1884. F. 146. Dinsdag 9 December. 71sle jaargang. HUIDEN ZOUT ER IJ BRANDWEER NATIONALE MILITIE GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Door JAN VAN DER REIT, wonende te Goes, is een verzoek ingediend, om in het perceel wijk E. no. 1X4 in de Voorstad alhier eene te mogen oprichten, welk verzoek met de bijlagen ter Secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl eventueele bezwaren tegen de inwilliging kunnen worden ingebracht op Zaterdag den 20 December a. s. des namiddags te een uur. Goes, den 6 December 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Aan den Ontvanger der directe belastingen is op heden uitgereikt het 2e kwartaals-kohier van het PATENTRECHT dezer gemeente, voor het dienstjaar 1884/85, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht is, zijn verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, den 6 December 1884. De Burgemeester van Goes. J. G. DE WITT HAMER. De termijn voor afkoop van den dienst bij de ▼oor 1885 is op Maandag den 15 December aanstaande geëindigd eu moet alsdan de quitantie van den ge meente-ontvanger voor de betaalde afkoopsom ter Secretarie bezorgd zijn, omdat daarna dadelijk wordt overgegaan tot het opmaken van het register der dienstplichtigen. Goes, den 6 December 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A R T M AN. Voor de eerste maal wordt bekend gemaakt, dat zich in de maand Januari van 1885 voor de dienst der moeten laten inschrijven alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in 1866, en zij, die na het intreden van bun 19e, doch vóór het volbrengen van hun 20e levensjaar, ingezeten worden, dat de inschrijving moet geschieden le. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2e. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3e. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4e. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd bet laatst in Nederland gewoond heeft; dat de inschrijving alhier plaats heelt op eiken werkdag tusscben des voormiddags 9 en des namid dags 2 uren ter Secretarie der gemeente dat de aaDgifte moet geschieden door den belang hebbende zeiven en bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, door zijnen vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd dat niet worden ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetenen, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten, 3o. de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Goes, den 6 December 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN 's-Gravenhage, 5 December. Er bestaat geen anti-liberale partijKeuchenius heeft het gezegdWat heeft dat Eerste Kamerlid Van de Putte dan toch gepraat over eene anti liberale partij die zich bij de verkiezingen ge vormd heeft uit de verschillende anti-liberale groepen, teneinde de Kamer te doen omslaan Niets dan de phantasie eener ontstelde verbeeldingWat meer is, er bestaat zelfs geen clericale, geen kerkelijke partij Met verontwaardiging wees de spreker uit Middelburg op 24 Nov. die qualificatie af, en om de ver rassing, ja de verbazing nog grooter te maken, ver klaarde de heer K., sprekende namens de anti-revol. partij, «dat deze bereid was (en in dat opzicht zal ook de liberale partij steeds op haar «steun kunnen rekenen") met iedere partij samen te werken tot be vordering van 's lands belangen, met handhaving echter van hare eigen beginselen". Het is gezegd en het staat gedrukt, maar het is desalniettemin wel wat al te kras voor allen, die den verkiezingsstrijd gevolgd en kennis genomen hebben van de gemeenschappelijke leus van anti-revolutionairen, ultramontanen en conservatieven. Had dan de conci- liante heer Keuchenius gedurende de verkiezingsperiode noch Standaard, noch Tijd, noch Dagblad, noch de kleinere uitwassen der anti-liberale organen ooit onder de oogen gehad? Was de naïeve afgevaardigde, voor wien het liberalisme het carthago-delenda was, op eenmaal zulk een vreemdeling in Jeruzalem gewor den dat hij, ook met het scherpste oog gewapend, in ons goede Nederland, in het laatste kwartaal van 1884, geen anti-liberale partij ontdekken, geen clericale samenwerking tegen het liberalisme gissen kon? En heeft hij er ook niets van bemerkt, toen het bij de her stemmingen, en vooral in zijn eigen nieuw gereserveerd district, tegenover den waardigen Van Eek over niets anders liep dan om den liberaal uittestooten, en wist hij er zelfs niets van hoe zijn vriend en geestverwant Lohman zelf er toe heeft medegewerkt om zijn ambt genoot Van Eek den voet te lichten op zijn tournee bij de kiezers? Neen, dergelijke verklaringen, dergelijke phariseesche schijnheiligheid, ze zijn walgelijk. Het hoofdorgaan der R.