1884. N°. 139. Zaterdag 22 November. 71ste jaargang. Pieter Jasperse-straat. HET VOORSPEL GS*- GOME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Door den Gemeenteraad is in zijne vergadering van gisteren aan de nieuwgevormde straat op de voormalige Stoofweide den naam gegeven van Tevens werdt opmerkzaam gemaakt dat sommige straten in de dagelijksche samenleving een verkeerden naam dragen, en men niet moet spreken van de Vosstraten maar van de VORSTSTRATENde Rijselstraat maar van de RIJFELSTRAATde Manhuisstraat maar van de ZUSTERSTRAAT; de Waaihoek maar van de KLEINE KERKSTRAAT; de Armenhoek maar van de ST. JAC03STRAAT. Goes, den 21 November 1884. .Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Elk nieuw zittingjaar der Staten-Generaal kenmerkt zich door eenige sprekende feiten in den aanvang. Men zou, zonder de kaart van het land te kennen, daaruit reeds kunnen opmaken hoe de stand der partijen is. De troonrede, de verkiezing van een voorzitter der Tweede Kamer, de aanspraken door de voorzitters der beide Kamers gehouden bij het aanvaarden van hunne betrekking, de verkiezing van de Centrale Afdeeling der Tweede Kamer (gevormd door den voorzitter dier Kamer en de voorzitters der aldeelir.gen), dit zijn de feiten welke wij op het oog hebben. Zij teekenen den staatkundigen toestand. Ditmaal, bij den aanvang van deze zittingperiode, zijn deze teekenen ook weder onbedriegelijk. Eene Eerste Kamer met eene beslist liberale overgroote meerderheid, eene Tweede Kamer, waar de clericalen eventjes de meerderheid halen, en eene Regeering, die blijkbaar besluiteloos is, dezen indruk bekomt men thans uit het parlementaire voorspel en ons dunkt hij past bij den toestand. De rede, door Z. M. den Koning uitgesproken, is totaal kleurloos. Zelfs van wat het groote politieke vraagstuk was, van grondwets-herziening, wordt een voudig met geen woord melding gemaakt, 't Is of er geen Minister van Binnenlandsche Zaken is, die in de vorige zitting aankondigde dat de Regeerings-voorstel- len tot herziening der Grondwet bij den Raad van State waren ingezonden. Het ministerie-Heemskerk meent blijkbaar, dat bij de bestaande partij-verhoudingen eene politiek van afwachten is voorgeschreven. Het voelt zich thans in zijn element! Gelijk wij reeds in ons vorig no. kortelijk deden uitkomen, de verkiezing van een voorzitter der Tweede Kamer is het eerste bewijs geweest dat het verbond eene meerderheid heeft. Al wat onder clericale vlag is gekozen trok éene lijn, van Corver Hooft tot Haff- mans. Men gunde zelfs de tweede plaats op de voor dracht niet aan een liberaal. De heer Cremers, de liberale katholiek, moest tot eiken prijs van de voor dracht geweerd worden. Dat dit niet gelukt is, danke men de verdeeldheid /an het verbondde katholieken stemden Roëll, de Calvinisten Van der Kaay. De Standaard heelt het, onbeschaamd genoeg, verteld, dat de Calvinisten alleen daarom Van der Kaay stemden, omdat zij hoopten, dat de Kappeyniaansche verdeeldheid weer zou opleven. De moeite en het looze opzet waren vergeefsch! De verkiezing tot voorzitter der Tweede Kamer van den heer Mackay en diens benoeming door den Koning zijn in de tegenwoordige omstandigheden niet te be treuren. De clericalen hebben de meerderheid, laten zij er gebruik van maken en de verantwoordelijkheid dragen welke bun toekomt. Wat evenwel strenge afkeuring verdient is, dat de clericalen de Belgische parlementaire zeden bij ons te lande trachten te doen ingang vinden. Tot nogtoe heerschte in onze Staten-Generaal een goede toon men onthield zich van hinderlijke storing door roepen, schreeuwen of lachen, al hetgeen in de Belgische Kamer