De bestuursleden aan de beurt van aftreding, zijnde de heeren Van Lis, Swemer, Tazelaar, Van Damme, Van Weel en Mazure, werden allen herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Blok, werd voorzien door de benoeming van den heer mr. L. A. Bijbau. Ook in deze vei gadering kwamen, evenals 't vorig jaar, een.ge landbouwers overeen voor gezamenlijke rekening 17250 Kg. superphosphaat aan te koopen. Geven de landbouwvoordrachten, zooals men wel eens beweert, weinig nut, dit voorzeker mag als een uit vloeisel dier leerrijke besprekingen niet onopgemerkt worden voorbijgegaan. MOt.) In Italië begint ons rundvee ook de aandacht te trekken. Kooplieden uit Milaan deden deze week inkoopen op de Amsterdamsche veemarkt en bij vee houders te Diemen. Vooral werd gevraagd naar kalf- koeien en jonge stieren. Buitengewone prijzen werden niet besteed. (f Buitenlandsch Overzicht, In den Duttschen Rijksdag werd Maandag behan deld het ontwerp tot het verleenen van subsidie aan de overzeesche stoomvaartlijnen. De rijkskanselier ver dedigde het ontwerp krachtig en beweerde, dat het geen tegen de rentabiliteit van de stoomvaartlijnen was aangevoerd in der tijd tegen alle spoorwegen Was ingebracht. Hij wees ten slotte op de obstruc tie-politiek zijner tegenstanders en zeide, dat, wan neer deze blijft voortduren, het de vraag zal zijn of het heil des lands dat wel zal kunnen dulden. In alle gevallen zouden dë kiezers niet lang in twijfel zijn, wiens schuld het was, indien de zaken in het land niet gaan, zooals het beho rt Uit deze laatste woorden valt wel eenigszins af te leiden, dat bij ver werping van het voorstel de rijkskanselier niet voor eene ontbinding van den Rijksdag zou terugdeinzen. Het ontwerp is intusschen verwezen naar eene com missie van eenentwintig leden. Van conservatieve en nationaal-liberale zijde werd het ontwerp krachtig ondersteund maar van Duitsch- vrijzinnige zijde even sterk bestredenvoor de laatsten voerde het woord de heer Stiller, die op grond van ervaring op het gebied van den handel zulk eene sub sidie onnoodig achttede Duitsche reederij was, zeide hij, ook zonder zulke middelen groot geworden en kon overal concurreeren. De beslissing hangt af van het centrum en dit houdt zich voorloopig op een af stand. Men gelooft echter niet, dat het zal durven tegenstemmen, omdat het verwerpen der subsidie on populair maakt bij de kiezers. In de dienzelfden dag gehouden zitting der Congo- conferentie werd, na aanneming eener verklaring om trent het Congo-bassin en de handelsvrijheid aldaar, overgegaan tot de beraadslagingen over het tweede punt van het programma der conferentie, namelijk de vrije scheepvaart op den Congo en den Niger. De voorloopige beraadslaging werd weder aan eene com missie opgedragen, die uit de vertegenwoordigers der zelfde staten bestaat als de vorige. Die commissie zal eerst afzonderlijk het vraagstuk der vrije vaart op den Congo, vervolgens die op den Niger bespreken, en eerst daarna die van de vrije vaart op beide ri vieren te zamen. In de bureaux van den Franschen Senaat is de commissie voor de Tongkin-kredieten gekozen. Al de leden dier commissie zijn gunstig voor de kredieten gestemd en wenschen een krachtig en beslissend op treden. Bij de behandeling van het ontwerp, regelende de samenstelling van den Senaat, nam de Kamer een amendement aan, waarbij het senatorschap onver- eenigbaar wordt verklaard met alle door den staat bezoldigde betrekkingen. Een amendement Achard, dat door de regeering was bestreden en dat strekte om de onafzetbaarheid der senatoren op te heffen, werd 'met 263 tegen 234 stemmen verworpen, "^ERTDIER'amsterdamsc^'BEU^ van Dinsdag 2 Dec. 1884. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aan, bij die stukken behoorende. SVA&YS&S BOTTCBIS. EUROPA.. PCt. PCt. Hongarije, Obl. Leening 1867 5 98% dito, Goudleening Italië, 1881. 5 87ya 5 92% Nederland, Cert. N. W. S. 2% 67% dito, dito dito 3 79% dito, dito dito 4 101 dito Obl. 1883 4 101 Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. 