1884 N°. 140. Dinsdag 25 November. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. C01IR4W. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Den Haag, 22 Nov. De Kamer is om." Zoo luidt sedert 11 November het klokgebrom en zoo roffelt in het clericale kamp in al de gelederen de «groote trom", en daarom moeten wij het wel voor zeker aannemen. Is dan ook 44 niet meer dan 42? Heeft de natie niet met beslistheid uitspraak gedaan en het «liberalisme" tegelijk met de «liberalisten" van uit Neêrlands beem- dem weggevaagd? Heeft de geestelijkheid niet het bewijs geleverd hoe zij de hoofden en harten van het getrouwe volk, hetzij de Gideon's-bende of het Pause lijke hulpleger, weet te beheersehen en te bezielen, om toch het lieve Vaderland en de gezegende constitutio- neele instellingen en de ware vrijheid en de confessio- neele school, de evenredigheid in de financiën en wat niet al meer te redden en te beschermen tegen den overmoed van het pays légal Vraag niet wat liet einde van het spel zal zijnlet niet op den na 11 November reeds dadelijk ingetreden toestand van spanning, verwijten en onderlinge kastij ding sluit het oog voor het christelijk oordeel van De Standaard over Heemskerkga stilzwijgend voorbij het gekijf, met verbeten woede tot grondslag, tusschen Tijd en Standaard, tusschen deze en het Wagen. Weekblad, tusschen Tijd en Dagbltusschen Standaard en idem bemerk toch niets van wat in Almeloo en Gorkum zoo al bedisteld werdt, en hoe ook daar de trouwe bondgenooten onderling veel verkroppen en bekuipen en de kiezers inderdaad slechts als stemvee opdrijven neen, denk dat alles geheel weg, want zij het dan in Godes naam met slechts éene stem meerderheid, zege vierend kan toch uitgebazuind worden: sde Kamer is om Maar toch zouden wij het verbonden leger met zijne vernagelde of nog bruikbare kanonnen ernstig aanraden niet al te optimistisch, en zeer zeker niet al te over moedig te zijn en den bevelhebbers wel willen toeroe pen: overweegt de geuite twijfeling van den president der Eerste Kamer, of door den uitslag der verkiezingen de politieke atmosfeer wel «gezuiverd" is; en of schoon door u bejegend met hilariteit of interruptie, denk niet te licht over de beteekenis en da nawerking van het eerlijke woord van een oud, maar niet ver ouderd, eerlijk en ondervindingrijk man, van den nestor der Tweede Kamer, die naast zijne ernstige waarschu wing tegen de inmenging der kerkelijke partijen op staatkundig gebied, als zijne diepe overtuiging uitsprak «dat de groote meerderheid van het Nederlandsche volk, mocht daarvoor ooit vrees bestaan, nimmer zal dulden dat de hiërarchie, van welke der groote afdee- lingen van de christelijke kerk dan ook, ooit het hoog gezag van den burgerstaat overscbaduwe". En wij zouden er ook nog willen bijvoegen de vraagwelke zedelijke overwinning hebt gij behaald welke was de moreele atmosfeer, waarin gij u sedert de ontbinding en tijdens de verkiezingen hebt bewo gen en welke lasteringen zijn niet door u, wetende dat het laster was, en dus met voorbedachten rade, verspreid om tot zelfs het karakter der leden of voorstanders van do liberale partij bij de kiezers ver dacht en gehaat te maken Maar wat nood? het stichtelijk werk is bekroond met éene stem meerderheid (althans wanneer Almeloo niet som" gaat) is de Kamer som". En zoo is dan de Tweede Kamer bereids gecon stitueerd. Op de niets zeggende Troonrede conci pieerden hare afdeelingen een niets zeggend antwoord, waarover wellicht bij de behandeling op Maandag eene woordenwisseling kan ontstaan, vermits het in zoo ver geen bloote weerklank op de Troonrede is, omdat met name herinnerd wordt aan de in September ge dane toezegging of aankondiging tot het indienen van voorstellen tot