fl| grooting voor 1885/86 sluit met eene meerdere be lasting der Bondsstaten van ongeveer 41 millioen. De heer Burchard kon niet zeggen, of de regeering voorstellen zou doen tot hervorming van het belas tingstelsel, na de proeven die vroeger genomen en mislukt zijn. Maar hij was overtuigd, dat het drin gend noodzakelijk is om op dien weg een groote schrede voorwaarts te doen, opdat de ontvangsten uit de indirecte belastingen voor het rijk hooger worden. De heer Richter noemde al dadelijk deze begrooting het meest volkomen fiasco der economische politiek van den Rijkskanselier. De belasting-hervorming be- teekent verhooging der eisclien en vermeerdering der lasten. De Minister Von Scholz heeft in het Pruisische huis van afgevaardigden herhaaldelijk den Kanselier dank betuigd, dat het rijk niet meer kostganger is van de bondsstaten: en thans zien wij, zeide de heer Richter, dat het Rijk weer moet gaan bedelen aan de deur der enkele staten. Door de belasting-hervorming moeten de bondsstaten van druk ontheven worden, en de bewering van het gouvernement dat elke nieuwe be lasting diende om aan de bondsstaten het middel te geven tot afschaffing van belastingen, is een fictie De gansche financieele politiek blijkt thans niet door te voeren te zijn. De hoofdschuld van dit alles zoekt de heer Richter bij de voortdurende verhooging van militaire en marine- begrooting. Verder dient men met het zetten van nieuwe gebouwen, zoowel kazernes als postkantoren, te wachten tot de financiëtde toestand weder gunsti ger is. Spreker keurde scherp het overmatige dienst personeel bij de marine af. Den hoofdindruk van deze begrooting vatte hij aldus samen»dat Duitschland geen zelfstandigen Minister van financiën heeft, die een gevoel van verantwoordelijkheid in zich omdraagt". Ook andere sprekers hebben zich in dezen geest doen hooren. De aanvallen op het militair systeem werden op uitvoerige wijze door den minister van oorlog we- derli gd. Intusschen zijn verscheidene voorstellen gedaan om in het deficit van pl. m. 41 millioen te voorzien, o. a. verdrievoudiging der graanrechten en verhooging van die op petroleum. Deze laatste maatregel bevat een begunstiging van den Duitsch-Russischen handel ten nadeele van het Duitsch-Amerikaansch verkeer. Het voordeel wordt genoten door de oostelijke provinciën ten nadeele van het Westen, dat over Nederland en België invoert. Dit geeft aan het voorstel een poli- tieken bijsmaak, want op handelsgebied is klaarblij kelijk de richting ingeslagen, Nederland langzaam maar zeker indirect te nopen, zich nauwer aan het Duitsche tolverbond aan te sluiten. De Fransche Kamer van afgevaardigden heeft de beraadslaging over het ontwerp, betreflende de ver kiezing van den Senaat, aangevangen, en na een korte algemeene discussie de eerste paragraaf aangenomen, welke het aantal Senatoren op 300 bepaalt, van welke 75 gekozen worden door den Senaat. In den Senaat deponeerde de heer Ferry de Tonkin kredieten, die naar eene speciale commissie werden verzonden. De correspondent van den Standard te Parijs heeft Woensdagavond weder eene anarchistische vergadering bijgewoond. Er werd overeengekomen dat de regeering voor werk en kostelooze woning moest zorgen, en dat, om haar hiertoe over te halen, eene groote openbare meeting op de Place de la République (vroeger de Place du Chateau d'Eau) zou gehouden worden. Toen de datum van de:e demonstratie bepaald zou worden, werd de correspondent buiten de deur gezet. De Spaansche ministerraad heeft