1884. N°. 145. Zaterdag 6 December. 71ste jaargang. Ingezetenen! GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. Ü6 prijs dor gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel Sedert 1 Januari 1853 wordt op Nieuwjaarsdag eene uitdeeling gehouden van levenebehoeften aan de armen. In den loop der jaren was de belangstelling der inge zetenen in deze poging, om dien armen eene vergoe ding te geven voor de opbrengst van het vroeger gebruikelijke wenschen aan de deuren, wel eenigszins verzwakt, zoodat wij bij het naderen van den 1 Januari 1884 aan de inzameling van giften de beteekenis meenden te moeten hechten, of het voortdurend in het leven roepen der NIEUWJAARS-COMMISSIE door u al of niet gewenscht werd. Het ten vorigen jare van de Commissie ontvangen verslag geeft ons vrijheid om die Commissie ook weder voor 1 Januari 1885 te constitueeren. Die Commissie, waarvan de heer J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE weder het voorzitterschap welwillend op zich heeft genomen, zal zich weldra bij u aanmelden, om uwe giften in ontvangst te nemen. Wij vertrouwen, dat deze enkele herinnering en kennisgeving voldoende zal zijn, om te mogen verwachten, dat eene ruime bijdrage opnieuw het bewijs zal leveren, dat de zoo hoogst nuttige instelling aan de ingezetenen aange naam is. Goes, den 4 December 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A R T M AN. Aan den Ontvanger der directe belastingen zijn op heden uitgereikt de kohieren no. 3 en 4 van de Personeele belasting over 1884/85, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht is, zijn verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, den 5 December 1884. De Bargemeesfer van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 5 December 1884. De nieuwe meerderheid in de Tweede Kamer heeft thans het recht niet alleen maar den plicht om te toonen, dat zij er is. Niet door het verkiezen van eenen anti-liberaal als voorzitter, niet door het be snoeien van de begrooting voor onderwijs wellicht, maar door aan geheel het Staatsbestuur eene andere richting te geven. Wij weten, dat men van anti-liberale zijde bij de verkiezingen niets heeft ontzien alles was goed als men de Tweede Kamer maar kon omzetten. Welnu, het doel is bereikt. De meerderheid der Tweede Kamer is anti-liberaal. Het land heeft nu het recht om te zien, wat er thans onder den invloed der anti-liberale politiek zal geschieden, hoe het land wijzer en zuiniger zal bestuurd worden. Men heeft, en met recht, de liberalen verweten dat zij niet zeiven de tengels van het bewind voerden maar den heer Heemskerk als hun «zaakwaarnemer" gebruikten. Maar met nog veel meer recht zou men de anti liberale meerderheid van oneerlijk spel mogen beschul digen, als zij thans stilletjes de zaken liet zooals zij waren. Men heeft met eene nooit gehoorde felheid de liberalen bestreden alle anti-liberalen vereeoigd onder éen vaandelhet land in rep en roer gebrachtgeheele .catalogussen" van de zonden der libei alen laten druk ken en men zou thans terugdeinzen om de verant woordelijkheid voor den toestand te aanvaarden 1 Dat zou beneden alle critiek zijn. Toch heeft het er allen schijn van of het dien weg opgaat. «Als de tegenwoordige minderheid meerderheid wordt, zullen wij Heemskerk, den man van 1866, afwijzen, en God zal ons de mannen aanwijzen, die «het konink lijk mandaat zullen aanvaarden" zoo sprak de hoofd leider der anti-liberale beweging vóór de verkiezingen. Doch dit woord schijnt slechts een van die phrases geweest te zijn, waarmede de mannen-broeders tot vurigen ijver moesten aangezet