-Katholieken was ten minste rondborstiger, niet alleen vóór, maar ook na de verkiezingen. De libe ralen moesten er onder. De liberale verdrukking moest uit, en daarom streed ook dit orgaan onder den op geheven standaard der anti-revolutionairen, waarop te lezen stond: «de Kamer moet om". Was dit gezamenlijk streven, bezoedeld door allerlei laster en achterklap, dan niet het werk eener anti liberale combinatie, club of partij, of hoe men het verbond ook noemen wil? Wist dat niet iedereen, en was die partij ook niet in haar volle recht om, mits door eerlijke middelen, hare beginselen bij de kiezers ingang te doen verschaffen en de liberale meerderheid te doen omslaan? Maar, en deze vraag moet tot nadenken nopen, waarom dan die ongevraagde bekentenis, die door niemand beaamde of geloofde verklaring in het volle Parlementwat wilt gij het goede volk toch diets maken over een anti-liberale partij Die bestaat im mers niet. Zij bestaat zóo weinig zelfs, dat b. v. wij anti-revolutionairen niet wars zijn om met de liberalen medetewerken, natuurlijk ter bevordering van 's lands belang, daarbij vergetende dat de hoofdbeschuldiging tegen de liberalen van diezelfde zijde steeds was, dat die landsbelangen door hen voortdurend werden mis kend en verzaakt op elk gebied, en dat dit voortvloeide niet uit luim of persoonlijke overwegingen, maar uit de gehate revolutie-beginselen, waarvan het liberalisme doortrokken was, dat zijne volgers in merg en been zat. Doch genoegook de anti-liberale partij is dus om. Zij bestaat niet meer de man, die met en naast dr. Kuyper den meesten invloed uitoefent, die zelfs den loyalen, jovialen Schimmelpenninck v. d. Oije (goed voor twijfelachtige districten) gezamenlijk hebben opge offerd aan De Geer, hij heeft het verklaard, en dan zal het wel zóo wezen. Lieb Vaterland magst ruhig sein De Kamers zijn nu geconstitueerd. De werkzaam heden zijn aangevangen. De heer Seret heeft reeds in het oog zijner partij-hoofden of club-hoofden een leelijken flater begaan door te stemmen tegen het amendement-Donner, om uit het adres van antwoord op de Troonrede de vermelding der Grondwetsherzie ning wegtelaten, omdat volgens de vroeger reeds door Keuchenius uiteengezette meening de kiestabel-wijzi ging vooraf moet gaan. Och arm, onnoozel kamerlid, hij zal zich vvergist" hebben, was De Standaard geneigd vergoelijkend, maar tegelijk voor iemand van karakter beleedigend, te pleiten. En toen nu de heer Seret met dat pleidooi niet bijster tevreden was en expresselijk publiceerde dat die onderstelling van ver gissing ten eenemale onjuist was, toen kreeg hij nog maals uit het Amsterdamsche curatorschap de les om in het vervolg beter op te passen, want dat hij anders weinig blijk zou geven van inachtneming van het partij verband en dat, als dit meermalen of nu en dan ook wel met anderen zon gebenren, al de moeite en in spanning van den verkiezings-veidtocht op niets zouden uitloopen, want dat als van 44 er ook maar Óen afviel, het dan weer werd 43 tegen 43, en wat dan Inderdaad, zooals met de kiezers is omgesprongen, wordt het ook gedaan met de gekozenenzij moeten loopen in het gareel der leiders, of liever van den hoofdleider, die de onvolgzame kiezers met het ver lies hunner zaligheid, met de berooving van hun beurs, en de weinige kamerleden dier groep, die in een of ander gewichtig punt zich de weelde van eene eigene opinie veroorloven, met het later verlies hunner zetels bedreigt. Seret ten minste is reeds voorgoed uit het hoofdkwartier gewaarschuwd de anderen mogen toe zien Eilacie, wat wordt er van den constitutioneelen regeeririgsvorm, van eene gezonde politieke ontwikke ling, als men gadeslaat wat al geknoei en geknutsel de kerkelijke partijen in praktijk brengenhoe ook bij de zich noemende christelijke historische richting het doel de middelen gaat heiligen, en hoe zelfs de contróle over de stem, volgens eed en geweten uitge bracht, door de voogden wordt uitgeoefend, en, zoo die niet naar hun zin of volgens het gegeven wacht woord is, dit óf bijna aan idiotisme óf aan desertie uit het kamp wordt toegeschreven, openlijk als zoodanig wordt gesignaleerd of gestigmatiseerd 1 Welk begrip heeft dan toch dat centrale controle bureau van een verstandig en eerlijk partijverband? Zeer zeker, wanneer een of meerdere leden van gelijke richting als doorgaande gedragslijn hebben aangeno men om bij alle principiëele vraagstukken, die