zich met het in cident der studenten bezig gehouden, en besloten krachtig optetredan, teneinde »het verspreiden van anti-Katholieke denkbeelden in wetenschappelijke en officiëele kringen tegentegaan". Er was van eene ministeriëele crisis gesproken deze geruchten blijken onjuist te zijn. De Indépendance Beige bevat het bericht, dat de toestand in Madrid ernstig blijftde liberalen en de conservatieven gaan voort met hunne verklaringen, en zijn van plan zich op den rechter te beroepen, indien de minister hun verzoek weigert. De studenten, zelfs de Katholieke, weigeren de lessen bij te wonen van die professoren, welke met alle kracht tegen de ma nifestatie ijveren. De agitatie breidt zieh uit over de hoogescholen in de provincies, waar de autoriteiten een strenge cen suur beginnen uit te oefenen op de verzending van dagbladen. Te Madrid werden 46 bladen in beslag genomen. Er hebben conflicten plaats met de liberale en conservatieve daglooners. De regeering heeft den gemeenteraad van Madrid ontbonden, en door de regeeringspers doen bekend maken, dat zij desnoods geweld zal gebruiken om de school-'agitatie tegen te gaau, welke zij als het voor spel eener revolutie beschouwt. De hoofden der dynastieke liberalen gelooven, even- 'als Castelar, dat de conservatieven gemeene zaak maken met de clericalen en de volgelingen van Zorilla, door het heftig gedrag der autoriteiten en der Madrid- sche politie te verdedigen. 1 Tengevolge van de groote overspanning, die er beerscht, verwacht men elk oogenblik eene nieuwe uitbarsting van het conflict. Gemengde Berichten. Volgens den regenmeter te Goes is er gedurende de maand November 37.55 m.M. regen ge\ allen, tegen 90.8 m.M. in 1883 en 128.1 m.M. in 1882. Ge middeld valt erin November60.3 m.M. Waren dus de maanden November '82 en '83 te nat, November '84 was te droog. 's-Heer Abtskerke. De timmermansknecht P. S. had Zaterdag het ongeluk, door het breken van den zoldertrap, van eene aanmerkelijke hoogte te vallen. Hoewel nog al aan het hoofd gewond, kwam hij er overigens goed af. Nieuwdorp. Vrijdagavond werd alhier voor de veer tiende maal rekening en verantwoording gedaan door het bestuur van het steenkolenfonds. De vereeniging mag zich verheugen over haren bloei en haren voor uitgang. Het bleek toch uit deze rekening dat er 418 8 H. L. kolen waren aangekocht, waarvan de leden ontvangen hebben 2351 H. L. tegen 50 cent den H. L. vrij op den wagen, terwijl aan niet-leden verkocht zijn 1787 H. L., tegen 58 cent contant. De rekening sloot met een batig slot van ƒ34. Baarsdorp. Van de plaats, waar in den loop van dit jaar een arbeidershuisje was afgebroken, toebehoorende aan den landbouwer S. Sm. alhier, werd dezer dagen de puin weggevoerd. Bij dit wegvoeren werd men verrast door het vinden van eenige geldstukken, be staande in oude rijksdaalders en guldens, ter waarde van ruim zestig guldennaar men vermoedt moeten deze onder den vloer geborgen geweest zijn. Ileinkenszand. Ons Harmonie-fanfavengezelschap «Prins Hendrik" schonk Vrijdagavond voor de eerste- maal in dezen winter aan de leden met hunne huis- genooten en aan de nietleden een genotvollen avond, laatstgenoemden werden tegen betaling van 24 cent toegelaten. Verschillende muziekstukken benevens een paar tooneelstukken (De Schipbreukelingen en Dieven in Huis) werden vrijgoed afgespeeldde zaal van P. J. Rijk, daartoe ingericht, liet niets te wenschen over. Het gure weder in aanmerking genomen, was de opkomst tamelijk wel, ofschoon men wel wat grootere belangstelling vooral in eene betere opkomst der leden gewenscbt had. De fungeerende directeur D. v. 