1884. N°. 144. Donderdag 4 December. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandaq, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 8 December 1884. Wij vestigen de aandacht op de voorstelling, die het gezelschap van den heer G. Stroober Zater dagavond in de Sociëteit V. O. V. zal geven. Hoewel wij het gezelschap niet kennen, doen de gunstige recensiën in andere bladen ons een genoe- gelijken avond verwachten. In de jl. Maandagavond gehouden algemeene vergadering der nVereeniging voor Volksvermaken" deed de voorzitter de mededeeling, dat het gewone Sint Nicolaasfeest dit jaar zou gehouden worden op Maandag 8 December in »de Prins van Oranje" en dat de avond zou worden opgeluisterd door de uit voering van eenige zangstukken door de zangvereeni- ging «Excelsior" en door de opvoering van een tooneel- stukje door eenige liefhebbers, terwijl de gewone tombola niet ontbreken zou. Ter voorziening in de vacaturen Massee en Ramondt als bestuursleden, werd eerst gekozen de heer L. A. Tindal Hallungius, die echter onmiddellijk voor die benoeming bedankte, waarna de heeren S. J. J. De Jonge Mulock Houwer en E. L. Van Mervennee werden gekozen. De benoeming van een commissie ingevolge art. 13 van het reglement werd, op voorstel van den heer A. Van Schelven, opgedragen aan den voorzitter, die deze opdracht aanvaardde, doch verklaarde nog eenigen tijd te zullen wachten om tot de benoeming overtegaan. 's Gravenhage. Benoemd tot ontvanger der registra tie te Delft, mr. L. J. Bouricius, thans te Middelburg. Borsele. Verleden Maandag werd door het gemeente bestuur alhier zijne eerste vergadering gehouden in het nieuwe gemeentehuis. Nadat de aannemer, dhr. P. Melis, timmerman alhier, daaraan, in overleg met den bouwkundigen opzichter, dhr. A. De Muijnck, mede wonende in deze gemeente, zijne beste krachten had gewijd om het gebouw zoo goed mogelijk volgens be stek en teekening interichten, was het door dezen in deugdelijken en eenvoudigen, netten staat opgeleverd. Burgemeester en Wethouders aarzelden niet een en ander goedkeuring te schenken. Een fraai wapenbord onderscheidt het gemeentepand van de openbare ge meenteschool aan de eene zijde en van de predikants woning aan den anderen kant. Het grootste deel van den grond, die vroeger tot het particuliere buis be hoorde, werd indertijd gevoegd bij den tuin van de onderwijzerswoning. Wissekerke. In de raadsvergadering van eergiste ren ishet benoemde lid P. De Regt Stz. geïnstalleerd met algemeene stemmen tot onderwijzer voor de open bare lagere school te Kamperland benoemd J. Robijn, te Groede, om vóór of op 1 Jan. 1885 in functie te treden, en werd door den voorzitter medegedeeld, dat de gemeente Wissekerke het proces, gevoerd voor het kantongerecht te Goes tegen den dijkgraaf van den Campens Nieuwlandpolder, in zake weigering betalen der bijdrage voor de grintwegen der gemeente, heeft gewonnen. Levert wetsduiding over het algemeen nog al eens bezwaren op, met de drankwet is dit, blijkens de ondervinding, meer dan met eenige andere het geval. Wij achten het daarom met het Dagblad, waar aan wij dit ontleenen, wenschelijk, aan de in dat opzicht zeer belangrijke beslissing, genomen bij Kon. besluit van 11 November jl. (Stbl. no. 222), meer algemeene bekendheid te geven. Het luidt: «Wij Willem III enz. »Op de voordracht van onzen Minister van Binnen- landsche Zaken, van 1 October 1884, no. 3966, afdee- ling Binnenlandsch bestuur, tot vernietiging van de besluiten van Gedeputeerde Staten van Zeeland, van 27 Mei 1882, no. 143, le afdeeling, en van 