diep ingrijpen in de volksbelangen en tot het programma behooren van de partij, zich van haar afscheiden en daardoor de kracht en eindelijk de overwinning der tegenpartij in de hand werken, (helaas, de liberale partij heeft de ontzenuwende en vernielende werking van zoodanige ondermijningspolitiek ondervonden) ja, dan kan geen beroep op onafhankelijkheid of over tuiging tot vergoelijking gedaan worden, want met volle eerbiediging van die overtuiging kan de partij, als zoodanig, zulke naamverwanten niet meer als tot haar te behooren aanmerken; zij hebben dan gebroken met hunne geestverwanten en moeten óf een eigen groep vormen óf zich bij eene tegenovergestelde rich ting aansluiten. Maar, als de heer Seret, op en top anti-revolutionair, ook na de smadelijke interpretatie aan zijne stem gegeven, uitdrukkelijk verklaart dat hij de grondwetsherziening niet op den achtergrond wilde gesteld zien, een werk dat bovendien als 't ware nog in de lucht hangt is hij daarom dan reeds een afvallige, die met ds volgende stembus moet worden gedreigd en in toom gehouden? Waarlijk, dergelijke taktiek om de éene stem meerderheid, die men heeft kunnen machtig worden, te behouden, en aan welke taktiek om begrijpelijke redenen De Tijd zijne adhaesie schonk, zij is wél geschikt om de oogen te openen, en ook onder de meer gemoedelijke leden der eigen richting, onder de zoodanigen die wel tot eene fractie, maar niet tot eene hèerschzuchtige factie willen behooren, afkeer te wekken van zoodanig partij- drijven en overheersching. Of zou het: credo quod absurdum ook reeds een belijdenis-artikel zijn van den anti-revolutionairen catechismus? GOES, 8 December 1884. Op het adres van de vereeniging van Burge meesters en Secretarissen op Zuid-en Noord-Beveland aan den Min. van Justitie, houdende verzoek om te voorzien in het gemis van kennisgevingen aan gemeen tebesturen van het vrijwillig betalen der boete bij overtreding der drankwet, is door Z. E. geantwoord, dat bij eene aanstaande herziening der wet op dat verzoek zal worden gelet. Kapelle. Nu de waterstand in de polders, dank zij de vele regens der laatste dagen, aanmerkelijk ge stegen is, hoopt menigeen zeker de goede resultaten van het stoomgemaal te Kattendijke te zullen waar nemen. Daarom is het zeker dubbel te betreuren, dat er aan den bodem onder de machine een gebrek is waargenomen, waardoor er eenige dagen zullen voor bijgaan, alvorens het stoomgemaal in werking kan worden gebracht. Het is namelijk gebleken, dat door de kracht van het water de grond loswoelt en zich verplaatst, zoodat het noodig is den vloer te herstel len. Het is derhalve een gebrek, dat zich eerst door het gebruik der machine heeft kunnen openbaren en door den bij uitstek drogen zomer, dien wij dit jaar hebben gehad, is de fout niet eerder kunnen ontdekt worden. Met het oog op de overdreven geruchten, die zoo licht in omloop worden gebracht, kan het zijn nut hebben de toedracht der zaak openbaar te maken la ten wij hopen, dat de waterstand niet te zeer toeneme, dan zal ook weldra het stoomgemaal weder zijne wer king knnnen doen. Kolijnsplaat. Evenals in 't vorige jaar werden alhier door dezelfde Commissie van verleden jaar gelden ingezameld, om op den jaardag van den goeden Sint den leerlingen der openbare school een feestje te berei den. Landbouwers gaven van hunne melk en de bur gerij bleef niet achterwege met hare inteekeningen. Zoo kon er Vrijdag niet alleen ruimschoots melk en St. Nicolaas aan de 372 leerlingen uitgedeeld worden, maar ook waren er door de Commissie genoegzame lieve prijsjes van allerlei aard aangekocht, om in alle leerjaren eene tombola zonder nieten te honden. De Commissie heeft aldus met betrekkelijk weinig geld maar met zeer veel medewerking der jeugd een genoegen verschaft, dat velen hunner zich op lateren leeftijd gewis nog met blijdschap herinneren zullen. Moge de gunstige uitslag, in de jaren 1883 en 1884 verkregen, een krachtige spoorslag zijn. om een volgend jaar andermaal zulk een schoolfeest te organiseeren Indertijd deed de Minister Modderman ernstige pogingen om een Europeesche conferentie te doen bijeenkomen ter beraming van middelen tegen den verfoeilijken «handel in blanke slavinnen". Na de af treding van den heer Modderman vernam men daarvan niets meer en de tegenwoordige Regeering, deswege kort na haar optreden ondervraagd, meende dat zij de zaak wel kon laten rusten, omdat Nederland ge lukkig in de allerlaatste plaats geroepen scheen het initiatief te nemen in een strijd tegen zoo schandelijke feiten, die hier