1884. N°. 137. Dinsdag 18 November. 71sle jaargang. Troonrede. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op DONDERDAG den 20 NOVEMBER 1884, des middags te 2% uren. Goes, den 17 November 1884. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Het geven van een naam aan de straat op de voormalige Stoofweide. V. Aanvrage om nieuwe concessie voor de heffing van sas-, haven- en liggeld. VI. Rekening van het Burg. Armbestuur over 1883. VII. Begrooting van idem voor 1885. VIII. Benoeming van eene leerares in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Meisjesschool. IX. Idem van een onderwijzer bij het lager onderwijs. Z. M. de Koning opende heden de zitting der nieuwe Kamers met de volgende woorden: Mijne Heeren Het is mij hoogst aangenaam de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk weder om mijnen troon vergaderd te zien. Nadat ter oorzaak van de wijziging van één artikel der Grondwet de ontbinding der beide Kamers van de Staten-Generaal noodig was geworden, hebben zoo spoedig mogelijk de verkiezingen voor de nieuwe Kamers plaats gehad. Bij die handeling werd eene groote mate van belangstelling waargenomen, maar tevens kenmerkte zij zich door de zeer ordelijke uit oefening van de rechten der kiezers. Ik koester het vertrouwen dat, dank zij de ijverige samenwerking der gekozen afgevaardigden met mijne regeering, 's lands belangen geen schade zullen lijden door de onvermijdelijke stoornis, die de gewone parle mentaire arbeid heeft .ondergaan. In de eerste plaats wordt u het voorstel onderwor pen om de in de onlangs gesloten zitting aangenomen verandering der Grondwet te bekrachtigen. Daarna zal de verzekering voer den dienst van het volgende jaar voor Nederland in Oost- en West-Indie aanspraak op uwe zorgen maken. Vele van de onder werpen van wetgeving, die in deze zitting zullen worden overwogen, zijn u reeds bekend of althans in uwe vorige bijeenkomst aangekondigd Zij zullen nog met enkele worden vermeerderd, waar onder een voorstel van wet, door de Grondwet voor geschreven, tot regeling der voogdij van mijne beminde dochter. Onder aanroeping van Gods onmisbaren zegen op mijne en uwe werkzaamheden, verklaar ik deze bui tengewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. GOES, 17 November 1884. Een veertigtal werklieden en belangstellenden was gisteravond in een der zalen van het koffiehuis «De Prins van Oranje" bijeen, om de eerste volksvoor lezing in dit seizoen bijtewonen. De heer D. Stigter deed met zijne hoorders eene wandeling door de ge schiedenis van ons Vaderland, sedert de 16e eeuw, teneinde te doen zien, hoe er steeds strijd was gevoerd over de rechten en bevoegdheden van den souverein, en schetste daarna den aard van Ons Koningschap naar aanleiding van art. 53 der Grondwet. Na de pauze werden nog bijdragen geleverd door de heeren J. J. Veele, van St.-Maartensdijk (oud-kweekeling van het blinden-instituut te Amsterdam), L. Sampon en H. G. Hartman Jz. Sprekende over den afloop der jongste verkie zingen voor de Tweede Kamer zegt de Arnh. Ct. De liberalen zijn ontegenzeglijk in de minderheid. Maar wie zal, wie kan thans als meerderheid optreden wie kan als meerderheid regeeren t Die vraag moeten wij ter oplossing aan de anti liberalen overlaten, en, vergissen wij ons niet zeer, dan zal van hunne meerderheid te profiteeren aan de triomfeerende anti-liberalen vrijwat moeilijker vallen, dan het aan ons liberalen valt te profiteeren van onze nederlaag. Thans staan wij op een zuiver standpunt. Wij zijn eene partij in de minderheid en wij moeten, zoolang wij de minderheidspartij zijn, niet anders willen wezen en geena andere rol vervullen. Eene minderheidspartij, dij hare positie begrijpt, die weet partij te trekken van de gunstige kansen, die eene aaneengesloten min derheid boven eene verdeelde meerderheid voorheeft, is de partij der toekomst, mits zij niet haastig zij, en vooral niet de domheid bega ijverig te wezen. De li berale partij jouïsseere thans van het voorrecht, haar jarenlang ontzegd, tegenspeler te zijn en de troeven bij te gooien die de troefspeler verlangt. Het spel is thans in handen der anti-liberalen, en hoe meer wij het hun laten uitspelen en uitvechten, hoe meer wij aan deze oneensgezinde meerderheid de gelegenheid openstellen en vrijlaten om van hare oneensgezindheid