8 Augus tus 1884, no. 126, 3e afdeeling, waarbij aan G. H. De Glindt, in hooger beroep, vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein is geweigerd «overwegende, dat G. H. De Glindt in 1882 het ver zoek om vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein heeft gedaan, waarop hij meende volgens art. 28, litt. b. aanspraak te mogen maken; «dat hem de vergunning door Burgemeester en Wet houders van Zieriksee en, in hooger beroep, door Gede puteerde Staten van Zeeland bij hun eerste bovenvermeld besluit is geweigerd, enkel op grond dat de localiteit, waarvoor vergunning werd gevraagd en waarin op 1 Mei 1881 sterkedrank werd verkocht, van 17 Decem ber 1881 tot 10 Maart 1882 ongebruikt en onbewoond was geweest en daarom naar de bedoeling des wetgevers moest geacht worden van bestemming te zijn veranderd «dat echter de omstandigheid, dat een localiteit, bedoeld in art. 28 der Drankwet, eenigen tijd ongebruikt en onbewoond is geweest, op zich zelve geen voldoende grond is om aan te nemen, dat die localiteit van be stemming is veranderd; «dat dus het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, van 27 Mei 1882, no, 143, le afdeeling, is ia strijd met de wet; «dat G. H. De Glindt, nadat hij bekend was geworden met Ons besluit van 9 Februari 1884 (Stbl. no 29), wederom tot Burgemeester en Wethouders van Zieriksee het verzoek om vergunning heeft gericht; «dat Burgemeester en Wethouders van Zieriksee en daarna, in hooger beroep, Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun tweede bovenvermeld besluit de ver gunning weder hebben geweigerd «dat deze weigering, behalve op den eerstvermelden, ook nog op dezen grond steunt, dat De Glindt na de eerste beschikking de localiteit uitsluitend als bier- en koffiehuis heeft gebruikt, waardoor in die localiteit een andere affaire dan het tappersbedrijf zou zijn uitgeoefend, zoodat art. 28 der Drankwet daarop niet meer van toepassing was; «dat evenwel de omstandigheid, dat G. H. De Glindt afgezien heeft van het veikoopen van sterkedrank en zich heeft bepaald tot den verkoop van bier en andere dranken, niet het gevolg was van zijn vrije keuze, maar van de beslissing van Gedeputeerde Staten van 27 Mei 1882; «dat deze onthouding van het verkoopen van sterke drank, zoolang de vergunning niet verleend was, niet kan worden aangemerkt als een verandering van de bestemming der localiteit, waardoor het in art. 28 der wet gewaarborgde recht van vergunning verloren zou gaan; «dat de localiteit van De Glindt dus voldoet aan de eischen in dit wetsartikel gesteld, en hij volgens art. 28, litt. 6 der drankwet aanspraak heeft op de ver gunning tot verkoop van sterkedrank in het klein; «dat derhalve ook het tweede besluit van Gedep. Staten van Zeeland van 8 Augustus 1884, no. 126, 3e afdeeling, waarbij hem deze vergunning wordt ge weigerd, is in strijd met de wet «Gelet op artt. 166 en 168 der wet van 6 Juli 1850 (Stbl. no. 39) en opart. 11 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 97); «Gehoord den Raad van State (advies van 28 Oc tober 1884, no. 9); «Gezien het nader rapport van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken, van 6 November 1884, no. 4493, afdeeling Binnenlandsch bestuur; «Hebben goedgevonden en verstaan, de voormelde besluiten van Gedeputeerde Staten van Zeeland, van 27 Mei 1882, no. 143,1e afdeeling, en van 8 Augus tus 1884, no. 126, 3e afdeeling, te vernietigen, wegens strijd met de wet. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Stbl. geplaatst en in afschrift aan den Raad van State mede gedeeld zal worden. «Berg, den 11 November 1884. WILLEM". «De Minister van Binnenlandsche Zaken, Heemskerk." Het Dagblad bevat den volgenden Open Brief. Arnhem, 30 November 1884. Den Heere A. Kuyper, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Mijnheer de Professor Thans, nu de teerling geworpen is en het den wel- gezinden en vaderlandslievenden kiezers in de daarbij betrokken districten niet heeft mogen gelukken om na den diep betreurden val van onzen waardigen Schimmelpenninck en zijne onverdiende verwijdering uit de thans vernieuwde Tweede Kamer, alwaar hij had behooren te blijven, hem in een der twee vacant blijvende districten benoemd te zien, gevoel ik eene wezenlijke behoefte om mijn opgewonden gemoed en mijne wel verklaarbare en niet te bedwingen veiont- waardiging lucht te geven, door deze regelen in het openbaar tot U te richten, daarbij verklarende, U te beschouwen als de eenige oorzaak, dat A. baron Schimmelpenninck Van der Oye o. a. niet als kan didaat in Gorinchem is gesteld geworden. Bij zoo vele vroegere gelegenheden, wanneer andere richtingen, met knappe, kundige en bezadigde kandi daten, die daarop alle aanspraak hadden, door de kandidaten van anti-revolutionnairen werden overvleu geld en deze laatsten benoemd, dan volgde daarop gewoonlijk de algemeene kreethierin heeft Kuyper weder de hand gelegd I De verschillende oppositiebladen zonden wel daarop af hunne veroordeelende artikelen, maar geen enkel onpartijdig beoordeelaar durfde het oprecht en in volle waarheid U onder de oogen brengen. Uwe aanhangers, voor wie gij zoo iets bijzonder aantrekkelijks schijnt te hebben, leggen hun hoofd geheel en al gerustelijk daarbij neder en gehoorzamen ten volle aan hun hoold, Abraham Kuyper. Moet deze rampzalige stand van zaken alzoo steeds blijven voortduren, dan vind ik het thans meer dan ooit tijd, dat iemand eindelijk opsta en die wezenlijke ramp alomme verkondige. Zoo voor ons Vaderland, dat ik in oprechtheid liefheb, als voor onzen geëerbiedigden Koning, aan Wien ik mij altijd door trouw en eerbied verbonden lieb gevoeld, reken ik het dan ook ten volle van mijnen plicht, openlijk daar tegen op te komen en ernstig te prote steeren tegen alle onverschoonlijke en strafbare in mengingen, door U ten allen tijdg op alle gebied en dezer dagen wederom zoo ruimschoots uitgeoefend om Uw doel te bereiken en Uwe heerschzucht te bevredigen, hetgeen ik altijd als kankreus en rampzalig voor Neder land blijf beschouwen. Wordt de ridderlijke houding van onzen waardigen Schimmelpenninck, in deze zoo treurige zaak, door een ieder, door alle bladen, zelfs door Uw Standaard er kend en geprezen, de houding en de handelingen zijner antagonisten, bij dezen aan den dag gelegd, zijn, op zijn zachtst uitgedrukt, verre van ridderlijk te noemen; hiervan liggen de duidelijke bewijzen onder mijne be rusting. Op mijnen 79-jarigen leeftijd gevoel ik deze open lijke verklaring aan gansch Nederland en aan mijzelven verschuldigd te zijn. Die ooren heeft om te hooren, die hoore. Mattlieus XIII v. 9. Een ieder wachte zich voor schade. (get.) C. J. Van Tuyll van Serooskerken. Het Dagbl. teekent daarbij o. a. het volgende aan Op het gros van de Standaard-lezers zal hij (deze brief) zeker weinig uitwerkenwant als dezen in dat blad de schromelijkste dingen in zalvenden toon vinden voorge dragen, dan dringt hun onderzoek en gevolgelijk hun blik niet verder door dan dat misleidend vernis. Maar er zijn er toch ook onder, die weten en die gevoelen en die de leer niet zijn toegedaan, dat alle middelen goed zijn tc-r