't Hof bedankte het publiek voor zijne opkomst en drukte de hoop uit dat de Fanfaren «Prins Hendrik" in stand moge blijven, wat met toejuiching werd beantwoord. Heinkenszand. Dezer dagen stierven bij de land bouwers J. v. d. D. en H. v. D. alhier bij ieder éen paard en éen veulen naar men zegt moeten die sterf gevallen aan lendenvuur worden toegeschreven. Het is te hopen dat deze ziekte zich niet verden mag uitbreiden. Borsele. Een ingezetene dezer gemeente werd onlangs bekeurd wegens het passeeren van een tolhuis in Walcheren met paarden en wagen zonder betaling van de verschuldigde belasting, waarbij zich de verzachtende omstandigheid voordeed dat degeen, voor wien de wagen in dienst was. het tolgeld moest betalen doch een anderen weg insloeg. De veroordeelde over het vonnis requestreerende bij Z. M. den Koning had het geluk ontheffing van boete te verkrijgen. Bij den heer C. M.,- Nijsten is eene koe geslacht van 808 IE netto gewicht. Tolen. Evenals in vorige jaren bestaat het voor nemen bij eenige dames om op St.-Nicolaas de kinde ren der bewaarschool te onthalen op melk en gebak. Uit de talrijke en ruime giften blijkt, dat het edele doel krachtig wordt gesteund en de St.-Nicolaasdag een ware feestdag voor de kleinen zal zijn. Alhier is weder een geval van diphtheritic gecon stateerd. Om de meestoof te Borsele onder de tegenwoor dige tijdsomstandigheden aan den gang te houden, is door aandeelhouders besloten, telken jare een hoeveel heid meekrap te planten, die dan door genoemde mee stoof moet worden bewerkt. (D.) Vrijdag geraakte te Vlissingen een beambte van het personeel bij den Staatsspoorweg met een der voeten onder het wiel eener locomotief, waardoor hem de teenen zijn verbrijzeld. Te Herten (Limb.) is eene congregatie opgericht voor de koeien van den H. Hubertus. Tegen 25 ct per stuk ten bate der Kerk kan men zijn vee laten inschrijven. (Eu. Zondagbl.) Onder de gemeente Maasniel (Limb.) heeft zich het volgende geval voorgedaan: Een vreemdeling, vermoedelijk een Belg, kwam daar bij eene bejaarde vrouw met het bericht, dat hare dochter, die in Pruisen dient, gevaarlijk ziek was, en verzocht haar, hem naar hare dochter te volgen, daar hij ook in Pruisen in 't zelfde dorp woonde. De oude vrouw begaf zich terstond, na eenig geld bij zich ge stoken te hebben, met den vreemdeling naar het Pruisische dorp Elmpt. Op Pruisisch grondgebied ge komen, in het uitgestrekte Elmpten-bosch, werd de vrouw door hem aangevallen en van haar geld beroofd, waarop hij de vlucht nam. Van de voorgewende ziekte was niets waar. Het verhaal had alleen moeten dienen, om tot diefstal te kunnen overgaan. De Pruisische politie doet alle moeite om den aan rander in handen te krijgen. In de verschillende garnizoensplaatsen bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoonlijk personen aan voor vrijwillige dienstneming. Gebrek aan werk en lage arbeidsloonen zijn hiervan de voornaamste oorzaken. Ook de diamantslijpers lijden onder den druk der tijden. Eene der slijperijen in de Zwanenburgerstraat te Amsterdam is voorloopig tot Januari a. s. gesloten Voor de weezen te Neerbosch werd dezer dagen 1000 ontvangen van een ontslapen weezenvriendin. Te Diepenveen heerscht geen gebrek aan werk, maargebrek aan arbeiders. Velen zouden daar thans volop arbeid met grondwerk vinden. Dagbl Verloofde. Ik heb de geheele bibliotheek van mijn aanstaande al