immers zelden of nooit werden bedreven. Daargelaten nu dat dit argument wellicht meer dan eenig ander er vóór moest pleiten dat juist het initia tief van ons land kon uitgaan als het minst belang hebbende en dus het onpartijdigste, is op de bewering, dat Nederland in deze zoo onschuldig is, nog wel wat af te dingen. Aan het Bert. Tagebl. wordt bijv. uit MaiDZ ge meld, dat de politie aldaar de bevoegde autoriteit in den omtrek opmerkzaam heeft gemaakt op de hande lingen van gewetenlooze agenten, die argelooze vrouwen, onder voorspiegeling van plaatsing als werk- of keuken meid, in verdachte huizen te Amsterdam, Rotterdam en elders lokken. Juist in den laatsten tijd moeten onderscheidene brave, onschuldige meisjes op die wijze naar ons land zijn gevoerd, waar zij dan te laat ont dekten, in welke handen zij gevallen waren. De vRhein. Kur." behelst een verhaal van een onlangs voorgekomen feit, dat tot de ontdekking van dezen «vrouwenhandel" heeft geleid. Een meisje uit Mainz werd nl. voor een Hollandsche familie als werkmeid geëngageerd en ontving f50 handgeld. Toen zij in het oord harer nieuwe bestem ming aankwam, ontdekte zij terstond het schandelijk spel dat men met haar had gedreven en keerde zij onmiddellijk naar Mainz terug. Daar zij niets anders bezat dan de var. den Hollandschen huurder ontvangen f 50, gebruikte zij dat geld ook ten deele voor de terugreis. De huurder moet daarop bij de Duitsche overheid een klacht wegens bedrog hebben aanhangig gemaakt, maar het is niet te verwonderen, dat het meisje werd vrijgesproken. Het medegedeelde geeft ons aanleiding schrijft het Vad. nogmaals terug te komen op de meermalen tot onze Regeering gerichte vraag, of er geen gronden pleiten voor het weder-opvatten van de vroeger, onder 't Ministerie-Modderman aangevangen onderhandelingen, met het doel om langs den weg van internationaal overleg een einde te maken aan de afschuwelijke practijken, die een schande zijn voor onze eeuw van beschaving. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben be noemd tot rapporteurs over Hoofdstuk V (binnenlandsche Zaken) der Staatsbegrooting voor 1885 de heeren Schaepman, Van Delden, De Beaufort, Van Blom en Lieftinck; voor buitenlandsche zaken de heeren: Brantsen Van de Zijp, Gildemeester, Van Bijlaadt, Attema en Ci emersvoor justitie, de heerenDe Ruiter Zijlker, Kist, Beelaerts Van Blokland, Van der Kaay en Oldenhuis Gratama. De meerderheid in de Tweede Kamer heeft voor- loopige aanzegging gedaan van de eerste bezuiniging, welke zij op de Staatsbegrooting denkt toe te passen. De Hoogere Burgerschool te Bergen-op-Zoom, óf althans het nieuwe gebouw dat voor haar bestemd werd, is het eerste slachtoffer. Op voorstel van één afdeeling der Tweede Kamer is nl., blijkens het verslag, besloten om het wetsont werp tot verkoop van grond aan de gemeente Bergen- op-Zoom aan te houden tot na de vaststelling van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting, omdat daarbij wel licht kan besloten worden, er geen nieuwe H. B. S. te stichten. Dat zal dus de eerste dank zijn voor de ondersteu ning, welke ook van Bergen-op-Zoom bij de verkiezing is verleend om de tegenwoordige meerderheid in de Kamer te verkrijgen. Zeer leerzaam voor de kiezers aldaar. Alle kredietwetten voor de Staatsbegrooting, dienst 1885, zijn thans bij den Raad van State in overweging. Men meldt uit Ruhrort van 6 Dec. in de TV. Ti. Ct. Sedert eergisteren stijgt het water op alle rivieren, zoodat wij spoedig een waterstand kunnen hebben, waarbij het verschepen ook mogelijk wordt. Sedert gisteren is hier 1,10 M. stijging, het water staat nu 8% voet, met eene verhooging van 2 duim per uur. De scheepsvracht is thans naar Rotterdam 2,60 Schiedam ƒ2,75; Amsterdam 3,75; Goes 3,50; Middelburg 3,40Antwerpen ƒ3,75. De Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen heeft het waarborgkapitaal bij de gemeente gedeponeerd. Het totstand komen van het badhuis schijnt dus verzekerd. Uit goede bron vernemen wij dat thans ook Engeland de vlag der Association Internationale du Congo erkend heeft, evenals Duitschland en Amerika dat reeds vroeger deden. Het is te hopen dat onze Regeering, in het belang van de groote handelsondernemingen die Nederland in die gewesten heeft, nu ook zeer spoedig tot de erken ning besluite. Zelfs is het moeilijk te verklaren dat zij niet de eerste was, die tot die erkenning overging. Nederland toch heeft in het Congo-gebied grootere handelsbelangen dan eenige andere natie. (N. R. Ct.)

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1