc, 5 December. Maar nu van grondwetsherziening gesproken. Hoe staat het daarmede Die vraag is eenigszins opgelost of liever er is daarover eenig meerder licht opgegaan bij het debat in de Eerste Kamer op jl. Donderdag over de herziening van art. 198. De Minister wacht nu op het advies van den Raad van State en zal, zoodra bij dit ontvangen en natuurlijk ook beoordeeld heeft, het verder voorbereidende werk der herziening spoedig ter hand nemeneene verklaring, waarvoor de heer Pijnappel, die de zaak ter sprake bracht, den Minister zijn dank betuigde. Maar daarom zijn wij er nog niet. De heer Heemskerk, het is meermalen opgemerkt, verstaat bij uitnemendheid de kuust om al spiekende weinig of niets te zeggen, of het zóó te zeggen dat er naderhand een tweeledige uitleg aan kan gegeven worden, of dat er zich eventualiteiten kunnen voordoen die het gezegde verzwakken, verwateren of niet meer oirbaar maken. En dit wordt nu niet opgemerkt uit begeerte om aan den goeden wil of aan het werkelijk voornemen van den premier te twijfelen, maar de man is zonderling als hij voor een netelige quaestie staat. Hij is, in tegenspraak met vroeger, zóó vreemd meegaande dan naar rechts, dan naar linkshij staat zóó op 44 en 42 plus of minus 1, dat men inderdaad heel voorzichtig moet zijn met veel peil te trekken op zijne gelegenheids-antwoorden. Men weet dat de question bruiante in de materie van onze constitutioneele hervorming deze isóf kies- rechtherziening binnen de belemmerende grenzen der bestaande grondwet, óf voorafgaande grondwetsherzie ning, ook en vooral met het oog op de wijze van samenstelling der vertegenwoordiging. Welnu, toen men op 28 November jl. dat punt in de Tweede Kamer ter sprake bracht, luidde het zeer gewrongen bescheid in een gansch anderen zin dan nu uit het antwoord aan den heer Pijnappel in de Eerste Kamer de liberale Eerste Kamer kan worden opge maakt. Het gold de vraag, door den Minister een vraag van scrupule of convenientie genoemd, of het raadzaam of voegzaam was, dat toekomstige verande ringen in de Grondwet behandeld werden alvorens de Kamer gebracht is op het getal leden overeenstemmende met het cijfer der bevolking, gedeeld door 45,000. Met andere woorden de herziening der kiestabel, reeds bij eene vorige gelegenheid in verband gebracht met den census. Wat nood De Kamer heeft immers tien wegen voor éen om, indien zij die herziening nood zakelijk achtte vóór de beslissing over eene toekomstige grondwetsherziening, dat gevoelen aan de Regeering kenbaar te maken. Zou men nu niet, met .alle waardeering van de groote toeschietelijkheid des heeren Heemskerk, gelooven, dat als werkelijk dat advies, die bijstand, ook wel eens genoemd ode pap in den mond geven", gevolgd wordt, en er eené meerderheid zou kunnen geformeerd worden uit hen, die prineipiëel tegen grondwetsherziening ge stemd zijnuit hen, die haar alleen willen als art. 194 wordt herzien of geschrapt en, omdat zij daarop niet veel kans zien, dan maar liever geen herziening willenvoorts uit hen, die in elk geval kiesrecht en tabelwijziging willen doen voorafgaan, teneinde de Kamer nog beter om te zettenzou men dan niet gelooven dat de grondwetsherziening wel weder eene goede poos van de baan zou kunnen worden geschoven, ondanks het ingewacht advies van den Raad van State (die overigens aan geene tijdsbepaling gebonden is) en ondanks het geuite voornemen des Ministers, om de verdere voorbereiding alsdan met bekwamen spoed ter hand te nemen? Intusschen, ook die quaestie, gelijk de benarde finan- ciëele, de koloniale, de economische in verband tot de sociale, ze zullen allen voorgoed ter