1884. N°. 134. Dinsdag 11 November. 71ste jaargang. liOliShllli De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nominees 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrokking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL 's-Gravenhage, 7 November 1884. Er schijnt nu dan toch een einde te komen aan al de becijferingen en groepeeringen van cijfers om den uitslag der verkie zingen van 28 October in het licht te stellen of de daaruit afgeleide gevolgtrekkingen in dezen of genen zin te rechtvaardigen. Waar van materiëele winst nog geen sprake kan zijn, wordt gewezen op moreele aan winst, op meerdere aaneensluiting, op beter partijver band, op trouwer plichtsbetrachting, op meerdere uit zuivering van bestanddeelen, die de regelmatige werking en ontwikkeling der groote liberale partij verhinderden, en, erger nog, het vijandelijk kamp, toch al niet kieskeurig in de keus der middelen van aanval, bij menige gewichtige worsteling versterkten. Van andere zijde, ook niet kunnende bogen op de zoo vurig gewenschte ja zelfs met veel ophef voorspelde overwinning, werden mede uit dezelfde cijfers allerlei bemoedigende gevolgen afgeleid of aangekondigd, zoodat men bijna zou moeten zeggen, dat beide partijen als 't ware bevredigd waren met den aanvankelijken uitslag. En toch geloof ik, dat het nu maar goed is de cijfers en de statistieken te laten rusten en veel liever te letten op de herstemmingen, omdat daarin, en daarin alleen, de ontknooping kan liggenomdat het daarvan afhankelijk is of onze constitutioneele ontwikkeling zal worden gestuit en onze politieke toestand in den grond zal worden bedorven door het drijven van twee licht schuwe en in den laatsten tijd overmoedig geworden fractiën, die, hoewel in zich zei ven en tegenover elkander oneensgezind of zelfs vijandig, zich vereenigd hebben onder de krijgsleus vDood aan de liberale partij I" Nu weten zij zeiven zeer goed dat het nog zulk een vaart niet zal loopen dat zij zeiven bij onverhoopte zegepraal er mede verlegen zullen zijn, wanneer een ministerie Loyola-Calvin de teugels van het bewind in het vrije Nederland zou moeten aanvaarden; dat het veel voeten in de aarde zou hebben om het hoofd beginsel der schoolwet, de openbare neutrale school toegankelijk en bruikbaar voor allen met volle vrijheid van het bijzonder onderwijs, ook om te zettenmaar dat belet niet, dat ontslaat niet van den duren plicht om van liberale zijde de grootste krachtsinspanning aan te wenden om zulk een onverhoopten uitslag te voorkomen en het land te vrijwaren voor clericale over- heersching. En, wat zijn de leiders vergeetachtigHier ter stede b. v. wordt èa door de R. K. kiesvereeniging én in de laatste ure ook door de antirevolutionaire, de heer Wintgens aanbevolen, hij die zulk een werkzaam aandeel genomen heeft aan de vaststelling der onderwijswet van 1857, in beginsel niets verschillende van die van 18781 Onder de fragmenten uit al de dikke deelen der par lementaire redevoeringen van dien afgevaardigde, in het Dagblad lepelsgewijze den Haagschen kiezers ingegoten, zijn toevallig de aanhalingen uit die zeker toch ook merkwaardige" rede vergeten. Zij behelsde het warmste pleidooi voor de openbare neutrale school niet alléén, maar eene waarschuwing tegen het kerkelijk drijven, tegen het sectarisch onder wijs en bevatte bovendien den toen nog weinig luide uitgesproken aandrang tot invoering van algemeenen leerplichtals noodzakelijk complement van een goed ingericht volksonderwijs. En die afgevaardigde wordt ons nu voorgesteld als het toonbeeld van consequentie en zelfstandig oordeel, los van allen partij-invloed, losser nog van onderge schiktheid aan eenige exclusieve kerkelijke richting 1 Het is te hopen dat de Haagsche kiezers met nog meer der kracht dan bij eerste stemming aan dergelijk be drijf een