worden. Thans klinkt ons eene geheel andere taal tegemoet. De Standaard acht den toestand, zooals hij thans is, zelfs bijzonder zuiver. Er bestaat, zoo zegt hij. geen samensmelting tusschen de anti-liberale partijen, doch slechts een bondgenootschap. En eerst dan, wanneer de liberalen voor hunne booze oogmerken van dien «zuiveren" toestand misbruik zouden willen maken, zou er sprake kunnen zijn van een ministerie ad hoe. Maar zóo sprak de Standaard alweder niet vóór de verkiezingen. Toen waren bij de stembus de twee kerkelijke partijen wel degelijk saamgesmolten, er werd gesproken van «onze" kiezers als men van de conservatieve, katholieke en calvinistische kiezers sprak in éen woord, toen was er slechts sprake van anti liberaal tegen liberaal. S|De politieke eerlijkheid zou medebrengen, dat men thans zich niet aan de verplichting trachtte te ont trekken om het bewind te aanvaarden. En dat ge schiedt. Men wil den heer Heemskerk in dienst houden, en slechts belemmerend, afbrekend optreden, iets dat beneden de waardigheid is van eene zoo machtige politieke partij, welke niet alleen, volgens haar beweren, de overgroote meerderheid van de kiezers maar ook van het volk achter de kiezers op hare hand heeft. Zulk eene partij de bekentenis te hooren afleggen, dat zij tot regeeren niet in staat is, drukt het zegel op hetgeen de liberalen steeds hebben beweerd. Het komt ons voor dat de liberalen thans de cle- ricale meerderheid moeten dwingen de verantwoorde lijkheid te aanvaarden. De gelegenheid daartoe zal zich voordoen zoodra het tot eene hotsing komt tusschen de beide takken der wetgevende macht, tusschen de Eerste en Tweede Kamer. Het kan niet missen of de partij, welke deze hotsing heeft uitgelokt, zal tot het bewind moeten geroepen worden. Met andere woorden, om duidelijk te sprekenzoodra de clericale meerderheid ernstige beslissingen neemt, gericht tegen het onderwijs, zal de Eerste Kamer de dusdanig verminkte hegrooting verwerpen. Of men van clericale zijde deze mogelijkheid voor zien heeft? Men zou het bijna vermoeden als men bedenkt dat de Tweede Kamer zich gehaast heeft, in strijd met den duidelijk uitgesproken wensch in de Troonrede, den begrootingsarbeid te verschuiven, en kredietwetten voor een half jaar uit te lokken. Binnenlandsche zaken, oorlog, marine, waterstaat, het zal dus alles worden beheerscht in het eerste halfjaar van 1885 door de hegrooting van 1884Zou men wel zeggen dat in October 1884 de meerderheid in de Tweede Kamer is omgezet Het programma van de Standaard is, gelijk men weeteerst eene andere Kamer, dan grondwetsher ziening, dat is, eerst wijziging van kiestabel en kies wet, dan herziening der Grondwet. Thans evenwel komt de Standaard verklaren, dat men zijne «luyden" een beetje met rust moet laten en niet maar weer zoo spoedig voor eene algemeene verkiezing plaatsen. De geheele tactiek van de clericale meerderheid komt dus neer op afstellen, verschuiven, hetwelk van hare politieke kracht een zeer sober denkbeeld geeft. Kloetinge. Woensdagavond overleed alhier in den ouderdom van ruim 87 jaar de heer J. Trimpe, oud burgemeester van Kloetinge. Opvolger van den heer W. A. De Laat de Kanter in het burgemeesterschap, stond hij van 't laatst van 1853 tot 1880, dus gedurende ruim 26 jaar, aan het hoofd dezer gemeente. Ook was hij verscheidene jaren president-kerkvoogd bij de Hervormde gemeente alhier. In beide deze betrekkingen heeft hij zich voor Kloe tinge zeer verdienstelijk gemaakt. Door zijn verstandig en zuinig beheer geraakten zoowel de burgerlijke als kerkelijke financiën der gemeente in een voor velen