Grondwetsherziening, over welker tij digheid en al of niet noodzakelijkheid de nu vereende groepen het geheel oneens zijn. Maar eilacie, de Regeering wacht zelve ook op zien komenzij zit tusschen die 44 en 42, of straks misschien 43 en 43, wonderlijk in de klem. Dat is ten overvloede duidelijk gebleken bij het korte adres debat in de Eerste Kamer. Men weet dat de heer Heemskerk bij uitnemendheid de kunst verstaat al sprekende niets te zeggen, en al antwoordende niets op te lossenmaar inderdaad, van zijn standpunt, dat wil zeggen van het standpunt om tusschen de partijen heen te zeilen en dan eens rechts dan weder links te laveeren, kon hij geen ander ant woord geven dan wat hij gaf. Elk ander Ministerie toch, zich bewust van eigen politieke waardigheid, doordrongen van het besef dat het ten minste meerdere stabiliteit, meer houvast, meer steun noodig heeft dan misschien éene stem rechts of links zou inzien dat het met lamheid geslagen was; dat het uit een poli tiek oogpunt tot werkeloosheid gedoemd zou zijn en dus ten 's lands nutte niets meer kan uitrichten, wilde het niet worden de smadelijke speelbal van overmoedige eischen, om te eindigen met een «smadelijken val" gelijk de heer V. d Putte het voorspelde als het niet kleur bekende. In dat opzicht echter rekende die afgevaardigde buiten den heer Heemskerk om en het ou te verwonderen zijn als hij er niet reeds een voorgevoel van had bij het doen zijner vragen. Heems kerk ziet zeer goed de benarde positie van het Kabinet in. Daargelaten de reeds rondgaande lijstjes van een clericaal Ministerie (de drie conservatieven in den lande, die volgens het Dagblad op dit oogenblik den poli tieleen toestand beheerschen, worden daarbij geheel over het hoofd gezien als van nul en geener waarde), beseft hij volkomen dat hij nog veel zwakker staat dan tot dusver, omdat hij nu meer nog dan toen te rekenen heeft met clericale voorwaarden. Maar daar om ook is kleur hekennen, is elke rondborstige ver klaring voor hem verboden waar. En daarom antwoordt hijEr is immers tot heden nog van geene vijandig heid te mijwaarts gebleken. Over wat de naaste toe komst kan geven, laat ik mij liever niet uit; met andere woorden: die dan leeft die dan zorgt, geen ellende vóór den tijd. Welnu, er zit dan ook voor ons niets anders op dan wachten, afwachten wat de dag van morgen ons brengen zal. Maar dit kan veilig voorspeld worden dat stilstand, politieke apathi", stremming en belem mering van eeno gezonde ontwikkeling van ons Staats leven, ook op economisch gebied, het onafwijsbaar gevolg zal zijn van den tegenwoordigen toestand. GOES, 24 November 1884. Nu de meerderheid in de Kamer van de linker- naar de rechterzijde is verplaatst, is liet van nog meer belang dan vroeger nategaan, wat de voornaamste le den der clericale partij zooal nuttig en noodig achten. Wij willen daarom met een enkel woord de aandacht vestigen op eene brochure van dr. Schaepman, waarin hij zijne denkbeelden ontwikkelt over het vraagstuk der grondwetsherziening, en o. a. ten opzichte van het onderwijs wil, dat de grondwet het recht der bijzondere school onbewimpeld erkent en tevens de inmenging der staatsmacht, daar waar zij niet vol strekt noodig is, volstrekt onmogelijk maakt. De schrijver zou daarom wenschen, dat het onderwijs ge heel vrij was en dat uit de openbare kas alleen die scholen geheel of gedeeltelijk werden bekostigd, die of geheel voor het onderwijs van minvermogenden dienen, of voor minvermogenden toegankelijk zijn. Bij de laatste zou het bedrag der door de openbare kas te dragen kosten dan worden geregeld in verhouding tot het getal minvermogende kinderen, die de school bezoeken. Voorts zouden vereenigingen, die liet stichten, onderhouden en bestieren van scholen ten doel