doorgelezen en verveel me nu gruwelijk. Vriendin. Maar dan zou ik in uw plaats van min naar veranderen(Hbl.) Volgens «Veritas" zijn in October verongelukt 101 zeil- en 25 stoomschepen, waaronder 7 Ned. zeilschepen en een Ned. stoomboot. Te Deil is des nachts bij een timmerman eene som van ƒ880 gesloten. Een marinier te Nieuwediep, die eene portefeuille, inhoudende ruim ƒ6000 bankpapier, benevens gelds waardige papieren, door een heer uit Alkmaar verloren, gevonden en eerlijk aan den eigenaar terugbezorgd had, kreeg van dezen tot belooning een gulden en een glas bier! Men schrijft uit Montfoort aan het Hbl. Woensdagmiddag kon men in mijn tuin het volgende aardige schouwspel waarnemen. Eene huismusch was met haar pootje tusschen de dakgoot vastgeraakt en deed vergeefsche pegingen om uit dien toestand verlost te worden. Aardig was het nu om te zien, hoe een twintigtal andere leden der musschenfamilie luid tjilpend af- en aanvlogen, en het beklemde beest aan de vlerken trokken om het te bevrijden. Toen uw berichtgever daarop, met een ladder ge wapend, gereed stond meer afdoende hulp te verleenen, waagden de trouwe kameraden nog eene laatste poging en ik kon de ladder weer opbergen, want het muschje was door eigen volk bevrijd en fladderde, door zijne helpers vergezeld, in groote kringen door de lucht en verre van de plaats des onheils. Te Groningen en te Zwolle zijn in beslag genomen twee valsche guldenstukken met den beeldenaar van Koning Willem III en het jaartal 1865 op het eene, en een onleesbaar jaartal op het andere. De ontploffing in den kruitmolen te Wetteren heeft weinig anders dan stoffelijke schade aangericht. De werklieden^ waren afwezig. Slechts één persoon is er door gekwetst. Volgens een telegram uit Hongkong is aan boord van het Fransche oorlogschip «Rigault de Genouilly" te Formosa een ketel gesprongen, waarbij dertien per- soneE zijn omgekomen. Vrijdagochtend had er in het Engelsche Kanaal nabij Wight eene aanvaring plaats tusschen hetschroef- stoomschip «Durango" en het barkschip «Lake Bruce", van Liverpool. De «Durango" zonk, en twintig koppen van de bemanning kwamen daarbij om. In het geheel zijn te Parijs 864 personen aan de cholera gestorven. Door een landeigenaar nabij Rome is voor eeni- gen tijd een koffietuin aangelegd. Het schijnt, dat grond en klimaat voor de koffie cultuur geschikt zijn immers zijn oogst bedroeg dit jaar twee duizend kilogram goede koffie per hectare. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 1 December 1884. Laatste en telegraphische berichten. Kapelle. Reeds vroeg in den morgen wapperde heden van een groot aantal publieke en particuliere gebouwen de vlag, ten teeken, dat men den dag, waarop de heer A. Visser zijn vijf-en-twintigjaiig jubilé als hoofdonderwijzer aan de o. 1. school alhier herdacht, niet onopgemerkt zou laten voorbijgaan. Doch op nog andere wijze zou den jubilaris blijken, hoe hoog hij door de gansche gemeente en door zijne leerlingen wordt geacht en bemind. Te half elf toch vereenigden zich in het net ver sierde schoolgebouw de beide heeren schoolopzieners, de gemeenteraad, het kerkbestuur, de feestcommissie uit de ingezetenen en tal van belangstellenden, waarna de jubilaris door een twintigtal leerlingen uit de laagste klasse van zijne woning werd afgehaald. In de school aangekomen werd hem allereerst door de kinderen het welkom toegezongen en een keurig ge schenk (inkt- en sigarenstel met zilver gemonteerd) aangeboden, het laatste bij monde van den onder wijzer