1884 N°. 143. Dinsdag 2 December. 71ste jaargang. Het R. C. Parochiaal Armbestuur GOESGHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervovge men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL zal op Woensdag 3 December a. s. aan de huizen van alle ingezeteoen, eene ALGEMEENE COL LECTE doen ten behoeve van de Armen, aan zijne zorg toevertrouwd, voor welke collecte (de eenige die dit armbestuur in het jaar houdt) ruime giften ge vraagd worden, ten einde het genoemd Armbestuur in staat te stellen aan zijne verplichting te voldoen, vooral daar het getal bedeelden grooter is dan vroeger en de inkomsten door de geringere landpach ten minder zijn geworden. Goes, den 29 November 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 1 December 1884. Met belangstelling werd algemeen vernomen, dat tot ridders van den Nederl. Leeuw benoemd zijn de heeren J. T. Cremer te Haarlem, P. W. Janssen en W. H. Van Leeuwen te Amsterdam, wegens hunne bemoeiing in zake de oprichting der Iudische Land- bouwmaatschappij. De bij Koninklijk besluit van 16 November ge wijzigde bepalingen omtrent het vervoer van vee luiden als volgt Vervoer van vee langs spoor- en tramwegen mag alleen in daartoe uitsluitend bestemde wagens ge schieden. De besturen van spoor- en tramweg-ondernemingen zijn verplicht om wagens, waarin vee is vervoerd, na elk gebruik te doen reinigen en ontsmetten, met in achtneming van de wettelijke voorschriften. Dezelfde verplichting bestaat ten opzichte van alle voorwerpen, waarmede het vee op de terreinen van den dienst der onderneming in aanraking is geweest, als loopplanken, emmers, voederbakken, touwen enz., en van het terrein, waar de in- en uitlading plaats heeft. Ter voorziening in de kosten dier reiniging en ont smetting kunnen de ondernemers van hen, wier vee zij vervoeren, een geldelijke bijdrage vorderen. Veewagens, uit den vreemde binnenkomende, worden aan het grensstation door de zorg van de spoor- of tramweg-ondernemers gezuiverd en ontsmet, met in achtneming van de bovenbedoelde voorschriften. Dit besluit is niet van toepassing bij het vervoer van tot h t leger behoorende paaiden. Zaterdagavond had de eerste voordracht plaats over schei- en natuurkunde voor de werklieden-vereeniging oEigen Hulp" alhier, in de Hoogere Burgerschool voor jongens, daartoe met toestemming van burg. en weth. afgestaan. Een 18tal leden was opgekomen en zeker zou dit getal grooter zijn geweest, zoo niet het weer zoo on stuimig geweest was. Het onderwerp, dat de heer dr. L. W. Th. Wigman voor dien avond had gekozen, was oijsmaken". Na eerst door kleine proeven den leden dat ijsmaken duide lijk gemaakt te hebben, liet hij het ten slotte ook in grooteren vorm zien. Hij was daartoe in de gelegen heid gesteld door den heer L. D. Borel, die eene ijs machine in bezit heeft. Zeker zullen bestuur en leden beiden heeren erken telijk zijn voor hetgeen zij dien avond genoten hebben. Ieder, die tegenwoordig was, kreeg van den heer dr. Wigman een afschrift van hetgeen hij had be handeld, om thuis het een en ander nog eens nategaan. Wolfertsdljk. Zaterdag, klokslag negen uren, traden Wolfertsdijk's vroede mannen weder de raadzaal bin nen om in het belang dezer gemeente gewichtige be sluiten te nemen. Le roi est mort vive Ie roi 1 Had men in de vorige vergadering op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan dr. J. C. De Oude, thans waren de ver tegenwoordigers der gemeente opgeroepen, om een nieuwen esculaap te benoemen en met eenparige stemmen werd als zoodanig gekozen de heer C. M. Hoogenboom, arts te Leiden. Deze benoeming is ge schied en men leelt in de hoop, dat zij zal worden aangenomen. Lang werd gedelibereerd over de quaestie of de nieuwe dokter eene geschikte woning zal beko men, in welke hij kan rusten van de vermoeienissen, aan zijnen werkkring verbonden. Daarom werd besloten, het aanbod dat gedaan was, om een huis, staande naast het schoolplein, te koopen, niet te aanvaarden, maar te informeeren wat de kosten zouden zijn van het bouwen van eene van alle ge makken voorziene dokterswoning en hieromtrent in eene volgende vergadering een definitief besluit te nemen. Het verzoek van den heer C. Hack, om vrijstelling van de betaling van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1884, voor de maanden dat hij in deze gemeente niet heeft gewoond, werd met algemeene stemmen ingewilligd. Even goedgunstig was de vergadering omtrent een verzoek van den heer A. De Graaff te