hebben, optreden als rechtspersoon zonder erkenning door den Koning of de wet en van belasting vrijgesteld blijven. Als overgangsbepalingen zouden worden vastgesteld dat binnen den tijd van drie jaren langs eene traps gewijze vermindering de bijdragen, zoo vaste als tij delijke, uit de rijkskas in de kosten van het lager onderwijs verstrekt, ophouden, na welken termijn tevens het staatstoezicht zal eindigen dat binnen tien jaren de kosten der scholen voor 1. o. niet langer worden gedragen door de gemeenten (behalve die voor minvermogenden) en dat na dien tijd de plaatselijke schooleommissiën worden opgeheven dat bij de afkondiging der wet do examens voor hulp- en hoofdonderwijzers worden afgeschaft en de normaalscholen en normaallessen, van overheidswege ingesteld, ophouden te bestaan; en dat de wachtgelden, pensioenen enz., uit die bepa ling voortvloeiende, door de wet worden geregel!. Volgens de meening van dr. S. zal dus in de toe komst de school geheel aan de zorgen van den Staat worden onttrokken en uitsluitend zijn overgelaten aan den wil der ouders. Nog daargelaten, dat op die wijze meer dan ooit het sectarisch-onderwijs in de hand zal worden gewerkt en daarmede de sectehaat met verjongde kracht bij het jonge Nederland zal worden aangekweekt, mag met recht de vraag gesteld worden of dr. S. zoo uitsluitend een Kamergeleerde is en zoo weinig practisch inzicht heeft in den werkelijken toestand, die vooral op het platteland ten opzichte van het onderwijs bestaat, dat hij in gemoede de overtuiging is toegedaan, dat de volksontwikkeling, waarnaar toch ieder weldenkende moet streven, op die wijze zal worden bevorderd Wanneer wij toch nagaan, hoe thans, nil de Staat tot de ouders zegt: «ziehier de scholen en de onder wijzers, zendt uwe kinderen daarheen en wij zullen ze onderwijzen", zoo tal van ouders op verschillende tijden hunne kinderen terughouden om ze eenigen arbeid te doen verrichten, waarvan de opbrengst niet dringend in het huishouden wordt gevorderd dan behoeft het geen betoog, dat het schoolbezoek in niet geringe, mate zal achteruitgaan, wanneer die ouders zelf moeten zorgdragen voor schoolbouw, leermiddelen, onderwij zend personeel enz. Wat voorts te denken van het gehalte der onder wijzers, wanneer alle examens en alle toezicht zullen opgehouden hebben te bestaan? Wij zullen dan weder tot den ouden tijd tenigkeeren, waarin een ieder zich kon opwerpen als «onderwijzer van de jeugd", en toch zijn dit beginselen van een man, die behoort tot de partij, die «de ware vooruitgang" wil. Het is inderdaad onbegrijpelijk, hoe in het brein van een zoo kundig man een dergelijk ontwerp zich heeft kunnen ontwikkelenen toch verdient het in hooge mate onze aandacht, omdat het niet mag be schouwd worden als eene hallucinatie, in het hoofd van den eerste den beste opgekomen, maar omdat het de beginselen geldt van een man, wiens naam reeds genoemd wordt, wanneer er sprake is van een ministerie uit de rechterzijde. Wij kunnen het dan ook niet anders beschouwen dan als een zeker middel om, evenals in België onlangs is geschied, het onderwijs der geestelijkheid in handen te spelen. Moge het der liberale partij gegeven zijn tegen dergelijken overmoed te waken De Koning ontving Vrijdagavond de commissie uit de Eerste Kamer, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de Troonrede. Z. M. gaf daarop het volgend wederantwoordMijne Heeren Het is mij aangenaam de betuiging te ontvangen van de belangstelling van de Eerste Kamer der Staten- Generaal in 's lands zaken, en ik verzoek u, Mijne Heeren, aan de Kamer Mijnen dank over te brengen voor haar adres van antwoord. Ook de Indische Begrooting voor 1885 is thans weer ingediend. Deze is echter eenigszins gewijzigd. Voor aanbouw