Schrier. Vervolgens nam onze burgemeester het woord, om den heer Visser van harte geluk te wenschen met dit feest en hem namens den Raad dank te zeggen Voor alles wat hij heeft gedaan tot leering, opvoeding en ontwikkeling van een groot deel der ingezetenen, terwijl hij er tevens aan herinnerde, hoe de heer Visser ook sinds een vijftiental jaren de werkzaam heden, den burgelijken stand dergemeente betreffende, met de meeste zorgvuldigheid en netheid had verricht. Als blijk van erkentelijkheid voor dat alles was het hem dan ook een aangename taak den jubilaris na mens den Raad een geschenk aan te bieden, bestaande in een fiaaien verrekijker. Doch ook de ingezetenen zeiven hebben door een fraai cadeau, tafel met acht stoelen, blijk gegeven van hunne waardeering van den heer Visser, als on derwijzer en vriend, welk geschenk hem in welgekozen bewoordingen bij monde van den heer M. De Jager, president der feestcommissie, werd aangeboden. Eindelijk nam nog de districts-schoolopziener, de heer W. J. Van Gorkom, het woord, niet alleen om den heer Visser ook namens zijn collega mr. C. De Witt Hamer geluk te wenschen, maar vooral ook om er op te wijzen, welk geluk het voor Kapelle was, dat het nu vijf en twintig jaren aan het hoofd zijner school had een man, dien hij had leeren kennen als een modelonderwijzer, die verdiende het hoofd te zijn van een der grootste scholen in een der eerste plaatsen van ons landal leed het ook geen twijfel, dat bij den innigen band van vriendschap, die heden vooral bleekte bestaan tusschen den jubilaris en de gemeente, noch de gemeente zou wenschen, dat de heer Visser ooit naar elders vertrok, noch de onderwijzer zou verlangen Kapelle metterwoon te verlaten. Zichtbaar getroffen voor al de bewijzen van vriend schap en waardeering, dankte de heer Visser allen, die van hunne belangstelling in zijn zilveren feest als onderwijzer te Kapelle hebben doen blijken, inzonder heid zijne tegenwoordige leerlingen, welke hij op har telijke en toch zoo eenvoudige wijze toesprak, dat zij zeker allen volkomen hebben begrepen, wat de mees ter" zeide. Nog moeten wij vermelden, dat de heer Visser namens de Kerk, waarbij hij ook vijf-en-twintig jaren als koster fungeert, een fraaie leuningstoel ontving, alsmede eene pendule van eenige oud-leerlingen, die privaat-onderwijs van hem hebben genoten, terwijl de jongelingsvereeniging door het oprichten van een paar eerepoorten voor de onderwijzerswoning en de school het feestelijk aanzien der gemeente hadden verhoogd. Aan tal van blijken van belangstelling ook uit andere plaatsen ontbrak het voorts den jubilaris niet. 's-Gravcnliage. Op Eik-en-duinen is heden begraven het stoffelijk overschot van den heer Merkes Van Gendt, ut leven lid der Eerste Kamer. Vele leden der beide Kamers, de griffier en de commies-griffier, het hoofdbestuur van het antidienstvervangingsbond en de bestuurders van andere inrichtingen, waartoe de over ledene behoord had, waren aanwezig. Het Eerste ka merlid Viruly, generaal Macleod en de notaris Boon- zajer schetsten den overledene als braaf burger, edel mensch en bekwaam staatsdienaar, wiens plotseling verscheiden een zwaar verlies is voor Koning en Va derland. UUE. Barometer stand. Wind richting. Toestand ran de lacht. 13 -ö ja a Regen in mM. (hoogte) sedert fisterm. 8 uur. s morgens 8 764 Z. 0. Betrokken. —4 s midd. 42 764 2> 4 s avonds 5 764 0 Waarneming van hedenochtend acht uur: Van een depressie, valt weinig of niets te bespeuren. Een gebied van hoogen druk bevindt zich zeer nabij en Noord-waarts van ons. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond achtuur: Maastricht 4,3 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uurGroningen 2,7 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half een: geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een765 m.M. Verwachting: Goed weder. Posterijen, Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 4 e helft der maand October 4884. 4. M. Schreurs, s-Gravenpolder. Van de hulpkantoren Krabbend ij ke. 2. Johannes Koster, Harderwijk. Rilland. 3. Kantoor der Visscherijen, Vlaardingen. Wemeldinge. 4. A. Middelberg, Goes. Wissekerke. 5. Marinus Clementez, Rozendaal. I e r s e k e. 6. A. Nock, Wemeldinge. 7. M. Van der Harst, Zeeland. Burgerlijke Stand Goes van 28 November tot 4 Dec. 4884. Geboren den 28, Jan Marinus. z. v. Jan Zegers en Cornelia Van Zweden den 29, Gerrit Cornelis, z. v. Gerrit Cornelis Van der Straate en Paulina Rijkse. (Dit kind is kort na de geboorte overleden.) Overleden: den 28, Johannes Hubertus Janssen, oud 55 j., gehuwd met Geertruida Kakebeekeden 30, Pieternella Klara, 40 d., d. v. Pieter Franciscus Allaert en Catharina Cornelia Lindhoutden 4 Dec. Johanna Polderman, 72 j., ongehuwd. Correspondentie. Aan den heer A. W. Remijn te 's-Beerenhoek. Uit uw nader schrijven blijkt veeleer de bevestiging dan de wederlegging van het door ons onder uw vo rig artikel geplaatste. Bovendien zal zeker reeds, voor zoover dit noodig was, de aandacht van het gemeen tebestuur op de zaak gevestigd zijn. En zoo het pu bliek zich met billijke klachten tot dat bestuur wendt, zal het ongetwijfeld daar gunstig gehoor vinden. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 2 Dec. 2 8 8 8 - 4 a 4 4 4 4 5 B 5 6 10 10 10 10 22 Plaats. Voorwerpen. Informatiën Goes, woonhuizen, Pilaar. Wolfertsdijk, manufacturen, De Vos. Hoedekenskerke, hoornen, Mr Liebert. Kapelle, hakhout enz.. Gallis Merens. Kolijusplaat, inspan, H. Roelof. 's Heer Abtskerke, boomen, P. Overman. Krabbendijke, boomen, Mulock Houwer. Ovezand, timmerm. gereedsch, De Vos. Biezelinge, woonhuis enz., Gallis Merens. "Wolfertsöyk, boomen, Pilaar Nisse, beestiaal enz., P. Overman, 's Heer Arendsk., boomen, Mr. Liebert. Kloetinge, boomen en kaphout, Mulock Houwer. Goes, woonhuizen, Mulock Houwer, 's Gravenpolder, boomen en hakhnut, Mr. Liebert. Goes, huizen, Pilaar. Wissekerke, timmermansaffaire, H. Roelof. Baarland, boomen, P. Overman. Kloetinge, woonhuis, Mulock Houwer. Kapelle, wisschebosschen, bouwl. enz., Pilaar. Kapelle, hoefje, Pelle en Lansen Croin. 's Heerenhoek, hofstede, Pilaar. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 9 Dec. Ilansweerd, woonhuis en broodbakkerij, A. Le Clercq. Marktberichten. ROTTERDAM, 4 December 4884. Tarwe met ruimen aanvoer flauwer, Haver 40 ct. lager, Bruine boonen 25 ct. lager, ove rige onveranderd Buitenlandsche en Meel stil, on veranderd. Van Vlas ter markt 33000 steen, waar van een gedeelte tot flauw vorige prijzen langzaam opruimde. Van Ajuin geen opgaaf ontvangen. Nieuwe TARWEf 6,50 a f 7,90 Jarige TARWE6,50 - 7,75 Nieuwe ROGGE5,75 - 6,40 Nieuwe WINTERGERST - 4,75 - 5,40 ZOMERGERST4,75 - 5,25 Korte HAVER- 2,50 - 4,50 Lange - 4,- 4,90 Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 40,50 - PAARDENBOONEN 6,25 - 7,— DUIVENBOONEN Blauwe ERWTEN7,75 - 9 25 Nieuwe SCHOKKERS 9,50 - 41 BRUINE BOONEN7,— - 9 75 WITTE 7,— - 44,50 KANARIEZAAD 8,— - 9,—

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2