einde zullen maken. Een enkel woord nog over Middelburg. Het is niet overdreven wanneer ik zeg, dat het bericht over den uitslag der eerste stemming hier met veel leedwezen en groote verwondering werd ontvangen. Van Eek, hier sinds jaren zóo gunstig bekend, wiens bekwaam heden en open, rond karakter zóo algemeen worden gewaardeerd, wiens parlementaire loopbaan, zonder col portage van gehouden redevoeringen, zóo zeer getuigt van ware vrijzinnigheid, van waarachtige liefde voor onze grondwettelijke instellingen en van open hart en oog voor de belangen en behoeften des volksde man die in zijn parlementairen werkkring van het derde eener eeuw, naast de trouwe behartiging van het algemeene landsbelang, dat van de provincie Zee land met zooveel zorg en zaakkennis voorstond, hij moet overstemmen met den onverdraagzaamsten partij ganger der kerkelijke orthodoxie, die zelfs ter wille daarvan de sanitaire maatregelen bestrijdt tegen eene vrees8elijke ziekte en bij elke gelegenheid, te pas of te onpas, de inenting bekampt als een middel uit den Booze, om den Heer te verzoeken. Welke bekendheid heeft deze gemoedsbezwaarde kerkelijke drijver, die de Tweede Kamer meestal als eene Synode en zijne zitplaats als een kaHsel beschouwt, welke bekendheid heeft hij in dit Zeewsche district, welke aanrakings punten met de belangen der provincie Zeeland? Zal ook hij niet veeleer moeten medewerken om het ter elfder ura door het hoofdkwartier der anti-revolutio nairen uitgevaardigd wachtwoord: «bezuiniging" in toepassing te brengen, ook betrekkelijk de voor deze provincie in menig opzicht noodige verbetering en uitbreiding van gemeenschapsmiddelen en openbare werken Het is nog zoo heel lang niet geleden dat een der geestverwanten van den heer Keuchenius de heer A. Van Dedem het voorstel deed om het onder- art. 81 der loopende Staatsbegrooting (kanaal van Walcheren) te verminderen met 48,000 voor de noodzakelijke verbetering van de tonnenbrug te Vlis- singen, en die brug liever iriterichten voor een zeer beperkt verkeer, terwijl hij ook de 170,000 voor het kanaal van Walcheren door den Minister, na zorg vuldige berekeningaangevraagdals enorm veel afschetste. Het baatte niet of Van Eek dit amendement met alle kracht bestreed. Het werd aangenomen, en de ellendige passage, welker verbetering door de Regee ring zelve als dringend noodzakelijk, en welker voort bestaan zelfs gevaarlijk voor de veiligheid van het verkeer geaebt werd, bleef bestendigd, dank zij het amendement van den financier der anti-revolutionairen, terwijl onder de tegenstemmers de heer Keuchenius niet voorkomt. Maar al die materiëele zaken trekken den heer Keu chenius weinig aan. De belijdenis en de besnijdenis des harten en de Godvergeten tijdgeest en het inen tingsvergif en de smetstof neutrale school, dat zijn de onderwerpen die hij het liefst ter sprake brengt. Zal Van Eek voor hem moeten wijken Zal het dis trict Middelburg, met zijne nijvere omgeving, zijn eer lijken, trouwen, kundigen afgevaardigde verlaten, smadelijk uitstooten, zonder dat éene gegronde grief tegen de uitvoering van zijn mandaat is kunnen worden ingebracht, zonder dat er eenige zweem van bewijs wordt aangevoerd waarom hij het vertrouwen zijner kiezers zou hebben verbeurd Dat zou niet al leen onstaatkundig, maar het zou onrechtvaardig en ondankbaar zijn. GOES, 10 November 1884. Omtrent de voorvallen tijdens het «groen-loopen" van eenige studenten aan de Leidsche academie waarbij een jongeling uit deze omstreken zoo nauw betrokken was hebben wij met opzet het stilzwijgen bewaard, omdat een onderzoek was ingesteld en het ons niet raadzaam voorkwam in dezen op geruchten aftegaan. Thans verschijnt in de Amsterdammer een relaas, dat eenigzins officieel schijnt, en waarin over de twee studenten, welke voornamelijk bij de zaak betrokken