dagelijks voorkomt. In den laatsten tijd, al naarmate de clericale rich ting op meer zetels aanspraak maakte, is de goede toon gedaald, en thans, nu de clericalen de meerderheid hebben, ontzagen zij zich niet den tijdelijken voor zitter, den heer Wijbenga, te behandelen op eene manier, waarvan de schrijver van het kameroverzicht in de N. B. Ct. zegt: «Iedere maal, als de tijdelijke voorzitter het waagde het woord «kerk" op de lippen te nemen, werden er van de overmoedige banken der rechterzijde klanken vernomenzooals in den regel slechts uitgestooten worden door exemplaren van die diersoort, met wie, naar de oude schriften, zekere Bileam in betrekking moet hebben gestaan." Wij geven toe dat de heer Wijbenga op den zetel des voorzitters zich had moeten onthouden van een aanval op de meerderheid. Maar hij heeft niets en- betamelijks gezegd, en tegenover den 80-jarigen nestor der Kamer had de clericale meerderheid haar spijt moeten betoomi n. Tegenover hare houding steekt gunstig af de rede, door baron Mackay uitgesproken. Het is een alleszins bezadigd, waardig woord. Zeer ernstig was de rede, waarmede de heer Van Eysinga, de voorzitter der Eerste Kamer, zijne hooge betrekking aanvaarde. Die staatsman gaf als taak van regeering aan niet alleen het herstel van het even wicht tusschen inkomsten en uitgaven en veranderin gen in de Grondwet, maar noemde, zeker met alle recht, eene verandering in het kiesrecht dringend, «ten einde uit een toestand te geraken, die hoe langer hoe meer onhoudbaar wordt". De Eerste Kamer heeft bovendien de verdienste bij monde van den heer Fransen Van de Putte aan de Regeering reeds dadelijk de vraag gesteld te hebben: gaat gij mede met de clericale meerderheid of niet Dat echter op die vraag door den minister Heemskerk een ontwijkend antwoord zou gegeven worden wie verwachtte het niet? «Wellicht wachten ons moeielijke en bewogen tijden", aldus sprak de heer Van Eysinga aan het slot van zijne rede. De onderstelling is dan ook niet gewaagd, dat de meerderheid der clericalen, slaagt zij erin in de Tweede Kamer ernstige beslissingen in haren geest te doen nemen, zal stuiten op de Eerste Kamer. Hoe weinig verlangend wij ook zijn naar botsingen en tumulten, het kan niet anders dan nuttig zijn, en bijdragen tot de zuivering der politieke atmosfeer, dat een einde kome aan den toestand van het oogen- blik, waarin de clericalen slechts als rem kunnen dienst doen. Wij wenschen dat zij, die het gezag hebben ver overd, het doet er nu niet toe of de wijze van ver- overirg fraai was, ook het gezag aanvaarden. Over eene week zal het reeds beslist zijn of de clericalen eene meerderheid van 2 stemmen in de Tweede kamer zullen hebben, of dat de krachten tegen elkaar zullen opwegen. Zoowel te Gorkum als te Al- meloo is de hoop voor de liberalen uiteist klein, 't is waar, maar eene inspanning van alle krachten der liberalen kan misschien éen der zetels door hen doen winnen, hoewel de clericale partijen blijkbaar te voren de nieuwe verkiezing te Almeloo hebben voorbereid. Intusschen, hoe de uitslag zij, wij hebben toetezien, dat het verbond de hoogste belangen van volk en land niet aan zijne inzichten opofïere. De wil bestaat, en de kans op volbrengen is erDaartegen nu hebben alle liberalen thans zich aaneen te sluiten Er is een tijd geweest, na den April-storm van 1853, dat er onder de liberale volksvertegenwoordigers nog eene andere slachting werd aangericht dan nu de libe ralen kwamen toen heel wat sterker in de minderheid. Maar onwrikbaar bleef die minderheid tegenover de partij van reactie, geen zweem van plooien of schikken. Op die wijze werd de overwinning ten