van een zeestoomschip voor de Gouverne mentsmarine, eenige kleine gewestelijke vaartuigen en een nieuw schroefstoomschip 4e kl. is 881000 uit getrokken; voor uitgaven in verband met het over nemen van belastingen ter oostkust van Sumatra en een overeenkomst met den Sultan en de Rijksgrooten van Siak over eenige belastingen in eigenlijk Siak over en hun rechten op de onderhoorigheden 115375 voor reorganisatie van het bestuur in Madoera ƒ84000, en voor bevloeiingswerken I5000ümeer. Daarentegen zijn ook de middelen ƒ761479 hooger geraamd. Het tekort, dat in September ƒ1257101 bedroeg, is nu begroot op ƒ1459228. Onder de bij de Tweede kamer ingediende wets ontwerpen behooren een tot regeling van de Staatsloterij twee tot verhonging en uitbreiding van het in art. 1, no. 1, der wet van 13 Mei 1859 bedoelde recht van overgang en van het zegelrecht op effecten. Naar men verneemt zullen de afdeelingen der Tweede Kamer de vraag overwegen, of de Regeering zal worden uitgenoodigd crediet-wetten voor de Staats- begrooting in te dienen. Van de verschillende ingediende wetsontwerpen zal het eerst dat tot wijziging van art. 198 der Grondwet worden onderzocht. De anti-revolutionaire Kamerleden hebben zich opnieuw tot eene politieke club vereenigd op de basis van het bekende program. Alle door het Centraal Comité bij eerste stemming aanbevolen leden zijn tot deze club toegetreden. Het bureau van deze club be staat uit den heer baron Van Wassenaer van Catwijck als president, en de heeren jhr. De Savornin Lohman en Van der Hoop als secretarissen. {Stand.) De heer De Bruyn Kops heeft het mandaat als Uil der Tweede Kamer voor Alkmaar aangenomen. Door de algenoeene kiesvereenigir.g te Enschede is tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer mr. A. Van Laer. De katholieke vereeniging «Recht voor Allen" te Oldenzaal stelde den heer J. Van Alpen, die ook de candidaat der anti-revolutionairen is. De centrale kiesvereeniging «Nederland en Oranje" iu het hoofdkiesdislrict Gorinchem heeft in eene vergadering, welke ook door den heer Keuchenius werd bijgewoond, prof. De Geer van Jutfaas als candidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd. Enkelen, die den heer Schimmelpenninck v. d. Oye candidaat wilden stellen, werden door den heer Keuchenius omgepraat. Krniniiigc. Tengevolge van het heerschen der cholera te Parijs en het voorkomen van een paar gevallen in België, is da burgemeester dezer gemeente door den heer inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht uitgenoodigd de ziekenbarak te Hansweerd te laten opslaan, teneinde daarin te kunnen opnemen personen, zich bevindende aan boord van schepen uit België komende en lijdende of vet dacht van te lijden aan cholera. Die barak is nu opgeslagen in de nabijheid der rivier, afgezonderd van de gebouwen, op een terrein, daartoe welwillend afgestaan door den heer C. Der Weduwen, wethouder alhierde noodige liggings stukken, desinfectiemiddelen enz. zijn in gereedheid gebracht en de ambtenaren der rijksbelastingen te Hansweerd door den heer inspecteur der belastingen gelast van elk door hen ontdekt verdacht geval on middellijk aan den burgemeester kennis te geven Hoogst wcnschelijk is het dat geen gebruik van de 99 barak zal moeten gemaakt worden, dat de voorzorgs maatregelen mogen blijken nutteloos te zijn geweest en- alzoo de gevreesde ziekte niet naar hier over gebracht wordt. Bij het onlangs gehouden examen van telegraaf ambtenaren in den postdienst is o. a. geslaagd de heer M. J. Loster, directeur te Hansweerd. De navolgende commiezen 3e klasse worden met ingang van I December nog verplaatstI. Hoogkamer, van Hulst naar Tolen; M. J. v. d. Abeele, van Philip pine naar Hansweerd, F. J. Hufkens, van Overslag naar