waren, het volgende wordt gezegd. De heer J. J. D. V., sedert overleden, werd als groen niet onaangenamer bejegend dan eenig ander. In zijne handelingen en antwoorden openbaarde zich iets vreemds. Wat van hem werd geëischt weigerde hij volstrekt te verrichtendaarentegen was hij op een verzoek van een oud-student bereid om zeer over dreven verlangens in te willigen. Dan meende hij te handelen uit vrijen wil. Zoo wilde hij wat niet gebeurde op verzoek zijne kleeding, sieraden enz. in het water werpen, en wat wel gebeurde een ander een pak slagen toedienen. Er is in die hande lingen iets dat afwijkt van het normale. Dr. Rutgers Van der Loeff constateerde, na genoeg- zamen tijd van waarneming, bij V. hoogmoeds-waanzin. Kort daarna overleed de patiënt. Men heeft toen gezegd, dat zijne krankzinnigheid te wijten was aan gedwongen gebruik van wijn en sterken drank. Korten tijd daarna werd vau andere zijden den armen jongen ten laste gelegd, dat bij vrij willig wijn en sterken drank gebruikte in zoodanige hoeveelheid, dat het gebruik zijne gezondheid kon schaden. Beide beweringen zijn, zooals ons na onder zoek is gebleken, onwaar. De diagnose van den ge neesheer sloot delireeren, tengevolge van drankmisbruik, volkomen uit. Evenmin is hij krankzinnig geworden tengevolge van mishandeling in den groentijd. Zijn wij wel onderricht, dan is de gerechtelijke in structie van deze zaak afgeloopen, zonder dat het Openbaar Ministerie tot vervolging aanleiding vond. Wij mogen vertrouwen, dat dit niet zou zijn geschied, indien van eenige mishandeling in de instructie ware gebleken". Van geheel anderen aard is het tweede gevaldat van den jong-student II. P. Van II. Deze was uiterst opgewonden gedurende de twaalf dagen, dat hij groen heeft geloopen. In den avond van den 30en September werd hij «gedonderd" zooals in minder kieschen term het plagen en tergen der groenen wordt genoemd op de «Ladder", een achter de studenten-sociëteit gelegen lokaal. Daarbij trad met buitengewone activiteit op zekere M., die den groen een oorveeg gaf, waarop Van II. een oogenblik later de vlucht nam. Terwijl hij op het Rapenburg in dezen toestand zijne woning zocht, kwam hij vier studenten tegen, die hem den weg wezen. Op zijne kamer vond hij echter den zoo even genoemden M., vergezeld van een ander student, E. genaamd, die hem gelastten mede terug te gaan naar «de Ladder". Van H. durfde niet weigeren doch toen de twee studenten met hem in den gang van zijn huis waren, kwamen de vier studenten, die den armen groen hadden thuisgebracht, er tegen op, dat hij weder zou medegenomen worden, met krachtig, bijna handtastelijk betoog. L. en M. zijn geen leden van het Leidsche studentenkorps. Vooral sedert dezen nacht was Van H. steeds angstig voor vervolging. Den tweeden October werd een van hen, die hem in den bewusten nacht hadden gered, door de vrienden van Van H. gehaald. De jonge man was stapelgek. De droevige verschijnselen zijner kwaal leidden den geneesheer, dr. Van der Sluis, tot de diagnose van «hoogheids-waanzin". De dokter gelastte opneming in het Caecilia-gasthuis, waarheen hij door zijn vrienden werd gebracht. Eeri paar dagen later werd hij vervoerd naar Meer-en Berg, waar hij thans nog vertoeft, nog steeds krankzinnig". Wij vernemen, schrijft de Ass. Ct. dat de heer W. A. baron van der Fellz te Assen het plan heeft, om voor de benoeming tot lid der Eerste Kamer, door de Prov. Staten van Drente op hem uitgebracht, te bedanken. Over de herstemmingen voorde Tweede Kamer sprekende zegt het liott. Nbl. o. a. De vereenigde tegenpartijen zullen de een hier, de ander daar, den bitteren pil te slikken hebben, dat zij stemmen moeten op candidaten, die veertien dagen geleden om strijd werden uitgekreten. Om in Den Haag de aanbeveling van de Stand. voor mr. Wintgens te krijgen moet het