slotte behaald. Aan de liberalen is thans dezelfde weg door de politieke omstandigheden gewezen GOES, 21 November 1884. In de gisteravond gehouden algemeene verga dering van het departement Goes van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is besloten op een nader te bepalen dag het honderdjarig bestaan dier maat schappij feestelijk te herdenken Bij die gelegenheid zullen door een koor van circa honderd vijftig kinderen eenige liederen worden gezongen, terwijl ookdezang- vereeniging, directeur de heer Samans, eenige nom mers ten gehoore zal brengen. Voorts zal de voor zitter van het departement eene feestrede uitspreken en hoopt men den avond verder door enkele voor drachten op te luisteren. Ten slotte zal in de con certzaal der sociëteit eene reünie plaatshebben der leden van het departement met hunne dames, de leden der zangvereeniging en de onderwijzers der o. 1. scholen hier ter stede. In dezelfde vergadering werd herbenoemd als be stuurslid der vereeniging «de Ambachtsschool", de heer D. Hildernisse, die deze benoeming in beraad wenscht te houden. M1Ie Scriwaneck heeft bericht gezonden dat zij door eene plotselinge ongesteldheid verhinderd is hier ter stede optetreden. De recensiën over hare voorstellingen in verschillende plaatsen van ons land zijn oorzaak, dat wij dit bericht niet al te zeer betreuren. De heer JE. baron Mackay is door Z. M. den Koning benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De vereeniging «Algemeen Belang" te Gorinchem heelt met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen den heer C. A. Jeekel, burgemeester te Leerdam. Door de liberale centrale Kiezersvereeniging te Alkmaar werd aan den heer De Bruyn Kops, toen hij candidaat werd gesteld, eene vermaning gegeven, hoe hij zich te gedragen had. De heer Kops heeft hierop geantwoord, dat hij naar zijne overtuiging zou handelen. Teneinde geen verwarring te veroorzaken, heeft hij echter de candidatuur aangenomen en in herstemming gekomen den uitslag afgewacht, waaraan hij zich trouwens ook niet onttrekken kon. Thans echter heeft hij per brief doen weten, dat hij zijn mandaat niet aanneemt, tenzij de motie, de vermaning bevattende, wierd ingetrokken. Deze brief werd in de vergadering der Centrale Kies- vereeniging, gisteren te Schagen gehouden, rondgedeeld. Na een langdurig debat werd ten slotte de volgende motie van den heer Muller met 23 tegen 16 stemmen aangenomen: «De vergadering, van oordeel zijnde dat de kiezers voldoende uitspraak gedaan hebben omtrent de wensche- lijkheid, dat de heer De Bruyn Kops weder voor dit district zitting zal nemen, wenscht dat de heer De Bruyn Kops zijne benoeming aanneme." Het bestuur der Kiesvereeniging had in de motie willen doen uitkomen, dat de heer De Bruyn Kops de 'meest gewenschte persoon bij de kiezers was. De vergadering verklaarde zich echter daartegen. Het ministerlijstje van de rechterzijde, dat in Den Haag wordt genoemd, luidt Premier en Minister van Justitiejhr. mr. A. F. de Savornin Lohman OorlogA. E. Reuther Binn. Zaken A. baron Schimmelpenninck v. d. Oye Financiën: jhr. K. A. Godin de Beaufort; Marine: G. H.Thomassen a Thuessink v. d. Hoop; Koloniën: mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven; WaterstaatJ. G. Van den Bergh Buitenl. Zaken mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland. V. N.) De Regeering heeft opnieuw bij de Vertegenwoor diging ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 240, 242 en 247 der Gemeentewet (terug neming van 1/5 der personeele belasting, zoodat aan de gemeenten slechts 3/5 verblijft, waar tegenover zij bevoegdheid verkrijgen tot verhooging van het maximum