5 675fs dito, dito zilver Jan.-Juli 5 67% dito, dito goud 4 853/a Portugal, Obl. Btl. 53/80 3 48/ic dito, dito 1881 5 87 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert, Inschrijv. 5e serie '54 5 101% 5 60 dito dito 6e '55 5 85% Obl. 1864 1000 5 99% dito 1866 £100 5 98% dito 1872 gecons. 5 95% dito 1873 dito 5 95% dito 1877 5 97 74 dito Oostersche leening le serie b 59% dito 1850 le Leening 4% 95 dito 1860 2e dito i* 92% dito 1875 gecons. 4% 86 dito 1880 gecons. 4 75% dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) 4 83 dito dito 1859 3 725/e dito dito 1883 in goud 6 1035& Spanje, Perp. Sch. 4 56 dito dito dito 1876 2 46% dito dito Amortis 4 70 dito dito perp. Schuld 4 55 Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr dito dito 1863/1865 (17)j 6 dito dito 1869 geregistr. 163* De Kamer nam gisteren met 260 tegen 246 stem men een amendement-Floquet aan, strekkende om de verkiezing van den Senaat ie doen plaatshebben vol gens het beginsel van het algemeen stemrecht. De minister Waldeck-Rousseau bestreed dit amendement. In de couloirs der Kamer vernam men, dat de ministers zich in eene buitengewone zitting zullen vereenigeu, ten einde over den toestand te beraadslagen, die door de aanneming van het amendement-Floquet is ontstaan. liet Engelsclie Lagerhuis heeft na een kort debat bij eerste lezing de wet op de indeeling der kiesdis tricten aangenomen. Volgens die wet zal het aantal leden van het Lagerhuis vermeerderen en aan Enge land zes en aan Schotland twaalf nieuwe zetels toe kennen, terwijl de vertegenwoordiging in Wales en Ierland geene wijziging zal ondergaan. De tweede lezing van het ontwerp is op morgen bepaald. Beursoverzicht. De verbetering, die men en ook wij ons hadden voorgesteld van de koersen onzer koloniale waarden na den gunstigen afloop der inschrijving op de Nederl. Ind. Landbouwmaatschappij is niet verwezentlijkt ge worden. Integendeel valt voor allen weder eenige teruggang te constateeren. Dat trouwens de prijs der nieuwe leening zich niet op den parikoers zou kunnen handhaven, was wel te voorzien. Gelijk wij reeds in onze vorige beursbeschouwing mededeelden, gold het in dezen meer het voorkomen eener ramp dan wel het gebruik maken van eene aangeboden gelegenheid om kapitaal te plaatsen. Vandaar dat een groot wij durven beweren het grootste deel der inschrijving is genomen door handelshuizen, op wier weg bet wel lag om de Indische Bank voor een val te behoeden, doch niet om dergelijk papier in portefeuille te houden. Door deze nu zijn groote posten ter markt gebracht, en valt het daaraan toe te schrijven dat de koersen tot 85 a 86% terugliepen. Doch ook aandeelen Ned. lud. Handelsbank en Koloniale Bank, zelfs aandeelen Handelmaatschappij liepen steeds terug. En wanneer wij ook daarvoor redenen moeten aangeven, dan zoeke men die voor de eerste twee in het voortdurende aanbod, voor de laatste in den eenigszins wankelenden toestand, waarin een onzer eerste handelshuizen ver keerde en de Handelmaatschappij betrokken was. Zijn wij wel ingelicht dan zijn de moeielijkheden voor dit huis reeds uit den weg geruimd. De Koloniale Bank, het voorbeeld harer oudere zuster volgende, heeft op den 2en jl. de inschrijving opengesteld op 2% rnillioen door haar uittegeven obligatiën. Voor belangstellenden verwijzen wij naar de alom verspreide prospectus, waaraan wij O. m. dit ontleenen dat ieder inschrijver, tevens aandeel houder, zoovele aandeelen kan doen converteeren in preferente aandeelen als door hem obligatiën worden genomen. Dit laatste schijnt de lokvogel te moeten zijn vooral als men daarbij nog in aanmerking neemt, dat de preferente aandeelen reeds a 42 pet. zijn verhandeld geworden. Op den eersten dag werd voor ruim éen rnillioen ingeschreven en blijft de in schrijving tot a. s. Vrijdag opengesteld. Geld blijft, niettegenstaande er in de afgeloopene week belangrijke posten van de markt werden geno men, in overvloed verkrijgbaar en steeds voor goed onderpand in prolongatie 3 a 