Walsoorden. De Commissie voor het examen van apothekers bediende te Middelburg heeft o. a. de akte van bevoegd heid uitgereikt aan mejuffr. C. J. Lette, geboren te Nieuwerkerk. Met het stoomschip «Prinses Marie" der maat schappij «Zeeland" werd, na voleindigde reparatie en het schoonmaken der machines, Zaterdag proef ge stoomd naar de Wielingen en terug. Deze proefreis werd met goed gevolg volbracht en de boot in dienst gesteld, om Zondag (gisteren) weder voor het eerst naar Queenboro' te vertrekken. De mailboot «Willem, Prins Van Oranje", van dezelfde Maatschappij, wordt nu tijdelijk uit de vaart genomen en zal ook te Middelburg dokken. Zaterdag was bet oude mannen- en vrouwen en armweeshuis op de Heerengracht te Middelburg met vlaggen en groen versierd, terwijl twee fraaie eerepoorten waren opgericht, een voor den ingang en een voor het gesticht. Gisteren was het n.l. een eeuw geleden, dat het gesticht n°. 2, het oude mannen- en vrouwen huis, werd ingewijd, welke plechtigheid heden werd herdacht, tegelijk met het 25 jarig bestaan van het armweeshuis, ofschoon de eigenlijke herinneringsdag daarvan de 24e October had behooren te zijn. Ook aan de Zeeuwsch-Bslgisehe grenzen worden de nit België komende reizigers aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. Te Sas van Gent, Hulst en Ter Neuzen zijn gelegen heden ingericht tot opneming van door de cholera besmette reizigers en maatregelen genomen tot ontsmet ting van besmette of van besmetting verdachte goederen. Het geschil tusschen de Stoomvaart maatschappij «Zeeland" en de «Londen Chattam Sc Dover Railway Company" is bijgelegd; laatstgenoemde maatschappij zal de verbrande pier te Queensboro onmiddellijk laten herstellen. Bij elkaar is er voor circa 40 millioen op de leening voor de Nederlandscb Indische Landbouw- maatschappij ingeschreven. Het bedrag der inschrij vingen in Indië bedroeg 3 ton. Bij de loting over den rooster van aftreding in de Tweede Kamer is de liberale partij gelukkig ge weest. In de beide districten, die thans half dooreen liberaal en half door een anti-liberaal vertegenwoor digd zijn, moet de anti-revolutionair het eerst aftreden en heeft dus de liberale partij weer kans van winnen. In Utrecht treedt de heer Schimmelpenninck van der Oye in 4886 af, de heer Roell in 4888. In Zutten zal de heer De Ranitz tot 1888 zitting hebben, de heer Brantsen tot 1886. (R. N.) Dat het politiek gescharrel van dr. Kuyper den kiezers de keel niet uithangt, is waarlijk wonder. Toen de heer Schimmelpenninck in Arnhem candi daat was, werd op allerlei wijze betoogd hoe noodig het was hem in de Tweede Kamer te brengen. Hij werd niet gekozenmaar nu is er eene vacature in Gorinchem, waar hij zonder tegenstand gekozen zou worden. Daartegen verzet zich Kuyper echter en een zijner argumenten is, dat men Schimmelpenninck in petto moet houden voor een twijfelachtig district. En in hetzelfde betoog durft hij spreken van de zelfstandigheid der kiesvereenigingen De geheele zaak komt echter daarop neder, dat de heer Schimmelpenninck geen blind volgeling van dr. Kuyper is, en prof. De Geer van Jutphaas, die nu te Gorinchem mo-t gekozen worden, altijd met hem medegaat. Thans is in beginsel vastgesteld, dat het «Museum Prins Hendrik" voor Den Haag behouden en voor het publiek geopend zal blijven. - Men schrijft ons uit Amsterdam De vreemdeling, die in den tegenwoordigen tijd Amsterdam bezoekt, moet wel een eigenasrdigen in druk van Nedetlands hoofdstad ontvangen. Waar hij ook komt, ziet hij groote bedrijvigh it; op ver schillende plaatsen zijn de stralen opgebroken, zoodat hij, onwetend als hij met Amsterdamsche toestanden I is, in zijn wandeling door een politieagent gestoord.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1