benijdenswaardig gunstigen toestand. De belangen der burgerij gingen hem steeds als zijne eigene, ja meer dan deze, ter harte. Met moed en beleid sprong hij meermalen voor Kloetinge in de bres zonder er op te letten, of hij daardoor zich ook minder aangenaam maakte bij hooggeplaatste personen. Zijn krachtige geest, wonende in een even krachtig lichaam, zijn oprecht karakter, zijn ronde taal, vrij van alle dubbelzinnigheid, zijn onbaatzuchtige ijver in het vervullen zijner bedieningen verschaften hem bij zijne medebestuurders, zijne medeburgers en onderge schikten een groot vertrouwen, nog grooteren invloed en een buitengewoon gezag. Dit alles te zamen maakten hem tot een type niet alleen van een ronden Zeeuw, maar ook van een zij 't dan ook in kleinen kring echt oud-vaderlandseh regent uit de beste dagen van ons verleden. Het thans levend geslacht te Kloetinge zal burge meester Trimpe nimmer vergeten, en steeds dankbaar het vele goede berdenken, onder zijn krachtig bestuur genoten. Door den Minister van waterstaat enz. is be paald, dat de hierna genoemde ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uit oefenen als volgt: mej. A. M. C. Bolland, te Goes; A. P. De Veij Mestdagh, te Middelburg. De Eerste Kamer heeft gisteren de verandering van art. 198 der Grondwet onmiddellijk behandeld en deze aangenomen met 20 tegen 5 stemmen. De Minister Heemskerk verzekerde, dat, zoodra het advies van den Raad van State zou zijn ontvangen, de re geering met de overweging der opmerkingen omtrent uitgebreide grondwetsherzienirgsplannen spoed zou maken. «Is het drankmisbruik ongetwijfeld de kanker, die aan de welvaart onzer lagere klassen knaagt, de kleinere burgerij lijdt over het algemeen aan een an der gebrek, dat ook het zijne bijdraagt tot de alge meene malaise, waarover zulke herbaalde klachten opgaan. Dat gebrek is de zucht om heer te zijneen ambacht leeren, dat is iets wat bij velen onzer kleine burgers als de grootste vernedering beschouwd wordt, en zelfs zij, die zelf met hamer of truweel zijn groot geworden en het tot zekere welvaart gebracht hebben, zouden voor geen geld van de wereld dulden, dat hun zoons dezelfde werktnigen moesten hanteeren. Die zoons moeten heeren wordenzij moeten van alles leeren, wat eigenlijk slechts voor -grootelui's kinderen te pas komt, en het gevolg is dat zij voor het meerendeel armzalige pennelikkers worden, ter wijl zij met een ambacht rijk hun brood hadden kunnen verdienen". Een vereeniging te Berlijn, de «Freie Organisation junger Kaufleute", heeft, met het oog op dat dwaze vooroordeel tegen een degelijk ambacht, een heilzame waarschuwing tot ouders en voogden gericht, welke zoo volkomen ook op onze toestanden toepasselijk is, dat De Nederlandsche Drankweteen weekblad ge wijd aan de belangen van grossiers, sociëteit-, hótel- en koffiehuishouders, herbergiers, tappers en kasteleins, in zijn no. 39 (van 30 November,) na bovenstaande inleidingen, het stuk in zijn geheel meent te moeten overnemen. De gebr. Polak Daniëls, collecteurs der Staats loterij te 's-Gravenhage, hebben een adres aan de Tweede Kamer ingezonden, waarin zij bezwaren ont wikkelen tegen het wetsontwerp betreffende de Staats loterij. Veeartsen, die verlangen benoemd te worden tot adsistent aan de Rijks-veeartsenijschool te Utrecht, op eene bezoldiging van ƒ1200 voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Februari e. k., met uitzicht op twee herbenoemingen, elk voor den tijd van een jaar, ge lieven vóór 1 Januari 1885, met opgaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van veearts, schrif telijk en vrachtvrij daarvan