3% pet. genoteerd. De gewone weekstaat der Nederlandsche Bank toont weinig veranderingevenmin de wisselkoersen. Wel dreigt der beurswereld eene zegelbelasting op effecten, doch voorloopig schijnt dit op koersen onzer Staatsfondsen zonder invloed te zijn. Voor deze vallen evenals voor de Russische en Oostenrijksche weder vaste stemming en koersverbetering te constateeren. Onverklaarbaar is trouwens die prijsverbetering niet, ■wanneer men in aanmerking neemt dat genoemde waar den tot nu toe geene aanleiding tot wantrouwen gaven en men nog steeds eene behoorlijke rente daarvan PCt. AIUIKV. Egypte, Obl. leening 1876 dito Spoorwegleeninjr 1876 NOORD-AMERIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 Mexico, dito 1864 (36) ZÜID-AMERIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 dito dito 1875 100 Columbia, dito (18) Peru, dito leen. 1870 (18) Venezuela, dito 1881 IHïmSTB. BIS BOT. OKKBEKC. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. Stoomvaart Zeeland Aand. pref. dito dito Obl. Rusland, Pandb. Hyp. Bank SPOQBWBC-L,BBNt. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongarije, Theisspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Baltische spoorwegaandeelen Charkow Azow. Oblig. Jelez Griasi dito Jelez Orel dito f 1000 dito dito 100 Morschansk-Sysran Aand. Mosk.-Jaroslaw Oblig. Orel Vitebsk dito Poti-Tiflis dito f 1000 dito dito 100 4 5 4% 3 5 5 4% 6 4 4% 4% 5 5 5 4% 4 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 PCt. 64 81% 111% 85/e 97% Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 22 9 31 151% 100% 40 101% 100% 100% 105% 68% 86% 57% 49% 6351s 1263/8 96 87% 57% 95 91% 96% 55% 102 955f6 96% 95% 59% maakt. En toch, wij stelden reeds eenige weken geleden de vraag of dat onwrikbaar vertrouwen op Ruslands soliditeit zoo juist geplaatst isl Sedert zijn de koersen nog gestegen, en gaan er geruchten van eene nieuwe, door dat Rijk te sluiten leening. Wellicht is dus deze mindere reëele beweegreden almede eene oorzaak voor de voortdurende rijzing en is, dunkt ons, eene aanmaning tot omzichtigheid wel op hare plaats. Voor de Amerikaansche waarden had de afgeloopene beursweek een vrij gunstig verloop. In de eerste plaats geldt dit de obligatiesoorten, waarvan sommigen een aanmerkelijk avans konden behalen. Sterke vraag voor Amerikaansche en Engelsche rekening werkte hiertoe nog buitendien medevooral geldt dit de Prior Lien New-York Pennsylvania Ohio, de Chicago At lantic en de Chicago North-Western soortenook de 7 pet. Ie Hypotheek Denver Rio konden hiervan pro- li teeren. Doch ook de Shares waren onder den invloed der willige stemming van genoemde beurzen, zonder dat een bepaald motief voor die gunstiger stemming valt mede te deelen dan dat de ons geseinde koersen uit New-York op éene uitzondering na steeds verbetering aantoonden, en had de Amsterdamsche beurs niet onder den invloed verkeerd van de door ons hierboven vermelde finauciëele rampen, vermoedelijk ware zij Londen en New-York geheel gevolgd. De meeste handel ontwikkelde zich in de Nashville sooiten. Nog kort geleden werd het gerucht verspreid, dat de lijn in handen van een receiver zoude worden gesteld, wat echter door de directie ten stelligste wordt tegengesproken, welke hierbij tevens verklaarde dat de helft der vlottende schuld reeds is gedelgd uit de opbrengst der nieuw uitgegevene aandeelen en obligatiën en het met den financiëelen toestand der Maatschappij thans gunstig is gesteld. Gemengde Berichten. Amsterdam. De reclame is hier in vellen bloei. Men bemerkt haar op allerlei wijzen. Hier een bord beplakt met eene advertentie, en dat bord gedragen door een manvervolgens een man zelf als adver tentie door hem een jas aan te trekken, die op de borst en den rug beschilderd is met eene aankondi ging. Daar een, dien men een fonkelnieuwe jas heeft aangetrokken en een bord laat dragen, waarop staat de jas, die ik aangetrokken heb, kost nepen gulden. Ook loopen door Amstel's straten lieden smet een winterjas en een echt Italiaanschen