bereiking van het doel; dat waar dit geschiedt ook de overige leden der partij er door gecompromit teerd wordendat de naam van knap en behendig te zijn, niet de hoogste roem is voor een eerlijk man. Onder deze laatsten zullen er wel wezen, die door de rechtmatige verontwaardiging, in den Open B ief uit gesproken, tot nadenken zullen gestemd worden. In elk gevaleerlijk duurt het langst, dat heeft nog onlangs ook De Standaard gezegd. De volgende opgave, aan de Standaard ontleend, wijst de toeneming aan van het getal anti-revoluti onairen in ons parlement. 1872 waren er 3 leden: Van Loon, Saaymans Vader, Van Wassenaer Catwijck. 73. 7 leden de vorigen met Schimmelpenninck, Teding Van Berkhout, Van den Berg van Heem stede en Messchert van Vollenhoven. 74. 10 leden de vorigen met Kuyper, Bichon en M. Van Asch van Wijck. 75. 12 leden: de vorigen met Van Heemstra en De Jonge. 76. 12 ledenVan Loon vervangen door A. Mackay. 77. 9 ledener vielen uit Schimmelpenninck Kuyper en Messchert. 78. 9 ledenuitgevallen Van Heemstrabijgeko men Schimmelpenninck. 79. 12 leden: de vorigen met Keuchenius, Van der Hoop en Van Dedem. 80. 12 leden: Seret verving Teding Van Berkhout en Donner Elout Van Soeterwoude. 81. 15 leden: de vorigen met Fabius, Pompe van Meerdei voort en T. Van Asch van Wijck. 82. 17 ledende vorigen en Godin De Beaufort en Brantsen van de Zijp; Van Bijtandt verving M. Van Asch van Wijck, T. Mackay Schim melpenninck, 't Hooft De Jonge, en J. Van der Hoop A. J. Van der Hoop. 83. 19 leden: de vorigen en Schimmelpenninck en Beelaerts; Huber verving Bichon. 84. 23. De vorigen behalve Schimmelpenninck en voorts Van der Borch, Van Pallandt, Van Al phen en De GeerKeuchenius verving Van Eek. Prov. Staten van Zuid-Holland zullen Woensdag 17 Dec. a. s. vergaderen om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, in plaats van wijlen jhr. F. G. E. Merkes van Gendt. In October heeft de postspaarbank 73,729 meer ontvangen dan terugbetaald. Op 1 Nov. bedroeg het totaal der ingebrachte gelden 4,357,588. Door de Kamer van koophandel te Oosterhout is een adres gezonden aan den Minister van waterstaat enz. in het belang van een lager tarief voor aange tekende brieven met geldswaarde. Aan de overige Kamers van koophandel in Neder land is de instemming met dit verzoekschrift gevraagd. De heer II. C. Stork, mijningenieur uit Al- meloo, in Delft tijdelijk verblijf houdende, wordt sedert Vrijdag 29 November, 3 uur, vermist. Hij zou met den trein van 2,57 uit Delft naar Rotterdam vertrek ken en van daar per trein van 4,25 Rijnspoor naar Almeloo gaan een ongeluk wordt vermoed. Een ieder, die inlichtingen kan verschaffen, wordt verzocht daar van bij de plaatselijke politie kennis te geven. Signalementouderdom 28 jaar, lengte vrij lang, aangezicht vol, kleur gezond, haar donkerbruin, baard dicht begroeid, kort geknipte blonde snor en favorites, oogen donkerblauw, voorhoofd boog, neus groot, mond gewoon, kin rond, Engelsch uiterlijk, kleeding donker blauw fantasiepak, donkerbruine ulster demi-saison, zwarte lage fantasiehoed. De vermiste droeg met zich een zwart zijden pa- rapluie met bruinen stok en een klein zwart hand- taschje. Belooning voor hen, die inlichtingen verschaffen. Boekaankondiging. No. 5 van het Maandblad tegen de vervalsching van Levensmiddelen en Handelsartikelentevens ge wijd aan hygiënische en industriëele belangen(re dacteur: dr. P. F. Van Hamel Roos te Amsterdam), bevatOns »dagelijksch brood" en zijne vervalschin- gen. «Sterkedrank". Een kleurstofvervalsching. Iets over Bouillon (Vleesch-extract). Saffraan- vervalsching. Zwavelzuur-koper in meel. Ver giftige Aniline-kleurstolfen. Onderzoek van levens middelen gedurende de maand November. Herhaalde overtreding in zake vervalschingen van levensmiddelen. Korte berichten, enz. enz. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Da kantonrechter te Terborg heeft verklaard dat doop en belijdenis als minderjarige den meerdeija- rige wel voor het alg. reglement der Ned. Herv. Kerk lidmaat van dat genootschap doen worden, maar niet voor de wet, indien hij zich maar niet uitdrukkelijk hieromtrent verklaard heeft en dat hij alleen in dat laatste geval door den rechter kan genoodzaakt worden tot betaling van den aanslag in een kerkelijken hoof dei. omslag. Door doop en belijdenis ontstaat voor den minderjarige alleen eene betrekking van zuiver kerke lijken of dogmatischen aard. Men zou in strijd han delen met hetgemeene recht, speciaal met artt. 1269, 1356 en 1366 sub. 1 van het Burgerlijk Wetboek, zoo men hem na deze beide plechtigheden tot wettig lid der Kerk verklaarde. Zelfs het laten doopen van zijne kinderen in de Ned. Herv. Kerk is voor den minderjarige geene verklaring, dat hij de handeling door hem in zijne minderjarigheid verricht de toetreding tot de kerk bekrachtigt. Op grond van deze overweging heeft de kantonrechter aan kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Deuti- chem ontzegd hun eisch aan den heer H. H. Erdbrink aldaar, tot betaling van zijn aanslag in den hoofdei, omslag of liever tot afteekening van zijn aanslagbiljet. Gedurende de maand November werd aan school B alhier bij de rijkspostspaarbank ingebracht op for mulieren van 1 cent 24van 5 cent 25, samen 49. Mej. C. A. Sterk van Middelburg heeft te 's-Hage akte voor gymnastiek (midd. ond.) bekomen. De 27ste of laatste lijst van de 6de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel bevat een totaal van 675 locale comité's van 120,420.19%. Daarop komt nog voor het in de Herv. kerk te Wilhelminadorp gecollecteerde ad f 5.65. De 1ste jaar collecte bracht op 42,188.63%, de 2.1e 80,970.27, de 3de 95,850.19%, de 4de f 104,577.68%, de 5de 117,106.20. De zes jaar collecten hebben te zamen opgebracht 561,113.18. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn o. a. veroordeeld: A. B., 31 j., te Goes, wegens onbevoegd gaan langs de spoorbaan tot 1 boete; en J. C. B., 35 j., te Biezelinge, wegens als voren tot 3 boete. Alle in de kosten. Landbouw en Veeteelt. Maandag hield de afdeeling Noord-Beveland der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland te Cortgene hare najaarsvergadering, onder voorzitterschap van den heer J. H. Bijbau. Tegen woordig waren 27 leden. Na verschillende mededeelingen werd besloten weder om dit jaar te Cortgene twee landbouwvoordrachten te doen houden en 't bestuur te machtigen eenleeraarte kiezen, terwijl algemeen werd beaamd, dat beschouwin gen over de internationale landbouwtentoonstelling een zeer geschikt onderwerp voor eene voordracht zouden kunnen uitmaken. Door den voorzitter werd de vraag ter tafel gebracht of Noord-Beveland ook paarden be schikbaar heeft voor het leger en, zoo ja, wat dan het best zou zijn, bf de keuringscommissie op de stallen te noodigen bf wel tijd en plaats te bepalen waar ze de beschikbare paarden bijeen zal vinden. Na eenige bespreking werd besloten deze zaak tot de voorjaars vergadering aan te houden, terwijl de voorzitter de leden dringend uitnoodigde ieder in zijnen kring zijne medeleden hiervan op de hoogte te stellen.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1