te doen blijken aan den directeur van gemelde school. De Minister van waterstaat enz. heeft bepaald, dat het goedkeuringsmerk, voor de maten, gewichten en gasmeters gedurende het jaar 1885 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk der maten en gewichten de Ietter V in den gewonen drukvorm, schuin gesteld bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, is voor het ijkkantoor te Mid delburg het cijfer 12. Er doet zich te Assen weder eene eeds-quaestie voor. De heer H. H. v. Z., door den kantonrechter benoemd tot voogd over minderjarigen, heeft geweigerd den voorgeschreven eed af te leggen. Daarop moet door den rechter tijdelijk een bewindvoerder als plaats vervanger benoemd zijn, waartegenover echter de heer v. Z. op handhaving zijner rechten blijft aandringen. Omtrent den vermisten mijn-ingenieur Stork bericht de politie als haar veronderstelling, dat de vermiste door te late aankomst aan het station Delft niet naar Almeloo heeft kunnen reizen. Een conducteur van den paardentram, die het portret gezien heeft, verklaart, dat hij als passagier tot de herberg bij de Hoornbrug een heer had, die, na een kort oponthoud in de herberg, den weg naar Voorburg insloeg. In de herberg had hij zich omtrent het stoppen der treinen te Voorburg en naar den weg daarheen ge ïnformeerd, welken hij echter volgens anderen zeer goed wist. De tramkoetsier had bij den bedoelden persoon een zonderlingen loop opgemerkt. Het station Voorburg kan geen inlichtingen geven. De trein naar Almeloo stopte er niet. Misschien was de heer Stork daarmede in de war. De politie blijft op licht aandringen. Het bestuur der Weesinrichting te Neerbosch heeft de beide zoons van den heer J. Van 't Linden- hout (circa 20 en 23 jaren oud), op voorstel van een der leden van het bestuur, in den weezenarbeid aan gesteld. De zware en moeielijke taak van den directeur kan hierdoor eenigszins worden verlicht. Meer dan 700 weezen worden thans op Neerbosch verpleegd. Uit onze Koloniën. De opheffing der volkomen blokkade van een groot deel van de Westkust van Atjeh is te Batavia bekend geworden uit eene publicatie van den Neder- landschen consul te Singapore. De krijgsraad te Kotta-Radja heeft den 20 Oc tober uitspraak gedaan in zake de reclame van den kapt.-kwartierm. Th. Kleij over eene hem door den commandant van het leger opgelegde straf van 14 dagen streng arrest, wegens «zich in geschrifte op hoogst oneerbiedige wijze te hebben beklaagd over handelingen van den hoofd-intendant der militaire ad ministratie". De krijgsraad verklaarde kapt. Kleij ge grond in zijne reclame, rooieerende de opgelegde straf en ontsloeg hem uit zijn arrest, waarin hij zeven maanden had doorgebracht. (Toevallig was het juist, zoo meldt men aan het Day blad, ook op 20 October nu twee jaren geleden (1882), dat de Tweede Kamer dienzelfden officier in 't gelijk stelde in de welbekende zaak-Kley.) De Atjeh-correspondent van de Soer. Ct. schrijft De kolonel Deinmeni organiseert en réorganiscert alleshij is waarlijk een Daendels in het klein en ofschooon daar nu wel eens mee gespot wordt en men het met excentriciteit wil bestempelen, krijgt hij gedaan wat hij wil. Hij springt met de civiele amb tenaren precies om als met de officieren zij worden door hem op echt militaire wijze behandeld. Een eens gegeven order moet stipt worden opgevolgd en hij komt er niet meer op terug. Hij denkt aan alles en bovenal aan de veiligheid der posten en transporten en men moet hem ter eere nageven, dat hij daarin volkomen slaagt. De uitgestelde meeting over de Atjeh blokkade te Penang heeft den 25n October plaats gehadzij was schaars bezocht door Europeanen. Er is besloten eene memorie te zenden aan het Engelsche gouver nement, waarin de bezwaren tegen de blokkade van Atjeh worden uiteengezet. In de militaire strafzaak van den Atjehschen deserteur Cohen is het verzoek om gratie, door hem ingediend, van de hand gewezen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij herstemming is tot lid der commissie van toezicht op de kerkelijke goederen en fondsen alhier gekozen de heer J. Brouwer. 