Goes, om hem op zijne nota, voor het vervaardigen en opmaken van de kaart en ligger der wegen dezer gemeente, 100 op rekening te betalen. Tot onderwijzeres aan de school te Oud-Sabbinge werd met ingang van 1 Dcc. benoemd mej. J. W. Crucq te Middelburg en aan den heer I. De Bakker, kweekeling aan de o. 1. school te Oostkerke, eene grati ficatie verleend van ƒ25. Aan den heer D. Van de Linde werd, op verzoek, met algemeene stemmen eervol ontslag verleend als klokluider der gemeente en de heer D. W. Den Herder met 6 tegen 1 stemmen heibenoemd tot lid van het algemeen of burg. armbestuur. De aan de orde gestelde zaken waren hiermede afgeloopen, toen ten slotte de vraag geopperd werd of de gemeentesecretaris gerechtigd was, aan den heer rijksontvanger te Heinkenszand vergunning te geven, zooals op den 20sten dezer gesc! ied was, zijn maan- delijkschen zitdag te houden in de gemeentesecretarie Het antwoord luidde ontkennend, want met 5 tegen 2 stemmen werd besloten, dat de ontvanger enkel van het hem aangewezen lokaal (waarin niet gestookt Jcan worden) in het gemeentehuis mag gebruik ma ken en niet van de raadzaal of van de kamer, waarin bet burg. of alg. armbestuur vergadert, want de ge meente behoeft volgens ministeriëele aanschrijving enkel voor eene kamer en niet voor vuur te zorgen. Te Driewegen is de waarneming der posterijen tijdelijk opgedragen aan W. Hage van St. Maartens dijk, zoon van wijlen de vorige bestelhuishoudst r in eerstgenoemde gemeente. (M. Ct.) Bij Zr. Ms. besluit is met ingang van 1 Jan 1885 benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Bergen-op-Zoom jhr. mr. P. J. Boddaert thans griff. bij het kantong. te Zieriksee. Het Dagblad verneemt dat de heer Van Raders, oud-directeur van Openbare Werken in Oost-Indië, benoemd is tot directeur der Ned.-Indische Stoomvaart maatschappij, en zulks ter vervanging van wijlen mr. Henny. Ten onrechte werd vroeger bericht, dat aan mr. Levyssohn Norman die functie was opgedragen. In April a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijf tien plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór 1 Maart a. s. bij een op zegel geschreven request tot den Minister te wenden. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant van 29 November. Tot leden der Tweede Kamer zijn gekozen te Alineloo. De heer J. VAN ALPHEN (a.) met 1202 van de 2282 uitgebrachte geldige stemmen. Mr. A. Van Laer (1.) verkreeg 1077 stemmen. Gorincliem. De heer Prof. B. J. L baron DE GEER VAN JUTPHAAS (a.) met 1930 stemmen. De heer C. A. Jeekel (1.) verkreeg 983 stemmen. Ofschoon de afdeelingen der Tweede Kamer niet den bepaalden wensch hebben uitgesproken, dat er kredietwetten zouden worden ingediendheeft het Ministerie echter, na het ontvangen van een brief van den heer Mackay, voorzitter der Kamer, besloten kredietwetten intedienen. De aanvang van het afdeelingsonderzoek van de Staatsbegrooting zal eenigszins later geschieden dan bepaald was. Heden zouden enkele afdeelingen zich nog bezig moeten houden met de overweging van het geen de vorige week aan de orde was. Dinsdag is een vrije dag ter voorbereiding van het onderzoek van de Staatsbegrooting, waarmee Woensdag een begin zal worden gemaakt. De Standaard zet het standpunt der oppositie uiteen, naar aanleiding der interpellatie Van de Putte en der rede van den heer Keuchenius. Er is geen antiliberale partij, zegt zij, maar er is een federatie van drie partijen, geen fusie. Men verstaat zich met elkander over het naast voor de hand liggende, zoo over bezuinigingen op de begrooting. over verzet tegen een inkomsten-belasting, over de aan te nemen houding in zake art. 194 der grondwet. Een confederatie op lossen voet. Op vaster voet komt zulk een federatie dan eerst te pas, als men zelf actief wenscht op te treden Men spreekt dan van partij tot partij, vormt een program en bepaalt dat de Ministers, op zulk een program op getreden, na de uitvoering daarvan hun port feuilles weer ter beschikking van den Koning stellen. Nu is de feitelijke politieke toestand deze, dat de anti-revolutionaire partij zich op dit oogenblik nog alle vrijheid van beweging heeft voorbehoudenvoors hands nog slechts op lossen voet confederatief denkt op te treden; en alzoo met haar 22 leden volstrekt geen meerderheid vormt, die verplicht is het kabinet over te nemen. Mocht echter de liberale partij of de Regeering van deze positie misbruik wenschen te maken, dan zou de anti-revolutionaire partij ook geen oogenblik aarzelen, om een federatie op vaster voet aan te gaan, en mede te werken tot de vorming van een kabinet ad hoe. Dit zou dan echter, zooals ook de Stand, opmerkt, afhangen van de geneigdheid van andere partijen, om hiertoe mede te werken. Gisteren hield in het café Suisse te Nijmegen de vereeniging Voorzorg", bestaande uitsluitend uit het vast personeel der maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, eene algemeene vergadering, waarin behandeld werd een voorstel van het bestuur tot wijziging van het reglement en bij aanneming van dat gewijzigde reglement de benoeming van een nieuw bestuur. 