Dagbl. elders de antirevolutionaire candidaten aanbevelen en beiden gaat die ruiltaktiek zoo wonder wel af, alsof de Stand, nooit over den heer Wintgens de fiolen van haar toorn heeft uitgestort en het Dagbl. nooit be weerd heeft, dat de antirevolutionairen de politiek bedorven hebben. Ook de Katholieken maken een even moeielijke kuur door en 't heeft lang geduurd vóór hun hoofd orgaan De Tijd den laatsten pil innam, die voor haar al zeer bitter was. Veertien dagen geleden reeds, bij de eerste verkiezing, werden op verschillende plaatsen de antirevolutionaire candidaten door De Tijd aan bevolen, met uitzondering van mr. Keuchenius, die had zich volgens De Tijd te onmogelijk gemaakt voor de Katholieke kiezers. En heden Mr. Keuchenius wordt door De Tijd aan de kiezeis in Middelburg aanbevolen. Waarlijk, als een verkiezing niet een te ernstige zaak was, als 't louter een wedstrijd of iets dergelijks gold, ons goede hart zou ons bewegen, der tegenpartij de overwinning toe te wenschen. Voor de bittere periode, die zij doorleefde, verdiende zij waar lijk wel eenige voldoening Een verstandige vraag van de Standaard. «Gaan onze Kamerleden soms naar Den Haag, om in de Synode te zitten en een confessie op testellen?" Juist Stand., zegt genoemd Rott. blad, we wisten wel, dat gij bij slot van rekening zelf verbaasd zoudt staan over de dwaasheid uwer volgelingen, die '1 Bin nenhof voor een conclave aanzien't verwondert ons alleen, dat gij nog niet erkent die meening zelve aan gekweekt te hebben bij gelegenheden, dat zij u meer dienstig is dan thans, nu uwe kiezers «klaar gemaakt" moeten worden om te stemmen op Katholieke can didaten. Het bestuur der anti-revolutionaire kiesvereeni ging «Steunende op den bijbel verdedigen wij de vrij heid" in het kiesdistrict Brielle bestaat uit 9 leden, waaronder 4 predikanten, zijnde de heeren P. Nieu- wenhuis, J. Post, J. Strijks en A. Loois. Weer een bewijs, dat predikanten zich wel degelijk met ver kiezingen inlaten. Vroeger was voorzitter dier ver- eeniging dr. G. Van Goor JLzn., gewezen predikant te Oud-Beierland, terwijl in eene advertentie voor de verkiezing van den heer Lohman onder de namen ter aanbeveling nog voorkwam die van ds. P. Segboer, pred. te Hoogvliet. Een andere bijdrage voor genoemde bewering is een strooibiljet, dat in het district Utrecht is ver spreid ten gunste der anti-revolutionaire candidaten en dat o. a. is onderteekend door acht predikanten 1 Icrseke. Gisteren werd ons door den heer Joos Sinke een ei van eene rog vertoond, op welks lederachtige schaal zeven oeslerbroedjes waren te zien, waarvan een reeds bijna de grootte van een halven gulden had. Zulk een rogge-ei heeft den vorm van een vrij langwerpig rechthoekig zakje, aan welks vier hoekpunten bandjes zijn vastgemaakt. Men kon de jonge rog in het ei zich duidelijk voelen bewegen. Door den zelfden oesterkweeker en ook door vele anderen worden tegenwoordig op hunne perceelen jonge Portugeesche oesters gevonden, die afkomstig zijn van zaad, dat vóór twee of meer jaren bij wijze van proef op de banken is uitgezaaid. Deze oesters zijn van eene zeer geringe qualiteit, en daarom is het in het belang van den oesterhandel te wenschen, dat zij zorgvuldig worden verdelgd. Gelukkig maakt de zeer bijzondere vorm, waardoor zij van de Zeeuwsche oesters duidelijk te onderscheiden zijn, dit werk gemakkelijk. Waartoe dienen toch al die proeven met Amerikaan- sche, Fransche Portugeesche en andere uitheemsche oesters, mag men vragen. Het is nu eenmaal voldingend bewezen, dat de Zeeuwsche oester alle andere bekende in goede hoedanigheden verre overtreft. Gesteld al dat die vreemdelingen zich op den langen duur laten ac- climatiseerenwat wint men er nog bij Daar dit boven dien zeer te betwijfelen is, kunnen zulke proeven nergens toe dienen dan om de Zeeuwsche