's-Heer Alitskerke. De aftredende leden van den kerkeraad der Ned. Herv, gemeente, de heer P. Reij- noudt, ouderling, en de heer P. Polderman, diaken, zijn als zoodanig herkozen. Bij de Herv. gem. te Wolfertsdijk is de heer J. Van Damme door het college van notabelen met algemeene stemmen tot kerkvoogd herkozen. Driewegen. Tot ouderling bij de Hervormde kerk alhier is benoemd de heer N. Duivewaarde, en tot diaken de heer L. De Blaeij. OvezaHd. Benoemd tot ouderling bij de Hervormde kerk alhier de heer J. Meeuwse; tot diaken de heer J. Van de Plasse, en tot notabelen de heeren J. Van de Kreeke en P. Korstanje. Borsele. Tot leden van den kerkeraad zijn alhier herbenoemd de heeren P. Polderdijk en A. Mol Wz., respectievelijk als ouderling en diaken, en gekozen tot ouderlingen de heeren C. Rottier Lz. en D. Wisse, eerst genoemde ter vervulling eener buitengewone vacature. Beroepen te Schore en Vlake en te 's-Heer Hen drikskinderen en Wissekerke dhr. J. F. Verhoeff, cand. te Bodegraven. Door den heer H. Waardenburg, cand. bij het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland, te Franeker, is voor de beroepen naar de Herv. gemeenten te 's-Heeren- hoek en Rilland-Bath bedankt. De predikant E. J. W. Koch te Middelburg, die met het einde des jaars wegens zwakke gezondheid zijne bediening nederiegt, zal zijne leerlingen, ten getale van 40, den 19en dezer ten overstaan van den kerke raad der hervormde gemeente te Veere aannemen en bevestigen. Dit is dan de derde maal, dat de Middel- burgsche modernen te Veere een veilig toevluchtsoord zoeken en vinden. Tot de 6de jaarlijksche collecte voor de scholen met den Bijbel is uit 18 gemeenten van Z.-Beveland bijgedragen 751,75%, en uit 4 gemeenten van N.- Beveland 545,64, totaal 1297,39%. Dit totaal bedroeg in 1883 bij de 5de collecte 1097,82%, en in 1882 bij de 4e collecte ƒ1141,65. In de provincie Zeeland heeft die collecte in 1884 644,91 meer dan in 1883, en 1310,88% meer dan in 1882 opgebracht. Landbouw en Veeteelt. Het Wijkt dat de roestziekte niet alleen het koren, meer bijzonder de rogge aantast, maar dat deze schijnbaar nietige oorzaak ook dikwijls het vee doet lijden. Het gebeurt nl. dikwijls in den nazomer dat het gras sterk met schimmels, zoogenaamd roest, bezet is, zoodat men daar doorgaande zijn schoeisel met een geelbruin stof ziet overdekt. Sommige dezer schimmels nu bezitten scherpe bedwelmende eigenschap pen. In den beginne, bij sterke droogte, beperkt zich de scherpe uitwerking der verstuivende zwammen vooral tot de oogen der dieren. Door de ademhaling in da longen opgenomen, verwekken zij meer dan eens bron chitis of longen-physeem, hetwelk meermalen bij de veehouders tot het vermoeden aanleiding gaf tot het bestaan der besmettelijke longziekte. Met het gras in het verteringskanaal opgenomen, was diarrhae en dys- senterie, soms met afstooting van het darmslijmvlies en lendenverlamming, daarvan liet gevolg Later ont staat dan in verettering overgaande ontsteking der klauwspleet en kan deze kwaal met tongblaar eindigen. (N. It. Cf.)

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1