zomerhoed" en dat alleen om de aandacht te trekken op de door hen gedragen borden. Ook wagentjes met aanplak biljetten bedekt doorkruisen de stad in alle richtingen kortom de reclame is in vollen bloei Men geeft u op straat wandalmanakken cadeau, alleen omdat gij tech lezen zoudt, dat gij een hoed van f 1,90 kunt koopen in den winkel op den Nieuwendijk. Het zou mij dan ook niet verwonderen of eerstdaags vertoont men in Amsterdam een zelfde stukje als in Londen. Daar liep namelijk een heer op een brug, hij struikelt en valt in het water. Hij is op het punt om te zinken en roept uit alle macht om hulp. Duizenden men- sclien verzamelen zich aan den kant van het wa ter roeibooten naderen de plaats van het ongeluk een paar moedige politieagenten springen te water daar legt onze snuiter zich doodbedaard op den rug en ontplooit een vlag, waar heel duidelijk op te lezen staat«de beste schoensmeer koopt men bij de firma zus en zoo". Mocht men zulk een kunststukje hier willen vertoonen, dan zou ik toch den raad geven, daarmede te wachten tot het zomer is, want nu is het wel wat koud. Het spreekt van zelf dat ook de uitstalling in de winkelkasten gelijken tred houdt met de reclame. Het is wel aardig nu een wandeling te maken door de Kalverstraat en over den Nieuwendijk. De uitstal lingen, die men daar te zien krijgt, zijn prachtig en soms alleraardigst. Zoo heeft bijv. een verkooper van gemaakte klee- PCt. AMKKIKV. Atchison-Topeka Cert. v. Aand. dito oblig. 7 Atl. Pacific (W. D.) Ie hyp. 6 Centr. Pacific Aand. dito dito Obl. 6 dito California Oregon Obl. 6 dito dito Serie B 6 dito San Joaq. Valley dito 6 dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito 6 Chicago Atlantic Oblig. (1) 6 Chicago N. W. Cert v. Aand. Preferred dito Cert. Ie hyp. 7 dito Jowa Midland dito 8 dito Mad. Ext. dito 7 dito Menomenee dito 7 dito N. W. Union dito 7 dito Winona St. Peter dito 7 Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. Chicago R.-Island Cert. Aand. dito South-Westh Obl. 7 Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand. dito dito Oblig. 7 dito dito geconsol. 7 Illinois Cert. van Aand. dito Leas L. Stock Cert. 4 dito Springfield Div. Obl. 6 Kansas Pacific dito 6 Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. dito dito (Ie hyp.) 6 dito dito (2e 3 dito dito Sink, fund Obl. 6 St.-Louis San Fr. Aand. Ie Pref. dito dito Oblig. 6 dito Alg. Hyp. dito 6 dito Wichita Western 6 Mich. Centr. Cert. van Aand. Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S, dito in goud Obl. 7 Miss. Kansas Texas. Aand. Miss. Kansas Texas. Obl. 7 dito Incomebonds. dito dito Un. Pac. South-Br. dito 6 dingstukken een bootje in zijn winkelkast geplaatst. De zwarte knecht van St. Nicolaas staat in Oostersch costuum aan het roervóór in het bootje staat een knaapje in een zeer net costuumpjehet jongske ziet met verlangende blikken naar den Heilige, die in zijn bisschopsgewaad met zijn staf bij zich in het midden van het bootje onder een rijk versierden troon hemel zit. De beelden zijn levensgroot en prachtig van was vervaardigd. Een andere winkel heeft een Arabier, gezeten op een kameel, tentoongesteld met het onderschrift«Es tafette du Mahdi". Weer een andere winkel heefteen page uit de Middeleeuwen naast een hedendaagschen knaap geplaatst. Elders ziet gij eenige kleine Chi- neezen, die, door een uurwerk gedreven, heel chic een kopje thee drinken. Weer ergens andersmaar waar zou ik eindigen als ik alle étalages beschreef; ik had wel viermaal de ruimte van de Goesche Cou rant noodig. Overal is het dan ook drukbijna iedere heer of dame, die gij ontmoet, is beladen met doozen en pakjes de winkeliers maken goede zaken kortom gij zijt in het rijke Amsterdamals niet telkens van die forsche werklui u om iets vroegen. Want dat neemt met den dag toe. Willem Van Zuylen, ex-directeur van den nieuwen Rotterdamschen schouwburg", zooals het affiche van Van Lier in de Amstelstraat vermeldt, is tegenwoordig druk bezig met het vervullen van gastrollen in het Grand