sprake komen bij de Staatsbegrooting, die niet nog in December, maar in het eerste kwartaal van het volgend jaar behan deld wordt. Dan zal «oen ook de wetenschap hebben of, en zoo ja, welke voorstellen tot Grondwetsherziening van het voorbereidingsproces van den heer Heemskerk het uit vloeisel zijn, en dan zal men ook, beter dan uit de rede van den heer Keuchenius na de verkiezingen uit gesproken, kunnen ontwaren, welke waarheid of welke misleiding het woord behelsde: »dat er in den lande geen anti-liberate partij bestaat". GOES, 10 December 1884. Maandagavond hield de vereeniging voor Volks vermaken alhier in «de Prins vail Oranje" haar jaar- lijksch St. Nieolaajfeest. Nadat de voorzitter den leden welkom had geheeten werden bij afwisseling eenige zangstukken door de vereeniging «Excelsior" en een paar tooneelstukjes door oud-leden van «Aurora" ten gehoore gebracht. Dat de tombola niet ontbrak be hoeft haast niet gezegd te worden. Het St. Nicolaas- feest van Volksvermaken zonder tombola is niet meer denkbaar. Men moge daarover wijsgeerige beschou wingen ten beste geven, zeker is het dat deze bij voortduring de «great attraction" der vereeniging kan geno >md worden en dat zij oorzaak is, dat ruim 300 leden weder vereenigd waren. Men is het niet altijd eens over de wijze, waarop de vereeniging hare taak vervult of behoort te ver vullen. Doch ook in dezen staan meestal de beste stuurlui aan wal en zeker behoort een woord van dank gebracht te worden aan het bestuur der ver eeniging, dat ook nu weder tijd en moeite ten offer bracht om* den leden een aangenamen avond te ver schaffen. De Commissaris des Konings in Zeeland maakt bekend, dat de sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, ook met schiet geweer, in de provincie is bepaald op Woensdag 31 Decemher 1884, met zons-ondergang, en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. «Een Zeeuwsch oesterkweeker" schrijft aan het Vaderland In het Dagblad van Zuid-Holland en s-Graven- hage van 29 November komt eene beschouwing voor omtrent de oestercultuur op de Schelde en Zeeuwsche stroomeu, welke zoovele onnauwkeurigheden bevat, dat het noodig is daarop eenige verbeteringen te maken. Waar is het, dat de verzendingen tegenwoordig in vollen gang zijn naar het buitenland, minder juist echter, dat de prijzen in verhouding tot vroegere jaren zeer laag zijn, even onjuist dat verschillende kweekers, die tot nogtoe niet geneigd waren tot lagere prijzen te verkoopen, hun afwachtende houding laten varen. In de laatste jaren was de gemiddelde prijs /62 a 63 per 1000 oesters in den gioothandeldit jaar kan men bedingen van 57 a 60, er is dus daling, maar de uitdrukking tot «zeer lage prijzen" is ongemotiveerd en geheel onjuistHet is wellicht waar, dat enkele der jongere cultivateurs, gedeeltelijk nog onbekend met de Oestermarkt in den vreemde en deels nog uit vrees hun voorraad niet kwijt te raken, door al te ijverige en te aanhoudende aanbiedingen hun oesters ad 55 verkoopen, maar dat is alleen het gevolg van hun on bekendheid in de zaak, waarin zij nog nieuwelingen zijn, evenzoo als enkele schippersverenigingen tot dien prijs verkoopen, wellicht om wat spoedig contant geld in handen te krijgen, maar de oudere, meer ervaren kweekers verkoopen giifweg voor ƒ57 a ƒ60. Een andere fout der nieuwelingen en kleine luitjes is, dat zij in het buitenland en détail verkoopen tegen den zelfden prijs als in den groothandeldat op die wijze een groote handel niet bestaan kan is duidelijk en de kweekers moeten het van den giootharidel toch krijgen. De oudere en meer ervaren kweekers laten de en kele nieuwelingen