en hare tweespalt te doen blijken, des te moeilijker maken wij hare positie. Er is niets wat de liberale partij thans, in haar eigen belang, minder doen moet dan te trachten van eene minderheid eene meerder heid te worden. Onze zoogenaamde meerderheid ont roofde ons al onze voorgewende kracht, onze werkelijke minderheid brengt ons bij elkander en zal, met beleid aangewend, ons nieuwe kracht kunnen geven. Aangezien mr. L. W. C Keuchenius, benoemd lid der Tweede kamer in de hoofdkiesdistricten Go- rinchem en Middelburg, herft verklaard zijne benoe ming voor laatstgenoemd district aan te nemen, zal eene verkiezing in het hoofdkiesdistrict Gorinchem plaatshebben op Vrijdag 28 November a. s en her stemming, indien noodig, op Vrijdag 12 December daaraanvolgende. Volgens bericht uit Delft zal de heer A. H. M. Van Berckel voor dat district als lid der 2e Ka mer zitting nemen. Naar het Utr. Dbl. verneemt, zal de heer A. baron Schimmelpenninck Van der Oye, die te Arnhem niet herkozen werd, door da anti-rev. te Gorkum (voor Keuchenius) candidaat gesteld worden. De leden der Eerste en der Tweede Kamer van de Staten-Generaal moesten zich heden voormiddag te half tien ten Paleize bevinden, tot het afleggen der vereischte eeden. Deze plechtigheid verschilde in zooverre van die in vroegere tijden, dat de leden gebruik hadden te ma ken van een hun gezonden toegangskaart tot het paleis en in ambtskostuum moesten verschijnen, ter wijl het uur van samenkomst ditmaal ook was vervroegd. Dientengevolge waren de meoste leden genoodzaakt reeds gisteren (Zondag) naar Den Haag te reizen. Waarlijk een slecht begin voor eene Kamer, die een kerkelijke meerderheid telt, welke de zondagsrust op hoogen prijs stelt, zegt het D. v. N. Ingelanden van het waterschap Loven- en Wil- lemskerke hebben besloten den dijkval van 7 dezer, aan laatstgenoemden polder, behoorlijk te voorzien en tot verdediging van den oever aldaar twee strand- boofden aan te brengen en een kraagstuk en twee zinkstukken te plaatsen alsmede eene steenbestorting te doen. Naar men verneemt is de uitvoering van dit werk, bij onderhandsche overeenkomst, opgedragen aan den aannemer L. Koole te Ter Neuzen. De commissiën, die in 1884 belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, zullen zitting houden te Middelburg op 29 Nov., te Groningen op 1 Dec. en te Leiden op 8 Dec. e. k. en volgende In een te Amsterdam gehouden vergadering der Afrikaansche Handelmaatschappij is een voorstel van Commissarissen, om door bezuinigingen en door een hypothecaire leening van f 60,000, de zaken gaande te honden, verworpen en met 57 tegen 35 stemmen besloten tot liquidatie der maatschappij, wier affaires thans nog over f 182,000 aan goederen en f 162,000 aan schuldbekentenissen loopen. De Minister van wat., hand. en nijv brengt ter algemeene kennis, dat het kon. besl. van 7 Oct. 1884 (Staatsblad no. 215), tot invoering van postbewijzen, den len Dec. a. s. in werking treedt. De postbewijzen zullen aan alle post-, bij- en hulp kantoren verkrijgbaar worden gesteld tot bedragen van f 1, f 1,50, f 2, f2,50, f 3, f 3,50, f 4, f4,50, f 5, f 5,50, f 6, f 6,50, f7, f7,50, f8, f8,50, f 0, f9,50 en f10, welke bedragen door uitsluitend daar voor dienende zegels worden aangewezen. Boven het bedrag van het postbewijs is 2% cent als recht en cent voor formulierkosten verschuldigd. De verzending der postbewijzen is aan de belang hebbenden overgelaten. Zij behooren daarop vóór de verzending den naam van den geadresseerden in te vullen en het bewijs van storting van het formulier af te scheiden. De postbewijzen zijn 6 maanden geldig. Na dien tijd ter uitbetaling aangeboden, is machtiging van het hoofdbestuur der posterijen noodig. Verloren of in het ongereede geraakte postbewijzen kunnen, doch alleen tegen overlegging van het be wijs van stortingdoor duplicaten worden vervangen. Het Koninklijk gezin keerde Vrijdag per Rijn- spoor uit Luxemburg in de residentie terug. Zijne Majesteit zag er bijzonder welvarend uit. Afgescheiden van de reeds vermelde verminde ring van den Zondagdienst op enkele kleinere kan toren, is bij de postadministratie een algemeen plan in bewerking, bedoelende de inkrimping of opheffing van overdadige postverbindingen op den Zondag tengevolge waarvan de plaatselijke dienst vanzelf be korting zal ondergaan. (B.) Het stoomschip «Schiedam", van de Ned.