oesters in discrediet te brengen, wat alleen tot nadeel der proefnemers en van anderen, die hun belang beter begrijpen, strek ken kan. Het bestuur der visscherijen schijnt dit ook zoo te begrijpen, want volgens de pachtvoorwaarden, die in 1885 in werking treden, is het zaaien van vreemde oesters buiten zekere grenzen verboden. Dat dan nie mand trachte dit verbod te ontduiken Wat eendrachtig samenwerken /ermag. Den 6 October jl. kwamen stem- en niet stemheb bende ingelanden van den Sophiapolder, gemeente Wissekerke, bijeen, teneinde eene bespreking te houden over het al of niet wenschelijke, tot tijdelijk behoud van den polder, een inlaagdijk in den westelijken hoek des polders aan te leggen. Een plan met begrooting werd den aanwezigen aan geboden. Over den vraagprijs der daartoe van 5 eige naren benoodigden grond werd men het in gunstigen zin spoedig eens. Het plan met de begrooting werd na eene kleine wijziging goedgevonden. Op den voorgrond werd gesteldgeen spade in den grond te doen steken dan nadat de benoodigde som door ingelanden in de polderkast zou zijn gestort. Den lOn Oct. vergaderden de stemgerechtigde inge landen en werd het in vorenbedoelde bijeenkomst be sprokene met algemeene stemmen tot een wettig be sluit verheven, terwijl het buitengewoon dijkgeschot werd bepaald op/113 per H. A. Den 21n Oct. werd het leggen van den inlaagdijk publiek aanbesteed. Den 7n Nov. was het dijkgeschot in de polderkast gestort en den lOn Nov. begint de aannemer (dhr. C. De Wilde Az., te Kattendijke), met de uitvoering van het werk. Het college der Zeevisscherijen heeft de bevoegde autoriteiten uitgenoodigd, een verscherpt toezicht te doen houden op den koop en den verkoop van visch van geringer afmeting dan bij art. 7 van de wet op de zeevisscherijen is bepaald, en verzocht eventueele overtredingen in rechten te doen vervolgen. De kapitein der mariniers Pilaar wordt op 1 December van Nieuwediep naar Amsterdam verplaatst. Ter voorkoming van ergerlijke misbruiken, die bij de Limburgsche postboden zijn ingeslopen, is, volgens De Tijd, van hooger hand aan de directeuren der postkantoren het uitdrukkelijk bevel uitgevaardigd, die postboden dadelijk te ontslaan, welke zich bezighouden met het aanwerven van dag- en weekbladen. Niet al leen verzuimden eenigen hunner de uren van posttijd, maar zij dwongen op zedelijke wijze het leesgrage publiek, zich op die couranten te abonneeren, waarop zij de meeste winst genoten ter belooning van hun zaakwaarnemerij (dus natuurlijk niet de beste). Voor het onschendbare postgeheim, evenals voor het prestige dezer rijks-instelling, is de maatregel zeer toe te juichen. Van 27 Oct. tot 2 Nov. zijn van Bergen-op-Zoom naar het buitenland, met name naar België en Frank rijk, verzonden 530 balen mosselen a 2,10 en ƒ2,40 per baal. Oesters werden betaald met 60 en 75. De Minister heeft het plan en begrooting voor de nieuw te bouwen spoorwegbrug over de Maas te Venloo goedgekeurd en naar men van goed ingelichte zijde verneemt de aanbesteding daarvan vastgesteld op den 24n Dec. e. k. (V.) Men verneemt, dat Z. M. de Koning voornemens is aan den Luxemburgschen kunstschilder Jeróme op te dragen de vervaardiging van een schilderij, voor stellende de onthulling van het standbeeld van Koning Willem II, op 't oogenblik dat I1H. MM. de kransen plaatsten. Dat schilderij zou ten geschenke worden gegeven aan het land. (D.) De gemeenteraad van Zieriksee besloot Vrijdag met 6 tegen 3 stemmen tot afschaffing der kamer van koophandel met 1885. Men schrijft uit de Betuwe in de Stand. De prijzen van het vette vee zijn in de laatste dagen dalende. Er wordt niet meer besteed dan 38 ets. de KG., en die prijs geldt alleen voor runderen 1e qualiteit. Voor 't buitenland wordt zeer weinig gekocht,

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1