der opcenten op de grondbelasting. Zij had dit ontwerp ingetrokken in de verwachting der aanneming van het voorstel tot vermindering van de uitkeeringen voor 't lager onderwijs aan de gemeenten. Nu echter de wet van 11 Juli 1884 in die uitkeeringen veel minder ver andering heeft gebracht dan de Regeering gewenscht had, en o. a. gehandhaafd bleef de uitkeering van 30 pet. voor schoolbouw, ziet de Regeering zich wegens het blijvend tekort genoodzaakt het ingetrokken ontwerp opnieuw in te dienen. De vroeger voor dit ontwerp aangevoerde gronden wegen nu te zwaarder na verwerping der klassenbe- lasting. Daar het volstrekt onmogelijk is, de uitgaven van den Staat en van vele der gemeenten op den duur te bestrijden zonder belasting op de inkomsten der ge goeden, zoo is het logisch gevolg van de genoemde beslissing, dat het rijk zijne onmisbare opbrengsten put uit belastingen naar vaste grondslagen, en aan de ge meente overlaat de heffing van plaatselijke lasten naar de inkomsten der ingezetenen. Het wetsontwerp is geheel gelijkluidend aan het vorige; alleen is de inwerkingtreding op 1 Mei 1885 gesteld. De slaapwaggon, die dagelijks tusschen Parijs en Amsterdam loopt, mag, naar men mededeelt, op last van den Minister van waterstaat, met 'toog op 't heersehen der cholera te Parijs, öf niet meer op dit traject gebruikt worden, 6f moet bij aankomst te Rozendaal onmiddellijk gesloten en per keerenden trein naar Parijs teruggezonden worden. (.4 wis/.) Het definitieve wetsontwerp tot verandering van art. 198 der Grondwet is bij de Tweede Kamer inge diend. Voor de toelichting wordt verwezen naar de mondelinge en schriftelijke gedachtenwisseling daarom trent reeds gevoerd. Het W. FF. ontraadt aan de anti-revolutionairen te Almeloo een eigen candidaat te stellen, maar terstond den te stellen Roomsch-katholieken candidaat krachtig te steunen. In Zeeland hebben zich tot het afleggen der examens voor apothekersbediende 26 mannelijke en 24 vrouwelijke candidaten aangemeld. Hanswoerd. Met ingang van 1 December a. s. wordt de commies der 3e klasse bij 's Rijks belastingen J. De Beer verplaatst van Hansweerd naar Hulst. Rillnnd-Iinth. Het gemeentebestuur heeft nu defini tief besloten tot het bouwen van een gemeentehuis te Rilland, waarvoor het oude te Bath zal worden afge broken. Als het gebouw nu maar niet in den «Ril- landschen" stijl wordt opgetrokken en de voorgevel sporen van een gemeentehuis vertoont, kan het een sieraad voor de gemeente worden. JI. Maandag heeft te Utrecht het examen plaats gehad voor derde klerk bij de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen, waarbij de heer A. L. Hochart, surnumerair op het station 's Heer Arends- kerke, geslaagd is met No. 3. - Woensdagavond werd te Middelburg de najaars vergadering van den geneeskundigen raad voor Zeeland gehouden. Aan de Midd. Ct. ontleenen wij daaromtrent het volgende. Naar aanleiding van een door den genee ;kundigen raad voor Noord-Brabant ingezonden ichrjven over het thans geldend tarief van reis- eD verblijfkosten van de leden, wees dr. Q J. M. Janssen (van Wisse- ktrke) in het breede op de bezwaren, die, vooral in de provincie Zeeland, de geneeskundigen tegen dit ta rief hebben. Het is b. v. zeer bezwaarlijk voor genees kundigen uit verschillende deelen van Zeeland om de vergaderingen van den raad bij te wonen, niet alleen omdat zij dan hunne gemeente betrekkelijk geruimen tijd zondtr dokter laten, maar ook omdat zij er geld op toeleggen. En ofschoon spreker nu niet zou wenschen direct betaald te worden voor het lidmaatschap van den raad, vindt hij het toch verkeerd dat de dokters die op het platteland wonen