69 leden waren tegenwoordig. De president, de heer M. J Van Duijl. Ingmieur bij genoemde maatschappij, opende de vergadering en lichtte in hoofdzaak de wijziging van het reglement toe, daarin bestaande, dat voortaan een vaste maan- delijksche contributie door elk lid moet worden betaald, terwijl thans slechts bij overlijden van een lid, door de andere leden een vaste contributie wordt gestort. Het voorstel werd na eeriige discussiën in stem ming gebracht en met 65 stemmen aangenomen. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een nieuw bestuur, waarvan de uitslag is als volgtM. J. Van Dnijl, president; D. Notebos, vice-president; F. J. Hartérinck, secretarisL. A. Bitter, vice-secre- taris L. Muller, penningmeester Th. Van Rijn, vice- penningmeester en als 'eden van toezichtW. Notebos, J. D. Schreinemacber, J. C. Evers, H. W. Van Apel doorn en J. J. M. A. Glasius, welke, voor zooveel tegenwoordig, hunne benoeming aannamen. Ook te Delfzijl is een wereldtaalvereeniging (volapükaklub) opgericht, zoodat het aantal dezer ver- eenigingen bij ons te lande, voor zoover wij er bericht van ontvingen, thans tot 16 is geklommen. De heer A. D. Lutomirski, onder-rabijn te Rotterdam, van wien wij onlangs meldden dat bij, ofschoon reeds 84 jaar oud, begonnen was met het aanleeren van Volapük, is thans tot leeraar in die taal Volapükalidel gediplomeerd. Volgens den heer Sclileyer, den constructor van de nieuwe wereldtaal, vindt de spraakkunst van Volapük zelfs reeds aftrek in Padang op Sumatra. De vorderingen, die deze wereldtaal in alle landen van ons werelddeel en daarbuiten maakt, zijn den leeftijd van 3 jaren in aanmerking genomen ongedacht groot, welk frit wel pleit voor hare deugdelijkheid of van het gunstige inzicht, dat verschillende volkeren in Volapük hebben. (71. TV.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar Waarde door dhr. M. A. Rouwenhorst, cand. te Harderwijk. Ds. J. A. Goedbloed, pred. bij de Chr. Geref. Gem. afd. St. Dom. te Zieriksee, is beroepen te Ka- tendrecht. De synodale commissie heeft den uitslag opge maakt van de stemmen, door de leden der provinciale kerkbesturen uitgebracht over de definitief vastgestelde wijzigingen in reglementen, vermeld in de synod, cir culaire van 23 Aug. jl. no. 171, Ia als: verduidelijking van ait. 40, 3°. van het, algemeen reglement. Uitge bracht 61 st. vóór, 6 tegen, nadat volgens de slotbe paling van het algemeen reglement op deze wijziging de classicale besturen waren gehoord. b. Wijziging van artt. 12 en 13 van het reglement op de kosten voor het bestuur. Uitgebracht 62 st. vóór, 5 tegen. II. Aanvulling van art. 49 van het reglement op de vacaturen. Uitgebracht alle, d. i. 67 st. voor. III. Wijziging van art. 11 van het synodaal regle ment voor de kerkeraden. Uitgebracht 55 st. vóór, 12 tegen. Al deze veranderingen zijn derhalve finaal aange nomen, en zullen, nadat zij ter kennis Tan de Regee ring zullen zijn gebracht, worden uitgevaardigd, om in werking te treden den 15 Januari 1885. De commissie voor het examen van apothekers bediende te Middelburg heelt o. a. de akte van be voegdheid uitgereikt aan de dames P. J. en J. P. Bei tel, beiden geboren te Westkapelle. De «Vereeniging van Leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs" heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin de oorzaken worden na gegaan van liet niet slagen van tal van leerlingen der hoogere burgerscholen, bij het examen van toelating als adelborst 3e klasse aan het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. De oorzaak van dien ongunstigen uitslag wordt ge zocht in de samenstelling der examencommissie. Het komt adressanten voor, dat hoe hoog een marine officier ook staat aangeschreven, hij juist niet de ge schiktste persoon is, om jongelieden van 1316 jaar te examineeren in de lagere cijfer-, stel- en