dan ook stil hun gang gaanzeer spoedig zal hun voorraad op zijn, zij verlaten hun af wachtende houding volstrekt niet, wetende dat de eigenlijke groote aanvragen met coulante p-ijzen eerst na Januari aan de order zijn. Verscheidene oudere kweekers zijn met de visscherijeu nog niet eens aan gevangen en het is waarschijnlijk, dat zij later even goede zooal niet betere prijzen maken zullen als het vorige jaar. Dat er in de oestercultuur kapitaal verloren is, vooral gedurende en na de zoo strenge winters van de jaren 1878-1880, is waar, maar alleen bij die onderne mingen welke met te klein kapitaal werkten, dit niet wilden vergrooten en ophielden Allen, die met voldoend kapitaal doorwerkten, hebben die verliezen reeds lang ingehaald. Diezelfde strenge winters hebben veel geleerd en komt er weder veel en Iangdurigen voist, zoo zal men de cultuur daartegen beter gewapend vinden in nieuwe iudustriën moet steeds geleerd worden en daarvan is de oestercultuur niet uitgezonderd. Dat men in 1870, of liever na dien tijd, ook in andere landen (Engeland, Duitschland en Noorwegen) oestercultuur beproefd heeft is waar, overal op de openliggende zeekusten of aan de riviermondingen alle deze proeven zijn mislukt en leveren dus geen gevaar voor overproductie. De baai van Arcachon en de rivier- kom der Schelde (kom Ierseke-Tolen-Bergen-op-Zoom) geheel ingesloten en tegen 'stormen beschut, zijn tot Hoe valt hiirmeê te rijmen de ons toegezonden opmerking, dat de prijzen in ons beurs-telegram (laat stelijk 55 a 58) te hoog zijn? R J. G. Ct.) nutoe de eenige plaatsen waar de cultuur in het groot met succes gedreven wordt. In Zeeland was de pro ductie in 1875 circa 6 millioen, thans reeds 30 mil- lioen oesters 'sjaars en ze zal waarschijnlijk wel tot 50 millioen stijgen. Als men weet dat de behoefte van Engeland, Frankrijk, België en Duitschland per jaar ruim 500 millioen is, kan er geen sprake zijn van overproductie. Wat de schrijver iu het Dagblad niet schijnt te weten, is dat de toekomst der Zeeuwsche oesters op de markten van Europa gewaarborgd is door de uitmuntende qualileit der oesters, het gevolg van de hoedanigheid der oesterbanken, en dat die goede eigenschappen elders nog moeten gezocht worden. Het is mogelijk, ja waarschijnlijk, dat een sterk toenemende productie op de Schelde in de toekomst de prijzen nog ettelijke guldens zal doen dalen, maar de kweekers zullen daarvoor door veel grooter debiet ruimschoots gebaat worden. Dat de oestercultuur, voor de ondernemingen in volle exploitatie, werkende met voldoend kapitaal, zeer loonende is, kan blijken uit de dividenden, welke ge middeld van 10 tot 20 percent bedragen; in enkele buitengewoon mooie jaren hebben die zelfs 50 pet. en meer bedragen en mits slechts met vlijt, nauwge zetheid en zuinigheid beheerd worde, gaat de oester cultuur een goede toekomst tegemoet. Niettegen staande de hooge pachten, welke in 1885 aanvangen, kunnen de winsten toch nog zeer voldoende blijven trouwens alle pachters zitten niet op zulke enorm hooge pachten van 30 tot 60 duizend gulden per jaar, dit zijn alleen de zeer groote ondernemingen, werkende met zeer groote kapitalen, die juist hierdoor veel kunnen dwingen. In plaats dus van de oestercultuur te beproeven af te breken is het een verheffend schouwspel om te zien wat in 15 jaren op dit gebied tot stand kwam; hoe eenige duizenden menschen en eenige honderden vaartuigen met vrucht daarbij gebruikt worden en vooral op hoe meer deugdelijken en wetenschappelijken grondslag die cultuur thans reeds wordt uitgeoefend, terwijl naar menschetijke berekening zij een schoone toekomst te gemoet