er geld moeten bijleggen. Een reis van Wissekei ke b. v. naar Goes is eene ware onderneming volgens spreker rijdt men in denzelfden tijd als voor die reis noodig is per spoor van Middel burg naar Parijs. Vele plattelandsdokters zullen dan ook, wanneer het tarief niet word veranderd, voor eene benoeming tot lid van den geneesk. dienst moeten bedanken. De voorzitter gaf toe dat het niet aangaat dat de leden geld toeleggen op hunne reis, maar wees erop dat de betrekking van lid van den gen. raad eene eere-betrekking is en van betaling toch ook geen sprake zijn kan. De heer Janssen sprak daarna nog den wensch uit dat de gen. raad voor Zeeland besluite dat wanneer de minister geen wijziging wil voordragen hij zich tot hem wende, de bezwaren die hier bestaan duidelijk uiteen zetten en op verbetering van het tarief aan dringen zal. De voorzitter achtte het niet wenschelijk dat men vooruitloop:n zou op de beslissing van den minister, welke meening ook de andere leden deelden. Daarna kwamen aan de orde de mededeelingen van de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland over het tijdvak 15 Mei1 November 1884. Wij ontleenen daaraan het volgende Omtrent den afvoer van vuil, verontreiniging van den bodem, water en lucht wordt gemeld, dat te Hansweerd de toestand veel verbeterd is door het dempen van eene sloot en door rioleering. De ingelanden van den Westkraaiertpolder hebben besloten tot verlaging van den spoorwegduiker, waarop was aangedrongen, teneinde de suatie te Nieuwdorp te verbeteren. Onder de geneeskundige armenverzorging deelt de inspecteur mede dat hij, toen uit de sterfitestaten bleek dat in de maand Augustus te 'slleer Arendskerke 6 van 15 overledenen, te Wolfertsdijk 4 van 11 overle denen, te Colijnsplaat 13 van 18 overledenen, niet geneeskundig behandeld waren, inlichting vroeg aan de betrokken gemeentebesturen, en aandrong op het vestigen van ziekenfondsen voor personen, die, hoewei niet armlastig, toch buiten staat waren doktersreke ningen te betalen. De burgemeester van 's-Ileer Arends kerke antwoordde dat 5 der overledenen kinderen waren van personen te Nieuwdorp, alwaar een geneesheer gevestigd isdat de ouders in staat waren geneeskundige hulp te betalen, doch dat het geen gewoonte was die hulp voor jonge kinderen spoedig in te roepen. Amsterdam. Ter gelegenheid van zijn vijf-en-twintig- jarig professoraat werden lieden aan dr. C. A. J. A. Oudemans, hoogleeraar in plantkunde aan de Univer siteit alhier, namens vele vereerders, vrieuden, leer lingen en oud-leerlingen een salon-ameublement bene vens eenige andere kleinere souvenirs aangeboden. Het plan bestaat bij het Amsterdamsche studentencorps gemelden hoogleeraar hedenavond een serenade te brengen. Het totaal der inschrijvingen in de obligatie- leening voor de Ned. Indische Landbouw-Maatschappij bedraagt f9140 000, behalve do laatste opgaven van Rotterdam en Indië. H. K. H. de Groothertogin van Saksen Weimar, zuster des Konings, zegt het Handelsblad, die eergisteren voor 50,00!) had ingeschreven, verdubbelde gisteren dat bedrag en vroeg later nog telegraphisch inlichting omtrent den stand d?r inschrijving en of nog meer noodig was. Voorts mag worden gemeld, dat het huis Rothschild te Parijs door haren vertegenwoordiger te Amsterdam, d-n heer Gansl, voor f 100,000 heeft deelgenomen. De reehtbank te Utrecht heeft den lieer Henri Boers zijn vordering toegewezen tegen de Centraal- spoorweg-Mij. in zake de uitbetaling van zijn salaris als secretaris dier Maatschappij, al ƒ4000 'sjaars, dat hem bij contract voor den tijd van 10 jaren ge waarborgd was.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1