meetkunde. Ook zou aansluiting tussehen het onderwijs op het marine-instituut en tussehen dat, op de hoogere bur gerscholen gegeven, naar der adressanten meening, een verbetering van den bcstaanden toestand zijn. In af wachting nu, dat de opleiding tot zee-officieren door regeling bij de wet in aansluiting is gebracht met het middelbaar onderwijs, verklaren adressanten voor wen- scheiijk dat: 1. het toelatings-examen voor het Instituut der Ma rine zóo worde geregeld, dat het in overeenstemming zij met de kennis van jongelieden, die het onderwijs in de eerste drie klassen eener Rijks hoogere burgerschool met vijf-jarigen cursus met vrucht hebben gevolgd; 2. het examen in het openbaar worde afgenomen door een commissie, bestaande uit officieren en burger lijke personen, die allen bij het onderwijs werkzaam zijn en jaarlijks door den Minister van Marine worden benoemd, terwijl telken jare het grootste deel der com missie wordt vernieuwd; 3. de conclusiën, sub 1 en 2 genoemd, ter kennis worden gebracht van de Tweede Kamer der Staten- Generaal met liet eerbiedig verzoek, maatregelen te willen beramen, om aan de uitgedrukte wenschen der Vereeniging gevolg te geven en afschrift van het adres gezonden worde aan Z. E. den Minister van Marine. Kunst, Wetenschap en Letteren. Dhr. Willem Van Zuylen treedt thans als gast op in het Grand Théatre te Amsterdam in da rol van Janus Tulp. Rechtszaken. De Arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft Zaterdag o. a. veroordeeld F. V., 23 j., te Hansweerd/Kruininge, wegens diefstal tot 15 dagen cel. Landbouw en Veeteelt. In de eerste helft van April 1885 zal in het Schuttershof te Middelburg de 28e tentoonstelling ge houden worden der Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in de provincie Zeeland." (M. Ct.) In de algemeene vergadering van het beetwor- telsuikerfabrikantenbond in Nederland, Donderdag te Rozendaal gehouden, is de prijs der beetwortelen voor het aanstaande seizoen bepaald op f7,50 per 1000 kilogr. De betaling der voorschotten zal na het zaaien plaatshebben. Voorts is van gedachten gewisseld over de werking der wet van 20 Juli 1884, houdende nadere bepa lingen omtrent den accijns op de suiker. Hoewel men moest erkennen, dat door de rijkstitreurs over 't al gemeen lager werd gepolariseerd dan door de gewone handelsbureau's, was men algemeen van gevoelen, dat deze wet veel beter werkte dan de vroegere wet, waarbij de suikers voor de belasting in klassen wer den gerangschikt. Mr. C. J. Sickesz, voorzitter der Geld. Overijs. Maatschappij van Landbouw, heeft aan de commissie voor de a. s. tentoonstelling te Wageningen in over weging gegeven, aan de bekroningen een andere rich ting te geven, omdat men, op de gewone manier handelende, geen practisch nut en weinig voordeel voor den landbouw vei krijgt. In plaats van prijzen uit te loven, zou men kunnen bijdragen in de kosten van vervoer naar de tentoonstelling, voor het vee hetwelk zulks waardig wordt gekeurd, en verder de gemotiveerde uitspraak der Jury publiek te maken, Die wetenschappelijk gemotiveerde uitspraak heeft waarde voor de inzenders. Te Munchen heeft men op dezelfde wijze gehandeld en geen prijzen uitgeloofd, maar bijgedragen in de kosten van transport. Ottf- voor den landbouw practisch nut te verkrijgen, zón het wenschelijk zijn, in Juni 1885 ook hier eens zulk een andere richting aan de tentoonstelling te geven. Het is zeker van belang, een der resultaten te vermelden van de proeven, door ijverige landbouwers genomen, om de telkens wederkeerende aardappelziekte te bestrijden. Het blijkt, dat de schimmel het bederf veroorzaakt, de schimmelsporen zijn verdeeld in zittende en zwevende sporen. De beste weg schijnt, de zittende sporen te dooden. Bij proef is gebleken, dat aard appelenpoters waarover een flinke nachtvorst is ge komen, zonder ziekte bleven. Zetters, met droge kalk bestrooid, bleven evenzoo zonder ziekte. De zwevende sporen die in grooten getale in de lucht aanwezig zijn, kunnen wel het loof, maar niet den knol aandoen. Het beste middel is om zaad te winnen van aardap pelen, die op deze aangeduide wijze zijn geteeld, deze nieuwe aanwending levert uitstekend vrucht. Buitenlandsch Overzicht. In den Dnilsclien Rijksdag zijn de beraadslagingen over de begrootingen aangevangen. De Siaats-Secre- taris Burchard gaf een overzicht van den financiëelen toestand, waarvan de grondtoon is dat da Rjksbe-

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1