-Amer. Stoomvaartmaatschappij, is Vrijdagnacht te IJmuiden binnengekomen, aan boord hebbende kapitein Van der Zee, van het verbrande stoomschip «Maasdam", en de bemanning van dien bodem, met uitzondering van den scheepsdokter (een Amerikaan) en twee man, die te New-Vork zijn achtergebleven. Allen bevinden zich wèlde brandwonden, welke de twee machinisten, bij de ontploffing van den petroleum-ketel, aan handen en gezicht bekwamen, zullen over weinige dagen ge nezen zijn. Uit mondelinge mededeelingen van kapitein Van der Zee blijkt o. a., dat deze over het verhaal van den ouden man uit Michigan, die f 20,000 bij zich gehad en verloren zou hebben, nog al verwonderd heeft ge staan. Niemand had er vóór de ramp iets van ver nomen, dat men zulk een geldswaardig passagier aan boord had, en indien hij tijdens den brand een woord gesproken had, dan ware het niet onmogelijk geweest zijne kostbare bagage mede in de sloep te nemen. Van de bemanning heeft niemand iets gered. Den trommel met scheepspapieren heeft de heer Van der Zee in zijne eigen sloep gebracht, doch bij het over schepen op den «Rhein" in den steek moeten laten. Het Hdbl. verneemt dat de zaak van den Trans- vaalschen spoorweg nog niet voorgoed is opgegeven. Nadat de commissie besloten had de inschrijvingen niet aan te nemen en de concessie niet te aanvaarden, hebben de beide deskundige leden der commissie, de heeren I. Groll en D. Maarschalk, bij wie zich de heer Van de Wall Bake heeft aangesloten, het plan opgevat om pogingen in het werk te stellen om den spoorweg nog tot stand te brengen. Zij hebben bereids van hnn voornemen kennis gege ven aan de Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek. De opbrengst van de Rijks-middelen over de maand October 11. was 9,487,949,75% tegen 10,115,274,75% in October 1883. Gedurende de eerste tien maanden dezes jaars werd ontvangen 85,066,392,78 tegen 85,561,161,56 in dezelfde maanden van 1883. De raming voor tien maanden w3s f 87,454,957,50. Het Handelsblad roept alle Nederlandsche bank instellingen als de Nederlandsche Bank, de Ned. Handel maatschappij enz. op om de Nederlandsch-Indische Bank ter hulp te snellen, die, zooals algemeen beweerd wordt, 10 a 12 millioen behoeft om uit groote onge legenheden te geraken. De examens vanwege de Vereeniging van handels bedienden «Mercurius" te Rotterdam zullen gehouden worden: voor handelscorrespondentie op 19 en 20 Nov. en voor het boekhouden op 21 en 22 Nov. a. s. Men verneemt, dat mr. Levyssohn Norman, oud Raad van Ned.-Indië, benoemd is tot directeur der N.-Ind. Stoomvaartmaatschappij, in plaats van wijlen mr, Henny. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Gistermorgen werd dhr. C. L. Laan, beroepen pre dikant bij de Ned. Ilerv. gemeente alhier, tot zijn dienst werk ingeleid door ds. Riemens uit Middelburg, met eene rede naar aanleiding van 1 Kronyken 28 vers 20. Des avonds aanvaardde de nieuwe leeraar zijn ambt in deze gemeente met eene rede, waarvoor hij tot tekst bad gekozen Handelingen 20 vers 24, het tweede ge deelte. Bij beide gelegenheden, vooral bij de intree-rede, was het ruime kerkgebouw door eene groote schare gevuld. Kapelle. Door den onlangs overleden luitenant- generaal N. Van Willes is aan de diaconie der Ned. Ilerv. Gem. alhier gelegateerd een som van f 1000 inschrijving op het Grootboek, onder beding evenwel, dat, wanneer te eeniger tijd mocht blijken, dat het kerkbestuur niet bij machte was om de zerk op het graf van ds. Van Willes, vroeger hier predikant en in 1845 gestorven, te onderhouden, de rente van genoemde som daartoe zal worden gebezigd, zoolang tot in het bedoelde onderhoud behoorlijk is voorzien. Icrseke. Tot Notabelen bij de N d. Herv. gemeente alhier is herkozen de heer C. Van der Endt met 43 en gekozen de heer A. Verschuur met 39 van 46 uit gebrachte stemmen. Den len December a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. Visser van Kapelle aldaar als hoofd der school werkzaam is. Landbouw en Veeteelt. Zooals men weet, zijn konijnen eene groote plaag voor den boer, want niets is bestand tegen hunne knaaglust en tegen hunne vermenigvuldiging. Gaarne vestigen zij zich in holen of op zandige oneffen gronden, waar de ploeg nog zijne voor niet gesneden heeft. Toch hebben de konijnen deze