gaat. De mannen, die in deze industrie hun tijd, hun geld, hun kennis en dikwerf een deel hunner gezondheid opofferen, verdienen meer waardeering, dan de schrijver van het artikel in het Dagblad hun geeft, maar zoo gaat het meer in de wereld, als de blinden willen oordeelen over de kleureD. Z. M. heeft bekrachtigd de wet tot wijziging van artikel 198 der Grondwet. De wet is opgenomen in Staatsblad no. 228. Bij Koninklijk besluit is voorts bepaald, dat de afkondiging van de gewijzigde Grondwets-bepaling zal geschieden op 27 December a. s., des middags te twaalf uren. Die wet zal in een plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van ieder der Gerechtshoven en van ieder der Arrondis- sements-rechtbanken door de griffiers worden voorge lezen en alzoo plechtig afgekondigd, en op hetzelfde tijdstip van de puien der Raadhuizen van de gemeente worden afgelezen. Men schrijft aan het Dagbl. «Naar men verneemt, zal de Minister van Financiën weldra aan de Tweede Kamer aanbieden bet ontwerp van wet tot invoering van een accijns op tabak. Men vermoedt dat tevens zal worden voorgesteld om den tabaksaccijns te heffen van af de indiening der wet, evenals zulks in andere landen is geschied. «Onze Minister van Financiën heeft bij verschillende firma's, die bij den tabakshandel geïnteresseerd zijn, inlichtingen ingewonnen, zoodat men mag verwachten, dat hij met zijn ontwerp meer beslagen ten ijs zal komen dan vroeger de Minister Van der Heim. «Men verwacht dat de inlandscha tabak niet ge heel van accijns zal worden vrijgesteld". Naar de Maasbode verneemt, zijn door de katho lieke Kamerleden de grondslagen gelegd voor eene partijclub. De eerste pogingen moeten geslaagd zijn. Men is voornemens om de 14 dagen, in gewichtige omstandigheden alle weken, of ookwanneer het noodzakelijk mocht zijn, op onbepaalde tijden bijeen te komen. Men schrijft uit Den Haag aan het D. v. N., dat men het er voor houdt, dat de Minister van Koloniën zijn reeds bij den Raad van State aanhangig wetsontwerp tot verhooging der invoerrechten in Ned. Indie zal terugnemen. Sommigen meenen te weten, dat Z. Exc. dat ontwerp reeds teruggenomen heeft. De drukkende tijdsomstandigheden zouden oorzaak zijn van 's Ministers besluit tot wijziging zijner plannen ter versterking der Indische geldmiddelen. De aanvraag om subsidie voor de Tentoonstel ling te Antweipen zal a. s. Donderdag door de Tweede Kamer worden behandeld. In het verslag der Kamerzitting van Maandag kan men lezen, dat het traditioneele Kerst-reces ook dit jaar zal gehouden worden. Is dit nu waarlijk zoo noodig Gedurende de zomer maanden heeft de Kamer geen zitting gehouden. Den derden Maandag in September bijeengekomen, werd zij na enkele dagen van weinigen arbeid ontbonden. Den 17en November werd de zitting der nieuwsamen- gestelde Kamer geopend. Wederom werd er slechts nu en dan een dag vergaderd en thans maken de leden zich gereed om de Kerstdagen thuis door te brengen. Niemand misgunt hun de gezelligheid van den huiselijken haard, maar wie. optreedt om de belangen van het volk te vertegenwoordigen moest zich de offers getroosten, die deze eervolle taak oplegt en geen vacantie nemen, wanneer er zóóveel werk is, dat men niet weet waarmede het eerst te beginnen. Zoo uitgeput en afgemat van den arbeid kan de Kamer toch niet zijn, dat zij al wederom moet uitrusten. Van weinig ambitie willlen wij haar niet beschul digen, maar wel van weinig plichtbesef. (Arnh. Ct.) Naar wij vernemen, moeten de belastingplannen voor Indië van den Minister van Koloniën in de af- deelingen der Kamer geen onverdeelden bijval hebben ondervonden. Wel