Théatre. Eerst twee voorstellingen van «Janus Tulp", aanstaanden Woensdag en Donderdag voorstel ling van «Fernande" en daarna «Paillas", welk laatste stuk, waarin Van Zuylen de rol van «Paillas" als gast rol zal vervullen, thans volgens Van Lier's aankondi ging nog in studie is. Wellicht zal de eene of ander uwer lezers verwonderd uitroepen: 't lijkt wel of Van Zuylen daar geëngageerd is. Al lijkt dat nu zoo, daarom is dat toch bet geval niet. Men weet immers dat Van Zuylen bij aanneming van een dergelijk engagement zich bij contract ver plicht heeft 1 0.000 aan de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-maatschappij uit te betalen. Hij neemt dus geen engagement aan, maar speelt gastrollen 1 KapeUe. Tot aanvulling van het bericht omtrent het feest door den heer A. Visser alhier jl. Maandag ge- vieid, kan nog gemeld worden dat hem door de jonge- lings-vereeniging nog een fraai geschenk werd overhan digd met een gelukwensch in versmaat, terwijl 's avonds de jubilaris zich met een groot aantal genoodigden in de Consistorie-kamer vereenigde, bij welke gelegen heid nog menig hartelijk woord tot den heer A. Visser werd gericht en door dezen werd beantwoord. Ierseke. In Nov. 11. werden op het telegraafkantoor alhier behandeld 876 telegrammen tegen 776 in Nov. 1883. In het tijdvak van 1 Dec. 1883 tot 30 Nov. 1884 (als wanneer de klasseverdeeling der kantoren ge schiedt) werden behandeld 7283 telegrammen tegen 5999 in een gelijk voorafgaand tijdvakaldus eene toe name van 1282 of ruim 20 pet niettegenstaande t* Wemeldinge een kantoor werd geopend, welke plaats vroeger hare telegrammen via Ierseke verzond en ontving. Te Borsele heeft in de beide afgeloopen maanden geen enkel sterfgeval plaats gehad. Aangaande de stranding der Noordsche bark «Aeolus, kapitein Wilhelmsen, die in den nacht van 21 Nov. bij het Oosterhoofd op de Noordkust van Walcheren plaats had, wordt nader medegedeeld, dat volgens den gezagvoerder, wiens verklaring te dezer zake te Vlissingen na ingesteld onderzoek is gecon stateerd, ter hoogte van het Hollandsche vuurschip Schouwenbank een Belgischen loodsschoener heeft ge praaid, welke later is gebleken No. 8 te zijn geweest, die te Vlissingen te huis behoort en dat hij aan den gezagvoerder van dit loodsvaartuig heeft toegeroepen voor Antwerpen bestemd te zijn, waarop ten antwoord is verkregen, dat hij maar Z. W. bij den wind moest PCt. PCt. PCt. Missouri-Pacific South dito 6 1015/e 76% N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. 29% New-York Pens. Ohio 6 92 79 St. Paul Min. Man. Cert. v. Aand. 85% 365/6 dito dito Obl. 7 108t/6 107% dito Geconsolideerde Schuld dito 6 99% 96% dito dito 2e hyp. 6 106 95% dito dito Dakota Ext. Obl. 6 106% 103% Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. 102% Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 120 67 Ks Southern Pacific Oblig. 6 95% 122 Union Pacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. 51% 119 Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 108 127% dito Collateral Trust Bonds 6 94 123 dito dito dito 5 80% 122% Brazilië Spoorwegleening 5 78% 124% ■jraAaUWKeMAAYSOBUWM*». 121% Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. 4% 102% 117% Arnh. Tramwegm. Aand. 99 110 Gooische dito dito 64 120% Nederl. dito dito 7174 95/s Rotterd. dito dito 130 82% 46 E»KaEXB-I»BXmSftBK. Nederland, stad Amsterdam a f 1000 3 101 120% dito af 100 105 84 Stad Rotterdam 3 102% Gemeente-crediet 3 96% 102% België, Antwerpen 1874 3 98 27T16 dito Brussel 1879 3 99% 94% Hongarije, Theiss Regul. loten 4 95% 42% Oostenrijk, Staatsleening 1860 5 11174 81 Stad Weenen 1874 104% 81% Rusland, dito 1864 5 134 102% Spanje, St. Madrid '68 (gest.) 3 445/s 87 98 Turkije, spoorwegleen. (17) 3 10% 58 COUPÓH». 94% Oost. papier f 20,60 Pruisische f 58,85 zilver - 20,60 Russen in Z. R 1,23 101 Diverse in -11,60 Spaansche Buik 47,50 57% Fransche - 47,65 Birin. 2,32 102% Belgische - 47,50 Amerika in dolL - 2,47 A

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2