goede zijde, dat ze de ratten verdelgen, zoodat, toen voor eenige jaren op het eiland Borkum de massa's konijnen stelselmatig zijn uitgeroeid, de ratten weldra nog geduchter huis hielden in 't koren, in de weiden en akkers, dan de konijnen ooit gedaan hadden. Zoo zijn ook in Hanover aan de Emsoevers, waar men voor eenigen tijd den aanmaak van land beproefd heeft, geheele scharen ko nijnen gedood en verjaagd, maar thans, nu de akkers het koren kunnen opbrengen, wordt de oogst door de nog vernielzuchtiger ratten geplunderd, zoodat nu de verdelgingskrijg tegen de ratten gericht wordt. De moraal is, dat alles kan overdreven worden, zelfs de uitroeiing van schadelijk ongedierte. (N. Jf. Ct.) Kunst, Wetenschap en Letteren. Men schrijft uit Rotterdam aan het D. N. De heer Willem Van Zuylen heeft zich genoodzaakt gezien zijn contract met de Rotterdamsche Schouw burg-maatschappij te verbreken. Nadat de Rechtbank uitspraak heeft gedaan in het geding tusschen den curator van Van Zuylen en de commissarissen der genoemde Maatschappij en wel in diervoege, dat com missarissen verplicht zijn het traktement, dat Van Zuylen verdient, bij hem te storten, kunnen commis sarissen geen geld meer aan den Heer Van Zuylen betalen. Deze echter, die met de zijnen moet leven, wil niet spelen zonder betaling en acht zich verplicht een ander heenkomen te zoeken. Te Amsterdam is Zaterdag opgericht een Neder landsche vereeniging van letterkundigen met het doel de belangen der leden te bevorderen, in de eerste plaats door de stichting van een voorzorgskas. De jaarlijksche contributie is vastgesteld op 2.50. De concept-statuten zijn nagenoeg ongewijzigd goedgekeurd, evenals en bloc liet reglement voor een voorzorgskas. Bereids zijn 45 letterkundigen tot de vereeniging toegetreden. De wenschelijkheid tot fusie met den «Nederlandschen Journalistenkring" werd erkend, en daartoe zullen pogingen worden aangewend. De commissie van voor bereiding werd als definitief bestuur gekozen, uitge zonderd professor De Geer, die vele bezwaren had om penningmeester te zijn. Het bestuur bestaat uit de heeren: H. J. Schimmel, voorzitter, H. De Veer, vice-voorzitter, T. II. De Beer, secretaris, mr. Van Sorgen uit Utrecht, penningmeester, Max Rooses, professor Ten Brink en professor De Geer, leden. Boekaankondiging. De 10e en 11e aflevering van het Tijdschrift ter beoefening van het Administratief Recht, hoofdredac teur H. G. Hartman Jz., Secretaris der gemeente Goes, (F. Kleeuwens Zoon, Goes) bevatten het volgende: Raadsbesluiten tot wijziging van de begrooting der ontvangsten en uitgaven van de gemeente. Beant woording der op bl. 260 gestelde vragen. Inge zonden opstellen. Vragen tot de Redactie gericht. Kan met juistheid uitvoering gegeven werden aan art. 260 al. 3 der Gemeentewet? Welk politie toezicht op woningen kan bij plaatselijke verordeningen worden voorgeschreven Welke formaliteiten moet, kan en mag de ambtenaar van den burgelijken stand vervullen bij de voltrekking van een huwelijk? Kan door eene plaatselijke verordening den Burgemeester het recht ontnumen worden om bevelen aan de brand meesters en spuitgasten te geven Vragen, waarvan de beantwoording wordt ingewacht. Rechtszaken. Zaterdag zijn door da Arrondissements-rechtbank te Middelburg o. a. veroordeeld J. K., 20 j., arbeider te Wemeldinge, wegens mishandeling tot ƒ8 boete; J. O., 21 j., wagenmakersknecht te Wemeldinge, we gens mishandeling tot 8 boeteM. D., 46 j., arbeider te Kattendijke wegens beleediging met woor den tot drie boeten van ƒ8 ieder; H. C. B.,19j., te Kattendijke, wegens oplichting tot 45 dagen cel Door de rechtbank te Amsterdam is bevestigend beslist op de aanvrage van het bestuur der Koloniale Bank om surséance van betaling Tot bewindvoerders zijn benoemd de heeren mr. E. N. Rahusen, Zeverijn (van de firma Van Leeuwen) en Heldring (van de Han delmaatschappij) De rechtbank te Utrecht deed uitspraak in de bekende zaak van prof. Masoin te Leuven, contra den heer F. B. Van Ditmar aldaar, beschuldigd van den 16 November 1882 in een courantartikel prof. Masoin te hebben gelasterd. Prof. Masoin werl de eisch tot schadeloosstelling van 1000 voor materiëele en 2000 voor moreele schade ontzegd en hij werd veroordeeld in de kosten van het rechtsgeding.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1