waren er verscheidene leden, die hun vertrouwen in den Minister en den Indischen land voogd te kennen gaven, doch anderen vonden, dat de Minister met zijne plannen te ver ging. De behandeling der vraag of in 't bijzonder het tegenwoordige oogenblik wel geschikt was voor ver meerdering van lasten in Indië, leidde tot beschou wingen over de oorzaken van de bestaande koloniale fmanciëele crisis, waarbij eenerzijds sterk werd aan gedrongen op regeeringshulp om de crisis te overkomen, door schorsing van uitvoerrechten., verlaging van vracht tarieven en tijdelijk uitstel van betaling der belasting door de suikerfabrikanten, en anderzijds dergelijke hulp aan die fabrikanten zeer werd afgeraden. (N. R. Ct.) Naar men verneemt, is prof. T. M. C. Asser, raad-adviseur aan het Departement van buitenlandsche zaken, naar Berlijn vertrokken, belast met eene zending van de Nederlandsche Regeering in zake de Congo- conferentie. Vermoedelijk zal de hoogleeraar de Nederlandsche gedelegeerden ter zijde staan bij de behandeling van het ontwerp der scheepvaartakte. Het D. v. N. verzekert, dat er voldaan zal worden aan het in de zitting van Maandag door den heer Roëll geuite verlangen, om nog vóór het Kerst reces de fmanciëele wetten in de afdeelingen der Tweede Kamer te doen onderzoeken. In de Nederlandsche Drankwet komt de beves tiging voor van de onderstelling, in de Brieven uit de Hofstad geuit, dat de tappers in den Haag bij de jongste herstemming aldaar de meerderheid aan den heer Wintgens bezorgd hebben. Het blad herinnert aan hetgeen de heer Wintgens gedaan heeft om ïe wet voor de tappers minder drukkend te maken, om welke reden dan ook deze eene advertentie ten gunste van dien candidaat stelden. Hij laat dan volgen «Voor die medewerking vinden wij eene streelende voldoening in het feit, dat de heer Wintgens na zijne herkiezing een bezoek gebracht heeft bij dep heer J. Gimpel, als eerste onderteekenaar der bovenbedoelde advertentie en bij die gelegenheid zijn dank betuigd heeft voor de betoonde medewerking, met verzoek die te willen beschouwen als aan alle kleinhandelaars te zijn gericht". (Arnh. Ct) Het stoomschip «Prins Alexander", van Amster dam, arriveerde den 7 December te Batavia. -■ Ilansweerd. Primo Januari a. s. wordt de telegrafist P. Lansdorp van hier verplaatst naar Rotterdam. Het is niet van belang ontbloot, dat ouders of voogden, die hunne zoons of pupillen bij het Instruc tiebataljon te Kampen wenschen geplaatst te zien, zorg dragen voor de over te leggen bescheiden bij hunne aanneming benoodigd, vooral bet bewijs van Nederlanderschap, dat door den burgemeester van de gemeente, waar zij woonachtig zijn, moet worden afgegeven. Zonder laatstgenoemd bewijs kan de jongeling niet worden aangenomen, en zal hij de teleurstelifhg ondervinden, onverrichterzake en op eigen kosten naar zijne woonplaats terug te moeten keeren. In de onlangs te Rozendaal gehouden vergadering van het Beetwortelsuikerfabrikanten-bond is tot voor zitter van het Bond herkozen de heer H. B. Jager te Rozendaal en tot secretaris de heer A C. Granpré Molière te Oudenbosch. Als nieuwe leden zijn tot het Bond toegetreden de suikerfabriek de Mark en de firma Daverveldt Binck Co., beiden te Oudenbosch, en de Maatschappij voor landbouw en beetsuiker-industrie te Zevenbergen. De Belgische fabrikanten, die de ver gadering bijwoonden en die hier te lande beetwortelen koopen, hebben verklaard zich stiptelijk te zullen ge dragen aan de besluiten, die het Bond heeft genomen met betrekking tot het contracteeven der bieten voor de compagn» 488586.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1